Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31976L0770

Rådets direktiv 76/770/EØF af 27. juli 1976 om ændring af direktiv 71/354/EØF om tilnærmelse af medlemsstaternes lovgivning om enhederne for mål og vægt

EFT L 262 af 27.9.1976, pp. 204–216 (DA, DE, EN, FR, IT, NL)

Dokumentet er offentliggjort i en specialudgave (EL)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 01/10/1981

ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/1976/770/oj

31976L0770

Rådets direktiv 76/770/EØF af 27. juli 1976 om ændring af direktiv 71/354/EØF om tilnærmelse af medlemsstaternes lovgivning om enhederne for mål og vægt

EF-Tidende nr. L 262 af 27/09/1976 s. 0204 - 0216
den græske specialudgave: Kapitel 13 bind 4 s. 0181


++++

RAADETS DIREKTIV

af 27 . juli 1976

om aendring af direktiv 71/354/EOEF om tilnaermelse af medlemsstaternes lovgivning om enhederne for maal og vaegt

( 76/770/EOEF )

RAADET FOR DE EUROPAEISKE FAELLESSKABER HAR -

under henvisning til traktaten om oprettelse af Det europaeiske oekonomiske Faellesskab , saerlig artikel 100 ,

under henvisning til tiltraedelsesakten , saerlig artikel 29 ,

under henvisning til Raadets direktiv 71/354/EOEF af 18 . oktober 1971 om tilnaermelse af medlemsstaternes lovgivning om enhederne for maal og vaegt ( 1 ) , aendret ved tiltraedelsesakten , saerlig artikel 1 , stk . 4 ,

under henvisning til forslag fra Kommissionen ,

under henvisning til udtalelse fra Europa-Parlamentet ( 2 ) ,

under henvisning til udtalelse fra Det oekonomiske og sociale Udvalg ( 3 ) , og

ud fra foelgende betragtninger :

I medfoer af den naevnte tiltraedelsesakt er det fastsat , at det skal besluttes at foretage den i bilag I til direktiv 71/354/EOEF indeholdte klassificering af de enheder for maal og vaegt , som er naevnt i bilag II , senest den 31 . august 1976 ;

ved gennemfoerelse af Raadets direktiv 71/354/EOEF bestemtes det , at situationen med hensyn til de enheder og navne paa enheder , som er gengivet i kapitel II i bilag I til dette direktiv , skal gennemgaas inden den 31 . december 1977 ;

den femtende Generalkonference for Maal og Vaegt ( CGPM ) , som efter indkaldelse fra Den internationale Komité for Maal og Vaegt ( CIPM ) moedtes i Paris den 27 . maj 1975 , vedtog nye internationale resolutioner vedroerende det internationale enhedssystem -

UDSTEDT FOELGENDE DIREKTIV :

Artikel 1

Artikel 1 i direktiv 71/354/EOEF affattes saaledes :

" Artikel 1

1 . Medlemsstaterne foreskriver anvendelse af de i bilagets kapitel A anfoerte bestemmelser senest fra den 2 . april 1978 .

2 . Medlemsstaterne forbyder anvendelse efter den 31 . december 1977 af de maaleenheder , som er angivet i bilagets kapitel B .

3 . Medlemsstaterne forbyder anvendelse efter den 31 . december 1979 af de maaleenheder , som er gengivet i bilagets kapitel C .

4 . De enheder , navne og symboler , der er gengivet i kapitel D i bilaget , vil blive behandlet inden den 31 . december 1979 .

5 . Pligt til at bruge de maaleenheder , der opretholdes midlertidigt under de vilkaar , som er fastlagt i kapitel B , C og D i bilaget , kan ikke kraeves gennemfoert i de medlemsstater , hvor disse enheder ikke er tilladt fra den 21 . april 1973 . "

Artikel 2

Foelgende artikel indsaettes i direktiv 71/354/EOEF :

" Artikel 2a

Medlemsstaterne kan give tilladelse til anvendelse af varer , udrustning og redskaber , som benytter maaleenheder , der ikke er tilladt i henhold til dette direktiv , og som allerede var markdsfoert for de i dette direktiv fastsatte datoer samt til fremstilling , markedsfoering og anvendelse af varer og udrustning , der er noedvendig for at supplere eller erstatte dele af varer , udrustning og redskaber . "

Artikel 3

Bilag I og II til direktiv 71/354/EOEF erstattes af bilaget til dette direktiv .

