Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32025R2494

Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) 2025/2494 af 9. december 2025 om ændring af gennemførelsesforordning (EU) 2016/323 for så vidt angår opbygningen af meddelelser vedrørende punktafgiftspligtige varers bevægelser, som udveksles i henhold til Rådets forordning (EU) nr. 389/2012

C/2025/8382

EUT L, 2025/2494, 15.12.2025, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2025/2494/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2025/2494/oj

European flag

Den Europæiske Unions
Tidende

DA

L-udgaven


2025/2494

15.12.2025

KOMMISSIONENS GENNEMFØRELSESFORORDNING (EU) 2025/2494

af 9. december 2025

om ændring af gennemførelsesforordning (EU) 2016/323 for så vidt angår opbygningen af meddelelser vedrørende punktafgiftspligtige varers bevægelser, som udveksles i henhold til Rådets forordning (EU) nr. 389/2012

EUROPA-KOMMISSIONEN HAR —

under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde,

under henvisning til Rådets forordning (EU) nr. 389/2012 af 2. maj 2012 om administrativt samarbejde på punktafgiftsområdet og om ophævelse af forordning (EF) nr. 2073/2004 (1), særlig artikel 9, stk. 2, artikel 15, stk. 5, og artikel 16, stk. 3, og

ud fra følgende betragtninger:

(1)

Ved Rådets direktiv (EU) 2020/262 (2) fastsættes den procedure, der skal følges ved bevægelser af punktafgiftspligtige varer mellem medlemsstaterne samt ved overvågning af disse bevægelser ved hjælp af det digitaliserede system, der er omhandlet i artikel 1 i Europa-Parlamentets og Rådets afgørelse (EU) 2020/263 (3) (»det digitaliserede system«).

(2)

Ved Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) 2016/323 (4) er der fastsat regler for samarbejde og udveksling af information mellem medlemsstaterne vedrørende punktafgiftspligtige varers bevægelser og de oplysninger, der er behov for i dokumenter for gensidig administrativ bistand, som er omhandlet i artikel 9, stk. 2, artikel 15, stk. 5, og artikel 16, stk. 3, i Rådets forordning (EU) nr. 389/2012.

(3)

I medfør af direktiv (EU) 2020/262 blev det digitaliserede system udvidet til at omfatte bevægelser af punktafgiftspligtige varer, der eksporteres til lande uden for Unionen, og bevægelser af punktafgiftspligtige varer, der er overgået til forbrug på en medlemsstats område og derefter flyttes til en anden medlemsstats område med henblik på levering til erhvervsmæssige formål. Disse ændringer påvirkede meddelelserne til udveksling af information mellem medlemsstaterne. Som følge heraf er visse dataelementer i det digitaliserede system blevet forældede eller kræver en ændring. Det digitaliserede system bør revideres, så der rettes op på disse uoverensstemmelser.

(4)

Gennemførelsesforordning (EU) 2016/323 bør derfor ændres.

(5)

For at give medlemsstaterne tilstrækkelig tid til at forberede sig på ændringerne af gennemførelsesforordning (EU) 2016/323 og tilpasse anvendelsesdatoen for denne forordning til den dato, hvorpå den nye version af det digitaliserede system, der er omhandlet i afgørelse (EU) 2020/263, tages i drift, bør denne forordning finde anvendelse fra den 12. februar 2026.

(6)

Foranstaltningerne i denne forordning er i overensstemmelse med udtalelse fra Punktafgiftsudvalget —

VEDTAGET DENNE FORORDNING:

Artikel 1

Bilag I til gennemførelsesforordning (EU) 2016/323 erstattes af teksten i bilaget til nærværende forordning.

Artikel 2

Denne forordning træder i kraft på tyvendedagen efter offentliggørelsen i Den Europæiske Unions Tidende.

Den finder anvendelse fra den 12. februar 2026.

Denne forordning er bindende i alle enkeltheder og gælder umiddelbart i hver medlemsstat.

Udfærdiget i Bruxelles, den 9. december 2025.

På Kommissionens vegne

Ursula VON DER LEYEN

Formand


(1)   EUT L 121 af 8.5.2012, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2012/389/oj.

(2)  Rådets direktiv (EU) 2020/262 af 19. december 2019 om den generelle ordning for punktafgifter ( EUT L 58 af 27.2.2020, s. 4, ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2020/262/oj).

(3)  Europa-Parlamentets og Rådets afgørelse (EU) 2020/263 af 15. januar 2020 om digitalisering af registrering og overvågning af punktafgiftspligtige varers bevægelser ( EUT L 58 af 27.2.2020, s. 43 http://data.europa.eu/eli/dec/2020/263/oj).

(4)  Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) 2016/323 af 24. februar 2016 om detaljerede regler for samarbejde og udveksling af oplysninger mellem medlemsstaterne punktafgiftspligtige varer i henhold til Rådets forordning (EU) nr. 389/2012 ( EUT L 66 af 11.3.2016, s. 1, http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2016/323/oj).


BILAG

»BILAG I

OPBYGNING AF GENERELLE MEDDELELSER

Elektroniske meddelelser anvendt i forbindelse med udveksling af oplysninger om punktafgiftspligtige varer som omhandlet i kapitel IV og kapitel V, afdeling 2, i direktiv (EU) 2020/262

FORKLARENDE BEMÆRKNINGER

1)

Dataelementerne i de elektroniske meddelelser, som anvendes til udveksling af oplysninger vedrørende punktafgiftspligtige varer som omhandlet i kapitel IV og kapitel V, afdeling 2, i direktiv (EU) 2020/262 via det digitaliserede system, der henvises til i artikel 1 i afgørelse (EU) 2020/263, og det edb-system, der henvises til i artikel 2, nr. 17), i forordning (EU) nr. 389/2012, er struktureret i datagrupper og, hvor det er relevant, i dataundergrupper. Der findes nærmere oplysninger om dataene og deres anvendelse i tabellerne i dette bilag, hvori:

a)

kolonne A indeholder den numeriske kode (tal) for hver datagruppe og dataundergruppe; hver undergruppe følger sekvensnummeret for den data(under)gruppe, som den henhører under (dvs. hvis datagruppen har nummer 1, har en dataundergruppe i denne gruppe 1.1, og en dataundergruppe i denne undergruppe har 1.1.1)

b)

kolonne B indeholder den alfabetiske kode (bogstav) for hvert dataelement i en data(under)gruppe

c)

kolonne C indeholder en angivelse af data(under)gruppen eller dataelementet

d)

kolonne D indeholder en værdi for hver data(under)gruppe eller hvert dataelement, som angiver, om indføjelsen af de tilsvarende data er:

»R« (Required), dvs. obligatoriske og skal angives. Selv om en data(under)gruppe er ikke-obligatorisk (»O« = optional) eller betinget (»C« = conditional), kan dataelementerne i denne (under)gruppe stadig være obligatoriske (»R« = required), hvis de kompetente myndigheder i medlemsstaten har besluttet, at dataene i denne (under)gruppe skal angives, eller hvis betingelserne for at inkludere data(under)gruppen er opfyldt

»O« (Optional), hvilket betyder, at indsættelsen af dataene er valgfri for den person, der indsender meddelelsen (afsender eller modtager), undtagen hvis medlemsstaten har fastsat, at dataene er påkrævet i overensstemmelse med de i kolonne E angivne betingelser for visse af de ikke-obligatoriske data(under)grupper eller dataelementer

»C« (Conditional), hvilket betyder, at anvendelsen af data(under)gruppen eller dataelementet afhænger af andre data(under)grupper eller dataelementer i den samme meddelelse

e)

kolonne E indeholder betingelserne for, om data kan indsættes, og angiver, hvis det er relevant, anvendelsen af de betingede data, samt hvilke data de kompetente myndigheder skal stille til rådighed

f)

kolonne F indeholder, hvor det er relevant, forklaringer vedrørende udfyldelsen af meddelelsen

g)

kolonne G indeholder angivelsen af:

et nummer for visse data(under)grupper efterfulgt af et »x«, der angiver det antal gange, data(under)gruppen kan gentages i meddelelsen (standard = 1)

karakteristikaene for den pågældende datatype og datalængde for hvert dataelement, undtagen ved dataelementer, der angiver tidspunkt eller dato. Koderne for datatyperne er følgende:

a

alfabetisk

n

numerisk

an

alfanumerisk.

Tallet efter koden angiver den tilladte datalængde for det pågældende dataelement. De to punktummer foran tallet angiver, at datalængden ikke er fast, men kan være op til den anførte længde. Et komma inden for attributtens længde betyder, at attributten kan indeholde decimaler; tallet foran kommaet angiver den totale længde af attributten, og tallet efter kommaet angiver det maksimale antal cifre efter decimalkommaet.

Ved dataelementer, der angiver tidspunkt eller dato, betyder angivelsen »dato«, »tidspunkt« eller »dato/tidspunkt«, at dato, tidspunkt eller dato og tidspunkt skal udtrykkes i overensstemmelse med ISO 8601-standarden for angivelse af datoer og tidspunkter.

2)

Følgende forkortelser anvendes i tabellerne i dette bilag:

e-AD: elektronisk administrativt dokument

e-SAD: elektronisk forenklet administrativt dokument

ARC: administrativ referencekode

SEED: Systemet for udveksling af punktafgiftsoplysninger (System for Exchange of Excise Data) (den elektroniske database, som der henvises til i artikel 19, stk. 1, i forordning (EU) nr. 389/2012)

KN-kode: Kode i den kombinerede nomenklatur

LNG: sprog

VAT: merværdiafgift

ACO: administrativt samarbejde

EORI: registrering og identifikation af økonomiske operatører.

Tabel 1

(jf. artikel 4)

Anmodning om download for bevægelse

A

B

C

D

E

F

G

1

ATTRIBUTTER

R

 

 

 

 

a

Anmodningens korrelationsidentifikator

R

 

Hver medlemsstat har sin egen værdi for <anmodningens korrelationsidentifikator>

an..44

2

PUNKTAFGIFTSPLIGTIGE VARERS BEVÆGELSE e-AD/e-SAD

R

 

 

 

 

a

ARC

R

 

(se kodeliste 2 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636)

an21

 

b

Sekvensnummer

R

 

Feltets værdi skal være større end nul

n..2

 

c

Status

R

 

Mulige værdier:

X01 = accepteret

X02 = annulleret

X03 = leveret

X04 = omdirigeret

X05 = afvist

X06 = erstattet

X07 = e-AD/e-SAD lukket manuelt

X08 = nægtet

X09 = ingen

X10 = delvis nægtet

X11 = eksporteres

X12 = (forbeholdt)

X13 = indstillet

X14 = accepteret eksportangivelse

X15 = e-AD-anmodning accepteret til eksport

an3

 

d

Type senest modtagne meddelelse

R

 

Mulige værdier:

IE801 = E-AD/E-SAD

IE803 = MEDDELELSE OM OMDIRIGERET E-AD/E-SAD

IE807 = AFBRYDELSE AF BEVÆGELSE

IE810 = ANNULLERING AF ET E-AD

IE813 = ÆNDRING AF BESTEMMELSESSTED

IE818 = ACCEPTERET ELLER (DELVIS) NÆGTET RAPPORT OM MODTAGELSE/EKSPORT

IE819 = VARSLING OM ELLER AFVISNING AF ET E-AD/E-SAD

IE829 = MEDDELELSE OM GODKENDT EKSPORT

IE836 = MEDDELELSE OM UGYLDIGGØRELSE AF EKSPORTANGIVELSE TIL AFSENDELSESMEDLEMSSTATENS MYNDIGHED/AFSENDEREN

IE839 = TOLDMYNDIGHEDERNES AFVISNING AF E-AD

IE881 = SVAR ANGÅENDE MANUEL LUKNING

IE905 = STATUSSVAR

Ingen = INGEN

Bemærk:

bør kun anvendes i forbindelse med tidligere bevægelser, som blev lukket manuelt med en IE905-meddelelse.

an..5

 

e

Type statusanmodningsmeddelelse

O

 

Mulige værdier:

1 = anmodning om statussynkronisering

2 = anmodning om bevægelseshistorik

n1

 

f

Indikator for anmodning om oplysninger om national bevægelse

R

 

Det booleske format er digitalt: »0« eller »1« (»0« = nej eller falsk; »1« = ja eller sand)

n1

Tabel 2

(jf. artikel 4)

Svar vedrørende download for en bevægelse

A

B

C

D

E

F

G

1

ATTRIBUTTER

R

 

 

 

 

a

Anmodningens korrelationsidentifikator

R

 

Hver medlemsstat har sin egen værdi for <anmodningens korrelationsidentifikator>

an..44

2

PUNKTAFGIFTSPLIGTIGE VARERS BEVÆGELSE e-AD/e-SAD

R

 

 

 

 

a

ARC

R

 

(se kodeliste 2 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636)

an21

 

b

Sekvensnummer

R

 

Feltets værdi skal være større end nul

n..2

 

c

Status

R

 

Mulige værdier:

X01 = accepteret

X02 = annulleret

X03 = leveret

X04 = omdirigeret

X05 = afvist

X06 = erstattet

X07 = e-AD/e-SAD lukket manuelt

X08 = nægtet

X09 = ingen

X10 = delvis nægtet

X11 = eksporteres

X12 = (forbeholdt)

X13 = indstillet

X14 = accepteret eksportangivelse

X15 = e-AD-anmodning accepteret til eksport

an3

 

d

Type senest modtagne meddelelse

R

 

Mulige værdier:

IE801 = E-AD/E-SAD

IE803 = MEDDELELSE OM OMDIRIGERET E-AD/E-SAD

IE807 = AFBRYDELSE AF BEVÆGELSE

IE810 = ANNULLERING AF ET E-AD

IE813 = ÆNDRING AF BESTEMMELSESSTED

IE818 = ACCEPTERET ELLER (DELVIS) NÆGTET RAPPORT OM MODTAGELSE/EKSPORT

IE819 = VARSLING OM ELLER AFVISNING AF ET E-AD/E-SAD

IE829 = MEDDELELSE OM GODKENDT EKSPORT

IE836 = MEDDELELSE OM UGYLDIGGØRELSE AF EKSPORTANGIVELSE TIL AFSENDELSESMEDLEMSSTATENS MYNDIGHED/AFSENDEREN

IE839 = TOLDMYNDIGHEDERNES AFVISNING AF E-AD

IE881 = SVAR ANGÅENDE MANUEL LUKNING

IE905 = STATUSSVAR

Ingen = INGEN

Bemærk:

bør kun anvendes i forbindelse med tidligere bevægelser, som blev lukket manuelt med en IE905-meddelelse.

an..5

Tabel 3

(jf. artikel 4)

