ISSN 1977-0863

Úřední věstník

Evropské unie

C 495I

European flag  

České vydání

Informace a oznámení

Ročník 64
9. prosince 2021


Obsah

Strana

 

IV   Informace

 

INFORMACE ORGÁNŮ, INSTITUCÍ A JINÝCH SUBJEKTŮ EVROPSKÉ UNIE

 

Evropská komise

2021/C 495 I/01

Rozhodnutí Komise ze dne 8. prosince 2021 o udělování otevřených licencí na software Komise a o jeho opětovném použití

1


CS

 


IV Informace

INFORMACE ORGÁNŮ, INSTITUCÍ A JINÝCH SUBJEKTŮ EVROPSKÉ UNIE

Evropská komise

9.12.2021   

CS

Úřední věstník Evropské unie

CI 495/1


ROZHODNUTÍ KOMISE

ze dne 8. prosince 2021

o udělování otevřených licencí na software Komise a o jeho opětovném použití

(2021/C 495 I/01)

EVROPSKÁ KOMISE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na článek 249 této smlouvy,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Komise je jménem Unie držitelem práv duševního vlastnictví, a to i autorských práv, v širokém portfoliu počítačových programů.

(2)

Dne 21. října 2020 přijala Komise novou strategii pro software s otevřeným zdrojovým kódem (1), jež má být podnětem k tomu, aby Komise tento software využívala, přispívala k projektům třetích stran týkajících se softwaru s otevřeným zdrojovým kódem a vlastní software sdílela jako otevřený zdroj. V uvedeném sdělení se uvádí, že pokud je to možné a vhodné, bude Komise sdílet zdrojový kód počítačových programů, na které drží jménem Unie práva duševního vlastnictví.

(3)

Udělování otevřených licencí se stalo nedílnou součástí obchodních modelů softwarového odvětví a ve velké míře je využívají veřejné instituce v EU i jinde. Komise již v této oblasti přijala řadu iniciativ, například v roce 2007 přijala veřejnou licenci Evropské unie (EUPL), jejíž stávající verze byla zveřejněna v květnu 2017 (2).

(4)

V tomto rozhodnutí by měly být na základě politiky otevřenosti Komise stanoveny podmínky sdílení softwaru Komise jakožto otevřeného zdroje s cílem usnadnit širší opětovné použití softwaru, jakož i podpořit softwarové inovace a software s otevřeným zdrojovým kódem, přičemž je třeba se vyhnout zbytečné administrativní zátěži pro ty, kteří tento software opětovně používají, jakož i pro útvary Komise.

(5)

Toto rozhodnutí by nemělo útvarům Komise ukládat povinnost sdílet software Komise na základě otevřené licence, ani by nemělo zavádět právo třetích stran požadovat zpřístupnění softwaru Komise na základě otevřené licence. Komise by měla mít nadále možnost rozhodnout se, zda bude svůj software sdílet nebo zda na něj bude udělovat proprietární licence.

(6)

Toto rozhodnutí by mělo stanovit výjimky z možnosti sdílení softwaru jako otevřeného zdroje, například u softwaru, jehož zveřejnění nebo sdílení jeho zdrojového kódu by mohlo představovat bezpečnostní riziko, nebo u softwaru, který by měl být považován za důvěrný.

(7)

Rozhodnutí Komise 2011/833/EU (3) se vztahuje na opakované použití dokumentů Komise a nepoužije se na software.

(8)

Směrnicí Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1024 (4) byl zaveden systém minimální harmonizace týkající se otevřených dat a opakovaného použití informací veřejného sektoru. 30. bod odůvodnění uvedené směrnice objasňuje, že zatímco pojem „dokument“ definovaný ve směrnici (EU) 2019/1024 se nemá vztahovat na počítačové programy, mohou členské státy uplatňování uvedené směrnice na počítačové programy rozšířit.

