EUR-Lex Access to European Union law
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 32023R0966
Commission Regulation (EU) 2023/966 of 15 May 2023 amending Council Regulation (EC) No 338/97 to reflect the amendments adopted at the 19th meeting of the Conference of the Parties to the Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora
Kommissionens forordning (EU) 2023/966 af 15. maj 2023 om ændring af Rådets forordning (EF) nr. 338/97 for at afspejle de ændringsforslag, der blev vedtaget på det 19. møde i konferencen mellem parterne i konventionen om international handel med udryddelsestruede vilde dyr og planter
Kommissionens forordning (EU) 2023/966 af 15. maj 2023 om ændring af Rådets forordning (EF) nr. 338/97 for at afspejle de ændringsforslag, der blev vedtaget på det 19. møde i konferencen mellem parterne i konventionen om international handel med udryddelsestruede vilde dyr og planter
C/2023/3099
EUT L 133 af 17.5.2023, p. 1–124
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
In force
17.5.2023 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
L 133/1 |
KOMMISSIONENS FORORDNING (EU) 2023/966
af 15. maj 2023
om ændring af Rådets forordning (EF) nr. 338/97 for at afspejle de ændringsforslag, der blev vedtaget på det 19. møde i konferencen mellem parterne i konventionen om international handel med udryddelsestruede vilde dyr og planter
EUROPA-KOMMISSIONEN HAR —
under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde,
under henvisning til Rådets forordning (EF) nr. 338/97 af 9. december 1996 om beskyttelse af vilde dyr og planter ved kontrol af handelen hermed (1), særlig artikel 19, stk. 5, og
ud fra følgende betragtninger:
(1) |
I forordning (EF) nr. 338/97 fastsættes der bestemmelser for handel med dyre- og plantearter, der er opført i bilaget til forordningen. De arter, der er opført i dette bilag, omfatter de arter, som er anført i listerne til konventionen om international handel med udryddelsestruede vilde dyr og planter (CITES) (»konventionen«), samt de arter, hvis bevaringsstatus nødvendiggør, at handel fra, til og inden for Unionen reguleres eller overvåges. |
(2) |
På partskonferencens 19. møde, der blev afholdt i Panama City (Panama) fra den 14. til den 25. november 2022 (CoP19), blev der foretaget visse ændringer i konventionens lister. Disse ændringer bør indarbejdes i forordning (EF) nr. 338/97. |
(3) |
Følgende slægter eller systematiske enheder blev opført på liste I til konventionen og bør opføres i bilag A til forordning (EF) nr. 338/97: Tiliqua adelaidensis, Kinosternon cora og Kinosternon vogti. |
(4) |
Følgende systematiske enheder blev overført fra liste II til liste I til konventionen og bør udgå af bilag B til forordning (EF) nr. 338/97 og opføres i bilag A til samme forordning: Pycnonotus zeylanicus (med forsinket gennemførelse), Batagur kachuga, Cuora galbinifrons og Nilssonia leithii. |
(5) |
Følgende slægter blev overført fra liste I til liste II til konventionen og bør udgå af bilag A til forordning (EF) nr. 338/97 og opføres i bilag B til samme forordning: Ceratotherium simum (populationen i Namibia, med anmærkning), Cynomys mexicanus, Branta canadensis leucopareia, Phoebastria albatrus, Caiman latirostris (populationen i Brasilien, med anmærkning), Crocodylus porosus (populationen i Palawan-øerne, Filippinerne, med anmærkning). Chilabothrus inornatus, som ligeledes blev overført fra liste I til liste II til konventionen, bør udgå af bilag A til forordning (EF) nr. 338/97 og nu opføres i bilag B til forordning (EF) nr. 338/97 under opførelsen for Boidae spp. |
(6) |
Følgende familier, slægter og arter blev opført på konventionens liste II og bør opføres i bilag B til forordning (EF) nr. 338/97: Copsychus malabaricus, Physignathus cocincinus, Cyrtodactylus jeyporensis, Tarentola chazaliae, Phrynosoma spp., Chelus fimbriatus (herunder Chelus orinocensis), Macrochelys temminckii, Chelydra serpentina, Graptemys barbouri, Graptemys ernsti, Graptemys gibbonsi, Graptemys pearlensis, Graptemys pulchra, Rhinoclemmys spp., Claudius angustatus, Kinosternon spp. (undtagen arter i bilag A), Staurotypus salvinii, Staurotypus triporcatus, Sternotherus spp., Apalone spp. (undtagen underarter i bilag A), Centrolenidae spp., Agalychnis lemur (med anmærkning), Laotriton laoensis (med anmærkning), Carcharhinidae spp. (med forsinket gennemførelse), Sphyrnidae spp., Potamotrygon albimaculata, Potamotrygon henlei, Potamotrygon jabuti, Potamotrygon leopoldi, Potamotrygon marquesi, Potamotrygon signata, Potamotrygon wallacei, Rhinobatidae spp., Hypancistrus zebra (med anmærkning), Thelenota spp. (med forsinket gennemførelse), Handroanthus spp. (med anmærkning og forsinket gennemførelse), Roseodendron spp. (med anmærkning og forsinket gennemførelse), Tabebuia spp. (med anmærkning og forsinket gennemførelse), Rhodiola spp. (med anmærkning), Afzelia spp. (afrikanske populationer, med anmærkning), Dipteryx spp. (med anmærkning og forsinket gennemførelse), Pterocarpus spp. (afrikanske populationer, med anmærkning), Khaya spp. (afrikanske populationer, med anmærkning). |
(7) |
De følgende slægter og arter, der hidtil var opført i bilag D til forordning (EF) nr. 338/97, bør udgå af dette bilag efter deres optagelse på konventionens liste II på CoP19: Physignathus cocincinus, Laotriton laoensis, Handroanthus spp. (med forsinket gennemførelse), Tabebuia spp. (med forsinket gennemførelse), Roseodendron spp. (med forsinket gennemførelse), Rhodiola spp. og Khaya spp. |
(8) |
Fortolkningsdelen af konventionens lister blev ændret, og en række anmærkninger vedrørende flere systematiske enheder, der er opført på disse lister, blev vedtaget eller ændret på CoP19 og vil skulle afspejles i bilagene til forordning (EF) nr. 338/97. |
(9) |
Nærmere bestemt blev følgende anmærkninger indføjet på konventionens lister:
|
(10) |
Nærmere bestemt blev følgende anmærkninger ændret på konventionens lister:
|
(11) |
Det er også nødvendigt at ændre note 12, 13 og 14 i noterne vedrørende fortolkningen af bilag A, B, C og D til forordning (EF) nr. 338/97, herunder for så vidt angår definitionerne af »10 kg pr. forsendelse« og »forarbejdet træ«, for at afspejle de ændringer, der blev vedtaget på CoP19. |
(12) |
Følgende arter er blevet optaget på konventionens liste III: Daboia palaestinae efter anmodning fra Israel Caribena versicolor og Papilio phorbanta efter anmodning fra Unionen Melopyrrha nigra og Tiaris canorus efter anmodning fra Cuba Conophytum spp., Mestoklema tuberosum, Raphionacme zeyheri, Crassothonna clavifolia, Othonna armiana, Othonna cacalioides, Othonna euphorbioides, Othonna retrorsa, Tylecodon bodleyae, Tylecodon nolteei, Tylecodon reticulatus, Monsonia herrei, Monsonia multifida, Monsonia patersonii, Pelargonium crassicaule, Pelargonium triste, Adenia spinosa og Portulacaria pygmaea, alle efter anmodning fra Sydafrika Ctenophorus spp., Intellagama spp., Tympanocryptis spp., Carphodactylus spp., Nephrurus spp., Orraya spp., Phyllurus spp., Saltuarius spp., Strophurus spp., Underwoodisaurus spp., Uvidicolus spp., Egernia spp., Tiliqua multifasciata, Tiliqua nigrolutea, Tiliqua occipitalis, Tiliqua rugosa, Tiliqua scincoides intermedia og Tiliqua scincoides, efter anmodning fra Australien samt Holacanthus limbaughi efter anmodning fra Frankrig. Disse arter bør derfor opføres i bilag C til forordning (EF) nr. 338/97. |
(13) |
Othonna retrorsa, der hidtil var opført i bilag D til forordning (EF) nr. 338/97, bør udgå af dette bilag efter optagelsen på konventionens liste III efter anmodning fra Sydafrika. Echinotriton andersoni, som blev opført i bilag C til forordning (EF) nr. 338/97 den 16. december 2021 efter optagelsen på konventionens liste III den 13. februar 2021 foranlediget af Japan, bør også udgå af bilag D til forordning (EF) nr. 338/97. |
(14) |
Den Videnskabelige Undersøgelsesgruppe har konkluderet, at Dipteryx spp. (undtagen D. panamensis) bør opføres i bilag D til forordning (EF) nr. 338/97 med en anmærkning, der afgrænser, hvilken type enheder der er omfattet (anmærkning §5), indtil opførelsen på listen i bilag B til nævnte forordning får virkning. |
(15) |
Unionen har ikke fremsat forbehold over for nogen af disse ændringer. |
(16) |
På CoP19 blev der vedtaget nye nomenklaturreferencer for dyr og planter. |
(17) |
Det er derfor nødvendigt at ændre navnene på følgende arter og underarter: Allochrocebus solatus, Antigone canadensis, Antigone canadensis nesiotes, Antigone canadensis pulla, Antigone vipio, Aonyx cinereus, Chilabothrus inornatus, Chilabothrus monensis, Chilabothrus subflavus, Chondrohierax wilsonii, Hypotaenidia sylvestris, Leucogeranus leucogeranus, Montivipera wagneri, Protobothrops mangshanensis, Psephotellus chrysopterygius, Psephotellus dissimilis, Psephotellus pulcherrimus, Python molurus, Sclerophrys channingi og Sclerophrys superciliaris. |
(18) |
Følgende arter og underarter blev opført på konventionens liste I på grund af ændringer i nomenklaturen, og de bør derfor opføres i bilag A til forordning (EF) nr. 338/97: Equus hemionus luteus, Pachypodium windsorii, Pezoporus flaviventris og Pongo tapanuliensis. Følgende arter og slægter blev opført på konventionens liste II på grund af ændringer i nomenklaturen, og de bør derfor opføres i bilag B til forordning (EF) nr. 338/97: Agalychnis terranova, Malayemys khoratensis, Paruwrobates andinus, Paruwrobates erythromos, Philantomba maxwellii, Sericopelma angustum, Sericopelma embrithes og Tliltocatl spp. Selv om følgende arter er opført på konventionens liste II på grund af ændringer i nomenklaturen, bør de opføres i bilag A til forordning (EF) nr. 338/97, da de arter, som de er udskilt fra, er opført i bilag A til nævnte forordning: Circus hudsonius, Phoenicopterus roseus, Piliocolobus bouvieri og Piliocolobus epieni. |
(19) |
Følgende arter er udgået af konventionens liste I på grund af ændringer i nomenklaturen, og de bør derfor udgå af bilag A til forordning (EF) nr. 338/97: Alouatta coibensis (som følge af synonymisering af Alouatta coibensis med Alouatta palliata) og Falco pelegrinoides (som følge af synonymisering af Falco pelegrinoides med Falco peregrinus). Følgende arter er udgået af liste II på grund af ændringer i nomenklaturen, og de bør derfor udgå af bilag B til forordning (EF) nr. 338/97: Aphonopelma albiceps (som følge af, at slægten er overført til Brachypelma) og Manta spp. (som følge af synonymisering af slægten Manta med slægten Mobula). |
(20) |
I betragtning af omfanget af de nødvendige ændringer af bilaget til forordning (EF) nr. 338/97 bør nævnte bilag af klarhedshensyn erstattes i sin helhed. |
(21) |
Forordning (EF) nr. 338/97 bør derfor ændres. |
(22) |
I overensstemmelse med konventionens artikel XV.1, litra c), skal ændringer vedtaget ved et møde på partskonferencen træde i kraft 90 dage efter det pågældende møde for alle medlemsstater. For at sikre rettidig ikrafttræden af ændringerne af bilaget til denne forordning bør denne forordning træde i kraft på tredjedagen efter offentliggørelsen. |
(23) |
Foranstaltningerne i denne forordning er i overensstemmelse med udtalelse fra Udvalget for Handel med Vilde Dyr og Planter nedsat i henhold til artikel 18, stk. 1, i forordning (EF) nr. 338/97 — |
VEDTAGET DENNE FORORDNING:
Artikel 1
Bilaget til forordning (EF) nr. 338/97 erstattes af teksten i bilaget til nærværende forordning.
Artikel 2
Denne forordning træder i kraft på tredjedagen efter offentliggørelsen i Den Europæiske Unions Tidende.
Denne forordning er bindende i alle enkeltheder og gælder umiddelbart i hver medlemsstat.
Udfærdiget i Bruxelles, den 15. maj 2023.
På Kommissionens vegne
Ursula VON DER LEYEN
Formand
BILAG
»BILAG
Noter vedrørende fortolkningen af bilag A, B, C og D
1.
Arterne er opført i bilag A, B, C og D enten:
a) |
ved artens navn, eller |
b) |
med samtlige arter tilhørende en højere systematisk enhed eller en del heraf. |
2.
Forkortelsen »spp.« angiver alle arter tilhørende en højere systematisk enhed.
3.
Andre henvisninger til højere systematiske enheder end art tjener alene til orientering eller klassificering.
4.
Arter, som er trykt med fed skrifttype i bilag A, er opført dér på grund af deres beskyttelsesstatus i henhold til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2009/147/EF (1) eller Rådets direktiv 92/43/EØF (2).
5.
Følgende forkortelser angiver lavere systematiske enheder af planter end art:
a) |
»ssp.« angiver underart |
b) |
»var(s)« angiver varietet (varieteter) og |
c) |
»fa« angiver form. |
6.
Tallene »(I)«, »(II)« og »(III)« ved navnet på en art eller højere systematisk enhed henviser til de lister i konventionen, som de pågældende arter er optaget på, i overensstemmelse med noterne 7, 8 og 9. Hvis ingen af disse anmærkninger forekommer, betyder det, at de pågældende arter ikke er optaget på konventionens lister.
7.
»(I)« ved navnet på en art eller højere systematisk enhed angiver, at den pågældende art eller højere systematiske enhed er optaget på konventionens liste I.
8.
»(II)« ved navnet på en art eller højere systematisk enhed angiver, at den pågældende art eller højere systematiske enhed er optaget på konventionens bilag II.
9.
»(III)« ved navnet på en art eller højere systematisk enhed angiver, at den er optaget på konventionens bilag III. I disse tilfælde er det land, for hvilket arten eller den højere systematiske enhed er optaget på bilag III, også anført.
10.
»Kultivar« betyder ifølge definitionen i den 8. udgave af »International Code of Nomenclature for Cultivated Plants« en samling af planter, der a) er blevet udvalgt på grund af en særlig egenskab eller kombination af egenskaber, b) er forskellig, ensartet og stabil med hensyn til disse egenskaber og c) bevarer disse egenskaber, når den opformeres ved passende metoder. Ingen ny systematisk enhed kan anses som sådan, før dens kategorinavn og område er blevet formelt offentliggjort i den seneste udgave af International Code of Nomenclature for Cultivated Plants.
11.
Hybrider kan opføres specifikt på listerne, men kun hvis de danner særskilte og stabile bestande i naturen. Dyrehybrider, som i de foregående fire generationer har en eller flere af de arter, der er opført i bilag A eller B, er omfattet af denne forordning på samme måde, som hvis de var rene arter, også selv om den pågældende hybrid ikke er opført specifikt i bilagene.
12.
Når en art er opført i bilag A, B eller C, er hele dyret eller planten, levende eller død(t), altid omfattet. Desuden er alle dele og produkter af arten også opført i samme bilag, medmindre — for så vidt angår dyrearter, der er opført i bilag C, og plantearter, der er opført i bilag B eller C — der er vedføjet en anmærkning til arten med symbolet # efterfulgt af et tal, der angiver, at alene specifikke dele og afledte produkter er omfattet. I overensstemmelse med artikel 2, litra t), angiver tegnet »#" efterfulgt af et tal ved navnet på en art eller højere systematisk enhed, som er opført i bilag B eller C, dele eller afledte produkter heraf, der for så vidt forordningen angår anføres som følger:
#1 |
Omfatter alle dele og afledte produkter undtagen:
|
#2 |
Omfatter alle dele og afledte produkter undtagen:
|
#3 |
Omfatter hele og ituskårne rødder og dele af rødder, undtagen forarbejdede dele eller afledte produkter, som f.eks. pulvere, piller, ekstrakter, tonika, té og konfekt. |
#4 |
Omfatter alle dele og afledte produkter undtagen:
|
#5 |
Omfatter stammer, opsavet træ samt finér. |
#6 |
Omfatter stammer, opsavet træ, finér samt krydsfinér. |
#7 |
Omfatter stammer, træflis, træsmuld og ekstrakter. |
#8 |
Omfatter underjordiske dele (dvs. rødder og jordstængler): hele, dele og pulveriserede. |
#9 |
Omfatter alle dele og afledte produkter undtagen dele og afledte produkter, der er mærket »Produceret af materiale fra Hoodia spp. tilvejebragt ved kontrolleret høst og produktion i samarbejde med CITES' styrelsesråd i [Botswana under aftale nr. BW/xxxxxx] [Namibia under aftale nr. NA/xxxxxx] [Sydafrika under aftale nr. ZA/xxxxxx]«. |
#10 |
Omfatter alle dele, afledte produkter og færdigvarer, undtagen reeksport af færdige musikinstrumenter, færdigt tilbehør til musikinstrumenter og færdige dele til musikinstrumenter. |
#11 |
Omfatter stammer, opsavet træ, finér, krydsfinér, træsmuld og ekstrakter. Færdige produkter, der indeholder sådanne ekstrakter, herunder dufte, er ikke omfattet af denne anmærkning. |
#12 |
Omfatter stammer, opsavet træ, finér, krydsfinér og ekstrakter. Færdige produkter, der indeholder sådanne ekstrakter, herunder dufte, er ikke omfattet af denne anmærkning. |
#13 |
Omfatter kernen (også kendt som »endosperm«, »pulp« eller »kopra«) og afledte produkter heraf, undtagen færdigvarer, der er emballeret og klar til salg i detailhandel. |
#14 |
Omfatter alle dele og afledte produkter undtagen:
|
#15 |
Omfatter alle dele og afledte produkter undtagen:
|
#16 |
Omfatter frø, frugter og olier. |
#17 |
Omfatter stammer, opsavet træ, finér, krydsfinér og forarbejdet træ. |
#18 |
Undtagen dele og afledte produkter, bortset fra æg. |
13.
Nedenstående termer og begreber, der anvendes i anmærkningerne i bilagene, defineres som følger:Ekstrakt
Ethvert stof, som udvindes direkte af plantemateriale med fysiske eller kemiske midler uanset fremstillingsprocessen. Ekstraktet kan have fast (f.eks. krystaller, harpiks, fine eller grove partikler), halvfast (f.eks. gummi eller voks) eller flydende form (f.eks. opløsninger, tinkturer, olier og essentielle olier).
Færdige musikinstrumenter
Et musikinstrument (som angivet i Verdenstoldorganisationens harmoniserede system, kapitel 92; musikinstrumenter, dele og tilbehør til sådanne genstande), der kan spilles på, eller spilles på efter at dele er påmonteret. Antikke instrumenter (som defineret i HS-kode 97.05 og 97.06; kunstværker, samlerobjekter og antikviteter) omfattes også af termen.
Færdigt tilbehør til musikinstrumenter
Tilbehør til et musikinstrument (som angivet i Verdenstoldorganisationens harmoniserede system, kapitel 92; musikinstrumenter, dele og tilbehør til sådanne genstande), der er adskilt fra musikinstrumentet, og som er specifikt udformet eller tildannet til at blive anvendt eksplicit i forbindelse med et instrument, og hvis anvendelse ikke kræver yderligere ændringer.
Færdige dele til musikinstrumenter
En del (som angivet i Verdenstoldorganisationens harmoniserede system, kapitel 92; musikinstrumenter, dele og tilbehør til sådanne genstande) af et musikinstrument, der er klar til påmontering, og som er specifikt udformet og tildannet til at blive anvendt eksplicit i forbindelse med et instrument, for at der kan spilles på det.
Færdigvarer, der er emballeret og klar til salg i detailhandel
Varer, som sendes enkeltvis eller som samlede partier, og som ikke kræver videre forarbejdning; er pakket, emballeret og klar til endelig anvendelse eller til salg i detailhandel i en tilstand, så de kan sælges til eller anvendes af den brede offentlighed.
Pulver
Et tørt, fast stof i form af fine eller grove partikler.
Forsendelse
Fragt, der transporteres på grundlag af et enkelt konnossement eller luftfragtbrev uanset mængde eller antal beholdere eller kolli; eller genstande, der bæres, medbringes eller er pakket i personlig bagage.
10 kg pr. forsendelse
Termen »10 kg pr. forsendelse« dækker vægten af træ fra hver individuel art af slægterne Dalbergia eller Guibourtia, omfattet af anmærkningen, som indgår i genstande i forsendelsen. Begrænsningen på 10 kg gælder for den individuelle vægt af den mængde træ af en specifik art med anmærkning, som indgår i hver genstand i forsendelsen og ikke af den samlede forsendelse. Den samlede vægt for hver enkelt art med anmærkning skal betragtes individuelt for at afgøre, hvorvidt en CITES-tilladelse er påkrævet for hver enkelt art med anmærkning. Vægten af forskellige arter skal ikke vurderes samlet, men for hver enkelt art.
Forarbejdet træ
Defineret ved HS-kode 44.09. Træ (herunder ikkesammensatte parketstaver), profileret (pløjet, notet, falset, rejfet, kelet eller lignende) i hele længden på en eller flere kanter, ender eller overflader, også høvlet, slebet eller samlet ende-til-ende
Træflis
Træ, som er blevet findelt.
14.
Da ingen af de arter eller højere systematiske enheder af FLORA, der er opført i bilag A, er forsynet med noter, betyder dette, at hybrider heraf skal behandles i overensstemmelse med artikel 4, stk. 1, hvilket betyder, at hybrider, som er kunstigt opformerede frembringelser af én eller flere af disse arter eller højere systematiske enheder, kan gøres til genstand for handel med et certifikat for kunstig opformering, samt at frø og pollen (herunder pollinia), afskårne blomster, in vitro-frøplantekulturer og -vævskulturer af disse hybrider, som transporteres i sterile beholdere, ikke er omfattet af denne forordning.
15.
Spildprodukterne urin, fækalier og ambra, som fremkommer uden manipulation af det pågældende dyr, er ikke omfattet af denne forordning.
16.
Med hensyn til plantearter, der er opført i bilag D, gælder denne forordning kun for levende enheder og hele, eller i det væsentlige hele, døde enheder, undtagen systematiske enheder, der er forsynet med følgende noter, som viser, at andre dele og afledte produkter også er omfattet:
§1 |
Hele eller i det væsentlige hele skind, rå eller garvede. |
17.