Bevægelseshistorik

A

B

C

D

E

F

G

1

ATTRIBUTTER

R

 

 

 

 

a

Anmodningens korrelationsidentifikator

R

 

Hver medlemsstat har sin egen værdi for <anmodningens korrelationsidentifikator>

an..44

2

Alle godkendte e-AD'er/e-SAD'er

R

 

Alle udkast til elektroniske (forenklede) administrative dokumenter eller elektroniske (forenklede) administrative dokumenter, som vedrører bevægelsen; deres opbygning er fastlagt i tabel 1 i bilag I til delegeret forordning (EU) 2022/1636

99x

3

Alle rapporter om modtagelse/eksport

O

 

Alle rapporter om modtagelse/eksport, som vedrører bevægelsen; deres opbygning er fastlagt i tabel 6 i bilag I til delegeret forordning (EU) 2022/1636

99x

4

Seneste meddelelse om omdirigeret e-AD/e-SAD

O

 

Indholdet af den seneste meddelelse om ændring af bestemmelsessted/meddelelse om opsplitning, som vedrører bevægelsen; dennes opbygning er fastlagt i tabel 4 i bilag I til delegeret forordning (EU) 2022/1636

1x

5

Alle kontrolrapporter

O

 

Alle kontrolrapportmeddelelser, som vedrører bevægelsen; deres opbygning er fastlagt i tabel 11

99x

6

Alle hændelsesrapporter

O

 

Alle hændelsesrapportmeddelelser, som vedrører bevægelsen; deres opbygning er fastlagt i tabel 12

99x

7

Alle forklaringer på forsinkelser for leveringen

O

 

Alle meddelelser med forklaringer på forsinkelser for leveringen, som vedrører bevægelsen

99x

7.1

ATTRIBUTTER

R

 

 

 

 

a

Meddelelsens karakter

R

 

Mulige værdier:

1 = forklaring om forsinkelse for indsendelse af rapporten om modtagelse/eksport

2 = forklaring om forsinkelse for meddelelse af bestemmelsessted

n1

 

b

Dato og tidspunkt for godkendelse af forklaring om forsinkelse

C

»R« efter gennemført godkendelse

finder ellers ikke anvendelse

 

dato/ tids–punkt

 

c

Indsendertype

R

 

Mulige værdier:

1 = afsender

2 = modtager

n1

 

d

Identificering af indsenderen

R

 

<indentificering af indsenderen> er et gyldigt punktafgiftsnummer for erhvervsdrivende

(se kodeliste 1 i bilag II til forordning (EU) nr. 612/2013)

an13

 

e

Forklaringskode

R

 

(se kodeliste 7 i bilag II)

n..2

 

f

Supplerende oplysninger

C

»R«, hvis <forklaringskode> er »anden«

ellers »O«

(se forklaringskode i rubrik 7.1e)

 

an..350

 

g

Supplerende oplysninger_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

7.2

PUNKTAFGIFTSPLIGTIGE VARERS BEVÆGELSE

R

 

 

 

 

a

ARC

R

 

(se kodeliste 2 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636)

an21

 

b

Sekvensnummer

R

 

Feltets værdi skal være større end nul

n..2

8

Alle meddelelser om godkendt eksport

O

 

Alle meddelelserne »Meddelelse om godkendt eksport«, som vedrører bevægelsen; meddelelsens opbygning er fastlagt i tabel 7 i bilag I til Kommissionens delegerede forordning (EU) 2022/1636

99x

9

Alle meddelelser om ugyldiggørelse fra toldmyndighederne

O

 

Alle meddelelserne »Meddelelse om ugyldiggørelse af eksportangivelse til afsendelsesmedlemsstatens myndighed/afsenderen«, som vedrører bevægelsen; meddelelsens opbygning er fastlagt i tabel 9 i bilag I til Kommissionens delegerede forordning (EU) 2022/1636

99x

10

Alle meddelelser om afvisning fra toldmyndighederne

O

 

Alle meddelelser om »Toldmyndighedernes afvisning af det elektroniske administrative dokument«, som vedrører bevægelsen; deres opbygning er fastlagt i tabel 8 i bilag I til Kommissionens delegerede forordning (EU) 2022/1636

99x

11

Eventuel afbrydelse af bevægelse

O

 

Indholdet af en meddelelse om eventuel »Afbrydelse af bevægelse«, som vedrører bevægelsen; meddelelsens opbygning er fastlagt i tabel 13

1x

12

Eventuel annullering af et e-AD

O

 

Indholdet af en meddelelse om eventuel »Annullering af det elektroniske administrative dokument«, som vedrører en bevægelsen; meddelelsens opbygning er fastlagt i tabel 2 i bilag I til delegeret forordning (EU) 2022/1636

1x

13

Alle ændringer af bestemmelsessted

O

 

Alle meddelelser om »Ændring af bestemmelsessted«, som vedrører bevægelsen; deres opbygning er fastlagt i tabel 3 i bilag I til delegeret forordning (EU) 2022/1636

99x

14

Alle varslinger om eller afvisninger af et e-AD/e-SAD

O

 

Alle meddelelser om »Varsling om eller afvisning af et e-AD/e-SAD«, som vedrører bevægelsen; deres opbygning er fastlagt i tabel 14

99x

15

Alle forklaringer på årsag til mangel

O

 

 

99x

15.1

ATTRIBUTTER

R

 

 

 

 

a

Indsendertype

R

 

Mulige værdier:

1 = afsender

2 = modtager

n1

 

b

Dato og tidspunkt for godkendelse af forklaring på mangel

C

»R« efter gennemført godkendelse

finder ellers ikke anvendelse

 

dato/tidspunkt

15.2

PUNKTAFGIFTSPLIGTIGE VARERS BEVÆGELSE

R

 

 

 

 

a

ARC

R

 

(se kodeliste 2 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636)

an21

 

b

Sekvensnummer

R

 

Feltets værdi skal være større end nul

n..2

15.3

ERHVERVSDRIVENDE afsender

C

»R« hvis <indsendertype> er »afsender«

finder ellers ikke anvendelse

(se indsendertype i rubrik 15.1a)

 

 

 

a

Den erhvervsdrivendes punktafgiftsnummer

R

 

For ERHVERVSDRIVENDE afsender

En eksisterende identifikator for <den erhvervsdrivendes punktafgiftsnummer> i datagruppen <GODKENDELSE>.

<Erhvervsdrivende typekode> for den pågældende <ERHVERVSDRIVENDE> skal være:

»godkendt oplagshaver« ELLER

»registreret afsender« ELLER

»autoriseret afsender«

ELLER

En eksisterende identifikator for <reference for midlertidig godkendelse> i datagruppen <MIDLERTIDIG GODKENDELSE>. <Erhvervsdrivende typekode> for den pågældende <ERHVERVSDRIVENDE> skal være »midlertidigt autoriseret afsender«.

For ERHVERVSDRIVENDE afsendelsessted

En eksisterende identifikator for <reference for afgiftsoplag> (punktafgiftsnummer i SEED).

(se kodeliste 1 i bilag II til forordning (EU) nr. 612/2013)

an13

 

b

Den erhvervsdrivendes navn

R

 

 

an..182

 

c

Vejnavn

R

 

 

an..65

 

d

Husnummer

O

 

 

an..11

 

e

Postnr.

R

 

 

an..10

 

f

By

R

 

 

an..50

 

g

NAD_LNG

R

 

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

15.4

ERHVERVSDRIVENDE modtager

C

»R« hvis <indsendertype> ikke er »afsender«

finder ellers ikke anvendelse

(se indsendertype i rubrik 15.1a)

 

 

 

a

Identificering af den erhvervsdrivende

C

»R«, hvis <bestemmelsesstedstypekode> er:

»bestemmelsessted — afgiftsoplag«

»bestemmelsessted — registreret modtager«

»bestemmelsessted — midlertidigt registreret modtager«

»bestemmelsessted — direkte levering«

»bestemmelsessted — autoriseret modtager«

»bestemmelsessted — midlertidigt autoriseret modtager«

»bestemmelsessted — tilbagesendelse til afsenderens afsendelsessted ved en business to business-bevægelse (B2B), hvor afgiften er betalt«

»O«, hvis <bestemmelsesstedstypekode> er »bestemmelsessted — eksport«

finder ellers ikke anvendelse

De mulige værdier for <identificering af den erhvervsdrivende> er beskrevet i følgende tabel:

an..16

Bestemmelses–stedstypekode

ERHVERVS–DRIVENDE MODTAGER. Identificering af den erhvervs-drivende

1 —

bestemmelses-sted — afgiftsoplag

Punktafgiftsnummer (1)

2 —

bestemmelses-sted — registreret modtager

Punktaf-giftsnummer (2)

3 —

bestemmelses-sted — midlertidigt registreret modtager

Reference for midlertidig godkendelse (4)

4 —

bestemmelses-sted — direkte levering

Punktaf-giftsnummer (3)

5 —

bestemmelses-sted — fritaget modtager

(Finder ikke anvendelse)

6 —

bestemmelses-sted — eksport

Momsnummer (frivilligt)

8 —

bestemmelses-sted — ukendt bestemmelses-sted (ukendt modtager)

(Finder ikke anvendelse)

9 —

bestemmelses-sted — autoriseret modtager

Punktafgifts-nummer (5)

10 —

bestemmelses-sted — midlertidigt autoriseret modtager

Reference for midlertidig godkendelse (6)

11 —

bestemmelses-sted — tilbagesendelse til afsenderens afsendelsessted ved en business to business-bevægelse (B2B), hvor afgiften er betalt»

Punktafgifts-nummer (7) eller reference for midlertidig godkendelse (8)

(1)

Type erhvervsdrivende for modtageren er »godkendt oplagshaver«. En eksisterende identifikator for <den erhvervsdrivendes punktafgiftsnummer> i datagruppen <GODKENDELSE>.

(2)

Type erhvervsdrivende for modtageren er »registreret modtager«. En eksisterende identifikator for <den erhvervsdrivendes punktafgiftsnummer> i datagruppen <GODKENDELSE>.

(3)

Type erhvervsdrivende for modtageren er enten »godkendt oplagshaver« eller »registreret modtager«. En eksisterende identifikator for <den erhvervsdrivendes punktafgiftsnummer> i datagruppen <GODKENDELSE>.

(4)

Type erhvervsdrivende for modtageren er »midlertidigt registreret modtager«. En eksisterende <reference for midlertidig godkendelse> i datagruppen <MIDLERTIDIG GODKENDELSE>.

(5)

Type erhvervsdrivende for modtageren er »autoriseret modtager«. En eksisterende identifikator for <den erhvervsdrivendes punktafgiftsnummer> i datagruppen <GODKENDELSE>.

(6)

Type erhvervsdrivende for modtageren er »midlertidigt autoriseret modtager«. En eksisterende <reference for midlertidig godkendelse> i datagruppen <MIDLERTIDIG GODKENDELSE>.

(7)

Type erhvervsdrivende for modtageren er »autoriseret afsender«. En eksisterende identifikator for <den erhvervsdrivendes punktafgiftsnummer> i datagruppen <GODKENDELSE>.

(8)

En eksisterende <reference for midlertidig godkendelse> i datagruppen <MIDLERTIDIG GODKENDELSE> med den erhvervsdrivendes typekode »midlertidigt autoriseret afsender«.

(se kodeliste 1 og 2 i bilag II til forordning (EU) nr. 612/2013, hvis det er relevant)

 

b

EORI-nummer

 

»O«, hvis <bestemmelsesstedstypekode> er »bestemmelsessted — eksport«

finder ellers ikke anvendelse

Angiv EORI-nummeret på den person, som er ansvarlig for indgivelsen af eksportangivelsen, jf. artikel 21, stk. 1, i Rådets direktiv (EU) 2020/262.

an..17

 

c

Den erhvervsdrivendes navn

R

 

 

an..182

 

d

Vejnavn

R

 

 

an..65

 

e

Husnummer

O

 

 

an..11

 

f

Postnr.

R

 

 

an..10

 

g

By

R

 

 

an..50

 

h

NAD_LNG

R

 

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

15.5

ANALYSE

C

Mindst én af datagrupperne <ANALYSE> eller <ANALYSE varepost> skal være angivet

 

 

 

a

Dato for analyse

R

 

 

dato

 

b

Samlet forklaring

R

 

 

an..350

 

c

Samlet forklaring LNG

R

 

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

15.6

ANALYSE varepost

C

Mindst én af datagrupperne <ANALYSE> eller <ANALYSE varepost> skal være angivet

 

999x

 

a

Entydigt referencenummer for varepost

R

 

Feltets værdi skal være større end nul

<Entydigt referencenummer for varepost> skal være unik inden for meddelelsen og henvise til et <entydigt referencenummer for varepost> for e-AD/e-SAD-vareposten for det tilknyttede e-AD/e-SAD, for hvilket der er angivet mangler eller overskydende mængder.

n..3

 

b

Kode for punktafgiftspligtig vare

R

 

(se kodeliste 10 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636)

an4

 

c

Forklaring

O

 

 

an..350

 

d

Forklaring_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

 

e

Faktisk mængde

O

 

Feltets værdi skal være større end nul

n..15,3

16

Alle påmindelsesmeddelelser for punktafgiftspligtige varers bevægelse

O

 

 

99x

16.1

ATTRIBUTTER

R

 

 

 

 

a

Meddelelsestype

R

 

Mulige værdier:

1 = påmindelsesmeddelelse ved udløb af frist for ændring af bestemmelsessted (eller opsplitning)

2 = påmindelsesmeddelelse ved udløb af frist for afsendelse af rapporten om modtagelse/eksport

3 = påmindelsesmeddelelse ved udløb af frist for at oplyse bestemmelsessted (artikel 22 i direktiv (EU) 2020/262)

n1

 

b

Dato og tidspunkt for udstedelse af påmindelse

R

 

 

dato/tidspunkt

 

c

Begrænsningens dato og tid

R

 

 

dato/tidspunkt

 

d

Påmindelsesoplysninger

O

 

 

an..350

 

e

Påmindelsesoplysninger_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

16.2

PUNKTAFGIFTSPLIGTIGE VARERS BEVÆGELSE

R

 

 

 

 

a

ARC

R

 

(se kodeliste 2 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636)

an21

 

b

Sekvensnummer

R

 

Feltets værdi skal være større end nul

n..2

Tabel 4

(jf. artikel 5)

Generel anmodning

A

B

C

D

E

F

G

1

ATTRIBUTTER

R

 

 

 

 

a

Anmodningstype

R

 

Mulige værdier:

 

1 = (forbeholdt)

 

2 = anmodning om referencedata

 

3 = (forbeholdt)