(9)

Vzhledem k trendu zvyšování transparentnosti a otevřenosti činností Komise by se toto rozhodnutí mělo přednostně vztahovat na a) software, který je relevantní nebo byl použit při přípravě iniciativ Komise v oblasti veřejné politiky (například legislativní iniciativa nebo výzkumný projekt Společného výzkumného střediska), a b) software, který byl použit při provádění nebo monitorování těchto iniciativ. Kromě toho by se toto rozhodnutí mělo vztahovat na software, který byl vyvinut pro interní účely Komise, pokud se jeho sdílení považuje za vhodné.

(10)

Toto rozhodnutí by se mělo rovněž uplatnit na software, jehož vývoj ke dni přijetí rozhodnutí probíhá. Současně by útvary Komise měly mít v závislosti na dostupných zdrojích možnost rozhodnout, zda ho uplatní na software, jehož vývoj je ke dni přijetí tohoto rozhodnutí dokončen.

(11)

Pro usnadnění přístupu ke svému softwaru a jeho opětovného použití by Komise jako jednotný přístupový bod měla používat důvěryhodné umístění.

(12)

Pokud modely nebo složky umělé inteligence vyvinuté útvary Komise obsahují softwarové prvky, mělo by se toto rozhodnutí na tyto prvky použít, aniž je dotčeno případné uplatňování rozhodnutí 2011/833/EU na ostatní prvky, jako jsou doprovodné údaje. V takových případech by měla být vybrána vhodná otevřená licence podle povahy a funkce relevantního prvku (relevantních prvků).

(13)

Měla by být zřízena meziútvarová skupina, která by projednala otázky společného zájmu a sledovala provádění tohoto rozhodnutí,

ROZHODLA TAKTO:

Článek 1

Předmět

Toto rozhodnutí stanoví podmínky pro opětovné použití softwaru vyvinutého Komisí nebo jejím jménem a licencí k němu, přičemž k tomuto softwaru má Komise práva duševního vlastnictví.

Článek 2

Definice

Pro účely tohoto rozhodnutí se rozumí:

„softwarem“ počítačový program ve smyslu směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/24/ES (5),

„softwarem Komise“ i) software, k němuž má Komise jménem Unie práva duševního vlastnictví, a ii) software ve vlastnictví třetí strany dostupný na základě otevřené licence, který byl pozměněn Komisí nebo třetí stranou na žádost Komise,

„opětovným použitím“ použití softwaru fyzickými nebo právnickými osobami pro komerční nebo nekomerční účely, včetně práva těchto uživatelů software používat, studovat, kopírovat, sdílet a upravovat,

„EUPL“ veřejná licence Evropské unie, standardní otevřená licence, jejíž stávající verze (verze 1.2) byla přijata prováděcím rozhodnutím Komise (EU) 2017/863, jakož i všechny budoucí verze licence,

„licencí“ udělení povolení k opětovnému použití softwaru za stanovených podmínek,

„otevřenou licencí“ licence, na jejímž základě je opětovné použití softwaru povoleno pro všechna určená užití v jednostranném prohlášení nositele práv a v jejímž rámci jsou uživatelům zpřístupněny zdrojové kódy softwaru,

„standardní otevřenou licencí“ otevřená licence obecně uznávaná organizacemi s otevřenými zdroji;

„umístěním“ on-line přístupový bod ke zdrojovému kódu softwaru a související informace, jako jsou tvorba a instalace skriptů, kusovník, autorská práva, přiřazení a licenční dokumentace.

Článek 3

Obecná zásada

Útvary Komise se mohou rozhodnout, že v souladu s tímto rozhodnutím zpřístupní software Komise pro opětovné použití. Na tento software se udělí otevřená licence vybraná podle článku 5 a software se zpřístupní prostřednictvím umístění uvedeného v článku 6, poté co byl použit postup podle článku 8.

