This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document C:2021:353:FULL
Official Journal of the European Union, C 353, 2 September 2021
Den Europæiske Unions Tidende, C 353, 2. september 2021
Den Europæiske Unions Tidende, C 353, 2. september 2021
|
ISSN 1977-0871 |
||
|
Den Europæiske Unions Tidende |
C 353 |
|
|
||
|
Dansk udgave |
Meddelelser og oplysninger |
64. årgang |
|
Indhold |
Side |
|
|
|
IV Oplysninger |
|
|
|
OPLYSNINGER FRA DEN EUROPÆISKE UNIONS INSTITUTIONER, ORGANER, KONTORER OG AGENTURER |
|
|
|
Rådet |
|
|
2021/C 353/01 |
Beretning om de finansielle aktiviteter i 2020 — Sektion II — Det Europæiske Råd og Rådet |
|
DA |
|
IV Oplysninger
OPLYSNINGER FRA DEN EUROPÆISKE UNIONS INSTITUTIONER, ORGANER, KONTORER OG AGENTURER
Rådet
|
2.9.2021 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
C 353/1 |
BERETNING OM DE FINANSIELLE AKTIVITETER I 2020
Sektion II — Det Europæiske Råd og Rådet
(2021/C 353/01)
INDHOLD
|
1. |
INDLEDNING | 2 |
|
2. |
MÅLSÆTNINGER OG BUDGET FOR REGNSKABSÅRET 2020 | 2 |
|
2.1. |
De vigtigste finansielle målsætninger | 2 |
|
2.2. |
Opstilling af Det Europæiske Råds og Rådets budget for 2020 | 2 |
|
2.2.1. |
Generel indstilling | 2 |
|
2.2.2. |
2020-budgettet | 2 |
|
2.2.3. |
2020-budgettet og udgiftsområde 5 i den flerårige finansielle ramme | 3 |
|
3. |
SAMLET OVERSIGT OVER GENNEMFØRELSEN AF BUDGETTET I 2020 | 4 |
|
3.1. |
Det Europæiske Råds og Rådets aktiviteter og målsætninger i 2020 | 4 |
|
3.1.1. |
Møder | 4 |
|
3.1.2. |
Lovgivningsmæssige aktiviteter | 4 |
|
3.1.3. |
Administrativ modernisering | 5 |
|
3.1.4. |
Opfyldelse af målsætninger i 2020 | 5 |
|
3.2. |
Indtægter | 6 |
|
3.3. |
Udgifter i 2020 | 7 |
|
3.3.1. |
Budgetændringer i 2020 | 7 |
|
3.3.2. |
Oversigt over budgetgennemførelsen i 2010-2020 | 9 |
|
3.3.3. |
Gennemførelse af bevillingerne opdelt på kategorier i 2020 | 10 |
|
3.4. |
Fremførte bevillinger | 12 |
|
3.4.1. |
Bevillinger fremført automatisk fra 2019 til 2020 | 12 |
|
3.4.2. |
Bevillinger fremført automatisk fra 2020 til 2021 | 13 |
|
3.5. |
Formålsbestemte indtægter | 14 |
|
3.5.1. |
Formålsbestemte indtægter indtjent inden 2020 | 14 |
|
3.5.2. |
Formålsbestemte indtægter fremført fra 2019 for så vidt angår betaling | 15 |
|
3.5.3. |
Formålsbestemte indtægter indtjent inden 2020 og fremført til 2021 for så vidt angår betaling | 16 |
|
3.5.4. |
Formålsbestemte indtægter indtjent i 2020 | 17 |
1. INDLEDNING
I medfør af artikel 249 i Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) 2018/1046 (1) (finansforordningen (FF)) udgør dette dokument en beretning om den budgetmæssige og økonomiske forvaltning af sektion II i EU's budget (Det Europæiske Råd og Rådet) for regnskabsåret 2020.
Denne beretning er baseret på det foreløbige årsregnskab for 2020, resultaterne i de årlige aktivitetsrapporter fra Rådets anvisningsberettigede og oplysningerne om budgetgennemførelsen fra Rådets finansielle system.
Kapitel 2 i denne beretning indeholder et sammendrag af de rammer, der blev opstillet for regnskabsåret 2020. I kapitel 3 gives en samlet oversigt over gennemførelsen af de budgetbevillinger, der stod til rådighed i 2020.
Gennemførelsen af 2020-budgettet opdelt på budgetposter fremgår af bilaget.
2. MÅLSÆTNINGER OG BUDGET FOR REGNSKABSÅRET 2020
2.1. De vigtigste finansielle målsætninger
De vigtigste finansielle målsætninger for Generalsekretariatet for Rådet i 2020 var:
|
— |
at sikre, at beslutningstagningen kunne fortsætte i Det Europæiske Råd og Rådet på trods af den ekstraordinære situation som følge af covid-19-pandemien |
|
— |
at sikre fortsat støtte til Det Europæiske Råd og Rådet gennem en effektiv udnyttelse af de finansielle ressourcer |
|
— |
at fortsætte den administrative moderniseringsproces med det formål at forbedre organisationens kvalitet og en korrekt udnyttelse af ressourcerne. |
2.2. Opstilling af Det Europæiske Råds og Rådets budget for 2020
2.2.1. Generel indstilling
Opstillingen af 2020-budgettet for Det Europæiske Råd og Rådet (i det følgende benævnt »ERR«) byggede på det generelle mål om nominelt ikke at overskride det samlede niveau for 2019-budgettet for ikkelønmæssige udgifter.
Stigninger i tilknytning til vedtægts- eller kontraktmæssige forpligtelser eller på områder, der vurderes at være af afgørende betydning for et velfungerende GSR, er udlignet ved at prioritere og omprogrammere visse projekter, idet der tages hensyn til budgetgennemførelsen i de seneste år.
Hvad angår stillingsfortegnelsen, fortsatte GSR med at strømline organisationen ved at gennemføre følgende foranstaltninger:
|
— |
overførsel af 1 AD 5- og 7 AST 1-stillinger til Kommissionen som led i serviceleveranceaftalen om Sysper |
|
— |
tilføjelse af 5 AD 5-stillinger og 1 AST 1-stilling for at afspejle den nye sprogordning for irsk oversættelse som pålagt af Kommissionen. |
2.2.2. 2020-budgettet
Budgetmyndigheden fastsatte ERR's samlede budget for 2020 til 590,6 mio. EUR. Dette er en stigning på 8,7 mio. EUR (+1,5 %) i forhold til 2019.
Antallet af stillinger i stillingsfortegnelsen for 2020 for ERR var fastsat til 3 029.
Skema 1 giver en oversigt over 2020-budgettet opdelt efter kategori.
Skema 1
ERR's budget for 2020 sammenholdt med 2019 (opdelt på kategorier)
|
(EUR) |
|||
|
Kategori |
Budget 2019 |
Budget 2020 |
Ændring 2020/2019 |
|
1 |
2 |
3=2/1 |
|
|
Stillingsfortegnelse |
336 749 511 |
341 218 000 |
1,3 % |
|
Andre udgifter vedrørende ansatte |
25 077 000 |
25 366 000 |
1,2 % |
|
Bygninger (undtagen erhvervelser) |
55 888 948 |
56 644 000 |
1,4 % |
|
Databehandling |
41 355 000 |
44 509 000 |
7,6 % |
|
Inventar |
951 000 |
1 171 000 |
23,1 % |
|
Teknisk materiel |
5 745 000 |
6 026 000 |
4,9 % |
|
Transport |
1 134 000 |
2 284 000 |
101,4 % |
|
Delegationernes rejseudgifter |
17 372 000 |
17 228 000 |
-0,8 % |
|
Udgifter til tolkning |
81 694 000 |
81 450 000 |
-0,3 % |
|
Møder og konferencer |
5 237 000 |
6 285 000 |
20,0 % |
|
Information |
9 125 000 |
7 235 000 |
-20,7 % |
|
Diverse |
1 267 000 |
1 217 000 |
-3,9 % |
|
Reserve |
300 000 |
|
- 100,0 % |
|
I alt (uden erhvervelser) |
581 895 459 |
590 633 000 |
1,5 % |
|
Erhvervelse af fast ejendom |
— |
— |
|
|
Tilsammen |
581 895 459 |
590 633 000 |
1,5 % |
2.2.3. 2020-budgettet og udgiftsområde 5 i den flerårige finansielle ramme
Skema 2 giver en oversigt over udviklingen i budgettet for ERR i 2010-2020. ERR's andel af udgiftsområde 5 i den flerårige finansielle ramme faldt fra 6,3 % i 2015 til 5,8 % i 2020.
Skema 2
Udviklingen i EU's budget, sektion II (Det Europæiske Råd og Rådet), for udgiftsområde 5 i den flerårige finansielle ramme for 2015-2020
|
|
2015 |
2016 |
2017 |
2018 |
2019 |
2020 |
||||||
|
(Beløb i løbende priser) |
Mio. € |
Ændring |
Mio. € |
Ændring |
Mio. € |
Ændring |
Mio. € |
Ændring |
Mio. € |
Ændring |
Mio. € |
Ændring |
|
Udgiftsområde 5 |
8 659 |
3,0 % |
8 951 |
3,4 % |
9 395 |
5,0 % |
9 666 |
2,9 % |
9 945 |
2,9 % |
10 222 |
2,8 % |
|
ERR |
542 |
1,4 % |
545 |
0,6 % |
562 |
3,0 % |
573 |
2,0 % |
582 |
1,6 % |
591 |
1,5 % |
|
ERR's andel af udgiftsområde 5 |
6,3 % |
6,1 % |
6,0 % |
5,9 % |
5,9 % |
5,8 % |
||||||
3. SAMLET OVERSIGT OVER GENNEMFØRELSEN AF BUDGETTET I 2020
3.1. Det Europæiske Råds og Rådets aktiviteter og målsætninger i 2020
GSR giver inden for rammerne af beretningen om de finansielle aktiviteter oplysninger om sine vigtigste aktiviteter, som er relevante ud fra et finansielt synspunkt, og beskriver Det Europæiske Råds og Rådets funktion i løbet af regnskabsåret. Beretningen fremhæver også årets vigtigste resultater.