Med hensyn til plantearter, der er opført i bilag D, gælder denne forordning kun for levende enheder, undtagen for systematiske enheder, der er forsynet med følgende noter, som viser, at andre dele og afledte produkter også er omfattet:
§2 |
Tørrede eller friske planter, herunder eventuelt blade, rødder/rodstokke, stængler, frø/sporer, bark og frugter. |
§4 |
Omfatter alle dele og afledte produkter undtagen:
|
§5 |
Omfatter stammer, opsavet træ, finér, krydsfinér og forarbejdet træ.*
|
|
Bilag A |
Bilag B |
Bilag C |
Trivialnavn |
||||||||||||||||||||
FAUNA |
||||||||||||||||||||||||
CHORDATA (CHORDATES) |
||||||||||||||||||||||||
MAMMALIA |
|
|
|
Pattedyr |
||||||||||||||||||||
ARTIODACTYLA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Antilocapridae |
|
|
|
gaffelantilope |
||||||||||||||||||||
|
Antilocapra americana (I) (Kun populationen i Mexico; ingen andre populationer er opført i bilagene til nærværende forordning) |
|
|
gaffelbuk |
||||||||||||||||||||
Bovidae |
|
|
|
antiloper, kvæg, dykkerantiloper, gazeller, geder, får etc. |
||||||||||||||||||||
|
Addax nasomaculatus (I) |
|
|
addax eller mendesantilope |
||||||||||||||||||||
|
|
Ammotragus lervia (II) |
|
mankefår |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Antilope cervicapra (III Nepal/Pakistan) |
hjorteantilope eller bezoarantilope |
||||||||||||||||||||
|
Bos gaurus (I) (Omfatter ikke husdyrformen opført som Bos frontalis, der ikke er omfattet denne forordning) |
|
|
gaur |
||||||||||||||||||||
|
Bos mutus (I) (Omfatter ikke husdyrformen opført som Bos grunniens, der ikke er omfattet denne forordning) |
|
|
yak eller grynteokse |
||||||||||||||||||||
|
Bos sauveli (I) |
|
|
kouprey |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Boselaphus tragocamelus (III Pakistan) |
nilgai |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Bubalus arnee (III Nepal) (Omfatter ikke husdyrformen opført som Bubalus bubalis, der ikke er omfattet denne forordning) |
vandbøffel |
||||||||||||||||||||
|
Bubalus depressicornis (I) |
|
|
anoa |
||||||||||||||||||||
|
Bubalus mindorensis (I) |
|
|
tamarau |
||||||||||||||||||||
|
Bubalus quarlesi (I) |
|
|
bjerganoa |
||||||||||||||||||||
|
|
Budorcas taxicolor (II) |
|
takin |
||||||||||||||||||||
|
Capra falconeri (I) |
|
|
markhor eller skrueged |
||||||||||||||||||||
|
|
Capra caucasica (II) |
|
kaukasisk skrueged |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Capra hircus aegagrus (III Pakistan) (Enheder af husdyrformen er ikke omfattet af denne forordning) |
art af ged |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Capra sibirica (III Pakistan) |
art af ged |
||||||||||||||||||||
|
Capricornis milneedwardsii (I) |
|
|
kinesisk serow |
||||||||||||||||||||
|
Capricornis rubidus (I) |
|
|
rød serow |
||||||||||||||||||||
|
Capricornis sumatraensis (I) |
|
|
sumatra serow |
||||||||||||||||||||
|
Capricornis thar (I) |
|
|
himalaya serow |
||||||||||||||||||||
|
|
Cephalophus brookei (II) |
|
brookes dykkerantilope |
||||||||||||||||||||
|
|
Cephalophus dorsalis (II) |
|
sortrygget dykkerantilope |
||||||||||||||||||||
|
Cephalophus jentinki (I) |
|
|
jentinks dykkerantilope |
||||||||||||||||||||
|
|
Cephalophus ogilbyi (II) |
|
ogilbys dykkerantilope |
||||||||||||||||||||
|
|
Cephalophus silvicultor (II) |
|
gulrygget dykkerantilope |
||||||||||||||||||||
|
|
Cephalophus zebra (II) |
|
zebradykkerantilope |
||||||||||||||||||||
|
|
Damaliscus pygargus pygargus (II) |
|
bontebok |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Gazella bennettii (III Pakistan) |
indisk gazelle |
||||||||||||||||||||
|
Gazella cuvieri (I) |
|
|
cuviers gazelle |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Gazella dorcas (III Algeriet/Tunesien) |
dorcas gazelle |
||||||||||||||||||||
|
Gazella leptoceros (I) |
|
|
tyndhornet gazelle |
||||||||||||||||||||
|
Hippotragus niger variani (I) |
|
|
stor sabelantilope |
||||||||||||||||||||
|
|
Kobus leche (II) |
|
lechwe |
||||||||||||||||||||
|
Naemorhedus baileyi (I) |
|
|
rød goral |
||||||||||||||||||||
|
Naemorhedus caudatus (I) |
|
|
langhalet goral |
||||||||||||||||||||
|
Naemorhedus goral (I) |
|
|
himalaya goral |
||||||||||||||||||||
|
Naemorhedus griseus (I) |
|
|
kinesisk goral |
||||||||||||||||||||
|
Nanger dama (I) |
|
|
dama gazelle |
||||||||||||||||||||
|
Oryx dammah (I) |
|
|
sabeloryx |
||||||||||||||||||||
|
Oryx leucoryx (I) |
|
|
arabisk oryx |
||||||||||||||||||||
|
|
Ovis ammon (II) |
|
altai argalifår |
||||||||||||||||||||
|
|
Ovis arabica (II) |
|
arabiske vildtlevende får |
||||||||||||||||||||
|
|
Ovis bochariensis (II) |
|
bukhara urial |
||||||||||||||||||||
|
|
Ovis canadensis (II) (Kun populationen i Mexico; ingen andre populationer er opført i bilagene til nærværende forordning) |
|
tykhornsfår |
||||||||||||||||||||
|
|
Ovis collium (II) |
|
kasakhstansk argalifår |
||||||||||||||||||||
|
|
Ovis cycloceros (II) |
|
afghansk urial |
||||||||||||||||||||
|
|
Ovis darwini (II) |
|
gobi argalifår |
||||||||||||||||||||
|
Ovis gmelini (I) (populationen i Cypern) |
|
|
anatolisk får |
||||||||||||||||||||
|
Ovis hodgsoni (I) |
|
|
tibetansk argalifår |
||||||||||||||||||||
|
|
Ovis jubata (II) |
|
shansi argalifår |
||||||||||||||||||||
|
|
Ovis karelini (II) |
|
tianshan argalifår |
||||||||||||||||||||
|
Ovis nigrimontana (I) |
|
|
karatau argalifår |
||||||||||||||||||||
|
|
Ovis polii (II) |
|
marco polo argalifår |
||||||||||||||||||||
|
|
Ovis punjabiensis (II) |
|
punjab urial |
||||||||||||||||||||
|
|
Ovis severtzovi (II) |
|
Severtzovs argalifår |
||||||||||||||||||||
|
Ovis vignei (I) |
|
|
ladakh urial |
||||||||||||||||||||
|
Pantholops hodgsonii (I) |
|
|
chiru |
||||||||||||||||||||
|
|
Philantomba maxwellii (II) |
|
art af dykkerantilope |
||||||||||||||||||||
|
|
Philantomba monticola (II) |
|
blå dykkerantilope |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Pseudois nayaur (III Pakistan) |
bharal |
||||||||||||||||||||
|
Pseudoryx nghetinhensis (I) |
|
|
saola eller Vu Quang okse |
||||||||||||||||||||
|
Rupicapra pyrenaica ornata (II) |
|
|
underart af gemse |
||||||||||||||||||||
|
|
Saiga borealis (II) (En eksportkvote på nul for vilde enheder, som handles i kommercielt øjemed) |
|
mongolsk saigaantilope |
||||||||||||||||||||
|
|
Saiga tatarica (II) (En eksportkvote på nul for vilde enheder, som handles i kommercielt øjemed) |
|
steppe saigaantilope |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Tetracerus quadricornis (III Nepal) |
firhornsantilope |
||||||||||||||||||||
Camelidae |
|
|
|
kameler, guanaco, vicugna |
||||||||||||||||||||
|
|
Lama guanicoe (II) |
|
guanaco |
||||||||||||||||||||
|
Vicugna vicugna (I) (Undtagen populationerne i: Argentina [populationerne i provinserne Jujuy, Catamarca og Salta samt de delvist i fangenskab opdrættede populationer i provinserne Jujuy, Salta, Catamarca, La Rioja og San Juan]; Bolivia [hele populationen]; Chile [populationer i regionen Tarapá og regionen Arica og Parinacota]; Ecuador [hele populationen] og Peru [hele populationen], som er opført i bilag B) |
Vicugna vicugna (II) (Kun populationerne i Argentina [populationerne i provinserne Jujuy, Catamarca og Salta og de delvist i fangenskab opdrættede populationer i provinserne Jujuy, Salta, Catamarca, La Rioja og San Juan]; Bolivia [hele populationen]; Chile [populationer i regionen Tarapá og regionen Arica og Parinacota]; Ecuador [hele populationen] og Peru [hele populationen], alle andre populationer er opført i bilag A) (3) |
|
vicugna |
||||||||||||||||||||
Cervidae |
|
|
|
hjorte, guemal, muntjakker, puduer |
||||||||||||||||||||
|
Axis calamianensis (I) |
|
|
art af axishjort |
||||||||||||||||||||
|
Axis kuhlii (I) |
|
|
art af axishjort |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Axis porcinus (III) Pakistan (Undtagen de underarter, der er opført i bilag A)) |
art af axishjort |
||||||||||||||||||||
|
Axis porcinus annamiticus (I) |
|
|
art af axishjort |
||||||||||||||||||||
|
Blastocerus dichotomus (I) |
|
|
sumphjort |
||||||||||||||||||||
|
|
Cervus elaphus bactrianus (II) |
|
underart af kronhjort |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Cervus elaphus barbarus (III Algeriet/Tunesien) |
underart af kronhjort |
||||||||||||||||||||
|
Cervus elaphus hanglu (I) |
|
|
underart af kronhjort |
||||||||||||||||||||
|
Dama dama mesopotamica (I) |
|
|
persisk dådyr |
||||||||||||||||||||
|
Hippocamelus spp. (I) |
|
|
guemal |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Mazama temama cerasina (III Guatemala) |
underart af spidshjort |
||||||||||||||||||||
|
Muntiacus crinifrons (I) |
|
|
sort muntjak |
||||||||||||||||||||
|
Muntiacus vuquangensis (I) |
|
|
kæmpemuntjak |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Odocoileus virginianus mayensis (III Guatemala) |
underart af virginiahjort |
||||||||||||||||||||
|
Ozotoceros bezoarticus (I) |
|
|
pampashjort |
||||||||||||||||||||
|
|
Pudu mephistophiles (II) |
|
nordlig pudu |
||||||||||||||||||||
|
Pudu puda (I) |
|
|
sydlig pudu |
||||||||||||||||||||
|
Rucervus duvaucelii (I) |
|
|
barasingha |
||||||||||||||||||||
|
Rucervus eldii (I) |
|
|
Elds kronhjort |
||||||||||||||||||||
Giraffidae |
|
Giraffa camelopardalis (II) |
|
giraffer giraf |
||||||||||||||||||||
Hippopotamidae |
|
|
|
flodheste |
||||||||||||||||||||
|
|
Hexaprotodon liberiensis (II) |
|
dværgflodhest |
||||||||||||||||||||
|
|
Hippopotamus amphibius (II) |
|
flodhest |
||||||||||||||||||||
Moschidae |
|
|
|
moskushjort |
||||||||||||||||||||
|
Moschus spp. (I) (Kun populationerne i Afghanistan, Bhutan, Indien, Myanmar, Nepal og Pakistan; alle andre populationer er opført i bilag B) |
Moschus spp. (II) (Undtagen de populationer i Afghanistan, Bhutan, Indien, Myanmar, Nepal og Pakistan, der er opført i bilag A) |
|
moskushjort |
||||||||||||||||||||
Suidae |
|
|
|
hjortesvin, svin |
||||||||||||||||||||
|
Babyrousa babyrussa (I) |
|
|
hjortesvin |
||||||||||||||||||||
|
Babyrousa bolabatuensis (I) |
|
|
art af hjortesvin |
||||||||||||||||||||
|
Babyrousa celebensis (I) |
|
|
art af hjortesvin |
||||||||||||||||||||
|
Babyrousa togeanensis (I) |
|
|
art af hjortesvin |
||||||||||||||||||||
|
Sus salvanius (I) |
|
|
indisk dværgsvin |
||||||||||||||||||||
Tayassuidae |
|
|
|
halsbåndssvin eller pekarier |
||||||||||||||||||||
|
|
Tayassuidae spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A, samt populationerne af Pecari tajacu i Mexico og USA, som ikke er opført i bilagene til nærværende forordning) |
|
halsbåndssvin eller pekarier |
||||||||||||||||||||
|
Catagonus wagneri (I) |
|
|
chaco-pekari |
||||||||||||||||||||
CARNIVORA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Ailuridae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Ailurus fulgens (I) |
|
|
rød panda |
||||||||||||||||||||
Canidae |
|
|
|
hunde, ræve, ulve |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Canis aureus (III India) |
guldsjakal |
||||||||||||||||||||
|
Canis lupus (I/II) (Alle populationer undtagen populationer i Spanien nord for Duero og populationer i Grækenland nord for 39. breddegrad, som opført i bilag B. Populationer i Bhutan, Indien, Nepal og Pakistan er opført på liste I, alle andre populationer er opført på liste II. Omfatter ikke husdyrformen og dingoen, der er opført som Canis lupus familiaris og Canis lupus dingo) |
Canis lupus (II) (Omfatter kun populationer i Spanien nord for Duero og populationer i Grækenland nord for 39. breddegrad. Alle andre populationer er opført i bilag A. Omfatter ikke husdyrformen og dingoen, der er opført som Canis lupus familiaris og Canis lupus dingo) |
|
ulv |
||||||||||||||||||||
|
Canis simensis |
|
|
etiopisk ulv |
||||||||||||||||||||
|
|
Cerdocyon thous (II) |
|
krabberæv |
||||||||||||||||||||
|
|
Chrysocyon brachyurus (II) |
|
mankeulv |
||||||||||||||||||||
|
|
Cuon alpinus (II) |
|
asiatisk vildhund, dhole eller rødulv |
||||||||||||||||||||
|
|
Lycalopex culpaeus (II) |
|
culpeo |
||||||||||||||||||||
|
|
Lycalopex fulvipes (II) |
|
darwins ræv |
||||||||||||||||||||
|
|
Lycalopex griseus (II) |
|
zorro chilla |
||||||||||||||||||||
|
|
Lycalopex gymnocercus (II) |
|
pampasræv |
||||||||||||||||||||
|
Speothos venaticus (I) |
|
|
skovhund |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Vulpes bengalensis (III Indien) |
indisk ræv |
||||||||||||||||||||
|
|
Vulpes cana (II) |
|
blanfords ræv |
||||||||||||||||||||
|
|
Vulpes zerda (II) |
|
fennek eller ørkenræv |
||||||||||||||||||||
Eupleridae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Cryptoprocta ferox (II) |
|
fossa eller viverkatten |
||||||||||||||||||||
|
|
Eupleres goudotii (II) |
|
art af desmerkat |
||||||||||||||||||||
|
|
Fossa fossana (II) |
|
fanaloka |
||||||||||||||||||||
Felidae |
|
|
|
katte, geparder, leoparder, løver, tigre osv. |
||||||||||||||||||||
|
|
Felidae spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A. Enheder af husdyrformen omfattes ikke af denne forordnings bestemmelser. For Panthera leo (afrikanske populationer): Der er fastsat en årlig eksportkvote på nul for knogler, stykker af knogler, benprodukter, klør, skeletter, kranier og tænder, der er taget i naturen og handles i kommercielt øjemed. De årlige eksportkvota for handel med knogler, stykker af knogler, benprodukter, klør, skeletter, kranier og tænder i kommercielt øjemed, der stammer fra kommercielt fangenskabsopdræt i Sydafrika, fastsættes og meddeles årligt til CITES-sekretariatet.) |
|
katte |
||||||||||||||||||||
|
Acinonyx jubatus (I) (Der bevilges følgende årlige eksportkvoter for levende enheder og jagttrofæer: Botswana: 5; Namibia: 150; Zimbabwe: 50. Handelen med sådanne enheder er undergivet bestemmelserne i artikel 4, stk. 1). |
|
|
gepard, cheetah eller jagtleopard |
||||||||||||||||||||
|
Caracal caracal (I) (Kun populationen i Asien; alle andre populationer er opført i bilag B) |
|
|
karakal eller ørkenlos |
||||||||||||||||||||
|
Catopuma temminckii (I) |
|
|
asiatisk guldkat |
||||||||||||||||||||
|
Felis nigripes (I) |
|
|
sortfodet kat |
||||||||||||||||||||
|
Felis silvestris (II) |
|
|
vildkat |
||||||||||||||||||||
|
Herpailurus yagouaroundi (I) (Kun populationerne i Mellem- og Nordamerika; alle andre populationer er opført i bilag B) |
|
|
jaguarundi eller cira |
||||||||||||||||||||
|
Leopardus geoffroyi (I) |
|
|
Geoffreys kat |
||||||||||||||||||||
|
Leopardus guttulus (I) |
|
|
sydbrasiliansk tigerkat |
||||||||||||||||||||
|
Leopardus jacobita (I) |
|
|
andes-bjergkat |
||||||||||||||||||||
|
Leopardus pardalis (I) |
|
|
ocelot |
||||||||||||||||||||
|
Leopardus tigrinus (I) |
|
|
sydamerikansk tigerkat eller oncilla |
||||||||||||||||||||
|
Leopardus wiedii (I) |
|
|
margay eller langhalet kat |
||||||||||||||||||||
|
Lynx lynx (II) |
|
|
los |
||||||||||||||||||||
|
Lynx pardinus (I) |
|
|
spansk los eller pardellos |
||||||||||||||||||||
|
Neofelis diardi (I) |
|
|
sunda-træleopard |
||||||||||||||||||||
|
Neofelis nebulosa (I) |
|
|
træleopard |
||||||||||||||||||||
|
Panthera leo (I) (Kun populationen i Indien; alle andre populationer er opført i bilag B) |
|
|
indisk løve |
||||||||||||||||||||
|
Panthera onca (I) |
|
|
jaguar |
||||||||||||||||||||
|
Panthera pardus (I) |
|
|
leopard |
||||||||||||||||||||
|
Panthera tigris (I) |
|
|
tiger |
||||||||||||||||||||
|
Panthera uncia (I) |
|
|
sneleopard |
||||||||||||||||||||
|
Pardofelis marmorata (I) |
|
|
marmorkat |
||||||||||||||||||||
|
Prionailurus bengalensis bengalensis (I) (Kun populationerne i Bangladesh, Indien og Thailand; alle andre populationer er opført i bilag B) |
|
|
underart af bengalsk tigerkat |
||||||||||||||||||||
|
Prionailurus bengalensis euptilurus (II) |
|
|
iriomote kat |
||||||||||||||||||||
|
Prionailurus planiceps (I) |
|
|
fladhovedet kat |
||||||||||||||||||||
|
Prionailurus rubiginosus (I) (Kun populationen i Indien; alle andre populationer er opført i bilag B) |
|
|
rustplettet kat |
||||||||||||||||||||
|
Puma concolor (I) (Kun populationerne i Costa Rica og Panama; alle andre populationer er opført i bilag B) |
|
|
costa rica cougar |
||||||||||||||||||||
Herpestidae |
|
|
|
Manguster |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Herpestes edwardsi (III Indien/Pakistan) |
almindelig mangust |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Herpestes fuscus (III Indien) |
art af mangust |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Herpestes javanicus (III Pakistan) |
art af mangust |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Herpestes javanicus auropunctatus (III Indien) |
art af mangust |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Herpestes smithii (III Indien) |
art af mangust |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Herpestes urva (III Indien) |
krabbemangust |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Herpestes vitticollis (III Indien) |
stribetnakket mangust |
||||||||||||||||||||
Hyaenidae |
|
|
|
jordulv, hyæner |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Hyaena hyaena (III Pakistan) |
stribet hyæne |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Proteles cristata (III Botswana) |
jordulv |
||||||||||||||||||||
Mephitidae |
|
|
|
stinkdyr |
||||||||||||||||||||
|
|
Conepatus humboldtii (II) |
|
humboldts andesskunk |
||||||||||||||||||||
Mustelidae |
|
|
|
mårer |
||||||||||||||||||||
Lutrinae |
|
|
|
oddere |
||||||||||||||||||||
|
|
Lutrinae spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A) |
|
oddere |
||||||||||||||||||||
|
Aonyx capensis microdon (I) (Kun populationerne i Cameroun og Nigeria; alle andre populationer er opført i bilag B) |
|
|
fingerodder |
||||||||||||||||||||
|
Aonyx cinereus (I) |
|
|
asiatisk dværgodder |
||||||||||||||||||||
|
Enhydra lutris nereis (I) |
|
|
californisk havodder |
||||||||||||||||||||
|
Lontra felina (I) |
|
|
havodder |
||||||||||||||||||||
|
Lontra longicaudis (I) |
|
|
neotropisk flododder |
||||||||||||||||||||
|
Lontra provocax (I) |
|
|
sydlig flododder |
||||||||||||||||||||
|
Lutra lutra (I) |
|
|
europæisk odder |
||||||||||||||||||||
|
Lutra nippon (I) |
|
|
japansk odder |
||||||||||||||||||||
|
Lutrogale perspicillata (I) |
|
|
glatpelset odder |
||||||||||||||||||||
|
Pteronura brasiliensis (I) |
|
|
brasiliansk kæmpeodder |
||||||||||||||||||||
Mustelinae |
|
|
|
Grisoner, mårer, hyaraer, væsler |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Eira barbara (III Honduras) |
hyara |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Martes flavigula (III Indien) |
gulstrubet mår eller charsamår |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Martes foina intermedia (III Indien) |
indisk underart af husmår |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Martes gwatkinsii (III Indien) |
nilgiri-mår |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Mellivora capensis (III Botswana) |
honninggrævling |
||||||||||||||||||||
|
Mustela nigripes (I) |
|
|
sortfodet ilder |
||||||||||||||||||||
Odobenidae |
|
|
|
hvalros |
||||||||||||||||||||
|
|
Odobenus rosmarus (III Canada) |
|
hvalros |
||||||||||||||||||||
Otariidae |
|
|
|
øresæler |
||||||||||||||||||||
|
|
Arctocephalus spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A) |
|
søbjørne eller pelssæler |
||||||||||||||||||||
|
Arctocephalus philippii (II) |
|
|
philippi-pelssæl |
||||||||||||||||||||
|
Arctocephalus townsendi (I) |
|
|
guadaloupe-pelssæl |
||||||||||||||||||||
Phocidae |
|
|
|
sæler |
||||||||||||||||||||
|
|
Mirounga leonina (II) |
|
sydlig søelefant |
||||||||||||||||||||
|
Monachus spp. (I) |
|
|
munkesæler |
||||||||||||||||||||
Procynidae |
|
|
|
halvbjørne |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Nasua narica (III Honduras) |
hvidsnudet næsebjørn |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Nasua nasua solitaria (III Uruguay) |
underart af rød næsebjørn |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Potos flavus (III Honduras) |
kinkajou eller snohalebjørn |
||||||||||||||||||||
Ursidae |
|
|
|
bjørne |
||||||||||||||||||||
|
|
Ursidae spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A) |
|
bjørne |
||||||||||||||||||||
|
Ailuropoda melanoleuca (I) |
|
|
stor panda |
||||||||||||||||||||
|
Helarctos malayanus (I) |
|
|
malajbjørn |
||||||||||||||||||||
|
Melursus ursinus (I) |
|
|
læbebjørn |
||||||||||||||||||||
|
Tremarctos ornatus (I) |
|
|
brillebjørn |
||||||||||||||||||||
|
Ursus arctos (I/II) (Kun populationerne i Bhutan, Kina, Mexico og Mongoliet samt underarten Ursus arctos isabellinus er opført på liste I; alle andre populationer er opført på liste II) |
|
|
brun bjørn |
||||||||||||||||||||
|
Ursus thibetanus (I) |
|
|
asiatisk sortbjørn eller kravebjørn |
||||||||||||||||||||
Viverridae |
|
|
|
binturong, desmerkatte, art af desmerkat, fossa, linsang, odder-desmerkat, palmeruller |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Arctictis binturong (III Indien) |
binturong |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Civettictis civetta (III Botswana) |
civette eller afrikansk desmerkat |
||||||||||||||||||||
|
|
Cynogale bennettii (II) |
|
odderdesmerkat |
||||||||||||||||||||
|
|
Hemigalus derbyanus (II) |
|
båndet palmeruller |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Paguma larvata (III Indien) |
maskepalmeruller |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Paradoxurus hermaphroditus (III Indien) |
indisk palmeruller |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Paradoxurus jerdoni (III Indien) |
jerdons palmeruller |
||||||||||||||||||||
|
|
Prionodon linsang (II) |
|
båndet linsang |
||||||||||||||||||||
|
Prionodon pardicolor (I) |
|
|
plettet desmerdyr |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Viverra civettina (III Indien) |
malabar civette |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Viverra zibetha (III Indien) |
stor asiatisk civette |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Viverricula indica (III Indien) |
lille asiatisk civette |
||||||||||||||||||||
CETACEA |
|
|
|
hvaler (delfiner, marsvin, hvaler) |
||||||||||||||||||||
|
CETACEA spp. (I/II) (4) |
|
|
hvaler |
||||||||||||||||||||
CHIROPTERA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Phyllostomidae |
|
|
|
bredsnudet flagermus |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Platyrrhinus lineatus (III Uruguay) |
art af vampyrflagermus |
||||||||||||||||||||
Pteropodidae |
|
|
|
flyvende hunde |
||||||||||||||||||||
|
|
Acerodon spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A) |
|
flyvende hunde |
||||||||||||||||||||
|
Acerodon jubatus (I) |
|
|
art af flyvende hund |
||||||||||||||||||||
|
|
Pteropus spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A, og undtagen Pteropus brunneus, der ikke er opført i bilagene til forordningen) |
|
flyvende hunde |
||||||||||||||||||||
|
Pteropus insularis (I) |
|
|
art af flyvende hund |
||||||||||||||||||||
|
Pteropus livingstonii (II) |
|
|
art af flyvende hund |
||||||||||||||||||||
|
Pteropus loochoensis (I) |
|
|
art af flyvende hund |
||||||||||||||||||||
|
Pteropus mariannus (I) |
|
|
art af flyvende hund |
||||||||||||||||||||
|
Pteropus molossinus (I) |
|
|
art af flyvende hund |
||||||||||||||||||||
|
Pteropus pelewensis (I) |
|
|
art af flyvende hund |
||||||||||||||||||||
|
Pteropus pilosus (I) |
|
|
art af flyvende hund |
||||||||||||||||||||
|
Pteropus rodricensis (II) |
|
|
art af flyvende hund |
||||||||||||||||||||
|
Pteropus samoensis (I) |
|
|
art af flyvende hund |
||||||||||||||||||||
|
Pteropus tonganus (I) |
|
|
art af flyvende hund |
||||||||||||||||||||
|
Pteropus ualanus (I) |
|
|
art af flyvende hund |
||||||||||||||||||||
|
Pteropus voeltzkowi (II) |
|
|
art af flyvende hund |
||||||||||||||||||||
|
Pteropus yapensis (I) |
|
|
art af flyvende hund |
||||||||||||||||||||
CINGULATA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Dasypodidae |
|
|
|
bæltedyr |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Cabassous tatouay (III Uruguay) |
art af ellevebåndet bæltedyr |
||||||||||||||||||||
|
|
Chaetophractus nationi (II) (Der er fastsat en årlig eksportkvote på nul. Alle enheder anses for at være enheder af arter, der er opført i bilag A, og handelen med sådanne enheder reguleres i overensstemmelse hermed) |
|
art af bæltedyr |
||||||||||||||||||||
|
Priodontes maximus (I) |
|
|
kæmpebæltedyr |
||||||||||||||||||||
DASYUROMORPHIA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Dasyuridae |
|
|
|
pungmårer |
||||||||||||||||||||
|
Sminthopsis longicaudata (I) |
|
|
art af smalfodet pungspidsmus |
||||||||||||||||||||
|
Sminthopsis psammophila (I) |
|
|
art af smalfodet pungspidsmus |
||||||||||||||||||||
DIPROTODONTIA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Macropodidae |