 

4 = (forbeholdt)

 

5 = anmodning om gensynkronisering af registret over erhvervsdrivende

 

6 = anmodning om søgning efter en liste med e-AD'er/e-SAD'er

 

7 = anmodning om SEED-statistikker

 

8 = anmodning om søgning efter en liste med e-AD'er

 

9 = anmodning om søgning efter en liste med e-SAD'er

n1

 

b

Anmodningens navn

C

»R« hvis <anmodningstype> er »2«

finder ellers ikke anvendelse

(se anmodningstype i rubrik 1a)

Mulige værdier:

 

»C_COD_DAT« = fælles kodeliste

 

»C_PAR_DAT« = fælles systemparametre

 

»ALL« = for komplet struktur

a..9

 

c

Anmodende kontor

R

 

(se kodeliste 4 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636)

an8

2

ANMODNING OM E-AD/E-SAD-LISTE

C

»R«, hvis <anmodningstype> er »6«, »8« eller »9«

finder ellers ikke anvendelse

(se anmodningstype i rubrik 1a)

 

 

 

a

Medlemsstatskode

R

 

(se kodeliste 3 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636)

a2

2.1

AE_HOVED-KRITERIUM

R

 

 

99x

 

a

Typekode for hovedkriterium

R

 

Mulige værdier:

 

1 = ARC

 

2 = produktets varemærke

 

3 = kategori for punktafgiftspligtig vare i bevægelse

 

4 = (forbeholdt)

 

5 = (forbeholdt)

 

6 = (forbeholdt)

 

7 = (forbeholdt)

 

8 = varemodtagerens by

 

9 = vareafsenderens by

 

10 = kautionistens by

 

11 = (forbeholdt)

 

12 = bestemmelsesby

 

13 = by for afgiftsoplag, hvorfra varen sendes

 

14 = transportørens by

 

15 = KN-produktkode

 

16 = faktureringsdato

 

17 = varemodtagerens punktafgiftsnummer

 

18 = vareafsenderens punktafgiftsnummer

 

19 = kautionistens punktafgiftsnummer

 

20 = (forbeholdt)

 

21 = (forbeholdt)

 

22 = punktafgiftsnummer på afgiftsoplag, hvortil varen leveres

 

23 = punktafgiftsnummer på afgiftsoplag, hvorfra varen sendes

 

24 = (forbeholdt)

 

25 = kode for punktafgiftspligtig vare

 

26 = forsendelsestid

 

27 = bestemmelsesmed–lemsstat

 

28 = afsendelsesmedlemsstat

 

29 = varemodtagerens navn

 

30 = vareafsenderens navn

 

31 = kautionistens navn

 

32 = (forbeholdt)

 

33 = bestemmelsesstedets navn

 

34 = navn for afgiftsoplag, hvorfra varen sendes

 

35 = transportørens navn

 

36 = fakturanummer

 

37 = varemodtagerens postnummer

 

38 = vareafsenderens postnummer

 

39 = kautionistens postnummer

 

40 = (forbeholdt)

 

41 = bestemmelsesstedets postnummer

 

42 = postnummer for afgiftsoplag, hvorfra varen sendes

 

43 = transportørens postnummer

 

44 = antal varer (i en e-AD/e-SAD-varepost)

 

45 = lokalt referencenummer, som er et serienummer, der tildeles af vareafsenderen

 

46 = transporttype

 

47 = (forbeholdt)

 

48 = (forbeholdt)

 

49 = varemodtagerens momsnummer

 

50 = (forbeholdt)

 

51 = transportørens momsnummer

 

52 = ændring af bestemmelsessted (sekvensnummer ≥ 2)

n..2

2.1.1

AE_HOVED-VÆRDI

R

 

 

99x

 

a

Værdi

R

 

Hvis <typekode for hovedkriterium> er »46« (transporttype), anvendes en eksisterende <kode for transportform> i listen over <TRANSPORTFORMER>

an..255

3

STATISTIK-ANMODNING

C

»R« hvis <anmodningstype> er »7«

finder ellers ikke anvendelse

(se anmodningstype i rubrik 1a)

 

 

 

a

Statistiktype

R

 

Mulige værdier:

 

1 = aktive/inaktive og slettede erhvervsdrivende

 

2 = forestående udløb

 

3 = erhvervsdrivende, type og afgiftsoplag

 

4 = punktafgiftspligtig aktivitet

 

5 = ændringer i punktafgiftsgodkendelsen

n1

3.1

LISTE OVER MEDLEMS-STATER Kode

R

 

 

99x

 

a

Medlemsstatskode

R

 

(se kodeliste 3 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636)

a2

4

STATISTIK-PERIODE

C

»R« hvis <anmodningstype> er »7«

finder ellers ikke anvendelse

(se anmodningstype i rubrik 1a)

 

 

 

a

År

R

 

Feltets værdi skal være større end nul

n4

 

b

Halvår

C

For 4 b, c, og d:

Følgende tre datafelter er valgfrie og udelukker hinanden:

<halvår>

<kvartal>

<måned>

dvs. hvis et af datafelterne er anvendt, finder de andre to ikke anvendelse

Mulige værdier:

 

1 = første halvår

 

2 = andet halvår

n1

 

c

Kvartal

C

Mulige værdier:

 

1 = første kvartal

 

2 = andet kvartal

 

3 = tredje kvartal

 

4 = fjerde kvartal

n1

 

d

Måned

C

Mulige værdier:

 

1 = januar

 

2 = februar

 

3 = marts

 

4 = april

 

5 = maj

 

6 = juni

 

7 = juli

 

8 = august

 

9 = september

 

10 = oktober

 

11 = november

 

12 = december

n..2

5

REFERENCE–SYNKRONI–SERING

C

»R«, hvis <anmodningstype> er »2« eller »5«

finder ellers ikke anvendelse

(se anmodningstype i rubrik 1a)

 

 

 

a

Periode fra dato

R

Dette felt skal være tidligere end eller det samme som felt 5b.

Hvis der anmodes om et udtræk, vil felterne »periode fra dato« og/eller »periode til dato« blive anvendt til at anmode om forekomster, som er gyldige i den angivne periode.

Hvis der derimod anmodes om en søgning, vil felterne »periode fra dato« og/eller »periode til dato« blive anvendt til at anmode om forekomster, som er ændret eller offentliggjort i den angivne periode.

(se rubrik 5c)

dato

 

b

Periode til dato

R

Hvis der anmodes om et udtræk, vil felterne »periode fra dato« og/eller »periode til dato« blive anvendt til at anmode om forekomster, som er gyldige i den angivne periode.

Hvis der derimod anmodes om en søgning, vil felterne »periode fra dato« og/eller »periode til dato« blive anvendt til at anmode om forekomster, som er ændret eller offentliggjort i den angivne periode.

(se rubrik 5c)

dato

 

c

Udtræk

O

Værdien af dette felt er:

0: for søgning (eller hvis det mangler for at muliggøre bagudkompatibilitet)

1: for udtræk

2: for ikke-ugyldiggjorte registreringer

n1

 

d

Medlemsstatskode

O

(se kodeliste 3 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636)

a2

6

REFERENCE-ANMODNING

C

»R« hvis <anmodningstype> er »2«

finder ellers ikke anvendelse

(se anmodningstype i rubrik 1a)

 

 

 

a

Indikator for fælles risikovurderings-kriterier

O

 

Mulige værdier:

 

0 = nej eller falsk

 

1 = ja eller sand

n1

6.1

KODELISTE Kode

O

 

 

99x

 

a

Anmodet kodeliste

O

 

Mulige værdier:

 

1 = måleenheder

 

2 = hændelsestype

 

3 = dokumentationstype

 

4 = (forbeholdt)

 

5 = (forbeholdt)

 

6 = sprogkoder

 

7 = nationale forvaltninger

 

8 = landekoder

 

9 = emballagekoder

 

10 = årsag til utilfredsstillende modtagelses- eller kontrolrapport

 

11 = årsag til afbrydelse

 

12 = (forbeholdt)

 

13 = transportformer

 

14 = transportenheder

 

15 = vindyrkningszoner

 

16 = koder for behandling af vine

 

17 = kategorier for punktafgiftspligtig vare

 

18 = punktafgiftspligtige varer

 

19 = KN-koder

 

20 = modsvarende KN-koder — punktafgiftspligtig vare

 

21 = årsager til annullering

 

22 = årsager til varsling om eller afvisning af e-AD/e-SAD

 

23 = årsager til forsinkelse

 

24 = (forbeholdt)

 

25 = personer, der indsender hændelsesrapport

 

26 = årsager til afslag

 

27 = årsager til forsinkede resultater

 

28 = anmodede foranstaltninger

 

29 = årsager til anmodning

 

30 = (forbeholdt)

 

31 = (forbeholdt)

 

32 = (forbeholdt)

 

33 = (forbeholdt)

 

34 = årsager til, at administrativt samarbejde ikke er muligt

 

35 = (forbeholdt)

 

36 = dokumenttype

 

37 = (forbeholdt)

 

38 = (forbeholdt)

 

39 = årsager til anmodning om manuel lukning

 

40 = årsager til afvisning af anmodning om manuel lukning

 

41 = national forvaltning — Plato-grad

n..2

Tabel 5

(jf. artikel 5, stk. 2)

Liste over e-AD'er/e-SAD'er på baggrund af generel anmodning

A

B

C

D

E

F

G

1

ATTRIBUTTER

R

 

 

 

 

a

Anmodende kontor

R

 

(se kodeliste 4 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636)

an8

 

b

Anmodningens korrelations-identifikator

R

 

Hver medlemsstat har sin egen værdi for <anmodningens korrelationsidentifikator>

an..44

2

POST PÅ E-AD/E-SAD-LISTE

O

 

 

99x

 

a

Afsendelsesdato

R

 

 

dato

2.1

PUNKT-AFGIFTS-PLIGTIGE VARERS BEVÆGELSE

R

 

 

 

 

a

ARC

R

 

(se kodeliste 2 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636)

an21

 

b

Dato og tidspunkt for godkendelse af e-AD/e-SAD

R

 

 

dato/tidspunkt

 

c

Sekvensnummer

R

 

Feltets værdi skal være større end nul

n..2

2.2

ERHVERVS-DRIVENDE afsender

R

 

 

 

 

a

Den erhvervs-drivendes punktafgifts-nummer

R

 

Angiv et gyldigt SEED-registreringsnummer for den godkendte oplagshaver, registrerede afsender, autoriserede afsender eller midlertidige autoriserede afsender.

(se kodeliste 1 i bilag II til forordning (EU) nr. 612/2013)

an13

 

b

Den erhvervs-drivendes navn

R

 

 

an..182

2.3

ERHVERVS-DRIVENDE afsendelsessted

C

HVIS <E-AD/E-SAD.Oprindelsestypekode> er »oprindelse — afgiftsoplag« eller »oprindelse — afgift betalt«

er <ERHVERVSDRIVENDE afsendelsessted> »R«

<AFGANGSSTED — import> anvendes ikke

ELLERS

<ERHVERVSDRIVENDE afsendelsessted> anvendes ikke

<AFGANGSSTED — import> er »R«

 

 

 

a

Reference for afgiftsoplag

C

Finder ikke anvendelse, hvis oprindelsestypekode i rubrik 9d er »3«

(se oprindelsestypekode i rubrik 9d i tabel 1 i delegeret forordning (EU) 2022/1636)

For ERHVERVSDRIVENDE afsendelsessted

En eksisterende identifikator for <reference for afgiftsoplag> (punktafgiftsnummer i SEED).

(se kodeliste 1 i bilag II til forordning (EU) nr. 612/2013)

an13

 

b

Den erhvervs–drivendes navn

C

»R«, hvis oprindelsestypekode i rubrik 9d er »3«

(se oprindelsestypekode i rubrik 9d i tabel 1 i delegeret forordning (EU) 2022/1636)

 

an..182

2.4

AFGANGS–STED — import

C

HVIS <E-AD/E-SAD.Oprindelsestypekode> er »oprindelse — afgiftsoplag« eller »oprindelse — afgift betalt«

er <ERHVERVSDRIVENDE afsendelsessted> »R«

<AFGANGSSTED — import> anvendes ikke

ELLERS

<ERHVERVSDRIVENDE afsendelsessted> anvendes ikke

<AFGANGSSTED — import> er »R«

 

 

 

a

Reference-nummer for kontor

R

 

(se kodeliste 4 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636)

an8

2.5

ERHVERVS-DRIVENDE modtager

C

»R«, undtagen for bestemmelsesstedstypekode 8

 

 

 

a

Identificering af den erhvervs-drivende

C

HVIS <bestemmelsesstedstypekode> findes i:

»bestemmelsessted — afgiftsoplag«

»bestemmelsessted — registreret modtager«

»bestemmelsessted — midlertidigt registreret modtager«

»bestemmelsessted — direkte levering«

»bestemmelsessted — autoriseret modtager«

»bestemmelsessted — midlertidigt autoriseret modtager«

»bestemmelsessted — tilbagesendelse til afsenderens afsendelsessted ved en business to business-bevægelse (B2B), hvor afgiften er betalt«

SÅ er <ERHVERVSDRIVENDE modtager.Identificering af den erhvervsdrivende> »R«

ELLERS

HVIS <bestemmelsesstedstypekode> er

»bestemmelsessted — eksport«

SÅ er <ERHVERVSDRIVENDE modtager.Identificering af den erhvervsdrivende> »O«

ELLERS finder <ERHVERVSDRIVENDE modtager.Identificering af den erhvervsdrivende> finder ikke anvendelse

De mulige værdier for <identificering af den erhvervsdrivende> er beskrevet i følgende tabel:

an..16

Bestem-melsessted-stypekode

ERHVERVSDRIVENDE MOD-TAGER. Identificering af den erhvervs-drivende

1 —

bestem-melsessted — afgiftsoplag

Punktafgifts-nummer (1)

2 —

bestem-melsessted — registreret modtager

Punktafgifts-nummer (2)

3 —

bestem-melsessted — midlertidigt registreret modtager

Reference for midlertidig godkendelse (4)

4 —

bestem-melsessted — direkte levering

Punktafgifts-nummer (3)

5 —

bestem-melsessted — fritaget modtager

(Finder ikke anvendelse)

6 —

bestem-melsessted — eksport

Moms-nummer (frivilligt)

8 —

bestem-melsessted — ukendt bestem-melsessted (ukendt modtager)

(Finder ikke anvendelse)

9 —

bestem-melsessted — autoriseret modtager

Punktafgifts-nummer (5)

10 —

bestemmelsessted — midlertidigt autoriseret modtager

Reference for midlertidig godkendelse (6)

11 —

bestemmelsessted — tilbage-sendelse til afsenderens afsendelses-sted ved en business to business-bevægelse (B2B), hvor afgiften er betalt

Punktafgifts-nummer (7) eller reference for midlertidig godkendelse (8)

(1)

Type erhvervsdrivende for modtageren er »godkendt oplagshaver«. En eksisterende identifikator for <den erhvervsdrivendes punktafgiftsnummer> i datagruppen <GODKENDELSE>.