3.1.1. Møder
Skema 3 giver en oversigt over udviklingen i antallet af møder, som GSR har tilrettelagt for Det Europæiske Råd og Rådet mellem 2015 og 2020.
Ud over de 3 086 institutionelle møder og møder med tredjelande har GSR i 2020 tilrettelagt yderligere 434 møder (f.eks. seminarer, informationsmøder og briefinger).
Skema 3
Udvikling i antallet af møder 2015-2020
|
|
2015 |
2016 |
2017 |
2018 |
2019 |
2020 |
2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Fysisk |
Videokonference/hybrid |
I ALT |
|
|
Topmøder |
12 |
9 |
15 |
15 |
17 |
15 |
8 |
23 |
|
Samlinger i Rådet |
81 |
75 |
77 |
75 |
80 |
31 |
85 |
116 |
|
Møder i Coreper |
138 |
109 |
105 |
117 |
124 |
152 |
2 |
154 |
|
Møder i Coreper (artikel 50) |
|
|
22 |
29 |
28 |
3 |
|
3 |
|
Møder i arbejdsgrupper |
3 471 |
3 569 |
4 039 |
4 304 |
3 706 |
1 538 |
1 252 |
2 790 |
|
Møder i ad hoc-gruppen vedrørende artikel 50 |
|
|
32 |
61 |
28 |
|
|
|
|
I alt |
3 702 |
3 762 |
4 290 |
4 601 |
3 983 |
1 739 |
1 347 |
3 086 |
|
Andre møder |
2 271 |
2 034 |
3 030 |
3 129 |
3 685 |
401 |
33 |
434 |
|
Tilsammen |
5 973 |
5 796 |
7 320 |
7 730 |
7 668 |
2 140 |
1 380 |
3 520 |
2020 var præget af ekstraordinære arbejdsvilkår som følge af udbruddet af covid-19-pandemien. Det resulterede i et fald i antallet af møder på 54,1 % (4 148) i forhold til 2019, hovedsagelig i kategorien andre møder end i Det Europæiske Råds og Rådets institutionelle kontekst. Nye måder at afholde møder på blev afspejlet i det forhold, at der var en stigning i antallet af topmøder, rådsmøder og Corepermøder, og at 39,2 % af møderne fandt sted som videokonference eller i hybridformat (hvor nogle af deltagerne deltog via fjernforbindelse).
3.1.2. Lovgivningsmæssige aktiviteter
En anden kvantitativ aktivitetsindikator er antallet af retsakter, der er blevet offentliggjort i EU-Tidende (EUT) (skema 4). I 2020 blev der offentliggjort 1 328 retsakter i EUT. Det skal bemærkes, at offentliggørelse af retsakter i EUT er sidste trin i lovgivningsprocessen.
Skema 4
Udviklingen i antallet af retsakter i 2015-2020
|
|
2015 |
2016 |
2017 |
2018 |
2019 |
2020 |
|
Retsakter offentliggjort i EUT |
1 412 |
1 259 |
1 187 |
1 210 |
1 326 |
1 328 |
Trods de vanskelige arbejdsvilkår i 2020 som følge af covid-19-pandemien fastholdt Rådet sin lovgivningsmæssige aktivitet på samme niveau som i 2019.
3.1.3. Administrativ modernisering
I 2020 fortsatte GSR med at forbedre kvaliteten og effektiviteten af sin interne organisation med særligt fokus på at håndtere de arbejdsmæssige begrænsninger, der opstod som følge af covid-19-pandemien:
|
— |
Gennemførelse af handlingsplanen for reduktion af antallet af ledige stillinger i GSR, som indebærer nøje og løbende overvågning af besættelsesgraden i forhold til stillingsfortegnelsen og de relevante bevillinger, der er til rådighed. |
|
— |
For at kunne håndtere den lange telearbejdsperiode er GSR's platforme og båndbredde blevet henholdsvis udvidet og forøget, hvilket gør det muligt for næsten alle medarbejdere at telearbejde sikkert. |
|
— |
I forventning om en fremtidig gradvis tilbagevenden til at arbejde i GSR's bygninger er små mødelokaler blevet udstyret med videokonferenceudstyr af høj kvalitet for at lette hybridmøder. |
3.1.4. Opfyldelse af målsætninger i 2020
Opfyldelsen af de målsætninger, som var opstillet for regnskabsåret 2020, kan sammenfattes således:
|
— |
Stillingsfortegnelse Ud af 3 029 stillinger i stillingsfortegnelsen for Det Europæiske Råd og Rådet var 2 817 stillinger besat i GSR den 1. januar 2020. Som følge af udskiftning i løbet af året var der den 31. december 20202 905 besatte stillinger, hvilket svarer til en forskel på yderligere 88 besatte stillinger i ERR's stillingsfortegnelse. |
|
— |
Økonomisk forvaltning GSR fortsatte i 2020 med yderligere at forbedre sin økonomiske forvaltning og sine økonomiske resultater. Der blev gennemført flere forbedringer i institutionens finansielle styring, f.eks.:
Derudover krævede det uventede udbrud af covid-19 og den ekstraordinære situation under pandemien omgående handling og organisatoriske foranstaltninger for at sikre kontinuitet i servicen. Der blev offentliggjort flere cirkulærer med henblik på at give de anvisningsberettigede tjenester vejledning i, hvordan de finansielle arbejdsgange og procedurer midlertidigt kan tilpasses til de nye omstændigheder. I forbindelse med forbedringen af de europæiske virksomheders likviditet var den gennemsnitlige betalingstid for fakturaer i GSR i 2020 20 dage, idet den maksimale tidsfrist er 30 dage (Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2011/7/EU (2)). |
|
— |
Ejendomspolitik Rådets ejendomspolitik er stabil. Siden 2004 har Rådets endelige mål været at skaffe plads til alle sine og Det Europæiske Råds aktiviteter i Bruxelles i bygninger, som det ejer, som er tilpasset dets behov, og som ligger tæt på hinanden. Denne omstrukturering blev afsluttet med leveringen af Europabygningen den 30. juni 2016. |
3.2. Indtægter
Skema 5 giver en oversigt over det samlede resultat af indtægter i 2020. Begrebet »Erhvervede rettigheder 2019« henviser til indtægtsordrer, der blev udstedt i 2019, men for hvilke inddrivelsen først fandt sted i 2020. Begrebet »Erhvervede rettigheder 2020« henviser til indtægtsordrer, der blev iværksat i 2020.
Skema 5
Oversigt over indtægter i 2020-budgettet
|
(EUR) |
||||||||
|
Kapitel |
Erhvervede rettigheder 2019 |
Inddrevne indtægter fra 2019 |
Erhvervede rettigheder 2020 |
Inddrevne indtægter fra 2020 |
Erhvervede rettigheder i alt 2019+2020 |
Inddrevet i alt 2019+2020 |
Skal inddrives i 2021 |
|
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5=1+3 |
6=2+4 |
7=5-6 |
||
|
4 0 |
Fradrag i vederlag til personalet |
0 |
0 |
32 466 725 |
32 466 725 |
32 466 725 |
32 466 725 |
0 |
|
4 1 |
Bidrag til pensionsordningen |
1 544 |
1 544 |
26 004 187 |
26 004 187 |
26 005 731 |
26 005 731 |
0 |
|
5 0 |
Indtægt ved salg af løsøre og fast ejendom |
622 |
622 |
3 450 |
3 450 |
4 072 |
4 072 |
0 |
|
5 1 |
Lejeindtægter |
9 821 |
9 821 |
736 508 |
352 241 |
746 329 |
362 062 |
384 267 |
|
5 2 |
Afkast af investeret kapital og udlånskapital, bankrenter og andre renter |
0 |
0 |
6 929 |
6 929 |
6 929 |
6 929 |
0 |
|
5 5 |
Indtægter fra tjenesteydelser og udført arbejde |
71 498 |
71 498 |
924 982 |
889 103 |
996 480 |
960 601 |
35 879 |
|
5 5 |
Indtægter fra tjenesteydelser og udført arbejde (EU-Udenrigstjenesten) |
0 |
0 |
104 231 |
104 231 |
104 231 |
104 231 |
0 |
|
5 7 |
Andre bidrag og tilbagebetalinger i forbindelse med administration |
779 051 |
312 571 |
40 031 129 |
39 974 593 |
40 810 180 |
40 287 164 |
523 015 |
|
5 8 |
Diverse godtgørelser |
0 |
0 |
4 044 |
4 044 |
4 044 |
4 044 |
0 |
|
5 8 |
Diverse godtgørelser (EU-Udenrigstjenesten) |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
5 9 |
Andre indtægter fra den administrative forvaltning |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
6 3 |
Bidrag i henhold til specifikke aftaler |
688 466 |
688 466 |
1 249 018 |
1 249 018 |
1 937 484 |
1 937 484 |
0 |
|
7 0 |
Rente på forsinkede betalinger |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
9 0 |
Diverse indtægter |
0 |
0 |
0 |
0 |
1 038 |
0 |
1 038 |
|
I alt |
1 551 002 |
1 084 523 |
101 531 203 |
101 054 521 |
103 083 243 |
102 139 044 |
944 199 |
|
Det samlede omfang af indtægter i form af erhvervede rettigheder, dvs. udstedte indtægtsordrer, var 103,1 mio. EUR i 2020. Af dette beløb blev 102,1 mio. EUR inddrevet inden for regnskabsåret, og 1,0 mio. EUR vil blive opkrævet i 2021.