|
|
|
kænguruer, kratkænguruer |
||||||||||||||||||||
|
|
Dendrolagus inustus (II) |
|
art af trækænguru |
||||||||||||||||||||
|
|
Dendrolagus ursinus (II) |
|
art af trækænguru |
||||||||||||||||||||
|
Lagorchestes hirsutus (I) |
|
|
stribet harekænguru |
||||||||||||||||||||
|
Lagostrophus fasciatus (I) |
|
|
art af klohalekænguru |
||||||||||||||||||||
|
Onychogalea fraenata (I) |
|
|
art af klohalekænguru |
||||||||||||||||||||
Phalangeridae |
|
|
|
kuskus |
||||||||||||||||||||
|
|
Phalanger intercastellanus (II) |
|
østlig kuskus |
||||||||||||||||||||
|
|
Phalanger mimicus (II) |
|
sydlig kuskus |
||||||||||||||||||||
|
|
Phalanger orientalis (II) |
|
nordlig kuskus |
||||||||||||||||||||
|
|
Spilocuscus kraemeri (II) |
|
admiralty island kuskus |
||||||||||||||||||||
|
|
Spilocuscus maculatus (II) |
|
plettet kuskus |
||||||||||||||||||||
|
|
Spilocuscus papuensis (II) |
|
waigeou kuskus |
||||||||||||||||||||
Potoroidae |
|
|
|
rottekænguruer |
||||||||||||||||||||
|
Bettongia spp. (I) |
|
|
arter af rottekænguruer |
||||||||||||||||||||
Vombatidae |
|
|
|
vombatter |
||||||||||||||||||||
|
Lasiorhinus krefftii (I) |
|
|
art af vombat |
||||||||||||||||||||
LAGOMORPHA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Leporidae |
|
|
|
harer, kaniner |
||||||||||||||||||||
|
Caprolagus hispidus (I) |
|
|
børstekanin |
||||||||||||||||||||
|
Romerolagus diazi (I) |
|
|
vulkanhare |
||||||||||||||||||||
MONOTREMATA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Tachyglossidae |
|
|
|
myrepindsvin |
||||||||||||||||||||
|
|
Zaglossus spp. (II) |
|
langsnablet myrepindsvin |
||||||||||||||||||||
PERAMELEMORPHIA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Peramelidae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Perameles bougainville (I) |
|
|
art af langnæset punggrævling |
||||||||||||||||||||
Thylacomyidae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Macrotis lagotis (I) |
|
|
ørepunggrævling eller stor kaninpunggrævling |
||||||||||||||||||||
PERISSODACTYLA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Equidae |
|
|
|
heste, vildæsler, zebraer |
||||||||||||||||||||
|
Equus africanus (I) (Omfatter ikke husdyrformen opført som Equus asinus, der ikke er omfattet denne forordning) |
|
|
afrikansk vildæsel |
||||||||||||||||||||
|
Equus grevyi (I) |
|
|
grevys zebra |
||||||||||||||||||||
|
Equus hemionus (I/II) (Arten er opført på liste II, men underarten Equus hemionus hemionus og Equus hemionus khur er opført på liste I) |
|
|
asiatisk vildæsel eller kulan |
||||||||||||||||||||
|
Equus kiang (II) |
|
|
kiang |
||||||||||||||||||||
|
Equus przewalskii (I) |
|
|
przewalskiis hest |
||||||||||||||||||||
|
|
Equus zebra hartmannae (II) |
|
hartmanns bjergzebra |
||||||||||||||||||||
|
|
Equus zebra zebra (II) |
|
bjergzebra |
||||||||||||||||||||
Rhinocerotidae |
|
|
|
næsehorn |
||||||||||||||||||||
|
Rhinocerotidae spp. (I) (Undtagen de underarter, der er opført i bilag B) |
|
|
næsehorn |
||||||||||||||||||||
|
|
Ceratotherium simum simum (II) (Kun populationerne i Eswatini, Namibia og Sydafrika; alle andre populationer er opført i bilag A. For populationerne i Eswatini, Namibia og Sydafrika: udelukkende med det formål at tillade international handel med levende dyr til hensigtsmæssige og acceptable bestemmelsessteder samt handel med jagttrofæer. For populationen i Namibia: udelukkende med det formål at tillade international handel med levende dyr til in situ-bevaringsformål og kun inden for Ceratotherium simums naturlige og historiske udbredelsesområde i Afrika. Alle andre enheder fra populationerne i Eswatini, Namibia og Sydafrika anses for at være enheder af arter, der er opført i bilag A, og handelen med sådanne enheder reguleres i overensstemmelse hermed) |
|
sydligt bredsnudet næsehorn eller hvidt næsehorn |
||||||||||||||||||||
Tapiridae |
|
|
|
tapirer |
||||||||||||||||||||
|
Tapiridae spp. (I) (Undtagen de arter, der er opført i bilag B) |
|
|
tapirer |
||||||||||||||||||||
|
|
Tapirus terrestris (II) |
|
sydamerikansk tapir |
||||||||||||||||||||
PHOLIDOTA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Manidae |
|
|
|
skældyr |
||||||||||||||||||||
|
|
Manis spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A) |
|
skældyr |
||||||||||||||||||||
|
Manis crassicaudata (I) |
|
|
indisk skældyr |
||||||||||||||||||||
|
Manis culionensis (I) |
|
|
filipinsk skældyr |
||||||||||||||||||||
|
Manis gigantea (I) |
|
|
kæmpeskældyr |
||||||||||||||||||||
|
Manis javanica (I) |
|
|
Sunda-skældyr |
||||||||||||||||||||
|
Manis pentadactyla (I) |
|
|
kinesisk skældyr |
||||||||||||||||||||
|
Manis temminckii (I) |
|
|
Termmincks skældyr |
||||||||||||||||||||
|
Manis tetradactyla (I) |
|
|
langhalet skældyr |
||||||||||||||||||||
|
Manis tricuspis (I) |
|
|
træskældyr |
||||||||||||||||||||
PILOSA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Bradypodidae |
|
|
|
tre-tåede dovendyr |
||||||||||||||||||||
|
|
Bradypus pygmaeus (II) |
|
art af tretået dovendyr |
||||||||||||||||||||
|
|
Bradypus variegatus (II) |
|
brunstrubet tretået dovendyr |
||||||||||||||||||||
Myrmecophagidae |
|
|
|
myreslugere |
||||||||||||||||||||
|
|
Myrmecophaga tridactyla (II) |
|
stor myresluger |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Tamandua mexicana (III Guatemala) |
tamandu-myresluger |
||||||||||||||||||||
PRIMATER |
|
|
|
primater (aber og halvaber) |
||||||||||||||||||||
|
|
PRIMATES spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A) |
|
primater |
||||||||||||||||||||
Atelidae |
|
|
|
brøleaber, edderkoppeaber |
||||||||||||||||||||
|
Alouatta palliata (I) |
|
|
kappe-brøleabe |
||||||||||||||||||||
|
Alouatta pigra (I) |
|
|
art af brøleabe |
||||||||||||||||||||
|
Ateles geoffroyi frontatus (I) |
|
|
underart af gylden edderkoppeabe |
||||||||||||||||||||
|
Ateles geoffroyi ornatus (I) |
|
|
underart af gylden edderkoppeabe |
||||||||||||||||||||
|
Brachyteles arachnoides (I) |
|
|
ulden edderkoppeabe |
||||||||||||||||||||
|
Brachyteles hypoxanthus (I) |
|
|
nordlig muriqui |
||||||||||||||||||||
|
Oreonax flavicauda (I) |
|
|
hendees uldabe |
||||||||||||||||||||
Cebidae |
|
|
|
egernaber, pelsaber |
||||||||||||||||||||
|
Callimico goeldii (I) |
|
|
springtamarin eller goldies tamarin |
||||||||||||||||||||
|
Callithrix aurita (I) |
|
|
art af silkeabe |
||||||||||||||||||||
|
Callithrix flaviceps (I) |
|
|
art af silkeabe |
||||||||||||||||||||
|
Leontopithecus spp. (I) |
|
|
løvetamariner |
||||||||||||||||||||
|
Saguinus bicolor (I) |
|
|
tofarvet tamarin |
||||||||||||||||||||
|
Saguinus geoffroyi (I) |
|
|
Geoffreys tamarin |
||||||||||||||||||||
|
Saguinus leucopus (I) |
|
|
hvidfodet tamarin |
||||||||||||||||||||
|
Saguinus martinsi (I) |
|
|
martins tamarin |
||||||||||||||||||||
|
Saguinus oedipus (I) |
|
|
paryksilkeabe |
||||||||||||||||||||
|
Saimiri oerstedii (I) |
|
|
rødrygget egern-abe |
||||||||||||||||||||
Cercopithecidae |
|
|
|
marekatte |
||||||||||||||||||||
|
Allochrocebus solatus (II) |
|
|
art af marekat |
||||||||||||||||||||
|
Cercocebus galeritus (I) |
|
|
art af mangabey |
||||||||||||||||||||
|
Cercopithecus diana (I) |
|
|
dianamarekat |
||||||||||||||||||||
|
Cercopithecus roloway (I) |
|
|
art af marekat |
||||||||||||||||||||
|
Colobus satanas (II) |
|
|
sort colobusabe |
||||||||||||||||||||
|
Macaca silenus (I) |
|
|
wanderu eller skægabe |
||||||||||||||||||||
|
Macaca sylvanus (I) |
|
|
berberabe |
||||||||||||||||||||
|
Mandrillus leucophaeus (I) |
|
|
drill |
||||||||||||||||||||
|
Mandrillus sphinx (I) |
|
|
mandrill |
||||||||||||||||||||
|
Nasalis larvatus (I) |
|
|
næseabe |
||||||||||||||||||||
|
Piliocolobus bouvieri (II) |
|
|
art af rød colobusabe |
||||||||||||||||||||
|
Piliocolobus epieni (II) |
|
|
art af rød colobusabe |
||||||||||||||||||||
|
Piliocolobus foai (II) |
|
|
art af rød colobusabe |
||||||||||||||||||||
|
Piliocolobus gordonorum (II) |
|
|
art af rød colobusabe |
||||||||||||||||||||
|
Piliocolobus kirkii (I) |
|
|
zanzibar rød colobusabe |
||||||||||||||||||||
|
Piliocolobus pennantii (II) |
|
|
pennants røde colobusabe |
||||||||||||||||||||
|
Piliocolobus preussi (II) |
|
|
preuss' røde colobusabe |
||||||||||||||||||||
|
Piliocolobus rufomitratus (I) |
|
|
art af rød colobusabe |
||||||||||||||||||||
|
Piliocolobus tephrosceles (II) |
|
|
art af rød colobusabe |
||||||||||||||||||||
|
Piliocolobus tholloni (II) |
|
|
thollons røde colobusabe |
||||||||||||||||||||
|
Presbytis potenziani (I) |
|
|
art af langur |
||||||||||||||||||||
|
Pygathrix spp. (I) |
|
|
art af langur |
||||||||||||||||||||
|
Rhinopithecus spp. (I) |
|
|
kostumeaber |
||||||||||||||||||||
|
Semnopithecus ajax (I) |
|
|
art af grå langur |
||||||||||||||||||||
|
Semnopithecus dussumieri (I) |
|
|
art af grå langur |
||||||||||||||||||||
|
Semnopithecus entellus (I) |
|
|
hanumanlangur |
||||||||||||||||||||
|
Semnopithecus hector (I) |
|
|
art af grå langur |
||||||||||||||||||||
|
Semnopithecus hypoleucos (I) |
|
|
art af grå langur |
||||||||||||||||||||
|
Semnopithecus priam (I) |
|
|
art af grå langur |
||||||||||||||||||||
|
Semnopithecus schistaceus (I) |
|
|
art af grå langur |
||||||||||||||||||||
|
Simias concolor (I) |
|
|
simakobou |
||||||||||||||||||||
|
Trachypithecus delacouri (II) |
|
|
delacours langur |
||||||||||||||||||||
|
Trachypithecus francoisi (II) |
|
|
art af langur |
||||||||||||||||||||
|
Trachypithecus geei (I) |
|
|
gylden langur |
||||||||||||||||||||
|
Trachypithecus hatinhensis (II) |
|
|
art af langur |
||||||||||||||||||||
|
Trachypithecus johnii (II) |
|
|
art af langur |
||||||||||||||||||||
|
Trachypithecus laotum (II) |
|
|
laotiansk langur |
||||||||||||||||||||
|
Trachypithecus pileatus (I) |
|
|
art af langur |
||||||||||||||||||||
|
Trachypithecus poliocephalus (II) |
|
|
hvidhovedet langur |
||||||||||||||||||||
|
Trachypithecus shortridgei (I) |
|
|
shortridges langur |
||||||||||||||||||||
Cheirogaleidae |
|
|
|
dværgmakier og små makier |
||||||||||||||||||||
|
Cheirogaleidae spp. (I) |
|
|
dværgmakier og små makier |
||||||||||||||||||||
Daubentoniidae |
|
|
|
fingerdyr eller aye-aye |
||||||||||||||||||||
|
Daubentonia madagascariensis (I) |
|
|
fingerdyr eller aye-aye |
||||||||||||||||||||
Hominidae |
|
|
|
menneskeaber |
||||||||||||||||||||
|
Gorilla beringei (I) |
|
|
bjerggorilla |
||||||||||||||||||||
|
Gorilla gorilla (I) |
|
|
lavlandsgorilla |
||||||||||||||||||||
|
Pan spp. (I) |
|
|
chimpanser og bonobo |
||||||||||||||||||||
|
Pongo abelii (I) |
|
|
sumatraorangutan |
||||||||||||||||||||
|
Pongo pygmaeus (I) |
|
|
borneo orangutang |
||||||||||||||||||||
|
Pongo tapanuliensis (I) |
|
|
tapanuli orangutan |
||||||||||||||||||||
Hylobatidae |
|
|
|
gibboner |
||||||||||||||||||||
|
Hylobatidae spp. (I) |
|
|
gibboner |
||||||||||||||||||||
Indriidae |
|
|
|
indri, sifakas og silkemakier |
||||||||||||||||||||
|
Indriidae spp. (I) |
|
|
indri, sifakas og silkemakier |
||||||||||||||||||||
Lemuridae |
|
|
|
ægte lemurer |
||||||||||||||||||||
|
Lemuridae spp. (I) |
|
|
ægte lemurer |
||||||||||||||||||||
Lepilemuridae |
|
|
|
væselmakier |
||||||||||||||||||||
|
Lepilemuridae spp. (I) |
|
|
væselmakier |
||||||||||||||||||||
Lorisidae |
|
|
|
lorier |
||||||||||||||||||||
|
Nycticebus spp. (I) |
|
|
lorier |
||||||||||||||||||||
Pitheciidae |
|
|
|
uakaris, titis, sakis |
||||||||||||||||||||
|
Cacajao spp. (I) |
|
|
uakaris |
||||||||||||||||||||
|
Callicebus barbarabrownae (II) |
|
|
abeart |
||||||||||||||||||||
|
Callicebus melanochir (II) |
|
|
abeart |
||||||||||||||||||||
|
Callicebus nigrifrons (II) |
|
|
abeart |
||||||||||||||||||||
|
Callicebus personatus (II) |
|
|
sahuassu |
||||||||||||||||||||
|
Chiropotes albinasus (I) |
|
|
hvidnæset saki |
||||||||||||||||||||
Tarsiidae |
|
|
|
spøgelsesaber |
||||||||||||||||||||
|
Tarsius spp. (II) |
|
|
spøgelsesaber |
||||||||||||||||||||
PROBOSCIDEA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Elephantidae |
|
|
|
elefanter |
||||||||||||||||||||
|
Elephas maximus (I) |
|
|
asiatisk elefant |
||||||||||||||||||||
|
Loxodonta africana (I) (Undtagen populationerne i Botswana, Namibia, Sydafrika og Zimbabwe, der er opført i bilag B) |
Loxodonta africana (II) (Kun populationerne i Botswana, Namibia, Sydafrika og Zimbabwe (5); alle andre populationer er opført i bilag A) |
|
afrikansk elefant |
||||||||||||||||||||
RODENTIA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Chinchillidae |
|
|
|
chinchillaer |
||||||||||||||||||||
|
Chinchilla spp. (I) (Enheder af husdyrformen er ikke omfattet af denne forordning) |
|
|
chinchillaer |
||||||||||||||||||||
Cuniculidae |
|
|
|
pakaer |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Cuniculus paca (III Honduras) |
art af paka |
||||||||||||||||||||
Dasyproctidae |
|
|
|
agoutis |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Dasyprocta punctata (III Honduras) |
mellemamerikansk agouti |
||||||||||||||||||||
Erethizontidae |
|
|
|
træpindsvin |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphiggurus mexicanus (III Honduras) |
art af træpindsvin |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphiggurus spinosus (III Uruguay) |
sydamerikansk træpindsvin |
||||||||||||||||||||
Hystricidae |
|
|
|
hulepindsvin |
||||||||||||||||||||
|
Hystrix cristata |
|
|
hvidhalet hulepindsvin |
||||||||||||||||||||
Muridae |
|
|
|
mus, rotter |
||||||||||||||||||||
|
|
Leporillus conditor (II) |
|
art af husbyggende mus |
||||||||||||||||||||
|
|
Pseudomys fieldi (II) |
|
shark bay mus |
||||||||||||||||||||
|
|
Xeromys myoides (II) |
|
art af gnaver |
||||||||||||||||||||
|
|
Zyzomys pedunculatus (II) |
|
art af gnaver |
||||||||||||||||||||
Sciuridae |
|
|
|
jordegern, egern |
||||||||||||||||||||
|
|
Cynomys mexicanus (II) |
|
mexikansk præriehund |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Marmota caudata (III Indien) |
langhalet murmeldyr |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Marmota himalayana (III Indien) |
himalayamurmeldyr |
||||||||||||||||||||
|
|
Ratufa spp. (II) |
|
kæmpeegern |
||||||||||||||||||||
SCANDENTIA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
SCANDENTIA spp. (II) |
|
træspidsmus |
||||||||||||||||||||
SIRENIA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Dugongidae |
|
|
|
dugong |
||||||||||||||||||||
|
Dugong dugon (I) |
|
|
dugong |
||||||||||||||||||||
Trichechidae |
|
|
|
manater |
||||||||||||||||||||
|
Trichechus inunguis (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Trichechus manatus (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Trichechus senegalensis (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
AVES |
|
|
|
fugle |
||||||||||||||||||||
ANSERIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Anatidae |
|
|
|
ænder, gæs, svaner etc. |
||||||||||||||||||||
|
Anas aucklandica (I) |
|
|
aucklandand |
||||||||||||||||||||
|
|
Anas bernieri (II) |
|
madagaskarkrikand |
||||||||||||||||||||
|
Anas chlorotis (I) |
|
|
new zealandsk brunand |
||||||||||||||||||||
|
|
Anas formosa (II) |
|
sibirisk krikand |
||||||||||||||||||||
|
Anas laysanensis (I) |
|
|
laysanand |
||||||||||||||||||||
|
Anas nesiotis (I) |
|
|
art af brunand |
||||||||||||||||||||
|
Anas querquedula |
|
|
atlingand |
||||||||||||||||||||
|
Asarcornis scutulata (I) |
|
|
hvidvinget and |
||||||||||||||||||||
|
Aythya innotata |
|
|
madagaskar hvidøjet and |
||||||||||||||||||||
|
Aythya nyroca |
|
|
hvidøjet and |
||||||||||||||||||||
|
|
Branta canadensis leucopareia (II) |
|
aleutisk canadagås |
||||||||||||||||||||
|
Branta ruficollis (II) |
|
|
rødhalset gås |
||||||||||||||||||||
|
Branta sandvicensis (I) |
|
|
hawaiigås |
||||||||||||||||||||
|
|
Coscoroba coscoroba (II) |
|
coskorobasvane |
||||||||||||||||||||
|
|
Cygnus melancoryphus (II) |
|
sorthalset svane |
||||||||||||||||||||
|
|
Dendrocygna arborea (II) |
|
cubatræand |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Dendrocygna autumnalis (III Honduras) |
sortbuget træand |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Dendrocygna bicolor (III Honduras) |
okkertræand |
||||||||||||||||||||
|
Mergus octosetaceus |
|
|
brasiliansk skallesluger |
||||||||||||||||||||
|
Oxyura leucocephala (II) |
|
|
hvidhovedet skarveand |
||||||||||||||||||||
|
Rhodonessa caryophyllacea (I) |
|
|
rosenhovedet and |
||||||||||||||||||||
|
|
Sarkidiornis melanotos (II) |
|
knopgås |
||||||||||||||||||||
|
Tadorna cristata |
|
|
koreagravand |
||||||||||||||||||||
APODIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Trochilidae |
|
|
|
kolibrier |
||||||||||||||||||||
|
|
Trochilidae spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A) |
|
kolibrier |
||||||||||||||||||||
|
Glaucis dohrnii (I) |
|
|
art af kolibri |
||||||||||||||||||||
CHARADRIIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Burhinidae |
|
|
|
trieler |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Burhinus bistriatus (III Guatemala) |
tostribet triel |
||||||||||||||||||||
Laridae |
|
|
|
måger, terner |
||||||||||||||||||||
|
Larus relictus (I) |
|
|
reliktmåge |
||||||||||||||||||||
Scolopacidae |
|
|
|
spover, klirer |
||||||||||||||||||||
|
Numenius borealis (I) |
|
|
eskimospove |
||||||||||||||||||||
|
Numenius tenuirostris (I) |
|
|
tyndnæbbet spove |
||||||||||||||||||||
|
Tringa guttifer (I) |
|
|
sakhalinklire |
||||||||||||||||||||
CICONIIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Ardeidae |
|
|
|
hejrer |
||||||||||||||||||||
|
Ardea alba |
|
|
sølvhejre |
||||||||||||||||||||
|
Bubulcus ibis |
|
|
kohejre |
||||||||||||||||||||
|
Egretta garzetta |
|
|
silkehejre |
||||||||||||||||||||
Balaenicipitidae |
|
|
|
træskonæb |
||||||||||||||||||||
|
|
Balaeniceps rex (II) |
|
træskonæb |
||||||||||||||||||||
Ciconiidae |
|
|
|
storke |
||||||||||||||||||||
|
Ciconia boyciana (I) |
|
|
manchurerstork |
||||||||||||||||||||
|
Ciconia nigra (II) |
|
|
sort stork |
||||||||||||||||||||
|
Ciconia stormi |
|
|
sundastork |
||||||||||||||||||||
|
Jabiru mycteria (I) |
|
|
jabiru |
||||||||||||||||||||
|
Leptoptilos dubius |
|
|
adjudantstork |
||||||||||||||||||||
|
Mycteria cinerea (I) |
|
|
mangrovestork |
||||||||||||||||||||
Phoenicopteridae |
|
|
|
flamingoer |
||||||||||||||||||||
|
|
Phoenicopteridae spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A) |
|
flamingoer |
||||||||||||||||||||
|
Phoenicopterus roseus (II) |
|
|
europæisk flamingo |
||||||||||||||||||||
|
Phoenicopterus ruber (II) |
|
|
Amerikansk flamingo |
||||||||||||||||||||
Threskiornithidae |
|
|
|
ibiser, skestorke |
||||||||||||||||||||
|
|
Eudocimus ruber (II) |
|
rød ibis |
||||||||||||||||||||
|
Geronticus calvus (II) |
|
|
kapibis |
||||||||||||||||||||
|
Geronticus eremita (I) |
|
|
eremitibis |
||||||||||||||||||||
|
Nipponia nippon (I) |
|
|
japansk ibis |
||||||||||||||||||||
|
Platalea leucorodia (II) |
|
|
skestork |
||||||||||||||||||||
|
Pseudibis gigantea |
|
|
kæmpeibis |
||||||||||||||||||||
COLUMBIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Columbidae |
|
|
|
duer |
||||||||||||||||||||
|
Caloenas nicobarica (I) |
|
|
nicobardue |
||||||||||||||||||||
|
Claravis godefrida |
|
|
hvidmasket grådue |
||||||||||||||||||||
|
Columba livia |
|
|
klippedue |
||||||||||||||||||||
|
Ducula mindorensis (I) |
|
|
mindorokejserdue |
||||||||||||||||||||
|
|
Gallicolumba luzonica (II) |
|
dolkestikdue |
||||||||||||||||||||
|
|
Goura spp. (II) |
|
kronduer |
||||||||||||||||||||
|
Leptotila wellsi |
|
|
grenadajorddue |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Nesoenas mayeri (III Mauritius) |
rosendue |
||||||||||||||||||||
|
Streptopelia turtur |
|
|
turteldue |
||||||||||||||||||||
CORACIIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Bucerotidae |
|
|
|
næsehornsfugle |
||||||||||||||||||||
|
|
Aceros spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A) |
|
næsehornsfugle |
||||||||||||||||||||
|
Aceros nipalensis (I) |
|
|
rødhalset rynkenæb |
||||||||||||||||||||
|
|
Anorrhinus spp. (II) |
|
næsehornsfugle |
||||||||||||||||||||
|
|
Anthracoceros spp. (II) |
|
næsehornsfugle |
||||||||||||||||||||
|
|
Berenicornis spp. (II) |
|
næsehornsfugle |
||||||||||||||||||||
|
|
Buceros spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A) |
|
næsehornsfugle |
||||||||||||||||||||
|
Buceros bicornis (I) |
|
|
stor næsehornsfugl |
||||||||||||||||||||
|
|
Penelopides spp. (II) |
|
næsehornsfugle |
||||||||||||||||||||
|
Rhinoplax vigil (I) |
|
|
hjelmnæsehornsfugl |
||||||||||||||||||||
|
|
Rhyticeros spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A) |
|
næsehornsfugle |
||||||||||||||||||||
|
Rhyticeros subruficollis (I) |
|
|
gulpunget rynkenæb |
||||||||||||||||||||
CUCULIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Musophagidae |
|
|
|
turakoer |
||||||||||||||||||||
|
|
Tauraco spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A) |
|
turakoer |
||||||||||||||||||||
|
Tauraco bannermani (II) |
|
|
camerounturako |
||||||||||||||||||||
FALCONIFORMES |
|
|
|
rovfugle (ørne, falke, høge, gribbe) |
||||||||||||||||||||
|
|
FALCONIFORMES spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A; undtagen én art af familien Cathartidae, der er opført i bilag C; de andre arter i den familie er ikke opført i bilagene til nærværende forordning; og undtagen Caracara lutosa, der ikke er omfattet denne forordning) |
|
rovfugle |
||||||||||||||||||||
Accipitridae |
|
|
|
høge, ørne |
||||||||||||||||||||
|
Accipiter brevipes (II) |
|
|
balkanhøg |
||||||||||||||||||||
|
Accipiter gentilis (II) |
|
|
duehøg |
||||||||||||||||||||
|
Accipiter nisus (II) |
|
|
spurvehøg |
||||||||||||||||||||
|
Aegypius monachus (II) |
|
|
munkegrib |
||||||||||||||||||||
|
Aquila adalberti (I) |
|
|
spansk kejserørn |
||||||||||||||||||||
|
Aquila chrysaetos (II) |
|
|
kongeørn |
||||||||||||||||||||
|
Aquila clanga (II) |
|
|
stor skrigeørn |
||||||||||||||||||||
|
Aquila heliaca (I) |
|
|
kejserørn |
||||||||||||||||||||
|
Aquila pomarina (II) |
|
|
lille skrigeørn |
||||||||||||||||||||
|
Buteo buteo (II) |
|
|
musvåge |
||||||||||||||||||||
|
Buteo lagopus (II) |
|
|
fjeldvåge |
||||||||||||||||||||
|
Buteo rufinus (II) |
|
|
ørnevåge |
||||||||||||||||||||
|
Chondrohierax wilsonii (I) |
|
|
cubansk papegøjebaza |
||||||||||||||||||||
|
Circaetus gallicus (II) |
|
|
slangeørn |
||||||||||||||||||||
|
Circus aeruginosus (II) |
|
|
rørhøg |
||||||||||||||||||||
|
Circus cyaneus (II) |
|
|
blå kærhøg |
||||||||||||||||||||
|
Circus hudsonius (II) |
|
|
grå kærhøg |
||||||||||||||||||||
|
Circus macrourus (II) |
|
|
steppehøg |
||||||||||||||||||||
|
Circus pygargus (II) |
|
|
Montagu's harrier |
||||||||||||||||||||
|
Elanus caeruleus (II) |
|
|
blå glente |
||||||||||||||||||||
|
Eutriorchis astur (II) |
|
|
madagaskarslangehøg |
||||||||||||||||||||
|
Gypaetus barbatus (II) |
|
|
lammegrib |
||||||||||||||||||||
|
Gyps fulvus (II) |
|
|
gåsegrib |
||||||||||||||||||||
|
Haliaeetus spp. (I/II) (Haliaeetus albicilla er opført på liste I; de andre arter er opført på liste II) |
|
|
havørne |
||||||||||||||||||||
|
Harpia harpyja (I) |
|
|
harpy |
||||||||||||||||||||
|
Hieraaetus fasciatus (II) |
|
|
høgeørn |
||||||||||||||||||||
|
Hieraaetus pennatus (II) |
|
|
dværgørn |
||||||||||||||||||||
|
Leucopternis occidentalis (II) |
|
|
sodrygget våge |
||||||||||||||||||||
|
Milvus migrans (II) (Undtagen Milvus migrans lineatus, som er opført i bilag B) |
|
|
sort glente |
||||||||||||||||||||
|
Milvus milvus (II) |
|
|
rød glente |
||||||||||||||||||||
|
Neophron percnopterus (II) |
|
|
ådselgrib |
||||||||||||||||||||
|
Pernis apivorus (II) |
|
|
hvepsevåge |
||||||||||||||||||||
|
Pithecophaga jefferyi (I) |
|
|
fillipinsk abeørn |
||||||||||||||||||||
Cathartidae |
|
|
|
vestgribbe |
||||||||||||||||||||
|
Gymnogyps californianus (I) |
|
|
californisk kondor |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sarcoramphus papa (III Honduras) |
kongekondor |
||||||||||||||||||||
|
Vultur gryphus (I) |
|
|
andeskondor |
||||||||||||||||||||
Falconidae |
|
|
|
falke |
||||||||||||||||||||
|
Falco araeus (I) |
|
|
seychellertårnfalk |
||||||||||||||||||||
|
Falco biarmicus (II) |
|
|
lannerfalk |
||||||||||||||||||||
|
Falco cherrug (II) |
|
|
slagfalk |
||||||||||||||||||||
|
Falco columbarius (II) |
|
|
dværgfalk |
||||||||||||||||||||
|
Falco eleonorae (II) |
|
|
eleonorafalk |
||||||||||||||||||||
|
Falco jugger (I) |
|
|
laggarfalk |
||||||||||||||||||||
|
Falco naumanni (II) |
|
|
lille tårnfalk |
||||||||||||||||||||
|
Falco newtoni (I) (Kun populationen på Seychellerne) |
|
|
madagaskartårnfalk |
||||||||||||||||||||
|
Falco peregrinus (I) |
|
|
vandrefalk |
||||||||||||||||||||
|
Falco punctatus (I) |