(2)

Type erhvervsdrivende for modtageren er »registreret modtager«. En eksisterende identifikator for <den erhvervsdrivendes punktafgiftsnummer> i datagruppen <GODKENDELSE>.

(3)

Type erhvervsdrivende for modtageren er enten »godkendt oplagshaver« eller »registreret modtager«. En eksisterende identifikator for <den erhvervsdrivendes punktafgiftsnummer> i datagruppen <GODKENDELSE>.

(4)

Type erhvervsdrivende for modtageren er »midlertidigt registreret modtager«. En eksisterende <reference for midlertidig godkendelse> i datagruppen <MIDLERTIDIG GODKENDELSE>.

(5)

Type erhvervsdrivende for modtageren er »autoriseret modtager«. En eksisterende identifikator for <den erhvervsdrivendes punktafgiftsnummer> i datagruppen <GODKENDELSE>.

(6)

Type erhvervsdrivende for modtageren er »midlertidigt autoriseret modtager«. En eksisterende <reference for midlertidig godkendelse> i datagruppen <MIDLERTIDIG GODKENDELSE>.

(7)

Type erhvervsdrivende for modtageren er »autoriseret afsender«. En eksisterende identifikator for <den erhvervsdrivendes punktafgiftsnummer> i datagruppen <GODKENDELSE>.

(8)

En eksisterende <reference for midlertidig godkendelse> i datagruppen <MIDLERTIDIG GODKENDELSE> med den erhvervsdrivendes typekode »midlertidigt autoriseret afsender«.

(se kodeliste 1 og 2 i bilag II til forordning (EU) nr. 612/2013, hvis det er relevant)

 

b

Den erhvervs-drivendes navn

R

 

 

an..182

 

c

EORI-nummer

C

»O«, hvis <bestemmelsesstedstypekode> er »bestemmelsessted — eksport«

finder ellers ikke anvendelse

Angiv EORI-nummeret på den person, som er ansvarlig for indgivelsen af eksportangivelsen, jf. artikel 21, stk. 1, i Rådets direktiv (EU) 2020/262.

an..17

2.6

ERHVERVS-DRIVENDE Leveringssted

C

I feltet <ERHVERVSDRIVENDE leveringssted> vælges følgende efter <bestemmelsesstedstypekode>:

»R« for bestemmelsesstedstypekode 1, 4, »9« og »10«

»O« for bestemmelsesstedstypekode 2, 3 og 5

finder ellers ikke anvendelse

 

a

Identificering af den erhvervs-drivende

C

HVIS <bestemmelsesstedstypekode> er »bestemmelsessted — afgiftsoplag« eller »bestemmelsessted — autoriseret modtager« eller »bestemmelsessted — midlertidigt autoriseret modtager«

SÅ er <ERHVERVSDRIVENDE leveringssted. Identificering af den erhvervsdrivende> »O«

ELLERS

HVIS <bestemmelsesstedstypekode> er »bestemmelsessted — direkte levering« eller »tilbagesendelse til afsenderens afsendelsessted

SÅ finder <ERHVERVSDRIVENDE leveringssted. Identificering af den erhvervsdrivende> ikke anvendelse

ELLERS er <ERHVERVSDRIVENDE leveringssted. Identificering af den erhvervsdrivende> »O«

De mulige værdier for <identificering af den erhvervsdrivende> er beskrevet i følgende tabel:

an..16

Bestemmel–sesstedstype-kode

ERHVERVSDRIVENDE leveringssted.Identificering af den erhvervs-drivende

1 —

bestemmel–sessted — afgiftsoplag

Reference for afgiftsoplag (punkt-afgifts-nummer) (1)

2 —

bestemmel–sessted — registreret modtager

Eventuel identifikation (*)

3 —

bestemmel–sessted — midlertidigt registreret modtager

Eventuel identifikation (*)

4 —

bestemmel–sessted — direkte levering

(Finder ikke anvendelse)

5 —

bestemmelsessted — fritaget modtager

Eventuel identifikation (*)

6 —

bestemmel–sessted — eksport

(feltet <ERHVERVSDRIVENDE leveringssted> eksisterer ikke)

8 —

ukendt bestemmel–sessted

(feltet <ERHVERVS–DRIVENDE leveringssted> eksisterer ikke)

9 —

bestemmel–sessted — autoriseret modtager

Eventuel identifikation (*)

10 —

bestemmel–sessted — midlertidigt autoriseret modtager

Eventuel identifikation (*)

11 —

bestemmel–sessted — tilbagesendel–se til afsenderens afsendelses–sted ved en business to business-bevægelse (B2B), hvor afgiften er betalt«

(feltet <ER–HVERVS–DRIVENDE leveringssted> eksisterer ikke)

(1)

En eksisterende identifikator <reference for afgiftsoplag> i datagruppen <AFGIFTSOPLAG>.

(*)

For leveringsstedet betyder »eventuel identifikation«: et momsnummer eller en anden identifikator.

(se kodeliste 1 og 2 i bilag II til forordning (EU) nr. 612/2013, hvis det er relevant)

 

b

Den erhvervs–drivendes navn

C

HVIS <bestemmelsesstedstypekode> er »bestemmelsessted — direkte levering«

SÅ er <den erhvervsdrivendes navn> »O«

ELLERS er <den erhvervsdrivendes navn> »R«

 

an..182

2.7

BESTEM–MELSES–TOLDSTED

C

I feltet <BESTEMMELSESTOLDSTED> vælges følgende efter <bestemmelsesstedstypekode>:

»R« for bestemmelsesstedstypekode 6

finder ellers ikke anvendelse

 

 

 

a

Reference–nummer for kontor

R

 

(se kodeliste 4 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636)

an8

2.8

Kode for KATEGORI FOR PUNKT–AFGIFTS–PLIGTIG VARE

R

 

 

9x

 

a

Kode for den punktafgifts–pligtige varekategori

R

 

(se kodeliste 3 i bilag II til forordning (EU) nr. 612/2013)

a1

2.9

ERHVERVS–DRIVENDE transport–arrangør

C

HVIS <E-AD/E-SAD overskrift. Transportordning>(IE801) (eller <E-AD/E-SAD overskrift. Transportordning>(IE815)) er »afsender« eller »modtager«

SÅ finder <ERHVERVSDRIVENDE transportarrangør> ikke anvendelse

ELLERS er <ERHVERVSDRIVENDE transportarrangør> »R«

 

 

 

a

Momsnummer

O

 

 

an..14

 

b

Den erhvervs–drivendes navn

R

 

 

an..182

2.10

ERHVERVS–DRIVENDE den første transportør

O

 

 

 

 

a

Momsnummer

O

 

 

an..14

 

b

Den erhvervs–drivendes navn

R

 

 

an..182

Tabel 6

(jf. artikel 5)

Afslag på generel anmodning

A

B

C

D

E

F

G

1

Meddelelse om generel anmodning

R

 

Konteksten for meddelelsen om en generel anmodning vedrørende en bevægelse, hvis opbygning er fastlagt i tabel 4

 

2

Afvisning

R

 

 

99x

 

a

Dato og tidspunkt for afvisning

R

 

 

dato/–tids–punkt

 

b

Kode for årsag til afvisning

R

 

Mulige værdier:

0 = anden

2 = ingen af de hentede e-AD'er svarer til udvælgelseskriterierne

3 = referencedata er ikke tilgængelige

4 = punktafgiftskontorliste foreligger ikke

5 = SEED-data foreligger ikke

7 = anmodningens data kendes ikke

8 = ændringsantal uden for område

26 = dublet registreret

112 = ukorrekt (kode)værdi

115 = ikke understøttet i denne position

n..3

Tabel 7

(jf. artikel 6, stk. 1)

Generel anmodning om administrativt samarbejde

A

B

C

D

E

F

G

1

ATTRIBUTTER

R

 

 

 

 

a

Anmodningstype

R

 

Mulige værdier:

 

1 = administrativt samarbejde

 

2 = forbeholdt

n1

 

b

Frist for resultater

R

 

 

dato

2

OPFØLGNING

R

 

 

 

 

a

Korrelations–identifikator til opfølgning

R

 

(se kodeliste 1 i bilag II)

an28

 

b

Udstedelsesdato

R

 

 

dato

 

c

Medlemsstats–kode for afsender

R

 

En national forvaltning, som er identificeret ved hjælp af en landekode i kodeliste 3 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636

a2

 

d

Reference–nummer for afsendelses–kontor

O

 

(se kodeliste 4 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636)

an8

 

e

Afsendende embedsmand

O

 

 

an..35

 

f

Medlemsstats–kode for modtager

R

 

En national forvaltning, som er identificeret ved hjælp af en landekode i kodeliste 3 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636

a2

 

g

Reference–nummer for modtagerkontor

O

 

(se kodeliste 4 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636)

an8

 

h

Modtagende embedsmand

O

 

 

an..35

 

i

National sagsnummer–identifikator

O

 

 

an..99

3

ANMODNING OM ADMINI–STRATIVT SAMARBEJDE

C

»R« hvis <anmodningstype> er »1«

finder ellers ikke anvendelse

(se anmodningstype i rubrik 1a)

 

 

 

a

Oplysninger om anmodninger om administrativt samarbejde

R

 

 

an..999

 

b

Oplysninger om anmodninger om administrativt samarbejde_LNG

R

 

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

 

c

Indikator

O

 

Denne attribut anvendes i den generelle anmodning om administrativt samarbejde til at angive, om en særlig betingelse finder anvendelse. Mulige værdier:

 

0 = Ingen særlig betingelse finder anvendelse. Anmodningen følger den almindelig procedure.

 

1 = En særlig betingelse finder anvendelse. Anmodningen kræver yderligere behandling.

n1

3.1

Kode for ANMOD–NINGSÅRSAG

R

 

 

99x

 

a

Kode for årsag til anmodning om administrativt samarbejde

R

 

(se kodeliste 8 i bilag II)

n..2

 

b

ACO_Sup–plerende oplysninger

C

»R«, hvis <kode for årsag til anmodning om administrativt samarbejde> er »anden«

ellers »O«

an..999

 

c

ACO_Sup–plerende oplysninger_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

3.1.1

REFERENCE FOR RISIKO–VURDERING

O

 

 

99x

 

a

Anden risikoprofil

O

 

 

an..999

 

b

Anden risikoprofil_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

3.2

ARC-liste

O

 

 

99x

 

a

ARC

R

 

(se kodeliste 2 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636)

an21

 

b

Sekvensnummer

O

 

Feltets værdi skal være større end nul

n..2

3.3

ERHVERVS–DRIVENDE person

O

 

 

99x

 

a

Den erhvervs–drivendes punktafgifts–nummer

C

For 3.3 a, b, og c: Mindst én af følgende attributter skal være angivet:

<den erhvervsdrivendes punktafgiftsnummer>

<momsnummer>

<den erhvervsdrivendes navn>

En eksisterende identifikator (punktafgiftsnummer) for <den erhvervsdrivendes punktafgiftsnummer> i datagruppen <GODKENDELSE> eller <reference for midlertidig godkendelse> i datagruppen <MIDLERTIDIG GODKENDELSE>.

(se kodeliste 1 og 2 i bilag II til forordning (EU) nr. 612/2013)

an13

 

b

Momsnummer

C

 

an..14

 

c

Den erhvervs–drivendes navn

C

 

an..182

 

d

Medlems–statskode

C

»R«, hvis <den erhvervsdrivendes navn> er angivet, og <den erhvervsdrivendes punktafgiftsnummer> ikke er angivet, og <momsnummer> ikke er angivet

finder ellers ikke anvendelse

(se den erhvervsdrivendes punktafgiftsnummer i rubrik 3.3a, momsnummer i rubrik 3.3b og den erhvervsdrivendes navn i rubrik 3.3c)

En national forvaltning, som er identificeret ved hjælp af en landekode i kodeliste 3 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636

a2

 

e

Vejnavn

O

 

 

an..65

 

f

Husnummer

O

 

 

an..11

 

g

Postnr.

O

 

 

an..10

 

h

By

O

 

 

an..50

 

i

Telefonnummer

O

 

 

an..35

 

j

Faxnummer

O

 

 

an..35

 

k

E-mailadresse

O

 

 

an..70

 

l

NAD_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

3.4

STØTTEDOKUMENTER

O

 

 

9x

 

a

Kort beskrivelse af støttedokument

C

»R«, hvis <type støttedokument> er »anden«

finder ellers ikke anvendelse

(se reference for støttedokument i rubrik 3.4c og billede af dokument i rubrik 3.4e)

 

an..999

 

b

Kort beskrivelse af støttedokument_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

 

c

Reference for støttedokument

C

Mindst ét af disse tre felter:

<type støttedokument>

<reference for støttedokument>

<billede af dokument>

(se kort beskrivelse af støttedokument i rubrik 3.4a og billede af dokument i rubrik 3.4e)

 

an..999

 

d

Reference for støttedokument_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

 

e

Billede af dokument

C

Mindst ét af disse tre felter:

<type støttedokument>

<reference for støttedokument>

<billede af dokument>

(se kort beskrivelse af støttedokument i rubrik 3.4a og reference for støttedokument i rubrik 3.4c)

 

 

 

f

Type støttedokument

C

Mindst ét af disse tre felter:

<type støttedokument>

<reference for støttedokument>

<billede af dokument>

Se reference for støttedokument i rubrik 3.4c og billede af dokument i rubrik 3.4e

(se kodeliste 15 i bilag II)

an..4

3.5

Anmodede FORAN–STALTNINGER

O

 

 

99x

 

a

Kode for administrative samarbejds–foranstaltninger

R

 

(se kodeliste 9 i bilag II)

n..2

 

b

Supplerende foranstaltning ved ACO

C

»R«, hvis <kode for administrative samarbejdsforanstaltninger> er »anden«

ellers »O«

(se kode for administrative samarbejdsforanstaltninger i rubrik 3.5a)

 

an..999

 

c

Supplerende foranstaltning ved ACO_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

4

KONTAKT

O

 

 

 

 

a

Reference–nummer for kontor

R

 

(se kodeliste 4 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636)

an8

 

b

Indsendende punktafgifts–ansvarlig embedsmand

O

 

 

an..35

 

c

Telefonnummer

O

 