Hovedparten af de samlede inddrevne indtægter (57 % eller 58,5 mio. EUR ud af 103,1 mio. EUR) i 2020 er inddrevet i forbindelse med EU-skatter og EU-afgifter opkrævet fra GSR's personale. Af dette beløb udgør 32,5 mio. EUR fradrag i vederlag til personalet, mens bidrag og overførsler af pensionsrettigheder til pensionsordningen står for 26,0 mio. EUR.
Resten, dvs. 43 % (43,7 mio. EUR), hidrører fra forskellige indtægter fra institutionens administration. Beløbet stammer i hovedsagen fra følgende kilder:
|
— |
inddrivelse af dele af de beløb, der i tidligere år er blevet udbetalt til medlemsstaterne til finansiering af delegationernes rejseudgifter, efter at disse har indsendt deres opgørelser for 2019 og 2020 (30,4 mio. EUR, kapitel 5 7) |
|
— |
inddrivelse af forskudsbetaling til Europa-Kommissionens tolketjeneste (6,3 mio. EUR, kapitel 5 7) og betalinger fra medlemsstaterne for ekstra tolkning efter anmodning til visse sprog (1,7 mio. EUR, kapitel 5 7) |
|
— |
bidrag til administrationsudgifterne som led i Schengenreglerne sammen med Island og Norge (1,9 mio. EUR, kapitel 6 3) |
|
— |
bidrag fra andre institutioner og betalinger fra Rådets ansatte til Rådets vuggestue (0,8 mio. EUR, kapitel 5 7) |
|
— |
betalinger fra Domstolen, Revisionsretten og Det Europæiske Universitetsinstitut i Firenze som deres bidrag til finansiering af det fælles finansielle system med Rådet (0,7 mio. EUR, kapitel 5 5) |
|
— |
lejeindtægter fra lokaler og tilbagebetalinger forbundet hermed (0,4 mio. EUR, kapitel 5 1) |
|
— |
overførsel fra EU-Udenrigstjenesten til Rådet som forskudsbetaling for de tjenester, der ydes af GSR til EU-Udenrigstjenesten (0,1 mio. EUR, kapitel 5 5). |
3.3. Udgifter i 2020
3.3.1. Budgetændringer i 2020
I regnskabsåret 2020 blev bevillingerne omfordelt ved forskellige overførsler. Skema 6 viser de afgørelser, der ændrede budgetbevillingerne i 2015-2020.
Skema 6
Antal budgetændringer fordelt på type i 2015-2020
|
Ændring |
År |
||||||
|
Type |
Retsgrundlag |
2015 |
2016 |
2017 |
2018 |
2019 |
2020 |
|
Ændringsbudget |
Artikel 44 i FF |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Overførsel B |
Artikel 29 i FF |
27 |
31 |
45 |
52 |
39 |
44 |
|
Overførsel C |
Artikel 29 i FF |
2 |
2 |
1 |
2 |
2 |
2 |
|
Overførsel D |
Artikel 31 i FF |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
I alt |
29 |
33 |
46 |
54 |
41 |
46 |
|
To C-overførsler, der indebærer underretning af budgetmyndigheden (i overensstemmelse med finansforordningens artikel 29), blev foretaget i 2020:
|
— |
C1-overførsel af 7 141 000 EUR den 16. juli 2020 til:
|
|
— |
C2-overførsel af 6 773 000 EUR den 23. november 2020 til:
|
Derudover ændrede 44 B-overførsler baseret på finansforordningens artikel 29, stk. 4, internt ERR's budget i 2020.
Skema 7 giver en oversigt over de budgetposter, som blev ændret væsentligt (3) i 2020 ved forskellige overførsler.
Skema 7
Budgetposter, som var omfattet af væsentlige overførsler i 2020
|
(EUR) |
|||||
|
Konto |
Udgiftsområde |
Oprindeligt budget 2020 |
Overførsler |
Endelige bevillinger |
Forskel |
|
1 3 2 0 |
Lægetjeneste |
415 000 |
274 926 |
689 926 |
66 % |
|
1 3 2 2 |
Vuggestuer og fritidshjem |
2 837 000 |
- 274 926 |
2 562 074 |
- 10 % |
|
2 0 0 3 |
Indretnings- og installationsarbejder |
10 465 000 |
2 150 000 |
12 615 000 |
21 % |
|
2 0 0 4 |
Sikringsarbejder |
2 155 000 |
- 514 000 |
1 641 000 |
- 24 % |
|
2 0 0 5 |
Udgifter forud for erhvervelse, opførelse og indretning af bygninger |
918 000 |
- 280 000 |
638 000 |
- 31 % |
|
2 0 1 0 |
Rengøring og vedligeholdelse |
18 873 000 |
- 916 425 |
17 956 575 |
- 5 % |
|
2 0 1 1 |
Vand, gas, elektricitet og opvarmning |
4 396 000 |
- 554 000 |
3 842 000 |
- 13 % |
|
2 0 1 2 |
Bygningers sikkerhed og overvågning |
18 493 000 |
- 790 000 |
17 703 000 |
- 4 % |
|
2 0 1 3 |
Forsikringer |
285 000 |
312 425 |
597 425 |
110 % |
|
2 1 0 0 |
Indkøb af EDB-hardware og software |
10 138 000 |
6 244 964 |
16 382 964 |
62 % |
|
2 1 0 1 |
Eksterne tjenesteydelser med henblik på anvendelse og etablering af EDB-systemer |
25 108 000 |
5 550 692 |
30 658 692 |
22 % |
|
2 1 0 2 |
Vedligeholdelse og reparation af EDB-hardware og -software |
7 318 000 |
-1 056 569 |
6 261 431 |
- 14 % |
|
2 1 2 0 |
Indkøb og udskiftning af teknisk materiel og tekniske anlæg |
3 009 000 |
437 000 |
3 446 000 |
15 % |
|
2 1 2 2 |
Leje, vedligeholdelse og reparation af teknisk materiel og tekniske anlæg |
2 707 000 |
-1 165 000 |
1 542 000 |
- 43 % |
|
2 1 3 2 |
Leje, vedligeholdelse og reparation af vognpark |
1 784 000 |
- 630 000 |
1 154 000 |
- 35 % |
|
2 2 0 0 |
Rejseudgifter, der afholdes af delegationerne |
17 228 000 |
16 775 147 |
34 003 147 |
97 % |
|
2 2 0 2 |
Udgifter til tolkning |
81 450 000 |
-24 956 147 |
56 493 853 |
- 31 % |
|
2 2 0 4 |
Diverse udgifter til interne møder |
4 980 000 |
-1 798 000 |
3 182 000 |
- 36 % |
|
2 2 0 5 |
Afholdelse af konferencer, kongresser og møder |
650 000 |
- 250 000 |
400 000 |
- 38 % |
|
2 2 1 3 |
Information og offentlige arrangementer |
4 585 000 |
753 106 |
5 338 106 |
16 % |
|
2 2 3 6 |
Procesomkostninger, retsomkostninger, skadeserstatninger og erstatninger |
450 000 |
415 000 |
865 000 |
92 % |
3.3.2. Oversigt over budgetgennemførelsen i 2010-2020
I de sidste seks år har den samlede gennemførelsesprocent for ERR's budget været på 92,8 % i gennemsnit (se diagram 1). Gennemførelsesprocenten omfatter forpligtelser, der er indgået i løbet af regnskabsåret, i forhold til det disponible godkendte budget.
Den faktiske årlige betalingsprocent mellem 2015 og 2020 har i gennemsnit udgjort 82,9 % af budgettet. Differencen mellem den samlede gennemførelse og betalingerne i et givent år (dvs. ikkebetalte forpligtelser) er i overensstemmelse med finansforordningens artikel 12, stk. 7, blevet fremført til næste regnskabsår for så vidt angår betalingerne. Udgifter til vederlag og godtgørelser til medlemmer af og ansatte ved EU-institutionerne kan ikke fremføres (finansforordningens artikel 12, stk. 8).
Diagram 1
Samlet gennemførelse af budgettet i 2015-2020
For 2020 vedrører de fremførte bevillinger forpligtelser, der var behørigt indgået inden regnskabsårets udgang, men hvor varerne og tjenesterne endnu ikke var leveret, og/eller der ikke var modtaget fakturaer inden årets udgang.
3.3.3. Gennemførelse af bevillingerne opdelt på kategorier i 2020
Analysen af udgifterne i 2020 vises i 14 udgiftskategorier.
I skema 8 sammenlignes det endelige budget efter overførsler (kolonne 2) med resultatet af budgettet i form af forpligtelser (kolonne 3). Forskellen mellem det endelige budget og de bevillinger, der er indgået forpligtelser for, svarer til de beløb, der ikke er brugt i 2020 og dermed er bortfaldne.