Artikel 4

1 . Medlemsstaterne saetter de noedvendige administrativt eller ved lov fastsatte bestemmelser i kraft for at efterkomme dette direktiv senest den 31 . december 1977 og underretter straks Kommissionen herom .

2 . Medlemsstaterne giver meddelelse til Kommissionen om ordlyden af de vigtigste nationale retsfor skrifter , som de maatte udstede paa det omraade , der omfattes af dette direktiv .

Artikel 5

Dette direktiv er rettet til medlemsstaterne .

Udfaerdiget i Bruxelles , den 27 . juli 1976 .

Paa Raadets vegne

M . van der STOEL

Formand

( 1 ) EFT nr . L 243 af 29 . 10 . 1971 , s . 29 .

( 2 ) EFT nr . C 125 af 8 . 6 . 1976 , s . 9 .

( 3 ) EFT nr . C 131 af 12 . 6 . 1976 , s . 55 .

BILAG

INDHOLDSFORTEGNELSE

Kapitel A : Enheder for maal og vaegt , hvis anvendelse skal vaere paabudt senest den 21 . april 1978

1 . SI-enheder og deres decimal-mangefold og decimaldele .

1.1 . SI-grundenheder .

1.2 . Andre SI-enheder .

1.3 . Praefixer og deres symboler til angivelse af en rakke decimale over - og underenheder .

1.4 . Tilladte saerlige navne og symboler .

2 . Enheder , der er defineret ud fra SI-enheder men ikke er decimale over - eller underenheder af disse .

3 . Enheder , der er defineret uafhaengigt af de syv SI-grundenheder .

4 . Enheder og betegnelser for enheder , der kun er tilladte inden for saerskilte anvendelsesomraader .

5 . Sammensatte enheder .

Kapitel B : Maaleenheder omhandlet i artikel 1 , stk . 2

6 . Saerlige enheder .

7 . Saerlig med hensyn til temperatur .

8 . " Imperial " maaleenheder .

Kapitel C : Maaleenheder omhandlet i artikel 1 , stk . 3

9 . " Imperial " maaleenheder .

10 . CGS-enheder .

11 . Andre enheder .

Kapitel D : Maaleenheder , betegnelser og symboler omhandlet i artikel 1 , stk . 4

12 . Enheder under " the imperial system " .

13 . Andre enheder .

14 . Sammensatte enheder ( anvendes midlertidigt ) .

KAPITEL A

ENHEDER FOR MAAL OG VAEGT HVIS ANVENDELSE SKAL VAERE PAABUDT SENEST DEN 21 . APRIL 1978

1 . SI-ENHEDER OG DERES DECIMAL-MANGEFOLD OG DECIMALDELE

1.1 . Grundenheder

Stoerrelse * Enhed *

* navn * symbol *

laengde * meter * m *

masse * kilogram * kg *

tid * sekund * s *

elektrisk stroem * ampere * A *

termodynamisk temperatur * kelvin * K *

stofmaengde * mol * mol *

lysstyrke * candela * cd *

Definitionerne for SI-grundenhederne er foelgende :

Grundenheden for laengde

En meter er defineret som laengden af 1 650 763,73 boelgelaengder i det tomme rum af straalingen fra Krypton-86-atomet ved overgang mellem niveauerne 2p10 og 5 d5 .

( 11 . CGPM - 1960 - resolution 6 )

Grundenheden for masse

Et kilogram er masseenheden ; den er lig massen af den internationale kilogramprototype .

( 3 . CGPM - 1901 - s . 70 i moedereferatet )

Grundenheden for tid

Et sekund er defineret som varigheden af 9 192 631 770 perioder af straalingen fra caesium-133 atomet ved overgang mellem grundtilstandens to hyperfinstruktur-niveauer .