 

an..35

 

d

Faxnummer

O

 

 

an..35

 

e

E-mailadresse

O

 

 

an..70

Tabel 8

(jf. artikel 7)

Svarmeddelelse

A

B

C

D

E

F

G

1

ATTRIBUTTER

R

 

 

 

 

a

Meddelelsestype

R

 

Mulige værdier:

1 = svarmeddelelse vedrørende administrativt samarbejde

2 = forbeholdt

n1

2

OPFØLGNING

R

 

 

 

 

a

Korrelationsidentifikator til opfølgning

R

 

(se kodeliste 1 i bilag II)

an28

 

b

Udstedelsesdato

R

 

 

dato

 

c

Medlemsstatskode for afsender

R

 

En national forvaltning, som er identificeret ved hjælp af en landekode i kodeliste 3 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636

a2

 

d

Referencenummer for afsendelseskontor

O

 

(se kodeliste 4 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636)

an8

 

e

Afsendende embedsmand

O

 

 

an..35

 

f

Medlemsstatskode for modtager

R

 

En national forvaltning, som er identificeret ved hjælp af en landekode i kodeliste 3 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636

a2

 

g

Referencenummer for modtagerkontor

O

 

(se kodeliste 4 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636)

an8

 

h

Modtagende embedsmand

O

 

 

an..35

 

i

National sagsnummeridentifikator

C

»O«, hvis <korrelationsidentifikator til opfølgning> ikke stemmer overens med <korrelationsidentifikator til opfølgning> i en anmodningsmeddelelse

»R«, hvis <korrelationsidentifikator til opfølgning> stemmer overens med <korrelationsidentifikator til opfølgning> i en anmodningsmeddelelse OG

<national sagsnummeridentifikator> er angivet i anmodningsmeddelelsen

HVIS <korrelationsidentifikator til opfølgning> stemmer overens med <korrelationsidentifikator til opfølgning> i en anmodningsmeddelelse, OG <national sagsnummeridentifikator> er angivet i anmodningsmeddelelsen

skal <national sagsnummeridentifikator> svare til værdien af <national sagsnummeridentifikator> i anmodningsmeddelelsen.

an..99

3

SVAR

R

 

 

 

 

a

Frist for resultater

C

For 3 a og b:

»R«, hvis <kode for årsag til afslag> er angivet

finder ellers ikke anvendelse

(se kode for årsag til afslag i rubrik 3c)

 

dato/tidspunkt

 

b

Kode for årsag til forsinkede resultater

C

(se kodeliste 3 i bilag II)

n..2

 

c

Kode for årsag til afslag

O

 

(se kodeliste 4 i bilag II)

n..2

 

d

Supplerende årsag til afslag

C

»R«, hvis <kode for årsag til afslag> er »anden«

finder ellers ikke anvendelse

(se kode for årsag til afslag i rubrik 3c)

 

an..999

 

e

Supplerende årsag til afslag_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

Tabel 9

(jf. artikel 7)

Påmindelsesmeddelelse vedrørende administrativt samarbejde

A

B

C

D

E

F

G

1

ATTRIBUTTER

R

 

 

 

 

a

Meddelelsestype

R

 

Mulige værdier:

1 = påmindelsesmeddelelse om resultater vedrørende administrativt samarbejde

2 = Forbeholdt

n1

2

OPFØLGNING

R

 

 

 

 

a

Korrelationsidentifikator til opfølgning

R

 

(se kodeliste 1 i bilag II)

an28

 

b

Udstedelsesdato

R

 

 

dato

 

c

Medlemsstatskode for afsender

R

 

En national forvaltning, som er identificeret ved hjælp af en landekode i kodeliste 3 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636

a2

 

d

Referencenummer for afsendelseskontor

O

 

(se kodeliste 4 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636)

an8

 

e

Afsendende embedsmand

O

 

 

an..35

 

f

Medlemsstatskode for modtager

R

 

En national forvaltning, som er identificeret ved hjælp af en landekode i kodeliste 3 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636

a2

 

g

Referencenummer for modtagerkontor

O

 

(se kodeliste 4 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636)

an8

 

h

Modtagende embedsmand

O

 

 

an..35

 

i

National sagsnummeridentifikator

C

»O«, hvis <korrelationsidentifikator til opfølgning> ikke stemmer overens med <korrelationsidentifikator til opfølgning> i en anmodningsmeddelelse

»R«, hvis <korrelationsidentifikator til opfølgning> stemmer overens med <korrelationsidentifikator til opfølgning> i en anmodningsmeddelelse OG

<national sagsnummeridentifikator> er angivet i anmodningsmeddelelsen

finder ellers ikke anvendelse

HVIS <korrelationsidentifikator til opfølgning> stemmer overens med <korrelationsidentifikator til opfølgning> i en anmodningsmeddelelse, OG <national sagsnummeridentifikator> er angivet i anmodningsmeddelelsen

skal <national sagsnummeridentifikator> svare til værdien af <national sagsnummeridentifikator> i anmodningsmeddelelsen.

an..99

Tabel 10

(jf. artikel 6, stk. 3, artikel 9, stk. 1, artikel 10 og artikel 16)

Resultater vedrørende administrativt samarbejde

A

B

C

D

E

F

G

1

OPFØLGNING

R

 

 

 

 

a

Korrelations–identifikator til opfølgning

R

 

(se kodeliste 1 i bilag II)

an28

 

b

Udstedelsesdato

R

 

 

dato

 

c

Medlemsstatskode for afsender

R

 

En national forvaltning, som er identificeret ved hjælp af en landekode i kodeliste 3 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636

a2

 

d

Referencenummer for afsendelseskontor

O

 

(se kodeliste 4 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636)

an8

 

e

Afsendende embedsmand

O

 

 

an..35

 

f

Medlemsstatskode for modtager

R

 

En national forvaltning, som er identificeret ved hjælp af en landekode i kodeliste 3 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636

a2

 

g

Referencenummer for modtagerkontor

O

 

(se kodeliste 4 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636)

an8

 

h

Modtagende embedsmand

O

 

 

an..35

 

i

National sagsnummer–identifikator

C

»O«, hvis <korrelationsidentifikator til opfølgning> ikke stemmer overens med <korrelationsidentifikator til opfølgning> i en anmodningsmeddelelse

»R«, hvis <korrelationsidentifikator til opfølgning> stemmer overens med <korrelationsidentifikator til opfølgning> I en anmodningsmeddelelse OG

<national sagsnummeridentifikator> er angivet i anmodningsmeddelelsen

finder ellers ikke anvendelse

HVIS <korrelationsidentifikator til opfølgning> stemmer overens med <korrelationsidentifikator til opfølgning> i en anmodningsmeddelelse, OG <national sagsnummeridentifikator> er angivet i anmodningsmeddelelsen

skal <national sagsnummeridentifikator> svare til værdien af <national sagsnummeridentifikator> i anmodningsmeddelelsen.

an..99

2

KONTAKT

O

 

 

 

 

a

Referencenummer for kontor

R

 

(se kodeliste 4 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636)

an8

 

b

Indsendende punktafgifts–ansvarlig embedsmand

O

 

 

an..35

 

c

Telefonnummer

O

 

 

an..35

 

d

Faxnummer

O

 

 

an..35

 

e

E-mailadresse

O

 

 

an..70

3

(ADMINISTRA–TIVT SAMARBEJDE) HANDLINGENS RESULTAT

O

 

 

99x

 

a

ARC

O

 

(se kodeliste 2 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636)

an21

 

b

Sekvensnummer

C

»O«, hvis <ARC> er angivet

finder ellers ikke anvendelse

(se ARC i rubrik 3a)

Feltets værdi skal være større end nul

n..2

 

c

Kode for administrative samarbejdsforanstaltninger

R

 

(se kodeliste 9 i bilag II)

n..2

 

d

Supplerende foranstaltning ved ACO

C

»R«, hvis <kode for administrative samarbejdsforanstaltninger> er »anden«

ellers »O«

(se kode for administrative samarbejdsforanstaltninger i rubrik 3c)

 

an..999

 

e

Supplerende foranstaltning ved ACO_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

 

f

Kode for årsager til, at ACO ikke er muligt

O

 

(se kodeliste 11 i bilag II)

n..2

 

g

Supplerende årsager til, at ACO ikke er muligt

C

»R«, hvis <kode for årsager til, at ACO ikke er muligt> er »anden«

ellers »O«

(se kode for årsager til, at ACO ikke er muligt, i rubrik 3f)

 

an..999

 

h

Supplerende årsager til, at ACO ikke er muligt_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

 

i

Konklusion på bestemmelses–stedet

O

 

Mulige værdier:

 

0 = anden konklusion

 

1 = (forbeholdt)

 

2 = forsendelse i orden

 

3 = forsendelse er ikke nået frem til bestemmelsessted

 

4 = forsendelsen var forsinket

 

5 = mangel registreret

 

6 = punktafgiftspligtige varer ikke i orden

 

7 = forsendelsen er ikke opført i lagerregnskabet

 

8 = Den erhvervsdrivende kunne ikke kontaktes

 

9 = Manglende erhvervsdrivende

 

10 = overskydende mængder registreret

 

11 = forkert kode for den punktafgiftspligtige vare

 

12 = forkert bestemmelsesstedstypekode

 

13 = forskelle bekræftet

 

14 = manuel lukning anbefalet

 

15 = afbrydelse anbefalet

 

16 = uregelmæssigheder konstateret

n..2

 

j

Type anden konklusion

C

»R«, hvis <konklusion på bestemmelsesstedet> er »anden konklusion«

finder ellers ikke anvendelse

(se konklusion på bestemmelsesstedet i rubrik 3i)

 

an..999

 

k

Type anden konklusion_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

 

l

Supplerende forklaringer

O

 

 

an..999

 

m

Supplerende forklaringer_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

 

n

Kontrol–rapportreference

O

 

(se kodeliste 2 i bilag II)

Der findes en »kontrolrapport«-meddelelse i systemet (også i de tilfælde, der er omfattet af en modtaget meddelelse om »bevægelseshistorik«), som har samme <kontrolrapportreference> som den indsendte meddelelse. Hvis <ARC> derudover er angivet i den indsendte meddelelse, så falder den sammen med <ARC> i den omtalte »kontrolrapport«-meddelelse.

(se ARC i rubrik 3a)

an16

4

FEEDBACK–ANMODNING

O

 

 

 

 

a

Anmodet eller fremsendt feedback

R

 

Mulige værdier:

 

0 = ingen feedback anmodet

 

1 = feedback anmodet

 

2 = feedback fremsendt

n1

 

b

Opfølgende foranstaltninger

C

Mindst ét af disse to felter, hvis rubrik 4a er angivet:

<opfølgende foranstaltninger>

<relevans af oplysninger>

 

an..999

 

c

Opfølgende foranstalt–ninger_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

 

d

Relevans af fremsendte oplysninger

C

Mindst ét af disse to felter, hvis rubrik 4a er angivet:

<opfølgende foranstaltninger>

<relevans af oplysninger>

 

an..999

 

e

Relevans af oplysninger_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

5

STØTTE–DOKUMENTER

O

 

 

9x

 

a

Kort beskrivelse af støttedokument

C

»R«, hvis <type støttedokument> er »anden«

finder ellers ikke anvendelse

(se type støttedokument i rubrik 5f)

 

an..999

 

b

Kort beskrivelse af støtte–dokument_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

 

c

Reference for støttedokument

C

Mindst ét af disse tre felter:

<kort beskrivelse af støttedokument>

<reference for støttedokument>

<billede af dokument>

(se kort beskrivelse af støttedokument i rubrik 5a og billede af dokument i rubrik 5e)

 

an..999

 

d

Reference for støtte–dokument_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

 

e

Billede af dokument

C

Mindst ét af disse tre felter:

<kort beskrivelse af støttedokument>

<reference for støttedokument>

<billede af dokument>

(se kort beskrivelse af støttedokument i rubrik 5a og reference for støttedokument i rubrik 5c)

 

 

 

f

Type støttedokument

C

Mindst ét af disse tre felter:

<kort beskrivelse af støttedokument>

<reference for støttedokument>

<billede af dokument>

(se kort beskrivelse af støttedokument i rubrik 5a, reference for støttedokument i rubrik 5c og billede af dokument i rubrik 5e)

(se kodeliste 15 i bilag II)

an..4

Tabel 11

(jf. artikel 9, stk. 2, og artikel 11)

Kontrolrapport

A

B

C

D

E

F

G

1

ATTRIBUTTER

R

 

 

 

 

a

Meddelelsestype

R

 

Mulige værdier:

 

1 = godkendt dokument

n1

 

b

Dato og tidspunkt for godkendelse af kontrolrapport

C

»R« efter gennemført godkendelse

finder ellers ikke anvendelse

 

dato/–tids–punkt

2

KONTROL–RAPPORT–OVERSKRIFT

R

 

 

 

 

a

Kontrol–rapportreference

R

 

(se kodeliste 2 i bilag II)

an16

2.1

KONTROL–KONTOR

R

 

 

 

 

a

Referencenummer for kontrolkontor

O

 

(se kodeliste 4 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636)

an8

 

b

Medlemsstatskode

C

For 2.1 b, c, d, e, f og g:

»R« undtagen for <husnummer>, som er »O«, hvis <referencenummer for kontrolkontor> ikke er angivet

finder ellers ikke anvendelse

(se referencenummer for kontrolkontor i rubrik 2.1a)

En national forvaltning, som er identificeret ved hjælp af en landekode i kodeliste 3 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636

a2

 

c

Kontrolkontorets navn

C

 

an..35

 

d

Vejnavn

C

 

an..65

 

e

Husnummer

C

 

an..11

 

f

Postnr.