Článek 4

Výjimky

Toto rozhodnutí se nepoužije na:

a)

software, u něhož Komise nemůže s ohledem na práva duševního vlastnictví třetích stran povolit opakované použití;

b)

software Komise, pokud by zveřejnění nebo sdílení jeho zdrojového kódu představovalo skutečné nebo potenciální riziko pro bezpečnost informačních systémů nebo databází Komise či jiného evropského orgánu, agentury nebo subjektu;

c)

software Komise, který je třeba považovat za důvěrný v souladu s platnými pravidly nebo právními předpisy, smluvními povinnostmi nebo v důsledku jeho povahy či obsahu;

d)

v případech, kdy v důsledku některé z výjimek uvedených v článku 4 nařízení (ES) č. 1049/2001 (6) musí být s náležitými úpravami přístup k softwaru Komise vyloučen nebo může být straně zpřístupněn pouze na základě zvláštních pravidel upravujících zvýhodněný přístup;

e)

software Komise, jenž je výsledkem probíhajících výzkumných projektů realizovaných Komisí nebo jejím jménem, které se nezveřejňují a jejichž zveřejnění by i) narušilo validaci předběžných výsledků výzkumu nebo ii) představovalo důvod pro zamítnutí zápisu práv k průmyslovému vlastnictví ve prospěch Komise, je-li takový zápis považován za vhodný.

V těchto případech se software na základě otevřené licence nezpřístupní.

Článek 5

Výběr příslušné otevřené licence

Po ověření práv duševního vlastnictví uvedených v článku 8 se příslušná otevřená licence v každém případě vybírá podle těchto pravidel:

a)

otevřená licence udělená Komisí je EUPL, s výjimkou případů uvedených v písmenech b) a c);

b)

pokud je použití jiné otevřené licence vyžadováno recipročními doložkami („copyleft“), které se vztahují na části softwaru pocházející od třetí strany, nebo pokud je pro určitý software alternativní otevřená licence považována za vhodnější než EUPL, zejména pro usnadnění jejího přijetí komunitou uživatelů, může být tato alternativní otevřená licence použita za předpokladu, že se jedná o standardní otevřenou licenci;

c)

pokud v důsledku licenčních doložek vztahujících se na části softwaru pocházející od třetí strany existuje volba mezi několika standardními otevřenými licencemi, s výjimkou EUPL, dává se přednost otevřené licenci, která uživatelům uděluje nejrozsáhlejší práva na užívání (dále jen „permisivní licence“).

Článek 6

Umístění

Pro usnadnění přístupu ke svému softwaru a jeho opětovného použití Komise jako jednotný přístupový bod k danému softwaru používá důvěryhodné umístění.

Útvary Komise mohou na umístění identifikovat a průběžně zpřístupňovat software Komise vyvinutý před přijetím tohoto rozhodnutí, pokud je sdílení považováno za užitečné, a to v souladu s vnitřním postupem popsaným v článku 8.

Útvary Komise mohou na umístění rovněž zpřístupnit software Komise, který byl licencován na základě otevřené licence před přijetím tohoto rozhodnutí.

Umístění lze na požádání zpřístupnit u softwaru, k němuž mají práva duševního vlastnictví jiné orgány, instituce i jiné subjekty EU.

Článek 7

Formáty softwaru Komise, který je dostupný k opětovnému použití

1.   Software Komise se zpřístupní na umístění v elektronické podobě jako zdrojový kód čitelný pro člověka a případně ve strojově čitelné formě.

Podle potřeby se se softwarem Komise rovněž zpřístupní nezbytná dokumentace.

2.   Toto rozhodnutí nevyžaduje, aby Komise v souvislosti se svým softwarem zpřístupněným prostřednictvím umístění:

a)

software upravovala nebo aktualizovala;

b)

software a související informace překládala do jakýchkoli jiných jazykových verzí než těch, jež jsou již v umístění dostupné;

c)

pokračovala ve vývoji nebo uchovávání softwaru nebo software uchovávala v daném formátu;

d)

zřizovala nebo podporovala komunitu uživatelů softwaru.