Skema 8
Oversigt over gennemførelsen af budgettet i 2020 (opdelt på kategorier)
|
(EUR) |
|||||
|
Kategori |
Budget 2020 (oprindeligt) |
Budget 2020 (endeligt (*1)) |
Forpligtelser |
Gennemførelsesprocent |
Bortfaldne bevillinger |
|
1 |
2 |
3 |
4=3/2 |
5=2-3 |
|
|
Stillingsfortegnelse |
341 218 000 |
341 218 000 |
330 567 554 |
96,9 % |
10 650 446 |
|
Andre udgifter vedrørende ansatte |
25 366 000 |
25 366 000 |
19 288 360 |
76,0 % |
6 077 640 |
|
Bygninger (undtagen erhvervelser) |
56 644 000 |
56 286 000 |
54 072 077 |
96,1 % |
2 213 923 |
|
Databehandling |
44 509 000 |
55 150 000 |
55 142 173 |
100,0 % |
7 827 |
|
Inventar |
1 171 000 |
1 271 000 |
1 223 252 |
96,2 % |
47 748 |
|
Teknisk materiel |
6 026 000 |
5 458 000 |
4 993 891 |
91,5 % |
464 109 |
|
Transport |
2 284 000 |
1 654 000 |
1 407 771 |
85,1 % |
246 229 |
|
Delegationernes rejseudgifter |
17 228 000 |
34 003 147 |
34 003 147 |
100,0 % |
0 |
|
Udgifter til tolkning |
81 450 000 |
56 493 853 |
36 837 394 |
65,2 % |
19 656 459 |
|
Møder og konferencer |
6 285 000 |
4 085 000 |
3 056 247 |
74,8 % |
1 028 753 |
|
Information |
7 235 000 |
8 103 000 |
8 100 534 |
100,0 % |
2 466 |
|
Diverse |
1 217 000 |
1 545 000 |
1 476 561 |
95,6 % |
68 439 |
|
Reserve |
— |
— |
— |
|
— |
|
I alt (uden erhvervelser) |
590 633 000 |
590 633 000 |
550 168 962 |
93,1 % |
40 464 038 |
|
Erhvervelse af fast ejendom |
— |
— |
— |
|
— |
|
Tilsammen |
590 633 000 |
590 633 000 |
550 168 962 |
93,1 % |
40 464 038 |
Den samlede gennemførelsesprocent for 2020-budgettet er på 93,1 %. Forskellen mellem det endelige budget og gennemførelsen kan forklares således:
|
— |
Det samlede mindreforbrug i kategorien stillingsfortegnelsen beløber sig til 10,7 mio. EUR. Mindreforbruget skyldes hovedsagelig et lavere behov for grundløn (2,0 mio. EUR), og at det ikke var nødvendigt at anvende den hensatte forpligtelse til den årlige justering af vederlag (3,6 mio. EUR). Andre elementer, der forklarer mindreforbruget, er mindre behov for forskellige vedtægtsbestemte rettigheder (4,1 mio. EUR) og for social sikring (0,4 mio. EUR) og lavere udgifter til overarbejde (0,6 mio. EUR). |
|
— |
I kategorien andre udgifter vedrørende ansatte vedrører 47 % af mindreforbruget (2,9 mio. EUR af 6,1 mio. EUR) rejseudgifter for ansatte. Besparelser i andre udgifter vedrørende ansatte (uddannelse, lægeudgifter, sociale tjenester osv.) beløber sig til i alt 1,3 mio. EUR. Lavere udbetalinger for kontraktansatte, udstationerede nationale eksperter og andre eksterne ydelser tegner sig for yderligere 1,8 mio. EUR. For så vidt angår formanden for Det Europæiske Råd kommer en besparelse på 0,2 mio. EUR fra et mindreforbrug inden for repræsentationsbudgettet og godtgørelser. |
|
— |
Den samlede gennemførelse af bygningsrelaterede udgifter gav en besparelse på 2,2 mio. EUR. Af dette beløb skyldes 2,1 mio. EUR lavere udgifter til bygningers sikkerhed og overvågning, vedligeholdelse og rengøring samt forbrug af vand, gas og elektricitet. De resterende 0,1 mio. EUR kommer fra besparelser i forbindelse med visse forundersøgelser og indretningsarbejder. |
|
— |
På IT-området lå budgetgennemførelsen på 100 %. |
|
— |
For så vidt angår inventar skyldes mindreforbruget på 0,05 mio. EUR hovedsagelig et lavere behov i forbindelse med leje og vedligeholdelse af møbler, da det multilaterale topmøde mellem EU og Afrika blev udsat til et senere tidspunkt. |
|
— |
De 0,5 mio. EUR i besparelser til teknisk materiel skyldes hovedsagelig et mindre behov for leje af teknisk materiel og tekniske installationer samt eksterne tjenesteydelser. |
|
— |
De 0,2 mio. EUR i besparelser inden for transport skyldes hovedsagelig mindre endelige behov for billeasing, da det multilaterale topmøde mellem EU og Afrika blev udsat til et senere tidspunkt. |
|
— |
Gennemførelsen af delegationernes rejseudgifter var på 100 %. Det beløb, der var til rådighed til delegationernes rejseudgifter efter overførsler, udgjorde 34,0 mio. EUR. Det oprindelige budget var på 17,2 mio. EUR, og derudover blev der overført 21,6 mio. EUR fra besparelserne på visse rammebeløb til tolkning. På den anden side blev 4,8 mio. EUR overført til tolkning til den tekniske rammebevilling (4), og i løbet af året blev 0,05 mio. EUR overført til finansiering af ekstra tolkning til visse sprog. |
|
— |
Mindreforbruget på bevillingerne til tolkning andrager 19,7 mio. EUR. Dette mindreforbrug er det endelige resultat efter overførslen af 21,6 mio. EUR fra beløbsrammen for tolkning til beløbsrammen for delegationernes rejseudgifter (5). Det endelige resultat indbefatter endvidere overførsel af 4,8 mio. EUR fra delegationernes rejseudgifter som led i gennemførelsen af den nye mekanisme og af 0,05 mio. EUR til finansiering af ekstra tolkning til visse sprog. |
|
— |
0,4 mio. EUR af det samlede mindreforbrug på 1,0 mio. EUR til tilrettelæggelse af møder og konferencer afspejler et lavere behov i forbindelse med catering, end hvad der var budgetteret med. Mindre behov for leje af eksterne konferencelokaler samt akkreditering resulterede i en yderligere besparelse på 0,1 mio. EUR. Dette kan forklares med pandemiens indvirkning på de regelmæssige møder samt udsættelsen af det multilaterale topmøde mellem EU og Afrika. |
|
— |
Gennemførelsesprocenten for bevillingerne i kategorien »Information« var 100 %. |
|
— |
I kategorien »Diverse« forklares mindreforbruget på 0,07 mio. EUR hovedsagelig ved en kombination af mindre behov for kontorartikler, papir, undersøgelser, uniformer og andre driftsudgifter. |
3.4. Fremførte bevillinger
3.4.1. Bevillinger fremført automatisk fra 2019 til 2020
Som det fremgår af skema 9, blev der fremført et beløb på 52,5 mio. EUR fra 2019 til 2020.
Skema 9
Gennemførelse af fremførte bevillinger fra 2019 til 2020 (opdelt på kategorier)
|
(EUR) |
||||
|
Kategori |
Bevillinger fremført fra 2019 |
Betalinger 2020 |
Gennemførelsesprocent |
Bortfaldne bevillinger |
|
1 |
2 |
3=2/1 |
4=1-2 |
|
|
Stillingsfortegnelse |
374 910 |
295 052 |
78,7 % |
79 858 |
|
Andre udgifter vedrørende ansatte |
1 869 455 |
1 283 872 |
68,7 % |
585 583 |
|
Bygninger |
22 265 219 |
17 149 124 |
77,0 % |
5 116 094 |
|
Databehandling |
16 742 152 |
16 214 304 |
96,8 % |
527 848 |
|
Inventar |
622 184 |
605 902 |
97,4 % |
16 282 |
|
Teknisk materiel |
2 463 968 |
2 338 140 |
94,9 % |
125 829 |
|
Transport |
526 139 |
383 068 |
72,8 % |
143 071 |
|
Delegationernes rejseudgifter |
— |
— |
|
— |
|
Udgifter til tolkning |
4 110 564 |
4 085 741 |
99,4 % |
24 822 |
|
Møder og konferencer |
889 543 |
552 737 |
62,1 % |
336 806 |
|
Information |
2 187 281 |
2 087 545 |
95,4 % |
99 736 |
|
Diverse |
492 075 |
380 178 |
77,3 % |
111 897 |
|
Reserve |
— |
— |
|
— |
|
I alt |
52 543 491 |
45 375 664 |
86,4 % |
7 167 827 |
Gennemførelsesprocenten for de bevillinger, der blev fremført fra 2019, var på 86,4 %. Hovedårsagerne til denne gennemførelsesprocent er:
|
— |
hel eller delvis manglende levering af arbejder, varer eller tjenester bestilt af GSR i det foregående år |
|
— |
manglende modtagelse af fakturaer for leverede arbejder, tjenester eller varer. Dette udgør nødvendigvis en budgetbyrde for det kommende budgetår, idet der skal indgås nye forpligtelser for disse transaktioner i 2021. |
3.4.2. Bevillinger fremført automatisk fra 2020 til 2021
De bevillinger, der blev fremført fra 2020 til 2021, udgjorde i alt 69,6 mio. EUR.
