Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32006H0040

Kommissionens henstilling af 15. december 2005 om retningslinjer for anvendelsen af forordning (Euratom) nr. 302/2005 om anvendelse af sikkerhedskontrol inden for Euratom (meddelt under nummer K(2005) 5127)

EUT L 28 af 1.2.2006, pp. 1–85 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2006/40/oj

1.2.2006   

DA

Den Europæiske Unions Tidende

L 28/1


KOMMISSIONENS HENSTILLING

af 15. december 2005

om retningslinjer for anvendelsen af forordning (Euratom) nr. 302/2005 om anvendelse af sikkerhedskontrol inden for Euratom

(meddelt under nummer K(2005) 5127)

(2006/40/Euratom)

KOMMISSIONEN FOR DE EUROPÆISKE FÆLLESSKABER HAR —

under henvisning til forordning (Euratom) nr. 302/2005 af 8. februar 2005 om anvendelse af sikkerhedskontrol inden for Euratom (1), særlig artikel 37, og

ud fra følgende betragtninger:

(1)

Forordning (Euratom) nr. 302/2005 indeholder bestemmelser om arten og rækkevidden af kravene i artikel 77, 78, 79 og 81 i traktaten om oprettelse af Det Europæiske Atomenergifællesskab.

(2)

I henhold til den erklæring fra Rådet og Kommissionen, der er vedføjet som bilag til forordning (Euratom) nr. 302/2005, skal Kommissionen vedtage og offentliggøre retningslinjer, der giver ledelserne ikke-bindende orientering og vejledning med henblik på at lette anvendelsen af forordningen.

(3)

Disse retningslinjer bør afspejle de redegørelser og kompromisser, der kommer frem under bilaterale drøftelser mellem Kommissionen og forskellige interesserede parter. Retningslinjerne bør ikke medføre juridiske rettigheder eller forpligtelser.

(4)

På baggrund af udviklingen i forbindelse med sikkerhedskontrol bør Kommissionen have mulighed for i givet fald at ændre denne henstilling efter at have hørt de berørte parter og medlemsstaterne —

VEDTAGET FØLGENDE HENSTILLING:

Retningslinjerne i bilaget skal følges ved anvendelsen af forordning (Euratom) nr. 302/2005. Når de personer, virksomheder og medlemsstater, der er nævnt i forordningens artikel 3, stk. 1 og 2, følger retningslinjerne, anses de for at overholde de bestemmelser i forordningen, som retningslinjerne vedrører.

Udfærdiget i Bruxelles, den 15. december 2005.

På Kommissionens vegne

Andris PIEBALGS

Medlem af Kommissionen


(1)   EUT L 54 af 28.2.2005, s. 1.


INDHOLDSFORTEGNELSE

Kommissionens henstilling 2006/40/Euratom om retningslinjer for anvendelsen af forordning (Euratom) nr. 302/2005 om anvendelse af sikkerhedskontrol inden for Euratom 1
BILAG 3

1.

Strukturen i dette dokument 3

2.

Retningslinjer for de enkelte dele af forordningen 3

2.1.

Kapitel I — Anvendelsesområde og definitioner (artikel 1 og 2) 3

2.2.

Kapitel II — Grundlæggende tekniske data og særlige kontrolbestemmelser (artikel 3-6) 3

2.2.1.

Grundlæggende tekniske data (BTC) (artikel 3, stk. 1) 3

2.2.2.

Anmeldelse vedrørende anlægsområdet (artikel 3, stk. 2 og 3) 4

2.2.3.

Elektronisk overførsel 6

2.2.4.

Tidsfrister (artikel 4) 6

2.2.5.

Driftsprogram (artikel 5 og bilag XI) 6

2.2.6.

Særlige kontrolbestemmelser (artikel 6) 6

2.3.

Kapitel III — Regnskab over nukleart materiale 6

2.3.1.

Regnskabssystem (artikel 7) 6

2.3.2.

Driftsoversigter (artikel 8) 6

2.3.3.

Regnskabsoversigter og -rapporter (artikel 9 og 10) 7

2.3.4.

Rapport om beholdningsændring (ICR), rapport om materialebalance (MBR) og opgørelse over faktisk beholdning (PIL) (artikel 12 og 13) 7

2.3.5.

Bilag III, IV, V 8

2.3.6.

Særlige kontrolforpligtelser og kategorier af nukleart materiale (artikel 17) 33

2.3.7.

Dispensationer 33

2.4.

Kapitel IV — Overførsler mellem lande (artikel 20-23) 53

2.5.

Kapitel V — Særlige bestemmelser (artikel 24-33) 53

2.5.1.

Videresendelse af oplysninger og data til IAEA (artikel 29) 53

2.5.2.

Bestemmelse om nukleart materiale i affald (artikel 30-32 og bilag XII-XV) 53

2.6.

Kapitel VII — Afsluttende bestemmelser (artikel 35-40) 57

3.

Resumé af rapporteringsforpligtelserne (hvem, hvornår, hvad) 58

4.

Appendiks 63

4.1.

XML-skema 63

4.2.

CRC-algoritme 83

4.3.

Liste over internetadresser 85

BILAG

1.   STRUKTUREN I DETTE DOKUMENT

Retningslinjerne omhandler de enkelte kapitler i forordningen og går desuden nærmere ind på artikler og tilhørende bilag, hvor det er nødvendigt.

Eftersom de potentielle brugere af dette dokument (de nukleare anlægs regnskabsansvarlige) allerede er fortrolige med reglerne om regnskaber og rapporter over nukleart materiale i forordning (Euratom) nr. 3227/76 (1), blev det ikke anset for nødvendigt at dække artikler, som forordningen ikke medfører ændringer i.

For de dele af forordningen, der er ændret på væsentlige punkter, giver retningslinjerne til gengæld en detaljeret analyse og forklaring af, hvad der forventes, og nærmere eksempler på rapporteringen.

Disse detaljerede forklaringer og eksempler vil også være nyttige for operatører af nukleare anlæg i de lande, der tiltræder Den Europæiske Union.

I nogle af forklaringerne henvises der til adresser på internettet, hvor brugerne kan få mere at vide om emnet.

Retningslinjerne kan ikke dække alle aspekter af anvendelsen af den nye forordning, og Kommissionen og de pågældende operatører vil utvivlsomt være nødt til at diskutere visse specifikke spørgsmål mere indgående.

2.   RETNINGSLINJER FOR DE ENKELTE DELE AF FORORDNINGEN

2.1.   Kapitel I — Anvendelsesområde og definitioner (artikel 1 og 2)

Det fremgår af artikel 1, at forordningen ikke finder anvendelse på indehavere af slutprodukter, der udnyttes til ikke-nukleare formål, og i hvilke der indgår nukleare materialer i en sådan form, at de i praksis ikke kan genvindes.

Disse slutprodukter omfatter eksempelvis glasur til keramik, glasfarve, coating af glødetråde til fluorescerende lamper, malingpigmenter og glødenet til gaslamper.

Alle andre indehavere af nukleart materiale skal fremsende oplysninger i henhold til denne forordning.

Definitionerne i artikel 2 vil i det fornødne omfang blive uddybet i de relevante dele af disse retningslinjer.

2.2.   Kapital II — Grundlæggende tekniske data og særlige kontrolbestemmelser (artikel 3-6)

2.2.1.   Grundlæggende tekniske data (BTC) (artikel 3, stk. 1)

Grundlæggende tekniske data vedrørende eksisterende anlæg: ingen væsentlige ændringer i forhold til de grundlæggende tekniske data, der blev meddelt i henhold til forordning (Euratom) nr. 3227/76, bortset fra at der skal oplyses om udnyttelsen. Dataene skal fremsendes pr. brev inden 120 dage efter ikrafttrædelsen.

De grundlæggende tekniske data vedrørende anlæggene skal afspejle det pågældende anlægs aktuelle status. De skal derfor opdateres efter behov.

Anlæggene har mulighed for at opdatere eller justere deres grundlæggende tekniske data i forbindelse med, at den nye forordning træder i kraft. Mindre justeringer kan meddeles Kommissionen pr. brev med klar henvisning til den version af de grundlæggende tekniske data, der opdateres.

Ifølge Euratoms sikkerhedskontrolsystem kan et anlæg som bekendt have følgende status med tilsvarende definition:

Aktivt anlæg: Et anlæg, som råder over nukleart materiale, og som er i drift. Denne kategori omfatter også anlæg, der er under opførelse, og anlæg, der allerede er blevet tildelt en kode for materialebalanceområdet (MBO-kode), men ikke har modtaget nukleart materiale.

Anlæg under nedlukning: Et anlæg, hvor driften er indstillet, men hvor der stadig forefindes nukleart materiale. Anlæg under nedlukning er en undergruppe af aktive anlæg. Anlæg under nedlukning er underlagt de samme rapporteringskrav som aktive anlæg.

Nedlukket anlæg: Et anlæg, hvor driften er indstillet, det nukleare materiale er fjernet, og inspektioner har vist, at anlægget er tomt, men hvor anlægget ikke er blevet dekommissioneret.

Dekommissioneret anlæg: Et anlæg, hvor strukturer og udstyr, som er nødvendige for driften, er blevet fjernet eller ubrugeliggjort, så det ikke anvendes til oplagring og ikke længere kan benyttes til håndtering, behandling eller udnyttelse af nukleart materiale.

Særlige anlæg, der er vanskelige at klassificere, tildeles den foreløbige statusbetegnelse »S«, indtil deres situation er afklaret.

Det bemærkes, at anlæg, der har fået status som »nedlukket«, ikke længere har pligt til at fremsende regnskabsrapporter i henhold til denne forordning. Det kan fortsat være nødvendigt at afgive anmeldelsen i bilag II, fordi et nedlukket anlæg udgør en del af anlægsområdet, indtil det er godtgjort, at det er blevet dekommissioneret. Kommissionen vil som regel angive ovenstående i en skrivelse til den pågældende operatør.

Grundlæggende tekniske data for anlæg til behandling eller oplagring af affald (jf. punkt 2.5.1 om affald).

2.2.2.   Anmeldelse vedrørende anlægsområdet (artikel 3, stk. 2 og 3)

2.2.2.1.   Repræsentant for anlægsområdet

Medlemsstaten udpeger »repræsentanten for anlægsområdet« og underretter Kommissionen om navnene på samtlige repræsentanter for anlægsområder inden 30 dage efter tillægsprotokollens ikrafttrædelse.

»Repræsentanten for anlægsområdet« fungerer som »mellemled« mellem operatøren af det eller de anlæg, der udgør anlægsområdet, og Kommissionen, når der skal fremsendes oplysninger om anlægsområdet.

Repræsentanten for anlægsområdet varetager følgende opgaver i henhold til bilag II (2):

indsamler oplysninger om alle bygninger på anlægsområdet

sender anmeldelsen vedrørende anlægsområdet til GD for Energi og Transport

fungerer som kontaktperson for GD for Energi og Transport i tilfælde af spørgsmål.

2.2.2.2.   Anmeldelsens format

Det anbefales, at anmeldelsen vedrørende anlægsområdet forelægges i elektronisk form ved hjælp af CAPE-softwaren. Denne software er nærmere beskrevet i CAPE-hjælpefilen. CAPE-softwaren fås ved henvendelse til Kommissionen.

2.2.2.3.   Anmeldelsens indhold i henhold til bilag II

Anlægsområdet spiller en central rolle i den udvidede anmeldelse, der skal foretages ifølge tillægsprotokollen, fordi der kræves langt flere oplysninger end dem, der gives i forbindelse med de grundlæggende tekniske data. Den måde, anlægsområdet afgrænses på, har igen direkte betydning for agenturets omfattende yderligere adgangsrettigheder, som giver det adgang til enhver bygning på anlægsområdet og i princippet enhver lokalitet i en bygning — ofte med et varsel på kun to timer (kun i forbindelse med rutinemæssige sikkerhedsinspektioner på det pågældende anlægsområde). Det medfører nye forpligtelser for bygningernes ejere.

Anlægsområderne skal derfor planlægges med omhu. De skal være tilstrækkelig store til, at IAEA kan drage konklusioner om fraværet af uanmeldt nukleart materiale eller uanmeldte nukleare aktiviteter. Men i tråd med ånden i tillægsprotokollen er der ingen grund til at medregne bygninger, der ikke bidrager til anlægsområdets nukleare formål.

Hvad er et anlægsområde?

Et anlægsområde er altid bygget op omkring et anlæg. Et anlægsområde kan bestå af flere anlæg, men der skal være et anlæg, for at der kan tales om et anlægsområde.

Bygninger anbragt sammen med anlægget eller på lokaliteten

1)

En pragmatisk og fornuftig tilgang til fortolkningen af »anbragt sammen ... for at levere ... vigtige funktioner« kunne være at lade anlægsområdet omfatte bygninger, som ligger i nærheden af et nukleart anlæg, og som har en funktionel forbindelse til dette anlægsområdes nukleare formål. »Væsentlige funktioner« skal som følge heraf forstås som hot cells, installationer til behandling, oplagring og bortskaffelse af affald og bygninger, som anvendes i forbindelse med de aktiviteter i bilag I til tillægsprotokollen, der er nødvendige for realiseringen af anlægsområdets nukleare formål. Disse bygninger vil i princippet kunne dække over ulovlige aktiviteter.

2)

Andre funktioner såsom forsyningstjenester, tekniske og videnskabelige støttetjenester, datatjenester samt visse administrative og personalerelaterede tjenester, herunder uddannelse, skal behandles efter omstændighederne. De skal medregnes, hvis de udelukkende er knyttet til anlægsområdets reaktorkerne.

3)

Ejerskabet er ikke afgørende for, om bygninger, der huser vigtige funktioner, medregnes eller ej. Der kan derfor optræde forskellige operatører, ejere eller selskaber på samme anlægsområde. »Repræsentanten for anlægsområdet« skal sørge for, at beskrivelserne af de forskellige bygninger samles og sendes videre til GD for Energi og Transport.

4)

Spørgsmålet om, hvad der forstås ved en »bygning«, må besvares pragmatisk. Beskrivelsen kan i visse tilfælde bestå af et enkelt ord (f.eks. »garage«). Underjordiske bygninger skal beskrives på samme måde som andre bygninger med oplysning om areal, antal etager mv.

Afgrænsning af anlægsområdet

1)

Det kan undertiden være vanskeligt at forstå, hvorfor en bestemt bygning ikke ligger inden for de formelle grænser for et anlægsområde, selv om det befinder sig tæt på et anlæg. Det vil derfor være god praksis at supplere anmeldelsen med yderligere dokumentation, der beskriver disse bygningers funktioner og årsagerne til, at de ikke falder ind under den formelle definition af anlægsområdet, som beskrevet i punkt II.12 i IAEA's »retningslinjer« (3) for rapportering.

2)

Selv om anlægsområdet ideelt set udgør et sammenhængende område, kan det af hensyn til den funktionelle forbindelse mellem bygningerne være nødvendigt, at et anlægsområde deles op i to adskilte områder. Det vil i så fald være god praksis at supplere en sådan anmeldelse med et dokument, som beskriver, hvilken funktion bygningerne i de adskilte områder har, og forklarer, hvorfor de bygninger, der ligger tæt på anlægget, ikke medregnes til anlægsområdet.

3)

Bygninger, der ifølge de grundlæggende tekniske data udgør en del af et materialebalanceområde, dvs. bygninger, der huser eller har huset et kontrolmålepunkt, anses automatisk for en del af anlægsområdet, selv om de ikke længere indeholder nukleart materiale. Især på forskningscentre har der ofte været mindst ét sådant materialebalanceområde, hvor der opbevares eller er givet tilladelse til opbevaring af mindre mængder af nukleart materiale forskellige steder i centret. Hvis dette materiale samles på et sted, og de grundlæggende tekniske data ændres tilsvarende, vil det gøre det væsentligt enklere at afgrænse anlægsområdet. Er der uoverensstemmelse mellem anmeldelsen vedrørende anlægsområdet og de grundlæggende tekniske data, vil der automatisk blive anmodet om mere detaljerede og uddybende oplysninger.

4)

Selv om anmeldelsen vedrørende anlægsområdet ifølge bilag II (4) til forordning (Euratom) nr. 302/2005 skal omfatte en beskrivelse af de enkelte bygninger på hvert anlægsområde, fremgår det af retningslinjerne for rapportering (jf. fodnote 3), at et anlægsområde kan bestå af et enkelt rum. Anlægsområder, hvor der udøves brændselscyklusrelaterede aktiviteter, må helst ikke være mindre end en bygning, hvorimod anlægsområder med ikke-nukleare lokaliteter uden for anlæg (LOF) (5) kan være mindre end en bygning.

5)

Der gøres opmærksom på, at et hegn ikke automatisk markerer, hvordan anlægsområdet skal afgrænses.

2.2.2.4.   Nedlukkede og dekommissionerede anlæg

1)

Det fremgår af definitionen af anlægsområdet i artikel 2, nr. 21, at et nedlukket anlæg udgør et anlægsområde, så længe det ikke er dekommissioneret.

2)

Når det er bekræftet, at et anlæg er blevet dekommissioneret (6), udgør det ikke længere kernen i anlægsområdet.

3)

Et nedlukket anlæg, der tidligere havde en beholdning på 1 effektivt kilogram nukleart materiale eller derunder (LOF), er kun et anlægsområde, hvis det indeholder en hot cell, eller hvis det blev anvendt til aktiviteter i forbindelse med omdannelse, berigning eller fremstilling eller oparbejdning af brændsel.

4)

En nedlukket ikke-nuklear LOF (NN-LOF) er derfor ikke et anlægsområde i sig selv. Det udelukker dog ikke, at den kan indgå i et anlægsområde, der er opbygget omkring et andet anlæg. En nedlukket NN-LOF kan anses for dekommissioneret, hvis den ikke omfatter en hot cell.

2.2.2.5.   Aktive anlæg med 1 effektivt kg eller derunder (LOF)

Indledning

Lokaliteter uden for anlæg inddeles ud fra anvendelsen af nukleart materiale i to kategorier, nemlig nukleare LOF og ikke-nukleare LOF. Det nukleare materiale i ikke-nukleare LOF (NN-LOF) benyttes til formål, der ikke er forbundet med den nukleare brændselscyklus.

Inden for EU findes der en virtuel NN-LOF, det såkaldte CAM-område (catch-all-MBA — opsamlingsmaterialebalanceområde), som omfatter et større antal indehavere, der hver især ligger inde med meget små mængder af nukleart materiale.

Relevansen af fritagelsesbestemmelsen i tillægsprotokollen

1)

Hvis der er givet dispensation for materiale til et materialebalanceområde i henhold til forordning (Euratom) nr. 302/2005, skal der anmodes om fritagelse i henhold til kontrolaftalen med IAEA.

2)

Anlæg, hvor der kun findes nukleart materiale, som er fritaget i henhold til kontrolaftalen, udgør ikke længere kernen i et anlægsområde. Der skal derfor ikke fremsendes rapporter i henhold til bilag II til forordning (Euratom) nr. 302/2005.

2.2.2.6.   Resumé

Følgende er undtaget fra rapporteringskravet i bilag II:

anlæg, hvor der kun findes materiale, som er fritaget

dekommissionerede anlæg

nedlukkede NN-LOF uden hot celler.

2.2.3.   Elektronisk overførsel

I forlængelse af kravet om elektronisk overførsel af grundlæggende tekniske data og anmeldelser vedrørende anlægsområdet vil den nuværende praksis med at opbevare oplysninger om anlæggets konstruktion, som anses for særligt følsomme, under sikkerhedssegl på anlægget blive videreført. Elektronisk overførsel kan ske via e-mail, diskette eller et sikkert netværk.

2.2.4.   Tidsfrister (artikel 4)

Rapporteringsforpligtelserne og tidsfristerne for rapporteringen er opsummeret i tabellen »Tidsfrister — hvem, hvornår, hvad« (kapitel 3).

Det bemærkes, at operatøren under særlige omstændigheder kan anmode Kommissionen om en forlængelse af tidsfristen for forelæggelse af grundlæggende tekniske data. Kommissionen vil undersøge de nærmere omstændigheder og informere den pågældende operatør om sin afgørelse.

2.2.5.   Driftsprogram (artikel 5 og bilag XI)

Detaljerings- og specificitetsniveauet svarer til det, der allerede kræves i forordning (Euratom) nr. 3227/76. Hvis der forekommer markante ændringer i driftsprogrammet i løbet af året (f.eks. reaktorudfald i en længere periode, manglende modtagelse af materiale eller ændring af tidspunktet for opgørelsen af den faktiske beholdning), skal dette meddeles Kommissionen i et almindeligt brev med tydelig henvisning til driftsprogrammet.