( 13 CGPM - 1967 - resolution 1 )

Grundenheden for elektrisk strom

En ampere er defineret som styrken af en konstant stroem , der - naar den loeber i to parallelle , uendeligt lange ledere med forsvindende lille cirkulaert tvaersnit , som har en indbyrdes afstand paa 1 meter og er anbragt i det tomme rum - bevirker , at den ene leder paavirker den anden med kraften 2 gange 10 -7 newton for hver meter .

( CIPM - 1946 - resolution 2 , godkendt af den 9 CGPM - 1948 )

Grundenheden for termodynamisk temperatur

En kelvin , enheden for den termodynamiske temperatur , er broekdelen 1/273,16 af vands tripelpunkts termodynamiske temperatur .

( 13 . CGPM - 1967 - resolution 4 )

Grundenheden for stofmaengde

Et mol er den stofmaengde af et system , der indeholder lige saa mange elementaere dele , som der er atomer i 0,012 kilogram kulstof 12 .

Ved brug af molet maa de elementaere dele specificeres ; det kan vaere atomer , molekyler , ioner , elektroner , andre partikler eller specificerede grupper af saadanne partikler .

( 14 . CGPM - 1971 - Resolution 3 )

Grundenheden for lysstyrke

En candela er lysstyrken vinkelret paa et 1/600 000 kvadratmeter stort overfladestykke af et sort legeme ved den temperatur , hvor platin stoerkner under trykket 101 325 newton/m2 .

( 13 . CGPM - 1967 - resolution 5 )

1.1.1 . Saerligt navn og symbol for SI-temperaturenheden ved angivelse af celsius-temperaturer

Stoerrelse * Enhed *

* navn * symbol *

Celsius temperatur * Grad celsius * * C *

Celsius-temperaturen t er lig med differencen t = T - T0 mellem to termodynamiske temperaturer T og T0 , hvor T0 = 273.15K . Et interval eller en forskel i temperatur kan udtrykkes enten i kelvin eller i grader Celsius . Enheden grad Celsius er lig enheden kelvin .

1.2 . Andre SI-enheder

1.2.1 . Supplerende SI-enheder

Stoerrelse * Enhed *

* navn * symbol *

Vinkel ( plan vinkel ) * radian * rad *

Rumvinkel * steradian * sr *

( 11 . CGPM - 1960 - resolution 12 )

Definitionerne for de supplerende SI-enheder er foelgende :

Planvinkelenhed

Radianen er den plane vinkel mellem 2 radier , som paa omkredsen af en cirkel afskaerer en bue med samme laengde som radius . ( Rekommendation ISO R 31 , 1 . del , 2 . udgave , dec . 1965 ) .

Rumvinkelenhed

Steradianen er den rumvinkel , som med toppunktet i centrum af en kugle paa hvis overflade den afskaerer et areal , der er lig arealet af et kvadrat , hvis side er lig kuglens radius .

( Rekommandation ISO R 31 , 1 . del , 2 . udgave , dec . 1965 ) .

1.2.2 . Afledende SI-enheder

Enhederne , som afledes kohaerent af SI-grundenheder og supplerende SI-enheder , udtrykkes algebraisk som produktet af effekten af SI-basisenheder og/eller supplerende SI-enheder med en numerisk faktor lig med 1 .

1.2.3 . SI-enheder med saerlige navne og symboler

Stoerrelse * Enhed * Udtrykt i *

* Navn * Symbol * Andre SI-enheder * SI-grund og/eller supplerende enheder *

Frekvens * hertz * Hz * * s -1 *

Kraft * newton * N * * m * kg * s -2 *

Tryk , mekanisk spaending * pascal * Pa * N * m -2 * m -1 * kg * s -2 *

Energi , arbeide , varmemaengde * joule * J * N * m * m2 * kg * s -2 *

Effekt ( 1 ) * watt * W * J * S -1 * m2 * kg * s -3 *

Elektricitetsmaengde , elektrisk ladning * coulomb * C * * s * A *

Elektrisk spaending , elektrisk potential , elektromotorisk kraft * volt * V * W * A -1 * m2 * kg * s -3 * A -1 *