|
|
mauritiustårnfalk |
||||||||||||||||||||
|
Falco rusticolus (I) |
|
|
jagtfalk |
||||||||||||||||||||
|
Falco subbuteo (II) |
|
|
lærkefalk |
||||||||||||||||||||
|
Falco tinnunculus (II) |
|
|
tårnfalk |
||||||||||||||||||||
|
Falco vespertinus (II) |
|
|
aftenfalk |
||||||||||||||||||||
Pandionidae |
|
|
|
fiskeørne |
||||||||||||||||||||
|
Pandion haliaetus (II) |
|
|
fiskeørn |
||||||||||||||||||||
GALLIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Cracidae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Crax alberti (III Colombia) |
|
|
blåknoppet hokko |
||||||||||||||||||||
|
Crax blumenbachii (I) |
|
|
rødnæbbet hokko |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Crax daubentoni (III Colombia) |
gulknoppet hokko |
||||||||||||||||||||
|
|
Crax fasciolata |
|
nøgenmasket hokko |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Crax globulosa (III Colombia) |
gullappet hokko |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Crax rubra (III Colombia/Guatemala/Honduras) |
stor hokko |
||||||||||||||||||||
|
Mitu mitu (I) |
|
|
alagoashokko |
||||||||||||||||||||
|
Oreophasis derbianus (I) |
|
|
bjerg-hokko |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Ortalis vetula (III Guatemala/Honduras) |
brun chachalaca |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Pauxi pauxi (III Colombia) |
hjelmhokko |
||||||||||||||||||||
|
Penelope albipennis (I) |
|
|
hvidvinget penelopehøne |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Penelope purpurascens (III Honduras) |
toppet penelopehøne |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Penelopina nigra (III Guatemala) |
chalopehøne |
||||||||||||||||||||
|
Pipile jacutinga (I) |
|
|
sortpandet fløjtehøne |
||||||||||||||||||||
|
Pipile pipile (I) |
|
|
trinidadfløjtehøne |
||||||||||||||||||||
Megapodiidae |
|
|
|
tallegallahøns, buskhøns |
||||||||||||||||||||
|
Macrocephalon maleo (I) |
|
|
hammerhøne eller maleo |
||||||||||||||||||||
Phasianidae |
|
|
|
ryper, perlehøns, agerhøns, fasaner, tragopaner |
||||||||||||||||||||
|
|
Argusianus argus (II) |
|
argusfasan |
||||||||||||||||||||
|
Catreus wallichii (I) |
|
|
wallichfasan |
||||||||||||||||||||
|
Colinus virginianus ridgwayi (I) |
|
|
underart af bobwhitevagtel |
||||||||||||||||||||
|
Crossoptilon crossoptilon (I) |
|
|
hvid ørefasan |
||||||||||||||||||||
|
Crossoptilon mantchuricum (I) |
|
|
brun ørefasan |
||||||||||||||||||||
|
|
Gallus sonneratii (II) |
|
grå junglehøne el. sonnerats junglehøne |
||||||||||||||||||||
|
|
Ithaginis cruentus (II) |
|
blodfasan |
||||||||||||||||||||
|
Lophophorus impejanus (I) |
|
|
kinesisk glansfasan |
||||||||||||||||||||
|
Lophophorus lhuysii (I) |
|
|
hvidhalet glansfasan |
||||||||||||||||||||
|
Lophophorus sclateri (I) |
|
|
hvidhalet glansfasan |
||||||||||||||||||||
|
Lophura edwardsi (I) |
|
|
edwardsfasan |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Lophura leucomelanos (III Pakistan) |
kalijfasan |
||||||||||||||||||||
|
Lophura swinhoii (I) |
|
|
swinhoesfasan |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Meleagris ocellata (III Guatemala) |
påfuglekalkun |
||||||||||||||||||||
|
Odontophorus strophium |
|
|
halsbåndstandvagtel |
||||||||||||||||||||
|
Ophrysia superciliosa |
|
|
uttar pradesh-vagtel |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Pavo cristatus (III Pakistan) |
art af påfugl |
||||||||||||||||||||
|
|
Pavo muticus (II) |
|
grøn påfugl |
||||||||||||||||||||
|
|
Polyplectron bicalcaratum (II) |
|
grå påfuglefasan |
||||||||||||||||||||
|
|
Polyplectron germaini (II) |
|
vietnampåfuglefasan |
||||||||||||||||||||
|
|
Polyplectron malacense (II) |
|
malajpåfuglefasan |
||||||||||||||||||||
|
Polyplectron napoleonis (I) |
|
|
palawanpåfuglefasan |
||||||||||||||||||||
|
|
Polyplectron schleiermacheri (II) |
|
borneopåfuglefasan |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Pucrasia macrolopha (III Pakistan) |
koklassfasan |
||||||||||||||||||||
|
Rheinardia ocellata (I) |
|
|
topargus |
||||||||||||||||||||
|
Syrmaticus ellioti (I) |
|
|
elliotts fasan |
||||||||||||||||||||
|
Syrmaticus humiae (I) |
|
|
burmafasan |
||||||||||||||||||||
|
Syrmaticus mikado (I) |
|
|
mikadofasan |
||||||||||||||||||||
|
|
Syrmaticus reevesii (II) |
|
kongefasan |
||||||||||||||||||||
|
Tetraogallus caspius (I) |
|
|
kaspisk kongehøne |
||||||||||||||||||||
|
Tetraogallus tibetanus (I) |
|
|
tibetkongehøne |
||||||||||||||||||||
|
Tragopan blythii (I) |
|
|
nagaland tragopan |
||||||||||||||||||||
|
Tragopan caboti (I) |
|
|
cabots tragopan |
||||||||||||||||||||
|
Tragopan melanocephalus (I) |
|
|
vestlig tragopan |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Tragopan satyra (III Nepal) |
satyrtragopan |
||||||||||||||||||||
|
|
Tympanuchus cupido attwateri (II) |
|
art af præriehøne |
||||||||||||||||||||
GRUIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Gruidae |
|
|
|
traner |
||||||||||||||||||||
|
|
Gruidae spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A) |
|
traner |
||||||||||||||||||||
|
Antigone canadensis (I/II) (Arten er opført på liste II, men underarterne Antigone canadensis nesiotes og Antigone canadensis pulla er opført på liste I) |
|
|
prærietrane |
||||||||||||||||||||
|
Antigone vipio (I) |
|
|
hvidhalset trane |
||||||||||||||||||||
|
Balearica pavonina (I) |
|
|
sort krontrane |
||||||||||||||||||||
|
Grus americana (I) |
|
|
trompetértrane |
||||||||||||||||||||
|
Grus grus (II) |
|
|
trane |
||||||||||||||||||||
|
Grus japonensis (I) |
|
|
japansk trane |
||||||||||||||||||||
|
Grus monacha (I) |
|
|
hættetrane |
||||||||||||||||||||
|
Grus nigricollis (I) |
|
|
sorthalset trane |
||||||||||||||||||||
|
Leucogeranus leucogeranus (I) |
|
|
snetrane |
||||||||||||||||||||
Otididae |
|
|
|
trapper |
||||||||||||||||||||
|
|
Otididae spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A) |
|
trapper |
||||||||||||||||||||
|
Ardeotis nigriceps (I) |
|
|
indisk trappe |
||||||||||||||||||||
|
Chlamydotis macqueenii (I) |
|
|
østlig kravetrappe |
||||||||||||||||||||
|
Chlamydotis undulata (I) |
|
|
kravetrappe |
||||||||||||||||||||
|
Houbaropsis bengalensis (I) |
|
|
stor florikan |
||||||||||||||||||||
|
Otis tarda (II) |
|
|
stortrappe |
||||||||||||||||||||
|
Sypheotides indicus (II) |
|
|
florikan |
||||||||||||||||||||
|
Tetrax tetrax (II) |
|
|
dværgtrappe |
||||||||||||||||||||
Rallidae |
|
|
|
blishøns, rørvagtler |
||||||||||||||||||||
|
Hypotaenidia sylvestris (I) |
|
|
brun skovrikse |
||||||||||||||||||||
Rhynochetidae |
|
|
|
kagu |
||||||||||||||||||||
|
Rhynochetos jubatus (I) |
|
|
kagu |
||||||||||||||||||||
PASSERIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Alaudidae |
|
|
|
lærker |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Alauda arvensis (III Ukraine) (populationen i Ukraine) |
sanglærke |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Galerida cristata (III Ukraine) (populationen i Ukraine) |
toplærke |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Lullula arborea (III Ukraine) (populationen i Ukraine) |
hedelærke |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Melanocorypha calandra (III Ukraine) (populationen i Ukraine) |
kalanderlærke |
||||||||||||||||||||
Atrichornithidae |
|
|
|
kratfugle |
||||||||||||||||||||
|
Atrichornis clamosus (I) |
|
|
vestlig kratfugl |
||||||||||||||||||||
Cotingidae |
|
|
|
cotingas |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Cephalopterus ornatus (III Colombia) |
pragtparasolfugl |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Cephalopterus penduliger (III Colombia) |
hjelmparasolfugl |
||||||||||||||||||||
|
Cotinga maculata (I) |
|
|
blå purpurkotinga |
||||||||||||||||||||
|
|
Rupicola spp. (II) |
|
klippehaner |
||||||||||||||||||||
|
Xipholena atropurpurea (I) |
|
|
hvidvingekotinga |
||||||||||||||||||||
Emberizidae |
|
|
|
værlinger, kardinaler, tangarer |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Emberiza citrinella (III Ukraine) (populationen i Ukraine) |
gulspurv |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Emberiza hortulana (III Ukraine) (populationen i Ukraine) |
hortulan |
||||||||||||||||||||
|
|
Gubernatrix cristata (II) |
|
grøn kardinal |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Melopyrrha nigra (III Cuba) |
sort biskop |
||||||||||||||||||||
|
|
Paroaria capitata (II) |
|
sortstrubet kardinal |
||||||||||||||||||||
|
|
Paroaria coronata (II) |
|
grå kardinal |
||||||||||||||||||||
|
|
Tangara fastuosa (II) |
|
pragttangar |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Tiaris canorus (III Cuba) |
cubafinke |
||||||||||||||||||||
Estrildidae |
|
|
|
manakiner, astrilder |
||||||||||||||||||||
|
|
Amandava formosa (II) |
|
olivengrøn astrild |
||||||||||||||||||||
|
|
Lonchura fuscata |
|
timorrisfugl |
||||||||||||||||||||
|
|
Lonchura oryzivora (II) |
|
risfugl |
||||||||||||||||||||
|
|
Poephila cincta cincta (II) |
|
korthalet bæltefinke |
||||||||||||||||||||
Fringillidae |
|
|
|
finker |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Carduelis cannabina (III Ukraine) (populationen i Ukraine) |
tornirisk |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Carduelis carduelis (III Ukraine) (populationen i Ukraine) |
stillits |
||||||||||||||||||||
|
Carduelis cucullata (I) |
|
|
kapucinersisken |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Carduelis flammea (III Ukraine) (populationen i Ukraine) |
gråsisken |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Carduelis hornemanni (III Ukraine) (populationen i Ukraine) |
hvidsisken |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Carduelis spinus (III Ukraine) (populationen i Ukraine) |
grønsisken |
||||||||||||||||||||
|
|
Carduelis yarrellii (II) |
|
yarellsisken |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Carpodacus erythrinus (III Ukraine) (populationen i Ukraine) |
karmindompap |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Loxia curvirostra (III Ukraine) (populationen i Ukraine) |
lille korsnæb |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Pyrrhula pyrrhula (III Ukraine) (populationen i Ukraine) |
dompap |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Serinus serinus (III Ukraine) (populationen i Ukraine) |
gulirisk |
||||||||||||||||||||
Hirundinidae |
|
|
|
svaler |
||||||||||||||||||||
|
Pseudochelidon sirintarae (I) |
|
|
hvidøjet flodsvale |
||||||||||||||||||||
Icteridae |
|
|
|
trupialer |
||||||||||||||||||||
|
Xanthopsar flavus (I) |
|
|
saffranstrupial |
||||||||||||||||||||
Meliphagidae |
|
|
|
honningædere |
||||||||||||||||||||
|
|
Lichenostomus melanops cassidix (II) |
|
hjelmhonningæder |
||||||||||||||||||||
Muscicapidae |
|
|
|
fluesnappere, skrigedrosler m.fl. |
||||||||||||||||||||
|
Acrocephalus rodericanus (III Mauritius) |
|
|
art af sanger |
||||||||||||||||||||
|
|
Copsychus malabaricus (II) |
|
hvidgumpet sharma |
||||||||||||||||||||
|
|
Cyornis ruckii (II) |
|
indigoniltava |
||||||||||||||||||||
|
|
Dasyornis broadbenti litoralis (II) |
|
art af brunhovedet børstesanger |
||||||||||||||||||||
|
|
Dasyornis longirostris (II) |
|
vestlig børstesanger |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Erithacus rubecula (III Ukraine) (populationen i Ukraine) |
rødhals |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Ficedula parva (III Ukraine) (populationen i Ukraine) |
lille fluesnapper |
||||||||||||||||||||
|
|
Garrulax canorus (II) |
|
sangskadedrossel (kinesisk Hwamei) |
||||||||||||||||||||
|
|
Garrulax taewanus (II) |
|
sangskadedrossel (taiwansk Hwamei) |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Hippolais icterina (III Ukraine) (populationen i Ukraine) |
gulbug |
||||||||||||||||||||
|
|
Leiothrix argentauris (II) |
|
sølvøret sangtimalie (solfugl) |
||||||||||||||||||||
|
|
Leiothrix lutea (II) |
|
sangtimalie (solfugl) |
||||||||||||||||||||
|
|
Liocichla omeiensis (II) |
|
omei pragttimalie |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Luscinia svecica (III Ukraine) (populationen i Ukraine) |
blåhals |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Luscinia luscinia (III Ukraine) (populationen i Ukraine) |
nattergal |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Luscinia megarhynchos (III Ukraine) (populationen i Ukraine) |
sydlig nattergal |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Monticola saxatilis (III Ukraine) (populationen i Ukraine) |
stendrossel |
||||||||||||||||||||
|
Picathartes gymnocephalus (I) |
|
|
gulhovedet kragedrossel |
||||||||||||||||||||
|
Picathartes oreas (I) |
|
|
rødhovedet kragedrossel |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sylvia atricapilla (III Ukraine) (populationen i Ukraine) |
munk |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sylvia borin (III Ukraine) (populationen i Ukraine) |
havesanger |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sylvia curruca (III Ukraine) (populationen i Ukraine) |
gærdesanger |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sylvia nisoria (III Ukraine) (populationen i Ukraine) |
høgesanger |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Terpsiphone bourbonnensis (III Mauritius) |
mascarenerparadismonark |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Turdus merula (III Ukraine) (populationen i Ukraine) |
solsort |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Turdus philomelos (III Ukraine) (populationen i Ukraine) |
sangdrossel |
||||||||||||||||||||
Oriolidae |
|
|
|
piroler |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Oriolus oriolus (III Ukraine) (populationen i Ukraine) |
guldpirol |
||||||||||||||||||||
Paradisaeidae |
|
|
|
paradisfugle |
||||||||||||||||||||
|
|
Paradisaeidae spp. (II) |
|
paradisfugle |
||||||||||||||||||||
Paridae |
|
|
|
mejser |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Parus ater (III Ukraine) (populationen i Ukraine) |
sortmejse |
||||||||||||||||||||
Pittidae |
|
|
|
pittaer |
||||||||||||||||||||
|
|
Pitta guajana (II) |
|
gyldenbrynet pitta |
||||||||||||||||||||
|
Pitta gurneyi (I) |
|
|
Gurney's pitta |
||||||||||||||||||||
|
Pitta kochi (I) |
|
|
luzonpitta |
||||||||||||||||||||
|
|
Pitta nympha (II) |
|
nymfepitta |
||||||||||||||||||||
Pycnonotidae |
|
|
|
bulbuler |
||||||||||||||||||||
|
Pycnonotus zeylanicus (I) (denne opførelse får virkning den 25. november 2023) |
Pycnonotus zeylanicus (II) (indtil den 24. november 2023) |
|
skægbulbul |
||||||||||||||||||||
Sturnidae |
|
|
|
stære |
||||||||||||||||||||
|
|
Gracula religiosa (II) |
|
beostær |
||||||||||||||||||||
|
Leucopsar rothschildi (I) |
|
|
balistær eller Rotschilds stær |
||||||||||||||||||||
Troglodytidae |
|
|
|
gærdesmutter |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Troglodytes troglodytes (III Ukraine) (populationen i Ukraine) |
gærdesmutte |
||||||||||||||||||||
Zosteropidae |
|
|
|
brillefugle |
||||||||||||||||||||
|
Zosterops albogularis (I) |
|
|
norfolkbrillefugl |
||||||||||||||||||||
PELECANIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Fregatidae |
|
|
|
fregatfugle |
||||||||||||||||||||
|
Fregata andrewsi (I) |
|
|
juleø-fregatfugl |
||||||||||||||||||||
Pelecanidae |
|
|
|
pelikaner |
||||||||||||||||||||
|
Pelecanus crispus (I) |
|
|
krøltoppet pelikan |
||||||||||||||||||||
Sulidae |
|
|
|
suler |
||||||||||||||||||||
|
Papasula abbotti (I) |
|
|
juleø-sule |
||||||||||||||||||||
PICIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Capitonidae |
|
|
|
skægfugle |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Semnornis ramphastinus (III Colombia) |
tukanskægfugl |
||||||||||||||||||||
Picidae |
|
|
|
spætter |
||||||||||||||||||||
|
Dryocopus javensis richardsi (I) |
|
|
underart af hvidbuget sortspætte |
||||||||||||||||||||
Ramphastidae |
|
|
|
tukaner |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Baillonius bailloni (III Argentina) |
safrantukan |
||||||||||||||||||||
|
|
Pteroglossus aracari (II) |
|
sorthalset arasari |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Pteroglossus castanotis (III Argentina) |
brunøret arasari |
||||||||||||||||||||
|
|
Pteroglossus viridis (II) |
|
grøn arasari |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Ramphastos dicolorus (III Argentina) |
rødbrystet tukan |
||||||||||||||||||||
|
|
Ramphastos sulfuratus (II) |
|
kølnæbbet tukan |
||||||||||||||||||||
|
|
Ramphastos toco (II) |
|
kæmpetukan |
||||||||||||||||||||
|
|
Ramphastos tucanus (II) |
|
rødnæbbet tukan |
||||||||||||||||||||
|
|
Ramphastos vitellinus (II) |
|
gulbrystet tukan |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Selenidera maculirostris (III Argentina) |
pletnæbbet tukanet |
||||||||||||||||||||
PODICIPEDIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Podicipedidae |
|
|
|
lappedykkere |
||||||||||||||||||||
|
Podilymbus gigas (I) |
|
|
atitlanlappedykker |
||||||||||||||||||||
PROCELLARIIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Diomedeidae |
|
|
|
albatrosser |
||||||||||||||||||||
|
|
Phoebastria albatrus (II) |
|
korthalet albatros |
||||||||||||||||||||
PSITTACIFORMES |
|
|
|
kakaduer, lorier, araer, parakitter, papegøjer m.fl. |
||||||||||||||||||||
|
|
PSITTACIFORMES spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A, samt arterne Agapornis roseicollis (rosenhovedet dværgpapegøje), Melopsittacus undulatus (undulat), Nymphicus hollandicus (nymfeparakit) og Psittacula krameri (lille alexanderparakit), som ikke er opført i bilagene til nærværende forordning) |
|
papegøjer |
||||||||||||||||||||
Cacatuidae |
|
|
|
kakaduer |
||||||||||||||||||||
|
Cacatua goffiniana (I) |
|
|
tanimbarkakadu eller goffins kakadue |
||||||||||||||||||||
|
Cacatua haematuropygia (I) |
|
|
filippinsk kakadu |
||||||||||||||||||||
|
Cacatua moluccensis (I) |
|
|
molukkakadu |
||||||||||||||||||||
|
Cacatua sulphurea (I) |
|
|
lille gultoppet kakadu |
||||||||||||||||||||
|
Probosciger aterrimus (I) |
|
|
arakakadu eller palmekakadue |
||||||||||||||||||||
Loriidae |
|
|
|
lorier, dværgpapegøjer |
||||||||||||||||||||
|
Eos histrio (I) |
|
|
diademlori |
||||||||||||||||||||
|
Vini spp. (I/II) (Vini ultramarina er opført på liste I, de øvrige arter er opført på liste II) |
|
|
vinilorier |
||||||||||||||||||||
Psittacidae |
|
|
|
amazoner, araer, parakitter, papegøjer |
||||||||||||||||||||
|
Amazona arausiaca (I) |
|
|
blåhovedet amazone |
||||||||||||||||||||
|
Amazona auropalliata (I) |
|
|
gulnakket amazone |
||||||||||||||||||||
|
Amazona barbadensis (I) |
|
|
guldskuldret amazone eller rothschilds amazone |
||||||||||||||||||||
|
Amazona brasiliensis (I) |
|
|
rødhalet amazone eller purpurblåkindet amazone |
||||||||||||||||||||
|
Amazona finschi (I) |
|
|
lillakronet amazone eller finchs amazone |
||||||||||||||||||||
|
Amazona guildingii (I) |
|
|
kongeamazone eller guildings amazone |
||||||||||||||||||||
|
Amazona imperialis (I) |
|
|
kejseramazone |
||||||||||||||||||||
|
Amazona leucocephala (I) |
|
|
cuba-amazone |
||||||||||||||||||||
|
Amazona oratrix (I) |
|
|
(dobbelt) gulhovedet amazone |
||||||||||||||||||||
|
Amazona pretrei (I) |
|
|
pragtamazone eller petreis amazone |
||||||||||||||||||||
|
Amazona rhodocorytha (I) |
|
|
rødpandet amazone |
||||||||||||||||||||
|
Amazona tucumana (I) |
|
|
tucumanamazone |
||||||||||||||||||||
|
Amazona versicolor (I) |
|
|
St. Lucia-amazone eller mangefarvet amazone |
||||||||||||||||||||
|
Amazona vinacea (I) |
|
|
vinrød amazone |
||||||||||||||||||||
|
Amazona viridigenalis (I) |
|
|
grønkindet amazone |
||||||||||||||||||||
|
Amazona vittata (I) |
|
|
Puerto Rico-amazone |
||||||||||||||||||||
|
Anodorhynchus spp. (I) |
|
|
havblå, hyacint og indigoara |
||||||||||||||||||||
|
Ara ambiguus (I) |
|
|
stor grøn ara eller stor militær/soldaterara |
||||||||||||||||||||
|
Ara glaucogularis (I) |
|
|
blåstrubet ara eller candinde ara |
||||||||||||||||||||
|
Ara macao (I) |
|
|
lyserød ara |
||||||||||||||||||||
|
Ara militaris (I) |
|
|
lille soldaterara eller lille militærara |
||||||||||||||||||||
|
Ara rubrogenys (I) |
|
|
rødøret ara |
||||||||||||||||||||
|
Cyanopsitta spixii (I) |
|
|
spix's ara |
||||||||||||||||||||
|
Cyanoramphus cookii (I) |
|
|
norfolk øens parakit |
||||||||||||||||||||
|
Cyanoramphus forbesi (I) |
|
|
chatham øens springparakit |
||||||||||||||||||||
|
Cyanoramphus novaezelandiae (I) |
|
|
gedeparakit |
||||||||||||||||||||
|
Cyanoramphus saisseti (I) |
|
|
art af gedeparakit |
||||||||||||||||||||
|
Cyclopsitta diophthalma coxeni (I) |
|
|
coxen's dobbeltøjet figenpapegøje |
||||||||||||||||||||
|
Eunymphicus cornutus (I) |
|
|
hornparakit |
||||||||||||||||||||
|
Guarouba guarouba (I) |
|
|
guldparakit |
||||||||||||||||||||
|
Neophema chrysogaster (I) |
|
|
guldbuget græsparakit |
||||||||||||||||||||
|
Ognorhynchus icterotis (I) |
|
|
guløret parakit |
||||||||||||||||||||
|
Pezoporus flaviventris (I) |
|
|
vestlig jordparakit |
||||||||||||||||||||
|
Pezoporus occidentalis (I) |
|
|
natparakit |
||||||||||||||||||||
|
Pezoporus wallicus (I) |
|
|
jordparakit |
||||||||||||||||||||
|
Pionopsitta pileata (I) |
|
|
rødpandet pragtpapegøje |
||||||||||||||||||||
|
Primolius couloni (I) |
|
|
blåhovedet dværgara |
||||||||||||||||||||
|
Primolius maracana (I) |
|
|
rødrygget dværgara |
||||||||||||||||||||
|
Psephotellus chrysopterygius (I) |
|
|
guldskuldret sangparakit |
||||||||||||||||||||
|
Psephotellus dissimilis (I) |
|
|
sortkappet sangparakit eller hooded parakit |
||||||||||||||||||||
|
Psephotellus pulcherrimus (I) |
|
|
paradis(sang)parakit |
||||||||||||||||||||
|
Psittacula echo (I) |
|
|
mauritius-alexanderparakit |
||||||||||||||||||||
|
Psittacus erithacus (I) |
|
|
grå jako |
||||||||||||||||||||
|
Pyrrhura cruentata (I) |
|
|
blåstrubet conure |
||||||||||||||||||||
|
Rhynchopsitta spp. (I) |
|
|
araparakitter eller tyknæbsparakitter |
||||||||||||||||||||
|
Strigops habroptilus (I) |
|
|
uglepapegøje |
||||||||||||||||||||
RHEIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Rheidae |
|
|
|
nanduer |
||||||||||||||||||||
|
Pterocnemia pennata (I) (Undtagen Pterocnemia pennata pennata, der er opført i bilag B) |
|
|
lille nandu |
||||||||||||||||||||
|
|
Pterocnemia pennata pennata (II) |
|
lille nandu |
||||||||||||||||||||
|
|
Rhea americana (II) |
|
nandu |
||||||||||||||||||||
SPHENISCIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Spheniscidae |
|
|
|
pingviner |
||||||||||||||||||||
|
|
Spheniscus demersus (II) |
|
brillepingvin |
||||||||||||||||||||
|
Spheniscus humboldti (I) |
|
|
humboldtpingvin |
||||||||||||||||||||
STRIGIFORMES |
|
|
|
ugler |
||||||||||||||||||||
|
|
STRIGIFORMES spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A og Sceloglaux albifacies) |
|
ugler |
||||||||||||||||||||
Strigidae |
|
|
|
ugler |
||||||||||||||||||||
|
Aegolius funereus (II) |
|
|
perleugle |
||||||||||||||||||||
|
Asio flammeus (II) |
|
|
mosehornugle |
||||||||||||||||||||
|
Asio otus (II) |
|
|
skovhornugle |
||||||||||||||||||||
|
Athene noctua (II) |
|
|
kirkeugle |
||||||||||||||||||||
|
Bubo bubo (II) (Undtagen Bubo bubo bengalensis, der er opført i bilag B) |
|
|
stor hornugle |
||||||||||||||||||||
|
Glaucidium passerinum (II) |
|
|
spurveugle |
||||||||||||||||||||
|
Heteroglaux blewitti (I) |
|
|
skovkirkeugle |
||||||||||||||||||||
|
Mimizuku gurneyi (I) |
|
|
mindanaohornugle |
||||||||||||||||||||
|
Ninox natalis (I) |
|
|
juleø-høgeugle |
||||||||||||||||||||
|
Nyctea scandiaca (II) |
|
|
sneugle |
||||||||||||||||||||
|
Otus ireneae (II) |
|
|
sokokedværghornugle |
||||||||||||||||||||
|
Otus scops (II) |
|
|
dværghornugle |
||||||||||||||||||||
|
Strix aluco (II) |
|
|
natugle |
||||||||||||||||||||
|
Strix nebulosa (II) |
|
|
lapugle |
||||||||||||||||||||
|
Strix uralensis (II) (Undtagen Strix uralensis davidi, der er opført i bilag B) |
|
|
slagugle |
||||||||||||||||||||
|
Surnia ulula (II) |
|
|
høgeugle |
||||||||||||||||||||
Tytonidae |
|
|
|
slørugler |
||||||||||||||||||||
|
Tyto alba (II) |
|
|
slørugle |
||||||||||||||||||||
|
Tyto soumagnei (I) |
|
|
madagaskarslørugle |
||||||||||||||||||||
STRUTHIONIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Struthionidae |
|
|
|
struds |
||||||||||||||||||||
|
Struthio camelus (I) (Kun populationerne i Algeriet, Burkina Faso, Cameroun, Den Centralafrikanske Republik, Tchad, Mali, Mauritanien, Marokko, Niger, Nigeria, Senegal og Sudan; ingen andre populationer er opført i bilagene til nærværende forordning) |
|
|
struds |
||||||||||||||||||||
TINAMIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Tinamidae |
|
|
|
tinamuer |
||||||||||||||||||||
|
Tinamus solitarius (I) |
|
|
olivengrå tinamu |
||||||||||||||||||||
TROGONIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Trogonidae |
