Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32012D0778

2012/778/: Rådets afgørelse af 4. december 2012 om ophævelse af beslutning 2009/587/EF om et uforholdsmæssigt stort underskud i Malta

EUT L 342 af 14.12.2012, pp. 43–44 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2012/778/oj

14.12.2012   

DA

Den Europæiske Unions Tidende

L 342/43


RÅDETS AFGØRELSE

af 4. december 2012

om ophævelse af beslutning 2009/587/EF om et uforholdsmæssigt stort underskud i Malta

(2012/778/EU)

RÅDET FOR DEN EUROPÆISKE UNION HAR —

under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde, særlig artikel 126, stk. 12,

under henvisning til henstilling fra Europa-Kommissionen, og

ud fra følgende betragtninger:

(1)

Den 7. juli 2009 fastslog Rådet ved afgørelse 2009/587/EF (1) og på grundlag af en henstilling fra Kommissionen i overensstemmelse med artikel 104, stk. 6, i traktaten om oprettelse af Det Europæiske Fællesskab (TEF), at der forelå et uforholdsmæssigt stort underskud i Malta. Rådet konstaterede, at det offentlige underskud i Malta udgjorde 4,7 % af BNP i 2008, hvilket i høj grad overskred referenceværdien på 3 % af BNP, medens den offentlige bruttogæld har ligget over referenceværdien på 60 % af BNP siden 2003 og udgjorde 64,1 % af BNP i 2008 (2).

(2)

Ligeledes rettede Rådet den 7. juli 2009 en henstilling til Malta, på grundlag af en henstilling fra Kommissionen og i henhold til artikel 104, stk. 7, i TEF, og artikel 3, stk. 4, i Rådets forordning (EF) nr. 1467/97 af 7. juli 1997 om fremskyndelse og afklaring af gennemførelsen af proceduren i forbindelse med uforholdsmæssigt store underskud (3), med henblik på at bringe denne situation til ophør senest i 2010. Henstillingen blev offentliggjort.

(3)

Rådet konkluderede den 16. februar 2010 på grundlag af en henstilling fra Kommissionen, at der var truffet virkningsfulde foranstaltninger i overensstemmelse med henstillingen i henhold til artikel 104, stk. 7, i TEF, men at uventede negative økonomiske forhold med store ugunstige virkninger for de offentlige finanser var indtruffet på Malta efter vedtagelsen af henstillingen. Derfor vedtog Rådet en revideret henstilling i henhold til artikel 126, stk. 7, i traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde (TEUF) til Malta, hvorved fristen for korrektionen af det uforholdsmæssigt store underskud blev forlænget med et år, dvs. til 2011. Henstillingen blev offentliggjort.

(4)

I henhold til artikel 126, stk. 12, i TEUF, skal en rådsafgørelse om et uforholdsmæssigt stort underskud ophæves, når det uforholdsmæssigt store underskud i den pågældende medlemsstat efter Rådets opfattelse er blevet korrigeret.

(5)

I henhold til artikel 4 i protokollen om proceduren i forbindelse med uforholdsmæssigt store underskud, der er knyttet som bilag til TEUF, påhviler det Kommissionen at tilvejebringe de data, der skal benyttes til at gennemføre proceduren. Som led i gennemførelsen af nævnte protokol skal medlemsstaterne indberette data om det offentlige underskud og den offentlige gæld og andre relaterede variabler to gange årligt, nemlig inden den 1. april og inden den 1. oktober, jf. artikel 3 i Rådets forordning (EF) nr. 479/2009 af 25. maj 2009 om gennemførelse af den protokol om proceduren i forbindelse med uforholdsmæssigt store underskud, der er knyttet som bilag til traktaten om den Europæiske Unions funktionsmåde (4).

(6)

Ved vurderingen af, om en afgørelse om tilstedeværelsen af et uforholdsmæssigt stort underskud bør ophæves, bør Rådet træffe en afgørelse på grundlag af de indberettede data. Desuden bør en afgørelse om eksistensen af et uforholdsmæssigt stort underskud alene ophæves, hvis Kommissionens prognoser viser, at underskuddet ikke vil overstige tærsklen på 3 % af BNP i løbet af prognoseperioden.

(7)

På grundlag af de af Kommissionen (Eurostat) fremlagte data i overensstemmelse med artikel 14 i forordning (EF) nr. 479/2009 efter indberetning fra Malta inden den 1. april 2012 og på grundlag af Kommissionens tjenestegrenes prognose fra efteråret 2012, kan der drages følgende konklusioner:

Efter at have nået toppunktet i 2008 faldt det offentlige underskud gradvist og udgjorde 2,7 % af BNP i 2011, hvilket er under referenceværdien på 3 % af BNP. Den betydelige forbedring sammenlignet med 2010, hvor det offentlige underskud udgjorde 3,6 % af BNP, skyldtes først og fremmest en stigning i indtægterne på 0,7 % af BNP. Virkningen af underskudsreducerende engangsforanstaltninger i 2011 anslås i Kommissionens tjenestegrenes prognose fra efteråret 2012 til 0,7 % af BNP. Den strukturelle saldo, dvs. den konjunkturkorrigerede saldo eksklusive engangsforanstaltninger og midlertidige foranstaltninger, anslås at være forbedret med 1 procentpoint af BNP i 2011, hvilket overstiger den ønskede indsats på mindst ¾ % af BNP ifølge Rådets henstilling.