Elektrisk resistans * ohm * O * V * A -1 * m2 * kg * S -3 * A -2 *

Elektrisk konduktans * siemens * S * A * V -1 * m -2 * kg -1 * S3 * A2 *

Elektrisk kapacitans * farad * F * C * V -1 * m -2 * kg -1 * s1 * A2 *

Magnetisk flux * weber * Wb * V * s * m2 * kg * s -2 * A -1 *

Magnetisk polarisation * tesla * T * Wb * m -2 * kg * s -2 * A -1 *

Induktans * henry * H * Wb * A -1 * m2 * kg * s -2 * A -2 *

Lysstrom * lumen * Im * * cd * sr *

Belysningsstyrke * lux * lx * lm * m -2 * m -2 * cd * sr *

Aktivitet * becquerel * Bq * * s -1 *

Absorberet dosis ( 2 ) * gray * Gy * J * kg -1 * m2 * s -2 *

( 1 ) Enheders saerlige betegnelse : betegnelsen voltampere , symbol " VA " , for angivelse af tilsyneladende effekt for vekselstrom , og betegnelsen var , symbol " var " , for angivelse af reaktiv effekt . Betegnelse var findes ikke i CGPM's resolutioner .

( 2 ) Og andre stoerrelser af ioniserende straaling med samme dimensioner .

Enheder , afledt af SI-grundenhederne kan udtrykkes ved enhederne i kapitel A .

Navnlig kan afledede SI-enheder udtrykkes ved anvendelse af de specielle navne og symboler i foranstaaende tabel . For eksempel kan SI-enheden for den dynamiske viskositet udtrykkes som m -1 * kg * s -1 eller N * s * m -2 eller Pa * s .

1.3 . Praefixer og deres symboler til angivelse af en raekke decimale over - og underenheder

Multiplum * Praefix * Symbol *

10 18 * exa * E *

10 15 * peta * P *

10 12 * tera * T *

10 9 * giga * G *

10 6 * mega * M *

10 3 * kilo * k *

10 2 * hekto * h *

10 1 * deka * da *

Multiplum * Praefix * Symbol *

10 -1 * deci * d *

10 -2 * centi * c *

10 -3 * milli * m *

10 -6 * micro * m *

10 -9 * nano * n *

10 -12 * piko * p *

10 -15 * femto * f *

10 -18 * atto * a *

Navnene og symbolerne for decimale over - og underenheder af enheden for masse dannes ved , at praefixerne saettes foran ordet " gram " og symbolerne foran symbolet " g " .

Til betegnelse af decimale over - og underenheder af en i en broek udtrykt afledet enhed kan der forbindes praefixer med en enhed , enten i broekens taeller eller naevner eller i dem begge .

Sammensatte praefixer , dvs . praefixer , der dannes ved , at flere af ovennaevnte praefixer saettes sammen , maa ikke anvendes .

1.4 . Tilladte , saerlige navne og symboler

1.4.1 . Saerlige navne og symboler for decimale over - og underenheder af SI-enheder

Stoerrelse * Enhed *

* navn * symbol * relation *

Volumen * liter * l * 1 l = 1 dm3 = 10 -3 m3 *

Masse * ton * t * 1 t = 1 Mg = 10 3 kg *

Tryk * bar * bar * 1 bar = 10 3 Pa *

1.4.2 . Saerlige navne og symboler for decimale over - eller underenheder af SI-enheder , hvis benyttelse er forbeholdt specielle anvendelsesomraader

Stoerrelse * Enhed *

* navn * symbol * relation *

Areal af grunde og jorder * ar * a * 1 a = 10 2 m2 *

Masse per laengdeenhed af tekstilfibre og garner * tex (*) ( 1 ) * tex (*) * 1 tex = 10 -6 kg m-1 *

( 1 ) Maerket efter (*) et navn eller symbol for en enhed betyder , at disse endnu ikke er optaget i CGPM's , CIPM's eller BIPM's fortegnelser . Dette gaelder for hele bilaget .