|
|
|
trongoner |
||||||||||||||||||||
|
Pharomachrus mocinno (I) |
|
|
quetzal |
||||||||||||||||||||
REPTILIA |
|
|
|
krybdyr |
||||||||||||||||||||
CROCODYLIA |
|
|
|
alligatorer, kaimaner, krokodiller |
||||||||||||||||||||
|
|
CROCODYLIA spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A) |
|
alligatorer, kaimaner, krokodiller |
||||||||||||||||||||
Alligatoridae |
|
|
|
alligatorer, kaimaner |
||||||||||||||||||||
|
Alligator sinensis (I) |
|
|
kinesisk alligator |
||||||||||||||||||||
|
Caiman crocodilus apaporiensis (I) |
|
|
rio apaporis brillekaiman |
||||||||||||||||||||
|
Caiman latirostris (I) (Undtagen populationen i Argentina, der er opført i bilag B, og populationen i Brasilien, der er opført i bilag B og som er omfattet af en eksportkvote på nul for vilde enheder, som handles i kommercielt øjemed) |
|
|
bredsnudet kaiman |
||||||||||||||||||||
|
Melanosuchus niger (I) (Undtagen populationen i Brasilien, der er opført i bilag B, og populationen i Ecuador, som er opført i bilag B, og som er omfattet af en årlig eksportkvote på nul, indtil CITES-sekretariatet og »IUCN/SSC Crocodile Specialist Group« har godkendt en årlig eksportkvote) |
|
|
sort kaiman |
||||||||||||||||||||
Crocodylidae |
|
|
|
krokodiller |
||||||||||||||||||||
|
Crocodylus acutus (I) (Undtagen populationen i det integrerede mangroveforvaltningsdistrikt i Cispatabugten, Tinajones, La Balsa og omgivende områder, departementet Córdoba, Colombia og Cubas population, som er opført i bilag B, og populationen i Mexico, der er opført i bilag B, og som er omfattet af en eksportkvote på nul for vilde enheder i kommercielt øjemed) |
|
|
spidssnudet krokodille |
||||||||||||||||||||
|
Crocodylus cataphractus (I) |
|
|
panserkrokodille |
||||||||||||||||||||
|
Crocodylus intermedius (I) |
|
|
orinoco krokodille |
||||||||||||||||||||
|
Crocodylus mindorensis (I) |
|
|
mindoro-krokodille |
||||||||||||||||||||
|
Crocodylus moreletii (I) (Undtagen populationen i Belize, som er opført i bilag B med en kvote på nul for vilde enheder, som handles kommercielt øjemed, og populationen i Mexico, der er opført i bilag B) |
|
|
morelets krokodille |
||||||||||||||||||||
|
Crocodylus niloticus (I) (Undtagen populationerne i Botswana, Ægypten [med en kvote på nul for vilde enheder, som handles i kommercielt øjemed], Etiopien, Kenya, Madagaskar, Malawi, Mozambique, Namibia, Sydafrika, Uganda, Tanzania [underlagt en årlig eksportkvote på højst 1 600 vilde enheder, herunder jagttrofæer, udover enheder opdrættet i fangeskab], Zambia og Zimbabwe; disse populationer er opført i bilag B) |
|
|
nilkrokodille |
||||||||||||||||||||
|
Crocodylus palustris (I) |
|
|
sumpkrokodille |
||||||||||||||||||||
|
Crocodylus porosus (I) (Undtagen populationerne i Australien, Indonesien, Malaysia [fangst i naturen begrænset til staten Sarawak og en kvote på nul for enheder, som er taget i naturen i Malaysias øvrige stater (Sabah og Den Malysiske halvø), uden ændring i kvoten på nul, medmindre dette godkendes af CITES-parterne], Papua Ny Guinea [alene populationen på Palawan Øerne, som er omfattet af en eksportkvote på nul for vilde enheder, som handles i kommercielt øjemed], der er opført i bilag B) |
|
|
saltvandskrokodille |
||||||||||||||||||||
|
Crocodylus rhombifer (I) |
|
|
cuba-krokodille |
||||||||||||||||||||
|
Crocodylus siamensis (I) |
|
|
siam-krokodille |
||||||||||||||||||||
|
Osteolaemus tetraspis (I) |
|
|
vestafrikansk dværgkrokodille eller kortsnudet krokodille |
||||||||||||||||||||
|
Tomistoma schlegelii (I) |
|
|
falsk gavial |
||||||||||||||||||||
Gavialidae |
|
|
|
gangesgavial |
||||||||||||||||||||
|
Gavialis gangeticus (I) |
|
|
gangesgavial |
||||||||||||||||||||
RHYNCHOCEPHALIA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Sphenodontidae |
|
|
|
tuataraer eller broøgler |
||||||||||||||||||||
|
Sphenodon spp. (I) |
|
|
tuataraer eller broøgler |
||||||||||||||||||||
SAURIA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Agamidae |
|
|
|
tornhaleagamer |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Calotes ceylonensis (III Sri Lanka) |
art af tornhaleagame |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Calotes desilvai (III Sri Lanka) |
art af tornhaleagame |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Calotes liocephalus (III Sri Lanka) |
art af tornhaleagame |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Calotes liolepis (III Sri Lanka) |
art af tornhaleagame |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Calotes manamendrai (III Sri Lanka) |
art af tornhaleagame |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Calotes nigrilabris (III Sri Lanka) |
art af tornhaleagame |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Calotes pethiyagodai (III Sri Lanka) |
art af tornhaleagame |
||||||||||||||||||||
|
|
Ceratophora aspera (II) (En eksportkvote på nul for vilde enheder i kommercielt øjemed) |
|
pignakket hornagam |
||||||||||||||||||||
|
Ceratophora erdeleni (I) |
|
|
art af agam |
||||||||||||||||||||
|
Ceratophora karu (I) |
|
|
art af agam |
||||||||||||||||||||
|
|
Ceratophora stoddartii (II) (En eksportkvote på nul for vilde enheder i kommercielt øjemed) |
|
næsehornsagam |
||||||||||||||||||||
|
Ceratophora tennentii (I) |
|
|
bladnæseagam |
||||||||||||||||||||
|
Cophotis ceylanica (I) |
|
|
art af dværgfirben |
||||||||||||||||||||
|
Cophotis dumbara (I) |
|
|
art af dværgfirben |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Ctenophorus spp. (III Australien) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Intellagama spp. (III Australien) |
Vandagamer |
||||||||||||||||||||
|
|
Lyriocephalus scutatus (II) (En eksportkvote på nul for vilde enheder i kommercielt øjemed) |
|
art af firben |
||||||||||||||||||||
|
|
Physignathus cocincinus (II) |
|
grøn vandagame |
||||||||||||||||||||
|
|
Saara spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Tympanocryptis spp. (III Australien) |
øreløse agamer |
||||||||||||||||||||
|
|
Uromastyx spp. (II) |
|
bælte- og pladeøgler |
||||||||||||||||||||
Anguidae |
|
|
|
alligatorøgler |
||||||||||||||||||||
|
|
Abronia spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A. Der er fastsat en årlig eksportkvote på nul for vilde enheder, hvad angår Abronia aurita, A. gaiophantasma, A. montecristoi, A. salvadorensis og A. vasconcelosii) |
|
alligatorøgler |
||||||||||||||||||||
|
Abronia anzuetoi (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Abronia campbelli (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Abronia fimbriata (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Abronia frosti (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Abronia meledona (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
Chamaeleonidae |
|
|
|
kamæleoner |
||||||||||||||||||||
|
|
Archaius spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Bradypodion spp. (II) |
|
dværgkamelæoner |
||||||||||||||||||||
|
|
Brookesia spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A) |
|
dværgkamelæoner |
||||||||||||||||||||
|
Brookesia perarmata (I) |
|
|
art af dværgkamæleon |
||||||||||||||||||||
|
|
Calumma spp. (II) |
|
madagaskiske kamæleoner |
||||||||||||||||||||
|
|
Chamaeleo spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A) |
|
kamæleoner |
||||||||||||||||||||
|
Chamaeleo chamaeleon (II) |
|
|
europæisk kamæleon |
||||||||||||||||||||
|
|
Furcifer spp. (II) |
|
madagaskiske kamæleoner |
||||||||||||||||||||
|
|
Kinyongia spp. (II) |
|
dværgkamelæoner |
||||||||||||||||||||
|
|
Nadzikambia spp. (II) |
|
dværgkamelæoner |
||||||||||||||||||||
|
|
Palleon spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Rhampholeon spp. (II) |
|
pygmækamæleoner |
||||||||||||||||||||
|
|
Rieppeleon spp. (II) |
|
pygmækamæleoner |
||||||||||||||||||||
|
|
Trioceros spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
Cordylidae |
|
|
|
bælte- og pladeøgler |
||||||||||||||||||||
|
|
Cordylus spp. (II) |
|
gekkoer |
||||||||||||||||||||
|
|
Hemicordylus spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Karusaurus spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Namazonurus spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Ninurta spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Ouroborus spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Pseudocordylus spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Smaug spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
Eublepharidae |
|
Goniurosaurus spp. (II) (undtagen de arter, der er hjemmehørende i Japan) |
|
tiger-tykfingergekkoer |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Goniurosaurus kuroiwae #18 (III Japan) |
art af leopardgekko |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Goniurosaurus orientalis #18 (III Japan) |
tonaki-leopardgekko |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Goniurosaurus sengokui #18 (III Japan) |
art af leopardgekko |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Goniurosaurus splendens #18 (III Japan) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Goniurosaurus toyamai #18 (III Japan) |
iheya-leopardgekko |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Goniurosaurus yamashinae #18 (III Japan) |
kume-leopardgekko |
||||||||||||||||||||
Gekkonidae |
|
|
|
egentlige gekkoer |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Carphodactylus spp. (III Australien) |
kamæleongekkoer |
||||||||||||||||||||
|
Cnemaspis psychedelica (I) |
|
|
psykedelisk gekko |
||||||||||||||||||||
|
|
Cyrtodactylus jeyporensis (II) |
|
jeyporegekko |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Dactylocnemis spp. (III New Zealand) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
Gekko gecko (II) |
|
tokaygekko |
||||||||||||||||||||
|
Gonatodes daudini (I) |
|
|
okinawa-leopardgekko |
||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Hoplodactylus spp. (III New Zealand) |
arter af gekkoer |
||||||||||||||||||||
|
Lygodactylus williamsi (I) |
|
|
blå gekko |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Mokopirirakau spp. (III New Zealand) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
Nactus serpensinsula (II) |
|
art af nøgenfingergekko |
||||||||||||||||||||
|
|
Naultinus spp. (II) |
|
grøn gekko fra New Zealand |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Nephrurus spp. (III Australien) |
køllehalegekkoer |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Orraya spp. (III Australien) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
Paroedura androyensis (II) |
|
art af madagascargekko |
||||||||||||||||||||
|
|
Paroedura masobe (II) |
|
masobe-gekko |
||||||||||||||||||||
|
|
Phelsuma spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A) |
|
daggekkoer |
||||||||||||||||||||
|
Phelsuma guentheri (II) |
|
|
art af daggekko |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Phyllurus spp. (III Australien) |
bladhalegekkoer |
||||||||||||||||||||
|
|
Rhoptropella spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Saltuarius spp. (III Australien) |
bladhalegekkoer |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus armasi (III Cuba) |
hovedplettet nymfegekko |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus celicara (III Cuba) |
baracoa-nymfegekko |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus dimorphicus (III Cuba) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus intermedius (III Cuba) |
nordcubansk båndet nymfegekko |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus nigropunctatus alayoi (III Cuba) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus nigropunctatus granti (III Cuba) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus nigropunctatus lissodesmus (III Cuba) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus nigropunctatus ocujal (III Cuba) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus nigropunctatus strategus (III Cuba) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus notatus atactus (III Cuba) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus oliveri (III Cuba) |
escambray-nymfegekko |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus pimienta (III Cuba) |
pimienta-nymfegekko |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus ruibali (III Cuba) |
guantanamo-nymfegekko |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus siboney (III Cuba) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus torrei (III Cuba) |
cubansk bredbåndet nymfegekko |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Strophurus spp. (III Australien) |
tornhalegekkoer |
||||||||||||||||||||
|
|
Tarentola chazaliae (II) |
|
hjelmhovedgekko |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Toropuku spp. (III New Zealand) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Tukutuku spp. (III New Zealand) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Underwoodisaurus spp. (III Australien) |
tykhalede hundegekkoer |
||||||||||||||||||||
|
|
Uroplatus spp. (II) |
|
bladhalegekkoer |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Uvidicolus spp. (III Australien) |
granit-tykhalegekkoer |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Woodworthia spp. (III New Zealand) |
|
||||||||||||||||||||
Helodermatidae |
|
|
|
giftøgler |
||||||||||||||||||||
|
|
Heloderma spp. (II) (Undtagen de underarter, der er opført i bilag A) |
|
giftøgler |
||||||||||||||||||||
|
Heloderma horridum charlesbogerti (I) |
|
|
guatemala gilaøgle |
||||||||||||||||||||
Iguanidae |
|
|
|
leguaner |
||||||||||||||||||||
|
|
Amblyrhynchus cristatus (II) |
|
havleguan |
||||||||||||||||||||
|
Brachylophus spp. (I) |
|
|
Fiji-leguaner |
||||||||||||||||||||
|
|
Conolophus spp. (II) |
|
Galapagos-leguaner |
||||||||||||||||||||
|
|
Ctenosaura spp. (II) |
|
arter af leguaner |
||||||||||||||||||||
|
Cyclura spp. (I) |
|
|
næsehornsleguaner |
||||||||||||||||||||
|
|
Iguana spp. (II) |
|
leguaner |
||||||||||||||||||||
|
Sauromalus varius (I) |
|
|
san esteban island chuckwalla |
||||||||||||||||||||
Lacertidae |
|
|
|
firben |
||||||||||||||||||||
|
Gallotia simonyi (I) |
|
|
hierro kæmpefirben |
||||||||||||||||||||
|
Podarcis lilfordi (II) |
|
|
lilfords murfirben |
||||||||||||||||||||
|
Podarcis pityusensis (II) |
|
|
ibiza murfirben |
||||||||||||||||||||
Lanthanotidae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Lanthanotidae spp. (II) (Der er fastsat en årlig eksportkvote på nul for vilde enheder, som handles kommercielt) |
|
Øreløse varaner |
||||||||||||||||||||
Phrynosomatidae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Phrynosoma spp. (II) |
|
tudseleguaner |
||||||||||||||||||||
Polychrotidae |
|
|
|
anoler |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Anolis agueroi (III Cuba) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Anolis baracoae (III Cuba) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Anolis barbatus (III Cuba) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Anolis chamaeleonides (III Cuba) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Anolis equestris (III Cuba) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Anolis guamuhaya (III Cuba) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Anolis luteogularis (III Cuba) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Anolis pigmaequestris (III Cuba) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Anolis porcus (III Cuba) |
|
||||||||||||||||||||
Scincidae |
|
|
|
skinker |
||||||||||||||||||||
|
|
Corucia zebrata (II) |
|
snohaleskink |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Egernia spp. (III Australien) |
|
||||||||||||||||||||
|
Tiliqua adelaidensis (I) |
|
|
pygmæ blåtungeskink |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Tiliqua multifasciata (III Australien) |
central blåtungeskink |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Tiliqua nigrolutea (III Australien) |
sydlig blåtungeskink |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Tiliqua occipitalis (III Australien) |
vestlig blåtungeskink |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Tiliqua rugosa (III Australien) |
tvehovedskink |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Tiliqua scincoides intermedia (III Australien) |
østlig blåtungeskink |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Tiliqua scincoides scincoides (III Australien) |
østlig blåtungeskink |
||||||||||||||||||||
Teiidae |
|
|
|
tejuer |
||||||||||||||||||||
|
|
Crocodilurus amazonicus (II) |
|
art af teju |
||||||||||||||||||||
|
|
Dracaena spp. (II) |
|
krokodilletejuer |
||||||||||||||||||||
|
|
Salvator spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Tupinambis spp. (II) |
|
ægte tejuer |
||||||||||||||||||||
Varanidae |
|
|
|
varaner |
||||||||||||||||||||
|
|
Varanus spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A) |
|
varaner |
||||||||||||||||||||
|
Varanus bengalensis (I) |
|
|
bengalsk varan |
||||||||||||||||||||
|
Varanus flavescens (I) |
|
|
gul varan |
||||||||||||||||||||
|
Varanus griseus (I) |
|
|
ørkenvaran |
||||||||||||||||||||
|
Varanus komodoensis (I) |
|
|
komodovaran |
||||||||||||||||||||
|
Varanus nebulosus (I) |
|
|
javavaran |
||||||||||||||||||||
|
Varanus olivaceus (II) |
|
|
olivengrøn varan |
||||||||||||||||||||
Xenosauridae |
|
|
|
krokodillehaleøgle |
||||||||||||||||||||
|
Shinisaurus crocodilurus (I) |
|
|
krokodillehaleøgle |
||||||||||||||||||||
SERPENTES |
|
|
|
slanger |
||||||||||||||||||||
Boidae |
|
|
|
boaer |
||||||||||||||||||||
|
|
Boidae spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A) |
|
boaer |
||||||||||||||||||||
|
Acrantophis spp. (I) |
|
|
madagaskar boa |
||||||||||||||||||||
|
Boa constrictor occidentalis (I) |
|
|
argentinsk kongeboa |
||||||||||||||||||||
|
Chilabothrus monensis (I) |
|
|
jomfruøernes træboa |
||||||||||||||||||||
|
Chilabothrus subflavus (I) |
|
|
jamaica boa |
||||||||||||||||||||
|
Eryx jaculus (II) |
|
|
europæisk sandboa |
||||||||||||||||||||
|
Sanzinia madagascariensis (I) |
|
|
madagaskar træboa |
||||||||||||||||||||
Bolyeriidae |
|
|
|
round island boaer |
||||||||||||||||||||
|
|
Bolyeriidae spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A) |
|
round island boaer |
||||||||||||||||||||
|
Bolyeria multocarinata (I) |
|
|
round island boa |
||||||||||||||||||||
|
Casarea dussumieri (I) |
|
|
round island skællede boa |
||||||||||||||||||||
Colubridae |
|
|
|
snoge |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Atretium schistosum (III Indien) |
art af asiatisk vandsnog |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Cerberus rynchops (III Indien) |
hundehovedet vandsnog |
||||||||||||||||||||
|
|
Clelia clelia (II) |
|
mussurana |
||||||||||||||||||||
|
|
Cyclagras gigas (II) |
|
falsk vandkobra |
||||||||||||||||||||
|
|
Elachistodon westermanni (II) |
|
indisk ægslange |
||||||||||||||||||||
|
|
Ptyas mucosus (II) |
|
indisk rottesnog |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Xenochrophis piscator (III Indien) |
art af asiatisk vandsnog |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Xenochrophis schnurrenbergeri (III Indien) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Xenochrophis tytleri (III Indien) |
|
||||||||||||||||||||
Elapidae |
|
|
|
kobraer, koralslanger |
||||||||||||||||||||
|
|
Hoplocephalus bungaroides (II) |
|
art af australsk giftsnog |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Micrurus diastema (III Honduras) |
art af mellemamerikansk koralslange |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Micrurus nigrocinctus (III Honduras) |
art af latinamerikansk koralslange |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Micrurus ruatanus (III Honduras) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
Naja atra (II) |
|
kinesisk kobra |
||||||||||||||||||||
|
|
Naja kaouthia (II) |
|
monokell kobra |
||||||||||||||||||||
|
|
Naja mandalayensis (II) |
|
burmesisk spyttekobra |
||||||||||||||||||||
|
|
Naja naja (II) |
|
indisk kobra |
||||||||||||||||||||
|
|
Naja oxiana (II) |
|
oxus kobra |
||||||||||||||||||||
|
|
Naja philippinensis (II) |
|
filippinsk kobra |
||||||||||||||||||||
|
|
Naja sagittifera (II) |
|
art af kobra |
||||||||||||||||||||
|
|
Naja samarensis (II) |
|
art af kobra |
||||||||||||||||||||
|
|
Naja siamensis (II) |
|
indokinesisk kobra |
||||||||||||||||||||
|
|
Naja sputatrix (II) |
|
malaysisk spyttekobra |
||||||||||||||||||||
|
|
Naja sumatrana (II) |
|
sumatraspyttekobra |
||||||||||||||||||||
|
|
Ophiophagus hannah (II) |
|
kongekobra |
||||||||||||||||||||
Loxocemidae |
|
|
|
mexicansk dværgboa |
||||||||||||||||||||
|
|
Loxocemidae spp. (II) |
|
mexicansk dværgboa |
||||||||||||||||||||
Pythonidae |
|
|
|
kvælerslanger |
||||||||||||||||||||
|
|
Pythonidae spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A) |
|
kvælerslanger |
||||||||||||||||||||
|
Python molurus (I) |
|
|
lys tigerpython |
||||||||||||||||||||
Tropidophiidae |
|
|
|
dværgboaer |
||||||||||||||||||||
|
|
Tropidophiidae spp. (II) |
|
dværgboaer |
||||||||||||||||||||
Viperidae |
|
|
|
hugorme |
||||||||||||||||||||
|
|
Atheris desaixi (II) |
|
mount kenya-træhugorm |
||||||||||||||||||||
|
|
Bitis worthingtoni (II) |
|
kenyansk hornpuffadder |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Crotalus durissus (III Honduras) (Undtagen de underarter, der er opført i bilag B) |
sydamerikansk klapperslange |
||||||||||||||||||||
|
|
Crotalus durissus unicolor |
|
art af sydamerikansk klapperslange |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Daboia palaestinae (III Israel) (denne opførelse får virkning den 4. maj 2023) |
palæstinahugorm |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Daboia russelii (III Indien) |
russels hugorm |
||||||||||||||||||||
|
|
Montivipera wagneri (II) |
|
plettet bjerghugorm |
||||||||||||||||||||
|
|
Protobothrops mangshanensis (II) |
|
mangshan hugorm |
||||||||||||||||||||
|
|
Pseudocerastes urarachnoides (II) |
|
frynsehalet hornslange |
||||||||||||||||||||
|
Vipera latifii |
|
|
latifis hugorm |
||||||||||||||||||||
|
Vipera ursinii (I) (Kun populationen i Europa med undtagelse af det område, der tidligere udgjorde USSR; sidstnævnte populationer er ikke opført i bilagene til nærværende forordning) |
|
|
orsinis hugorm |
||||||||||||||||||||
TESTUDINES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Carettochelyidae |
|
|
|
ny guinea-blødskildpadder |
||||||||||||||||||||
|
|
Carettochelys insculpta (II) |
|
ny guinea-blødskildpadde |
||||||||||||||||||||
Chelidae |
|
|
|
slangeskildpadder |
||||||||||||||||||||
|
|
Chelodina mccordi (II) (Der er fastsat en årlig eksportkvote på nul for enheder, der er taget i naturen) |
|
Rote-slangehalsskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Chelus fimbriatus (II) (herunder Chelus orinocensis) |
|
mata mata-skildpadde |
||||||||||||||||||||
|
Pseudemydura umbrina (I) |
|
|
art af australsk slangehalsskildpadde |
||||||||||||||||||||
Cheloniidae |
|
|
|
havskildpadder |
||||||||||||||||||||
|
Cheloniidae spp. (I) |
|
|
havskildpadder |
||||||||||||||||||||
Chelydridae |
|
|
|
snapskildpadder |
||||||||||||||||||||
|
|
Chelydra serpentina (II) |
|
snapskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Macrochelys temminckii (II) |
|
alligator snapskildpadde |
||||||||||||||||||||
Dermatemydidae |
|
|
|
tabascoskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Dermatemys mawii (II) |
|
tabascoskildpadde |
||||||||||||||||||||
Dermochelyidae |
|
|
|
læderskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
Dermochelys coriacea (I) |
|
|
læderskildpadde |
||||||||||||||||||||
Emydidae |
|
|
|
æskeskildpadder, sumpskildpadder |
||||||||||||||||||||
|
|
Chrysemys picta (Kun levende enheder) |
|
guldskildpadder |
||||||||||||||||||||
|
|
Clemmys guttata (II) |
|
prikket flodskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Emydoidea blandingii (II) |
|
blandings dumpskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Emys orbicularis (III Ukraine) (populationen i Ukraine) |
europæisk sumpskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Glyptemys insculpta (II) |
|
skovskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
Glyptemys muhlenbergii (I) |
|
|
muhlenbergs sumpskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Graptemys spp. (III Amerikas Forenede Stater) (undtagen arterne i bilag B) |
landkortskildpadder |
||||||||||||||||||||
|
|
Graptemys barbouri (II) |
|
barbours kortskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Graptemys ernsti (II) |
|
escambia-kortskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Graptemys gibbonsi (II) |
|
pascagoula-kortskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Graptemys pearlensis (II) |
|