2.2.6.   Særlige kontrolbestemmelser (artikel 6)

Der gøres opmærksom på, at de særlige kontrolbestemmelser, der er fastsat i henhold til forordning (Euratom) nr. 3227/76, fortsat vil være gældende.

De ændringer, der følger af forordning (Euratom) nr. 302/2005, iværksættes i de eksisterende særlige kontrolbestemmelser ved hjælp af en overordnet beslutning, som Kommissionen vedtager i henhold til den nye forordning, og som indeholder et bilag med alle de ændringer, der skal foretages i hver enkelt af de eksisterende særlige kontrolbestemmelser. Princippet om, at den overordnede beslutning skal vedtages i samråd med medlemsstaterne og operatørerne (som anført i artikel 6, stk. 1), vil blive fulgt, ved at de relevante dele af denne beslutning fremsendes til operatøren og den berørte medlemsstat i sin foreløbige form, før den vedtages, og i sin endelige form, efter at den er vedtaget. Hvis der er behov for det, kan der etableres direkte kontakt og/eller holdes møder med den pågældende part.

I mangel af særlige kontrolbestemmelser anvendes de generelle bestemmelser i forordning (Euratom) nr. 302/2005. De særlige kontrolbestemmelser har forrang frem for kravene i forordning (Euratom) nr. 302/2005.

2.3.   Kapitel III — Regnskab over nukleart materiale

2.3.1.   Regnskabssystem (artikel 7)

Operatørerne har pligt til at føre de regnskabs- og driftsoversigter, der også blev krævet i forordning (Euratom) nr. 3227/76.

2.3.2.   Driftsoversigter (artikel 8)

Der er ikke planer om at ændre den nuværende praksis for driftsoversigter. Driftsoversigterne skal bl.a. omfatte:

måleresultater

analyseresultater

evalueringsresultater

kalibreringskurver for beholdere

interne overførsler

beregning af burn-up

effektforløb

forsendelsespapirer

ordresedler.

Alle de nævnte oversigter skal opbevares i fem år eller i en længere periode, hvis det fremgår af de særlige kontrolbestemmelser.

Hvad angår kvaliteten af de målinger, oversigterne baseres på, henvises til de internationale målværdier (ITV), der fastsættes af IAEA (dokument STR-327 fra april 2001) i samarbejde med Euratom og ESARDA. Anlæggenes operatører skal anvende måleværdierne som en rettesnor for, hvilken målekvalitet der vil kunne opnås i regnskaberne over nukleart materiale.

De internationale målværdier skal også benyttes på ældre anlæg.

Anlæggene skal i henhold til artikel 8, litra b), føre en i videst muligt omfang ajourført liste over beholdningsartikler med angivelse af disse artiklers placering. Den bogførte beholdning vil til enhver tid kunne opgøres ud fra denne liste.

For særskilte anlæg (f.eks. reaktoranlæg eller oplagringsanlæg) afspejler denne liste de faktiske fysiske forhold, mens den for produktionsområder på større håndteringsanlæg baseres på værdierne af de artikler, der tilføres processen, eller på resultaterne af foreløbige analyser eller målinger. Listen konsolideres og anvendes ved verificering af den faktiske beholdning.

2.3.3.   Regnskabsoversigter og -rapporter (artikel 9 og 10)

Ifølge den beskrivelse af regnskabssystemet, der fremgår af de grundlæggende tekniske data, skal regnskabsoversigterne omfatte samtlige beholdningsændringer, de relevante datoer, de nøjagtige mængder, operatøren har bogført internt, samt kategori, forpligtelse og type i forbindelse med beholdningsændringer, således at operatøren til enhver tid kan opgøre den bogførte beholdning.

Hvis oversigten ikke ændres eller ændres mindre end ti gange om året, kan operatøren anmode om dispensation fra kravet om elektronisk overførsel af rapporter.

Hvis der i forbindelse med, at Kommissionen anmoder om nærmere oplysninger (artikel 10), kræves en mere indgående undersøgelse, skal der sendes et foreløbigt svar inden for tre uger.

2.3.4.   Rapport om beholdningsændring (ICR), rapport om materialebalance (MBR) og opgørelse over faktisk beholdning (PIL) (artikel 12 og 13)

Med dage menes der i disse artikler kalenderdage.

Selv om det bestemmes i denne artikel, at Kommissionen skal tilsendes rapporter om beholdningsændringer (ICR) hver måned, kan der fastsættes en anden hyppighed i de særlige kontrolbestemmelser for et anlæg. Anlæg med få eller ingen beholdningsændringer kan eksempelvis få tilladelse til at fremsende rapporter på kvartals- eller årsbasis.

Reglerne i forordning (Euratom) nr. 302/2005 om fremsendelse af ICR sammen med opgørelser over faktisk beholdning (PIL) og materialebalancerapporter (MBR) er blevet ændret som følge af uoverensstemmelser med IAEA. PIL og MBR skal nemlig i visse tilfælde sendes til Euratom (og derfra til Wien) uden den tilsvarende ICR.

Materialebalanceperioden vil derfor stå åben, indtil ICR er modtaget. Det resulterer i, at IAEA gør opmærksom på fejlen, hvorefter problemet som regel løses ved, at ICR modtages.

For at fjerne denne uoverensstemmelse kræves der to beholdningsændringsrapporter, når PIT-datoen (den dato, hvor den faktiske beholdning opgøres) ikke svarer til den sidste dag i måneden:

den første rapport for perioden fra den første dag i måneden og frem til PIT-datoen

den anden rapport for perioden fra PIT-datoen + 1 dag og frem til månedens udgang.

De to beholdningsændringsrapporter skal fremsendes inden for følgende frister:

Fristen for fremsendelse af den anden ICR er fristen i artikel 12, stk. 1 (senest 15 dage efter udgangen af den måned, hvor beholdningsændringerne forekommer).

Fristen for fremsendelse af den første ICR afhænger af PIT-datoen:

Hvis PIT-datoen ligger mellem den 1. og 15. i måneden, skal PIL og MBR tilsendes Kommissionen senest 30 dage efter PIT-datoen. Det betyder, at Kommissionen altid vil modtage disse rapporter, inden den får den anden ICR. Den første ICR skal i så fald sendes sammen med MBR og PIL for at undgå ikke-opgjorte beholdninger.

Hvis PIT-datoen ligger mellem den 16. og 31. i måneden, kan PIL og MBR sendes til Kommissionen enten før den anden ICR (ovenstående retningslinjer gælder) eller efter den anden ICR. I det sidstnævnte tilfælde skal den første ICR sendes sammen med den anden ICR for at sikre, at den anden ICR ikke ankommer før den første, og undgå uoverensstemmelser i materialebalancerne.

Små beholdningsændringer kan sammenfattes, hvis det er fastsat i de særlige kontrolbestemmelser for anlægget. Rapporter om beholdningsændringer kan ledsages af bemærkninger, der forklarer beholdningsændringerne.

Operatøren kan f.eks. udtage en daglig prøve på nogle få gram nukleart materiale til rutinemæssig analyse fra et materialebalanceområde (MBO1) og sende den til sit laboratorium i et andet materialebalanceområde (MBO2) på samme anlæg.

I stedet for at oplyse om 30 overførsler af 1 artikel fra MBO1 til MBO2 kan han ved udgangen af måneden oplyse om 1 overførsel af 30 artikler og forklare under bemærkningerne, at der er tale om »alle overførsler til rutinemæssig analyse i løbet af måneden«.

I felt 40 — »Bemærkninger« — i ICR anføres yderligere oplysninger eller forklaringer vedrørende beholdningsændringen til Kommissionen. Dette felt erstatter feltet »Kortfattet bemærkning« i forordning (Euratom) nr. 3227/76.

2.3.5.   Bilag III, IV og V

De nærmere bestemmelser om elektronisk dataoverførsel og eventuelle ændringer af disse bestemmelser skal aftales mellem Kommissionen og den pågældende person, virksomhed eller enhed. Bestemmelserne skal være forenelige med medlemsstatens sikkerhedskrav for fremsendelse af sådanne oplysninger og indeholde regler om passende anmeldelse og/eller fremsendelse af oplysninger til myndighederne i den omhandlede medlemsstat.

2.3.5.1.   Nedenstående retningslinjer gælder for alle de tre »rapporteringsbilag« (bilag III, IV og IV)

»Labelled« format

Forordning (Euratom) nr. 302/2005 bestemmer, at den elektroniske rapportering skal ske i et universelt accepteret »labelled« format. Kommissionen forventer, at operatørerne så vidt muligt anvender XML-formatet.

Hvis operatøren sender regnskabsrapporterne i XML-format, benyttes XML-skemaet i appendiks 1, der også kan downloades fra følgende internetadresse:

http://forum.europa.eu.int

Yderligere oplysninger om XML kan ses på følgende internetadresse: http://www.xml.org

Regler for navngivning af regnskabsrapportfiler

Hver rapport skal kunne identificeres entydigt ud fra oplysningerne i overskriften. Rapporter vedrørende samme MBO eller anlæg kan samles i en enkelt fil. Rapporterne kan opstilles i tilfældig rækkefølge i filen. Filen skal navngives på følgende måde:

XXXXMMÅÅÅÅ-TC

XXXX: kode vedrørende anlæg eller gruppe eller en anden kode, der er tildelt af Euratom

MM: oplysning om regnskabsmåned

ÅÅÅÅ: oplysning om regnskabsår

T: rapporttype (»X«, hvis der er tale om flere rapporttyper)

C: filens sekvensnummer, hvis der sendes mere end en rapportfil pr. måned, uanset hvor mange og hvilke rapporter den indeholder (f.eks. I1 og I2 for to beholdningsændringsrapporter for samme måned, P1, P2 og P3 for tre beholdningsopgørelser for samme måned og M1 og M2 for to materialebalancerapporter).

Eksempler:

(1)    Navn på fil med ICR for februar 2006 for MBO XYWZ

Filnavn: XYWZ022006-I1

(2)    MBO XYWZ, der opgør den faktiske beholdning på den sidste dag i februar 2006 og sender en enkelt fil med ICR, PIL og MBR

Filnavn: XYWZ022006- X1

(3)    MBO XYWZ, der opgør den faktiske beholdning midt i februar 2006 og i den første fil sender ICR for perioden fra den første dag i måneden og frem til PIT-datoen samt PIL og MBR og herefter i en anden fil sender ICR for perioden fra PIT-datoen og frem til udgangen af februar

Navnet på den første fil: XYWZ022006-X1

Navnet på den anden fil: XYWZ022006- I2

(4)    Anlæg IXYZ, der i den første fil sender ICR for februar for to af sine MBO'er og herefter i en anden fil sender ICR for februar for tre af sine andre MBO'er

Navnet på den første fil: IXYZ022006-I1

Navnet på den anden fil: IXYZ022006-I2

Fremsendelse af regnskabsrapportfiler

Regnskabsrapportfilen/-erne kan sendes til Euratom som almindelig post eller elektronisk.

Der skal som nævnt i artikel 35 indgås aftale om, hvordan der ved hjælp af kryptering og elektronisk underskrift af regnskabsrapporter tilvejebringes den fornødne sikkerhed i forbindelse med fremsendelse af oplysninger.

Hvis regnskabsrapportfilen/-erne sendes som almindelig post, skal det ske til følgende adresse:

Europa-Kommissionen

Sikkerhedskontrol inden for Euratom

L-2920 Luxembourg

Elektronisk overførsel af regnskabsrapportfiler

Hvis regnskabsrapporterne overføres elektronisk, skal det ske til følgende e-mail-adresse:

Safeguards-reporting@cec.eu.int

Emnerubrikken i den e-mail, der indeholder regnskabsrapporterne, skal udfyldes på følgende måde:

MBA:<XXXX>#Period:<MMÅÅÅÅ>#Nfiles:<N>

XXXX: kode vedrørende anlæg eller gruppe eller en anden kode, der er tildelt af Euratom

MM: oplysning om regnskabsmåned

ÅÅÅÅ: oplysning om regnskabsår

N: antal regnskabsrapportfiler, der er vedhæftet meddelelsen.

Eksempler:

(5)    E-mail-emne vedrørende fremsendelse af ICR for februar 2006 for MBO XYWZ

Emne: MBA: XYWZ#Period: 022006#Nfiles: 1

(6)    MBO XYWZ, der opgør den faktiske beholdning på den sidste dag i februar 2006 og sender en enkelt fil med ICR, PIL og MBR

Emne: MBA: XYWZ#Period: 022006#Nfiles: 1

(7)    MBO XYWZ, der opgør den faktiske beholdning midt i februar 2006 og i den første fil sender ICR for perioden fra den første dag i måneden og frem til PIT-datoen samt PIL og MBR og herefter i en anden fil sender ICR for perioden fra PIT-datoen og frem til udgangen af februar

Første emne: MBA: XYWZ#Period: 022006#Nfiles: 1

Andet emne: MBA: XYWZ#Period: 022006#Nfiles: 1

(8)    Anlæg IXYZ, der sender en første fil med ICR for februar for to af sine MBO'er sammen med en anden fil med ICR for februar for tre af sine andre MBO'er

Emne: MBA: XYWZ#Period: 022006#Nfiles: 2

Afsenderen vil automatisk få en kvittering for modtagelsen fra Euratoms rapportpostkasse.

Nummerering af rapporter og linjer

Alle rapporter vedrørende samme MBO tildeles et løbenummer (fortløbende nummerering), uanset hvilken rapport der er tale om. Hver linje tildeles et unikt løbenummer (fortløbende nummerering) begyndende med 1 i hver rapport.

Eksempel: MBO XYWZ, der fremsender ICR for februar og opgør den faktiske beholdning den 14. marts

ICR for februar tildeles rapportnummer X (dvs. 25)

ICR for perioden fra den første dag i marts og frem til PIT-datoen tildeles rapportnummer X+1 (dvs. 26)

PIL tildeles rapportnummer X+2 (dvs. 27)

MBR tildeles rapportnummer X+3 (dvs. 28)

ICR for perioden fra dagen efter PIT og frem til udgangen af marts benævnes X+4 (dvs. 29).

Korrektionsmekanisme

Rettelser af typen »D« og »A« meddeles ved henvisning til den linje, som skal rettes, og som identificeres ud fra felterne fra foregående rapport, foregående linje og foregående CRC (tal for cyklisk redundanscheck) med henblik på dataintegritetskontrol.

Regler for angivelse af tegn og decimaler

Tegnet i vægt-/artikelfelterne skal angives før tallene.

Der skal anvendes et punktum ».« som decimaltegn.

Felter til dataintegritetskontrol

Hensigten med felterne, samlet linjeantal og CRC er at sikre integriteten af de data, der meddeles elektronisk.

Der skal angives et CRC-tal (cyklisk redundanscheck) for hver linje. Der er tale om en checksum, som beregnes for et datasæt i forbindelse med et cyklisk redundanscheck, som beskrevet i ISO 3309. Den beregnede checksum består af fire (4) oktetter, og det er en digital underskrift, som viser, hvilke data checksummen er baseret på. CRC-tallet beregnes for hver linje i en rapport ud fra den streng, der fremkommer ved at sammenføje alle værdier i alle felter på linjen, heriblandt de værdier, der indgår i rapportens overskrift (rapportnummer, samlet linjeantal osv.), efter rækkefølgen i kodefeltet. Selve CRC-feltet skal selvfølgelig ikke indgå i beregningen.

Værdien i hvert felt, der medregnes, betragtes som en streng. Til eksempel er rapportnummeret (RepNbr) et nummer, der regnes for en streng.

For datofeltet benyttes formatet »ddmmåååå« i forbindelse med CRC-beregningen.

Det CRC-tal, der beregnes for hver linje i en rapport, skal gøre det muligt at kontrollere, om der er foretaget ændringer i de oplysningerne, der fremsendes.

En prøvekode på programmeringssproget »C« til beregning af CRC-algoritmen findes i appendiks 2 og på følgende internetadresse:

http://forum.europa.eu.int

Eksempel:

CRC-tallet for følgende linje:

Etiket/kode

Værdi

MBA

MB11

Report type

I

Report date

08102006

Report number

6

Line count

4

Start report

01092006

End report

30092006

Reporting person

bouchre

Transaction ID

8900

IC code

SD

Batch

3698

KMP

1

Measurement

E

Material form

OR

Material container

C

Material state

F

MBA to

MB12

Line number

1

Accounting date

08092006

Items

– 1

Element category

D

Element weight

– 100.23

Isotope

G

Fissile weight

– 69.23

Obligation

A

Advance notification

5694

beregnes ud fra strengen:

MB11I08102006640109200630092006bouchre8900SD36981EORCFMB12108092006-1D-100.23G-69.23A5694

og resulterer i følgende CRC-værdi: 716598390.

Ændringer i datafelter sammenlignet med forordning (Euratom) nr. 3227/76

Forordning (Euratom) nr. 302/2005 medfører mange ændringer i de data, der skal fremsendes, hvad angår nummer, type, længde og indhold. I det følgende gennemgås disse ændringer mere detaljeret for hvert rapporteringsbilag.

Poster i anmeldelser, der er foretaget inden for rammerne af forordning (Euratom) nr. 3227/76

Det kan være nødvendigt at oplyse om rettelser i linjer, der oprindeligt er anmeldt i henhold til forordning (Euratom) nr. 3227/76. I så fald:

kan linjer, der annulleres, meddeles på grundlag af formatet i forordning (Euratom) nr. 302/2005 ved at angive rettelseskoden »D«, undlade at udfylde felterne foregående rapport, foregående linje og foregående CRC og udfylde alle de øvrige felter i overensstemmelse hermed (se eksempel 1 og 2 på side 27)

kan linjer, der tilføjes, meddeles på grundlag af formatet i forordning (Euratom) nr. 302/2005 ved at angive rettelseskoden »A« og undlade at udfylde felterne foregående rapport, foregående linje og foregående CRC.

Nye linjer, hvor den oprindelige dato er anmeldt inden for rammerne af forordning (Euratom) nr. 3227/76, kan meddeles på grundlag af formatet i forordning (Euratom) nr. 302/2005 ved at angive rettelseskoden »L«.

Når en linje er blevet anmeldt på grundlag af formatet i forordning (Euratom) nr. 302/2005, kan den (selv om den vedrører en periode, hvor rapporteringen blev baseret på formatet i forordning (Euratom) nr. 3227/76) annulleres ved hjælp af den korrektionsmekanisme, der er fastsat i denne forordning.

Linjer med isotopdata eller kortfattede bemærkninger, der er anmeldt i henhold til forordning (Euratom) nr. 3227/76, kan ikke annulleres ved hjælp af formatet i forordning (Euratom) nr. 302/2005.

Hjælpetjeneste

Spørgsmål vedrørende regnskabsforhold og specifikke tekniske rapporteringsproblemer kan rettes til en hjælpetjeneste på følgende e-mail-adresse:

safeguards-new-regulation@cec.eu.int

Det er også planen, at der skal oprettes en hjemmeside med ofte stillede spørgsmål, som vil kunne findes på:

http://forum.europa.eu.int

2.3.5.2.   Bilag III — Beholdningsændringsrapport (ICR)

Vigtigste forskelle i forhold til forordning (Euratom) nr. 3227/76

Beholdningsændringsrapport på PIT-datoen

Der gøres opmærksom på, at der for de måneder, hvor den faktiske beholdning opgøres, og hvor opgørelsen ikke foretages på den sidste dag i måneden, fremsendes to særskilte rapporter om beholdningsændring, hvor den ene rapport dækker perioden frem til PIT-datoen. Dette er nærmere beskrevet i punkt 2.3.4 i disse retningslinjer.

Eksempel:

Hvis det antages, at den faktiske beholdning er opgjort den 12. februar, skal anlæggets operatør forelægge følgende for Kommissionen:

en ICR, som omfatter alle de beholdningsændringer, der er sket fra den 1. februar til den 12. februar

en PIL og en MBR (som sædvanligt)

en ICR, som omfatter alle de beholdningsændringer, der er sket fra den 13. februar til udgangen af februar.

MF

Operatøren skal anmelde MUF (afvigelse i beholdningsopgørelsen) ved hjælp af IC-koden MF i ICR efter opgørelsen af den faktiske beholdning og henvise til PIT-perioden i PIT-datofeltet.