Anmaerkning :

De under punkt 1.3 andoerte praefixer og deres symboler kan ogsaa anvendes til enheder og symboler i tabellerne under punkterne 1.4.1 og 1.4.2 .

Mangefoldet 10 2 a hedder dog " hektar " .

2 . ENHEDER , DER ER DEFINERET UD FRA SI-ENHEDER , MEN IKKE ER DECIMALE OVER - ELLER UNDERENHEDER AF DISSE

Stoerrelse * Enhed *

* navn * symbol * relation *

Vinkel ( planvinkel ) * omdrejning (*) ( a ) * * 1 hel vinkel = 2 p rad *

* nygrad eller gon (*) * gon (*) * 1 gon = p/200 rad *

* grad ( vinkel ) * * * 1 * = p/180 rad *

* minut ( vinkel ) * ' * 1' = p/10 800 rad *

* sekund ( vinkel ) * '' * 1'' = p/648 000 rad *

Tid * minut * min * 1 min = 60 s *

* time * h * 1 h = 3 600 s *

* dogn * d * 1 d = 86 400 s *

( a ) Der findes intet internationalt symbol .

Anmaerkning : De under punkt 1.3 anforte praefixer maa kun benyttes i forbindelse med enhedsnavnene nygrad og gon og symbolerne kun i forbindelse med symbolet gon .

3 . ENHEDER , DER ER DEFINERET UAFHAENGIGT AF DE SYV SI-GRUNDENHEDER

Atommasseenheden er 1/12 af massen af 12C .

Elektronvolten er den kinetiske energi , en elektron optager ved at gennemloebe en potentialdifference paa 1 volt i det tomme rum .

Stoerrelse * Enhed *

* navn * symbol * Vaerdi *

Masse af et atom * atommasseenhed * u * 1 u * 1,6605655 gange 10 -27 kg *

Energi * elektronvolt * eV * 1eV * 1,6021892 gange 10 -19 J *

Vaerdien af disse enheder i forhold til SI-enhederne er behaeftet med usikkerhed .

Ovenstaaende vaerdier er taget fra tidsskriftet CODATA nr . 11 af december 1973 fra the International Council of Scientific Unions .

Anmaerkning : Praefixer og symboler under punkt 1.3 kan ogsaa anvendes paa disse to enheder og paa symbolerne for dem .

4 . ENHEDER OG BETEGNELSE FOR ENHEDER , DER KUN ER TILLADTE INDEN FOR SAERSKILTE ANVENDELSESOMRAADER

Stoerrelse * Enhed *

* navn * Vaerdi *

Optiske systemers brydeevne * dioptri (*) * 1 dioptri = 1 m-1 *

Masse af aedelstene * metrisk karat * 1 metr . karat = 2 * 10 -4 kg *

Anmaerkning : Praefixerne under punkt 1.3 x kan ogsaa anvendes for disse enheder .

5 . SAMMENSATTE ENHEDER

Af enhederne i kapitel A kan der dannes sammensatte enheder .

KAPITEL B

MAALEENHEDER OMHANDLET I ARTIKEL 1 , STK . 2

6 . SAERLIGE ENHEDER

Stoerrelser , navne paa enheder , symboler og vaerdier

6.1 . Volumen ( inden for skovbrug og traehandel )