Skema 10
Bevillinger fremført fra 2020 til 2021 (opdelt på kategorier)
|
(EUR) |
||||||
|
Kategori |
Budget 2020 (oprindeligt) |
Budget 2020 (endeligt (*2)) |
Forpligtelser |
Betalinger 2020 |
Bevillinger fremført til 2021 |
Fremførselsprocent |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5=3-4 |
6=5/3 |
|
|
Stillingsfortegnelse |
341 218 000 |
341 218 000 |
330 567 554 |
330 241 206 |
326 349 |
0,1 % |
|
Andre udgifter vedrørende ansatte |
25 366 000 |
25 366 000 |
19 288 360 |
17 907 492 |
1 380 868 |
7,2 % |
|
Bygninger |
56 644 000 |
56 286 000 |
54 072 077 |
32 099 038 |
21 973 039 |
40,6 % |
|
Databehandling |
44 509 000 |
55 150 000 |
55 142 173 |
31 125 954 |
24 016 219 |
43,6 % |
|
Inventar |
1 171 000 |
1 271 000 |
1 223 252 |
370 430 |
852 821 |
69,7 % |
|
Teknisk materiel |
6 026 000 |
5 458 000 |
4 993 891 |
1 996 739 |
2 997 152 |
60,0 % |
|
Transport |
2 284 000 |
1 654 000 |
1 407 771 |
889 076 |
518 695 |
36,8 % |
|
Delegationernes rejseudgifter |
17 228 000 |
34 003 147 |
34 003 147 |
34 003 147 |
0 |
0,0 % |
|
Udgifter til tolkning |
81 450 000 |
56 493 853 |
36 837 394 |
23 354 993 |
13 482 401 |
36,6 % |
|
Møder og konferencer |
6 285 000 |
4 085 000 |
3 056 247 |
2 489 108 |
567 139 |
18,6 % |
|
Information |
7 235 000 |
8 103 000 |
8 100 534 |
4 844 083 |
3 256 451 |
40,2 % |
|
Diverse |
1 217 000 |
1 545 000 |
1 476 561 |
1 262 794 |
213 767 |
14,5 % |
|
Reserve |
— |
— |
— |
— |
— |
|
|
I alt (uden erhvervelser) |
590 633 000 |
590 633 000 |
550 168 962 |
480 584 061 |
69 584 901 |
12,6 % |
|
Erhvervelse af fast ejendom |
— |
— |
— |
— |
— |
|
|
Tilsammen |
590 633 000 |
590 633 000 |
550 168 962 |
480 584 061 |
69 584 901 |
12,6 % |
De beløb, der er fremført fra 2020 til 2021, kommer hovedsagelig fra følgende kategorier:
|
— |
bygninger: 22,0 mio. EUR, hvor forskelligt indretningsarbejde beløber sig til 9,9 mio. EUR, rengøring og vedligeholdelse 4,7 mio. EUR, sikkerhed og forebyggelse 2,9 mio. EUR, el, vand, gas og opvarmning yderligere 1,6 mio. EUR, sikringsarbejder 1,5 mio. EUR og andre ejendomsudgifter, f.eks. bygningsundersøgelser, 1,4 mio. EUR |
|
— |
databehandling: 24,0 mio. EUR, hvoraf 13,4 mio. EUR vedrører eksterne tjenesteydelser, 9,0 mio. EUR udstyr og software, 1,0 mio. EUR vedligeholdelse og reparation af IT og 0,6 mio. EUR telekommunikation |
|
— |
13,5 mio. EUR til afholdelse af en del af udgifterne til tolkning i 2020, men for hvilken der endnu ikke er opnået fuld enighed om fakturaerne med Europa-Kommissionens tjenestegrene |
|
— |
3,3 mio. EUR vedrører udgifter til information, hvoraf 2,4 mio. EUR vedrører information og offentlige arrangementer, 0,7 mio. EUR udgifter til dokumentation og bibliotek og 0,2 mio. EUR Rådets publikationer |
|
— |
teknisk materiel: 3,0 mio. EUR, hvoraf 2,4 mio. EUR vedrører indkøb og vedligeholdelse af konferenceudstyr og 0,6 mio. EUR eksterne tjenesteydelser og vedligeholdelse af udstyr |
|
— |
andre udgifter vedrørende ansatte: 1,4 mio. EUR, navnlig vedrørende udgifter til uddannelse og ansættelse (0,6 mio. EUR), lægetjeneste og fritidshjem (0,4 mio. EUR) og støtteforanstaltninger til at bistå personalet (0,1 mio. EUR) |
|
— |
møder og konferencer: 0,6 mio. EUR, som hovedsagelig skyldes endnu ikke modtagne fakturaer for tilrettelæggelse af Det Europæiske Råds møder og Rådets samlinger i 2020 |
|
— |
inventar: 0,9 mio. EUR, svarende til indkøb af inventar til visse restaurantområder, pilotprojektet New Ways of Working (NWOW) og vuggestuen |
|
— |
transport: 0,5 mio. EUR til dækning af Rådets personalemobilitetsplan (0,3 mio. EUR) og leje- og reparationsomkostninger til vognparken (0,2 mio. EUR) |
|
— |
diverse udgifter: 0,2 mio. EUR, som hovedsagelig svarer til procesomkostninger (0,1 mio. EUR), kontorartikler (0,03 mio. EUR) og porto (0,03 mio. EUR). |
3.5. Formålsbestemte indtægter
3.5.1. Formålsbestemte indtægter indtjent inden 2020
De formålsbestemte indtægter, der var indtjent inden 2020, androg 14,7 mio. EUR.
Skema 11
Gennemførelse af formålsbestemte indtægter indtjent inden 2020 (opdelt på kategorier)
|
(EUR) |
|||||
|
Kategori |
Formålsbestemte indtægter før 2020 (endelige (*3)) |
Forpligtelser 2020 |
Betalinger 2020 |
Gennemførelsesprocent |
Bortfaldne formålsbestemte indtægter |
|
1 |
2 |
3 |
4=2/1 |
4=1-2 |
|
|
Stillingsfortegnelse |
4 469 |
— |
— |
0,0 % |
4 469 |
|
Andre udgifter vedrørende ansatte |
2 068 489 |
1 564 717 |
1 555 069 |
75,6 % |
503 772 |
|
Bygninger |
1 122 040 |
1 109 096 |
696 304 |
98,8 % |
12 944 |
|
Databehandling |
822 837 |
820 333 |
809 443 |
99,7 % |
2 503 |
|
Inventar |
— |
— |
— |
|
— |
|
Teknisk materiel |
5 700 |
4 511 |
4 511 |
79,1 % |
1 189 |
|
Transport |
2 616 |
2 616 |
— |
100,0 % |
— |
|
Delegationernes rejseudgifter |
4 831 525 |
4 831 525 |
4 831 525 |
100,0 % |
— |
|
Udgifter til tolkning |
5 478 770 |
5 478 770 |
5 478 770 |
100,0 % |
— |
|
Møder og konferencer |
90 014 |
87 854 |
87 773 |
97,6 % |
2 160 |
|
Information |
— |
— |
— |
|
— |
|
Diverse |
7 073 |
7 073 |
7 073 |
100,0 % |
- 0 |
|
I alt ERR |
14 433 534 |
13 906 495 |
13 470 469 |
96,3 % |
527 038 |
|
SLA'er med EU-Udenrigstjenesten |
262 865 |
260 794 |
163 598 |
99,2 % |
2 071 |
|
Tilsammen |
14 696 399 |
14 167 290 |
13 634 068 |
96,4 % |
529 109 |
Formålsbestemte indtægter vedrørende GSR's aktiviteter beløb sig i alt til 14,7 mio. EUR, hvoraf der behørigt var indgået forpligtelser for 14,2 mio. EUR i 2020. De resterende 0,5 mio. EUR bortfaldt i overensstemmelse med finansforordningens artikel 12, stk. 1.
En anden del af de formålsbestemte indtægter, der var indtjent inden 2020, 0,3 mio. EUR, vedrører beløb, der er overført fra EU-Udenrigstjenesten i 2019 til Rådet til dækning af udgifter til tjenester, der er defineret i de forskellige serviceleveranceaftaler (SLA'er) mellem de to institutioner, og som leveres af GSR. Af det forpligtede beløb på 0,3 mio. EUR blev der i 2020 betalt 0,2 mio. EUR.
3.5.2. Formålsbestemte indtægter fremført fra 2019 for så vidt angår betaling
De samlede formålsbestemte indtægter, der blev fremført fra 2019 for så vidt angår betaling, udgjorde 0,4 mio. EUR.
Skema 12
Gennemførelse af formålsbestemte indtægter indtjent inden 2020 og fremført til 2020 for så vidt angår betaling (opdelt på kategorier)
|
(EUR) |
||||
|
Kategori |
Formålsbestemte indtægter fremført til betaling fra 2019 |
Betalinger 2020 |
Gennemførelsesprocent |
Bortfaldne formålsbestemte indtægter |
|
1 |
2 |
4=2/1 |
4=1-2 |
|
|
Stillingsfortegnelse |
— |
— |
— |
— |
|
Andre udgifter vedrørende ansatte |
49 893 |
4 042 |
8,1 % |
45 851 |
|
Bygninger |
122 651 |
87 762 |
71,6 % |
34 889 |
|
Databehandling |
185 146 |
160 464 |
86,7 % |
24 682 |
|
Inventar |
— |
— |
— |
— |
|
Teknisk materiel |
90 |
30 |
33,3 % |
60 |
|
Transport |
3 248 |
1 197 |
36,9 % |
2 051 |
|
Delegationernes rejseudgifter |
— |
— |
— |
— |
|
Udgifter til tolkning |
— |
— |
— |
— |
|
Møder og konferencer |
915 |
— |
— |
915 |
|
Information |
5 028 |
3 918 |
— |
1 110 |
|
Diverse |
5 330 |
— |
0,0 % |
5 330 |
|
I alt ERR |
372 301 |
257 413 |
69,1 % |
114 889 |
|
SLA'er med EU-Udenrigstjenesten |
32 137 |
32 137 |
— |
— |
|
Tilsammen |
404 438 |
289 549 |
71,6 % |
114 889 |
3.5.3. Formålsbestemte indtægter indtjent inden 2020 og fremført til 2021 for så vidt angår betaling
Formålsbestemte indtægter indtjent inden 2020, der behørigt var indgået forpligtelser for, men som ikke blev betalt i 2020, blev fremført fra 2020 til 2021 og beløb sig i alt til 0,5 mio. EUR.