C

 

an..10

 

g

By

C

 

an..50

 

h

Telefonnummer

C

For 2.1 h, i og j:

Hvis <referencenummer for kontrolkontor> ikke er angivet, skal mindst en af følgende tre attributter være angivet:

<telefonnummer>

<faxnummer>

<e-mailadresse>

ellers finder ingen af de tre attributter anvendelse

(se referencenummer for kontrolkontor i rubrik 2.1a)

 

an..35

 

i

Faxnummer

C

 

an..35

 

j

E-mailadresse

C

 

an..70

 

k

NAD_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

3

PUNKT–AFGIFTS–PLIGTIGE VARERS BEVÆGELSE

C

Et af felterne <PUNKTAFGIFTSPLIGTIGE VARERS BEVÆGELSE> eller <ANDET LEDSAGEDOKUMENT> skal være angivet

 

 

 

a

ARC

R

 

(se kodeliste 2 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636)

an..21

 

b

Sekvensnummer

R

 

Feltets værdi skal være større end nul

n..2

4

ANDET LEDSAGE–DOKUMENT

C

Et af felterne <PUNKTAFGIFTSPLIGTIGE VARERS BEVÆGELSE> eller <ANDET LEDSAGEDOKUMENT> skal være angivet

 

 

 

a

Type andet ledsagedokument

R

 

Mulige værdier:

 

0 = Andet

 

2 = (forbeholdt)

n1

 

b

Kort beskrivelse af andet ledsagedokument

C

»R«, hvis <type andet ledsagedokument> er »anden«

finder ellers ikke anvendelse

 

an…350

 

c

Kort beskrivelse af andet ledsage–dokument_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

n2

 

d

Nummer på andet ledsagedokument

R

 

 

an…350

 

e

Dato for andet ledsagedokument

R

 

 

dato

 

f

Billede af andet ledsagedokument

O

 

 

 

 

g

Afsendelses–medlemsstat

R

 

En national forvaltning, som er identificeret ved hjælp af en landekode i kodeliste 3 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636

a2

 

h

Bestemmelses–medlemsstat

R

 

En national forvaltning, som er identificeret ved hjælp af en landekode i kodeliste 3 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636

a2

4.1

ERHVERVS–DRIVEDE person, der deltager i bevægelsen

O

 

 

9x

 

a

Den erhvervs–drivendes punktaf–giftsnummer

C

Mindst én af følgende attributter skal være angivet:

<den erhvervsdrivendes punktafgiftsnummer>

<identificering af den erhvervsdrivende>

<den erhvervsdrivendes navn>

En eksisterende identifikator (punktafgiftsnummer) for <den erhvervsdrivendes punktafgiftsnummer> i datagruppen <GODKENDELSE> eller <reference for midlertidig godkendelse> i datagruppen <MIDLERTIDIG GODKENDELSE>.

(se kodeliste 1 i bilag II til forordning (EU) nr. 612/2013)

an13

 

b

Identificering af den erhvervsdrivende

C

Mindst én af følgende attributter skal være angivet:

<den erhvervsdrivendes punktafgiftsnummer>

<identificering af den erhvervsdrivende>

<den erhvervsdrivendes navn>

Et momsnummer eller et andet nationalt nummer

an16

 

c

Den erhvervsdrivendes navn

C

Mindst én af følgende attributter skal være angivet:

<den erhvervsdrivendes punktafgiftsnummer>

<identificering af den erhvervsdrivende>

<den erhvervsdrivendes navn>

an..182

 

d

Type erhvervsdrivende person

O

 

De mulige værdier er følgende:

 

1 = Afsender

 

2 = Modtager

 

3 = skatterepræsentant

 

4 = sælger

 

5 = ansvarlig person

 

6 = kunde privatperson

n..2

 

e

Medlemsstatskode

C

»R«, hvis <den erhvervsdrivendes navn> er angivet, OG <den erhvervsdrivendes punktafgiftsnummer> og <identificering af den erhvervsdrivende> ikke er angivet

finder ellers ikke anvendelse

(se kodeliste 3 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636)

a2

 

f

Vejnavn

O

 

 

an..65

 

g

Husnummer

O

 

 

an..11

 

h

Postnr.

O

 

 

an..10

 

i

By

O

 

 

an..50

 

j

NAD_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

 

k

Telefonnummer

O

 

 

an..35

 

l

E-mailadresse

O

 

 

an..70

4.2

VARE

O

 

 

999x

 

a

Varebeskrivelse

O

 

 

an..55

 

b

KN-kode

C

»R«, hvis <ANDET LEDSAGEDOKUMENT.Billede af andet ledsagedokument> ikke er angivet i feltet <ANDET LEDSAGEDOKUMENT>

finder ellers ikke anvendelse

(se datagruppe 4 og rubrik 4f)

Feltets værdi skal være større end nul

n8

 

c

Handelsbetegnelse for varerne

O

 

 

an..999

 

d

Tillægskode

O

 

 

an..35

 

e

Mængde

C

»R«, hvis <ANDET LEDSAGEDOKUMENT.Billede af andet ledsagedokument> ikke er angivet i feltet <ANDET LEDSAGEDOKUMENT>

finder ellers ikke anvendelse

(se datagruppe 4 og rubrik 4f)

Feltets værdi skal være større end nul

n..15,3

 

f

Kode for måleenhed

C

»R«, hvis <ANDET LEDSAGEDOKUMENT. Billede af andet ledsagedokument> ikke er angivet i feltet <ANDET LEDSAGEDOKUMENT>

finder ellers ikke anvendelse

(se datagruppe 4 og rubrik 4f)

(se kodeliste 11 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636)

n..2

 

g

Bruttomasse

O

 

Bruttomasse skal være lig med eller større end nettomasse

Feltets værdi skal være større end nul

n..16,6

 

h

Nettomasse

O

 

Bruttomasse skal være lig med eller større end nettomasse

Feltets værdi skal være større end nul

n..16,6

4.3

TRANSPORT–MIDDEL

C

»R«, hvis <ANDET LEDSAGEDOKUMENT. Billede af andet ledsagedokument> ikke er angivet i feltet <ANDET LEDSAGEDOKUMENT>

finder ellers ikke anvendelse

(se datagruppe 4 og rubrik 4f)

 

 

 

a

Den erhvervsdrivendes navn

R

 

 

an..182

 

b

Vejnavn

R

 

 

an..65

 

c

Husnummer

O

 

 

an..11

 

d

Transportørens land

R

 

Angiv en »landekode« opført i kodeliste 3 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636.

a2

 

e

Postnr.

R

 

 

an..10

 

f

By

R

 

 

an..50

 

g

Kode for transportform

R

 

Angiv transportform ved hjælp af koderne i kodeliste 6 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636.

n..2

 

h

ACO_Sup–plerende oplysninger

C

»R« hvis <TRANSPORTMIDDEL Kode for transportform> er »anden«

finder ellers ikke anvendelse

(se rubrik 4.3g)

 

an..999

 

i

ACO_Sup–plerende oplysninger_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

 

j

Registrering

R

 

 

an..35

 

k

Registreringsland

R

 

Angiv en »landekode« opført i kodeliste 3 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636.

a2

5

KONTROL–RAPPORT

R

 

 

 

 

a

Kontroldato

R

 

 

dato

 

b

Kontrolkontor

R

 

 

an..350

 

c

Kontrolkontor_LNG

R

 

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

 

d

Kontroltype

R

 

Mulige værdier:

 

1 = Fysisk kontrol

 

2 = dokumentkontrol

n1

 

e

Årsag til kontrol

R

 

Mulige værdier:

 

0 = anden årsag

 

1 = påbegyndt stikprøvekontrol

 

2 = hændelse signaleret

 

3 = anmodning om bistand modtaget

 

4 = anmodning fra et andet kontor

 

5 = varsling modtaget

n1

 

f

Supplerende oprindelses–reference

O

 

 

an..350

 

g

Supplerende oprindelses–reference_LNG

C

»R«, hvis det tilknyttede tekstfelt benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

 

h

Navn på kontrolembeds–mand

R

 

 

an..350

 

i

Navn på kontrolembeds–mand_LNG

R

 

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

 

j

Konklusion på samlet kontrol

R

 

Mulige værdier:

 

1 = tilfredsstillende

 

2 = mindre uoverensstemmelser fundet

 

3 = afbrydelse anbefalet

 

4 = påtænkt indsigelse i henhold til artikel 9 eller artikel 46 i Rådets direktiv (EU) 2020/262

 

5 = tilladeligt tab konstateret, jf. artikel 6 eller artikel 45 i Rådets direktiv (EU) 2020/262

n1

 

k

Kontrol ved ankomst påkrævet

R

 

Mulige værdier:

 

0 = nej eller falsk

 

1 = ja eller sand

n1

 

l

Indikator

R

 

Denne attribut angiver resultatet af kontrollen. Mulige værdier:

 

0 = kontrol positiv, ingen uregelmæssigheder konstateret

 

1 = kontrol negativ, uregelmæssigheder konstateret.

n1

 

m

Bemærkninger

O

 

 

an..350

 

n

Bemærkninger_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

5.1

UDFØRT KONTROL–FORANSTALT–NING

R

 

 

99x

 

a

Udført kontrol–foranstaltning

R

 

Mulige værdier:

 

0 = anden kontrolforanstaltning

 

1 = bekræftede talte pakker

 

2 = udlosset

 

3 = åbnede pakker

 

4 = kommenteret papirkopi af dokumenter

 

5 = tælling

 

6 = stikprøveudtagning

 

7 = Administrativ kontrol

 

8 = varer vejet/målt

 

9 = stikprøvekontrol

 

10 = kontrol af dokumenter

 

11 = sammenligning af dokumenter fremlagt med e-AD/e-SAD

n..2

 

b

Anden kontrol–foranstaltning

C

»R«, hvis <udført kontrolforanstaltning> er »0«

finder ellers ikke anvendelse

(se kode for udført kontrolforanstaltning i rubrik 5.1a)

 

an..350

 

c

Anden kontrol–foranstaltning_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

5.2

EFTERVISNING

C

»R«, hvis <årsag til kontrol> er »2«

ellers »O«

(se årsag til kontrol i rubrik 5e)

 

9x

 

a

Udstedende myndighed

O

 

 

an..35

 

b

Udstedende myndighed_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

 

c

Dokumentations–typekode

R

 

(se kodeliste 6 i bilag II)

n..2

 

d

Supplement til dokumentations–type

C

»R«, hvis <dokumentationstypekode> er »anden«

finder ellers ikke anvendelse

(se dokumentationstypekode i rubrik 5.2c)

 

an..350

 

e

Supplement til dokumentations–type_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

 

f

Dokumentations–reference

O

 

 

an..350

 

g

Dokumentations–reference_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

 

h

Billede af dokumentation

O

 

 

 

5.3

ÅRSAG TIL UTILFREDSHED

O

 

 

9x

 

a

Kode for årsag til utilfredshed

R

 

(se kodeliste 12 i bilag II)

n..2

 

b

Supplerende oplysninger

C

»R«, hvis <kode for årsag til utilfredshed> er »anden«

finder ellers ikke anvendelse

(se kode for årsag til utilfredshed i rubrik 5.3a)

 

an..350

 

c

Supplerende oplysninger_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

5.4

TRANSPORT–OPLYSNINGER

O

 

 

99x

 

a

Kode for transportenhed

R

 

(se kodeliste 7 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636)

n..2

 

b

Identificering af transportenheder

C

»R«, hvis <kode for transportenhed> ikke er »transport i faste installationer«

finder ellers ikke anvendelse

(se kode for transportenhed i rubrik 5.4a)

 

an..35

 

c

Identificering af handelsmæssig forsegling

O

 

 

an..35

 

d

Forseglings–oplysninger

O

 

 

an..350

 

e

Forseglings–oplysninger_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

 

f

Supplerende oplysninger

O

 

 

an..350

 

g

Supplerende oplysninger_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

5.5

KONTROLRAPPORT for varepost

O

 

 

99x

 

a

Entydigt referencenummer for varepost

C

»R«, hvis feltet <PUNKTAFGIFTSPLIGTIGE VARERS BEVÆGELSE> er angivet

finder ellers ikke anvendelse

Denne værdi henviser til <entydigt referencenummer for varepost> for e-AD/e-SAD-vareposten for det tilknyttede e-AD/e-SAD og skal være unik inden for meddelelsen.

Feltets værdi skal være større end nul

n..3

 

b

Varebeskrivelse

C

»O«, hvis feltet <ANDET LEDSAGEDOKUMENT> er angivet

finder ellers ikke anvendelse

an..55

 

c

KN-kode

C

»R«, hvis feltet <ANDET LEDSAGEDOKUMENT> er angivet

finder ellers ikke anvendelse

Feltets værdi skal være større end nul

n8

 

d

Tillægskode

C

»O«, hvis feltet <ANDET LEDSAGEDOKUMENT> er angivet

finder ellers ikke anvendelse

an..35

 

e

Tegn på mangler eller overskydende mængder

O

 

Mulige værdier:

 

S = Mangel

 

E = Overskydende mængde

a1

 

f

Konstaterede mangler eller overskydende mængder

C

»R«, hvis <tegn på mangler eller overskydende mængder> er angivet

finder ellers ikke anvendelse

(se tegn på mangler eller overskydende mængder i rubrik 5.5e)

Feltets værdi skal være større end nul

n..15,3

 

g

Bemærkninger

O

 

 

an..350

 

h

Bemærkninger_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

5.5.1

ÅRSAG TIL UTILFREDSHED

O

 

 

9x

 

a

Kode for årsag til utilfredshed

R

 

(se kodeliste 12 i bilag II)

n..2

 

b

Supplerende oplysninger

C

»R«, hvis <kode for årsag til utilfredshed> er »anden«

ellers »O«

(se kode for årsag til utilfredshed i rubrik 5.5.1a)

 

an..350

 

c

Supplerende oplysninger_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

Tabel 12

(jf. artikel 14)

Hændelsesrapport

A

B

C

D

E

F

G

1

ATTRIBUTTER

R

 

 

 

 

a

Meddelelsestype

R

 

Mulige værdier:

 

1 = første indsendelse

 

3 = godkendt dokument

n1

 

b

Dato og tidspunkt for godkendelse af hændelsesrapport

C

»R« efter gennemført godkendelse

finder ellers ikke anvendelse

 

dato/tidspunkt

2

HÆNDELSES–RAPPORT–OVERSKRIFT

R

 

 

 

 

a

Hændelses–rapportnummer

C

»R« hvis <meddelelsestype> er »3«

finder ellers ikke anvendelse

(se meddelelsestype i rubrik 1a)

(se kodeliste 2 i bilag II)

an16

 

b

Hændelses–rapportreference for indsendelses–medlemsstat

C

»R«, hvis <meddelelsestype> er »1« eller »3«, og indsendelsesmedlemsstaten er forskellig fra hændelsesmedlemsstaten

»O«, hvis <meddelelsestype> er »1« eller »3«, og indsendelsesmedlemsstaten er hændelsesmedlemsstaten

finder ellers ikke anvendelse

(se meddelelsestype i rubrik 1a)

Formatet for <hændelsesrapportreference for indsendelsesmedlemsstat> er:

2 bogstaver: identificering af den nationale forvaltning, hvor hændelsesrapporten er indsendt

efterfulgt af en unik kode, som er tildelt på nationalt plan

an..35

 

c

Referencenummer for punktafgiftskontor

R

 

 

an8

 

d

Hændelses–medlemsstat

R

 