Festmeter (*) * 1 Fm (*) = 1 m3 *

Rummeter (*) * 1 Rm (*) = 1 m3 *

6.2 . Kraft

Kilogramme force * 1 kgf = 9,806 65 N *

Kilopond (*) * 1 kp (*) = 9,806 65 N *

6.3 . Tryk

Torr * 1 torr = 101 325/760 Pa *

Teknisk atmosfaere (*) * 1 at (*) = 98 066,5 Pa *

Meter vandsoejle (*) * 1 m H2O (*) = 9 806,65 Pa *

milimeter kviksoelvsoejle (*) ( 1 ) * 1 mm Hg (*) = 133,322 Pa *

6.4 . Ydelse

Pferdestaerke (*) * 1 PS (*) = 735,498 75 W *

paardekracht (*) * 1 pk (*) = 735,498 75 W *

cheval vapeur (*) * 1 CV (*) = 735,498 75 W *

cavallo vapore (*) * 1 cv (*) = 735,498 75 W *

hestekraft (*) * 1 hk (*) = 735,498 75 W *

6.5 . Varmemaengde

Kalorie 15 * C * 1 cal15 (*) = 4,185 5 J *

thermie (*) * 1 th (*) = 4,185 5 gange 10 6 J *

frigo * e (*) * 1 fg (*) = 4,185 5 gange 10 3 J *

kalorie I.T . * 1 cal IT = 4,186 8 J *

termo-kemisk kalorie (*) * 1 cal th (*) = 4,184 J *

6.6 . Luminans

stilb * 1 sb = 10 4 cd * m-2 *

Anmaerkning : Praefixer og symboler under punkt 1.3 gaelder ogsaa for enheder og symboler under punkterne 6.5 og 6.6 , for torr og meter vandsoejle ( punkt 6.3 ) .

7 . SAERLIG MED HENSYN TIL TEMPERATUR

Navnet " grad kelvin " og symbolet " * K " kan benyttes indtil 31 . december 1977 i stedet for navnet kelvin og symbolet K .

8 . " IMPERIAL " MAALEENHEDER (*)

Stoerrelser , navne paa enheder , symboler og tilnaermede vaerdier

8.1 . Laengde

Chain * 1 chain = 20,12 m

Furlong * 1 fur = 201,2 m *

Nautical Mile ( UK ) * 1 nautical mile = 1 853 m *

8.2 . Overflade

Rood * 1 rood = 1 012 m2 *

8.3 . Volumen

Cubic yard * 1 cu yd = 0,7646 m3 *

Bushel * 1 bu = 36,37 * 10 -3 m3 *

8.4 . Masse

Dram * 1 dr = 1,772 * 10 -3 kg *

Cental * 1 ctl = 45,36 kg *

8.5 . Tryk

Inch of Water * 1 in H2O = 249,089 Pa *

8.6 . Kraft

Ton force * 1 tonf = 9,964 * 10 3 N *

8.7 . Belysningsstyrke

Foot Candle * 1 ft candle = 10,76 lx *

8.8 . Hastighed

Knot ( UK ) * 1 knot = 0,51477 m * s-1 *

KAPITEL C

MAALEENHEDER OMHANDLET I ARTIKEL 1 , STK . 2

9 . " IMPERIAL " MAALEENHEDER (*)

