EUR-Lex Access to European Union law
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document C2010/256E/01
Minutes of the sitting of 17 May 2010
Protokol fra mødet den 17. maj 2010
Protokol fra mødet den 17. maj 2010
EUT C 256E af 23.9.2010, p. 1–16
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
23.9.2010 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
CE 256/1 |
Mandag, den 17. maj 2010
PROTOKOL FRA MØDET DEN 17. MAJ 2010
2010/C 256 E/01
Indhold
1. |
Genoptagelse af sessionen |
2. |
Erklæringer fra formanden |
3. |
Godkendelse af protokollen fra foregående møde |
4. |
Parlamentets mødekalender 2011 |
5. |
Udvalgenes og delegationernes sammensætning |
6. |
Parlamentets sammensætning |
7. |
Undertegnelse af retsakter vedtaget i overensstemmelse med den almindelige lovgivningsprocedure |
8. |
Modtagne dokumenter |
9. |
Bortfaldne skriftlige erklæringer |
10. |
Tekster til aftaler sendt af Rådet |
11. |
Andragender |
12. |
Mundtlige forespørgsler og skriftlige erklæringer (modtagne dokumenter) |
13. |
Arbejdsplan |
14. |
Indlæg af et minuts varighed om politisk vigtige sager |
15. |
Ligebehandling af mænd og kvinder i selvstændige erhverv ***II (forhandling) |
16. |
Bygningers energimæssige ydeevne (omarbejdning) ***II (forhandling) |
17. |
Betegnelser for tekstilprodukter og tilknyttet mærkning heraf ***I (forhandling) |
18. |
Nye udviklingstendenser for offentlige indkøbskontrakter (kortfattet forelæggelse) |
19. |
Sammenhæng i EU's udviklingspolitik og »offentlig udviklingsbistand plus-konceptet« (kortfattet forelæggelse) |
20. |
Sanktioner for alvorlige overtrædelser af bestemmelserne på det sociale område inden for vejtransport (kortfattet forelæggelse) |
21. |
Dagsorden for næste møde |
22. |
Hævelse af mødet |
TILSTEDEVÆRELSESLISTE
PROTOKOL FRA MØDET DEN 17 MAJ 2010
FORSÆDE: Jerzy BUZEK
formand
1. Genoptagelse af sessionen
Formanden åbnede mødet kl. 17.05.
2. Erklæringer fra formanden
Formanden afgav en erklæring i anledning af den sjette internationale dag mod homofobi.
Formanden nævnte Europadagen og åbent hus-initiativerne den 8. og 9. maj 2010, hvor Parlamentet havde modtaget mere end 33 000 besøgende i Strasbourg og Bruxelles.
Formanden meddelte, at han den 13. maj 2010 havde deltaget i overrækkelsen af Charlemagne-prisen til den polske premierminister, Donald Tusk, i Aachen, og at han den 11. maj 2010 havde deltaget i overrækkelsen af Den Europæiske Charlemagne-ungdomspris til et tysk projekt.
Formanden meddelte, at han havde deltaget i konferencen af parlamentsformænd i EU, der var blevet afholdt i Stockholm den 13. -15. maj 2010.
Formanden nævnte de seneste regeringsvalg i Ungarn og Det Forenede Kongerige.
3. Godkendelse af protokollen fra foregående møde
Protokollen fra det foregående møde godkendtes.
*
* *
Talere: Mario Mauro og Gianni Pittella, der meddelte, at to italienske soldater var blevet dræbt samme dag ved et attentat i nærheden af Herat i Afghanistan, Geoffrey Van Orden, der i tilslutning til de to foregående indlæg ligeledes henviste til britiske soldaters rolle som deltagere i NATO's mission i Afghanistan, og Jacky Hénin om ofre for arbejdsulykker.
Formanden hyldede alle europæiske soldater, der deltager i bekæmpelsen af terrorisme og vold i Afghanistan og andetsteds i verden.
4. Parlamentets mødekalender 2011
Formandskonferencen havde meddelt sit forslag til Parlamentets mødekalender for 2011.
Forslaget ser ud som følger:
|
den 17.-20. januar |
|
den 2.- 3. februar |
|
den 14.-17. februar |
|
den 7.-10. marts |
|
den 23.-24. marts |
|
den 4.-7. april |
|
den 9.-12. maj |
|
den 6.-9. juni |
|
den 22.-23. juni |
|
den 4.-7. juli |
|
den 12.-15. september |
|
den 26.-29. september |
|
den 12.-13. oktober |
|
den 24.-27. oktober |
|
den 14.-17. november |
|
den 30. november -1. december |
|
den 12.-15. december |
Fristen for ændringsforslag var fastsat til tirsdag den 18. maj 2010 kl. 12.00.
Afstemningen ville finde sted onsdag den 19. maj 2010 kl. 12.00.