Článek 8

Postup udělování licencí na software Komise

Postup uplatňování tohoto rozhodnutí zahrnuje: i) postup identifikace softwaru; ii) ověřování práv duševního vlastnictví k softwaru v souladu s prováděcími pokyny, které vypracuje ústřední útvar duševního vlastnictví; iii) ověření bezpečnosti.

Článek 9

Příspěvky na externí projekty s otevřeným zdrojem

Útvary Komise se mohou účastnit externích projektů s otevřeným zdrojem, u nichž se má za to, že jsou v zájmu Unie nebo některého z jejích politických cílů, a přispívat k nim. Pokud to vyžadují pravidla, kterými se projekt řídí, mohou být práva duševního vlastnictví k poskytnutému softwaru převedena na veřejný nebo soukromý subjekt odpovědný za projekty s otevřeným zdrojem.

Článek 10

Proprietární licence

Odchylně od obecné zásady stanovené v článku 3 může Komise rozhodnout, že její software bude zpřístupněn za podmínek proprietární licence pouze jednomu nebo několika vybraným držitelům licence, například za účelem poskytování veřejné služby nebo v případech, které jsou objektivně odůvodněné, v zájmu veřejného pořádku, z politických důvodů nebo s ohledem na přenos technologií. Proprietární licence může být případně udělena exkluzivně a může zahrnovat platbu licenčních poplatků.

V takových případech se použije přenesení pravomocí v oblasti duševního vlastnictví stanovené v dokumentu (SEK(2001) 1397) a přijme se rozhodnutí Komise.

Článek 11

Meziútvarová skupina

Zřizuje se meziútvarová skupina, které předsedá generální ředitel odpovědný za správní výkon rozhodnutí týkajících se práv duševního vlastnictví v Komisi. Skupina se skládá ze zástupců generálních ředitelství a útvarů Komise. Projednává otázky společného zájmu a pokud to předseda nepovažuje za nezbytné, vypracovává zprávy o provádění tohoto rozhodnutí v souladu s článkem 12.

Článek 12

Přezkum

Toto rozhodnutí bude poprvé přezkoumáno tři roky po jeho přijetí a poté každých pět let.

Článek 13

Zveřejnění

Toto rozhodnutí se zveřejní v řadě C Úředního věstníku Evropské unie.

V Bruselu dne 8. prosince 2021.

Za Komisi

Mariya GABRIEL

členka Komise


(1)  Sdělení Komisi, Strategie týkající se softwaru s otevřeným zdrojovým kódem na období 2020–2023, Think Open, 21. října 2020, C(2020) 7149 final.

(2)  Prováděcí rozhodnutí Komise (EU) 2017/863 ze dne 18. května 2017, kterým se aktualizuje veřejná licence Evropské unie EUPL na software s otevřeným zdrojovým kódem v zájmu dalšího usnadnění sdílení a opětovného použití softwaru vyvinutého orgány veřejné správy (Úř. věst. L 128, 19.5.2017, s. 59).

(3)  Rozhodnutí Komise ze dne 12. prosince 2011 o opakovaném použití dokumentů Komise (2011/833/EU) (Úř. věst. L 330, 14.12.2011, s. 39).

(4)  Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1024 ze dne 20. června 2019 o otevřených datech a opakovaném použití informací veřejného sektoru (Úř. věst. L 172, 26.6.2019, s. 56).

(5)  Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/24/ES ze dne 23. dubna 2009 o právní ochraně počítačových programů (Úř. věst. L 111, 5.5.2009, s. 16).

(6)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1049/2001 ze dne 30. května 2001 o přístupu veřejnosti k dokumentům Evropského parlamentu, Rady a Komise (Úř. věst. L 145, 31.5.2001, s. 43).