ISSN 1977-0863

Úřední věstník

Evropské unie

C 49

European flag  

České vydání

Informace a oznámení

Ročník 64
12. února 2021


Obsah

Strana

 

II   Sdělení

 

SPOLEČNÁ PROHLÁŠENÍ

 

Rada

2021/C 49/01

Společné prohlášení Komise, Rady a Evropského parlamentu o nástroji pro odrazování od donucovacích opatření ze strany třetích zemí a boj proti nim

1

2021/C 49/02

Společné prohlášení Evropského parlamentu, Rady a Komise

2

 

SDĚLENÍ ORGÁNŮ, INSTITUCÍ A JINÝCH SUBJEKTŮ EVROPSKÉ UNIE

 

Rada

2021/C 49/03

Prohlášení Komise o souladu s mezinárodním právem

3

2021/C 49/04

Prohlášení Komise

4

2021/C 49/05

Prohlášení Komise

5


 

IV   Informace

 

INFORMACE ORGÁNŮ, INSTITUCÍ A JINÝCH SUBJEKTŮ EVROPSKÉ UNIE

 

Evropská komise

2021/C 49/06

Směnné kurzy vůči euru — 11. února 2021

6


 

V   Oznámení

 

ŘÍZENÍ TÝKAJÍCÍ SE PROVÁDĚNÍ POLITIKY HOSPODÁŘSKÉ SOUTĚŽE

 

Evropská komise

2021/C 49/07

Předběžné oznámení o spojení podniků (Věc M.10152 — Temasek/Gategroup) — Věc, která může být posouzena zjednodušeným postupem ( 1 )

7


 


 

(1)   Text s významem pro EHP.

CS

 


II Sdělení

SPOLEČNÁ PROHLÁŠENÍ

Rada

12.2.2021   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 49/1


Společné prohlášení Komise, Rady a Evropského parlamentu o nástroji pro odrazování od donucovacích opatření ze strany třetích zemí a boj proti nim

(2021/C 49/01)

Komise bere na vědomí obavy Parlamentu a členských států, pokud jde o praktiky některých třetích zemí, jejichž cílem je donutit EU a/nebo její členské státy k přijetí nebo zrušení konkrétních opatření politiky. Komise sdílí názor, že takové praktiky vyvolávají značné obavy. Potvrzuje, že se hodlá hlouběji zabývat případným nástrojem, jenž by mohl být přijat s cílem odrazovat od nátlakových opatření ze strany třetích zemí nebo je kompenzovat a díky němuž by bylo možné proti takovým opatřením rychle přijmout protiopatření. Komise hodlá pokračovat v posuzování a na základě něho pak s přihlédnutím ke všem relevantním okolnostem přijmout legislativní návrh, který stanoví mechanismus umožňující odrazovat od takovýchto opatření nebo je kompenzovat v souladu s mezinárodním právem. Jak bylo oznámeno v prohlášení o záměru ze dne 16. září 2020, které předsedkyně Komise adresovala předsedovi Parlamentu a úřadujícímu předsedovi Rady, přijme Komise návrh v každém případě nejpozději do konce roku 2021 nebo dříve, bude-li to nutné v důsledku donucovacích opatření přijatých třetí zemí.

Rada a Evropský parlament berou na vědomí záměr Komise předložit návrh nástroje pro odrazování od donucovacích opatření ze strany třetích zemí a boj proti nim. Oba orgány jsou odhodlány plnit svou institucionální úlohu spolunormotvůrců a návrh včas posoudit s ohledem na závazky Unie podle mezinárodního práva veřejného a práva WTO, jakož i na příslušný vývoj v oblasti mezinárodního obchodu.


12.2.2021   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 49/2


Společné prohlášení Evropského parlamentu, Rady a Komise

(2021/C 49/02)

Unie je i nadále odhodlána prosazovat mnohostranný přístup k řešení mezinárodních sporů, obchod založený na pravidlech a mezinárodní spolupráci v zájmu splnění cílů OSN v oblasti udržitelného rozvoje. Unie bude spolupracovat při jakémkoliv úsilí o reformu mechanismu WTO pro řešení sporů, které může zajistit účinné fungování odvolacího orgánu WTO.