5. Udvalgenes og delegationernes sammensætning
Formanden havde fra PPE-Gruppen modtaget følgende anmodninger om udnævnelse:
|
Delegationen for Forbindelserne med Landene i Sydøstasien og Sammenslutningen af Stater i Sydøstasien (ASEAN): Véronique Mathieu i stedet for Jean-Pierre Audy |
|
Delegationen for Forbindelserne med Landene i Mercosur: Jean-Pierre Audy i stedet for Véronique Mathieu |
|
Delegationen til Den Euro-Latinamerikanske Parlamentariske Forsamling: Jean-Pierre Audy i stedet for Véronique Mathieu |
Disse udnævnelser ville blive betragtet som godkendt, medmindre der blev gjort indsigelse inden godkendelsen af denne protokol.
6. Parlamentets sammensætning
Zoltán Balczó og Pál Schmitt havde skriftligt meddelt, at de som følge af deres valg til det ungarske parlament nedlagde deres mandat som medlem af Europa-Parlamentet.
Parlamentet tog dette til efterretning og fastslog således i overensstemmelse med artikel 7, stk. 2, i akten om almindelige direkte valg af medlemmerne af Europa-Parlamentet samt forretningsordenens artikel 4, stk. 4, andet afsnit, at deres mandater var ledige med virkning fra den 14. maj 2010.
7. Undertegnelse af retsakter vedtaget i overensstemmelse med den almindelige lovgivningsprocedure
Formanden meddelte, at han den følgende onsdag sammen med Rådets formand ville undertegne følgende retsakter, der var vedtaget i overensstemmelse med den almindelige lovgivningsprocedure (forretningsordenens artikel 74):
— |
Europa-Parlamentets og Rådets afgørelse om ændring af beslutning nr. 573/2007/EF om oprettelse af Den Europæiske Flygtningefond for perioden 2008-2013 for så vidt angår inddragelse af finansieringen af visse fællesskabsforanstaltninger og ændring af finansieringsloftet (00011/2010 - C7-0097/2010 - 2009/0026(COD)) |
— |
Europa-parlamentets og Rådets forordning om oprettelse af et europæisk asylstøttekontor (00010/2010 - C7-0096/2010 - 2009/0027(COD)) |
— |
Europa-Parlamentets og Rådets direktiv om angivelse af energirelaterede produkters energi- og ressourceforbrug ved hjælp af mærkning og standardiserede produktoplysninger (omarbejdning) (00016/2010/LEX - C7-0124/2010 - 2008/0222(COD)) (afstemning under afstemningstiden den 19. maj 2010) |
— |
Europa-Parlamentets og Rådets direktiv om bygningers energimæssige ydeevne (omarbejdning) (00015/2010/LEX - C7-0123/2010 - 2008/0223(COD)) |
— |
Europa-Parlamentets og Rådets forordning om ændring af forordning (EF) nr. 998/2003 om dyresundhedsmæssige betingelser for ikke-kommerciel transport af selskabsdyr (00007/2010(LEX) - C7-0122/2010 - 2009/0077(COD)) |
— |
Europa-Parlamentets og Rådets forordning om ændring af forordning (EF) nr. 1080/2006 om Den Europæiske Fond for Regionaludvikling, for så vidt angår støtteberettigelse for boligtiltag for marginaliserede befolkningsgrupper (00006/2010(LEX) - C7-0121/2010 - 2009/0105(COD)) |
— |
Europa-Parlamentets og Rådets afgørelse om ophævelse af Rådets beslutning 79/542/EØF om en liste over tredjelande og dele af tredjelande og om dyre- og folkesundhedsbetingelser og udstedelse af veterinærcertifikat ved import til EF af levende dyr og fersk kød (00008/2010(LEX) - C7-0120/2010 - 2009/0146(COD)) |
8. Modtagne dokumenter
Formanden havde modtaget:
1) |
fra udvalgene
|
2) |
fra medlemmerne
|
9. Bortfaldne skriftlige erklæringer
De skriftlige erklæringer nr. 0001/2010 og 0004/2010 havde ikke opnået det fornødne antal underskrifter, og de bortfaldt derfor i henhold til forretningsordenens artikel 123, stk. 5.
10. Tekster til aftaler sendt af Rådet
Formanden meddelte, at han fra Rådet havde modtaget bekræftet kopi af:
lufttransportaftale mellem Canada og Det Europæiske Fællesskab og dets medlemsstater.