(se kodeliste 3 i bilag II til Kommissionens delegerede forordning (EU) 2022/1636)

a2

3

PUNKTAFGIFTSPLIGTIGE VARERS BEVÆGELSE

C

En af datagrupperne <PUNKTAFGIFTSPLIGTIGE VARERS BEVÆGELSE> eller <ANDET LEDSAGEDOKUMENT> skal være angivet

 

 

 

a

ARC

R

 

(se kodeliste 2 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636)

an21

 

b

Sekvensnummer

R

 

Feltets værdi skal være større end nul

n..2

4

ANDET LEDSAGE–DOKUMENT

C

En af datagrupperne <PUNKTAFGIFTSPLIGTIGE VARERS BEVÆGELSE> eller <ANDET LEDSAGEDOKUMENT> skal være angivet

 

 

 

a

Type andet ledsagedokument

R

 

Mulige værdier:

 

0 = Andet

 

2 = (forbeholdt)

n1

 

b

Kort beskrivelse af andet ledsagedokument

C

»R«, hvis <type andet ledsagedokument> er »anden«

finder ellers ikke anvendelse

an..350

 

c

Kort beskrivelse af andet ledsagedokument_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

a2

 

d

Nummer på andet ledsagedokument

R

 

 

an..350

 

e

Dato for andet ledsagedokument

R

 

 

dato

 

f

Billede af andet ledsagedokument

O

 

 

 

 

g

Afsendelses–medlemsstat

R

 

En national forvaltning, som er identificeret ved hjælp af en landekode i kodeliste 3 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636

a2

 

h

Bestemmelses–medlemsstat

R

 

En national forvaltning, som er identificeret ved hjælp af en landekode i kodeliste 3 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636

a2

4.1

ERHVERVS–DRIVEDE person, der deltager i bevægelsen

O

 

 

9x

 

a

Den erhvervsdrivendes punktafgifts–nummer

C

Mindst én af følgende attributter skal være angivet:

<den erhvervsdrivendes punktafgiftsnummer>

<identificering af den erhvervsdrivende>

<den erhvervsdrivendes navn>

En eksisterende identifikator (punktafgiftsnummer) for <den erhvervsdrivendes punktafgiftsnummer> i datagruppen <GODKENDELSE> eller <reference for midlertidig godkendelse> i datagruppen <MIDLERTIDIG GODKENDELSE>.

(se kodeliste 1 i bilag II til forordning (EU) nr. 612/2013)

an13

 

b

Identificering af den erhvervsdrivende

C

Mindst én af følgende attributter skal være angivet:

<den erhvervsdrivendes punktafgiftsnummer>

<identificering af den erhvervsdrivende>

<den erhvervsdrivendes navn>

Et momsnummer eller et andet nationalt nummer

an16

 

c

Den erhvervsdrivendes navn

C

Mindst én af følgende attributter skal være angivet:

<den erhvervsdrivendes punktafgiftsnummer>

<identificering af den erhvervsdrivende>

<den erhvervsdrivendes navn>

an..182

 

d

Type erhvervsdrivende person

O

 

De mulige værdier er følgende:

 

1 = Afsender

 

2 = Modtager

 

3 = skatterepræsentant

 

4 = sælger

 

5 = ansvarlig person

 

6 = kunde privatperson

n..2

 

e

Medlemsstatskode

C

»R«, hvis <den erhvervsdrivendes navn> er angivet, OG <den erhvervsdrivendes punktafgiftsnummer> og <identificering af den erhvervsdrivende> ikke er angivet

finder ellers ikke anvendelse

(se kodeliste 3 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636)

a2

 

f

Vejnavn

O

 

 

an..65

 

g

Husnummer

O

 

 

an..11

 

h

Postnr.

O

 

 

an..10

 

i

By

O

 

 

an..50

 

j

NAD_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

 

k

Telefonnummer

O

 

 

an..35

 

l

Faxnummer

O

 

 

an..35

 

m

E-mailadresse

O

 

 

an..70

4.2

VARE

O

 

 

999x

 

a

Varebeskrivelse

O

 

 

an..55

 

b

KN-kode

C

»R« hvis <ANDET LEDSAGEDOKUMENT. Billede af andet ledsagedokument> ikke er angivet i feltet <ANDET LEDSAGEDOKUMENT>

Finder ellers ikke anvendelse (se datagruppe 4 og 4f)

Feltets værdi skal være større end nul

n8

 

c

Handelsbetegnelse for varerne

O

 

 

an..999

 

d

Tillægskode

O

 

 

an..35

 

e

Mængde

C

»R«, hvis <ANDET LEDSAGEDOKUMENT.Billede af andet ledsagedokument> ikke er angivet i feltet <ANDET LEDSAGEDOKUMENT>

finder ellers ikke anvendelse

(se datagruppe 4 og rubrik 4f)

Feltets værdi skal være større end nul

n..15,3

 

f

Kode for måleenhed

C

»R«, hvis <ANDET LEDSAGEDOKUMENT.Billede af andet ledsagedokument> ikke er angivet i feltet <ANDET LEDSAGEDOKUMENT>

finder ellers ikke anvendelse

(se datagruppe 4 og rubrik 4f)

(se kodeliste 11 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636)

n..2

 

g

Bruttomasse

O

 

Bruttomasse skal være lig med eller større end nettomasse

Feltets værdi skal være større end nul

n..16,6

 

h

Nettomasse

O

 

Bruttomasse skal være lig med eller større end nettomasse

Feltets værdi skal være større end nul

n..16,6

4.3

TRANSPORT–MIDDEL

C

»R«, hvis <ANDET LEDSAGEDOKUMENT.Billede af andet ledsagedokument> ikke er angivet i feltet <ANDET LEDSAGEDOKUMENT>

finder ellers ikke anvendelse

(se datagruppe 4 og rubrik 4f)

 

 

 

a

Den erhvervsdrivendes navn

R

 

 

an..182

 

b

Vejnavn

R

 

 

an..65

 

c

Husnummer

O

 

 

an..11

 

d

Transportørens land

R

 

Angiv en »landekode« opført i kodeliste 3 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636.

a2

 

e

Postnr.

R

 

 

an..10

 

f

By

R

 

 

an..50

 

g

Kode for transportform

R

 

Angiv transportform ved hjælp af koderne i kodeliste 6 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636.

n..2

 

h

ACO_Sup–plerende oplysninger

C

»R«, hvis <TRANSPORTMIDDEL.Kode for transportform> er »anden«

finder ellers ikke anvendelse

(se datagruppe 4, rubrik 4.3g)

 

an..999

 

i

ACO_Sup–plerende oplysninger_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

 

j

Registrering

R

 

 

an..35

 

k

Registreringsland

R

 

Angiv en »landekode« opført i kodeliste 3 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636.

a2

5

HÆNDELSES–RAPPORT

R

 

 

 

 

a

Hændelsesdato

R

 

 

dato

 

b

Hændelsessted

R

 

 

an..350

 

c

Hændelsessted_LNG

C

»R«, hvis det tilknyttede tekstfelt benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

 

d

Identificering af punktafgifts–ansvarlig embedsmand

O

 

 

an..35

 

e

Person, der indsender

R

 

 

an..35

 

f

Kode for person, der indsender

R

 

(se kodeliste 10 i bilag II)

n..2

 

g

Supplement for person, der indsender

C

»R«, hvis <kode for person, der indsender> er »anden«

ellers »O«

(se kode for person, der indsender, i rubrik 5f)

 

an..350

 

h

Supplement for person, der indsender_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

 

i

Ændring af transportordning

O

 

Mulige værdier:

 

1 = Afsender

 

2 = Modtager

 

3 = ejeren af varerne

 

4 = Andet

n1

 

j

Bemærkninger

O

 

 

an..350

 

k

Bemærkninger_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

6

HÆNDELSES–DOKU–MENTATION

O

 

 

9x

 

a

Udstedende myndighed

O

 

 

an..35

 

b

Udstedende myndighed_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

 

c

Dokumentations–typekode

R

 

(se kodeliste 6 i bilag II)

n..2

 

d

Supplement til dokumentations–type

C

»R«, hvis <dokumentationstypekode> er »anden«

finder ellers ikke anvendelse

(se dokumentationstypekode i rubrik 6c)

 

an..350

 

e

Supplement til dokumentations–type_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

 

f

Dokumentations–reference

R

 

 

an..350

 

g

Dokumentations–reference_LNG

R

 

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

 

h

Billede af dokumentation

O

 

 

 

7

ERHVERVS–DRIVENDE ny transportarrangør

C

finder ikke anvendelse, hvis <ændring af transportordning> er »1«, »2« eller ikke anvendes

ellers »R«

(se ændring af transportordning i rubrik 5i)

 

 

 

a

Momsnummer

O

 

 

an..14

 

b

Den erhvervsdrivendes navn

R

 

 

an..182

 

c

Vejnavn

R

 

 

an..65

 

d

Husnummer

O

 

 

an..11

 

e

Postnr.

R

 

 

an..10

 

f

By

R

 

 

an..50

 

g

NAD_LNG

R

 

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

8

ERHVERVS–DRIVENDE ny transportør

O

 

 

 

 

a

Momsnummer

O

 

 

an..14

 

b

Den erhvervsdrivendes navn

R

 

 

an..182

 

c

Vejnavn

R

 

 

an..65

 

d

Husnummer

O

 

 

an..11

 

e

Postnr.

R

 

 

an..10

 

f

By

R

 

 

an..50

 

g

NAD_LNG

R

 

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

9

TRANSPORT–OPLYSNINGER

O

 

 

99x

 

a

Kode for transportenhed

R

 

(se kodeliste 7 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636)

n..2

 

b

Identificering af transportenheder

C

finder ikke anvendelse, hvis <kode for transportenhed> er »transport i faste installationer«

ellers »R«

(se kode for transportenhed i rubrik 9a)

 

an..35

 

c

Identificering af handelsmæssig forsegling

O

 

 

an..35

 

d

Forseglings–oplysninger

O

 

 

an..350

 

e

Forseglings–oplysninger_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

 

f

Supplerende oplysninger

O

 

 

an..350

 

g

Supplerende oplysninger_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

10

HÆNDELSES–RAPPORT for varepost

C

»O«, hvis <ERHVERVSDRIVENDE ny transportarrangør> anvendes, eller <ERHVERVSDRIVENDE ny transportør> anvendes, eller <TRANSPORTOPLYSNINGER> anvendes

ellers »R«

(se ERHVERVSDRIVENDE ny transportarrangør i datagruppe 7, ERHVERVSDRIVENDE ny transportør i datagruppe 8 og TRANSPORTOPLYSNINGER i datagruppe 9)

 

99x

 

a

Hændelses–typekode

R

 

(se kodeliste 14 i bilag II)

n..2

 

b

Relaterede oplysninger

C

»R«, hvis <hændelsestypekode> er »0«

ellers »O«

(se hændelsestypekode i rubrik 10a)

 

an..350

 

c

Relaterede oplysninger_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

 

d

Entydigt referencenummer for varepost

C

»R«, hvis feltet <PUNKTAFGIFTSPLIGTIGE VARERS BEVÆGELSE> er angivet

finder ellers ikke anvendelse

Denne værdi henviser til <entydigt referencenummer for varepost> for e-AD/e-SAD-vareposten for det tilknyttede e-AD/e-SAD og skal være unik inden for meddelelsen.

Feltets værdi skal være større end nul

n..3

 

e

Varebeskrivelse

C

»O«, hvis feltet <ANDET LEDSAGEDOKUMENT> er angivet

finder ellers ikke anvendelse

an..55

 

f

KN-kode

C

»R«, hvis feltet <ANDET LEDSAGEDOKUMENT> er angivet

finder ellers ikke anvendelse

Feltets værdi skal være større end nul

n8

 

g

Tillægskode

C

»O«, hvis feltet <ANDET LEDSAGEDOKUMENT> er angivet

finder ellers ikke anvendelse

an..35

 

h

Tegn på mangler eller overskydende mængder

C

For 10h og 10i:

»R«, hvis <entydigt referencenummer for varepost> eller <varebeskrivelse> eller <KN-kode> eller <tillægskode> er angivet

finder ellers ikke anvendelse

(se entydigt referencenummer for varepost i rubrik 10d, varebeskrivelse i rubrik 10e, KN-kode i rubrik 10f og tillægskode i rubrik 10g)

Mulige værdier:

 

S = Mangel

 

E = Overskydende mængde

a1

 

i

Konstaterede mangler eller overskydende mængder

C

Feltets værdi skal være større end nul

n..15,3

Tabel 13

(jf. artikel 12)

Afbrydelse af bevægelse

A

B

C

D

E

F

G

1

ATTRIBUTTER

R

 

 

 

 

a

ARC

R

 

(se kodeliste 2 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636)

an21

 

b

Dato og tidspunkt for udstedelse

R

 

 

dato/tids–punkt

 

c

Kode for årsag til afbrydelse

R

 

(se kodeliste 13 i bilag II)

n..2

 

d

Referencenummer for punktafgiftskontor

R

 

(se kodeliste 4 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636])

an8

 

e

Identificering af punktafgiftsansvarlig embedsmand

O

 

 

an..35

 

f

Supplerende oplysninger

C

»R«, hvis <kode for årsag til afbrydelse> er »anden«

ellers »O«

(se kode for årsag til afbrydelse i rubrik 1c)

 

an..350

 

g

Supplerende oplysninger_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

2

KONTROL–RAPPORTREFERENCE

O

 

 

9x

 

a

Kontrolrapportreference

R

 

(se kodeliste 2 i bilag II)

Der findes en »kontrolrapport«-meddelelse i systemet (også i de tilfælde, der er omfattet af en modtaget meddelelse om »bevægelseshistorik«), som har samme <kontrolrapportreference> og <ARC> som den indsendte meddelelse.

(se ARC i rubrik 1a)

an16

3

HÆNDELSES–RAPPORTREFERENCE

O

 

 

9x

 

a

Hændelsesrapportnummer

R

 

(se kodeliste 2 i bilag II)

Der findes en »hændelsesrapport«-meddelelse i systemet (også i de tilfælde, der er omfattet af en modtaget meddelelse om »bevægelseshistorik«), som har samme <hændelsesrapportnummer> og <ARC> som den indsendte meddelelse.

(se ARC i rubrik 1a)

an16

Tabel 14

(jf. artikel 13)

Varsling om eller afvisning af et e-AD/e-SD

A

B

C

D

E

F

G

1

ATTRIBUTTER

R

 

 

 

 

a

Dato og tidspunkt for godkendelse af varsling eller afvisning

C

R hvis meddelelsen er godkendt

finder ellers ikke anvendelse

 

dato/tids–punkt

2

PUNKT–AFGIFTS–PLIGTIGE VARERS BEVÆGELSE

R

 

 

 

 

a

ARC

R

 

Angiv ARC for e-AD'et/e-SAD'et.