BA pr. forpligtelse

BA (den bogførte beholdning) ved slutningen af den periode, ICR dækker, skal anføres for hver kategori og for hver forpligtelse. Aftaler om anvendelse af regnskabspools (der som regel er indgået ved brevveksling og angivet i de relevante særlige kontrolbestemmelser) berøres imidlertid ikke af denne regel. Kravet om anmeldelse af den bogførte beholdning, ultimo, for hver forpligtelse ændrer ikke ved de procedurer for regnskab med enkelte partier, der allerede anvendes (bl.a. i særskilte anlæg).

BA frem for NC

Hvis beholdningerne ikke er ændret i løbet af en rapporteringsperiode, skal MBO anføre BA for den foregående periode i stedet for »uændret situation« (NC) i henhold til forordning (Euratom) nr. 3227/76.

Ændringer i ICR-datafelter

Tabellerne i det følgende viser, hvilke etiketter der skal anvendes i ICR, under hvilke omstændigheder de skal anvendes, og hvorvidt det er obligatorisk eller frivilligt at anvende dem.

De felter, der er tilføjet i forordning (Euratom) nr. 302/2005, kan inddeles i tre kategorier:

(1)

Felter med supplerende oplysninger, der skal gøre det muligt at løse problemer med at anvende forordning (Euratom) nr. 3227/76, bl.a. med hensyn til:

manglende mulighed for at identificere MUF og relatere den til den tilsvarende PIL

anmeldelse af burn-up for reaktorer

relatering af forudanmeldelsen til den tilsvarende ICR-anmeldelse

entydig identificering af CAM-indehaveren; anvendelse af samme felter flere gange, hvilket skaber forvirring på begge sider ...

(2)

De nye felter vedrørende nummerering/rettelser skal udelukkende sikre, at linjer med rettelser relateres entydigt til de linjer, der skal rettes.

(3)

Kvalitetskontrolfelterne skal forbedre dataenes kvalitet.

Etiket/kode

Beskrivelse af ændring

Report date

Ny

Report number

Ny

Line count

Ny

Transaction ID

Ny

Batch

Betegnelsen er udvidet (fra 8 til 20 tegn)

Material form

De første to tegn i feltet »materialebeskrivelse« i forordning (Euratom) nr. 3227/76

Material container

Det tredje tegn i feltet »materialebeskrivelse« i forordning (Euratom) nr. 3227/76

Material state

Det sidste tegn i feltet »materialebeskrivelse« i forordning (Euratom) nr. 3227/76

MBA from

»Tilsvarende MBO« i forordning (Euratom) nr. 3227/76 i tilfælde af modtagelse

MBA to

»Tilsvarende MBO« i forordning (Euratom) nr. 3227/76 i tilfælde af afsendelse

Previous batch

»Tilsvarende oplysninger« i forordning (Euratom) nr. 3227/76 i tilfælde af ændring af parti

Previous category

»Tilsvarende oplysninger« i forordning (Euratom) nr. 3227/76 i tilfælde af ændring af kategori

Previous obligation

»Tilsvarende oplysninger« i forordning (Euratom) nr. 3227/76 i tilfælde af ændring af forpligtelse

PIT date

Ny, anvendes sammen med IC-koden MF

Line number

Ny

Element weight

Betegnelsen er udvidet (fra 9 til 24.3)

Fissile weight

Betegnelsen er udvidet (fra 9 til 24.3)

Isotopic composition

Ny, erstatter »isotopdata« — postering »I« — i forordning (Euratom) nr. 3227/76

Obligation

Betegnelsen er udvidet (fra 1 til 2 tegn)

CAM code from

»Tilsvarende MBO« i forordning (Euratom) nr. 3227/76 i tilfælde af modtagelse fra et CAM-medlem

CAM code to

»Tilsvarende MBO« i forordning (Euratom) nr. 3227/76 i tilfælde af afsendelse til et CAM-medlem

Document

Ny

Container ID

Ny

Previous report

Ny

Previous line

Ny

Comment

Ny, erstatter posteringen »kortfattet bemærkning« i forordning (Euratom) nr. 3227/76

Burn-up

Ny

CRC

Ny

Previous CRC

Ny

Advance notification

Ny

Campaign

Ny

Reactor

Ny

Error path

Ny

Use

Felt i forordning (Euratom) nr. 3227/76 fjernet og erstattet af oplysningerne i BTC

Entry

Felt i forordning (Euratom) nr. 3227/76 fjernet

Unit

Felt i forordning (Euratom) nr. 3227/76 fjernet som følge af aftale om angivelse af al vægt i gram

Concise note

(Entry »N«)

Postering i forordning (Euratom) nr. 3227/76 erstattet af »Comment« (bemærkning)

Isotopic

(Entry »I«)

Postering i forordning (Euratom) nr. 3227/76 erstattet af »Isotopic Composition« (isotopsammensætning) og angivelse i gram i stedet for procent

Ændringer i ICR-dataindhold

Der er tilføjet nye IC-koder for at tydeliggøre den fysiske virksomhed, som regnskabsoplysningerne vedrører.

De nye koder vil gøre det muligt for hovedsædet at identificere den fysiske virksomhed, der var årsag til anmeldelsen, og dermed gøre det lettere at foretage computeranalyser og -vurderinger af de forskellige beholdningsændringer, der tidligere blev anført med en enkelt kode (f.eks. CE, CB og CC i stedet for kun CC i forbindelse med ændring af kategori).

Etiket/kode

Beskrivelse af ændring

IC code

Ny: TC, TE, FC, GA, CE, CB, BR, PR, SR, NP, NL, BJ, R5, TU, MF

Fjernet: LD, WD, EU, DU, CU (anmeldes ved ajourføring af BTC), NT (opdelt i NP og NL), NC (erstattet af IC-kode BA, der angiver den foregående måneds bogførte beholdning, ultimo)

Material form

Ny: U2, U3, U8, T2, NV, NG, NB, NC, NO

Material state

Fjernet: R

Correction

Ny: L

ICR-etiketter

Tabellerne i det følgende viser, hvilke etiketter der skal anvendes i ICR, under hvilke omstændigheder de skal anvendes, og hvorvidt det er obligatorisk eller frivilligt at anvende dem.

De etiketter, der benyttes på rapportniveau, er alle obligatoriske. De indgår i rapportens overskrift og må kun optræde én gang pr. rapport.

Feltnummer

Etiket/kode

1

MBA

2

Report type

3

Report date

4

Report number

5

Line count

6

Start report

7

End report

8

Reporting person

Etiketter på linjeniveau

Feltnummer

Etiket/kode

Omstændigheder

Ny post

Afhængig af rettelse

»L«

»A«

»D«

9

Transaction ID

 

M

M

M

M

10

IC code

 

M

M

M

O

11

Batch

Alle andre IC-koder end (BJ, BA, MF)

M

M

M

O

12

KMP

Alle andre IC-koder end (BJ, BA, MF)

M

M

M

O

13

Measurement

Alle andre IC-koder end (BJ, BA, MF)

M

M

M

O

14

Material form

Alle andre IC-koder end (BJ, BA, MF)

M

M

M

O

15

Material container

Alle andre IC-koder end (BJ, BA, MF)

M

M

M

O

16

Material state

Alle andre IC-koder end (BJ, BA, MF)

M

M

M

O

17

MBA from

Kun IC-kode (RD, RF)

M

M

M

O

18

MBA to

Kun IC-kode (SD, SF)

M

M

M

O

19

Previous batch

IC-kode = RB

M

M

M

O

20

Original date

Alle andre IC-koder end (BJ, BA, MF)

 

M

M

O

21

PIT Date

IC-kode = MF

M

M

M

O

22

Line number

 

M

M

M

M

23

Accounting date

 

M

M

M

M

24

Items

Alle andre IC-koder end (BJ, BA, MF)

M

M

M

O

25

Element category

 

M

M

M

O

26

Element weight

 

M

M

M

O

27

Isotope

Hvis grundstofkategori er H, L eller jf. særlige kontrolbestem.

M

M

M

O

28

Fissile weight

Hvis isotop er anført

M

M

M

O

29

Isotopic composition

Hvis det er fastsat i særlige kontrolbestem.

M

M

M

O

30

Obligation

 

M

M

M

O

31

Previous category

Kun IC-kode (CE, CC, CB)

M

M

M

O

32

Previous obligation

Kun IC-kode (BR, PR, SR, CR)

M

M

M

O

33

CAM code from

Kun IC-kode (SD, RD, SF, RF), og når afsender er et CAM-medlem

M

M

M

O

34

CAM code to

Kun IC-kode (SD, RD, SF, RF), og når modtager er et CAM-medlem

M

M

M

O

35

Document

 

O

O

O

O

36

Container

 

O

O

O

O

37

Correction

 

 

M

M

M

38

Previous report

 

 

M

M

M

39

Previous line

 

 

M

M

M

40

Comment

 

O

O

O

O

41

Burn-up

Hvis kernereaktor og Kun IC-kode (NL eller NP)

M

M

M

O

42

CRC

 

M

M

M

M

43

Previous CRC

 

 

 

M

M

44

Advance notification

Overførsel af materiale anmeldt ifølge artikel 20 eller 21

M

M

M

O

45

Campaign

Anlæg til oparbejdning af brugt brændsel

M

M

M

O

46

Reactor

Anlæg til opbevaring eller oparbejdning af brugt brændsel

M

M

M

O

47

Error path

 

O

O

O

O

O = Obligatorisk, F = Frivillig, Tom = Ikke påkrævet

IC-koder og implicitte dobbeltlinjer

Selv om beholdningsændringskoderne CE, CB, CC, RB, BR, PR, SR og CR kræver en dobbelt regnskabslinje, er der kun fastsat én linje i forordningen. Den anden linje genereres automatisk i databasen ud fra dataene i den linje, der meddeles.

Regler for angivelse af IC-koder og tegn

Den grundstof- og isotopvægt, der angives af operatøren, skal ifølge reglerne betragtes som positive og negative bidrag til beholdningen af nukleart materiale afhængig af den meddelte IC-kode. Medmindre IC-koden tillader både tegn og tal, skal vægten, uanset hvilket tegn operatøren har meddelt, betragtes som angivet efter følgende tabel:

IC-kode

Tegn

RD

Positivt

RF

Positivt

RN

Positivt

SD

Negativt

SF

Negativt

SN

Negativt

TC

Negativt

TE

Negativt

TW

Negativt

FC

Positivt

FW

Positivt

LA

Negativt

GA

Positivt

CE

Positivt

CB

Positivt

CC

Positivt

RB

Positivt

BR

Positivt

PR

Positivt

SR

Positivt

CR

Positivt

NP

Som meddelt

NL

Som meddelt

DI

Som meddelt

NM

Som meddelt

BJ

Som meddelt

MF

Som meddelt

RA

Som meddelt

R5

Som meddelt

MP

Positivt

TU

Negativt

BA

Som meddelt

(fejl for negative flag)

Felter, der skal anføres for at annullere en post i henhold til forordning (Euratom) nr. 3227/76

Nedenstående tabel viser de obligatoriske etiketter, der skal benyttes på linjeniveau for at annullere en ICR-post i henhold til forordning (Euratom) nr. 3227/76, og de omstændigheder, hvor de skal benyttes.

Feltnummer

Etiket/kode

Omstændigheder

10

IC code

 

11

Batch

 

12

KMP

 

13

Measurement

 

14

Material form

 

15

Material container

 

16

Material state

 

17

MBA from

Kun IC-kode (RD, RF)

18

MBA to

Kun IC-kode (SD, SF)

19

Previous Batch

IC-kode = RB

20

Original date

 

22

Line number

 

23

Accounting date

 

24

Items

 

25

Element category

 

26

Element weight

 

27

Isotope

 

28

Fissile weight

 

30

Obligation

 

31

Previous category

IC-kode = CC

32

Previous obligation

IC-kode = CR

37

Correction

 

42

CRC

 

Hvis der ses bort fra grundstofvægten og vægten af fissile isotoper, skal felternes indhold svare til indholdet af den oprindelige linje.

Eksempler: Rettelse i henhold til forordning (Euratom) nr. 302/2005 af linjer, der er meddelt i henhold til forordning (Euratom) nr. 3227/76.

Eksempel 1:

Rettelse af grundstofvægt fra 3 181,792 til 3 205,768k og rettelse af forpligtelse fra P til S efter D/A-proceduren

MBA

Date

KMP

Measurement

Type of inventory change

Corresponding MBA

Batch

Number items

Mat. Desc. Code

Element

Element Weight

Unit

Isotope

Fissile weight

Unit

Obligation

Use

Cor. Info

Correction

Original date

MBA1

12/11/2003

3

F

SD

MBA2

915

1

LNOI

D

3181.792

K

 

 

 

P

 

 

 

 

Eksempel 2:

Rettelse af ændring af kategori (N til D i stedet for N til L) efter D/A-proceduren

MBA

Date

KMP

Measurement

Type of inventory change

Corresponding MBA

Batch

Number items

Mat. Desc. Code

Element

Element Weight

Unit

Isotope

Fissile weight

Unit

Obligation

Use

Cor. Info

Correction

Original date

MBA1

25/11/2003

2

F

CC

 

GO6N1

1

U6CF

L

3376422

 

G

8568

 

A

 

N

 

 


Rapportoverskrift

 

 

 

MBA

MBA1

 

 

 

Report type

I

 

 

 

Report date

06012004

 

 

 

Report number

61

 

 

 

Line count

118

 

 

 

Start report

01122003

 

 

 

End report

31122003

 

 

 

Reporting person

MPJ

 

 

 

(eksempel 1 — annullering)

 

(eksempel 1 — tilføjelse)

Transaction ID

(ikke meddelt ifølge forordning (Euratom) nr. 3227/76)

 

Transaction ID

1

IC code

SD

 

IC code

SD

Batch

915

 

Batch

915

KMP

3

 

KMP

3

Measurement

F

 

Measurement

F

Material form

LN

 

Material form

LN

Material container

O

 

Material container

O

Material state

I

 

Material state

I

MBA from

 

 

MBA from

 

MBA to

MBA2

 

MBA to

MBA2

Previous batch

 

 

Previous batch

 

Original date

12112003

 

Original date

12112003

PIT date

 

 

PIT date

 

Line number

1

 

Line number

2

Accounting date

10122003

 

Accounting date

10122003

Items

1

 

Items

1

Element category

D

 

Element category

D

Element weight

3181792

 

Element weight

3205768

Isotope

 

 

Isotope

 

Fissile weight

 

 

Fissile weight

 

Isotopic Composition

 

 

Isotopic Composition

 

Obligation

P

 

Obligation

S

Previous category

 

 

Previous category

 

Previous obligation

 

 

Previous obligation

 

Correction

D

 

Correction

A

CRC

Som beregnet

 

CRC

Som beregnet

(eksempel 2 — annullering)

 

(eksempel 2 — tilføjelse)

Transaction ID

(ikke meddelt ifølge forordning (Euratom) nr. 3227/76)

 

Transaction ID

ZZZ

IC code

CC

 

IC code

CC

Batch

G06N1

 

Batch

G06N1

KMP

2

 

KMP

2

Measurement

F

 

Measurement

F

Material form

U6

 

Material form

U6

Material container

C

 

Material container

C

Material state

F

 

Material state

F

MBA from

 

 

MBA from

 

MBA to

 

 

MBA to

 

Previous batch

 

 

Previous batch

 

Original date

25112003

 

Original date

25112003

PIT date

 

 

PIT date

 

Line number

3

 

Line number

4

Accounting date

10122003

 

Accounting date

10122003

Items

1

 

Items

1

Element category

L

 

Element category

D

Element weight

3376422

 

Element weight

3376422

Isotope

G

 

Isotope

G

Fissile weight

8568

 

Fissile weight

8568

Isotopic Composition

 

 

Isotopic Composition

 

Obligation

A

 

Obligation

A

Previous category

N

 

Previous category

N

Previous obligation

 

 

Previous obligation

 

Correction

D

 

Correction

A

CRC

Som beregnet

 

CRC

Som beregnet

Særlige bestemmelser for rettelse af linjer, der oprindeligt er anmeldt i henhold til forordning (Euratom) nr. 3227/76

Vægten skal som hovedregel angives i gram (dvs. at vægten angives i gram, selv om den oprindeligt er meddelt i andre enheder).

Der kan anvendes de IC-kodeværdier, der er fastlagt i forordning (Euratom) nr. 3227/76.

Eksempel: en tilføjelse kan ikke anføres med IC-kode R5.

Anmeldelse af MUF

I det følgende vises et eksempel på en anmeldelse af MUF i en ICR. MAMF er et MBO, der rapporterer efter at have opgjort den faktiske beholdning på dag »x«.

MBR på dag »x«

MBA

IC code

Element category

Element weight

Isotope

Fissile weight

Obligation

MAMF

PB

L

250

G

10

A

MAMF

RD

L

150

G

6

A

MAMF

SD

L

125

G

5

A

MAMF

LN

L

– 100

G

– 4

A

MAMF

BA

L

175

G

7

A

MAMF

PE

L

140

G

6

A

MAMF

MF

L

– 35

G

– 1

A

ICR for perioden fra dagen efter PIT og frem til månedens udgang anføres på følgende måde:

MBO

Bogføringsdato

Oprindelig dato

PIT-dato

IC-kode

Grundstofkategori

Grundstofvægt

Isotop

Vægt af fissile isotoper

Forpligtelse

MAMF

Registreringsdag (> x)

x

x

MF

L

-35

G

-1

A

Anmeldelse af ændring af kategori

Der kan ifølge forordning (Euratom) nr. 302/2005 anvendes tre forskellige IC-koder ved anmeldelse af en ændring af kategori, nemlig CC, CB og CE.

IC-kode

Typisk MBO

Handling

CC

Alle

Ændring af kategori foretages »efter aftale«, jf. de særlige kontrolbestemmelser, eller som følge af en nuklear omdannelse

CB

Anlæg til fremstilling/oparbejdning af brændsel

Ændring af kategori som følge af en blanding

CE

Anlæg til berigning/oparbejdning af brændsel

Ændring af kategori som følge af en berigning

Følgende eksempel viser de relevante felter i beholdningsændringsanmeldelsen. MACC er en kraftreaktor, MACB er et anlæg til fremstilling af brændsel, og MACE er et berigningsanlæg:

MBA

IC code

Batch

Accounting date

Element category

Element weight

Isotope

Fissile weight

Obligation

Previous category

MACC

CC

BATCH09

11042002

D

7394

G

46

N

L

MACC

CC

BATCH610

11042002

D

7452

G

46

N

L

MACB

CB

BATCH7-1

16042002

L

174758

G

1240

N

N

MACB

CB

BATCH7-2

12092002

N

61525

G

 

N

D

MACE

CE

BATCH97

15032002

L

1480118

G

73533

N

N

MACE

CE

BATCH61

28052002

D

608

G

4

N

N

MACE

CE

BATCH61

28052002

D

8383640

G

19364

N

N

Anmeldelse af R5-isotopjustering

Ændringer af kategorien til grundstof D vil som regel resultere i en ubalance i den bogførte beholdning af isotop U-235, som ikke anmeldes, medmindre det er nærmere fastlagt i de særlige kontrolbestemmelser.

For at bringe bogføringen i overensstemmelse med virkeligheden, kan der tilføjes en regnskabspost med IC-koden »R5«.

Følgende eksempel viser de relevante felter i beholdningsændringsanmeldelsen. MAR5 er et MBO, der har meddelt en ændring af kategorien fra L til D og en endelig R5, der angiver den tilsvarende værdi af U-235:

MBA

IC code

Batch

Accounting date

Element category

Element weight

Isotope

Fissile weight

Obligation

Previous category

MAR5

CC

BATCH6-1

11042002

D

6182685

G

42157

N

L

MAR5

CC

BATCH6-2

11042002

D

6175026

G

42104

N

L

MAR5

CC

BATCH6-3

12042002

D

6175026

G

42104

N

L

MAR5

CC

BATCH7-1

12042002

D

6179927

G

42261

N

L

MAR5

CC

BATCH7-2

25042002

D

6192712

G

42349

N

L

MAR5

CC

BATCH7-3

25042002

D

6177370

G

42244

N

L

MAR5

R5

 

25042002

D

0

G

-253219

N

 

Anmeldelse af ændring af forpligtelse

Der kan ifølge forordning (Euratom) nr. 302/2005 anvendes fire forskellige IC-koder ved anmeldelse af en ændring af forpligtelse, nemlig CR, PR, BR og SR. Efter forordning (Euratom) nr. 3227/76 var det kun muligt at anvende IC-koden CR.

I alle de følgende eksempler ville IC-koden CR have været anvendt.