11. Andragender
Nedenstående andragender, der i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 201, stk. 6, var optaget i registret på de nedenfor angivne datoer, var henvist til det kompetente udvalg:
|
Den 22. april 2010 Mariyus Noko Ngele (nr. 0295/2010); Albert Haerter (nr. 0296/2010); Krystian Kaczmarek (nr. 0297/2010); Antje Bauer (og 2 medunderskrivere) (nr. 0298/2010); Lucia Lackovičová (PRIATELIA ZEME CEPA (BRATISLAVA)) (nr. 0299/2010); Bozo Jakeljić (Kroatischen reinen Staatsrechtspartei (HCSP) für Deutschland) (nr. 0300/2010); Susanne Klopsch (nr. 0301/2010); Thomas Ramsey (nr. 0302/2010); Wolfgang Suchomel (nr. 0303/2010); Ahmet Orhan Avcil (nr. 0304/2010); Carola Twardella (nr. 0305/2010); Günther Rauch (nr. 0306/2010); Paweł Joachimiak (nr. 0307/2010); Britta Stalleicken (Frische Luft für Mülheim) (nr. 0308/2010); Hans Braband (nr. 0309/2010); Mariusz Salwinski (nr. 0310/2010); Katarina Zdravkovic (nr. 0311/2010); Marian Peka (nr. 0312/2010); Yee Wong Elly Lai (nr. 0313/2010); Winfried Bennemann (nr. 0314/2010); Gavin Scott (nr. 0315/2010); Jörg-Hermann Schmoock (nr. 0316/2010); Hans Albrecht (nr. 0317/2010); Hilde Hecht (nr. 0318/2010); Ian Lumley (An Taisce - The National Trust for Ireland) (nr. 0319/2010); Andreas Kuhn (nr. 0320/2010); Hannelore Pfifferling (nr. 0321/2010). |
|
Den 27. april 2010 Roberto Albanese (nr. 0322/2010); Matteo Grossi (nr. 0323/2010); Angelo Mina (Comitato Civico »Salviamo La Pardà«) (og 2 medunderskrivere) (nr. 0324/2010); Pietro Antonio Morsoletto (nr. 0325/2010); Adolfo Pablo Lapi (nr. 0326/2010); Maria Grazia Brunero (nr. 0327/2010); Alessandro Iorio (nr. 0328/2010); Michele Picco (nr. 0329/2010); Claudio Ghezzo (nr. 0330/2010); Ignacio Ruipérez Aguirre (nr. 0331/2010); Eloi Nolla Subirats (Ecologistas en Acción) (og 3 medunderskrivere) (nr. 0332/2010); Mario Alejandro Sanzol (nr. 0333/2010); Fernando Monforte Escobar (nr. 0334/2010); Ana Miranda Paz (nr. 0335/2010); Teresa Rossignoli (nr. 0336/2010); L. F. Javier Barrio Castañón (og 25 medunderskrivere) (nr. 0337/2010); (navn fortroligt) (og 3 medunderskrivere) (nr. 0338/2010); Samir Gad el Karim (og 2 medunderskrivere) (nr. 0339/2010); (navn fortroligt) (nr. 0340/2010); José Pérez Déniz (Asociación para la Defensa del Centro Comercial Anexo) (nr. 0341/2010); María Dolores Navarro Manresa (nr. 0342/2010); Ernesto Ramos Querejeta (nr. 0343/2010); José Manuel Peña Sampedro (nr. 0344/2010); (navn fortroligt) (nr. 0345/2010); (navn fortroligt) (nr. 0346/2010); Carmen Andonaegui Moreno (nr. 0347/2010); Joëlle Pellegrin Oldenbourg (nr. 0348/2010); Ali Tanfouri (nr. 0349/2010); António Diamantino (nr. 0350/2010); Fernando Jorge Da Silva (nr. 0351/2010); Andreas Mavrantzakis (nr. 0352/2010); Apostolos Zervas (nr. 0353/2010); Petar Trojanski Penchev (Association for the freedom of speech »Anna Politkovskaia« (Асоциация на свободното слово »Анна Политковская«) (nr. 0354/2010); Daniel Hegoburu (Verts Pays Basque) (og 4 medunderskrivere) (nr. 0355/2010). |
|