pearl river-kortskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Graptemys pulchra (II) |
|
alabama-kortskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Malaclemys terrapin (II) |
|
diamant terrapin |
||||||||||||||||||||
|
|
Terrapene spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A) |
|
æskeskildpadder |
||||||||||||||||||||
|
Terrapene coahuila (I) |
|
|
coahuila æskeskildpadde |
||||||||||||||||||||
Geoemydidae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Batagur affinis (I) |
|
|
sydlig flodskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
Batagur baska (I) |
|
|
batagurskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Batagur borneoensis (II) (Der er fastsat en årlig eksportkvote på nul for enheder, der er taget i naturen og handles i kommercielt øjemed) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Batagur dhongoka (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
Batagur kachuga (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Batagur trivittata (II) (Der er fastsat en årlig eksportkvote på nul for enheder, der er taget i naturen og handles i kommercielt øjemed) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Cuora spp. (II) (Med undtagelse af de arter, der er opført i bilag A, er der fastsat en årlig eksportkvote på nul for Cuora aurocapitata, C. flavomarginata, C. mccordi, C. mouhotii, C. pani, C. trifasciata, C. yunnanensis og C. zhoui for enheder, der er taget i naturen og handles i kommercielt øjemed) |
|
asiatisk æskeskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
Cuora bourreti (I) |
|
|
Bourrets æskeskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
Cuora galbinifrons (I) |
|
|
nordvietnamesisk æskeskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
Cuora picturata (I) |
|
|
sydvietnamesisk æskeskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Cyclemys spp. (II) |
|
asiatisk bladskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
Geoclemys hamiltonii (I) |
|
|
art af asiatisk sumpskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Geoemyda japonica (II) |
|
art af bladskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Geoemyda spengleri (II) |
|
art af bladskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Hardella thurjii (II) |
|
art af flodskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Heosemys annandalii (II) (Der er fastsat en årlig eksportkvote på nul for enheder, der er taget i naturen og handles i kommercielt øjemed) |
|
gulhovedet tempelskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Heosemys depressa (II) (Der er fastsat en årlig eksportkvote på nul for enheder, der er taget i naturen og handles i kommercielt øjemed) |
|
arakan-skovskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Heosemys grandis (II) |
|
asiatisk kæmpedamskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Heosemys spinosa (II) |
|
pigget skildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Leucocephalon yuwonoi (II) |
|
sulawesi skovskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Malayemys khoratensis (II) |
|
khorat-snegleskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Malayemys macrocephala (II) |
|
art af flodskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Malayemys subtrijuga (II) |
|
art af flodskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
Mauremys annamensis (I) |
|
|
vietnamesisk bladskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Mauremys iversoni (III Kina) |
art af sumpskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Mauremys japonica (II) |
|
japansk sumpskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Mauremys megalocephala (III Kina) |
art af sumpskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Mauremys mutica (II) |
|
gul sumpskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Mauremys nigricans (II) |
|
rødhalset sumpskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Mauremys pritchardi (III Kina) |
art af sumpskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Mauremys reevesii (III Kina) |
reeves' sumpskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Mauremys sinensis (III Kina) |
stribehalset sumpskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
Melanochelys tricarinata (I) |
|
|
kinesisk trekølskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Melanochelys trijuga (II) |
|
art af indisk skildpadde |
||||||||||||||||||||
|
Morenia ocellata (I) |
|
|
burmesisk påfugleskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Morenia petersi (II) |
|
indisk påfugleskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Notochelys platynota (II) |
|
malayisk fladskjoldet skildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Ocadia glyphistoma (III Kina) |
art af stribet sumpskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Ocadia philippeni (III Kina) |
art af stribet sumpskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Orlitia borneensis (II) (Der er fastsat en årlig eksportkvote på nul for enheder, der er taget i naturen og handles i kommercielt øjemed) |
|
malaysisk kæmpeskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Pangshura spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A) |
|
arter af tagskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
Pangshura tecta (I) |
|
|
indisk tagskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Rhinoclemmys spp. (II) |
|
Neotropiske skovskildpadder |
||||||||||||||||||||
|
|
Sacalia bealei (II) |
|
art af skildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sacalia pseudocellata (III Kina) |
art af skildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Sacalia quadriocellata (II) |
|
fireøjet skildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Siebenrockiella crassicollis (II) |
|
art af sumpskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Siebenrockiella leytensis (II) |
|
filippinsk sumpskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Vijayachelys silvatica (II) |
|
art af skildpadde |
||||||||||||||||||||
Kinosternidae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Claudius angustatus (II) |
|
art af moskusskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Kinosternon spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A) |
|
mudderskildpadder |
||||||||||||||||||||
|
Kinosternon cora (I) |
|
|
cora mudderskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
Kinosternon vogti (I) |
|
|
vallarta mudderskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Staurotypus salvinii (II) |
|
kæmpemoskusskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Staurotypus triporcatus (II) |
|
mexikansk moskusskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Sternotherus spp. (II) |
|
moskusskildpadder |
||||||||||||||||||||
Platysternidae |
|
|
|
afrikansk art af pelomedusid |
||||||||||||||||||||
|
Platysternidae spp. (I) |
|
|
afrikansk art af pelomedusid |
||||||||||||||||||||
Podocnemididae |
|
|
|
skjulthalsede skildpadder |
||||||||||||||||||||
|
|
Erymnochelys madagascariensis (II) |
|
art af pelomedusid fra Madagaskar |
||||||||||||||||||||
|
|
Peltocephalus dumerilianus (II) |
|
afrikansk art af pelomedusid |
||||||||||||||||||||
|
|
Podocnemis spp. (II) |
|
sydamerikanske pelomedusider |
||||||||||||||||||||
Testudinidae |
|
|
|
landskildpadder |
||||||||||||||||||||
|
|
Testudinidae spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A; der er fastsat en årlig eksportkvote på nul for Centrochelys sulcata, der er taget i naturen og handles i primært kommercielt øjemed) |
|
landskildpadder |
||||||||||||||||||||
|
Astrochelys radiata (I) |
|
|
stråleskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
Astrochelys yniphora (I) |
|
|
plovfureskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
Chelonoidis niger (I) |
|
|
galapagos skildpadde |
||||||||||||||||||||
|
Geochelone elegans (I) |
|
|
stjerneskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
Geochelone platynota (I) |
|
|
art af asiatisk skildpadde |
||||||||||||||||||||
|
Gopherus flavomarginatus (I) |
|
|
meksikansk goferskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
Malacochersus tornieri (I) |
|
|
pandekageskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
Psammobates geometricus (I) |
|
|
geometrisk landskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
Pyxis arachnoides (I) |
|
|
edderkoppeskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
Pyxis planicauda (I) |
|
|
fladhalet skildpadde |
||||||||||||||||||||
|
Testudo graeca (II) |
|
|
maurisk landskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
Testudo hermanni (II) |
|
|
græsk landskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
Testudo kleinmanni (I) |
|
|
ægyptisk landskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
Testudo marginata (II) |
|
|
bredrandet landskildpadde |
||||||||||||||||||||
Trionychidae |
|
|
|
blødskoldsskildpadder, spiselige sumpskildpadder |
||||||||||||||||||||
|
|
Amyda cartilaginea (II) |
|
sunda-blødskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Apalone spp. (Undtagen de underarter, der er opført i bilag A) |
|
blødskildpadder |
||||||||||||||||||||
|
Apalone spinifera atra (I) |
|
|
tornet blødskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Chitra spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A) |
|
smalhovedede blødskildpadder |
||||||||||||||||||||
|
Chitra chitra (I) |
|
|
sydøstasiatisk smalhovedet blødskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
Chitra vandijki (I) |
|
|
burmesisk smalhovedet blødskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Cyclanorbis elegans (II) |
|
nubisk klapskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Cyclanorbis senegalensis (II) |
|
senegalesisk klapskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Cycloderma aubryi (II) |
|
aubrys klapskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Cycloderma frenatum (II) |
|
zambezi-klapskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Dogania subplana (II) |
|
art af asiatisk blødskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Lissemys ceylonensis (II) |
|
sort klapskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Lissemys punctata (II) |
|
art af klapskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Lissemys scutata (II) |
|
indisk klapskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Nilssonia formosa (II) |
|
art af indisk blødskjoldsskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
Nilssonia gangetica (I) |
|
|
art af blødskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
Nilssonia hurum (I) |
|
|
art af blødskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
Nilssonia leithii (I) |
|
|
art af blødskjoldsskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
Nilssonia nigricans (I) |
|
|
amur blødskjoldskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Palea steindachneri (II) |
|
kinesisk blødskjoldskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Pelochelys spp. (II) |
|
arter af blødskjoldsskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Pelodiscus axenaria (II) |
|
hunan blødskjoldskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Pelodiscus maackii (II) |
|
amur blødskjoldskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Pelodiscus parviformis (II) |
|
kinesisk dværgblødskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Rafetus euphraticus (II) |
|
eufrat-blødskjoldsskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Rafetus swinhoei (II) |
|
yangtze-blødskjoldskildpadde |
||||||||||||||||||||
|
|
Trionyx triunguis (II) |
|
nil-blødskjoldsskildpadde |
||||||||||||||||||||
AMPHIBIA |
|
|
|
padder |
||||||||||||||||||||
ANURA |
|
|
|
frøer og tudser |
||||||||||||||||||||
Aromobatidae |
|
|
|
art af frøer |
||||||||||||||||||||
|
|
Allobates femoralis (II) |
|
art af giftfrø |
||||||||||||||||||||
|
|
Allobates hodli (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Allobates myersi (II) |
|
art af giftfrø |
||||||||||||||||||||
|
|
Allobates zaparo (II) |
|
art af giftfrø |
||||||||||||||||||||
|
|
Anomaloglossus rufulus (II) |
|
art af giftfrø |
||||||||||||||||||||
Bufonidae |
|
|
|
tudser |
||||||||||||||||||||
|
Altiphrynoides spp. (I) |
|
|
ethiopiske tudser |
||||||||||||||||||||
|
Atelopus zeteki (I) |
|
|
art af panama tudse |
||||||||||||||||||||
|
Incilius periglenes (I) |
|
|
gylden tudse |
||||||||||||||||||||
|
Nectophrynoides spp. (I) |
|
|
levendefødende frøer fra vestafrika |
||||||||||||||||||||
|
Nimbaphrynoides spp. (I) |
|
|
tanzanianske tudser |
||||||||||||||||||||
|
Sclerophrys channingi (I) |
|
|
art af tudse |
||||||||||||||||||||
|
Sclerophrys superciliaris (I) |
|
|
cameroon tudse |
||||||||||||||||||||
Calyptocephalellidae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Calyptocephalella gayi (III Chile) |
art af tudse |
||||||||||||||||||||
Centrolenidae |
|
|
|
glasfrøer |
||||||||||||||||||||
|
|
Centrolenidae spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
Conrauidae |
|
|
|
frøer |
||||||||||||||||||||
|
|
Conraua goliath |
|
goliathfrø |
||||||||||||||||||||
Dendrobatidae |
|
|
|
giftfrøer |
||||||||||||||||||||
|
|
Adelphobates spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Ameerega spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Andinobates spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Dendrobates spp. (II) |
|
pilegiftfrøer eller farvefrøer |
||||||||||||||||||||
|
|
Epipedobates spp. (II) |
|
pilegiftfrøer eller farvefrøer |
||||||||||||||||||||
|
|
Excidobates spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Hyloxalus azureiventris (II) |
|
art af giftfrø |
||||||||||||||||||||
|
|
Minyobates spp. (II) |
|
art af giftfrø |
||||||||||||||||||||
|
|
Oophaga spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Paruwrobates andinus (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Paruwrobates erythromos (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Phyllobates spp. (II) |
|
pilegiftfrøer eller farvefrøer |
||||||||||||||||||||
|
|
Ranitomeya spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
Dicroglossidae |
|
|
|
frøer |
||||||||||||||||||||
|
|
Euphlyctis hexadactylus (II) |
|
art af asiatisk frø |
||||||||||||||||||||
|
|
Hoplobatrachus tigerinus (II) |
|
tigerfrø |
||||||||||||||||||||
Hylidae |
|
|
|
løvfrøer |
||||||||||||||||||||
|
|
Agalychnis annae (II) |
|
art af løvfrø |
||||||||||||||||||||
|
|
Agalychnis callidryas (II) |
|
rødøjet løvfrø |
||||||||||||||||||||
|
|
Agalychnis lemur (II) (årlig eksportkvote på nul for vilde enheder, som handles i kommercielt øjemed) |
|
lemurfrø |
||||||||||||||||||||
|
|
Agalychnis moreletii (II) |
|
art af løvfrø |
||||||||||||||||||||
|
|
Agalychnis saltator (II) |
|
art af løvfrø |
||||||||||||||||||||
|
|
Agalychnis spurrelli (II) |
|
art af løvfrø |
||||||||||||||||||||
|
|
Agalychnis terranova (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
Mantellidae |
|
|
|
mantellaer |
||||||||||||||||||||
|
|
Mantella spp. (II) |
|
mantellaer |
||||||||||||||||||||
Microhylidae |
|
|
|
tomatfrøer |
||||||||||||||||||||
|
|
Dyscophus antongilii (II) |
|
tomatfrø |
||||||||||||||||||||
|
|
Dyscophus guineti (II) |
|
falsk tomatfrø |
||||||||||||||||||||
|
|
Dyscophus insularis (II) |
|
art af tomatfrø |
||||||||||||||||||||
|
|
Scaphiophryne boribory (II) |
|
art af frø |
||||||||||||||||||||
|
|
Scaphiophryne gottlebei (II) |
|
art af frø |
||||||||||||||||||||
|
|
Scaphiophryne marmorata (II) |
|
art af frø |
||||||||||||||||||||
|
|
Scaphiophryne spinosa (II) |
|
art af frø |
||||||||||||||||||||
Myobatrachidae |
|
|
|
platypusfrøer |
||||||||||||||||||||
|
|
Rheobatrachus spp. (II) (undtagen Rheobatrachus silus og Rheobatrachus vitellinus, som ikke er opført i bilagene) |
|
platypusfrøer |
||||||||||||||||||||
Telmatobiidae |
|
|
|
vandfrøer |
||||||||||||||||||||
|
Telmatobius culeus (I) |
|
|
Titicaca-vandfrøen |
||||||||||||||||||||
CAUDATA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Ambystomatidae |
|
|
|
axolotler |
||||||||||||||||||||
|
|
Ambystoma dumerilii (II) |
|
art af meksikansk salamander |
||||||||||||||||||||
|
|
Ambystoma mexicanum (II) |
|
axolotl |
||||||||||||||||||||
Cryptobranchidae |
|
|
|
kæmpesalamandre |
||||||||||||||||||||
|
Andrias spp. (I) |
|
|
kæmpesalamandre |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Cryptobranchus alleganiensis (III Amerikas Forenede Stater) |
kæmpesalamandre |
||||||||||||||||||||
Hynobiidae |
|
|
|
asiatiske kæmpesalamandre |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Hynobius amjiensis (III Kina) |
|
||||||||||||||||||||
Salamandridae |
|
|
|
salamandre |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Echinotriton andersoni #18 (III Japan) |
andersons salamander |
||||||||||||||||||||
|
|
Echinotriton chinhaiensis (II) |
|
art af salamander |
||||||||||||||||||||
|
|
Echinotriton maxiquadratus (II) |
|
art af salamander |
||||||||||||||||||||
|
|
Laotriton laoensis (II) (årlig eksportkvote på nul for enheder, som er taget i naturen og handles i kommercielt øjemed) |
|
Laos vortesalamander |
||||||||||||||||||||
|
Neurergus kaiseri (I) |
|
|
art af salamander |
||||||||||||||||||||
|
|
Paramesotriton spp. (II) |
|
art af salamander |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Salamandra algira (III Algeriet) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
Tylototriton spp. (II) |
|
arter af krokodillesalamandre |
||||||||||||||||||||
ELASMOBRANCHII |
|
|
|
hajer og rokker |
||||||||||||||||||||
CARCHARHINIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Carcharhinidae |
|
|
|
blinkhindehajer |
||||||||||||||||||||
|
|
Carcharhinidae spp. (I) (denne opførelse får virkning den 25. november 2023) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Carcharhinus falciformis (II) (indtil den 24. november 2023) |
|
silkehaj |
||||||||||||||||||||
|
|
Carcharhinus longimanus (II) (indtil den 24. november 2023) |
|
hvidtippet haj |
||||||||||||||||||||
Sphyrnidae |
|
|
|
hammerhajer |
||||||||||||||||||||
|
|
Sphyrnidae spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
LAMNIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Alopiidae |
|
|
|
rævehajer |
||||||||||||||||||||
|
|
Alopias spp. (II) |
|
rævehajer |
||||||||||||||||||||
Cetorhinidae |
|
|
|
brugder |
||||||||||||||||||||
|
|
Cetorhinus maximus (II) |
|
brugde |
||||||||||||||||||||
Lamnidae |
|
|
|
makohajer |
||||||||||||||||||||
|
|
Carcharodon carcharias (II) |
|
stor hvid haj |
||||||||||||||||||||
|
|
Isurus oxyrinchus (II) |
|
kortfinnet makohaj |
||||||||||||||||||||
|
|
Isurus paucus (II) |
|
langfinnet makohaj |
||||||||||||||||||||
|
|
Lamna nasus (II) |
|
sildehaj |
||||||||||||||||||||
MYLIOBATIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Myliobatidae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Mobula spp. (II) |
|
djævlerokker |
||||||||||||||||||||
Potamotrygonidae |
|
|
|
ferskvandspilrokker |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Paratrygon aiereba (III Colombia) |
diskosrokke |
||||||||||||||||||||
|
|
Potamotrygon albimaculata (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Potamotrygon spp. (III Brasilien) (populationer i Brasilien) (disse arter er ikke opført i bilag B) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Potamotrygon constellata (III Colombia) |
tornet flodpigrokke |
||||||||||||||||||||
|
|
Potamotrygon henlei (II) |
|
stortandet flodpigrokke |
||||||||||||||||||||
|
|
Potamotrygon jabuti (II) |
|
art af ferskvandsrokke |
||||||||||||||||||||
|
|
Potamotrygon leopoldi (II) |
|
hvidplettet flodpigrokke |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Potamotrygon magdalenae (III Colombia) |
magdalena flodpigrokke |
||||||||||||||||||||
|
|
Potamotrygon marquesi (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Potamotrygon motoro (III Colombia) |
øjeplettet flodpigrokke |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Potamotrygon orbignyi (III Colombia) |
netmønstret flodpigrokke |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Potamotrygon schroederi (III Colombia) |
art af ferskvandsrokke |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Potamotrygon scobina (III Colombia) |
art af ferskvandsrokke |
||||||||||||||||||||
|
|
Potamotrygon signata (II) |
|
art af ferskvandsrokke |
||||||||||||||||||||
|
|
Potamotrygon wallacei (II) |
|
art af ferskvandsrokke |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Potamotrygon yepezi (III Colombia) |
art af ferskvandsrokke |
||||||||||||||||||||
ORECTOLOBIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Rhincodontidae |
|
|
|
hvalhajer |
||||||||||||||||||||
|
|
Rhincodon typus (II) |
|
hvalhaj |
||||||||||||||||||||
RHINOPRISTIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Pristidae |
|
|
|
savrokker |
||||||||||||||||||||
|
Pristidae spp. (I) |
|
|
savrokker |
||||||||||||||||||||
Glaucostegidae |
|
|
|
guitarfiskfamilien |
||||||||||||||||||||
|
|
Glaucostegus spp. (II) |
|
art af guitarfisk |
||||||||||||||||||||
Rhinidae |
|
|
|
hajfinnede guitarfisk |
||||||||||||||||||||
|
|
Rhinidae spp. (II) |
|
hajfinnede guitarfisk |
||||||||||||||||||||
Rhinobatidae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Rhinobatidae spp. (II) |
|
guitarfisk |
||||||||||||||||||||
ACTINOPTERI |
|
|
|
fisk |
||||||||||||||||||||
ACIPENSERIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
ACIPENSERIFORMES spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A) |
|
stører |
||||||||||||||||||||
Acipenseridae |
|
|
|
stører |
||||||||||||||||||||
|
Acipenser brevirostrum (I) |
|
|
kortnæset stør |
||||||||||||||||||||
|
Acipenser sturio (I) |
|
|
almindelig stør |
||||||||||||||||||||
ANGUILLIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Anguillidae |
|
|
|
ferskvandsål |
||||||||||||||||||||
|
|
Anguilla anguilla (II) |
|
europæisk ål |
||||||||||||||||||||
CYPRINIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Catostomidae |
|
|
|
cui-ui |
||||||||||||||||||||
|
Chasmistes cujus (I) |
|
|
cui-ui |
||||||||||||||||||||
Cyprinidae |
|
|
|
karpefamilien |
||||||||||||||||||||
|
|
Caecobarbus geertsii (II) |
|
art af blind hulefisk |
||||||||||||||||||||
|
Probarbus jullieni (I) |
|
|
ikan temoleh |
||||||||||||||||||||
OSTEOGLOSSIFORMES Osteoglossidae |
|
|
|
arapaimaer, bentunger |
||||||||||||||||||||
arapaimaer, bentunger |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Arapaima gigas (II) |
|
arapaima |
||||||||||||||||||||
Osteoglossidae |
|
|
|
bonytongues |
||||||||||||||||||||
|
Scleropages formosus (I) |
|
|
asiatisk arowana |
||||||||||||||||||||
|
Scleropages inscriptus (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
PERCIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Labridae |
|
|
|
læbefiskfamilien |
||||||||||||||||||||
|
|
Cheilinus undulatus (II) |
|
napoleonfisk |
||||||||||||||||||||
Pomacanthidae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Holacanthus clarionensis (II) |
|
clarion-kejserfisk |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Holacanthus limbaughi (III Frankrig) |
clipperton angelfish |
||||||||||||||||||||
Sciaenidae |
|
|
|
trommefisk eller ørnefisk |
||||||||||||||||||||
|
Totoaba macdonaldi (I) |
|
|
totuava |
||||||||||||||||||||
SILURIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Pangasiidae |
|
|
|
pangaside maller |
||||||||||||||||||||
|
Pangasianodon gigas (I) |
|
|
kæmpemalle |
||||||||||||||||||||
Loricariidae |
|
|
|
pansermaller |
||||||||||||||||||||
|
|
Hypancistrus zebra (II) (med en eksportkvote på nul for vilde enheder i kommercielt øjemed) |
|
zebramalle |
||||||||||||||||||||
SYNGNATHIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Syngnathidae |
|
|
|
nålefisk, søheste |
||||||||||||||||||||
|
|
Hippocampus spp. (II) |
|
søheste |
||||||||||||||||||||
DIPNEUSTI |
|
|
|
lungefisk |
||||||||||||||||||||
CERATODONTIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Neoceratodontidae |
|
|
|
australsk lungefisk |
||||||||||||||||||||
|
|
Neoceratodus forsteri (II) |
|
australsk lungefisk |
||||||||||||||||||||
COELACANTHI |
|
|
|
blå fisk |
||||||||||||||||||||
COELACANTHIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Latimeriidae |
|
|
|
blå fisk |
||||||||||||||||||||
|
Latimeria spp. (I) |
|
|
blå fisk |
||||||||||||||||||||
ECHINODERMATA (SØSTJERNER, SLANGESTJERNER, SØPINDSVIN OG SØPØLSER) |
||||||||||||||||||||||||
HOLOTHUROIDEA |
|
|
|
søpølsefamilie |
||||||||||||||||||||
ASPIDOCHIROTIDA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Stichopodidae |
|
|
|
søpølsefamilie |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Isostichopus fuscus (III Ecuador) |
art af søagurk |
||||||||||||||||||||
|
|