Skema 13
Formålsbestemte indtægter indtjent inden 2020 og fremført til 2021 (opdelt på kategorier)
|
(EUR) |
|||||
|
Kategori |
Formålsbestemte indtægter før 2020 (endelige (*4)) |
Forpligtelser 2020 |
Betalinger 2020 |
Formålsbestemteindtægterfremført til 2021 |
Fremførselsprocent |
|
1 |
2 |
3 |
4=2-3 |
5=4/2 |
|
|
Stillingsfortegnelse |
4 469 |
— |
— |
— |
— |
|
Andre udgifter vedrørende ansatte |
2 068 489 |
1 564 717 |
1 555 069 |
9 648 |
0,6 % |
|
Bygninger |
1 122 040 |
1 109 096 |
696 304 |
412 792 |
37,2 % |
|
Databehandling |
822 837 |
820 333 |
809 443 |
10 890 |
1,3 % |
|
Inventar |
— |
— |
— |
— |
|
|
Teknisk materiel |
5 700 |
4 511 |
4 511 |
— |
0,0 % |
|
Transport |
2 616 |
2 616 |
— |
2 616 |
100,0 % |
|
Delegationernes rejseudgifter |
4 831 525 |
4 831 525 |
4 831 525 |
— |
0,0 % |
|
Udgifter til tolkning |
5 478 770 |
5 478 770 |
5 478 770 |
— |
0,0 % |
|
Møder og konferencer |
90 014 |
87 854 |
87 773 |
81 |
0,1 % |
|
Information |
— |
— |
— |
— |
— |
|
Diverse |
7 073 |
7 073 |
7 073 |
0 |
0,0 % |
|
I alt ERR |
14 433 534 |
13 906 495 |
13 470 469 |
436 026 |
3,1 % |
|
SLA'er med EU-Udenrigstjenesten |
262 865 |
260 794 |
163 598 |
97 196 |
37,3 % |
|
Tilsammen |
14 696 399 |
14 167 290 |
13 634 068 |
533 222 |
3,8 % |
De fremførte beløb vedrører hovedsagelig fra indretningsarbejder i bygninger (0,4 mio. EUR).
3.5.4. Formålsbestemte indtægter indtjent i 2020
De samlede formålsbestemte indtægter indtjent i 2020 androg 43,7 mio. EUR. Heraf hidrører 80 000 EUR fra beløb, der er overført fra EU-Udenrigstjenesten til Rådet.
Skema 14
Gennemførelse af formålsbestemte indtægter indtjent i 2020 (opdelt på kategorier)
|
(EUR) |
||||
|
Kategori |
Formålsbestemte indtægter 2020 (endelige (*5)) |
Forpligtelser 2020 |
Betalinger2020 |
Disponible formålsbestemte indtægter |
|
1 |
2 |
3 |
4=1-3 |
|
|
Stillingsfortegnelse |
1 753 861 |
30 000 |
22 316 |
1 731 544 |
|
Andre udgifter vedrørende ansatte |
1 592 952 |
224 904 |
204 996 |
1 387 956 |
|
Bygninger |
719 778 |
194 519 |
192 019 |
527 758 |
|
Databehandling |
978 067 |
424 878 |
85 694 |
892 372 |
|
Inventar |
— |
— |
— |
— |
|
Teknisk materiel |
16 619 |
1 326 |
— |
16 619 |
|
Transport |
6 113 |
— |
— |
6 113 |
|
Delegationernes rejseudgifter |
30 385 449 |
— |
— |
30 385 449 |
|
Udgifter til tolkning |
7 954 330 |
45 274 |
45 274 |
7 909 056 |
|
Møder og konferencer |
84 097 |
— |
— |
84 097 |
|
Information |
12 784 |
11 157 |
240 |
12 544 |
|
Diverse |
82 540 |
6 929 |
- 0 |
82 540 |
|
I alt ERR |
43 586 587 |
938 987 |
550 540 |
43 036 048 |
|
SLA'er med EU-Udenrigstjenesten |
80 000 |
50 000 |
— |
80 000 |
|
Tilsammen |
43 666 587 |
988 987 |
550 540 |
43 116 048 |
De formålsbestemte indtægter i 2020 vedrørende GSR's aktiviteter beløb sig til 43,6 mio. EUR. 0,9 mio. EUR blev forpligtet i løbet af regnskabsåret, mens 43,0 mio. EUR blev fremført til 2021 i overensstemmelse med finansforordningens artikel 12, stk. 4.
Omkring 70 % af de formålsbestemte indtægter (30,4 mio. EUR) vedrører saldoen for rejseudgifter for delegationerne efter fremlæggelse af rejseopgørelser og den forventede tilbagebetaling af rammebeløbet til rejseudgifter for 2020 fra flere medlemsstater.
7,9 mio. EUR svarer til tolkning, 6,3 mio. EUR til tilbagebetaling af forskudsbetaling til Kommissionens tolketjeneste og 1,6 mio. EUR til supplerende betalinger for visse sprog til dækning af ekstra tolkning til disse sprog.
Resten vedrører hovedsagelig tilbagebetaling af beløb i forbindelse med Rådets administration.
(1) Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU, Euratom) 2018/1046 af 18. juli 2018 om de finansielle regler vedrørende Unionens almindelige budget, om ændring af forordning (EU) nr. 1296/2013, (EU) nr. 1301/2013, (EU) nr. 1303/2013, (EU) nr. 1304/2013, (EU) nr. 1309/2013, (EU) nr. 1316/2013, (EU) nr. 22 3/2014, (EU) nr. 283/2014 og afgørelse nr. 541/2014/EU og om ophævelse af forordning (EU, Euratom) nr. 966/2012 (EUT L 193 af 30 7 2018, s. 1).
(2) Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2011/7/EU af 16. februar 2011 om bekæmpelse af forsinket betaling i handelstransaktioner (EUT L 48 af 23 2 2011, s. 1).
(3) Nettobeløb > 250 000 EUR.
(*1) Omfatter intern reallokering af bevillinger
(4) I henhold til Rådets generalsekretærs afgørelse nr. 54/18 (artikel 10 3) skal et beløb svarende til det foregående års underudnyttede beløb for delegationernes rejseudgifter årligt overføres til tolkning. I 2020 beløb dette sig til 4,8 mio. EUR.
(5) I overensstemmelse med afgørelse nr. 54/18 (artikel 10 1) overfører GSR 66 % af de uudnyttede beløb fra rammebeløbet for tolkning til delegationernes rammebeløb til rejseudgifter, idet disse beløb skal anvendes inden for det samme regnskabsår. I 2020 beløb dette sig til 21,6 mio. EUR.