Den 3. maj 2010 Vasile Stoica (nr. 0356/2010); Linda Ahvenkoski (nr. 0357/2010); Hans Dietz (nr. 0358/2010); Daniela Adriana Ghenea (nr. 0359/2010); (navn fortroligt) (nr. 0360/2010); Kjell Håkansson (nr. 0361/2010); (navn fortroligt) (nr. 0362/2010); Sven Olav Dahl (nr. 0363/2010); Aglaia Katsigianni (nr. 0364/2010); Willem Kok (nr. 0365/2010); Salim Tas (Bund der Alawitischen Jugend) (nr. 0366/2010); Paul O'Beirne (nr. 0367/2010); Tiberiu Fischer (nr. 0368/2010); Isabelle Sandow (nr. 0369/2010); (navn fortroligt) (nr. 0370/2010); Johan Dufour (nr. 0371/2010); (navn fortroligt) (nr. 0372/2010); Tufairi Kawawa (nr. 0373/2010); (navn fortroligt) (nr. 0374/2010); Thomas Boeckheler (nr. 0375/2010); Andreas Pfeifer (nr. 0376/2010); (navn fortroligt) (nr. 0377/2010); (navn fortroligt) (nr. 0378/2010); Michel Leenders (nr. 0379/2010); Sándor Polgár (nr. 0380/2010); Sándor Polgár (nr. 0381/2010); Sándor Polgár (nr. 0382/2010); Sándor Polgár (nr. 0383/2010). |
|
Den 5. maj 2010 Schneider Hermann (nr. 0384/2010); Antonia Pons Losada (nr. 0385/2010); José De Sousa (nr. 0386/2010); (navn fortroligt) (nr. 0387/2010); (navn fortroligt) (nr. 0388/2010); María Dolores Ros Rosello (nr. 0389/2010); Giuseppe Claudio Vitale (nr. 0390/2010); Giuseppe Morelli (nr. 0391/2010); (navn fortroligt) (nr. 0392/2010); Calogero Scimone (nr. 0393/2010); Rubén Pérez Sueiras (nr. 0394/2010); Ramona Chouza Chouza (nr. 0395/2010); Domenico Lamanna Di Salvo (nr. 0396/2010); Ludmila d'Atri (nr. 0397/2010); Jean Pierre Decool (nr. 0398/2010); Imelda Sánchez Rodríguez (nr. 0399/2010); Carlos Correia de Matos (nr. 0400/2010); Felipe Gayoso Pabon (Asociación de Navegantes y Usuarios de Marina Isla Canela (ANUMIC)) (nr. 0401/2010); Luis De la Rasilla Sánchez-Arjona (Observatorio Ecociudadano de Control de la Comisión de Peticiones del Parlamento Europeo) (nr. 0402/2010); Joan Baptista Orquin Caselles (Foro De Participación Ciudadana De La Agenda Local 21 de Oliva) (nr. 0403/2010); Silvia Beltrán Pallares (nr. 0404/2010); Gonzalo Canales Celada (Asociación para la Defensa de los Recursos Naturales de Cantabria (ARCA) (nr. 0405/2010); José Ramón Rodríguez Río (SOS COUREL - Asociación Ecolóxico Cultural) (nr. 0406/2010); Lucie Delcroix (nr. 0407/2010); Organización Impulsora de Discapacitados (OID)) (nr. 0408/2010); Francesco Tempesta (nr. 0409/2010); Roseline Gilles (og 23 medunderskrivere) (nr. 0410/2010); Elvira Piera Tejedor (og 5 medunderskrivere) (nr. 0411/2010); Luigi Bertinetti (og 2 medunderskrivere) (nr. 0412/2010); Anna Margherita Ranieri (og 2406 medunderskrivereunderskrifter) (nr. 0413/2010); Jürgen Richter (nr. 0414/2010); David Zaun (nr. 0415/2010); Marc Balfanz (nr. 0416/2010); Jerzy Lesniak (nr. 0417/2010); Wojciech Tomczyk (Kancelaria Adwokacka) (nr. 0418/2010); Stanislaw Makarski (nr. 0419/2010); Miroslaw Szulc (nr. 0420/2010); George Cosmopoulos (Stop Cartel - Cartels and Monopolies Victims Association) (nr. 0421/2010); Richard Knittel (nr. 0422/2010); Engel Thomas (VAFKev Deutschland) (nr. 0423/2010). |
12. Mundtlige forespørgsler og skriftlige erklæringer (modtagne dokumenter)
Formanden havde modtaget
1) |
følgende mundtlige forespørgsler (forretningsordenens artikel 115):
|
2) |
følgende skriftlige erklæringer til optagelse i register (forretningsordenens artikel 123):
|
13. Arbejdsplan
Næste punkt på dagsordenen var fastsættelse af arbejdsplanen.