Følgende eksempel viser de relevante felter i beholdningsændringsanmeldelsen. MAPR er et MBO, som har modtaget materiale, der ønskes anbragt i en forpligtelsespool.

MBA

IC code

Batch

Accounting date

Element category

Element weight

Isotope

Fissile weight

Obligation

Previous obligation

MAPR

PR

BATCH45

20012006

D

8384925

G

22891

Y

A

MAPR

PR

BATCH44

20012006

D

8379448

G

22876

Y

A

MAPR

PR

BATCH43

20012006

D

8370118

G

22850

Y

A

MAPR

PR

BATCH42

20012006

D

8407912

G

22954

Y

A

MAPR

PR

BATCH41

20012006

D

8112930

G

22148

Y

A

MAPR

PR

BATCH40

20012006

D

8114958

G

22154

Y

A

MAPR

PR

BATCH39

20012006

D

8140379

G

22223

Y

A

Følgende eksempel viser de relevante felter i beholdningsændringsanmeldelsen. MABR er et MBO, der anmelder en ændring af forpligtelse for at »afstemme den samlede uranbeholdning efter en blanding«.

MBA

IC code

Batch

Accounting date

Element category

Element weight

Isotope

Fissile weight

Obligation

Previous obligation

MABR

BR

BATCH7

14122005

L

446

G

0

A

S

MABR

BR

BATCH7

14122005

L

53559

G

0

A

C

MABR

BR

BATCH7

14122005

L

216528

G

0

A

P

Eksemplet viser de relevante felter i samtidige beholdningsændringsanmeldelser fra materialebalanceområder, hvor MSR1 og MSR2 skifter forpligtelser vedrørende materiale:

MBA

IC code

Batch

Accounting date

Element category

Element weight

Isotope

Fissile weight

Obligation

Previous obligation

MSR1

SR

BATCH15

28102005

D

175000000

G

542500

C

N

MSR1

SR

BATCH15

28102005

D

150000000

G

465000

C

P

MSR2

SR

EXCHANGE

28102005

D

175000000

G

542500

N

C

MSR2

SR

EXCHANGE

28102005

D

150000000

G

465000

P

C

Anmeldelse af nuklear produktion og nukleart tab (NP, NL)

Følgende eksempel viser de relevante felter i beholdningsændringsanmeldelsen. MNPL er et reaktor-MBO, som er underlagt særlige kontrolbestemmelser, hvoraf det fremgår, at når brændselselementer, der er taget ud af reaktoren, sættes ind i kernen igen, skal værdierne for nuklear produktion og nukleart tab anføres med modsatte fortegn for at genskabe afsenderens data vedrørende brændslet. (Eksemplet forklarer, hvorfor tegnet skal knyttes til IC-koderne NL og NP.)

MBO

IC-kode

Parti

Bogføringsdato

Grundstofkategori

Grundstofvægt

Isotop

Vægt af fissile isotoper

Forpligtelse

Bemærkninger

Udtagelse fra kernen:

MNPL

NL

BATCH2

12101994

L

– 958

G

– 700

C

 

MNPL

NP

BATCH2

12101994

P

306

 

 

C

 

Tilbageførsel til kernen:

MNPL

NL

BATCH2

06011996

L

958

G

700

C

Ændring af tidligere meddelt NL, jf. de særlige kontrolbestemmelser

MNPL

NL

BATCH2

06011996

P

– 306

 

 

C

Ændring af tidligere meddelt NL, jf. de særlige kontrolbestemmelser

Endelig udtagelse fra kernen:

MNPL

NL

BATCH2

18052005

L

– 3379

G

– 2689

C

 

MNPL

NP

BATCH2

18052005

P

734

 

 

C

 

Rettelser af værdierne i regnskabet skal foretages efter proceduren for annullering/tilføjelse.

Anmeldelse af balancejustering (BJ)

Følgende eksempel viser de relevante felter i beholdningsændringsanmeldelsen. MABJ er et MBO, der rapporterer efter at have foretaget en delvis opgørelse af beholdningen på det pågældende anlæg.

MBO

IC-kode

Parti

Artikler

Bogføringsdato

Grundstofkategori

Grundstofvægt

Isotop

Vægt af fissile isotoper

Forpligtelse

Bemærkninger

MABJ

BJ

CHAIN-1

1

15022006

P

10

 

 

A

Delvis opgørelse over CHAIN-1

MABJ

BJ

CHAIN-1

0

15022006

L

– 250

G

– 10

A

 

MABJ

BJ

CHAIN-1

0

15022006

D

4000

 

 

A

 

Anmeldelse af isotopsammensætning

Følgende eksempel viser de relevante felter i beholdningsændringsanmeldelsen. MAIC er et MBO, der skal meddele isotopsammensætningen af Pu og U i overensstemmelse med de særlige kontrolbestemmelser. Eksemplet omhandler forsendelse af MOX-brændsel, der er sammensat på følgende måde:

Pu

2 500  g

Pu-238

0 g

Pu-239

1487 g

Pu-240

553,8 g

Pu-241

341,3 g

Pu-242

118,3 g

U

> 250 000  g

U-233

0 g

U-234

50 g

U-235

2 525  g

U-236

1 125  g

U-238

246 300  g


MBA

IC code

Batch

Items

Accounting date

Element category

Element weight

Isotope

Fissile weight

Isotopic composition

MAIC

SD

MOX-1

1

15022006

P

2 500

 

 

0;1487;553.8;341.3;118.3

MAIC

SD

MOX-1

0

15022006

L

250 000

G

2 525

0;50;2525;1125;246300

2.3.5.3.   Bilag IV — Materialebalancerapport (MBR)

Vigtigste forskelle i forhold til forordning (Euratom) nr. 3227/76

MBR pr. forpligtelse

Materialebalancerapporten skal beskrive de enkelte kategorier og forpligtelser. Aftaler om anvendelse af regnskabspools (der som regel er indgået ved brevveksling og angivet i de relevante særlige kontrolbestemmelser) berøres imidlertid ikke af denne regel. Kravet om anmeldelse af den bogførte beholdning, ultimo, for hver forpligtelse ændrer ikke ved de procedurer for regnskab med enkelte partier, der allerede anvendes (bl.a. i særskilte anlæg).

Ændringer i MBR-datafelter

Etiket/kode

Beskrivelse af ændring

Report number

Ny

Line count

Ny

Line number

Ny

Element weight

Betegnelsen er udvidet (fra 9 til 24.3)

Fissile weight

Betegnelsen er udvidet (fra 9 til 24.3)

Obligation

Ny

Previous report

Ny

Previous line

Ny

Comment

Erstatter feltet »bemærkninger« i forordning (Euratom) nr. 3227/76

CRC

Ny

Previous CRC

Ny

Unit

Felt i forordning (Euratom) nr. 3227/76 fjernet som følge af aftale om angivelse af al vægt i gram

Ændringer i MBR-dataindhold

Etiket/kode

Beskrivelse af ændring

IC code

Ny: TC, TE, FC, GA, CE, CB, BR, PR, SR, NP, NL, BJ, R5, TU, MF

Fjernet: LD, WD, EU, DU, CU, NT, NC

Correction

Ny: L

MBR-etiketter

Tabellerne i det følgende viser, hvilke etiketter der skal anvendes i MBR, under hvilke omstændigheder de skal anvendes, og hvorvidt det er obligatorisk eller frivilligt at anvende dem.

De etiketter, der benyttes på rapportniveau, er alle obligatoriske. De indgår i rapportens overskrift og må kun optræde én gang pr. rapport.

Feltnummer

Etiket/kode

1

MBA

2

Report type

3

Report date

4

Start report

5

End report

6

Report number

8

Line count

9

Reporting person

Etiketter på linjeniveau

Feltnummer

Etiket/kode

Ny post

Afhængig af rettelse

»L«

»A«

»D«

7

Element category

M

M

M

O

10

IC code

M

M

M

O

11

Line number

M

M

M

M

12

Element weight

M

M

M

O

13

Isotope

M

M

M

O

14

Fissile weight

M

M

M

O

15

Obligation

M

M

M

O

16

Correction

 

M

M

M

17

Previous report

 

M

M

M

18

Previous line

 

M

M

M

19

Comment

O

O

O

O

20

CRC

M

M

M

M

21

Previous CRC

 

 

M

M

O = Obligatorisk, F = Frivillig, Tom = Ikke påkrævet

Følgende eksempel viser MUF-anmeldelsen i to på hinanden følgende perioder:

MBR for perioden P, fortløbende MUF-anmeldelse i den første ICR i perioden P+1.

Perioden P

opgørelse af faktisk beholdning på dag »x«

MBO

IC-kode

Grundstof kategori

Grundstof vægt

Isotop

Vægt af fissile isotoper

Forpligtelse

MAMF

PB

L

250

G

10

A

MAMF

RD

L

150

G

6

A

MAMF

SD

L

125

G

5

A

MAMF

LN

L

– 100

G

– 4

A

MAMF

BA

L

175

G

7

A

MAMF

PE

L

140

G

6

A

MAMF

MF

L

– 35

G

– 1

A

ICR for perioden fra dagen efter PIT og frem til månedens udgang anføres på følgende måde:

MBO

Bogføringsdato

Oprindelig dato

PIT-dato

IC-kode

Grundstofkategori

Grundstofvægt

Isotop

Vægt af fissile isotoper

Forpligtelse

MAMF

Registreringsdag (> x)

x

x

MF

L

-35

G

-1

A

MBR for perioden P+1, herunder MUF for perioden M og den fortløbende MUF-anmeldelse i den første ICR i perioden P+2.

Perioden P+1

opgørelse af faktisk beholdning på dag »y«

MBO

IC-kode

Grundstofkategori

Grundstofvægt

Isotop

Vægt af fissile isotoper

Forpligtelse

MAMF

PB

L

140

G

6

A

MAMF

RD

L

500

G

35

A

MAMF

SD

L

125

G

5

A

MAMF

NM

L

– 15

G

– 1

A

MAMF

BA

L

500

G

35

A

MAMF

PE

L

472

G

34

A

MAMF

MF

L

– 28

G

– 1

A

ICR for perioden fra dagen efter PIT og frem til månedens udgang (perioden M+2) anføres på følgende måde:

MBO

Bogføringsdato

Oprindelig dato

PIT-dato

IC-kode

Grundstofkategori

Grundstofvægt

Isotop

Vægt af fissile isotoper

Forpligtelse

MAMF

Registreringsdag (> y)

y

y

MF

L

-28

G

-1

A

Felter, der skal anføres for at annullere en post i henhold til forordning (Euratom) nr. 3227/76

Nedenstående tabel viser de obligatoriske etiketter, der skal benyttes på linjeniveau for at annullere en MBR-post i henhold til forordning (Euratom) nr. 3227/76, og de omstændigheder, hvor de skal benyttes.

Feltnummer

Etiket/kode

7

Element category

10

IC code

11

Line number

12

Element weight

13

Isotope

14

Fissile weight

16

Correction

20

CRC

Hvis der ses bort fra grundstofvægten og vægten af fissile isotoper, skal felternes indhold svare til indholdet af den oprindelige linje.

Eksempel:

MBA

MBR

Date

Inventory information

Element

Weight of element

Unit

Isotope

Weight of isotopes

Unit

Correction

Observaciones

MBAH

12/5/03

PB

H

4870.2

 

G

391.2

 

 

 

MBAH

12/5/03

SD

H

4.2

 

G

2.2

 

 

 

MBAH

12/5/03

PE

H

4866

 

G

3913

 

 

 

Fejl konstateret i PB: isotopvægten skulle være på 3 915,2

Rettelsen anføres på følgende måde:

MBA

MBAH

 

 

 

Report type

M

 

 

 

Report date

15092006

 

 

 

Start report

13072005

 

 

 

End report

12052006

 

 

 

Report number

18

 

 

 

Line count

2

 

 

 

Reporting person

PJP

 

 

 

Element category

H

 

Element category

H

IC code

PB

 

IC code

PB

Line number

1

 

Line number

2

Element weight

4870.2

 

Element weight

4870.2

Isotope

G

 

Isotope

G

Fissile weight

391.2

 

Fissile weight

3915.2

Obligation

 

 

Obligation

 

Correction

D

 

Correction

A

Previous report

 

 

Previous report

 

Previous line

 

 

Previous line

 

Comment

 

 

Comment

 

CRC

Som beregnet

 

CRC

Som beregnet

Særlige bestemmelser for rettelse af linjer, der oprindeligt er anmeldt i henhold til forordning (Euratom) nr. 3227/76

Vægten skal som hovedregel angives i gram (dvs. at vægten angives i gram, selv om den oprindeligt er meddelt i andre enheder).

Der kan anvendes de IC-kodeværdier, der er fastlagt i forordning (Euratom) nr. 3227/76.

Eksempel: en tilføjelse kan ikke anføres med IC-kode R5.

2.3.5.4.   Bilag V — Opgørelse over faktisk beholdning (PIL)

Vigtigste forskelle i forhold til forordning (Euratom) nr. 3227/76

Ændringer i PIL-datafelter

Etiket/kode

Beskrivelse af ændring

Report number

Ny

Line count

Ny

PIL_ITEM_ID

Ny

Batch

Betegnelsen er udvidet (fra 8 til 20 tegn)

Material form

De første to tegn i feltet »materialebeskrivelse« i forordning (Euratom) nr. 3227/76

Material container

Det tredje tegn i feltet »materialebeskrivelse« i forordning (Euratom) nr. 3227/76

Material state

Det sidste tegn i feltet »materialebeskrivelse« i forordning (Euratom) nr. 3227/76

Line number

Ny

Element weight

Betegnelsen er udvidet (fra 9 til 24.3)

Fissile weight

Betegnelsen er udvidet (fra 9 til 24.3)

Obligation

Betegnelsen er udvidet (fra 1 til 2)

Document

Ny

Container ID

Ny

Previous report

Ny

Previous line

Ny

Comment

Ny, erstatter feltet »bemærkninger« i forordning (Euratom) nr. 3227/76

CRC

Ny

Previous CRC

Ny

Use

Felt i forordning (Euratom) nr. 3227/76 fjernet og erstattet af oplysningerne i BTC

Unit

Felt i forordning (Euratom) nr. 3227/76 fjernet som følge af aftale om angivelse af al vægt i gram

Ændringer i PIL-dataindhold

Etiket/kode

Beskrivelse af ændring

Material form

Ny: U2, U3, U8, T2, NV, NG, NB, NC, NO

Material state

Fjernet: R

Correction

Ny: L

PIL-etiketter

Tabellerne i det følgende viser, hvilke etiketter der skal anvendes i PIL, under hvilke omstændigheder de skal anvendes, og hvorvidt det er obligatorisk eller frivilligt at anvende dem.

De etiketter, der benyttes på rapportniveau, er alle obligatoriske. De må kun optræde én gang pr. rapport.

Feltnummer

Etiket/kode

1

MBA

2

Report type

3

Report date

4

Report number

5

PIT date

6

Line count

7

Reporting person

Etiketter på linjeniveau

Feltnummer

Etiket/kode

Ny post

Afhængig af rettelse

»L«

»A«

»D«

8

PIL_ITEM_ID

M

M

M

O

9

Batch

M

M

M

O

10

KMP

M

M

M

O

11

Measurement

M

M

M

O

12

Element category

M

M

M

O

13

Material form

M

M

M

O

14

Material container

M

M

M

O

15

Material state

M

M

M

O

16

Line number

M

M

M

M

17

Items

M

M

M

O

18

Element weight

M

M

M

O

19

Isotope

M

M

M

O

20

Fissile weight

M

M

M

O

21

Obligation

M

M

M

O

22

Document

O

O

O

O

23

Container

O

O

O

O

24

Correction

 

M

M

M

25

Previous report

 

M

M

M

26

Previous line

 

M

M

M

27

Comment

O

O

O

O

28

CRC

M

M

M

M

29

Previous CRC

 

 

M

M

O = Obligatorisk, F = Frivillig, Tom = Ikke påkrævet

Felter, der skal anføres for at annullere en post i henhold til forordning (Euratom) nr. 3227/76:

Nedenstående tabel viser de obligatoriske etiketter, der skal benyttes for at annullere en PIL-post i henhold til forordning (Euratom) nr. 3227/76.

Feltnummer

Etiket/kode

9

Batch

10

KMP

11

Measurement

12

Element category

13

Material form

14

Material container

15

Material state

16

Line number

17

Items

18

Element weight

19

Isotope

20

Fissile weight

21

Obligation

24

Correction

28

CRC

Hvis der ses bort fra grundstofvægten og vægten af fissile isotoper, skal felternes indhold svare til indholdet af den oprindelige linje.

Eksempel:

MBA

PIL date

Batch

Item

Obligation

KMP

Measurement

Material description

Element

Element weight

Unit

Isotope

Isotope weight

Unit

Correction

MABL

13/06/03

F01DP

1

N

B

L

EASF

D

258.566

K

 

 

 

 

MABL

13/06/03

B16DP

1

P

A

L

EROF

D

10.418

K

 

 

 

 

MABL

13/06/03

B22DP

1

P

A

L

EROF

D

22.284

K

 

 

 

 

MABL

13/06/03

B34DP

1

P

A

L

EROF

D

13.345

K

 

 

 

 

Rettelse: Parti F01DP skal placeres i KMP A med forpligtelse P

Rettelsen anføres på følgende måde:

Etiket/kode

 

 

 

 

MBA

MABL

 

 

 

Report type

P

 

 

 

Report date

05012004

 

 

 

Report number

186

 

 

 

PIT date

130603

 

 

 

Line count

2

 

 

 

Reporting person

VCT

 

 

 

PIL_ITEM_ID

 

 

PIL_ITEM_ID

 

Batch

F01DP

 

Batch

F01DP

KMP

B

 

KMP

A

Measurement

L

 

Measurement

L

Element category

D

 

Element category

D

Material form

EA

 

Material form

EA

Material container

S

 

Material container

S

Material state

F

 

Material state

F

Line number

1

 

Line number

2

Items

1

 

Items

1

Element weight

258566

 

Element weight

258566

Isotope

 

 

Isotope

 

Fissile weight

 

 

Fissile weight

 

Obligation

N

 

Obligation

P

Document

 

 

Document

 

Container ID

 

 

Container ID

 

Correction

D

 

Correction

A

Previous report

 

 

Previous report

 

Previous line

 

 

Previous line

 

Comment

 

 

Comment

 

CRC

Som beregnet

 

CRC

Som beregnet

Previous CRC

 

 

Previous CRC

 

Særlige bestemmelser for rettelse af linjer, der oprindeligt er anmeldt i henhold til forordning (Euratom) nr. 3227/76

Vægten skal som hovedregel angives i gram (dvs. at vægten angives i gram, selv om den oprindeligt er meddelt i andre enheder).

2.3.6.   Særlige kontrolforpligtelser (artikel 17)

De særlige kontrolforpligtelser, der gælder for meddelelserne i artikel 17, stk. 1, litra a)-d), skal anføres med de koder for forpligtelser, som Euratom har meddelt operatørerne og ajourført i en rundskrivelse. Den seneste rundskrivelse (ref. E/31/921) blev sendt til alle operatører den 24. juni 1998.

Aftaler, der indgås mellem Euratom og operatørerne (som regel ved brevveksling) vedrørende anvendelsen af en særligt ordning med regnskabspools på anlægget/-ene, berøres ikke af denne forordning. Operatøren eller Kommissionen kan tage initiativ til drøftelser af mulighederne for at etablere en ny pool eller ændre reglerne for en regnskabspoolordning.

2.3.7.   Dispensationer

2.3.7.1.   Generel bemærkning

Artikel 19 henvender sig først og fremmest til anlæg, hvor der bruges nukleart materiale, som kan genvindes, og som udelukkende benyttes til ikke-nukleare aktiviteter.

Kommissionen kan imidlertid også fastsætte særlige kontrolbestemmelser, som betyder, at anlæg under nedlukning dispenseres fra rapporteringsreglerne, hvis de er i besiddelse af materiale, der opfylder betingelserne for dispensation.

Dispensation — artikel 19 i forordning (Euratom) nr. 302/2005 — og fritagelse — artikel 36 og 37 i INFCIRC 193

Dispensation og fritagelse er to forskellige mekanismer.

Dispensationer gives af Kommissionen for at lempe nogle af de rapporteringsregler, der er fastsat i forordningen.

Fritagelser indrømmes derimod af IAEA for at fritage nukleart materiale fra kontrolforanstaltningerne i kontrolaftalen (INFCIRC-193). Anmodninger om fritagelse rettes til IAEA efter fremgangsmåden i INFCIRC-193.

