Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62025TN0868

Sag T-868/25: Sag anlagt den 18. december 2025 – PB mod Frontex

EUT C, C/2026/677, 9.2.2026, ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2026/677/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2026/677/oj

European flag

Den Europæiske Unions
Tidende

DA

C-udgaven


C/2026/677

9.2.2026

Sag anlagt den 18. december 2025 – PB mod Frontex

(Sag T-868/25)

(C/2026/677)

Processprog: fransk

Parter

Sagsøger: PB (ved advokat N. de Montigny)

Sagsøgt: Det Europæiske Agentur for Grænse- og Kystbevogtning

Sagsøgerens påstande

Afgørelsen om at fastsætte ikrafttrædelsesdatoen for sagsøgerens indplacering til 1. oktober 2023, som han først fik kendskab til ved lønsedlen for februar 2025, som blev tilgængelig på SYSPER den 11. februar 2025, annulleres

For så vidt det er fornødent annulleres den udtrykkelige afgørelse om at give afslag på klagen af 8. september 2025.

Det Europæiske Agentur for Grænse- og Kystbevogtning tilpligtes at betale sagsomkostningerne.

Søgsmålsgrunde og væsentligste argumenter

Til støtte for søgsmålet har sagsøgeren fremsat et enkelt anbringende om en retlig fejl. Dette anbringende har to led.

1.

Første led om, at Frontex’ bestyrelses afgørelse nr. 19/2016 af 30. juli 2016 er ulovlig, om en retlig fejl og om tilsidesættelse af artikel 54, 55 og 56 i ansættelsesvilkårene for de øvrige ansatte i Den Europæiske Union (herefter »ansættelsesvilkårene«), sammenholdt med Frontex’ bestyrelses afgørelse nr. 14/2019 af 18. juli 2019 om proceduren for rekruttering og ansættelse af midlertidigt personale i henhold til artikel 2, litra f), i ansættelsesvilkårene, samt som følge heraf en tilsidesættelse af princippet om kontinuitet i karrieren for midlertidigt ansatte.

2.

Andet anbringende om, at begrænsningen af virkningerne af en indplacering af en person, der er midlertidigt ansat i henhold til ansættelsesvilkårenes artikel 2, f), til datoen for tiltrædelsen af tjenesten i det agentur, der stadfæster indplaceringen, er ulovlig, idet dette udgør en overtrædelse af princippet om ligebehandling i forbindelse med anvendelsen af indplaceringsordningen på ansatte, der er omfattet af ansættelsesvilkårenes artikel 2, litra f), i forbindelse med mobilitet mellem agenturer.


ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2026/677/oj

ISSN 1977-0871 (electronic edition)


Top