Det endelige forslag til dagsorden for mødeperioden maj II (PE 441.628/PDOJ) var omdelt, og der var foreslået følgende ændringer (forretningsordenens artikel 140):
|
Mandag Ingen ændringer. |
|
Tirsdag Ingen ændringer. |
|
Onsdag Anmodning fra Carlo Casini (formand for AFCO) om høring af Det Økonomiske og Sociale Udvalg samt Regionsudvalget i henhold til artikel 304 og 307 i traktaten om den Europæiske Unions funktionsmåde vedrørende forslaget til forordning om borgerinitiativ. Parlamentet godkendte anmodningen, og afstemningen ville finde sted onsdag kl. 12.00. Anmodning fra PPE-Gruppen om at opføre afstemningen om forslaget til afgørelse i betænkningen af Ryszard Czarnecki om decharge for gennemførelsen af Den Europæiske Unions almindelige budget for regnskabsåret 2008, Sektion II - Rådet (A7-0096/2010) på dagsordenen under afstemningstiden onsdag. Talere: Ingeborg Gräßle for PPE-Gruppen, der begrundede anmodningen, Hannes Swoboda for S&D-Gruppen, for anmodningen, og Bart Staes for Verts/ALE-Gruppen, imod anmodningen. Parlamentet godkendte denne anmodning. Fristen for ændringsforslag blev fastsat til tirsdag den 18. maj kl. 12.00. Anmodning fra PPE-Gruppen om at udsætte afstemningen om betænkning af Edit Bauer - Tilrettelæggelse af arbejdstid for personer, der udfører mobile vejtransportaktiviteter (A7-0137/2010) til mødeperioden i juni. Talere: Edit Bauer (ordfører), der begrundede anmodningen, Hannes Swoboda for S&D-Gruppen, imod anmodningen, og Corien Wortmann-Kool for PPE-Gruppen, for anmodningen. Parlamentet godkendte anmodningen ved VE (158 for, 137 imod, 7 abstentions). |
|
Torsdag Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (forretningsordenens artikel 122): Anmodning fra PPE-Gruppen om at erstatte punktet »Anholdelsen af journalist Ernest Vardanyan i Transnistrien« (punkt 152 i PDOJ) med et nyt punkt »Situationen i Thailand«. Talere: Cristian Dan Preda, der begrundede anmodningen, Ioannis Kasoulides for PPE-Gruppen, for anmodningen, og Francesco Enrico Speroni. Parlamentet godkendte denne anmodning. |
*
* *
Arbejdsplanen fastsattes således.
14. Indlæg af et minuts varighed om politisk vigtige sager
Følgende medlemmer, der havde ønsket at henlede Parlamentets opmærksomhed på en politisk vigtig sag, fik ordet for indlæg af et minuts varighed, jf. forretningsordenens artikel 150:
Georgios Papastamkos, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Rosa Estaràs Ferragut, Henri Weber, Tanja Fajon, Teresa Riera Madurell, Filiz Hakaeva Hyusmenova, Luigi de Magistris, Elisabeth Schroedter, Valdemar Tomaševski, Kyriacos Triantaphyllides, John Bufton, Andrew Henry William Brons, Slavi Binev, Eduard Kukan, Monica Luisa Macovei, Zoran Thaler, Ramon Tremosa i Balcells, Marie-Christine Vergiat, Martin Ehrenhauser, Gerard Batten, Ivo Vajgl, Sylvie Guillaume, Andrey Kovatchev, Cătălin Sorin Ivan og Metin Kazak.
FORSÆDE: Rodi KRATSA-TSAGAROPOULOU
næstformand
15. Ligebehandling af mænd og kvinder i selvstændige erhverv ***II (forhandling)
Udkast til indstilling ved andenbehandling om Rådets holdning ved førstebehandling med henblik på vedtagelse af Europa-Parlamentets og Rådets direktiv om anvendelse af princippet om ligebehandling af mænd og kvinder i selvstændige erhverv og om ophævelse af direktiv 86/613/EØF [17279/3/2009 - C7-0075/2010- 2008/0192(COD)] - Udvalget om Kvinders Rettigheder og Ligestilling. Ordfører: Astrid Lulling (A7-0146/2010)
Astrid Lulling forelagde indstillingen ved andenbehandling.
Günther Oettinger (medlem af Kommissionen) tog ordet.
Talere: Anna Záborská for PPE-Gruppen, Rovana Plumb for S&D-Gruppen, Antonyia Parvanova for ALDE-Gruppen, Raül Romeva i Rueda for Verts/ALE-Gruppen, Marina Yannakoudakis for ECR-Gruppen, Eva-Britt Svensson for GUE/NGL-Gruppen, Mara Bizzotto for EFD-Gruppen, Christa Klaß, Britta Thomsen, Riikka Manner, Ilda Figueiredo, Pascale Gruny, Edite Estrela, Lena Kolarska-Bobińska, Iratxe García Pérez, Joanna Katarzyna Skrzydlewska, Marc Tarabella, Zuzana Roithová og Antigoni Papadopoulou.
Talere efter catch-the-eye-proceduren: Franz Obermayr, Angelika Werthmann og Paul Rübig.
Talere: Günther Oettinger og Astrid Lulling.
Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.
Afstemning: punkt 8.11 i protokollen af 18.5.2010.
16. Bygningers energimæssige ydeevne (omarbejdning) ***II (forhandling)
Indstilling ved andenbehandling om Rådets holdning ved førstebehandling med henblik på vedtagelse af Europa-Parlamentets og Rådets direktiv om bygningers energimæssige ydeevne (omarbejdning) [05386/3/2010 - C7-0095/2010- 2008/0223(COD)] - Udvalget om Industri, Forskning og Energi. Ordfører: Silvia-Adriana Țicău (A7-0124/2010)
Silvia-Adriana Țicău forelagde indstillingen ved andenbehandling.