IAEA kan på Fællesskabets anmodning fritage nukleart materiale fra kontrolforanstaltningerne. Fritagelsen indrømmes på grundlag af materialets anvendelse (artikel 36 i INFCIRC-193) eller på grundlag af dets mængde (artikel 37 i INFCIRC-193). Da dette materiale normalt ikke anvendes til formål, der er forbundet med den nukleare brændselscyklus, eller anvendes i mindre mængder, spiller det ikke nogen større rolle for IAEA's sikkerhedskontrol.

Fritagelser er også relevante for gennemførelsen af Kommissionens forordning, eftersom lokaliteter uden for anlæg (LOF), hvor der opbevares nukleart materiale, som er fritaget efter kontrolaftalens artikel 36 eller 37, ikke længere udgør kernen i et anlægsområde. De har derfor ikke pligt til at fremsende rapporter i henhold til bilag II til forordning (Euratom) nr. 302/2005.

I den følgende tabel sammenlignes fritagelse efter INFCIRC-193 med dispensation efter forordning (Euratom) nr. 302/2005.

Fritagelse efter INFCIRC 193

Dispensation efter forordning (Euratom) nr. 302/2005

Materiale, der er fritaget fra IAEA’s sikkerhedskontrol, er ikke omfattet af de almindelige kontrolforanstaltninger, herunder inspektioner.

Dispensation bevirker, at operatøren underlægges mere lempelige bestemmelser om formatet og hyppigheden af meddelelserne i artikel 10-18.

Det nukleare materiale vil stadig være omfattet af Euratoms kontrolforanstaltninger og undergivet kontrol.

Følgende nukleare materialer vil kunne fritages på grund af deres anvendelse (kontrolaftalens artikel 36):

a)

specielle fissile produkter, der i mængder af en størrelsesorden på ét gram eller mindre anvendes som sensorer i apparater

b)

nukleare materialer, der anvendes i ikke-nuklear virksomhed, og

c)

plutonium med et isotopindhold af plutonium 238 på over 80 %.

Materialebalanceområder, hvor der kun forefindes fritaget nukleart materiale, vil efter anmodning kunne opnå dispensation.

Kommissionen kan imidlertid også give materialebalanceområder dispensation, selv om de beskæftiger sig med materiale, der ikke vil kunne fritages fra IAEA’s kontrolforanstaltninger. I så fald gives dispensationen fra rapporteringskravene på en sådan måde, at bestemmelserne for IAEA’s kontrolforanstaltninger overholdes (inspektion, rapportering til IAEA mv.).

Nukleart materiale kan fritages fra IAEA’s kontrolforanstaltninger i de mængder, der er anført i kontrolaftalens artikel 37

Der kan gives dispensation til materialebalanceområder med mængder af nukleart materiale, som er i overensstemmelse med dem, der er nævnt i bilag I-G, men som opbevares i samme tilstand i lange perioder.

I så fald gives dispensationen på en sådan måde, at bestemmelserne for IAEA’s kontrolforanstaltninger overholdes (inspektioner, rapportering til IAEA mv.).

Fritagelsen gælder ikke længere, hvis det nukleare materiale overføres permanent til en anden lokalitet. Permanente overførsler skal meddeles kontrolmyndighederne efter proceduren for ophør af fritagelse.

Formålet med den årsrapport, der skal forelægges efter dispensationsproceduren, er:

at oplyse om mængden og placeringen af nukleart materiale, der er fritaget fra IAEA’s kontrolforanstaltninger, og

at udarbejde rapporter i overensstemmelse med artikel 2, litra a, punkt vii), i tillægsprotokollen til aftalen, hvor det er relevant.

CAM-områder

De såkaldte CAM-områder (Catch-all-MBA — opsamlingsmaterialebalanceområder) opnår automatisk dispensation efter den nye forordning. CAM-områder omfatter indehavere af nukleart materiale i mængder, der højst svarer til dem, der er nævnt i bilag I-G til forordning (Euratom) nr. 302/2005:

Udarmet uran

350 000 g eller

Thorium

200 000 g eller

Naturligt uran

100 000 g eller

Lavt beriget uran

1 000 g eller

Højt beriget uran

5 g eller

Plutonium

5 g

Operatører, der mener, at de har mulighed for at blive CAM-medlemmer, skal anvende bilag I-G, når de fremsender deres grundlæggende tekniske data.

Beslutningen om, hvorvidt en operatør kan indgå i et CAM-område, træffes af Kommissionen, eftersom den samlede mængde nukleart materiale, som disse indehavere tilfører det enkelte anlæg, aldrig må overstige 1 effektivt kg (jf. definitionen i artikel 2, nr. 13). CAM-området, der i øjeblikket kun anvendes for kernevåbenfri lande, er underlagt Den Internationale Atomenergiorganisations (IAEA) sikkerhedskontrol i overensstemmelse med de særlige bestemmelser, der er fastsat i standardformularen for dette anlæg. Formålet med at indføre CAM-områderne var at begrænset antallet af inspektioner hos indehavere af små mængder nukleart materiale. Det fremgår af standardformularen for CAM-områder, at der skal foretages én årlig regnskabskontrol, som foregår på Kommissionens adresse. Der blev ikke indført CAM-områder for lande med kernevåben, fordi kontrolaftalen med IAEA ikke finder anvendelse på disse anlæg.

Operatører, der skal anmode om dispensation, og operatører, der automatisk opnår dispensation, fordi de er CAM-medlemmer, er i det store og hele underlagt de samme rapporteringskrav (se nedenstående tabel, der opsummerer de respektive rapporteringskrav).

Dispensation

CAM-medlem

Regnskabsrapporter

Anlæg, der har fået dispensation, skal sende følgende rapporter til Kommissionen i det format, der er anført i de relevante bilag:

en indledende anmodning om dispensation (bilag IX)

en eksportrapport, hvis det nukleare materiale har skiftet ejer (bilag X)

en anmodning om dispensation ved modtagelse af nukleart materiale, som operatøren har købt (bilag IX)

en årsrapport pr. 31. december, der opsummerer alle beholdningsændringer (hvor materialet har skiftet ejer), der er sket i rapporteringsperioden (bilag X).

Anlæg, som Kommissionen har henført til et CAM-område, skal sende følgende rapporter til Kommissionen enten i form af et brev eller ved hjælp af bilagene i forordning (Euratom) nr. 302/2005:

rapporter om alle beholdningsændringer, når de indtræffer (samtlige RD/SD/RF/SF, uanset om materialet skifter ejer, og andre ændringer af beholdningen)

en årsrapport, hvor beholdningen opgøres pr. 31. december, uanset om beholdningen har ændret sig i årets løb.

Indehavere af små mængder nukleart materiale, som allerede har fremsendt grundlæggende tekniske data, behøver ikke at ajourføre disse data.

Indehavere af små mængder nukleart materiale, som ikke har fremsendt grundlæggende tekniske data: potentielle CAM-medlemmer skal benytte formatet i bilag I-G, og ikke-potentielle CAM-medlemmer skal benytte formatet i bilag I-J.

2.3.7.2.   Artikel 19

1.   Kommissionen kan give producenter og brugere af nukleare materialer en skriftlig dispensation fra bestemmelserne om form og hyppighed af meddelelserne i artikel 10-18 for at tage hensyn til særlige forhold, under hvilke materialer, der er undergivet kontrol, bliver anvendt eller fremstillet.

Artikel 19 vedrører navnlig anlæg, som bruger nukleart materiale, der kan genvindes, og som udelukkende bruges til ikke-nukleare aktiviteter. Fritagelse fra rapporteringsforpligtelserne indrømmes kun indehavere af slutprodukter, der udnyttes til ikke-nukleare formål, og i hvilke der indgår nukleare materialer, som i praksis ikke kan genvindes (jf. ovenstående punkt 2.1).

Dispensation gives efter anmodning fremsat af de pågældende personer eller virksomheder på den i bilag IX gengivne formular.

Eksempel på en indledende anmodning om dispensation fra rapporteringsform og — hyppighed (jf. nedenstående eksempel 1).

En producent af udstyr til medicinsk og industriel radiografi, som kun indeholder udarmet uran til strålingsbeskyttelse:

anmoder om dispensation fra rapporteringsformat og -hyppighed på formularen i bilag IX (NB: hvis en operatør er i besiddelse af nukleart materiale, som kunne være omfattet af mere end et af de kriterier, der er fastlagt i artikel 19, stk. 2, skal der anmodes om dispensation i hvert enkelt tilfælde). Kommissionen kan normalt behandle en dispensationsanmodning inden for tre måneder.

Punkt 13 i bilag IX (dato for overførsel …. fra …..) er ikke relevant for den indledende dispensationsanmodning.

Den samlede beholdning af nukleart materiale, der er anmeldt i den indledende dispensationsanmodning, skal svare til beholdningen, primo, i den første årsrapport.

Operatørerne bør fortsætte med at rapportere efter aktuel praksis, indtil Kommissionen har behandlet deres indledende dispensationsanmodning.

Når Kommissionen giver dispensation, skal operatøren den sidste dag i måneden før dispensationens ikrafttræden foretage en opgørelse over faktisk beholdning (PIT) og indsende denne opgørelse over faktisk beholdning (PIL) til Kommissionen. Kommissionen vil således blive gjort bekendt med operatørens beholdning forud for dispensationens ikrafttræden.

Operatører, som tidligere har fået dispensation i henhold til forordning (Euratom) nr. 3227/76, som normalt er indeholdt i de særlige kontrolbestemmelser (PSP), behøver ikke indsende fornyet anmodning om dispensation. De særlige kontrolbestemmelser vil fortsat finde anvendelse. Efter aftale mellem operatøren, Kommissionen og medlemsstaten kan de særlige kontrolbestemmelser gøres til genstand for en fornyet gennemgang.

Operatører, der har fået meddelelse pr. brev om dispensation fra kvartalsvis, halvårlig eller årlig anmeldelse, skal indsende en indledende anmodning om dispensation i henhold til forordning (Euratom) nr. 302/2005, artikel 19. Dette skyldes, at form, data og den type ændring af beholdningen, der skal anmeldes, nu adskiller sig fra den tidligere procedure efter forordning (Euratom) nr. 3227/76. Operatører, der får dispensation i henhold til artikel 19, skal anmelde de beholdningsændringer, der forøger (nyanskaffelser eller produktion af nukleart materiale) eller nedbringer (salg, omdannelse, overførsel til affald eller tab af nukleart materiale) den beholdning af nukleart materiale, som de har ansvaret for. Disse beholdningsændringer vil blive tilført årsrapporten på formularen i bilag X i forordning (Euratom) nr. 302/2005.

Dispensation gives kun for et helt materialebalanceområde, hvor nukleart materiale ikke behandles eller opbevares sammen med nukleart materiale, for hvilket der ikke kan dispenseres.

Opfølgningen på rapporter, der er indsendt efter dispensation (intern og eksterne overensstemmelse (transit matching), frist for overførsel, kvalitets- og konsekvenskontrol osv.) adskiller sig fra den opfølgning, der skal foregå på månedsrapporter.

Det er én af grundene til, at en dispensation kun kan være gældende for et helt MBO. En anden grund er muligheden for at knytte et MBO med dispensation til et MBO med fritagelse fra IAEA's sikkerhedskontrol.

Imidlertid kan en operatør, der har nukleart materiale i brug i ikke-nukleare aktiviteter, som kunne være berettiget til dispensation, og samtidig har andet nukleart materiale eller andre aktiviteter, som ikke er berettiget til dispensation, overveje at oprette et særskilt MBO, der udelukkende omfatter de nukleare materialer og aktiviteter, som opfylder betingelserne for dispensation. I så fald skal der kun for sidstnævnte anmeldes overførsler mellem dette MBO og MBO'er uden dispensation.

2.   Kommissionen kan give dispensation for et materialebalanceområde med:

Som nævnt ovenfor skal operatører, der har nukleart materiale, som kan være omfattet af mere end et af de i artikel 19, stk. 2, definerede dispensationskriterier, anmode om dispensation i hvert enkelt tilfælde.

a)

mængder af nukleart materiale, der er i overensstemmelse med dem, der er nævnt i bilag I-G, og som opbevares i samme tilstand i lange perioder

producenter af måleinstrumenter, som anvender lukkede strålekilder som standarder for kalibrering

analyselaboratorier, som anvender nukleart materiale som referencekilder

universiteter, højere læreanstalter, forskningsinstitutioner m.fl., som bruger nukleart materiale i akademiske studier

b)

udarmet uran, naturligt uran eller thorium, som udelukkende benyttes til ikke-nukleare formål

Strålingsbeskyttelse:

indehavere eller leverandører af medicinsk eller industrielt udstyr, som indeholder udarmet uran til strålingsbeskyttelse (f.eks. strålebehandlingsudstyr)

leverandører af medicinske eller industrielle radioisotoper, som til transporten heraf benytter beholdere, der indeholder udarmet uran

indehavere af udarmet uran, der anvendes til strålingsbeskyttelse, hvis deres hovedaktivitet ikke er knyttet til det nukleare brændselskredsløb

indehavere af transportbeholdere, der indeholder udarmet uran til beskyttelse

Ballaster/modvægte

flyselskaber, helikoptere, vibratorexcentere

robotsystemer, der indeholder modvægte med udarmet uran

Legeringer med høj hårdhedsværdi

magnesium/thorium-legeringer i luft- og rumfartsapplikationer

Katalysatorer til anvendelse i den kemiske industri

Pigmenter til glas

c)

specielle fissile materialer, der i mængder af en størrelsesorden på ét gram eller derunder anvendes som sensorer i apparater

Producenter af røgalarmer

Producenter af fissionskamre

d)

plutonium med et isotopindhold af plutonium 238 på over 80 %

Producenter af pacemakere.

3.   Personen eller virksomheden, der har fået dispensation, tilsender Kommissionen en årsrapport senest den 31. januar hvert år, idet formularen i bilag X anvendes. Denne rapport skal beskrive situationen ved slutningen af det foregående kalenderår.

Årsrapporten ifølge bilag X skal indeholde (jf. nedenstående punkt 3.3.7.3 — eksempel 2)

beholdningen af hver kategori af nukleart materiale ved årets begyndelse

(jf. eksempel 2, anmeldelse nr. 20, post nr. 1).

beholdningsændringer, som forøger beholdningen af nukleart materiale, som ejes af det pågældende MBO:

RD (modtagelse) for nyanskaffelse af nukleart materiale, som der er givet dispensation til, når leverandøren er hjemmehørende i EU

(jf. eksempel 2, anmeldelse nr. 20, post nr. 2)

RF (import) for nyanskaffelse af nukleart materiale, som der er givet dispensation til, når leverandøren ikke er hjemmehørende i EU

(jf. eksempel 2, anmeldelse nr. 20, post nr. 3)

MP (fremstilling af materiale) for f.eks. anlæg, der behandler sjældne jordarter, og hvor fremstilling af nukleart materiale er et biprodukt af behandlingen.

beholdningsændringer, som nedbringer beholdningen af nukleart materiale, som ejes af det pågældende MBO:

SD (afsendelse) for salg af nukleart materiale til en kunde i EU

(jf. eksempel 2, anmeldelse nr. 20, post nr. 6 og 7)

SF (eksport) for salg af nukleart materiale til en kunde uden for EU

(jf. eksempel 2, anmeldelse nr. 20, post nr. 8 og 9)

RA (afrundinger)

TW (overførsel til opbevaret affald)

(jf. eksempel 2, anmeldelse nr. 20, post nr. 10)

TC (overførsel til konditioneret affald)

TU (udnyttelse ophørt)

LA (tab ved uheld): Hvis der konstateres et tab af nukleart materiale ved uheld, skal denne begivenhed meddeles Kommissionen i en specialrapport straks efter konstateringen.

Rettelse

Når en fejl i en årsrapport opdages af operatøren eller meddeles af Kommissionen, skal der indsendes rettelse heraf inden 15 dage efter slutningen af den måned, hvor fejlen blev identificeret.

Rettelsen foregår ved, at det fejlbehæftede regnskab, som er identificeret ved hjælp af den relevante reference (rapportanmeldelsesnummer og postnummer), slettes, og regnskabet med de korrekte data anmeldes (jf. nedenstående punkt 3.3.7.3 — eksempel 2.1).

NB: Hvis det nukleare materiale indføres i og derefter udføres af et MBO med dispensation (f.eks. transportbeholder indeholdende udarmet uran) uden ændring af ejerskabet, er der ikke anmeldelsespligt for disse overførsler.

beholdning, ultimo, af nukleart materiale ved årets slutning, dvs. 31. december.

Årsrapporten skal indsendes til Kommissionen senest den 31. januar.

Andre eksempler på rapporter og rettelser:

Ingen ændring: (jf. nedenstående punkt 2.3.6.3. — eksempel 2.2)

Modtagelse og afsendelse af transportbeholdere indeholdende udarmet uran uden ændret ejerforhold eller modtagelse og afsendelse af medicinsk eller industrielt udstyr, der indeholder udarmet uran til beskyttelse, f.eks. med henblik på vedligeholdelse (jf. punkt 2.3.6.3. — eksempel 2.3)

Forbrug af nukleart materiale: (jf. nedenstående punkt 2.3.6.3. — eksempel 2.4)

4.   I tilfælde af eksport til et tredjeland af nukleart materiale sender personen eller virksomheden, der har fået dispensation, Kommissionen en rapport så hurtigt som muligt og senest 15 dage efter udgangen af den måned, hvor eksporten fandt sted, idet formularen i bilag X anvendes. I rapporten skal det oplyses, hvor meget nukleart materiale der er eksporteret, og hvor stor en beholdning af nukleart materiale der fortsat er omfattet af dispensation.

NB: Hvis en MBO med dispensation også er fritaget fra IAEA's sikkerhedskontrol, skal der anmodes om en annullering af fritagelsen vedrørende dette materiale fra IAEA, før eksporten finder sted. Denne procedure, der igangsættes af Kommissionen, kan være langvarig.

Eksempel på eksportrapport over afsendelse af nukleart materiale ud af EU (jf. punkt 2.3.6.3. — eksempel 3):

Den 12. juli sælger en producent gammaudstyr med indhold af udarmet uran til en kunde uden for EU:

Bilag X til forordning (Euratom) nr. 302/2005 benyttes til rapportering af eksporten til Kommissionen senest den 15. august. Denne rapport tillader Kommissionen at afstemme internationale overførsler med hinanden.

Rapporten skal have fortløbende anmeldelsesnummer (dvs. foregående anmeldelsesnummer + 1).

Da bilag X benyttes til to forskellige rapporttyper (års- og eksport-), skal rapporttypen gengives i første kolonne.

Kundens MBO-kode eller (hvis MBO-koden ikke er kendt) navn og adresse skal angives.

Hvis producenten anvender en intern kode til identificering af sine kunder, er det muligt at anvende denne fremgangsmåde, hvis koderne såvel som eventuelle ajourføringer meddeles Kommissionen (jf. nedenstående eksempel 3, hvor koden EX-C940 bruges til identificering af kunden).

Denne eksport skal være indeholdt i årsrapporten markeret med beholdningsændringskoden SF.

5.   I tilfælde af import af nukleart materiale fra et tredjeland sender personen eller virksomheden, der har fået dispensation, en anmodning til Kommissionen om at tilføje det pågældende materiale til listen over materiale, der er omfattet af dispensationen. Anmodningen sendes til Kommissionen, så snart personen eller virksomheden er bekendt med overførselsdatoen, og senest 15 dage efter udgangen af den måned, hvor overførslen fandt sted, idet formularen i bilag IX anvendes.

Eksempel på en importrapport (jf. punkt. 2.3.6.3. — eksempel 4)

En leverandør af medicinske radioisotoper modtager 12 transportbeholdere indeholdende udarmet uran, som er købt uden for EU. Beholderne ankommer den 28. august.

Modtagelsen rapporteres på formularen i bilag IX, som også anvendes til den indledende dispensationsanmodning.

Denne rapport skal indsendes, så snart datoen for overførslen er kendt og senest den 15. september. Rapporten gør det muligt for Kommissionen at bekræfte, at betingelserne for dispensation fortsat er gældende, og at afstemme internationale overførsler med hinanden.

Punkt 13 i bilag IX: Da dette ikke er en indledende anmodning om dispensation, skal modtagelsesdato og afsenderens navn og adresse opgives.

Denne import skal være indeholdt i årsrapporten markeret med beholdningsændringskoden RF.

6.   Kommissionen kan fastsætte andre særlige bestemmelser om rapporternes form og hyppighed i de særlige kontrolbestemmelser nævnt i artikel 6.