(*2) Omfatter intern reallokering af bevillinger
(*3) Omfatter intern reallokering af bevillinger
(*4) Omfatter intern reallokering af bevillinger
(*5) Omfatter intern reallokering af bevillinger
BILAG
RÅDET — ANVENDELSE AF BEVILLINGERNE FOR 2020
|
(EUR) |
|||||||||
|
Budgetpost |
Oprindelige bevillinger |
Overførsler/ ændringer |
Endelige bevillinger |
Forpligtelser |
Betalinger |
Automatisk fremførsel til |
Fremførsel iht. afgørelse til |
Bortfaldne bevillinger |
|
|
2020 |
2020 |
2020 |
2020 |
2020 |
2021 |
2021 |
|
||
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 = 3 – 5 – 6 – 7 |
||
|
1 0 0 0 |
Grundløn |
350 000,00 |
|
350 000,00 |
342 732,18 |
342 732,18 |
|
|
7 267,82 |
|
1 0 0 1 |
Rettigheder knyttet til stillingen |
74 000,00 |
|
74 000,00 |
69 982,92 |
69 982,92 |
|
|
4 017,08 |
|
1 0 0 2 |
Rettigheder knyttet til personlige forhold |
11 000,00 |
|
11 000,00 |
10 954,08 |
10 954,08 |
|
|
45,92 |
|
1 0 0 3 |
Social sikring |
15 000,00 |
|
15 000,00 |
12 965,58 |
12 965,58 |
|
|
2 034,42 |
|
1 0 0 4 |
Andre administrationsudgifter |
475 000,00 |
145 000,00 |
620 000,00 |
485 748,07 |
387 441,66 |
98 306,41 |
|
134 251,93 |
|
1 0 0 |
Vederlag og andre rettigheder |
925 000,00 |
145 000,00 |
1 070 000,00 |
922 382,83 |
824 076,42 |
98 306,41 |
|
147 617,17 |
|
1 0 1 0 |
Overgangsgodtgørelse |
200 000,00 |
|
200 000,00 |
167 734,53 |
167 734,53 |
|
|
32 265,47 |
|
1 0 1 |
Udtræden af tjenesten |
200 000,00 |
|
200 000,00 |
167 734,53 |
167 734,53 |
|
|
32 265,47 |
|
Kapitel 1 0 i alt — Medlemmer af institutionen |
1 125 000,00 |
145 000,00 |
1 270 000,00 |
1 090 117,36 |
991 810,95 |
98 306,41 |
|
179 882,64 |
|
|
1 1 0 0 |
Grundløn |
254 462 000,00 |
|
254 462 000,00 |
252 492 921,26 |
252 492 921,26 |
|
|
1 969 078,74 |
|
1 1 0 1 |
Vedtægtsbestemte rettigheder knyttet til stillingen |
1 697 000,00 |
50 000,00 |
1 747 000,00 |
1 399 484,74 |
1 399 484,74 |
|
|
347 515,26 |
|
1 1 0 2 |
Vedtægtsbestemte rettigheder knyttet til den ansattes personlige forhold |
67 144 000,00 |
150 000,00 |
67 294 000,00 |
64 094 900,81 |
64 094 900,81 |
|
|
3 199 099,19 |
|
1 1 0 3 |
Social sikring |
10 352 000,00 |
45 000,00 |
10 397 000,00 |
10 033 478,72 |
10 033 478,72 |
|
|
363 521,28 |
|
1 1 0 4 |
Justeringskoefficienter |
143 000,00 |
|
143 000,00 |
142 868,14 |
142 868,14 |
|
|
131,86 |
|
1 1 0 5 |
Overarbejde |
1 248 000,00 |
|
1 248 000,00 |
634 256,72 |
634 256,72 |
|
|
613 743,28 |
|
1 1 0 6 |
Vedtægtsbestemte rettigheder ved tiltræden, forflyttelse og udtræden |
1 895 000,00 |
|
1 895 000,00 |
1 715 000,00 |
1 388 651,36 |
326 348,64 |
|
180 000,00 |
|
1 1 0 7 |
Tilpasning af vederlaget |
3 834 000,00 |
- 245 000,00 |
3 589 000,00 |
|
|
|
|
3 589 000,00 |
|
1 1 0 |
Vederlag og andre rettigheder |
340 775 000,00 |
|
340 775 000,00 |
330 512 910,39 |
330 186 561,75 |
326 348,64 |
|
10 262 089,61 |
|
1 1 1 0 |
Godtgørelser ved fritagelse fra stillingen af tjenstlige grunde |
363 000,00 |
|
363 000,00 |
54 643,98 |
54 643,98 |
|
|
308 356,02 |
|
1 1 1 2 |
Tidligere generalsekretærers rettigheder |
80 000,00 |
|
80 000,00 |
|
|
|
|
80 000,00 |
|
1 1 1 |
Udtræden af tjenesten |
443 000,00 |
|
443 000,00 |
54 643,98 |
54 643,98 |
|
|
388 356,02 |
|
Kapitel 1 1 i alt — Tjenestemænd og midlertidigt ansatte |
341 218 000,00 |
|
341 218 000,00 |
330 567 554,37 |
330 241 205,73 |
326 348,64 |
|
10 650 445,63 |
|
|
1 2 0 0 |
Øvrige ansatte |
11 250 000,00 |
|
11 250 000,00 |
10 584 429,23 |
10 576 416,16 |
8 013,07 |
|
665 570,77 |
|
1 2 0 1 |
Udstationerede nationale eksperter |
1 213 000,00 |
|
1 213 000,00 |
926 750,02 |
925 349,78 |
1 400,24 |
|
286 249,98 |
|
1 2 0 2 |
Praktikantophold |
706 000,00 |
|
706 000,00 |
604 548,19 |
601 937,99 |
2 610,20 |
|
101 451,81 |
|
1 2 0 3 |
Eksterne ydelser |
493 000,00 |
|
493 000,00 |
100 342,74 |
75 785,15 |
24 557,59 |
|
392 657,26 |
|
1 2 0 4 |
Supplerende ydelser til oversættelsestjenesten |
235 000,00 |
|
235 000,00 |
92 325,02 |
81 757,61 |
10 567,41 |
|
142 674,98 |
|
1 2 0 7 |
Årlig tilpasning af vederlaget |
172 000,00 |
|
172 000,00 |
|
|
|
|
172 000,00 |
|
1 2 0 |
Øvrige ansatte og eksterne ydelser |
14 069 000,00 |
|
14 069 000,00 |
12 308 395,20 |
12 261 246,69 |
47 148,51 |
|
1 760 604,80 |
|
Kapitel 1 2 i alt — Øvrige ansatte og eksterne ydelser |
14 069 000,00 |
|
14 069 000,00 |
12 308 395,20 |
12 261 246,69 |
47 148,51 |
|
1 760 604,80 |
|
|
1 3 0 0 |
Diverse udgifter i forbindelse med ansættelse |
156 000,00 |
50 000,00 |
206 000,00 |
202 106,16 |
138 376,96 |
63 729,20 |
|
3 893,84 |
|
1 3 0 1 |
Faglig udvikling |
2 413 000,00 |
-50 000,00 |
2 363 000,00 |
1 907 233,46 |
1 378 771,74 |
528 461,72 |
|
455 766,54 |
|
1 3 0 |
Udgifter til forvaltning af personale |
2 569 000,00 |
|
2 569 000,00 |
2 109 339,62 |
1 517 148,70 |
592 190,92 |
|
459 660,38 |
|
1 3 1 0 |
Ekstraordinær hjælp |
30 000,00 |
-7 000,00 |
23 000,00 |
878,68 |
878,68 |
|
|
22 121,32 |
|
1 3 1 1 |
Aktiviteter til fremme af kontakten mellem de ansatte |
117 000,00 |
7 000,00 |
124 000,00 |
56 283,24 |
25 167,11 |
31 116,13 |
|
67 716,76 |
|
1 3 1 2 |
Supplerende støtte til handicappede |
208 000,00 |
|
208 000,00 |
157 000,00 |
64 627,10 |
92 372,90 |
|
51 000,00 |
|
1 3 1 3 |
Andre velfærdsudgifter |
66 000,00 |
|
66 000,00 |
65 029,40 |
41 850,48 |
23 178,92 |
|
970,60 |
|
1 3 1 |
Foranstaltninger til fordel for institutionens personale |
421 000,00 |
|
421 000,00 |
279 191,32 |
132 523,37 |
146 667,95 |
|
141 808,68 |
|
1 3 2 0 |
Lægetjeneste |
415 000,00 |
274 926,00 |
689 926,00 |
550 429,08 |
363 875,25 |
186 553,83 |
|
139 496,92 |
|
1 3 2 2 |
Vuggestuer og fritidshjem |
2 837 000,00 |
- 274 926,00 |
2 562 074,00 |
2 035 202,31 |
1 795 202,31 |
240 000,00 |
|
526 871,69 |
|
1 3 2 |
Udgifter vedrørende samtlige personer, der er knyttet til institutionen |
3 252 000,00 |
|
3 252 000,00 |
2 585 631,39 |
2 159 077,56 |
426 553,83 |
|
666 368,61 |
|
1 3 3 1 |
Udgifter til tjenesterejser for Rådssekretariatet |
3 130 000,00 |
- 145 000,00 |
2 985 000,00 |
569 083,00 |
534 083,00 |
35 000,00 |
|
2 415 917,00 |
|
1 3 3 2 |
Rejseudgifter for ansatte i forbindelse med Det Europæiske Råd |
800 000,00 |
|
800 000,00 |
346 601,98 |
311 601,98 |
35 000,00 |
|
453 398,02 |
|
1 3 3 |
Tjenesterejser |
3 930 000,00 |
- 145 000,00 |
3 785 000,00 |
915 684,98 |
845 684,98 |
70 000,00 |
|
2 869 315,02 |
|
Kapitel 1 3 i alt — Andre udgifter vedrørende personer, der er knyttet til institutionen |
10 172 000,00 |
- 145 000,00 |
10 027 000,00 |
5 889 847,31 |
4 654 434,61 |
1 235 412,70 |
|
4 137 152,69 |
|
|
AFSNIT 1 I ALT — Personer, der er knyttet til institutionen |
366 584 000,00 |
|
366 584 000,00 |
349 855 914,24 |
348 148 697,98 |
1 707 216,26 |
|
16 728 085,76 |
|
|
2 0 0 0 |
Leje |
505 000,00 |
154 000,00 |
659 000,00 |
658 513,52 |
658 513,52 |
|
|
486,48 |
|
2 0 0 3 |
Indretnings- og installationsarbejder |
10 465 000,00 |
2 150 000,00 |
12 615 000,00 |
12 548 855,54 |
2 698 299,44 |
9 850 556,10 |
|
66 144,46 |
|
2 0 0 4 |
Sikringsarbejder |