FORSÆDE: Stavros LAMBRINIDIS
næstformand
Günther Oettinger (medlem af Kommissionen) tog ordet.
Talere: Paul Rübig for PPE-Gruppen, Zigmantas Balčytis for S&D-Gruppen, Fiona Hall for ALDE-Gruppen, Claude Turmes for Verts/ALE-Gruppen, Vicky Ford for ECR-Gruppen, Marisa Matias for GUE/NGL-Gruppen, Jaroslav Paška for EFD-Gruppen, Maria Da Graça Carvalho, Ivari Padar, Karima Delli og Algirdas Saudargas.
Talere efter catch-the-eye-proceduren: Marian-Jean Marinescu, Csaba Sándor Tabajdi, Andreas Mölzer, Seán Kelly, Elena Băsescu, Zuzana Roithová og Angelika Werthmann.
Talere: Günther Oettinger og Silvia-Adriana Țicău.
Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.
Afstemning: punkt 8.3 i protokollen af 18.5.2010.
17. Betegnelser for tekstilprodukter og tilknyttet mærkning heraf ***I (forhandling)
Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om betegnelser for tekstilprodukter og tilknyttet mærkning heraf [KOM(2009)0031 - C6-0048/2009- 2009/0006(COD)] - Udvalget om det Indre Marked og Forbrugerbeskyttelse. Ordfører: Toine Manders (A7-0122/2010)
Toine Manders forelagde sin betænkning.
Antonio Tajani (næstformand i Kommissionen) tog ordet.
Lara Comi for PPE-Gruppen tog ordet.
FORSÆDE: Libor ROUČEK
næstformand
Talere: Christel Schaldemose for S&D-Gruppen, Niccolò Rinaldi for ALDE-Gruppen, Heide Rühle for Verts/ALE-Gruppen, Malcolm Harbour for ECR-Gruppen, Eva-Britt Svensson for GUE/NGL-Gruppen, William (The Earl of) Dartmouth for EFD-Gruppen, Hans-Peter Martin, løsgænger, Evelyne Gebhardt, Jacky Hénin, Anna Rosbach, Zuzana Roithová, Alan Kelly, Regina Bastos, Sylvana Rapti, Daniel Caspary, Gianluca Susta, Elisabetta Gardini og Andreas Schwab.
Talere efter catch-the-eye-proceduren: Marco Scurria, Mairead McGuinness, Sergio Paolo Francesco Silvestris, Seán Kelly og Ilda Figueiredo.
Talere: Antonio Tajani og Toine Manders.
Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.
Afstemning: punkt 8.12 i protokollen af 18.5.2010.
18. Nye udviklingstendenser for offentlige indkøbskontrakter (kortfattet forelæggelse)
Betænkning om nye udviklingstendenser for offentlige indkøbskontrakter [2009/2175(INI)] - Udvalget om det Indre Marked og Forbrugerbeskyttelse. Ordfører: Heide Rühle (A7-0151/2010)
Heide Rühle foretog forelæggelsen.
Talere efter catch-the-eye-proceduren: Frank Engel, Evelyne Gebhardt, Cristian Silviu Bușoi, Malcolm Harbour, Jaroslav Paška, Zuzana Roithová, Silvia-Adriana Țicău, Andreas Schwab, Elena Băsescu, Lara Comi og Seán Kelly.
Antonio Tajani (næstformand i Kommissionen) tog ordet.
Formanden erklærede dette punkt for afsluttet.
Afstemning: punkt 8.17 i protokollen af 18.5.2010.
19. Sammenhæng i EU's udviklingspolitik og »offentlig udviklingsbistand plus-konceptet« (kortfattet forelæggelse)
Betænkning om sammenhæng i EU's udviklingspolitik og »offentlig udviklingsbistand plus-konceptet« [2009/2218(INI)] - Udviklingsudvalget. Ordfører: Franziska Keller (A7-0140/2010)
Franziska Keller foretog forelæggelsen.
Talere efter catch-the-eye-proceduren: Mairead McGuinness, Enrique Guerrero Salom og João Ferreira.
Antonio Tajani (næstformand i Kommissionen) tog ordet.
Formanden erklærede dette punkt for afsluttet.
Afstemning: punkt 8.18 i protokollen af 18.5.2010.
20. Sanktioner for alvorlige overtrædelser af bestemmelserne på det sociale område inden for vejtransport (kortfattet forelæggelse)
Betænkning om analyse af sanktionerne for alvorlige overtrædelser af bestemmelserne på det sociale område inden for vejtransport, der er fastsat i medlemsstaternes lovgivning [2009/2154(INI)] - Transport- og Turismeudvalget. Ordfører: Hella Ranner (A7-0130/2010)
Hella Ranner foretog forelæggelsen.