Ved hjælp af de særlige kontrolbestemmelser kan Kommissionen give dispensation vedrørende rapporteringsform og -hyppighed, som adskiller sig fra det ovenfor beskrevne:

Rapporteringshyppigheden kan ændres fra årlig til kvartalsvis, halvårlig eller femårlig alt efter de forhold, der gør sig gældende for den enkelte operatør.

De anvendte rapporteringsformer kan være de i bilag III, IV og V beskrevne, navnlig hvis der findes en særlig sikkerhedskontrolbestemmelse og/eller et FA, der er gældende for anlægget.

7.   Hvis betingelserne for en dispensation ikke længere er opfyldt, trækker Kommissionen dispensationen tilbage, når den har modtaget oplysninger fra de personer eller virksomheder, som har fået dispensation.

Når de betingelser, som dispensationen blev givet for i henhold til denne artikel, ikke længere er opfyldt (f.eks. ændret anvendelse, modtagelse af nukleart materiale, der ikke er berettiget til dispensation osv.), skal operatøren underrette Kommissionen hurtigst muligt. Kommissionen meddeler derefter operatøren, at dispensationen enten er blevet suspenderet (hvis der er tale om en midlertidig ændring af betingelserne) eller annulleret alt efter de forhold, der gør sig gældende for den enkelte operatør. Der skal herefter indsendes rapporter ifølge de i artikel 10-18 beskrevne procedurer/former.

Hvis Kommissionen i forbindelse med sine kontroller opdager, at et anlæg ikke længere opfylder betingelserne for at få dispensation, bliver operatøren bedt om at levere yderligere oplysninger, førend dispensationerne suspenderes eller annulleres.

2.3.7.3.   Eksempler

Eksempel 1: Indledende anmodning om dispensation

Image 1

Tekst af billedet

Eksempel 2: Årsrapport

Juli

August

September

Oktober

November

December

Salg af 1 stk. udstyr til kunde

EU-C111

D=84 500 g

(jf. DN=20 EN=4)

Køb af udarmet uran fra leverandør

EU-F111

D=80 000 g

(jf. DN=20 EN=2)

Vedligeholdelse af

EU-C107 kundeudstyr

(3)

Salg af 1 stk. udstyr til kunde

EU-C111

D=84 500 g

(jf. DN=20 EN=4)

Salg af 1 stk. udstyr til kunde

EX-C912

D=370 000 g(

(1)

(jf. DN=20 EN=8)

Salg af 1 stk. udstyr til kunde

EU-C111

D=370 000 g

(jf. DN=20 EN=4)

Vedligeholdelse af

EU-C107 kundeudstyr

(3)

Import af udarmet uran fra leverandør

EX-F901

D=2 500 000 g

(2)

(jf. DN=20 EN=3)

Vedligeholdelse af

EX-C903 kundeudstyr

(3)

Salg af 1 stk. udstyr til kunde

EU-C122

D=27 000 g

(jf. DN=20 EN=6)

Køb af udarmet uran fra leverandør

EU-F111

D=250 000 g

(jf. DN=20 EN=2)

Import af udarmet uran fra leverandør

EX-F901

D=1 000 000 g

(2)

(jf. DN=20 EN=3)

Salg af 1 stk. udstyr til kunde

EX-C940

D=78 000 g

(1)

(jf. DN=20 EN=7)

Vedligeholdelse af

EU-C177 kundeudstyr

(3)

Salg af 1 stk. udstyr til kunde

EU-C102

D=84 500 g

(jf. DN=20 EN=5)

Overførsel til opbevaret affald af 1 stk. deklassificeret udstyr

D=55 000 g

(jf. DN=20 EN=9)

Salg af 1 stk. udstyr til kunde

EX-C940

D=78 000 g

(1)

(jf. DN=20 EN=7)

Vedligeholdelse af

EX-C903 kundeudstyr

(3)

EU-xxxx det andet berørte anlæg i Den Europæiske Union

EX-xxxx det andet berørte anlæg uden for Den Europæiske Union

(1)     Disse operationer skal ikke angives i årsrapporten, men skal opbevares som driftsregistreringer.

(2)     Denne transaktion krævede en eksportrapport, jf. nedenstående eksempel 3.

(3)     Denne transaktion krævede en importrapport, jf. nedenstående eksempel 4.

Alle overførsler til og fra det andet berørte anlæg kan grupperes på en linje.

DN = anmeldelsesnummer; EN =postnummer: Alle overførsler til og fra det andet berørte anlæg kan grupperes på en linje.

Eksempel 2: Årsrapport (fortsat)

BILAG X

ÅRSRAPPORT ELLER EKSPORTRAPPORT FOR NUKLEART MATERIALE MED DISPENSATION (1)

EUROPA-KOMMISSIONEN — SIKKERHEDSKONTROL INDEN FOR EURATOM

MBO-kode:

_____ZYXV__________

Dato for anmeldelse:

____31.1.2006_____________

Anmeldelse nr.:

__20______________

Anlæggets navn:

_ Int. Soc. Eq. Radiographie _

Rapporteringsperiode:

fra: 1.1.2005 ___ til _31.12.2005__

Rapporttype

(2)

Post

(3)

Ref.

(4)

Beholdningsændringsoplysninger

(5)

MBO-kode eller navn og adresse på det andet berørte anlæg

Grundstof

Berigning

Vægt af grundstof

Udnyttelse

Dispensationstype i henhold til artikel 19, stk. 2

Anmeldelse

Post

Nuklear eller ikke-nuklear

(6)

Beskrivelse

(7)

A

1

 

 

BB

 

D

 

10 350 000

NN

beskyttelse

2(b)

A

2

 

 

RD

EU-F111

D

 

330 000

NN

beskyttelse

2(b)

A

3

 

 

RF

EX-F901

D

 

3 500 000

NN

beskyttelse

2(b)

A

4

 

 

SD

EU-C111

D

 

539 000

NN

beskyttelse

2(b)

A

5

 

 

SD

EU-C102

D

 

84 500

NN

beskyttelse

2(b)

A

6

 

 

SD

EU-C122

D

 

27 000

NN

beskyttelse

2(b)

A

7

 

 

SF

EX-C940

D

 

156 000

NN

beskyttelse

2(b)

A

8

 

 

SF

EX-C912

D

 

370 000

NN

beskyttelse

2(b)

A

9

 

 

TW

 

D

 

55 000

NN

beskyttelse

2(b)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A

10

 

 

BA

 

D

 

12 948 500

NN

beskyttelse

2(b)

Dato og sted for afsendelse af rapporten: 31.1.2006

Underskriverens navn og stilling:

Underskrift:

Eksempel 2.1: Årsrapport — rettelse

2.1.1. Beholdningen ved periodens begyndelse er forkert

Til rettelse af en fejl i en tidligere årsrapport anvendes bilag X: Den linje, der skal rettes, er identificeret ved det oprindelige anmeldelsesnummer og det oprindelige postnummer, som skal anføres i kolonnen »Ref.« i den nye anmeldelse. Alle de øvrige kolonner i bilaget skal udfyldes, herunder rettelsen.

For eksempel: I den seneste anmeldelse, nr. 20, har der indsneget sig en tastefejl i periodens primobeholdning (post nr. 1), hvorfor den bogførte beholdning, ultimo, er forkert (post nr. 10).

En ny rapport (anmeldelse nr. 21) sendes til Kommissionen, så snart fejlen er fundet.

De nye værdier rapporteret i anmeldelse nr. 21, post nr. 1, erstatter alle de værdier, der var angivet i anmeldelse nr. 20, post nr. 1.

De nye værdier rapporteret i anmeldelse nr. 21, post nr. 2, erstatter alle de data, der var angivet i anmeldelse nr. 20, post nr. 10.

BILAG X

ÅRSRAPPORT ELLER EKSPORTRAPPORT FOR NUKLEART MATERIALE MED DISPENSATION (1)

EUROPA-KOMMISSIONEN — SIKKERHEDSKONTROL INDEN FOR EURATOM

MBO-kode:

_____ZYXV__________

Dato for anmeldelse:

____15.3.2006_____________

Anmeldelse nr.:

__21______________

Anlæggets navn:

Int. Soc. Eq. Radiographie

Rapporteringsperiode:

fra: 1.1.2005___ til _31.12.2005__

Rapporttype

(2)

Post

(3)

Ref.

(4)

Beholdningsændringsoplysninger

(5)

MBO-kode eller navn og adresse på det andet berørte anlæg

Grundstof

Berigning

Vægt af grundstof

Udnyttelse

Dispensationstype i henhold til artikel 19, stk. 2

Anmeldelse

Post

Nuklear eller ikke-nuklear

(6)

Beskrivelse

(7)

A

1

20

1

BB

 

D

 

10 530 000

NN

beskyttelse

2 (b)

A

2

20

10

BA

 

D

 

13 128 500

NN

beskyttelse

2 (b)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dato og sted for afsendelse af rapporten: 15.3.2006

Underskriverens navn og stilling:

Underskrift:

Eksempel 2.1.2: Oplysning angivet med fed skrift er forkert

I dette eksempel behandles nogle typiske fejl:

Rettelse af det andet berørte anlæg

Annullering af en import

Rettelse af vægt af grundstof

Tilføjelse af et salg, der ikke er blevet rapporteret

Juli

August

September

Oktober

November

December

Salg af 1 stk. udstyr til kunde

EU-C111

D=84 500 g

Køb af udarmet uran fra leverandør

EU-F111

D=80 000 g

Revision af

EU-C107 kundeudstyr

Salg af 1 stk. udstyr til kunde

EU-C711

D=84 500 g

Salg af 1 stk. udstyr til kunde

EX-C912

D=370 000 g

Salg af 1 stk. udstyr til kunde

EU-C111

D=370 000 g

Revision af

EU-C107 kundeudstyr

Import af udarmet uran fra leverandør

EX-F901

D=2 500 000 g

Revision af

EX-C903 kundeudstyr

Salg af 1 stk. udstyr til kunde

EU-C122

D=27 000 g

Køb af udarmet uran fra leverandør

EU-F111

D=250 000 g

Import af udarmet uran fra leverandør

EX-F901

D=1 000 000 g

Annulleret

Salg af 1 stk. udstyr til kunde

EX-C940

D=78 000 g

Revision af

EU-C177 kundeudstyr

Salg af 1 stk. udstyr til kunde

EU-C102

D=48 500 g

Overførsel til opbevaret affald af 1 stk. deklassificeret udstyr

D=55 000 g

Salg af 1 stk. udstyr til kunde

EX-C940

D=78 000 g

Revision af

EX-C903 kundeudstyr

 

 

 

Salg af 1 stk. udstyr til

EU-C109

D=24 500 g

Ikke rapporteret

 

 

En ny anmeldelse (nr. 22) ved anvendelse af bilag X sendes til Kommissionen for at:

1)

rette det andet berørte anlæg, som identificerer den kunde, der har købt udstyret i oktober. Denne transaktion er omfattet af anmeldelse nr. 20, post nr. 4

trin 1: Slet afsendelse fra kunde EU-C111: De nye værdier rapporteret i anmeldelse nr. 22, post nr. 1, erstatter alle de værdier, der var angivet i anmeldelse nr. 20, post nr. 4.

trin 2: Angiv afsendelse til den korrekte kunde EU-C711 i en ny post (post nr. 2)

2)

annullere import af udarmet uran fra leverandør EX-F901, som har været omfattet af anmeldelse nr. 20, post nr. 3. Værdierne angivet i anmeldelse nr. 22, post nr. 3, erstatter alle de værdier, der var angivet i anmeldelse nr. 20, post nr. 3

3)

rette vægt af grundstof i det udstyr, der er solgt til kunde EU-C102, som har været omfattet af anmeldelse nr. 20, post nr. 5. Værdierne angivet i anmeldelse nr. 22, post nr. 4, erstatter alle de værdier, der var angivet i anmeldelse nr. 20, post nr. 5

4)

tilføje det salg, der ikke er blevet rapporteret, ved at angive en ny post (post nr. 5)

5)

rette materialebeholdningen: Den seneste BA (bogførte beholdning, ultimo) blev angivet i anmeldelse nr. 21, post nr. 2, og denne linje skal derfor nævnes i »Ref.«-kolonnen. De værdier, der rapporteres i anmeldelse nr. 22, post nr. 6, erstatter alle de data, der var angivet i anmeldelse nr. 21, post nr. 2.

BILAG X

ÅRSRAPPORT ELLER EKSPORTRAPPORT FOR NUKLEART MATERIALE MED DISPENSATION (1)

EUROPA-KOMMISSIONEN — SIKKERHEDSKONTROL INDEN FOR EURATOM

MBO-kode:

_____ZYXV__________

Dato for anmeldelse:

____31.5.2006_____________

Anmeldelse nr.:

__22______________

Anlæggets navn:

Int. Soc. Eq. Radiographie

Rapporteringsperiode:

fra: 1.1.2005___ til _31.12.2005__

Rapporttype

(2)

Post

(3)

Ref.

(4)

Beholdningsændringsoplysninger

(5)

MBO-kode eller navn og adresse på det andet berørte anlæg

Grundstof

Berigning

Vægt af grundstof

Udnyttelse

Dispensationstype i henhold til artikel 19, stk. 2

Anmeldelse

Post

Nuklear eller ikke-nuklear

(6)

Beskrivelse

(7)

A

1

20

4

SD

EU-C111

D

 

454 500

NN

beskyttelse

2(b)

A

2

 

 

SD

EU-C711

D

 

84 500

NN

beskyttelse

2(b)

A

3

20

3

RF

EX-F901

D

 

2 500 000

NN

beskyttelse

2(b)

A

4

20

5

SD

EU-C102

D

 

48 500

NN

beskyttelse

2(b)

A

5

 

 

SD

EU-C109

D

 

24 500

NN

beskyttelse

2(b)

A

6

21

2

BA

 

D

 

12 140 000

NN

beskyttelse

2(b)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dato og sted for afsendelse af rapporten: 31.5.2006

Underskriverens navn og stilling:

Underskrift:

2.1.3. Oplysning angivet med fed skrift er forkert

Salg af 1 stk. udstyr til kunde

EU-C111

D=84 500 g

Køb af udarmet uran fra leverandør

EU-F111

D=80 000 g

Revision af

EU-C107 kundeudstyr

Salg af 1 stk. udstyr til kunde

EU-C111

D=28 500 g

Salg af 1 stk. udstyr til kunde

EX-C912

D=370 000 g

Salg af 1 stk. udstyr til kunde

EU-C111

D=370 000 g

Revision af

EU-C107 kundeudstyr

Import af udarmet uran fra leverandør

EX-F901

D=2 500 000 g

Revision af

EX-C903 kundeudstyr

Salg af 1 stk. udstyr til kunde

EU-C122

D=27 000 g

Køb af udarmet uran fra leverandør

EU-F111

D=250 000 g

Import af udarmet uran fra leverandør

EX-F901

D=1 000 000 g

Annulleret

Salg af 1 stk. udstyr til kunde

EX-C940

D=78 000 g

Revision af

EU-C177 kundeudstyr

Salg af 1 stk. udstyr til kunde

EU-C201

D=84 500 g

Overførsel til opbevaret affald af 1 stk. deklassificeret udstyr

Salg af 1 stk. udstyr til kunde

EX-C940

D=78 000 g

Revision af

EX-C903 kundeudstyr

 

 

 

Salg af 1 stk. udstyr til

EU-C109

D=24 500 g

 

 

For at rette vægt af grundstof i det udstyr, der er solgt til kunde EU-C711, og som blev angivet i anmeldelse nr. 22, post nr. 2, skal der sendes en ny anmeldelse til Kommissionen med en ny post (post nr. 1).

Den seneste BA i anmeldelse nr. 22, post nr. 6, skal også rettes ved hjælp af en ny post (post nr. 2).

BILAG X

ÅRSRAPPORT ELLER EKSPORTRAPPORT FOR NUKLEART MATERIALE MED DISPENSATION (1)

EUROPA-KOMMISSIONEN — SIKKERHEDSKONTROL INDEN FOR EURATOM

MBO-kode:

_____ZYXV__________

Dato for anmeldelse:

____31.7.2006_____________

Anmeldelse nr.:

__23_____________

Anlæggets navn:

_ Int. Soc. Eq. Radiographie

Rapporteringsperiode:

fra: 1.1.2005 ___ til _31.12.2005__

Rapporttype

(2)

Post

(3)

Ref.

(4)

Beholdningsændringsoplysninger

(5)

MBO-kode eller navn og adresse på det andet berørte anlæg

Grundstof

Berigning

Vægt af grundstof

Udnyttelse

Dispensationstype i henhold til artikel 19, stk. 2

Anmeldelse

Post

Nuklear eller ikke-nuklear

(6)

Beskrivelse

(7)

A

1

22

2

SD

EU-C711

D

 

28 500

NN

beskyttelse

2(b)

A

2

22

6

BA

 

D

 

12 196 000

NN

beskyttelse

2(b)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dato og sted for afsendelse af rapporten: 31.7.2006

Underskriverens navn og stilling:

Underskrift:

Eksempel 2.2: Årsrapport: Ingen ændring

BILAG X

ÅRSRAPPORT ELLER EKSPORTRAPPORT FOR NUKLEART MATERIALE MED DISPENSATION (1)

EUROPA-KOMMISSIONEN — SIKKERHEDSKONTROL INDEN FOR EURATOM

MBO-kode:

_____ZYXA__________

Dato for anmeldelse:

____31.1.2006_____________

Anmeldelse nr.:

__2_____________

Anlæggets navn:

Hospital A

Rapporteringsperiode:

fra: 1.1.2005___ til _31.12.2005__

Rapporttype

(2)

Post

(3)

Ref.

(4)

Beholdningsændringsoplysninger

(5)

MBO-kode eller navn og adresse på det andet berørte anlæg

Grundstof

Berigning

Vægt af grundstof

Udnyttelse

Dispensationstype i henhold til artikel 19, stk. 2

Anmeldelse

Post

Nuklear eller ikke-nuklear

(6)

Beskrivelse

(7)

A

1

 

 

BB

 

D

 

250 000

NN

beskyttelse

2(b)

A

2

 

 

BA

 

D

 

250 000

NN

beskyttelse

2(b)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dato og sted for afsendelse af rapporten: 31.1.2006

Underskriverens navn og stilling:

Underskrift:

Eksempel 2.3: Årsrapport: Afsendelse og modtagelse af transportbeholdere hos leverandører af radioisotoper

Periode: 1.1.2004 til 31.12.2004: Beholdere sendes til radioisotopkunder og returneres til leverandøren af radioisotoperne.

Periode: 1.1.2005 til 31.12.2005: Rutineaktiviteter plus indkøb af 10 nye transportbeholdere; fem beholdere deklassificeret og overført til opbevaret affald.

BILAG X

ÅRSRAPPORT ELLER EKSPORTRAPPORT FOR NUKLEART MATERIALE MED DISPENSATION (1)

EUROPA-KOMMISSIONEN — SIKKERHEDSKONTROL INDEN FOR EURATOM

MBO-kode:

_____ZMNP__________

Dato for anmeldelse:

____31.1.2005_____________

Anmeldelse nr.:

__2______________

Anlæggets navn:

CERIAN S.A.

Rapporteringsperiode:

fra: 1.1.2004___ til _31.12.2004__

Rapporttype

(2)

Post

(3)

Ref.

(4)

Beholdningsændringsoplysninger

(5)

MBO-kode eller navn og adresse på det andet berørte anlæg

Grundstof

Berigning

Vægt af grundstof

Udnyttelse

Dispensationstype i henhold til artikel 19, stk. 2

Anmeldelse

Post

Nuklear eller ikke-nuklear

(6)

Beskrivelse

(7)

A

1

 

 

BB

 

D

 

12 250 000

NN

beskyttelse

2(b)

A

1

 

 

BA

 

D

 

12 250 000

NN

beskyttelse

2(b)

Dato og sted for afsendelse af rapporten: 31.1.2005

Underskriverens navn og stilling:

Underskrift:


BILAG X

ÅRSRAPPORT ELLER EKSPORTRAPPORT FOR NUKLEART MATERIALE MED DISPENSATION (1)

EUROPA-KOMMISSIONEN — SIKKERHEDSKONTROL INDEN FOR EURATOM

MBO-kode:

_____ZMNP__________

Dato for anmeldelse:

____31.1.2006_____________

Anmeldelse nr.:

__3______________

Anlæggets navn:

_ CERIAN S.A.