2 155 000,00 |
- 514 000,00 |
1 641 000,00 |
1 604 862,29 |
135 880,40 |
1 468 981,89 |
|
36 137,71 |
|
2 0 0 5 |
Udgifter forud for erhvervelse, opførelse og indretning af bygninger |
918 000,00 |
- 280 000,00 |
638 000,00 |
577 681,02 |
132 591,64 |
445 089,38 |
|
60 318,98 |
|
2 0 0 |
Ejendomme |
14 043 000,00 |
1 510 000,00 |
15 553 000,00 |
15 389 912,37 |
3 625 285,00 |
11 764 627,37 |
|
163 087,63 |
|
2 0 1 0 |
Rengøring og vedligeholdelse |
18 873 000,00 |
- 916 425,23 |
17 956 574,77 |
17 313 705,75 |
12 591 893,29 |
4 721 812,46 |
|
642 869,02 |
|
2 0 1 1 |
Vand, gas, elektricitet og opvarmning |
4 396 000,00 |
- 554 000,00 |
3 842 000,00 |
3 799 265,73 |
2 167 175,54 |
1 632 090,19 |
|
42 734,27 |
|
2 0 1 2 |
Bygningers sikkerhed og overvågning |
18 493 000,00 |
- 790 000,00 |
17 703 000,00 |
16 432 715,81 |
13 540 180,62 |
2 892 535,19 |
|
1 270 284,19 |
|
2 0 1 3 |
Forsikringer |
285 000,00 |
312 425,23 |
597 425,23 |
597 425,23 |
26 561,23 |
570 864,00 |
|
|
|
2 0 1 4 |
Andre ejendomsudgifter |
554 000,00 |
80 000,00 |
634 000,00 |
539 051,95 |
147 942,02 |
391 109,93 |
|
94 948,05 |
|
2 0 1 |
Udgifter vedrørende bygninger |
42 601 000,00 |
-1 868 000,00 |
40 733 000,00 |
38 682 164,47 |
28 473 752,70 |
10 208 411,77 |
|
2 050 835,53 |
|
Kapitel 2 0 i alt — Ejendomme og omkostninger i forbindelse hermed |
56 644 000,00 |
- 358 000,00 |
56 286 000,00 |
54 072 076,84 |
32 099 037,70 |
21 973 039,14 |
|
2 213 923,16 |
|
|
2 1 0 0 |
Indkøb af EDB-hardware og software |
10 138 000,00 |
6 244 964,07 |
16 382 964,07 |
16 382 964,07 |
7 339 694,06 |
9 043 270,01 |
|
|
|
2 1 0 1 |
Eksterne tjenesteydelser med henblik på anvendelse og etablering af EDB-systemer |
25 108 000,00 |
5 550 691,95 |
30 658 691,95 |
30 650 864,61 |
17 254 101,79 |
13 396 762,82 |
|
7 827,34 |
|
2 1 0 2 |
Vedligeholdelse og reparation af EDB-hardware og -software |
7 318 000,00 |
-1 056 569,22 |
6 261 430,78 |
6 261 430,78 |
5 284 366,98 |
977 063,80 |
|
|
|
2 1 0 3 |
Telekommunikation |
1 945 000,00 |
-98 086,80 |
1 846 913,20 |
1 846 913,20 |
1 247 791,27 |
599 121,93 |
|
|
|
2 1 0 |
Databehandling og telekommunikation |
44 509 000,00 |
10 641 000,00 |
55 150 000,00 |
55 142 172,66 |
31 125 954,10 |
24 016 218,56 |
|
7 827,34 |
|
2 1 1 1 |
Indkøb og udskiftning af inventar |
1 105 000,00 |
100 000,00 |
1 205 000,00 |
1 204 545,64 |
360 466,82 |
844 078,82 |
|
454,36 |
|
2 1 1 2 |
Leje, vedligeholdelse og reparation af inventar |
66 000,00 |
|
66 000,00 |
18 706,00 |
9 963,50 |
8 742,50 |
|
47 294,00 |
|
2 1 1 |
Inventar |
1 171 000,00 |
100 000,00 |
1 271 000,00 |
1 223 251,64 |
370 430,32 |
852 821,32 |
|
47 748,36 |
|
2 1 2 0 |
Indkøb og udskiftning af teknisk materiel og tekniske anlæg |
3 009 000,00 |
437 000,00 |
3 446 000,00 |
3 330 589,76 |
959 465,66 |
2 371 124,10 |
|
115 410,24 |
|
2 1 2 1 |
Eksterne tjenesteydelser med henblik på drift og installation af teknisk materiel og tekniske anlæg |
310 000,00 |
160 000,00 |
470 000,00 |
304 346,81 |
197 477,57 |
106 869,24 |
|
165 653,19 |
|
2 1 2 2 |
Leje, vedligeholdelse og reparation af teknisk materiel og tekniske anlæg |
2 707 000,00 |
-1 165 000,00 |
1 542 000,00 |
1 358 954,42 |
839 795,30 |
519 159,12 |
|
183 045,58 |
|
2 1 2 |
Teknisk materiel og tekniske anlæg |
6 026 000,00 |
- 568 000,00 |
5 458 000,00 |
4 993 890,99 |
1 996 738,53 |
2 997 152,46 |
|
464 109,01 |
|
2 1 3 2 |
Udgifter til leje, vedligeholdelse og reparation af tjenestevogne |
1 784 000,00 |
- 630 000,00 |
1 154 000,00 |
907 771,35 |
700 195,72 |
207 575,63 |
|
246 228,65 |
|
2 1 3 3 |
Plan vedrørende mobilitet |
500 000,00 |
|
500 000,00 |
500 000,00 |
188 880,29 |
311 119,71 |
|
|
|
2 1 3 |
Transport |
2 284 000,00 |
- 630 000,00 |
1 654 000,00 |
1 407 771,35 |
889 076,01 |
518 695,34 |
|
246 228,65 |
|
Kapitel 2 1 i alt — Databehandling, udstyr og inventar |
53 990 000,00 |
9 543 000,00 |
63 533 000,00 |
62 767 086,64 |
34 382 198,96 |
28 384 887,68 |
|
765 913,36 |
|
|
2 2 0 0 |
Rejseudgifter, der afholdes af delegationerne |
17 228 000,00 |
16 775 147,41 |
34 003 147,41 |
34 003 147,41 |
34 003 147,41 |
|
|
|
|
2 2 0 1 |
Diverse rejseudgifter |
495 000,00 |
- 152 000,00 |
343 000,00 |
150 479,27 |
106 979,27 |
43 500,00 |
|
192 520,73 |
|
2 2 0 2 |
Udgifter til tolkning |
81 450 000,00 |
-24 956 147,41 |
56 493 852,59 |
36 837 394,00 |
23 354 993,00 |
13 482 401,00 |
|
19 656 458,59 |
|
2 2 0 3 |
Repræsentationsudgifter |
160 000,00 |
|
160 000,00 |
80 420,55 |
58 042,08 |
22 378,47 |
|
79 579,45 |
|
2 2 0 4 |
Diverse udgifter til interne møder |
4 980 000,00 |
-1 798 000,00 |
3 182 000,00 |
2 753 151,63 |
2 273 169,91 |
479 981,72 |
|
428 848,37 |
|
2 2 0 5 |
Afholdelse af konferencer, kongresser og møder |
650 000,00 |
- 250 000,00 |
400 000,00 |
72 195,93 |
50 917,19 |
21 278,74 |
|
327 804,07 |
|
2 2 0 |
Møder og konferencer |
104 963 000,00 |
-10 381 000,00 |
94 582 000,00 |
73 896 788,79 |
59 847 248,86 |
14 049 539,93 |
|
20 685 211,21 |
|
2 2 1 0 |
Udgifter til dokumentation og bibliotek |
2 350 000,00 |
75 000,00 |
2 425 000,00 |
2 423 550,61 |
1 767 719,81 |
655 830,80 |
|
1 449,39 |
|
2 2 1 1 |
EU-Tidende |
|
9 893,63 |
9 893,63 |
9 893,63 |
9 893,63 |
|
|
|
|
2 2 1 2 |
Generelle publikationer |
300 000,00 |
30 000,00 |
330 000,00 |
329 797,21 |
125 069,97 |
204 727,24 |
|
202,79 |
|
2 2 1 3 |
Information og offentlige arrangementer |
4 585 000,00 |
753 106,37 |
5 338 106,37 |
5 337 292,60 |
2 941 399,84 |
2 395 892,76 |
|
813,77 |
|
2 2 1 |
Information |
7 235 000,00 |
868 000,00 |
8 103 000,00 |
8 100 534,05 |
4 844 083,25 |
3 256 450,80 |
|
2 465,95 |
|
2 2 3 0 |
Kontorartikler |
358 000,00 |
-80 000,00 |
278 000,00 |
248 274,89 |
215 378,40 |
32 896,49 |
|
29 725,11 |
|
2 2 3 1 |
Porto |
55 000,00 |
-10 000,00 |
45 000,00 |
45 000,00 |
18 740,79 |
26 259,21 |
|
|
|
2 2 3 2 |
Udgifter til studier, undersøgelser og konsultationer |
45 000,00 |
-45 000,00 |
|
|
|
|
|
|
|
2 2 3 4 |
Flytning |
18 000,00 |
|
18 000,00 |
6 335,00 |
2 554,24 |
3 780,76 |
|
11 665,00 |
|
2 2 3 5 |
Finansielle udgifter |
10 000,00 |
-7 000,00 |
3 000,00 |
1 489,56 |
1 042,70 |
446,86 |
|
1 510,44 |
|
2 2 3 6 |
Procesomkostninger, retsomkostninger, skadeserstatninger og erstatninger |
450 000,00 |
415 000,00 |
865 000,00 |
865 000,00 |
722 729,77 |
142 270,23 |
|
|
|
2 2 3 7 |
Andre driftsudgifter |
281 000,00 |
55 000,00 |
336 000,00 |
310 461,57 |
302 348,13 |
8 113,44 |
|
25 538,43 |
|
2 2 3 |
Diverse udgifter |
1 217 000,00 |
328 000,00 |
1 545 000,00 |
1 476 561,02 |
1 262 794,03 |
213 766,99 |
|
68 438,98 |
|
Kapitel 2 2 i alt — Driftsudgifter |
113 415 000,00 |
-9 185 000,00 |
104 230 000,00 |
83 473 883,86 |
65 954 126,14 |
17 519 757,72 |
|
20 756 116,14 |
|
|
AFSNIT 2 I ALT — Ejendomme, udstyr og driftsudgifter |
224 049 000,00 |
|
224 049 000,00 |
200 313 047,34 |
132 435 362,80 |
67 877 684,54 |
|
23 735 952,66 |
|
|
BUDGET I ALT |
590 633 000,00 |
|
590 633 000,00 |
550 168 961,58 |
480 584 060,78 |
69 584 900,80 |
|
40 464 038,42 |
|