Stoerrelser , navne paa enheder , symboler og tilnaermede vaerdier

9.1 . Laengde

Hand * 1 hand = 0,1016 m *

Yard * 1 yd = 0,9144 m *

9.2 . Overflade

Square inch * 1 sq in = 6,452 gange 10 -4 m2 *

Square yard * 1 sq yd = 0,8361 m2 *

Square mile * 1 sq mile = 2,59 gange 10 6 m2 *

9.3 . Volumen

Cubic inch * 1 cu in = 16,39 gange 10 -6 m3 *

Cubic foot * 1 cu ft = 0,0283 m3 *

Cran * 1 cran = 170,5 gange 10 -3 m3 *

9.4 . Masse

Grain * 1 gr = 0,0648 gange 10 -3 kg *

Stone * 1 st = 6,35 kg *

Quarter * 1 qr = 12,70 kg *

Hundredweight * 1 cwt = 50,80 kg *

Ton * 1 ton = 1 016 kg *

9.5 . Kraft

Pound force * 1 lbf = 4,448 N *

9.6 . Energi

British Thermal Unit * 1 Btu = 1 055,06 J *

Foot Pound force * 1 ft lbf = 1,356 J *

Therm * 1 therm = 105,506 gange 10 6 J *

9.7 . Ydelse

Horsepower * 1 hp = 745,7 W *

9.8 . Temperatur

Degree Fahrenheit * 1 * F = ( 5/9 ) K *

10 . CGS-ENHEDER

Stoerrelser , navne paa enheder , symboler og vaerdier

Stoerrelse * Enhed *

* navn * symbol * Vaerdi *

Kraft * dyn * dyn * 1 dyn = 10 -5 N *

Energi * erg * erg * 1 erg = 10 -7 J *

Dynamisk viskositet * poise * P * 1 P = 10 -1 Pa * s *

Kinematisk viskositet * stokes * St * 1 St = 10 -1 m2 * s-1 *

Tyngdeacceleration * gal * Gal * 1 Gal = 10 -2 m * s-2 *

11 . ANDRE ENHEDER

Stoerrelser , navne paa enheder , symboler og vaerdier

Stoerrelse * Enhed *

* navn * symbol * Vaerdi *

Boelgelaengde , atomare afstande * aangstroem * Aa * 1 Aa = 10 -10 m *

Virkningstvaersnit * barn * b * 1 b = 10 -28 m2 *

Masse * quintal (*) ( a ) * * 1 quintal = 10 2 kg *

Tryk * normal atmosfaere * atm * 1 atm = 101 325 Pa *

Blodtryk * millimeter kviksoelv (*) * mmHg (*) * 1 mmHg = 133,322 Pa *

Volumen inden for skovbrug og traehandel * stere * st * 1 st = 1 m3 *

( a ) Der findes intet internationalt symbol .

Anmaerkning : Praefixerne og deres symboler under punkt 1.3 gaelder ogsaa for enhederne og symbolerne under punkterne 10 og 11 med undtagelse af dobbeltcentner 1 ) ( quintal ) .

KAPITEL D

MAALEENHEDER , BETEGNELSER OG SYMBOLER OMHANDLET I ARTIKEL 1 , STK . 4

12 . " IMPERIAL " MAALEENHEDER (*)

Stoerrelse , navne paa enheder , symboler og vaerdier

12.1 . Laengde

Inch * 1 in = 2,54 gange 10 -2 m *

Foot * 1 ft = 0,3048 m *

Fathom ( 1 ) * 1 fm = 1,829 m *

Mile * 1 mile = 1609 m *

12.2 . Overflade

Square foot * 1 sq ft = 0,929 gange 10 -1 m2 *

Acre * 1 ac = 4047 m2 *

12.3 . Volumen

Fluid ounce * 1 fl oz = 28,41 gange 10 -6 m3 *

Gill * 1 gill = 0,1421 gange 10 -3 m3 *

Pint * 1 pt = 0,5683 gange 10 -3 m3 *

Quart * 1 qt = 1,137 gange 10 -3 m3 *

Gallon * 1 gal = 4,546 gange 10 -3 m3 *

12.4 . Masse

Ounce ( avoirdupois ) * 1 oz = 28,35 gange 10 -3 kg *

Troy ounce * 1 oz tr = 31,10 gange 10 -3 kg *

Pound * 1 lb = 0,4536 kg *

( 1 ) Anvendes udelukkende i skibsfarten .

13 . ANDRE ENHEDER

Stoerrelser , navne paa enheder , symboler og vaerdier

Stoerrelse * Enhed *

* navn * symbol * Vaerdi *

En radioaktiv straalingskildes aktivitet * curie * Ci * 1 Ci = 3,7 gange 10 10 Bq *

Planvinkel * * g (*) ( 1 ) * 1 g = p/200 rad *

Energiedosis * rad * rd ( 2 ) * 1 rd = 10 -2 Gy *

AEkvivalentdosis * rem (*) * rem (*) * 1 rem = 1 rad *

Straalingsdosis * roeentgen * R * 1 R = 2,58 gange 10 -1 C * kg-1 *

( 1 ) Symbol for grad .

( 2 ) Det af BIPM angivne symbol er rad .

Anmaerkning : Praefixerne og symbolerne under punkt 1.3 gaelder ogsaa for enheder og symboler under punkt 13 , undtagen for symbolet " g " .

14 . SAMMENSATTE ENHEDER ( ANVENDES MIDLERTIDIGT )

Enhederne i kapitel B , C og D kan kombineres indbyrdes eller med de i kapitel A naevnte til dannelse af sammensatte enheder indtil den i artikel 1 anfoerte dato .

(*) Undtagen naar enheden benyttes til at maale blodtryk ( jf . kapitel C , pkt . 11 ) .

Top