Taler efter catch-the-eye-proceduren: Georgios Papanikolaou.
Antonio Tajani (næstformand i Kommissionen) tog ordet.
Formanden erklærede dette punkt for afsluttet.
Afstemning: punkt 8.19 i protokollen af 18.5.2010.
21. Dagsorden for næste møde
Dagsordenen for mødet den følgende dag var fastsat (»Dagsorden« PE 441.628/OJMA).
22. Hævelse af mødet
Formanden hævede mødet kl. 21.35.
Klaus Welle
generalsekretær
Silvana Koch-Mehrin
næstformand
Mandag, den 17. maj 2010
TILSTEDEVÆRELSESLISTE
Følgende skrev under:
Abad, Áder, Albertini, Albrecht, Alfano, Alfonsi, Alvarez, Alves, Andreasen, Andrés Barea, Andrikienė, Angelilli, Antonescu, Antoniozzi, Arif, Arlacchi, Arsenis, Ashworth, Attard-Montalto, Auconie, Audy, Auken, Ayala Sender, Aylward, Ayuso, Bach, Balčytis, Baldassarre, Balz, Balzani, Bartolozzi, Băsescu, Bastos, Batten, Baudis, Bauer, Becali, Béchu, Belder, Belet, Bélier, Benarab-Attou, Bendtsen, Bennahmias, Berès, Berlato, Berlinguer, Besset, Binev, Bisky, Bizzotto, Blinkevičiūtė, Böge, Bokros, Bontes, Borys, Boștinaru, Bové, Bradbourn, Brok, Brons, Brzobohatá, Bufton, Bullmann, Bușoi, Busuttil, Buzek, Cadec, Callanan, van de Camp, Cancian, Canfin, Capoulas Santos, Caronna, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, del Castillo Vera, Cavada, Chatzimarkakis, Chichester, Childers, Chountis, Claeys, Clark, Coelho, Cofferati, Collino, Colman, Comi, Corazza Bildt, Cornelissen, Correia De Campos, Cortés Lastra, Silvia Costa, Cramer, Crețu, Creutzmann, Crocetta, Cutaș, Cymański, Czarnecki, Daerden, van Dalen, Dăncilă, Danellis, Danjean, Dantin, (The Earl of) Dartmouth, Daul, David, Davies, De Castro, Dehaene, De Keyser, Delli, de Magistris, De Mita, De Sarnez, Deß, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dodds, Domenici, Donskis, Dorfmann, Duff, Dušek, Ehrenhauser, Eickhout, El Khadraoui, Elles, Enciu, Engel, Engström, Ernst, Estaràs Ferragut, Estrela, Fajmon, Fajon, Falbr, Färm, Feio, Ferber, Fernandes, Elisa Ferreira, João Ferreira, Fidanza, Figueiredo, Fisas Ayxela, Fjellner, Flašíková Beňová, Flautre, Fleckenstein, Florenz, Fontana, Ford, Fraga Estévez, Franco, Gahler, Gallagher, Gallo, García-Margallo y Marfil, García Pérez, Gardiazábal Rubial, Gardini, Garriga Polledo, Gauzès, Gebhardt, Gerbrandy, Geringer de Oedenberg, Gierek, Girling, Glante, Glattfelder, Godmanis, Goebbels, Goerens, Gollnisch, Gomes, Göncz, Goulard, de Grandes Pascual, Gräßle, Grech, Grelier, Griesbeck, Griffin, Gróbarczyk, Groote, Grosch, Grossetête, Gruny, Grzyb, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gurmai, Gutiérrez-Cortines, Győri, Gyürk, Hadjigeorgiou, Haglund, Hall, Händel, Handzlik, Hankiss, Harbour, Harkin, Haug, Häusling, Jiří Havel, Hedh, Hénin, Hennis-Plasschaert, Herczog, Herranz García, Hibner, Jim Higgins, Joe Higgins, Nadja Hirsch, Hoang Ngoc, Hoarau, Hohlmeier, Hökmark, Honeyball, Howitt, Danuta Maria Hübner, Hudghton, Hyusmenova, Iacolino, Ibrisagic, Imbrasas, Iotova, Iovine, Itälä, Iturgaiz Angulo, Ivan, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jadot, Jahr, Jáuregui Atondo, Jędrzejewska, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, de Jong, Jørgensen, Junqueras Vies, Juvin, Kacin, Kaczmarek, Kadenbach, Kalfin, Kalinowski, Kalniete, Kamall, Kamiński, Kammerevert, Karas, Kariņš, Kasoulides, Kazak, Tunne Kelam, Keller, Alan Kelly, Seán