SDĚLENÍ ORGÁNŮ, INSTITUCÍ A JINÝCH SUBJEKTŮ EVROPSKÉ UNIE

Rada

12.2.2021   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 49/3


Prohlášení Komise o souladu s mezinárodním právem

(2021/C 49/03)

Pokud Unie předloží spor podle Ujednání o řešení sporů proti jinému členovi Světové obchodní organizace (WTO), vyvine Komise veškeré přiměřené úsilí, aby co nejdříve získala souhlas tohoto člena s tím, že se uchýlí k rozhodčímu řízení podle článku 25 Ujednání o řešení sporů jakožto prozatímnímu odvolacímu řízení, které zachová podstatné rysy odvolání u Odvolacího orgánu (dále jen „odvolací rozhodčí řízení“), dokud Odvolací orgán nezačne znovu plně fungovat v souladu s článkem 17 Ujednání o řešení sporů.

Při přijímání prováděcích aktů podle čl. 3 písm. aa) nařízení bude Komise jednat v souladu s požadavky mezinárodního práva týkajícími se protiopatření, jak jsou kodifikovány v článcích o odpovědnosti států za jednání v rozporu s mezinárodním právem přijatých Komisí pro mezinárodní právo.

Před přijetím prováděcích aktů podle čl. 3 písm. aa) Komise zejména vyzve dotčeného člena WTO, aby provedl zjištění a doporučení skupiny odborníků, oznámí mu, že Unie hodlá přijmout protiopatření, a znovu potvrdí svou ochotu vyjednat oboustranně přijatelné řešení v souladu s požadavky Ujednání o řešení sporů.

Pokud již byly přijaty prováděcí akty podle čl. 3 písm. aa), pozastaví Komise jejich uplatňování, jestliže Odvolací orgán znovu začne fungovat v dotčené věci v souladu s článkem 17 Ujednání o řešení sporů, nebo je-li zahájeno prozatímní odvolací řízení, které je vedeno v dobré víře.


12.2.2021   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 49/4


Prohlášení Komise

(2021/C 49/04)

Komise vítá přijetí nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se mění nařízení (EU) č. 654/2014.

Komise připomíná své prohlášení, které učinila při přijetí původního nařízení, mimo jiné že prováděcí akty, které je zmocněna přijímat, budou navrženy podle objektivních kritérií a budou podléhat kontrole členských států. Při výkonu tohoto zmocnění hodlá Komise jednat v souladu s prohlášením učiněným při přijetí původního nařízení, jakož i s tímto prohlášením.

Při přípravě návrhů prováděcích aktů, které mají vliv na obchod službami nebo na obchodní aspekty práv duševního vlastnictví, připomíná Komise své povinnosti podle čl. 9 odst. 1a a potvrzuje, že povede intenzivní předběžné konzultace, aby jí bylo možné sdělit veškeré relevantní zájmy a důsledky, které postoupí členským státům, a tyto byly řádně zohledněny při případném přijetí opatření. Při těchto konzultacích bude Komise usilovat o příspěvky od soukromých zúčastněných stran dotčených možnými opatřeními obchodní politiky, jež má Unie v těchto oblastech přijmout, a předpokládá, že tyto příspěvky obdrží. Komise také bude usilovat o vyjádření orgánů veřejné správy, které se mohou podílet na provádění těchto případných opatření obchodní politiky přijatých Unií nebo jichž se tato opatření mohou týkat, a předpokládá, že jí tyto orgány sdělí své postoje.

V případě opatření v oblasti obchodu službami a obchodních aspektů práv duševního vlastnictví budou při přípravě návrhů prováděcích aktů náležitě zohledněny zejména příspěvky veřejných orgánů členských států, které se podílejí na tvorbě nebo provádění právních předpisů upravujících dotčené oblasti, mimo jiné ohledně interakce případných opatření obchodní politiky s právními předpisy Evropské unie a vnitrostátními právními předpisy. Obdobně i další zúčastněné strany, jichž se tato opatření obchodní politiky týkají, dostanou příležitost formulovat svá doporučení a obavy, pokud jde o výběr a koncepci přijímaných opatření. Připomínky budou členským státům sděleny při přijímání opatření v souladu s článkem 8 nařízení. Pravidelný přezkum takových opatření v průběhu jejich uplatňování nebo po jejich ukončení rovněž zohlední příspěvky orgánů členských států a soukromých zúčastněných stran, pokud jde o fungování těchto opatření, a v případě problémů umožní provést úpravy.