Ifølge Kommissionens tjenestegrenes prognose fra efteråret 2012 forventes underskuddet at falde yderligere til 2,6 % af BNP i 2012, primært som følge af indtægtsforøgende foranstaltninger, som i de fleste tilfælde anses for at have karakter af engangsforanstaltninger; den underskudsreducerende nettovirkning af engangsforanstaltninger anslås til 1 % af BNP. I et scenarie med en uændret politik, dvs. hvor der ikke tages højde for konsolideringsforanstaltningerne i budgettet for 2013, som blev vedtaget efter skæringsdatoen for prognosen, forventes det offentlige underskud at vokse til 2,9 % af BNP i 2013, før det igen falder til 2,6 % af BNP i 2014, og det ligger derved fortsat under referenceværdien på 3 % af BNP i prognoseperioden. Stabilitetsprogrammet fra april 2012 indeholder mål om en nedbringelse af underskuddet på 2,2 %, 1,7 % og 1,1 % af BNP i henholdsvis 2012, 2013 og 2014. Forskellen mellem Kommissionens tjenestegrenes prognose fra efteråret 2012 og målet i stabilitetsprogrammet for 2012 kan primært forklares ved en mere dynamisk vækst i indtægterne i sidstnævnte tilfælde.

I årene efter skæringsdatoen for 2011, som Rådet fastsatte, peger budgetfremskrivningerne i Kommissionens tjenestegrenes prognose fra efteråret 2012 i retning af, at den konjunkturkorrigerede budgetsaldo, eksklusive engangsforanstaltninger og andre midlertidige foranstaltninger, ikke forbedres i 2012, men at der sker en forbedring på ¼ procentpoint af BNP i 2013. Dette ligger under den referenceværdi på 0,5 % af BNP for så vidt angår tilpasningen hen imod den mellemfristede budgetmålsætning, der kræves i henhold til den forebyggende del af stabilitets- og vækstpagten, navnlig Rådets forordning (EF) nr. 1466/97 af 7. juli 1997 om styrkelse af overvågningen af budgetstillinger samt overvågning og samordning af økonomiske politikker (5). Den langsomme justering forventes på baggrund af konjunkturforhold, som stort set er i balance, dvs. produktionsgabet anslås at være tæt på nul. Samtidig forventes vækstens sammensætning at rumme relativt lave skatteindtægter. Den økonomiske vækst drives navnlig af nettoeksporten i 2012, medens den indenlandske efterspørgsel forventes at være forholdsvis svag sammenholdt med tidligere tendenser. For 2014 forventes forbedringen at beløbe sig til ½ procentpoint af BNP. For 2012 forventes den reelle vækst i de offentlige udgifter, eksklusive diskretionære foranstaltninger på indtægtssiden, desuden at ligge under den mellemfristede referencerate for potentiel BNP-vækst, som defineret i artikel 5 i forordning (EF) nr. 1466/97. I et scenarie uden politikændringer vil den reelle nettotilvækst i udgifterne imidlertid i væsentlig grad kunne overstige denne benchmarkreferencerate i 2013 og 2014.

Den offentlige bruttogæld som andel af BNP har været stigende siden 2008 og nåede op på 70,9 % af BNP i 2011. Ifølge Kommissionens tjenestegrenes prognose fra efteråret 2012 forventes gældskvoten fortsat at stige og nå op på 72,4 % af BNP i 2012, 73,1 % af BNP i 2013 og 72,8 % af BNP i 2014. I modsætning hertil forventes gældskvoten ifølge stabilitetsprogrammet af 2012 at falde efter 2011 til 67,4 % af BNP senest i 2014. Forskellen mellem de to fremskrivninger skyldes et lavere overskud på den primære saldo og højere stock-flow-tilpasning ifølge prognosen fra efteråret.

(8)

Rådet minder om, at fra 2012, dvs. i året efter korrektionen af det uforholdsmæssigt store underskud og i en treårig periode, bør Malta gøre tilstrækkelige fremskridt med hensyn til at opfylde kravet i forbindelse med gældskriteriet, jf. artikel 2, stk. 1a, i forordning (EF) nr. 1467/97.

(9)

Efter Rådets opfattelse er det uforholdsmæssigt store underskud i Malta blevet korrigeret inden for skæringsdatoen for 2011, og beslutning 2009/587/EF bør derfor ophæves —

VEDTAGET DENNE AFGØRELSE:

Artikel 1

Ud fra en samlet vurdering kan det konkluderes, at situationen med et uforholdsmæssigt stort underskud i Malta er blevet korrigeret.

Artikel 2

Afgørelse 2009/587/EF ophæves.

Artikel 3

Denne afgørelse er rettet til Malta.

Udfærdiget i Bruxelles, den 4. december 2012.

På Rådets vegne

V. SHIARLY

Formand


(1)   EUT L 202 af 4.8.2009, s. 42.

(2)  Det offentlige underskud og den offentlige gæld for 2008 blev efterfølgende revideret til de nuværende henholdsvis 4,6 % af BNP og 62,0 % af BNP.

(3)   EFT L 209 af 2.8.1997, s. 6.

(4)   EUT L 145 af 10.6.2009, s. 1.

(5)   EFT L 209 af 2.8.1997, s. 1.


Top