Kelly, Kiil-Nielsen, Kirilov, Kirkhope, Klaß, Klinz, Klute, Koch, Koch-Mehrin, Kohlíček, Kolarska-Bobińska, Koppa, Korhola, Kósa, Köstinger, Koumoutsakos, Kovatchev, Kowal, Kozlík, Kozłowski, Kožušník, Krahmer, Kratsa-Tsagaropoulou, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhn, Kukan, Lamassoure, Lambert, Lamberts, Lambrinidis, Lange, de Lange, Langen, La Via, Le Foll, Le Grip, Lehne, Le Hyaric, Leichtfried, Leinen, Jean-Marie Le Pen, Marine Le Pen, Liberadzki, Lichtenberger, Liotard, Lisek, Lochbihler, Løkkegaard, Lope Fontagné, Lövin, Ludford, Ludvigsson, Łukacijewska, Lulling, Lunacek, Lynne, McAvan, McCarthy, McGuinness, McMillan-Scott, Macovei, Madlener, Manders, Mănescu, Maňka, Mann, Manner, Marcinkiewicz, Marinescu, Hans-Peter Martin, Martínez Martínez, Maštálka, Mastella, Matera, Mathieu, Matias, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mavronikolas, Mayer, Mayor Oreja, Mazzoni, Meissner, Melo, Méndez de Vigo, Menéndez del Valle, Merkies, Mészáros, Migalski, Mikolášik, Milana, Millán Mon, Mirsky, Mitchell, Mölzer, Moreira, Morganti, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Morvai, Motti, Muscardini, Neuser, Newton Dunn, Neynsky, Nicholson, Niebler, Obermayr, Obiols, Ojuland, Olbrycht, Olejniczak, Oomen-Ruijten, Őry, Oviir, Padar, Paleckis, Pallone, Panayotov, Panzeri, Papadopoulou, Papanikolaou, Papastamkos, Pargneaux, Parvanova, Pașcu, Paška, Patrão Neves, Patriciello, Paulsen, Perello Rodriguez, Alojz Peterle, Pieper, Pietikäinen, Piotrowski, Pirillo, Pittella, Plumb, Poc, Podimata, Ponga, Poręba, Posselt, Pöttering, Poupakis, Preda, Vittorio Prodi, Provera, Quisthoudt-Rowohl, Rangel, Ranner, Ransdorf, Rapkay, Rapti, Regner, Reimers, Remek, Reul, Riera Madurell, Ries, Rinaldi, Riquet, Rivasi, Rochefort, Rodust, Roithová, Romero López, Romeva i Rueda, Ronzulli, Rosbach, Rossi, Roth-Behrendt, Rouček, Rübig, Rubiks, Rühle, Saïfi, Salatto, Salavrakos, Salvini, Sánchez Presedo, Sârbu, Sartori, Saryusz-Wolski, Sassoli, Saudargas, Savisaar, Schaldemose, Olle Schmidt, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Scholz, Schöpflin, Schroedter, Martin Schulz, Werner Schulz, Schwab, Scicluna, Scottà, Scurria, Seeber, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Severin, Siekierski, Silvestris, Simon, Sinclaire, Siwiec, Skinner, Skrzydlewska, Skylakakis, Smolková, Sógor, Soini, Sommer, Søndergaard, Sonik, Sosa Wagner, Soullie, Speroni, Staes, Stassen, Šťastný, Stavrakakis, Steinruck, Sterckx, van der Stoep, Stolojan, Dimitar Stoyanov, Emil Stoyanov, Striffler, Surján, Susta, Alf Svensson, Eva-Britt Svensson, Swoboda, Szájer, Tabajdi, Tănăsescu, Tannock, Tarabella, Tarand, Tatarella, Teixeira, Thaler, Thein, Theocharous, Theurer, Thomsen, Țicău, Tirolien, Tomaševski, Trautmann, Tremopoulos, Tremosa i Balcells, Triantaphyllides, Trüpel, Trzaskowski, Tsoukalas, Turmes, Turunen, Ulmer, Ulvskog, Ungureanu, Urutchev, Uspaskich, Vaidere, Vajgl, Vălean, Van Brempt, Vanhecke, Van Orden, Vaughan, Vergiat, Vergnaud, Verheyen, Vidal-Quadras, Vigenin, Vlasák, Vlasto, Voss, Jarosław Leszek Wałęsa, Henri Weber, Manfred Weber, Renate Weber, Weiler, Weisgerber, Werthmann, Westphal, Wieland, Wikström, Wils, Hermann Winkler, Iuliu Winkler, Wojciechowski, Wortmann-Kool, Yáñez-Barnuevo García, Yannakoudakis, Záborská, Zala, Zalba Bidegain, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Ždanoka, Zeller, Zemke, Zīle, Zimmer, Zver, Zwiefka