Rapporteringsperiode:

fra: 1.1.2005___ til _31.12.2005__

Rapporttype

(2)

Post

(3)

Ref.

(4)

Beholdningsændringsoplysninger

(5)

MBO-kode eller navn og adresse på det andet berørte anlæg

Grundstof

Berigning

Vægt af grundstof

Udnyttelse

Dispensationstype i henhold til artikel 19, stk. 2

Anmeldelse

Post

Nuklear eller ikke-nuklear

(6)

Beskrivelse

(7)

A

1

 

 

BB

 

D

 

12 250 000

NN

Transport-beholdere

2(b)

A

2

 

 

RD

EU-F614

D

 

125 425

NN

Transport-beholdere

2(b)

A

3

 

 

RA

 

D

 

-25

NN

Transport-beholdere

2(b)

A

4

 

 

TW

 

D

 

310 800

NN

Transport-beholdere

2(b)

A

5

 

 

BA

 

 

 

12 064 600

NN

Transport-beholdere

2(b)

Dato og sted for afsendelse af rapporten: 31.1.2006

Underskriverens navn og stilling:

Underskrift:

Eksempel 2.4: Årsrapport: Forbrug af nukleart materiale

Et kontrollaboratorium benytter uraniumnitrat til fremstilling af tråde til massespektrometre.

Dette anlæg kunne få dispensation i henhold til artikel 19, stk. 2, litra c).

I årsrapporten kunne følgende anmeldes: RD for indkøb af uraniumnitrat, TU for den uran, der udgør trådene, og TW for genereret affald og beholdning, ultimo.

BILAG X

ÅRSRAPPORT ELLER EKSPORTRAPPORT FOR NUKLEART MATERIALE MED DISPENSATION (1)

EUROPA-KOMMISSIONEN — SIKKERHEDSKONTROL INDEN FOR EURATOM

MBO-kode:

_____ZABC__________

Dato for anmeldelse:

____31.1.2006_____________

Anmeldelse nr.:

__3______________

Anlæggets navn:

_ Control Lab

Rapporteringsperiode:

fra: 1.1.2005___ til _31.12.2005__

Rapporttype

(2)

Post

(3)

Ref.

(4)

Beholdningsændringsoplysninger

(5)

MBO-kode eller navn og adresse på det andet berørte anlæg

Grundstof

Berigning

Vægt af grundstof

Udnyttelse

Dispensationstype i henhold til artikel 19, stk. 2

Anmeldelse

Post

Nuklear eller ikke-nuklear

(6)

Beskrivelse

(7)

A

1

 

 

BB

 

L

1 %

1,346

NN

Instrument-komponent

2(c)

A

2

 

 

RD

FQWH

L

1 %

5,00

NN

Instrument-komponent

2(c)

A

3

 

 

TU

 

L

1 %

2,125

NN

Instrument-komponent

2(c)

A

4

 

 

TW

 

L

1 %

1,275

NN

Instrument-komponent

2(c)

A

5

 

 

BA

 

L

1 %

2,948

NN

Instrument-komponent

2(c)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dato og sted for afsendelse af rapporten: 31.1.2006

Underskriverens navn og stilling:

Underskrift:

Eksempel 3: Eksportrapport for udarmet uran med ændret ejerforhold

BILAG X

ÅRSRAPPORT ELLER EKSPORTRAPPORT FOR NUKLEART MATERIALE MED DISPENSATION (1)

EUROPA-KOMMISSIONEN — SIKKERHEDSKONTROL INDEN FOR EURATOM

MBO-kode:

_____ZYXV__________

Dato for anmeldelse:

____31.7.2005_____________

Anmeldelse nr.:

__13______________

Anlæggets navn:

_ Int. Soc. Eq. Radiographie

Rapporteringsperiode:

fra: 1.1.2005___ til _31.12.2005__

Rapporttype

(2)

Post

(3)

Ref.

(4)

Beholdningsændringsoplysninger

(5)

Kode eller navn og adresse på det andet berørte anlæg

Grundstof

Berigning

Vægt af grundstof

Udnyttelse

Dispensationstype i henhold til artikel 20, stk. 2

Anmeldelse

Post

Nuklear eller ikke-nuklear

(6)

Beskrivelse

(7)

EXP

1

 

 

SF

EX-C940

D

 

78 000

NN

beskyttelse

2(b)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dato og sted for afsendelse af rapporten: 31.7.2005

Underskriverens navn og stilling:

Underskrift:

Eksempel 4: Anmodning om dispensation efter køb af beholder indeholdende udarmet uran

Image 2

Tekst af billedet

2.4.   Kapitel IV — Overførsler mellem lande (artikel 20-23)

Artikel 20 og 21 finder anvendelse på overførsler af udgangsmaterialer og specielle fissile materialer, men ikke på overførsler af nukleart materiale, der er indeholdt i affald eller malm.

Man skal være opmærksom på, at som følge af internationale aftaler mellem Euratom og tredjelande opgøres tidsfristerne i arbejdsdage i det land, som indsender forudanmeldelsen. Lokale eller regionale helligdage tages også i betragtning.

Endvidere bemærkes det, at de 12 sammenhængende måneder skal forstås som en rullende 12-måneders-periode og ikke et givet kalenderår.

2.5.   Kapitel V — Særlige bestemmelser (artikel 24-33)

2.5.1.   Videresendelse af oplysninger og data til IAEA (artikel 29)

Det skal bemærkes, at denne artikel er en gengivelse fra ændringen i 1993 af forordning (Euratom) nr. 3227/76.

De bagvedliggende årsager til denne ændring (dvs. fremsendelse til IAEA af oplysninger, som Kommissionen har fået i henhold til forordningen, og som ligger ud over den information, der er beskrevet i kontrolaftalerne) er fortsat gældende i dag.

Det blev derfor vurderet at være nødvendigt at bevare ovennævnte artikel.

Bemærkning:

For så vidt angår medlemsstaternes overholdelse af fristen i artikel 32, vil Kommissionen tage de forsinkelser i betragtning, som måtte opstå i forbindelse med tilpasningen af den nationale lovgivning det første år, efter at forordning (Euratom) nr. 302/2005 er trådt i kraft.

2.5.2.   Bestemmelse om nukleart materiale i affald (artikel 30-32 og bilag XII-XV)

2.5.2.1.   Definitioner vedrørende nukleart materiale i affald

1)

Beholdning af nukleart materiale

Nukleart materiale i affald stammer normalt fra en »affaldsstrøm« fra en aktivitet, hvor der foregår behandling af nukleart materiale. Anlægget, der genererer disse »affaldsstrømme«, holder regnskab med dem og angiver dem som alt andet nukleart materiale i beholdningen.

2)

Opbevaret affald

»Opbevaret affald« er nukleart materiale, der er fremkommet ved behandling eller som følge af et driftsuheld, og som vurderes til foreløbig at være umuligt at genvinde, men bliver opbevaret. Den faktiske beholdningsændring, der anvendes i regnskaber og rapporter, kaldes »overførsel til opbevaret affald« (TW). Materiale, der overføres til opbevaret affald, opbevares i materialebalanceområdet (MBO) og er fortsat underkastet sikkerhedskontrol inden for IAEA (kontrolaftale), men medregnes ikke i MBO-beholdningen.

Definitionen dækker nukleart materiale, der er indeholdt i affald, og som er målt eller skønnet på basis af målinger og overført til et særligt sted inden for materialebalanceområdet, hvorfra det kunne genvindes. Normalt er affald i denne kategori endnu ikke konditioneret og vurderes at være økonomisk umuligt at genvinde ved hjælp af aktuel teknologi.

3)

Konditioneret affald

»Konditioneret affald« er nukleart materiale i affald, der er målt eller skønnet på basis af målinger, og som er blevet konditioneret på en sådan måde (f.eks. i glas, cement, beton eller tjære), at det ikke er egnet til nukleare formål. Den faktiske beholdningsændring, der anvendes i regnskaber og rapporter, kaldes »overførsel til konditioneret affald« (TC). Dette materiale er normalt ikke længere underkastet sikkerhedskontrol inden for IAEA i henhold til kontrolaftalerne (ophørt i henhold til artikel 11 og 35 i INFCIRC/193, INFCIRC/263 eller INFCIRC/290). Denne kategori kunne også omfatte visse specifikke tilfælde, hvor sikkerhedskontrollerne inden for IAEA af nukleart materiale i ikke-fuldt konditioneret affald er ophørt.

Imidlertid skal IAEA i henhold til artikel 2, litra a., punkt viii), i tillægsprotokollen modtage oplysninger om lokalitet eller yderligere behandling af mellem- eller højaktivt »konditioneret affald«, som indeholder plutonium, højt beriget uran eller uran 233, og som ifølge artikel 11 i INFCIRC/193, INFCIRC/263 eller INFCIRC/290 ikke længere er underkastet kontrolforanstaltninger. I denne forbindelse omfatter »yderligere behandling« ikke omemballering af affaldet eller yderligere emballering, der ikke indebærer adskillelse af grundstoffer, med henblik på oplagring eller bortskaffelse.

4)

Ophør af sikkerhedskontrol inden for Euratom

Sikkerhedskontrollen inden for Euratom af nukleart materiale, som er blevet uigenkaldeligt udledt til miljøet som følge af en planlagt udledning, ophører. Det nukleare materiale i en sådan udledning måles eller skønnes på basis af målinger.

Sikkerhedskontrol inden for Euratom (og IAEA-kontrol) af disse materialer ophører ved udledningsstedet.

5)

Ophør af sikkerhedskontrol inden for Euratom af affald med lave koncentrationer af nukleart materiale

Der kan også ske ophør af sikkerhedskontrol inden for Euratom af affald med meget små koncentrationer af nukleart materiale (jf. nedenstående tabel), som anses for umulige at genvinde i praksis — også selv om disse materialer ikke er udledt til miljøet. Ophør af sikkerhedskontrol inden for Euratom af affald med koncentrationer af nukleart materiale, der er højere end de i nedenstående tabel angivne, kan besluttes i behørigt begrundede tilfælde.

Udarmet og naturligt uran

1 000 g/ton

Lavt beriget uran

200 g/ton

Højt beriget uran

10 g/ton

Plutonium

4 g/ton

2.5.2.2.   Regnskabskrav vedrørende nukleart materiale i affald

6)

Beholdning af nukleart materiale

Nukleart materiale i affald, der endnu ikke er anmeldt som opbevaret affald, konditioneret affald eller affald udledt til miljøet, regnskabsføres og angives i beholdningen som ethvert andet nukleart materiale.

7)

Nukleart materiale i opbevaret affald (artikel 30)

Anlæg, hvor der frembringes, håndteres, behandles eller oplagres opbevaret affald, leverer de grundlæggende tekniske data (BTC), som danner grundlag for udarbejdelsen af de særlige kontrolbestemmelser (PSP). BTC udarbejdes i henhold til bilag I-H i forordning (Euratom) nr. 302/2005, hvis der er tale om et anlæg, der kun har nukleart materiale indeholdt i affald, eller hvis aktiviteter er omfattet af de BTC, der er gældende for det anlæg, der genererer det opbevarede affald. Hvert anlæg skal også indsende et årligt aktivitetsprogram, der om muligt dækker de følgende to år. Anlæg, der genererer opbevaret affald, skal udarbejde dette årlige program som led i det samme aktivitetsprogram, der skal leveres i henhold til artikel 5.

Materiale overføres fra hovedbeholdningen til opbevaret affald ved hjælp af beholdningsændringskoden TW (overførsel til opbevaret affald). Det fratrækkes beholdningen af materiale, for hvilket der er indgået forpligtelser over for tredjelande, og bliver normalt gemt under koden P (kode for forpligtelsen). Opbevaret affald tilbageføres til hovedbeholdningen ved hjælp af koden FW (overførsel af opbevaret affald) i forbindelse med enhver behandling, der indebærer adskillelse af grundstoffer, eller enhver afsendelse.

Enhver behandling af opbevaret affald, som ikke indebærer adskillelse af grundstoffer, kan fjernes fra hovedbeholdningen. Operatøren oplyser Euratom om en sådan behandling via aktivitetsprogrammet, hvortil der på anlægget skal findes dokumentation (herunder af de pågældende mængder materiale).

For at fastlægge et udgangspunkt skal der ske en opgørelse af beholdningen, primo, af eventuelt nukleart materiale i opbevaret affald. Heri skal indgå den anslåede beholdning (f.eks. i PIL- eller LII-format (liste over beholdningsartikler)), normalt angivet ved forpligtelseskode P baseret på bedste tilgængelige værdier. Beholdningslisten, primo, skal indeholde tal for den samlede mængde nukleart materiale i hvert MBO, for hver kategori (Pu, HEU, LEU, N, D og T) og fordelt på oplagringsområdeniveau og affaldstype. Listen vil blive ajourført en gang om året efter PIT. Operatørens dokumentation for tallene skal stilles til rådighed på anlægget, sådan som det kræves under sikkerhedsinspektioner inden for Euratom.

Ved afsendelse angiver anlægget beholdningsændringskoden FW fulgt af SD eller SF, normalt med forpligtelseskode P.

Ved modtagelse af materiale, der opfylder kriterierne for opbevaret affald, angiver operatøren transaktionskoden RD eller RF fulgt af TW, normalt med forpligtelseskode P.

Drifts- og regnskabsoversigter, herunder alle bevægelser, skal opbevares og stilles til rådighed på anlægget, sådan som det kræves under sikkerhedsinspektioner inden for Euratom.

Der kræves ikke forudanmeldelse (artikel 20 og 21) af modtagelse og afsendelse af opbevaret affald.

Operatørerne har pligt til at foretage en årlig PIT. PIT af opbevaret affald indebærer ikke ommåling af det nukleare materiale, men fastlægges på baggrund af bedste tilgængelige værdier. Listen over beholdningen vil blive ajourført en gang om året efter PIT.

Der kræves ikke PIL (bilag V til forordning (Euratom) nr. 302/2005) eller MBR (bilag IV til forordning (Euratom) nr. 302/2005) over materiale, der tidligere er anmeldt som opbevaret affald. Enhver TW- eller FW-transaktion vil indgå i beholdningsændringsrapporterne (bilag III til forordning (Euratom) nr. 302/2005) fra det MBO, der genererer det opbevarede affald.

8)

Nukleart materiale i konditioneret affald (artikel 30)

Anlæg, hvor der frembringes, håndteres, behandles eller oplagres konditioneret affald, leverer BTC, som danner grundlag for udarbejdelsen af PSP. BTC udarbejdes i henhold til bilag I-H i forordning (Euratom) nr. 302/2005, hvis der er tale om et anlæg, der kun har nukleart materiale indeholdt i affald, eller hvis aktiviteter er omfattet af de BTC, der er gældende for det anlæg, der genererer det konditionerede affald. Hvert anlæg skal også indsende et årligt aktivitetsprogram, der om muligt dækker de følgende to år.

Materiale overføres fra hovedbeholdningen til konditioneret affald ved hjælp af beholdningsændringskoden TC (overførsel til konditioneret affald). Det fratrækkes beholdningen af materiale, for hvilket der er indgået forpligtelser over for tredjelande, og bliver normalt gemt under forpligtelseskode P. Materialet er i givet fald ikke længere underkastet sikkerhedskontrol inden for IAEA i henhold til artikel 11 og 35 i kontrolaftalerne.

For at fastlægge et udgangspunkt skal der ske en opgørelse af beholdningen, primo, af eventuelt nukleart materiale i konditioneret affald. Heri skal indgå den anslåede beholdning (f.eks. i PIL- eller LII-formatet), normalt angivet ved forpligtelseskode P baseret på bedste tilgængelige værdier. Beholdningslisten, primo, skal indeholde tal for den samlede mængde nukleart materiale i hvert MBO, for hver kategori (Pu, HEU, LEU, N, D og T) og fordelt på oplagringsområdeniveau og affaldstype. Listen vil blive ajourført en gang om året efter PIT. Operatørens dokumentation for tallene skal stilles til rådighed på anlægget, sådan som det kræves under sikkerhedsinspektioner inden for Euratom.

Afsendelse af konditioneret affald fra anlægget meddeles Euratom på formularen i bilag XIII. Modtagelse af konditioneret affald fra tredjelande (eller EU-medlemsstater, hvis afsenderen ikke har en MBO-kode) meddeles på formularen i bilag XIV. Meddelelser i henhold til bilag XIII og XIV kan grupperes pr. år og kræver ikke oplysning om kode for forpligtelsen. Hvis der ikke er foregået transaktioner, er det ikke nødvendigt at sende meddelelse.

Der kræves ikke forudanmeldelse (artikel 20 og 21) af modtagelse og afsendelse af konditioneret affald.

For at opfylde forpligtelserne i henhold til tillægsprotokollen skal der indgives forudanmeldelse (artikel 31) til Kommissionen af enhver affaldsbehandlingskampagne, hvori der indgår mellem- og højaktivt affald med indhold af plutonium eller højt beriget uran eller uran 233, men ikke omemballering eller yderligere konditionering, der ikke indebærer adskillelse af grundstoffer (på formularen i bilag XII). Der kræves ikke forudanmeldelse af behandlingskampagner med lavaktivt affald. Endvidere skal der i henhold til artikel 32, litra c), hvert år udarbejdes en årsrapport over ændringer af placeringen af konditioneret affald, der indeholder plutonium, højt beriget uran eller uran-233, på formularen i bilag XV. Det er underforstået, at ovenstående hovedsagelig refererer til affald.

Drifts- og regnskabsoversigter, herunder alle bevægelser, skal opbevares og stilles til rådighed på anlægget, sådan som det kræves under sikkerhedsinspektioner inden for Euratom.

Operatørerne har pligt til at foretage en årlig PIT. PIT af konditioneret affald indebærer ikke ommåling af det nukleare materiale, men fastlægges på baggrund af bedste tilgængelige værdier. Listen over beholdningen vil blive ajourført en gang om året efter PIT.

Der kræves ikke ICR (bilag III til forordning (Euratom) nr. 302/2005), PIL (bilag V til forordning (Euratom) nr. 302/2005) eller MBR (bilag IV til forordning (Euratom) nr. 302/2005) over materiale, der tidligere er anmeldt som konditioneret affald.

9)

Nukleart materiale, som kan ophøre med at være underkastet sikkerhedskontrollen inden for Euratom

Materiale fjernes fra hovedbeholdningen og udledes til miljøet ved hjælp af transaktionskoden TE (udledning til miljøet), hvorefter det fratrækkes beholdningen af materiale, for hvilket der er indgået forpligtelser over for tredjelande. Sikkerhedskontrol inden for Euratom af dette materiale ophører dermed.

Materiale, som ikke længere skal være underkastet sikkerhedskontrol inden for Euratom, men som ikke skal udledes til miljøet, fratrækkes dels hovedbeholdningen ved hjælp af transaktionskoden TU (udnyttelse ophørt), dels den relevante konto for koden for forpligtelse.

2.5.2.3.   Eksempler for forskellige typer »affald« og rapportering heraf

Nedenstående tabel giver nogle eksempler på typiske affaldsstrømme, der optræder i det europæiske nukleare brændselskredsløb, med tilhørende mulige rapporteringsmekanismer.

Hvis materialet skal klassificeres som »konditioneret affald« (TC), skal det være indeholdt i en grundmasse af glas, cement, beton eller tjære, sådan at det ikke længere er egnet til nukleare formål. Operatøren og Kommissionen kan aftale rapporteringsordninger fra sag til sag. De retningslinjer for koncentrationer, der midlertidigt er indført af Euratom-sikkerhedskontrollen (og af IAEA, hvor det er relevant), er udarbejdet, som IAEA-medlemsstaternes eksperter har anbefalet, og de indgår i IAEA's dokument 14 om affald.