Thelenota spp. (I) (denne opførelse får virkning den 25. maj 2024) |
|
|
||||||||||||||||||||
HOLOTHURIIDA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Holothuriidae |
|
|
|
søpølser, søagurker |
||||||||||||||||||||
|
|
Holothuria fuscogilva (II) |
|
søpølser |
||||||||||||||||||||
|
|
Holothuria nobilis (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Holothuria whitmaei (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
ARTHROPODA (LEDDYR) |
||||||||||||||||||||||||
ARACHNIDA |
|
|
|
edderkopper og skorpioner |
||||||||||||||||||||
ARANEAE |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Theraphosidae |
|
|
|
taranteller eller fugleedderkopper |
||||||||||||||||||||
|
|
Aphonopelma pallidum (II) |
|
art af fugleedderkop |
||||||||||||||||||||
|
|
Brachypelma spp. (II) |
|
arter af fugleedderkopper |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Caribena versicolor (III Den Europæiske Union) |
art af fugleedderkop |
||||||||||||||||||||
|
|
Poecilotheria spp. (II) |
|
arter af fugleedderkopper |
||||||||||||||||||||
|
|
Sericopelma angustum (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Sericopelma embrithes (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Tliltocatl spp. (II) |
|
arter af fugleedderkopper |
||||||||||||||||||||
SCORPIONES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Scorpionidae |
|
|
|
skorpioner |
||||||||||||||||||||
|
|
Pandinus camerounensis (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Pandinus dictator (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Pandinus gambiensis (II) |
|
art af skorpion |
||||||||||||||||||||
|
|
Pandinus imperator (II) |
|
kejserskorpion |
||||||||||||||||||||
|
|
Pandinus roeseli (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
INSECTA |
|
|
|
insekter |
||||||||||||||||||||
COLEOPTERA |
|
|
|
biller |
||||||||||||||||||||
Lucanidae |
|
|
|
eghjorte |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Colophon spp. (III Sydafrika) |
kap eghjort |
||||||||||||||||||||
Scarabaeidae |
|
|
|
skarabæer |
||||||||||||||||||||
|
|
Dynastes satanas (II) |
|
art af skarabæ |
||||||||||||||||||||
LEPIDOPTERA |
|
|
|
sommerfugle |
||||||||||||||||||||
Nymphalidae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Agrias amydon boliviensis (III Bolivia) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Morpho godartii lachaumei (III Bolivia) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Prepona praeneste buckleyana (III Bolivia) |
|
||||||||||||||||||||
Papilionidae |
|
|
|
svalehaler |
||||||||||||||||||||
|
Achillides chikae chikae (I) |
|
|
art af svalehale |
||||||||||||||||||||
|
Achillides chikae hermeli (I) |
|
|
art af svalehale |
||||||||||||||||||||
|
|
Atrophaneura jophon (II) |
|
sri lanka rose |
||||||||||||||||||||
|
|
Atrophaneura palu |
|
palu svalehale |
||||||||||||||||||||
|
|
Atrophaneura pandiyana (II) |
|
malabar rose |
||||||||||||||||||||
|
|
Bhutanitis spp. (II) |
|
arter af svalehale |
||||||||||||||||||||
|
|
Graphium sandawanum |
|
art af svalehale |
||||||||||||||||||||
|
|
Graphium stresemanni |
|
seram svalehale |
||||||||||||||||||||
|
|
Ornithoptera spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A) |
|
fuglevinge-sommerfugle |
||||||||||||||||||||
|
Ornithoptera alexandrae (I) |
|
|
dronning Alexandras fuglevinge-sommerfugl |
||||||||||||||||||||
|
|
Papilio benguetanus |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Papilio esperanza |
|
|
||||||||||||||||||||
|
Papilio homerus (I) |
|
|
art af svalehale |
||||||||||||||||||||
|
Papilio hospiton (II) |
|
|
korsikansk svalehale |
||||||||||||||||||||
|
|
Papilio morondavana |
|
art af svalehale |
||||||||||||||||||||
|
|
Papilio neumoegeni |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Papilio phorbanta (III Den Europæiske Union) (denne opførelse får virkning den 21. maj 2023) |
lille réunion svalehale |
||||||||||||||||||||
|
|
Parides ascanius |
|
art af svalehale |
||||||||||||||||||||
|
|
Parides hahneli |
|
art af svalehale |
||||||||||||||||||||
|
Parides burchellanus (I) |
|
|
art af svalehale |
||||||||||||||||||||
|
Parnassius apollo (II) |
|
|
apollo |
||||||||||||||||||||
|
|
Teinopalpus spp. (II) |
|
art af svalehale |
||||||||||||||||||||
|
|
Trogonoptera spp. (II) |
|
fuglevinge-sommerfugle |
||||||||||||||||||||
|
|
Troides spp. (II) |
|
fuglevinge-sommerfugle |
||||||||||||||||||||
ANNELIDA (LEDORME OG IGLER) |
||||||||||||||||||||||||
HIRUDINOIDEA |
|
|
|
igler |
||||||||||||||||||||
ARHYNCHOBDELLIDA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Hirudinidae |
|
|
|
igler |
||||||||||||||||||||
|
|
Hirudo medicinalis (II) |
|
lægeigle |
||||||||||||||||||||
|
|
Hirudo verbana (II) |
|
lægeigle |
||||||||||||||||||||
MOLLUSCA (BLØDDYR) |
||||||||||||||||||||||||
BIVALVIA |
|
|
|
toskallede bløddyr (muslinger) |
||||||||||||||||||||
MYTILOIDA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Mytilidae |
|
|
|
blåmuslinger |
||||||||||||||||||||
|
|
Lithophaga lithophaga (II) |
|
daddelmusling |
||||||||||||||||||||
UNIONOIDA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Unionidae |
|
|
|
ferskvandsmuslinger |
||||||||||||||||||||
|
Conradilla caelata (I) |
|
|
art af musling |
||||||||||||||||||||
|
|
Cyprogenia aberti (II) |
|
art af musling |
||||||||||||||||||||
|
Dromus dromas (I) |
|
|
art af musling |
||||||||||||||||||||
|
Epioblasma curtisii (I) |
|
|
art af musling |
||||||||||||||||||||
|
Epioblasma florentina (I) |
|
|
art af musling |
||||||||||||||||||||
|
Epioblasma sampsonii (I) |
|
|
art af musling |
||||||||||||||||||||
|
Epioblasma sulcata perobliqua (I) |
|
|
art af musling |
||||||||||||||||||||
|
Epioblasma torulosa gubernaculum (I) |
|
|
art af musling |
||||||||||||||||||||
|
|
Epioblasma torulosa rangiana (II) |
|
art af musling |
||||||||||||||||||||
|
Epioblasma torulosa torulosa (I) |
|
|
art af musling |
||||||||||||||||||||
|
Epioblasma turgidula (I) |
|
|
art af musling |
||||||||||||||||||||
|
Epioblasma walkeri (I) |
|
|
art af musling |
||||||||||||||||||||
|
Fusconaia cuneolus (I) |
|
|
art af musling |
||||||||||||||||||||
|
Fusconaia edgariana (I) |
|
|
art af musling |
||||||||||||||||||||
|
Lampsilis higginsii (I) |
|
|
art af musling |
||||||||||||||||||||
|
Lampsilis orbiculata orbiculata (I) |
|
|
art af musling |
||||||||||||||||||||
|
Lampsilis satur (I) |
|
|
art af musling |
||||||||||||||||||||
|
Lampsilis virescens (I) |
|
|
art af musling |
||||||||||||||||||||
|
Plethobasus cicatricosus (I) |
|
|
art af musling |
||||||||||||||||||||
|
Plethobasus cooperianus (I) |
|
|
art af musling |
||||||||||||||||||||
|
|
Pleurobema clava (II) |
|
art af musling |
||||||||||||||||||||
|
Pleurobema plenum (I) |
|
|
art af musling |
||||||||||||||||||||
|
Potamilus capax (I) |
|
|
art af musling |
||||||||||||||||||||
|
Quadrula intermedia (I) |
|
|
art af musling |
||||||||||||||||||||
|
Quadrula sparsa (I) |
|
|
art af musling |
||||||||||||||||||||
|
Toxolasma cylindrella (I) |
|
|
art af musling |
||||||||||||||||||||
|
Unio nickliniana (I) |
|
|
art af musling |
||||||||||||||||||||
|
Unio tampicoensis tecomatensis (I) |
|
|
art af musling |
||||||||||||||||||||
|
Villosa trabalis (I) |
|
|
art af musling |
||||||||||||||||||||
VENEROIDA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Tridacnidae |
|
|
|
kæmpemuslinger |
||||||||||||||||||||
|
|
Tridacnidae spp. (II) |
|
kæmpemuslinger |
||||||||||||||||||||
CEPHALOPODA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
NAUTILIDA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Nautilidae |
|
|
|
nautiler |
||||||||||||||||||||
|
|
Nautilidae spp. (II) |
|
nautiler |
||||||||||||||||||||
GASTROPODA |
|
|
|
snegle og konkylier |
||||||||||||||||||||
MESOGASTROPODA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Strombidae |
|
|
|
konkylier |
||||||||||||||||||||
|
|
Strombus gigas (II) |
|
kæmpekonkylie |
||||||||||||||||||||
STYLOMMATOPHORA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Achatinellidae |
|
|
|
agatsnegle, oahu-snegle |
||||||||||||||||||||
|
Achatinella spp. (I) |
|
|
art af agatsnegl |
||||||||||||||||||||
Camaenidae |
|
|
|
grøn træsnegl |
||||||||||||||||||||
|
|
Papustyla pulcherrima (II) |
|
grøn træsnegl |
||||||||||||||||||||
Cepolidae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Polymita spp. (I) |
|
|
cubanske landsnegle |
||||||||||||||||||||
CNIDARIA (ÆDELKORAL-FAMILIEN, ILDKORALLER, SØANEMONER) |
||||||||||||||||||||||||
ANTHOZOA |
|
|
|
koraller, søanemoner |
||||||||||||||||||||
ANTIPATHARIA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
ANTIPATHARIA spp. (II) |
|
sortkoraller |
||||||||||||||||||||
GORGONACEAE |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Coralliidae |
|
|
|
røde og rosa koraller |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Corallium elatius (III Kina) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Corallium japonicum (III Kina) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Corallium konjoi (III Kina) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Corallium secundum (III Kina) |
|
||||||||||||||||||||
HELIOPORACEA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Helioporidae |
|
|
|
blåkoral |
||||||||||||||||||||
|
|
Helioporidae spp. (II) (Omfatter alene arten Heliopora coerulea) (6) |
|
blåkoral |
||||||||||||||||||||
SCLERACTINIA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
SCLERACTINIA spp. (II) (6) |
|
stenkoraller |
||||||||||||||||||||
STOLONIFERA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Tubiporidae |
|
|
|
orgelkoraller |
||||||||||||||||||||
|
|
Tubiporidae spp. (II) (6) |
|
orgelkoraller |
||||||||||||||||||||
HYDROZOA |
|
|
|
hydrokoraller, ildkoraller og smågopler |
||||||||||||||||||||
MILLEPORINA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Milleporidae |
|
|
|
ildkoraller |
||||||||||||||||||||
|
|
Milleporidae spp. (II) (6) |
|
ildkoraller |
||||||||||||||||||||
STYLASTERINA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Stylasteridae |
|
|
|
art af koraller |
||||||||||||||||||||
|
|
Stylasteridae spp. (II) (6) |
|
art af koraller |
||||||||||||||||||||
FLORA |
||||||||||||||||||||||||
AGAVACEAE |
|
|
|
agaver |
||||||||||||||||||||
|
Agave parviflora (I) |
|
|
art af agave |
||||||||||||||||||||
|
|
Agave victoriae-reginae (II) #4 |
|
art af agave |
||||||||||||||||||||
|
|
Nolina interrata (II) |
|
art af græs |
||||||||||||||||||||
|
|
Yucca queretaroensis (II) |
|
palmelilje |
||||||||||||||||||||
AIZOACEAE |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Conophytum spp. (III Sydafrika) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Mestoklema tuberosum (III Sydafrika) |
|
||||||||||||||||||||
AMARYLLIDACEAE |
|
|
|
narcissus |
||||||||||||||||||||
|
|
Galanthus spp. (II) #4 |
|
arter af vintergæk |
||||||||||||||||||||
|
|
Sternbergia spp. (II) #4 |
|
krokusliljer |
||||||||||||||||||||
ANACARDIACEAE |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Operculicarya decaryi (II) |
|
jabihy |
||||||||||||||||||||
|
|
Operculicarya hyphaenoides (II) |
|
jabihy |
||||||||||||||||||||
|
|
Operculicarya pachypus (II) |
|
tabily |
||||||||||||||||||||
APOCYNACEAE |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Hoodia spp. (II) #9 |
|
hoodia |
||||||||||||||||||||
|
|
Pachypodium spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A) #4 |
|
arter af madagaskarsøjle |
||||||||||||||||||||
|
Pachypodium ambongense (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Pachypodium baronii (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Pachypodium decaryi (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Pachypodium windsorii (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Raphionacme zeyheri (III Sydafrika) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
Rauvolfia serpentina (II) #2 |
|
indisk slangerod |
||||||||||||||||||||
ARALIACEAE |
|
|
|
vedbend |
||||||||||||||||||||
|
|
Panax ginseng (II) (Kun populationen i Den Russiske Føderation; ingen anden population er opført i bilagene til nærværende forordning) #3 |
|
panax ginseng |
||||||||||||||||||||
|
|
Panax quinquefolius (II) #3 |
|
amerikansk ginseng |
||||||||||||||||||||
ARAUCARIACEAE |
|
|
|
abeskræk |
||||||||||||||||||||
|
Araucaria araucana (I) |
|
|
abernes skræk |
||||||||||||||||||||
ASPARAGACEAE |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Beaucarnea spp. (II) |
|
elefantfod |
||||||||||||||||||||
BERBERIDACEAE |
|
|
|
berberis |
||||||||||||||||||||
|
|
Podophyllum hexandrum (II) #2 |
|
himalayafodblad |
||||||||||||||||||||
BIGNONIACEAE |
|
|
|
Bignonia, trumpetræer |
||||||||||||||||||||
|
|
Handroanthus spp. (II) #17 (denne opførelse får virkning den 25. november 2024) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Roseodendron spp. (II) #17 (denne opførelse får virkning den 25. november 2024) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Tabebuia spp. (II) #17 (denne opførelse får virkning den 25. november 2024) |
|
|
||||||||||||||||||||
BROMELIACEAE |
|
|
|
luftplanter, bromeliaer |
||||||||||||||||||||
|
|
Tillandsia harrisii (II) #4 |
|
harris tillandsia |
||||||||||||||||||||
|
|
Tillandsia kammii (II) #4 |
|
kamms tillandsia |
||||||||||||||||||||
|
|
Tillandsia xerographica (II) (7) #4 |
|
xerographic tillandsia |
||||||||||||||||||||
CACTACEAE |
|
|
|
kaktus |
||||||||||||||||||||
|
|
CACTACEAE spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A og Pereskia spp., Pereskiopsis spp. og Quiabentia spp.) (8) #4 |
|
kaktus |
||||||||||||||||||||
|
Ariocarpus spp. (I) |
|
|
art af kaktus |
||||||||||||||||||||
|
Astrophytum asterias (I) |
|
|
art af kaktus |
||||||||||||||||||||
|
Aztekium ritteri (I) |
|
|
art af kaktus |
||||||||||||||||||||
|
Coryphantha werdermannii (I) |
|
|
art af kaktus |
||||||||||||||||||||
|
Discocactus spp. (I) |
|
|
art af kaktus |
||||||||||||||||||||
|
Echinocereus ferrerianus ssp. lindsayorum (I) |
|
|
art af kaktus |
||||||||||||||||||||
|
Echinocereus schmollii (I) |
|
|
art af kaktus |
||||||||||||||||||||
|
Escobaria minima (I) |
|
|
art af kaktus |
||||||||||||||||||||
|
Escobaria sneedii (I) |
|
|
art af kaktus |
||||||||||||||||||||
|
Mammillaria pectinifera (I) (omfatter ssp. solisioides) |
|
|
art af kaktus |
||||||||||||||||||||
|
Melocactus conoideus (I) |
|
|
art af kaktus |
||||||||||||||||||||
|
Melocactus deinacanthus (I) |
|
|
art af kaktus |
||||||||||||||||||||
|
Melocactus glaucescens (I) |
|
|
art af kaktus |
||||||||||||||||||||
|
Melocactus paucispinus (I) |
|
|
art af kaktus |
||||||||||||||||||||
|
Obregonia denegrii (I) |
|
|
art af kaktus |
||||||||||||||||||||
|
Pachycereus militaris (I) |
|
|
art af kaktus |
||||||||||||||||||||
|
Pediocactus bradyi (I) |
|
|
art af kaktus |
||||||||||||||||||||
|
Pediocactus knowltonii (I) |
|
|
art af kaktus |
||||||||||||||||||||
|
Pediocactus paradinei (I) |
|
|
art af kaktus |
||||||||||||||||||||
|
Pediocactus peeblesianus (I) |
|
|
art af kaktus |
||||||||||||||||||||
|
Pediocactus sileri (I) |
|
|
art af kaktus |
||||||||||||||||||||
|
Pelecyphora spp. (I) |
|
|
art af kaktus |
||||||||||||||||||||
|
Sclerocactus blainei (I) |
|
|
art af kaktus |
||||||||||||||||||||
|
Sclerocactus brevihamatus ssp. tobuschii (I) |
|
|
art af kaktus |
||||||||||||||||||||
|
Sclerocactus brevispinus (I) |
|
|
art af kaktus |
||||||||||||||||||||
|
Sclerocactus cloverae (I) |
|
|
art af kaktus |
||||||||||||||||||||
|
Sclerocactus erectocentrus (I) |
|
|
art af kaktus |
||||||||||||||||||||
|
Sclerocactus glaucus (I) |
|
|
art af kaktus |
||||||||||||||||||||
|
Sclerocactus mariposensis (I) |
|
|
art af kaktus |
||||||||||||||||||||
|
Sclerocactus mesae-verdae (I) |
|
|
art af kaktus |
||||||||||||||||||||
|
Sclerocactus nyensis (I) |
|
|
art af kaktus |
||||||||||||||||||||
|
Sclerocactus papyracanthus (I) |
|
|
art af kaktus |
||||||||||||||||||||
|
Sclerocactus pubispinus (I) |
|
|
art af kaktus |
||||||||||||||||||||
|
Sclerocactus sileri (I) |
|
|
art af kaktus |
||||||||||||||||||||
|
Sclerocactus wetlandicus (I) |
|
|
art af kaktus |
||||||||||||||||||||
|
Sclerocactus wrightiae (I) |
|
|
art af kaktus |
||||||||||||||||||||
|
Strombocactus spp. (I) |
|
|
art af kaktus |
||||||||||||||||||||
|
Turbinicarpus spp. (I) |
|
|
art af kaktus |
||||||||||||||||||||
|
Uebelmannia spp. (I) |
|
|
art af kaktus |
||||||||||||||||||||
CARYOCARACEAE |
|
|
|
ajos |
||||||||||||||||||||
|
|
Caryocar costaricense (II) #4 |
|
ajillo |
||||||||||||||||||||
COMPOSITAE (ASTERACEAE) |
|
|
|
kurvblomster |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Crassothonna clavifolia (III Sydafrika) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Othonna armiana (III Sydafrika) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Othonna cacalioides (III Sydafrika) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Othonna euphorbioides (III Sydafrika) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Othonna retrorsa (III Sydafrika) |
|
||||||||||||||||||||
|
Saussurea costus (I) (Også kendt som S. lappa, Aucklandia lappa eller A. costus) |
|
|
Costus |
||||||||||||||||||||
CRASSULACEAE |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Rhodiola spp. (II) #2 |
|
rosenrod, rhodiolaer, almindelig rosenrod |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Tylecodon bodleyae (III Sydafrika) Tylecodon nolteei (III Sydafrika) Tylecodon reticulatus (III Sydafrika) |
|
||||||||||||||||||||
CUCURBITACEAE |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Zygosicyos pubescens (II) (også kendt som Xerosicyos pubescens) |
|
tobory |
||||||||||||||||||||
|
|
Zygosicyos tripartitus (II) |
|
betoboky |
||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
CUPRESSACEAE |
|
|
|
cypresser |
||||||||||||||||||||
|
Fitzroya cupressoides (I) |
|
|
fitzroya |
||||||||||||||||||||
|
Pilgerodendron uviferum (I) |
|
|
pilgerodendron |
||||||||||||||||||||
|
|
Widdringtonia whytei (II) |
|
cedertræ |
||||||||||||||||||||
CYATHEACEAE |
|
|
|
træbregner |
||||||||||||||||||||
|
|
Cyathea spp. (II) #4 |
|
træbregner |
||||||||||||||||||||
CYCADACEAE |
|
|
|
koglepalmer |
||||||||||||||||||||
|
|
CYCADACEAE spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A) #4 |
|
koglepalmer |
||||||||||||||||||||
|
Cycas beddomei (I) |
|
|
indisk cykas |
||||||||||||||||||||
DICKSONIACEAE |
|
|
|
træbregner |
||||||||||||||||||||
|
|
Cibotium barometz (II) #4 |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Dicksonia spp. (II) (Kun populationerne i Nord-, Syd- og Mellemamerika; ingen andre populationer er opført i bilagene til nærværende forordning. Dette omfatter synonymerne Dicksonia berteriana, D. externa, D. sellowiana og D. stuebelii) #4 |
|
træbregner |
||||||||||||||||||||
DIDIEREACEAE |
|
|
|
didiereaer |
||||||||||||||||||||
|
|
DIDIEREACEAE spp. (II) #4 |
|
alluaudias, didiereas |
||||||||||||||||||||
DIOSCOREACEAE |
|
|
|
yams |
||||||||||||||||||||
|
|
Dioscorea deltoidea (II) #4 |
|
art af yams |
||||||||||||||||||||
DROSERACEAE |
|
|
|
soldug |
||||||||||||||||||||
|
|
Dionaea muscipula (II) #4 |
|
venus' fluefanger |
||||||||||||||||||||
EBENACEAE |
|
|
|
ibenholt |
||||||||||||||||||||
|
|
Diospyros spp. (II) (Kun populationerne i Madagaskar; ingen anden population er opført i bilagene til nærværende forordning) #5 |
|
|
||||||||||||||||||||
EUPHORBIACEAE |
|
|
|
vortemælk |
||||||||||||||||||||
|
|
Euphorbia spp. (II) #4 Kun sukkulenter, undtagen:
|
|
vortemælk |
||||||||||||||||||||
|
Euphorbia ambovombensis (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Euphorbia capsaintemariensis (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Euphorbia cremersii (I) (Omfatter formen viridifolia og var. rakotozafyi) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Euphorbia cylindrifolia (I) (Omfatter ssp. tuberifera) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Euphorbia decaryi (I) (Omfatter varianterne ampanihyensis, robinsonii og sprirosticha) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Euphorbia francoisii (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Euphorbia handiensis (II) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Euphorbia lambii (II) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Euphorbia moratii (I) (Omfatter varianterne antsingiensis, bemarahensis og multiflora) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Euphorbia parvicyathophora (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Euphorbia quartziticola (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Euphorbia stygiana (II) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Euphorbia tulearensis (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
FAGACEAE |
|
|
|
bøg, eg |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Quercus mongolica (III Den Russiske Føderation) #5 |
art af eg |
||||||||||||||||||||
FOUQUIERIACEAE |
|
|
|
ocotillos, boojums |
||||||||||||||||||||
|
|
Fouquieria columnaris (II) #4 |
|
boojumtræ |
||||||||||||||||||||
|
Fouquieria fasciculata (I) |
|
|
arbol del barril |
||||||||||||||||||||
|
Fouquieria purpusii (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
GERANIACEAE |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Monsonia herrei (III Sydafrika) |
fine-leaved candle bush |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Monsonia multifida (III Sydafrika) |
red-throat dwarf candle bush |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Monsonia patersonii (III Sydafrika) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Pelargonium crassicaule (III Sydafrika) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Pelargonium triste (III Sydafrika) |
|
||||||||||||||||||||
GNETACEAE |
|
|
|
joint firs |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Gnetum montanum (III Nepal) #1 |
|
||||||||||||||||||||
JUGLANDACEAE |
|
|
|
valnød |
||||||||||||||||||||
|
|
Oreomunnea pterocarpa (II) #4 |
|
gavilàn |
||||||||||||||||||||
LAURACEAE |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Aniba rosaeodora (II) (også kendt som A. duckei) #12 |
|
rio-palisander |
||||||||||||||||||||
LEGUMINOSAE (FABACEAE) |
|
|
|
bælgplanter |
||||||||||||||||||||
|
|
Afzelia spp. (II) (afrikanske populationer) #17 |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Dalbergia spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A) #15 |
|
|
||||||||||||||||||||
|
Dalbergia nigra (I) |
|
|
rio-palisander |
||||||||||||||||||||
|
|
Dipteryx spp. (II) #17 (denne opførelse får virkning den 25. november 2024) |
Dipteryx panamensis (III Costa Rica/Nicaragua) (indtil 24. november 2024) |
cumaru, brasiliansk teaktræ, tonkabønnetræ |
||||||||||||||||||||
|
|
Guibourtia demeusei (II) #15 |
|
art af bubinga |
||||||||||||||||||||
|
|
Guibourtia pellegriniana (II) #15 |
|
art af bubinga |
||||||||||||||||||||
|
|
Guibourtia tessmannii (II) #15 |
|
art af bubinga |
||||||||||||||||||||
|
|
Paubrasilia echinata (II) #10 |
|
brasiltræ |
||||||||||||||||||||
|
|
Pericopsis elata (II) #17 |
|
afrormosia |
||||||||||||||||||||
|
|
Platymiscium parviflorum (II) #4 |
|
cristobal |
||||||||||||||||||||
|
|
Pterocarpus santalinus (II) #7 |
|
rød sandel |
||||||||||||||||||||
|
|
Pterocarpus spp. (II) (afrikanske populationer) #17 |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Senna meridionalis (II) |
|
rød sandel |
||||||||||||||||||||
LILIACEAE |
|
|
|
liljer |
||||||||||||||||||||
|
|
Aloe spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført under bilag A, og Aloe vera, også kendt som Aloe barbadensis, som ikke er opført i bilagene) #4 |
|
aloe |
||||||||||||||||||||
|
Aloe albida (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe albiflora (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe alfredii (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe bakeri (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe bellatula (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe calcairophila (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe compressa (I) (Også varianterne paucituberculata, rugosquamosa og schistophila) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe delphinensis (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe descoingsii (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe fragilis (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe haworthioides (I) (Omfatter var. aurantiaca) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe helenae (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe laeta (I) (omfatter var. maniaensis) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe parallelifolia (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe parvula (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe pillansii (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe polyphylla (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe rauhii (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe suzannae (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe versicolor (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe vossii (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