(se kodeliste 2 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636)

an21

 

b

Sekvensnummer

R

 

Feltets værdi skal være større end nul

n..2

3

ERHVERVS–DRIVENDE modtager

D

»R«, undtagen for bestemmelsessteder med typekode 8

(se bestemmelsesstedstypekode i rubrik 1a i tabel 1 i delegeret forordning (EU) 2022/1636)

 

 

 

a

Identificering af den erhvervsdrivende

C

»R«, hvis <bestemmelsesstedstypekode> er:

»bestemmelsessted — afgiftsoplag«

»bestemmelsessted — registreret modtager«

»bestemmelsessted — midlertidigt registreret modtager«

»bestemmelsessted — direkte levering«

»bestemmelsessted — autoriseret modtager«

»bestemmelsessted — midlertidigt autoriseret modtager«

»bestemmelsessted — tilbagesendelse til afsenderens afsendelsessted ved en business to business-bevægelse (B2B), hvor afgiften er betalt«

»O«, hvis <bestemmelsesstedstypekode> er »bestemmelsessted — eksport«

finder ellers ikke anvendelse

De mulige værdier for <identificering af den erhvervsdrivende> er beskrevet i følgende tabel:

an..16

Bestemmel–sessteds–typekode

ERHVERVSDRIVENDE MODTAGER. Identificering af den erhvervs–drivende

1 —

bestemmel–sessted — afgiftsoplag

Punktafgifts–nummer (1)

2 —

bestemmel–sessted — registreret modtager

Punktafgifts–nummer (2)

3 —

bestemmel–sessted — midlertidigt registreret modtager

Reference for midlertidig godkendelse (4)

4 —

bestemmel–sessted — direkte levering

Punktafgifts–nummer (3)

5 —

bestemmel–sessted — fritaget modtager

(Finder ikke anvendelse)

6 —

bestemmel–sessted — eksport

Momsnummer (frivilligt)

8 —

bestemmel–sessted — ukendt bestemmel–sessted (ukendt modtager)

(Finder ikke anvendelse)

9 —

bestemmel–sessted — autoriseret modtager

Punktafgifts–nummer (5)

10 —

bestemmel–sessted — midlertidigt autoriseret modtager

Reference for midlertidig godkendelse (6)

11 —

bestemmel–sessted — tilbage–sendelse til afsenderens afsendelses–sted ved en business to business-bevægelse (B2B), hvor afgiften er betalt«

Punktafgifts–nummer (7) eller reference for midlertidig godkendelse (8)

(1)

Type erhvervsdrivende for modtageren er »godkendt oplagshaver«. En eksisterende identifikator for <den erhvervsdrivendes punktafgiftsnummer> i datagruppen <GODKENDELSE>.

(2)

Type erhvervsdrivende for modtageren er »registreret modtager«. En eksisterende identifikator for <den erhvervsdrivendes punktafgiftsnummer> i datagruppen <GODKENDELSE>.

(3)

Type erhvervsdrivende for modtageren er enten »godkendt oplagshaver« eller »registreret modtager«. En eksisterende identifikator for <den erhvervsdrivendes punktafgiftsnummer> i datagruppen <GODKENDELSE>.

(4)

Type erhvervsdrivende for modtageren er »midlertidigt registreret modtager«. En eksisterende <reference for midlertidig godkendelse> i datagruppen <MIDLERTIDIG GODKENDELSE>.

(5)

Type erhvervsdrivende for modtageren er »autoriseret modtager«. En eksisterende identifikator for <den erhvervsdrivendes punktafgiftsnummer> i datagruppen <GODKENDELSE>.

(6)

Type erhvervsdrivende for modtageren er »midlertidigt autoriseret modtager«. En eksisterende <reference for midlertidig godkendelse> i datagruppen <MIDLERTIDIG GODKENDELSE>.

(7)

Type erhvervsdrivende for modtageren er »autoriseret afsender«. En eksisterende identifikator for <den erhvervsdrivendes punktafgiftsnummer> i datagruppen <GODKENDELSE>.

(8)

En eksisterende <reference for midlertidig godkendelse> i datagruppen <MIDLERTIDIG GODKENDELSE> med den erhvervsdrivendes typekode »midlertidigt autoriseret afsender«.

(se kodeliste 1 og 2 i bilag II til forordning (EU) nr. 612/2013, hvis det er relevant)

 

b

Den erhvervs–drivendes navn

R

 

 

an..182

 

c

Vejnavn

R

 

 

an..65

 

d

Husnummer

O

 

 

an..11

 

e

Postnr.

R

 

 

an..10

 

f

By

R

 

 

an..50

 

g

NAD_LNG

R

 

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

 

h

EORI-nummer

C

»O«, hvis <bestemmelsesstedstypekode> er »bestemmelsessted — eksport«

finder ellers ikke anvendelse

Angiv EORI-nummeret på den person, som er ansvarlig for indgivelsen af eksportangivelsen, jf. artikel 21, stk. 1, i direktiv (EU) 2020/262.

an..17

4

BESTEMMEL–SESTOLDSTED

R

 

 

 

 

a

Reference–nummer for kontor

R

 

(se kodeliste 4 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636)

an8

5

VARSLING ELLER AFVISNING

R

 

 

 

 

a

Dato for varsling eller afvisning

R

 

 

dato

 

b

Indikator for afvist e-AD/e-SAD

R

 

Det booleske format er digitalt: »0« eller »1« (»0« = nej eller falsk; »1« = ja eller sand)

n1

6

Kode for ÅRSAG TIL VARSLING OM ELLER AFVISNING AF E-AD/E-SAD

C

»R«, hvis >Indikator for afvist e-AD/e-SAD< er sand

ellers »O«

9x

 

a

Kode for årsag til varsling om eller afvisning af bevægelse

R

 

(se kodeliste 5 i bilag II)

n..2

 

b

Supplerende oplysninger

C

»R« hvis <kode for årsag til varsling om eller afvisning af bevægelse> er »anden«

ellers »O«

(se kode for årsag til varsling om eller afvisning af bevægelse i rubrik 6a)

 

an..350

 

c

Supplerende oplysninger_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

Tabel 15

(jf. artikel 6a)

Anmodning om manuel lukning

A

B

C

D

E

F

G

1

ATTRIBUT

R

 

 

 

 

a

ARC

R

 

Angiv ARC for e-AD'et eller e-SAD'et.

(se kodeliste 2 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636)

an21

 

b

Sekvensnummer

R

 

Angiv sekvensnummeret for e-AD'et/e-SAD'et.

n..2

 

c

Kode for årsag til anmodning om manuel lukning

R

 

(se kodeliste 16 i bilag II)

n1

 

d

Supplement til kode for årsag til anmodning om manuel lukning

C

»R«, hvis <kode for årsag til anmodning om manuel lukning> er »anden«

ellers »O«

 

an..999

 

e

Supplerende kode for årsag til anmodning om manuel lukning_LNG

C

»R«, hvis det tilknyttede tekstfelt benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

2

STØTTE–DOKUMENTER

O

 

 

9x

 

a

Kort beskrivelse af støttedokument

C

»R«, hvis <type støttedokument> er »anden«

finder ellers ikke anvendelse

 

an..999

 

b

Kort beskrivelse af støttedokument_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

 

c

Reference for støttedokument

C

Mindst ét af disse tre felter:

<type støttedokument>

<reference for støttedokument>

<billede af dokument>

(se billede af dokument i rubrik 2e og type støttedokument i rubrik 2f)

 

an..999

 

d

Reference for støttedokument_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

 

e

Billede af dokument

C

Mindst ét af disse tre felter:

<type støttedokument>

<reference for støttedokument>

<billede af dokument>

(se reference for støttedokument i rubrik 2c og type støttedokument i rubrik 2f)

 

 

 

f

Type støttedokument

C

Mindst ét af disse tre felter:

<type støttedokument>

<reference for støttedokument>

<billede af dokument>

(se reference for støttedokument i rubrik 2c og billede af dokument i rubrik 2e)

(se kodeliste 15 i bilag II)

an..4

3

MANUEL LUKNING varepost

O

 

 

999X

 

a

Entydigt referencenummer for varepost

R

 

Denne værdi henviser til <entydigt referencenummer for varepost> for vareposten for det tilknyttede e-AD/e-SAD og skal være unik inden for meddelelsen.

Dette felts værdi skal være større end nul

n..3

 

b

Tegn på mangler eller overskydende mængder

O

 

Mulige værdier:

 

S = Mangel

 

E = Overskydende mængde

a1

 

c

Konstaterede mangler eller overskydende mængder

C

»R«, hvis <tegn på mangler eller overskydende mængder> er angivet

finder ellers ikke anvendelse

(se tegn på mangler eller overskydende mængder i rubrik 3b)

Feltets værdi skal være større end nul

n..15,3

 

d

Kode for punktafgiftspligtig vare

O

 

(se kodeliste 10 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636)

an4

 

e

Mængde nægtet

O

 

Dette felts værdi skal være større end nul

n..15,3

 

f

Supplerende oplysninger

O

 

 

an..350

 

g

Supplerende oplysninger_LNG

C

»R«, hvis det tilknyttede tekstfelt benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

Tabel 16

(jf. artikel 14a)

Svar angående manuel lukning

A

B

C

D

E

F

G

1

ATTRIBUT

R

 

 

 

 

a

ARC

R

 

Angiv ARC for e-AD'et/e-SAD'et.

(se kodeliste 2 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636)

an21

 

b

Sekvensnummer

R

 

Angiv sekvensnummeret for e-AD'et/e-SAD'et

n..2

 

c

Dato for ankomst af punktafgiftspligtige varer

O

 

For punktafgiftspligtige varer under afgiftssuspension:

Datoen for varebevægelsens ophør, jf. artikel 19, stk. 2, i Rådets direktiv (EU) 2020/262.

For punktafgiftspligtige varer, hvor afgiften er betalt:

Datoen for varebevægelsens ophør, jf. artikel 33, stk. 4, i Rådets direktiv (EU) 2020/262.

dato

 

d

Samlet konklusion på modtagelse

O

 

Mulige værdier:

 

1 = modtagelse accepteret og tilfredsstillende

 

2 = modtagelse accepteret, men utilfredsstillende

 

3 = modtagelse nægtet

 

4 = modtagelse delvist nægtet

 

21 = udpassage accepteret og tilfredsstillende

 

22 = udpassage accepteret med mindre uoverensstemmelser konstateret

 

23 = udpassage nægtet

n..2

 

e

Supplerende oplysninger

O

 

 

an..350

 

f

Supplerende oplysninger_LNG

C

»R«, hvis det tilknyttede tekstfelt benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

 

g

Kode for årsag til anmodning om manuel lukning

R

 

(se kodeliste 16 i bilag II)

n1

 

h

Supplement til kode for årsag til anmodning om manuel lukning

C

»R«, hvis <kode for årsag til anmodning om manuel lukning> er »anden«

ellers »O«

 

an..999

 

i

Supplerende kode for årsag til anmodning om manuel lukning_LNG

C

»R«, hvis det tilknyttede tekstfelt benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

 

j

Anmodning om manuel lukning accepteret

R

 

Det booleske format er digitalt: »0« eller »1« (»0« = nej eller falsk; »1« = ja eller sand)

n1

 

k

Kode for årsag til afvisning af manuel lukning

C

»R«, hvis <anmodning om manuel lukning accepteret> er »0«

finder ellers ikke anvendelse

(se kodeliste 17 i bilag II)

n1

 

l

Supplerende årsag til afvisning af manuel lukning

C

»R«, hvis <kode for årsag til afvisning af manuel lukning> er »anden«

ellers »O«

 

an..999

 

m

Supplerende årsag til afvisning af manuel lukning_LNG

C

»R«, hvis det tilknyttede tekstfelt benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

2

STØTTE–DOKUMENTER

O

 

 

9x

 

a

Kort beskrivelse af støttedokument

C

»R«, hvis <type støttedokument> er »anden«

finder ellers ikke anvendelse

 

an..999

 

b

Kort beskrivelse af støttedokument_LNG

C

»R«, hvis det tilknyttede tekstfelt benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

 

c

Reference for støttedokument

C

Mindst ét af disse tre felter:

<type støttedokument>

<reference for støttedokument>

<billede af dokument>

(se billede af dokument i rubrik 2e og type støttedokument i rubrik 2f)

 

an..999

 

d

Reference for støttedokument_LNG

C

»R«, hvis de(t) tilknyttede tekstfelt(er) benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.

a2

 

e

Billede af dokument

C

Mindst ét af disse tre felter:

<type støttedokument>

<reference for støttedokument>

<billede af dokument>

(se reference for støttedokument i rubrik 2c og type støttedokument i rubrik 2f)

 

 

 

f

Type støttedokument

C

Mindst ét af disse tre felter:

<type støttedokument>

<reference for støttedokument>

<billede af dokument>

(se reference for støttedokument i rubrik 2c og billede af dokument i rubrik 2e)

(se kodeliste 15 i bilag II)

an..4

3

MANUEL LUKNING varepost

O

 

 

999X

 

a

Entydigt referencenummer for varepost

R

 

Denne værdi henviser til <entydigt referencenummer for varepost> for vareposten for det tilknyttede e-AD/e-SAD og skal være unik inden for meddelelsen.

Dette felts værdi skal være større end nul

n..3

 

b

Tegn på mangler eller overskydende mængder

O

 

Mulige værdier:

 

S = Mangel

 

E = Overskydende mængde

a1

 

c

Konstaterede mangler eller overskydende mængder

C

»R«, hvis <tegn på mangler eller overskydende mængder> er angivet

finder ellers ikke anvendelse

(se tegn på mangler eller overskydende mængder i rubrik 3b)

Feltets værdi skal være større end nul

n..15,3

 

d

Kode for punktafgiftspligtig vare

O

 

(se kodeliste 10 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636)

an4

 

e

Mængde nægtet

D

»O«, hvis <Samlet konklusion på modtagelse> er »modtagelse delvist nægtet«

finder ellers ikke anvendelse

Dette felts værdi skal være større end nul

n..15,3

 

f

Supplerende oplysninger

O

 

 

an..350

 

g

Supplerende oplysninger_LNG

C

»R«, hvis det tilknyttede tekstfelt benyttes

finder ellers ikke anvendelse

Angiv sprogkode, jf. kodeliste 1 i bilag II til delegeret forordning (EU) 2022/1636, for at definere det sprog, der anvendes i dette felt.«

a2


ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2025/2494/oj

ISSN 1977-0634 (electronic edition)


Top