Nukleart materiale i »affald«

Eksempler på rapportering i henhold til forordning (Euratom) nr. 302/2005

Beskrivelse af materialet

Transaktionskoder

Brugt brændsel i damme

Beholdning af nukleart materiale (NMI)

Brugt brændsel i beholdere til tørdeponering

NMI

Brugte brændselsstave i lagersiloer

NMI

Brugt brændsel i centre for slutdeponering

NMI

Opløsning med indhold af fissionsprodukter i oparbejdningsanlæg

Normalt TW ved opbevaring

Brændselsstave og restprodukter fra PIE (post-irradiation examination) indeholdt i en grundmasse af cement

TC ved konditionering

Udludet indkapslingsmateriale i oparbejdningsanlæg indeholdt i en grundmasse af cement

TC ved konditionering

Spåner tømt ud af beholder med tilhørende overførsel af nukleart materiale fra oparbejdningsanlæg indeholdt i en grundmasse af cement

TC ved konditionering

Uopløst fint materiale i oparbejdningsanlæg

TW ved opbevaring eller TC ved konditionering

Flydende spildevand fra forskellige aktiviteter

TW ved opbevaring eller TC ved konditionering

Forglasset affald fra oparbejdningsanlæg

TC normalt ved konditionering

Cementindstøbt affald fra oparbejdningsanlæg

TC ved konditionering

Depoter af radioaktivt affald indeholder ofte forskellige mængder uran og thorium

Afhængigt af det enkelte tilfælde

Andet Pu-kontamineret materiale

TW ved opbevaring eller TC ved konditionering

Nukleart materiale fundet under nedlukning og rensning af gamle anlæg

Registrering som GA eller FW, dernæst TW ved opbevaring eller TC ved konditionering

Affald på uranbehandlingsanlæg

Afhængigt af det enkelte tilfælde

2.5.2.4.   Verifikationsaktiviteter

1.

Beholdning af nukleart materiale

Så længe det nukleare materiale stadig er i beholdningen og ikke er overført til nogen af kategorierne af »affald«, gælder alle de foranstaltninger, der er fastlagt i anlæggets sikkerhedskontrolsystem. Heri er normalt omfattet verifikation af BTC, fysisk verifikation af beholdningerne, modtagelserne og afsendelserne, verifikation af regnskabssystemet, drifts- og regnskabsoversigter og drifts- og regnskabsrapporter.

2.

Nukleart materiale i opbevaret affald

Sikkerhedskontrolaktiviteter vil normalt være begrænset til verifikation af BTC og drifts- og regnskabsoversigter. Formålet med verifikationen af BTC er at få bekræftet, at anlæggets drift foregår som anmeldt. Der vil normalt ikke ske fysisk verifikation af opbevaret affald. Sikkerhedskontrollen inden for Euratom fastholder retten til at anmode om fysiske kontroller for at løse uoverensstemmelser.

3.

Nukleart materiale i konditioneret affald

Sikkerhedskontrolaktiviteter vil normalt være begrænset til verifikation af BTC og drifts- og regnskabsoversigter. Formålet med verifikationen af BTC er at få bekræftet, at anlæggets drift foregår som anmeldt. Der vil normalt ikke ske fysisk verifikation af konditioneret affald. Sikkerhedskontrollen inden for Euratom fastholder retten til at anmode om fysiske kontroller for at løse uoverensstemmelser.

2.6.   Kapitel VII — Afsluttende bestemmelser (artikel 35-40)

Med hensyn til fortroligheden af oplysningerne (artikel 35) skal det bemærkes, at sikkerhedsklassificeringen af de oplysninger, der tilgår Kommissionen fra en operatør eller en medlemsstat eller vice-versa, mindst er på samme niveau som det, der forlanges af oplysningernes afsender.

Når dokumenter er klassificeret af en operatør, en medlemsstat eller Kommissionen, skal sikkerhedsforanstaltningerne i Euratom-forordning nr. 3 af 31. juli 1958 iværksættes. Når klassificeret information overføres elektromagnetisk til Kommissionen, skal det ske under overholdelse af bestemmelserne i Kommissionens afgørelse 2001/844/EF, EKSF, Euratom (7), herunder navnlig artikel 25.5.5.

Man skal endvidere være opmærksom på med hensyn til overgangsperioden (artikel 39), at personer eller virksomheder fortsat kan benytte bilag II, III og IV i forordning (Euratom) nr. 3227/76 med henblik på at opfylde rapporteringskravene.

Hvis en person eller virksomhed inden tre år fra ikrafttrædelsen er klar til at gå over til brug af rapporteringsbilag III, IV og V i forordning (Euratom) nr. 302/2005, skal den pågældende advisere Kommissionen herom og derefter påbegynde rapporteringen.

Hvis en person eller en virksomhed efter denne tre-års-periode ikke er klar til at gå over til anvendelse af rapporteringsbilag III, IV og V i forordning (Euratom) nr. 302/2005, skal den pågældende til gengæld sende en anmodning til Kommissionen om at få forlænget perioden med op til to år og samtidig forelægge en plan for iværksættelsen.

Det skal her præciseres, at Kommissionens formål med at indføre ovenstående procedure (dvs. anmodning om forlængelse af perioden) er at overvåge, hvordan det skrider frem med personers eller virksomheders indførelse af det nye rapporteringsformat, sådan at hele omlægningen er fuldført inden for den femårige periode, der er fastlagt i forordningen.

3.   RESUMÉ AF RAPPORTERINGSFORPLIGTELSERNE (HVEM, HVORNÅR, HVAD)

Hvem

Hvornår

Hvad

Henvisning

Enhver person eller virksomhed, der opretter eller driver et anlæg til produktion, adskillelse, oparbejdning, oplagring eller anden anvendelse af nukleart materiale (elproduktion i reaktorer, forskning i kritiske anlæg eller nulenergianlæg, omdannelse, fabrikation, oparbejdning, oplagring, isotopseparation og malmkoncentration samt behandling og oplagring af affald)

200 dage før den dato, hvor den første modtagelse af nukleart materiale skal finde sted

BTC, bilag I

Artikel 3, stk. 4

Enhver person, virksomhed eller enhed, som er udpeget til repræsentant for et anlægsområde af hver af de medlemsstater, der er parter i aftalens tillægsprotokol, som blev undertegnet 22. september 1998

Inden 120 dage efter ikrafttrædelsen af tillægsprotokollen

Anmeldelse med en generel beskrivelse af anlægget på baggrund af spørgeskemaet i bilag II, som opfylder kravene i artikel 2, litra a., punkt iii), i tillægsprotokollen

Artikel 3

Enhver person, virksomhed eller enhed, som er udpeget til repræsentant for et anlægsområde af hver af de medlemsstater, der er parter i aftalens tillægsprotokol, som blev undertegnet 22. september 1998

Inden 1. april hvert år

Ajourført anmeldelse med en generel beskrivelse af anlægget på baggrund af spørgeskemaet i bilag II, som opfylder kravene i artikel 2, litra a., punkt iii), i tillægsprotokollen

Artikel 3

Enhver person eller virksomhed, der opretter et nyt anlæg med en beholdning eller en årlig produktionsmængde af nukleart materiale på over et effektivt kilogram (det største af de to tal er det gældende)

Senest 200 dage før opførelsen påbegyndes

Alle relevante oplysninger om ejer, driftsleder, formål, beliggenhed, type, kapacitet og forventet idriftsættelsesdato

Artikel 4

Enhver person eller virksomhed, der driver anlæg til behandling eller oplagring af affald, og malmproducenter, der eksisterer, når forordningen træder i kraft, og som ikke tidligere har indsendt BTC for deres anlæg

Inden 120 dage efter denne forordnings ikrafttrædelse

BTC, bilag I

Artikel 4

Enhver person eller virksomhed, der driver et eksisterende anlæg, når denne forordning træder i kraft, og som har yderligere oplysninger (dvs. »udnyttelse«) i henhold til spørgeskemaet i bilag I

Inden 120 dage efter denne forordnings ikrafttrædelse

BTC, yderligere oplysninger på formularen i bilag I (pr. post)

Artikel 4

Enhver person eller virksomhed, der opretter eller driver et anlæg, hvor der indføres ændringer i de grundlæggende tekniske data (BTC) for tiltrædelseslande

Inden 30 dage, efter at ændringen er gennemført, eller inden 30 dage efter tiltrædelsen

Ændringer i de grundlæggende tekniske data

Artikel 4

Enhver person eller virksomhed, der driver et anlæg

Årligt

En oversigt over driftsprogrammet på grundlag af retningslinjerne i bilag XI, som navnlig omfatter foreløbige datoer for opgørelse af den faktiske beholdning

Artikel 5

Enhver person eller virksomhed, der driver et anlæg, og som planlægger at foretage en opgørelse af den fysiske beholdning

Senest 40 dage før opgørelsen af den faktiske beholdning foretages

Arbejdsprogrammet herfor

Artikel 5

Enhver person eller virksomhed, der driver et anlæg, som indfører ændringer med betydning for oversigten over driftsprogrammet og navnlig opgørelsen af den faktiske beholdning

Omgående

Ajourført oversigt over driftsprogrammet og navnlig opgørelsen af den faktiske beholdning

Artikel 5

De i artikel 3, stk. 1, omhandlede personer og virksomheder, som har modtaget en begrundet anmodning fra Kommissionen om at fremsende nærmere enkeltheder eller redegørelser i forbindelse med regnskabsrapporterne

Senest 3 uger efter anmodningen

De udbedte nærmere enkeltheder eller redegørelser

Artikel 10

De i artikel 3, stk. 1, omhandlede personer eller virksomheder, som ikke allerede har fremsendt en opgørelse af den oprindelige bogførte beholdning i henhold til forordning (Euratom) nr. 3227/76, og som ikke driver anlæg til behandling eller oplagring af affald

Inden 30 dage efter ikrafttrædelsen af denne forordning

Den oprindelige bogførte beholdning af alt nukleart materiale, der findes på anlægget, i henhold til bilag V

Artikel 11

De i artikel 3, stk. 1, omhandlede personer og virksomheder, der driver et anlæg, hvor der er forekommet beholdningsændringer i løbet af kalendermåneden [en faktisk beholdning er opgjort den sidste dag i måneden]

Som specificeret i de særlige kontrolbestemmelser eller senest 15 dage efter udgangen af den måned, hvor beholdningsændringerne fandt sted eller blev konstateret

Rapporter over beholdningsændringer af nukleart materiale i henhold til bilag III

Artikel 12

De i artikel 3, stk. 1, omhandlede personer og virksomheder, der driver et anlæg, hvor en faktisk beholdning er opgjort en anden dag end den sidste dag i måneden

Snarest muligt og senest inden 30 dage efter den dato, på hvilken den faktiske beholdning blev opgjort

Rapporter over beholdningsændringer af alt nukleart materiale i henhold til bilag III med angivelse af alle beholdningsændringer fra begyndelsen af måneden til og med datoen for opgørelsen af den faktiske beholdning

Artikel 12

De i artikel 3, stk. 1, omhandlede personer og virksomheder, der driver et anlæg, hvor en faktisk beholdning er opgjort en anden dag end den sidste dag i måneden

Som specificeret i de særlige kontrolbestemmelser eller senest 15 dage efter udgangen af den måned, hvor beholdningsændringerne fandt sted eller blev konstateret

Rapporter over beholdningsændringer af alt nukleart materiale i henhold til bilag III med angivelse af alle beholdningsændringer fra den første dag efter datoen for opgørelsen af den faktiske beholdning og indtil månedens slutning

Artikel 12

De i artikel 3, stk. 1, omhandlede personer og virksomheder, der driver et anlæg, hvor der ikke er sket beholdningsændringer i løbet af kalendermåneden

Medmindre andet er fastlagt i de særlige kontrolbestemmelser, senest 15 dage efter udgangen af den måned, hvor der ikke forekom eller blev konstateret beholdningsændringer

Rapporter over beholdningsændringer af nukleart materiale i henhold til bilag III med overførsel af den bogførte beholdning, ultimo, fra den foregående måned

Artikel 12

De i artikel 3, stk. 1, omhandlede personer og virksomheder

Medmindre andet er fastlagt i de særlige kontrolbestemmelser, hvert kalenderår og senest 14 måneder efter det foregående år

Opgørelse af den faktiske beholdning

Artikel 13

De i artikel 3, stk. 1, omhandlede personer og virksomheder, som har opgjort den faktiske beholdning

Snarest muligt og senest inden 30 dage efter den dato, på hvilken den faktiske beholdning blev opgjort

Rapporter om materialebalance i henhold til bilag IV

En opgørelse over den faktiske beholdning i henhold til bilag V

Artikel 13

Personer og virksomheder, som konstaterer, at der er indtruffet en uventet ændring i indeslutningen i forhold til det, der er fastsat i de særlige kontrolbestemmelser, således at en fjernelse af nukleare materialer uden tilladelse er blevet mulig

Så snart hændelsen er konstateret

Specialrapport

Artikel 14 og 15

Personer og virksomheder, der mener, at nukleart materiale er eller kunne være forøget eller gået tabt (i et omfang, der overskrider de grænser, der er fastsat i de særlige kontrolbestemmelser. Hvis der ikke findes sådanne særlige kontrolbestemmelser, skal eventuelle tab eller forøgelser give anledning til en specialrapport.)

Så snart tabet eller forøgelsen er konstateret

Specialrapport

Artikel 14 og 15

De personer og virksomheder, som har indsendt en specialrapport i henhold til artikel 14, og som har modtaget en begrundet anmodning fra Kommissionen om nærmere enkeltheder eller redegørelser i forbindelse med specialrapporten

Omgående

Udbedte redegørelser

Artikel 14

De i artikel 3, stk. 1, omhandlede personer og virksomheder, der driver en reaktor

Senest når der overføres bestrålet brændsel fra reaktorens MBO

Beregnede data om nukleare omdannelser skal meddeles i beholdningsændringsrapporten

Artikel 16

Producenter og brugere af nukleare materialer, der er berettiget til dispensation fra bestemmelserne om form og hyppighed af meddelelserne i artikel 10-18, i henhold til artikel 19

Efter behov

Dispensationsanmodning på formularen i bilag IX

Artikel 19

Personer eller virksomheder, som har fået dispensation

Årligt inden 31. januar

Rapport med beskrivelse af situationen ved slutningen af det foregående kalenderår på formularen i bilag X

Artikel 19

Personer eller virksomheder, som har fået dispensation, og som sælger nukleart materiale til et tredjeland

Snarest muligt og senest inden 15 dage efter udgangen af den måned, hvor overførslen af det nukleare materiale fandt sted

Rapport med angivelse af mængden af det solgte og eksporterede nukleare materiale og beholdningen af nukleart materiale, der fortsat er omfattet af dispensation, på formularen i bilag X

Artikel 19

Personer eller virksomheder, som har fået dispensation, og som køber nukleart materiale fra et tredjeland

Så snart personerne eller virksomhederne kender overførselsdatoen og senest inden 15 dage efter udgangen af den måned, hvor overførslen af det nukleare materiale fandt sted

Anmodning om at få tilføjet dette materiale til listen over materiale, der er omfattet af den relevante dispensation, på formularen i bilag IX

Artikel 19

Personer eller virksomheder, som har fået dispensation

Betingelserne for dispensation er ikke længere opfyldt

Besked til Kommissionen

Artikel 19

De i artikel 3, stk. 1, omhandlede personer og virksomheder, der eksporterer eller afsender udgangsmateriale eller specielt fissilt materiale i henhold til artikel 20

Efter indgåelse af den kontrakt, der fastlægger overførslen, og Kommissionen i hænde mindst otte arbejdsdage, inden materialerne skal pakkes til overførsel

Forudanmeldelse på formularen i bilag VI

Artikel 20

De i artikel 3, stk. 1, omhandlede personer og virksomheder, der importerer eller modtager udgangsmateriale eller specielt fissilt materiale i henhold til artikel 21

Så tidligt som muligt forud for den forventede ankomst af materialet og senest på modtagelsesdatoen samt Kommissionen i hænde senest fem arbejdsdage, inden materialet udpakkes

Forudanmeldelse på formularen i bilag VII

Artikel 21

Enhver person eller virksomhed, der anmelder en overførsel i henhold til artikel 20 og 21, og som får kendskab til, at nukleart materiale er eller ser ud til at være tabt som følge af usædvanlige omstændigheder eller et uheld

Omgående

Specialrapporter som bestemt i artikel 15

Artikel 22

Enhver person eller virksomhed, der anmelder en overførsel i henhold til artikel 20 og 21

Omgående

Enhver ændring af datoen for pakning inden overførslen, for transport eller for udpakning af nukleare materialer med angivelse af de nye datoer, såfremt de kendes

Artikel 23

Enhver person eller virksomhed, der udvinder og eksporterer malm til tredjelande

Senest på datoen for afsendelsen

Eksportanmeldelse af mængden af materiale afsendt fra hver mine på formularen i bilag VIII

Artikel 25

Enhver person eller virksomhed, der udvinder og afsender malm til EU-medlemsstater

Årligt inden 31. januar

Afsendelsesanmeldelse af mængden af materiale afsendt fra hver mine i løbet af det foregående år på formularen i bilag VIII

Artikel 25

Enhver person eller virksomhed, der behandler eller oplagrer nukleart materiale, der tidligere er anmeldt som opbevaret eller konditioneret affald

Inden 120 dage efter ikrafttrædelsen af denne forordning

En liste over den oprindelige beholdning af alt nukleart materiale for hver kategori og fordelt på oplagringsområdeniveau og affaldstype

Artikel 30

De i artikel 3, stk. 1, omhandlede personer og virksomheder, der gennemfører kampagner for behandling af materiale, der tidligere er anmeldt som opbevaret eller konditioneret affald, dog ikke omemballering eller yderligere konditionering, der ikke indebærer adskillelse af grundstoffer.

Kommissionen i hænde, senest 200 dage inden kampagnen indledes

Forudanmeldelse på formularen i bilag XII, herunder af mængden af materiale pr. parti (plutonium, højt beriget uran og uran 233), form (glas, højaktiv væske osv.), den forventede varighed af kampagnen og materialets placering før og efter kampagnen

Artikel 31

De i artikel 3, stk. 1, omhandlede personer eller virksomheder, der deltager i overførsler af materiale, der tidligere er anmeldt som konditioneret affald

Årligt inden 31. januar

Årsrapporter over:

 

afsendelse eller eksport af konditioneret affald i henhold til bilag XIII,

 

modtagelse eller import af konditioneret affald i henhold til bilag XIV,

 

ændret placering af konditioneret affald i henhold til bilag XV

Artikel 32

De i artikel 3, stk. 1, omhandlede personer og virksomheder

Inden 3 år efter ikrafttrædelsen af denne forordning

Oplysning til Kommissionen om, fra hvilken dato de påtænker at begynde at anvende rapporteringsformularerne i bilag III, IV og V

Artikel 39

4.   APPENDIKS

4.1.   XML-skema

XSD-rapporteringsskema

Image 3

Tekst af billedet

Image 4

Tekst af billedet

Image 5

Tekst af billedet

Image 6

Tekst af billedet

Image 7

Tekst af billedet

Image 8

Tekst af billedet

Image 9

Tekst af billedet

Image 10

Tekst af billedet

Image 11

Tekst af billedet

Image 12

Tekst af billedet

Image 13

Tekst af billedet

Image 14

Tekst af billedet

Image 15

Tekst af billedet

Image 16

Tekst af billedet

Image 17

Tekst af billedet

Image 18

Tekst af billedet

Image 19

Tekst af billedet

Image 20

Tekst af billedet

Image 21

Tekst af billedet

Image 22

Tekst af billedet

4.2   CRC-algoritme

CRC – eksempel på kode i »C«

Image 23

Tekst af billedet

Image 24

Tekst af billedet

4.3   Liste over internetadresser

XML-skema, CRC-algoritme og websted med ofte stillede spørgsmål: http://forum.europa.eu.int

Generelle oplysninger om XML: http://www.xml.org


(1)   EFT L 363 af 31.12.1976, s. 1.

(2)  Repræsentantens øvrige opgaver, bl.a. i form af oplysning af de forskellige operatører på et anlægsområde om en igangværende inspektion i et materialebalanceområde på dette anlægsområde (da denne inspektion kan resultere i, at der med to timers varsel gives yderligere adgang) eller sikring af adgang til alle bygninger på dette anlægsområde (et anlægsområde kan også omfatte bygninger uden nukleart materiale), kan fastlægges efter aftale med operatøren og den berørte medlemsstat.

(3)   Guidelines and Format for Preparation and Submission of Declarations Pursuant to Article 2&3 of the Model Protocol Additional to the Safeguards Agreements, august 1997.

(4)  Som svarer til artikel 2, litra a, punkt (iii), i tillægsprotokollen: »En generel beskrivelse af de enkelte bygninger på hvert anlægsområde, herunder deres brug og indhold, hvis det ikke fremgår af beskrivelsen ...«.

(5)  NN-LOF, som indeholder nukleart materiale, der ikke er omfattet af en fritagelse. Udtrykket »LOF« anvendes i disse retningslinjer om anlæg, hvor der benyttes nukleart materiale i mængder på et effektivt kilogram eller derunder.

(6)  Det bemærkes, at demonteringen kan fortsætte, efter at lokaliteten har fået status som »dekommissioneret«.

(7)   EFT L 317 af 3.12.2001, s. 1.


Top