MAGNOLIACEAE |
|
|
|
magnolia |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Magnolia liliifera var. obovata (III Nepal) #1 |
safan |
||||||||||||||||||||
MALVACEAE |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Adansonia grandidieri (II) #16 |
|
art af baobab |
||||||||||||||||||||
MELIACEAE |
|
|
|
mahogni |
||||||||||||||||||||
|
|
Cedrela spp. (II) #6 (Populationerne i Neotroperne) |
|
cigarkassetræ |
||||||||||||||||||||
|
|
Khaya spp. (II) (afrikanske populationer) #17 |
|
afrikansk mahogni |
||||||||||||||||||||
|
|
Swietenia humilis (II) #4 |
|
art af mahogni |
||||||||||||||||||||
|
|
Swietenia macrophylla (II) (Populationen i Neotroperne — omfatter Mellem- og Sydamerika samt Caribien) #6 |
|
bredbladet mahogni |
||||||||||||||||||||
|
|
Swietenia mahagoni (II) #5 |
|
cuba-mahogni |
||||||||||||||||||||
NEPENTHACEAE |
|
|
|
kandebærere (gamle verden) |
||||||||||||||||||||
|
|
Nepenthes spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A) #4 |
|
tropiske kandebærere |
||||||||||||||||||||
|
Nepenthes khasiana (I) |
|
|
art af kandebærer |
||||||||||||||||||||
|
Nepenthes rajah (I) |
|
|
art af kandebærer |
||||||||||||||||||||
OLEACEAE |
|
|
|
oliventræer, asketræer |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Fraxinus mandshurica (III Den Russiske Føderation) #5 |
art af asketræ |
||||||||||||||||||||
ORCHIDACEAE |
|
|
|
orkidéer |
||||||||||||||||||||
|
|
ORCHIDACEAE spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A) (9) #4 |
|
orkidéer |
||||||||||||||||||||
|
For alle de følgende bilag A-orkidéarter gælder forordningen ikke for frøplantekulturer og vævskulturer, når:
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aerangis ellisii (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Cattleya jongheana (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Cattleya lobata (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Cephalanthera cucullata (II) |
|
|
art af orkidé |
||||||||||||||||||||
|
Cypripedium calceolus (II) |
|
|
stor fruesko |
||||||||||||||||||||
|
Dendrobium cruentum (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Goodyera macrophylla (II) |
|
|
madeiraknærod |
||||||||||||||||||||
|
Liparis loeselii (II) |
|
|
mygblomst |
||||||||||||||||||||
|
Mexipedium xerophyticum (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Ophrys argolica (II) |
|
|
art af orkidé |
||||||||||||||||||||
|
Ophrys lunulata (II) |
|
|
art af orkidé |
||||||||||||||||||||
|
Orchis scopulorum (II) |
|
|
art af orkidé |
||||||||||||||||||||
|
Paphiopedilum spp. (I) |
|
|
venussko |
||||||||||||||||||||
|
Peristeria elata (I) |
|
|
art af orkidé |
||||||||||||||||||||
|
Phragmipedium spp. (I) |
|
|
sydamerikansk venussko |
||||||||||||||||||||
|
Renanthera imschootiana (I) |
|
|
rød vanda |
||||||||||||||||||||
|
Spiranthes aestivalis (II) |
|
|
art af knærod |
||||||||||||||||||||
OROBANCHACEAE |
|
|
|
gyvelkvælere |
||||||||||||||||||||
|
|
Cistanche deserticola (II) #4 |
|
soløjetræ |
||||||||||||||||||||
PALMAE (ARECACEAE) |
|
|
|
palmer |
||||||||||||||||||||
|
|
Beccariophoenix madagascariensis (II) #4 |
|
manarano |
||||||||||||||||||||
|
|
Dypsis decaryi (II) #4 |
|
art af palme |
||||||||||||||||||||
|
Dypsis decipiens (I) |
|
|
art af palme |
||||||||||||||||||||
|
|
Lemurophoenix halleuxii (II) |
|
art af palme |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Lodoicea maldivica (III Seychellerne) #13 |
maldivisk nød |
||||||||||||||||||||
|
|
Marojejya darianii (II) |
|
ravimbepalme |
||||||||||||||||||||
|
|
Ravenea louvelii (II) |
|
art af palme |
||||||||||||||||||||
|
|
Ravenea rivularis (II) |
|
art af palme |
||||||||||||||||||||
|
|
Satranala decussilvae (II) |
|
satranalapalme |
||||||||||||||||||||
|
|
Voanioala gerardii (II) |
|
voanioalapalme |
||||||||||||||||||||
PAPAVERACEAE |
|
|
|
valmuer |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Meconopsis regia (III Nepal) #1 |
valmuesøster |
||||||||||||||||||||
PASSIFLORACEAE |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Adenia firingalavensis (II) |
|
art af passionsblomst |
||||||||||||||||||||
|
|
Adenia olaboensis (II) |
|
art af passionsblomst |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Adenia spinosa (III Sydafrika) |
tornet adenia |
||||||||||||||||||||
|
|
Adenia subsessilifolia (II) |
|
art af passionsblomst |
||||||||||||||||||||
PEDALIACEAE |
|
|
|
sesamfamilien |
||||||||||||||||||||
|
|
Uncarina grandidieri (II) |
|
art af sesam |
||||||||||||||||||||
|
|
Uncarina stellulifera (II) |
|
art af sesam |
||||||||||||||||||||
PINACEAE |
|
|
|
nåletræer |
||||||||||||||||||||
|
Abies guatemalensis (I) |
|
|
guatemala-ædelgran |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Pinus koraiensis (III Den Russiske Føderation) #5 |
|
||||||||||||||||||||
PODOCARPACEAE |
|
|
|
taks |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Podocarpus neriifolius (III Nepal) #1 |
nerie-sydtaks |
||||||||||||||||||||
|
Podocarpus parlatorei (I) |
|
|
argentinsk sydtaks |
||||||||||||||||||||
PORTULACACEAE |
|
|
|
portulakker |
||||||||||||||||||||
|
|
Anacampseros spp. (II) #4 |
|
portulak |
||||||||||||||||||||
|
|
Avonia spp. (II) #4 |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Lewisia serrata (II) #4 |
|
art af lewisia |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Portulacaria pygmaea (III Sydafrika) |
pygmæ-svinebusk |
||||||||||||||||||||
PRIMULACEAE |
|
|
|
primulaer, alpevioler |
||||||||||||||||||||
|
|
Cyclamen spp. (II) (11) #4 |
|
alpevioler |
||||||||||||||||||||
RANUNCULACEAE |
|
|
|
smørblomster |
||||||||||||||||||||
|
|
Adonis vernalis (II) #2 |
|
våradonis |
||||||||||||||||||||
|
|
Hydrastis canadensis (II) #8 |
|
gyldensegl |
||||||||||||||||||||
ROSACEAE |
|
|
|
roser |
||||||||||||||||||||
|
|
Prunus africana (II) #4 |
|
art af rose |
||||||||||||||||||||
RUBIACEAE |
|
|
|
krap |
||||||||||||||||||||
|
Balmea stormiae (I) |
|
|
krap |
||||||||||||||||||||
SANTALACEAE |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Osyris lanceolata (II) (Kun populationerne i Burundi, Etiopien, Kenya, Rwanda, Uganda og Tanzania; ingen anden population er opført i bilagene) #2 |
|
østafrikansk sandeltræ |
||||||||||||||||||||
SARRACENIACEAE |
|
|
|
fluetrompeter (nye verden) |
||||||||||||||||||||
|
|
Sarracenia spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A) #4 |
|
fluetrompeter |
||||||||||||||||||||
|
Sarracenia oreophila (I) |
|
|
art af fluetrompet |
||||||||||||||||||||
|
Sarracenia rubra ssp. alabamensis (I) |
|
|
art af fluetrompet |
||||||||||||||||||||
|
Sarracenia rubra ssp. jonesii (I) |
|
|
art af fluetrompet |
||||||||||||||||||||
SCROPHULARIACEAE |
|
|
|
brunrod |
||||||||||||||||||||
|
|
Picrorhiza kurrooa (II) (omfatter ikke Picrorhiza scrophulariiflora) #2 |
|
indisk ensian |
||||||||||||||||||||
STANGERIACEAE |
|
|
|
stangerias (koglepalmer) |
||||||||||||||||||||
|
|
Bowenia spp. (II) #4 |
|
koglepalmer |
||||||||||||||||||||
|
Stangeria eriopus (I) |
|
|
stangeria |
||||||||||||||||||||
TAXACEAE |
|
|
|
taks |
||||||||||||||||||||
|
|
Taxus chinensis og infraspecifikke systematiske enheder af denne art (II) #2 |
|
art af taks |
||||||||||||||||||||
|
|
Taxus cuspidata og infraspecifikke systematiske enheder af denne art (II) (12) #2 |
|
art af taks |
||||||||||||||||||||
|
|
Taxus fuana og infraspecifikke systematiske enheder af denne art (II) #2 |
|
art af taks |
||||||||||||||||||||
|
|
Taxus sumatrana og infraspecifikke systematiske enheder af denne art (II) #2 |
|
art af taks |
||||||||||||||||||||
|
|
Taxus wallichiana (II) #2 |
|
art af taks |
||||||||||||||||||||
THYMELAEACEAE (AQUILARIACEAE) |
|
|
|
ramin |
||||||||||||||||||||
|
|
Aquilaria spp. (II) #14 |
|
ramin |
||||||||||||||||||||
|
|
Gonystylus spp. (II) #4 |
|
ramin |
||||||||||||||||||||
|
|
Gyrinops spp. (II) #14 |
|
ramin |
||||||||||||||||||||
TROCHODENDRACEAE (TETRACENTRACEAE) |
|
|
|
hjultræ |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Tetracentron sinense (III Nepal) #1 |
|
||||||||||||||||||||
VALERIANACEAE |
|
|
|
baldrian |
||||||||||||||||||||
|
|
Nardostachys grandiflora (II) #2 |
|
|
||||||||||||||||||||
VITACEAE |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Cyphostemma elephantopus (II) |
|
lazampasika |
||||||||||||||||||||
|
|
Cyphostemma laza (II) |
|
laza |
||||||||||||||||||||
|
|
Cyphostemma montagnacii (II) |
|
lazambohitra |
||||||||||||||||||||
WELWITSCHIACEAE |
|
|
|
welwitschias |
||||||||||||||||||||
|
|
Welwitschia mirabilis (II) #4 |
|
welwitschia |
||||||||||||||||||||
ZAMIACEAE |
|
|
|
koglepalmer |
||||||||||||||||||||
|
|
ZAMIACEAE spp. (II) (Undtagen de arter, der er opført i bilag A) #4 |
|
koglepalmer |
||||||||||||||||||||
|
Ceratozamia spp. (I) |
|
|
art af koglepalme |
||||||||||||||||||||
|
Encephalartos spp. (I) |
|
|
art af palme |
||||||||||||||||||||
|
Microcycas calocoma (I) |
|
|
art af palme |
||||||||||||||||||||
|
Zamia restrepoi (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
ZINGIBERACEAE |
|
|
|
ingefær |
||||||||||||||||||||
|
|
Hedychium philippinense (II) #4 |
|
art af ingefær |
||||||||||||||||||||
|
|
Siphonochilus aethiopicus (II) (Populationer i Mozambique, Eswatini, Sydafrika og Zimbabwe) |
|
art af ingefær |
||||||||||||||||||||
ZYGOPHYLLACEAE |
|
|
|
lignum-vitae |
||||||||||||||||||||
|
|
Bulnesia sarmientoi (II) #11 |
|
art af plante |
||||||||||||||||||||
|
|
Guaiacum spp. (II) #2 |
|
lignum-vitae |
|
Bilag D |
Trivialnavn |
FAUNA |
||
CHORDATA (CHORDATES) |
||
MAMMALIA |
|
Pattedyr |
CARNIVORA |
|
|
Canidae |
|
hunde, ræve, ulve |
|
Vulpes vulpes griffithi (III Indien) §1 |
underart af rød ræv |
|
Vulpes vulpes montana (III Indien) §1 |
underart af rød ræv |
|
Vulpes vulpes pusilla (III Indien) §1 |
underart af rød ræv |
Mustelidae |
|
mårer |
|
Mustela altaica (III Indien) §1 |
bjergvæsel |
|
Mustela erminea ferghanae (III Indien) §1 |
underart af hermelin, lækat |
|
Mustela kathiah (III Indien) §1 |
gulbuget væsel |
|
Mustela sibirica (III Indien) §1 |
sibirisk væsel |
AVES |
|
fugle |
ANSERIFORMES |
|
|
Anatidae |
|
ænder, gæs, svaner |
|
Anas melleri |
madagaskarand |
|
|
|
|
|
|
REPTILIA |
|
krybdyr |
SAURIA |
|
|
Agamidae |
|
|
|
Otocryptis wiegmanni |
almindelig kænguru-agam |
Cordylidae |
|
bælte- og pladeøgler |
|
Platysaurus imperator |
kejser-fladbælteøgle |
Gekkonidae |
|
egentlige gekkoer |
|
Rhacodactylus auriculatus |
ny kaledonisk gekko |
|
Rhacodactylus ciliatus |
art af kæmpegekko |
|
Rhacodactylus leachianus |
ny kaledonisk kæmpegekko |
|
|
|
|
Teratoscincus scincus (omfatter Teratoscincus scincus rustamowi, T. s. keyserlingii og T. s. scincus) |
centralasiatisk pladehalegekko |
Gerrhosauridae |
|
pladeøgler |
|
Tracheloptychus petersi |
vestlig kølpladeøgle |
|
Zonosaurus karsteni |
diadem-pladeøgle |
|
Zonosaurus maximus |
stor bælte-pladeøgle |
|
Zonosaurus quadrilineatus |
firstribet pladeøgle |
Scincidae |
|
skinker |
|
Tribolonotus gracilis |
rødøjet krokodilleskink |
|
Tribolonotus novaeguineae |
krokodilleskink |
SERPENTES |
|
|
Colubridae |
|
snoge |
|
Elaphe carinata §1 |
østasiatisk kølet rottesnog |
|
Elaphe radiata §1 |
art af rottesnog |
|
Elaphe taeniura §1 |
taiwan-rottesnog |
|
Enhydris bocourti §1 |
art af vandsnog |
|
Homalopsis spp. §1 |
art af vandsnog |
|
Langaha nasuta |
art af bladnæsesnog |
|
Leioheterodon madagaskariensis |
stor madagascartrynesnog |
|
Ptyas korros §1 |
indokinesisk rottesnog |
|
|
|
Hydrophiidae |
|
havslanger |
|
Lapemis curtus (omfatter Lapemis hardwickii) §1 |
dværghavslange |
Viperidae |
|
hugorme |
|
|
|
|
Pseudocerastes spp., undtagen de arter, der er opført i bilag B |
østlige hornslanger |
AMPHIBIA |
|
|
ANURA |
|
frøer og tudser |
Bufonidae |
|
|
|
Atelopus spp., undtagen de arter, der er opført i bilag A |
harlequin-tudser |
Dicroglossidae |
|
frøer |
|
Limnonectes macrodon |
art af frø |
Hylidae |
|
løvfrøer |
|
Phyllomedusa sauvagii |
art af frø |
Leptodactylidae |
|
smalfingerfrøer |
|
Leptodactylus laticeps |
art af frø |
Ranidae |
|
frøer |
|
Pelophylax shqipericus |
art af frø |
CAUDATA |
|
|
Hynobiidae |
|
asiatiske kæmpesalamandre |
|
Ranodon sibiricus |
semirechensk salamander/centralasiatisk salamander/siberisk salamander |
Plethodontidae |
|
lungeløse salamandre |
|
Bolitoglossa dofleini |
art af salamander |
Salamandridae |
|
salamandre |
|
Cynops ensicauda |
art af salamander |
ACTINOPTERYGII |
|
fisk |
PERCIFORMES |
|
|
Apogonidae |
|
|
|
Pterapogon kauderni |
banggai kardinalfisk |
|
|
|
MOLLUSCA (BLØDDYR) |
||
GASTROPODA |
|
|
Haliotidae |
|
|
|
Haliotis midae |
søøre |
FLORA |
||
AGAVACEAE |
|
agaver |
|
|
|
|
Dasylirion longissimum |
art af agaver |
ARACEAE |
|
arum |
|
Arisaema dracontium |
grøn snabelkalla |
|
Arisaema erubescens |
|
|
Arisaema galeatum |
|
|
Arisaema nepenthoides |
|
|
Arisaema sikokianum |
|
|
Arisaema thunbergii var. urashima |
|
|
Arisaema tortuosum |
|
|
|
|
|
|
|
BIGNONIACEAE |
|
|
|
Handroanthus spp. §5 (indtil 24. november 2024) Tabebuia spp. §5 (indtil 24. november 2024) Roseodendron spp. §5 (indtil 24. november 2024) |
trompettræ |
BURSERACEAE |
|
burseraer |
|
Aucoumea klaineana §5 Boswellia spp. §4 |
gabon-mahogni |
COMPOSITAE (ASTERACEAE) |
|
kurvblomster |
|
Arnica montana §2 |
guldblomme, volverlej |
|
Othonna clavifolia |
|
|
Othonna herrei |
|
ERICACEAE |
|
lyng, rhododendron |
|
Arctostaphylos uva-ursi §2 |
hede-melbærris |
GENTIANACEAE |
|
ensian |
|
Gentiana lutea §2 |
gul ensian |
LEGUMINOSAE |
|
bælgplanter |
|
Dipteryx spp. §5 (undtagen D. panamensis) (indtil 24. november 2024) |
camaru |
|
Millettia stuhlmannii §5 |
panga-panga |
|
Pterocarpus macrocarpus §4 |
burma paduk |
LILIACEAE |
|
liljer |
|
Trillium pusillum |
art af treblad |
|
Trillium rugelii |
art af treblad |
|
Trillium sessile |
art af treblad |
LYCOPODIACEAE |
|
ulvefod |
|
Lycopodium clavatum §2 |
almindelig ulvefod |
MELIACEAE |
|
mahogni |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Entandrophragma cylindricum §5 |
sapeli mahogni |
MENYANTHACEAE |
|
bukkeblad |
|
Menyanthes trifoliata §2 |
bukkeblad |
PARMELIACEAE |
|
skållav |
|
Cetraria islandica §2 |
islandsk mos |
PASSIFLORACEAE |
|
ørkenroser |
|
Adenia glauca |
ørkenrose |
|
Adenia pechuelli |
ørkenrose |
PEDALIACEAE |
|
sesam, djævleklo |
|
Harpagophytum spp. §2 |
djævleklo |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SANTALACEAE |
|
sandeltræ |
|
Okoubaka aubrevillei §2 |
dødstræ |
SAPOTACEAE |
|
Sapodillas |
|
Baillonella toxisperma §5 |
Moabi |
SELAGINELLACEAE |
|
dværgulvefod |
|
Selaginella lepidophylla |
jerikos rose |
(1) Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2009/147/EF af 30. november 2009 om beskyttelse af vilde fugle (EUT L 20 af 26.1.2010, s. 7).
(2) Rådets direktiv 92/43/EØF af 21. maj 1992 om bevaring af naturtyper samt vilde dyr og planter (EFT L 206 af 22.7.1992, s. 7).
(3) Denne anmærkning har udelukkende det formål at tillade international handel med fibre fra vikunjaer (Vicugna vicugna) og afledte produkter heraf, når fibrene udvindes ved klipning af levende vikunjaer. Handel med produkter, der er afledt af fibrene, må alene finde sted i overensstemmelse med følgende bestemmelser:
a) |
Enhver person eller enhed, der forarbejder vikunja-fibre til fremstilling af klædestof og beklædningsgenstande, skal anmode om tilladelse fra de relevante myndigheder i oprindelseslandet [oprindelseslande: Landene, hvor arterne forekommer, det vil sige Argentina, Bolivia, Chile, Ecuador og Peru] til anvendelse af betegnelsen, mærket eller logoet »vikunja oprindelsesland«, der vedtages af de artsforekomstlande, som har undertegnet konventionen om bevarelse og forvaltning af vikunjaer. |
b) |
Klædestof eller beklædningsgenstande, der markedsføres, skal mærkes eller identificeres i overensstemmelse med følgende bestemmelser:
|
c) |
Med hensyn til international handel med håndværksprodukter fremstillet af fiber fra vikunjaer, der er klippet levende, og som er fremstillet i artsforekomstlandene, skal betegnelsen, mærket eller logoet VICUÑA [OPRINDELSESLAND] — ARTESANÍA anvendes som anført nedenfor: |
d) |
Hvis der anvendes vikunja-fibre fra forskellige oprindelseslande til fremstillingen af klædestof og beklædningsgenstande, skal betegnelsen, mærket eller logoet for hvert enkelt oprindelsesland for fibrene angives som anført i stk. b), litra i) og ii). |
e) |
Alle andre enheder anses for at være enheder af arter, der er opført på liste I, og handelen med sådanne enheder reguleres i overensstemmelse hermed. |
(4) Alle arter er opført på konventionens liste II undtagen Balaena mysticetus, Eubalaena spp., Balaenoptera acutorostrata (undtagen populationen i Vestgrønland), Balaenoptera bonaerensis, Balaenoptera borealis, Balaenoptera edeni, Balaenoptera musculus, Balaenoptera omurai, Balaenoptera physalus, Megaptera novaeangliae, Orcaella brevirostris, Orcaella heinsohni, Sotalia spp., Sousa spp., Eschrichtius robustus, Lipotes vexillifer, Caperea marginata, Neophocaena asiaeorientalis, Neophocaena phocaenoides, Phocoena sinus, Physeter macrocephalus, Platanista spp., Berardius spp. og Hyperoodon spp., der er opført på liste I. Enheder af arter, som er opført på konventionens liste II, herunder andre varer og andre afledte produkter end kødprodukter til kommercielle formål, som den grønlandske befolkning fanger under en af de kompetente myndigheder udstedt licens, betragtes som henhørende under bilag B. Der er fastsat en årlig eksportkvote på nul for levende enheder fra Sortehavsbestanden af Tursiops truncatus, der er taget i naturen og handles i primært kommercielt øjemed.
(5) Populationerne i Botswana, Namibia, Sydafrika og Zimbabwe (opført i bilag B):
Udelukkende med det formål at tillade: a) eksport af jagttrofæer til ikke-kommercielle formål; b) handel med levende dyr til hensigtsmæssige og acceptable bestemmelsessteder, jf. Resolution Conf. 11.20 (Rev. CoP18) for Botswana og Zimbabwe og til in situ-bevaringsprogrammer for Namibia og Sydafrika; c) handel med huder; d) handel med hår; e) handel med lædervarer til kommercielle eller ikke-kommercielle formål for Botswana, Namibia og Sydafrika og for ikke-kommercielle formål for Zimbabwe; f) handel med individuelt mærkede og certificerede udskårne elfenbensamuletter »Ekipas«, som indgår i færdigforarbejdede smykker til ikke-kommercielle formål for Namibia og billedskærerarbejder i elfenben til ikke-kommercielle formål for Zimbabwe; g) handel med registreret ubearbejdet elfenben (for Botswana, Namibia, Sydafrika og Zimbabwe, hele stødtænder og stykker) på følgende betingelser: i) kun registrerede lagre, som tilhører det pågældende lands regering og med oprindelse i landet (undtagen konfiskeret elfenben og elfenben af ukendt oprindelse), ii) kun til handelspartnere, der er godkendt af CITES' sekretariat i samråd med Det Stående Udvalg som havende tilstrækkelig national lovgivning og overvågning af indenrigshandelen til at sikre, at importeret elfenben ikke reeksporteres, og at det administreres i henhold til alle kravene i Resolution Conf. 10.10 (Rev. CoP18) om indenlandsk fremstilling og handel, iii) ikke før sekretariatet har godkendt de eventuelle importlande og de registrerede lagre, som tilhører det pågældende lands regering, iv) ubearbejdet elfenben i henhold til salget på nærmere betingelser af registrerede regeringsejede elfenbenslagre, der er aftalt på CoP12, dvs. 20 000 kg (Botswana), 10 000 kg (Namibia) og 30 000 kg (Sydafrika), v) foruden de mængder, der er aftalt på CoP12, kan regeringsejet elfenben fra Botswana, Namibia, Sydafrika og Zimbabwe, som er registreret inden den 31. januar 2007 og verificeret af sekretariatet, handles og afsættes sammen med det i litra g), nr. iv), omhandlede elfenben i et enkeltstående salg pr. bestemmelsessted under sekretariatets strenge opsyn; vi) overskuddet fra handlen skal udelukkende anvendes til bevarelse af elefanter, bevarelse af lokalsamfund samt udviklingsprogrammer inden for eller i forbindelse med områder med elefantforekomster, og vii) de i litra g), nr. iv), omhandlede yderligere mængder må først udbydes til salg efter Det Stående Udvalgs accept af, at ovennævnte betingelser er opfyldt; h) Der må ikke forelægges partskonferencen nye forslag om at tillade handel med elfenben fra populationer, der allerede er opført i bilag B en periode fra CoP14 til ni år efter datoen for det enkeltstående salg, som skal finde sted i overensstemmelse med bestemmelserne i litra g), nr. i), ii), iii), vi) og vii). Derudover vil sådanne nye forslag blive behandlet i overensstemmelse med afgørelse 14.77 og 14.78 (Rev. CoP15). Det Stående Udvalg kan efter forslag fra sekretariatet beslutte at stoppe handlen delvist eller helt, hvis eksport- eller importlande ikke opfylder betingelserne, eller hvis det kan bevises, at handlen har skadelige virkninger på andre elefantpopulationer. Alle andre enheder anses for at være enheder af arter, der er opført i bilag A, og handelen med sådanne enheder reguleres i overensstemmelse hermed.
(6) Følgende er ikke omfattet af forordningens bestemmelser:
|
Fossiler; |
|
Koralsand, dvs. materialer, som helt eller delvist består af fint malede dele af døde koraller med en diameter på højst 2 mm, som ikke kan defineres som slægt, og som bl.a. også kan indeholde rester af foraminiferer, skaller fra bløddyr og krebsdyr samt koralalger; |
|
Koralfragmenter (inklusive grus og ral), dvs. løse fragmenter af knækkede fingerlignende, døde koraller og andre materialer af en størrelse på mellem 2 og 30 mm målt på alle leder, som ikke kan identificeres som slægt. |
(7) Handel med enheder med kildekode A kun tilladt, hvis enhederne har cataphyll.
(8) Kunstigt opformerede enheder af følgende hybrider og/eller kultivarer er ikke omfattet af forordningens bestemmelser:
Hatiora x graeseri
Schlumbergera x buckleyi
Schlumbergera russelliana x Schlumbergera truncata
Schlumbergera orssichiana x Schlumbergera truncata
Schlumbergera opuntioides x Schlumbergera truncata
Schlumbergera truncata (kultivarer)
Former af Cactaceae spp. podet på følgende grundstammer: Harrisia»Jusbertii«, Hylocereus trigonus eller Hylocereus undatus
Opuntia microdasys (kultivarer).
(9) Kunstigt opformerede hybrider af Cymbidium, Dendrobium, Phalaenopsis og Vanda er ikke omfattet af denne forordning hvis enhederne let kan genkendes som kunstigt opformerede, og som ikke viser tegn på at være taget fra naturen, f.eks. mekaniske skader eller stærk dehydrering som følge af indsamling, uregelmæssig vækst, uensartet størrelse og form pr. systematisk enhed og forsendelse, alger eller andre bladvoksende organismer eller skader forårsaget af insektangreb eller andre skadedyr; og
a) |
når de sendes uden for blomstringsperioden, skal enhederne handles i forsendelser i individuelle containere (dvs. kartoner, kasser eller individuelle hylder i CC-containere), som hver indeholder mindst 20 planter af samme hybrid; planterne i hver container skal være ensartede og sunde; og forsendelsen skal ledsages af dokumentation, f.eks. en faktura, der klart angiver antallet af planter af hver hybrid; eller |
b) |
når de sendes i blomstringsstadiet, dvs. med mindst en helt åben blomst pr. enhed, kræves der ikke noget mindste antal enheder pr. forsendelse, men enhederne skal være erhvervsmæssigt forarbejdet med henblik på detailsalg, f.eks. mærket med fortrykte etiketter og pakket i emballage med påtryk og angivelse af hybridens navn og det land, hvor den endelige forarbejdning har fundet sted. Dette skal let kunne læses og verificeres. |
Planter, der ikke entydigt opfylder denne undtagelsesbestemmelse, skal ledsages af relevante CITES-dokumenter.
(10) Kommissionens forordning (EF) Nr. 865/2006 af 4. maj 2006 om gennemførelsesbestemmelser til Rådets forordning (EF) nr. 338/97 om beskyttelse af vilde dyr og planter ved kontrol af handelen hermed (EUT L 166 af 19.6.2006, s. 1).
(11) Kunstigt opformerede enheder af kultivarer af Cyclamen persicum er ikke omfattet af denne forordnings bestemmelser. Denne undtagelse gælder dog ikke, når sådanne enheder handles i form af hvilende rodknolde.
(12) Kunstigt opformerede hybrider og kultivarer af Taxus cuspidata, levende, i potter eller andre små beholdere, som under hver forsendelse er mærket eller ledsages af et dokument med navnet på den eller de systematiske enheder samt anmærkningen »kunstigt opformeret«, er ikke omfattet af forordningen.