V neposlední řadě Komise znovu potvrzuje, že klade velký důraz na to zajistit, aby nařízení bylo účinným a účelným nástrojem k prosazování práv Unie podle mezinárodních obchodních dohod, a to i v oblasti obchodu službami a obchodních aspektů práv duševního vlastnictví. Opatření, jež se mají v těchto oblastech použít, proto musí rovněž zajistit účinné prosazování v souladu s právy Unie tak, aby dotčenou třetí zemi přiměla k dodržování pravidel a byla v souladu s platnými mezinárodními pravidly pro typ opatření, jež lze k prosazování používat.


12.2.2021   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 49/5


Prohlášení Komise

(2021/C 49/05)

Po přijetí nařízení v roce 2014 se Komise zavázala k účinné komunikaci a výměně názorů s Evropským parlamentem a Radou o obchodních sporech, které mohou vést k přijetí opatření podle tohoto nařízení, a o prosazovacích opatřeních obecně. S vědomím zastřešujícího cíle, kterým je účinné a efektivní prosazování práv Unie vyplývajících z mezinárodních obchodních dohod, jež uzavřela, bude Komise i nadále podporovat a racionalizovat své vztahy s Evropským parlamentem a Radou ke vzájemnému prospěchu.

Komise se zejména zavazuje, že v rámci svého zesíleného systému prosazování přezkoumá podezření na porušení mezinárodních obchodních dohod Unie, pokud na ně upozorní Parlament, jeho členové či výbory nebo Rada, a to za předpokladu, že k těmto žádostem budou připojeny podpůrné důkazy. Komise bude Parlament a Radu průběžně informovat o výsledcích, které přináší její intenzivnější snaha o prosazování pravidel.

Při uplatňování zesíleného systému prosazování bude Komise věnovat stejnou pozornost údajným porušením ustanovení o obchodu a udržitelném rozvoji v obchodních dohodách a podezřením na porušení systémů přístupu na trh. Zpracování podezření na porušení ustanovení o obchodu a udržitelném rozvoji se stane nedílnou součástí systému. Komise upřednostní případy, které jsou obzvláště závažné z hlediska svého vlivu na pracovníky nebo životní prostředí v souvislosti s obchodem, případy systémově významné a právně podložené případy.

Komise se bude i nadále plně účastnit zvláštních zasedání s příslušným parlamentním výborem za účelem výměny názorů na obchodní spory a prosazovací opatření, a to i pokud jde o dopady na průmyslová odvětví Unie. V této souvislosti budou zprávy od Komise nadále pravidelně poskytovat aktuální informace o všech projednávaných sporech a okamžité informace o zásadním vývoji ohledně sporů, přičemž tyto informace budou předávány ve stejnou dobu, kdy je obdrží členské státy. Podávání zpráv a informací bude probíhat prostřednictvím příslušných výborů v Radě a v Parlamentu.

Zároveň bude Komise nadále pravidelně informovat Parlament a Radu o mezinárodním vývoji, který může vést k situacím vyžadujícím přijetí opatření podle uvedeného nařízení.

V neposlední řadě Komise znovu potvrzuje, že podle svých závazků na základě nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 182/2011, Parlamentu a Radě neprodleně předá návrhy prováděcích aktů, které předkládá výboru členských států, jakož i konečné návrhy prováděcích aktů po vydání stanovisek ve výboru. Správu tohoto procesu zajišťuje rejstřík projednávání ve výborech.


IV Informace

INFORMACE ORGÁNŮ, INSTITUCÍ A JINÝCH SUBJEKTŮ EVROPSKÉ UNIE

Evropská komise

12.2.2021   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 49/6


Směnné kurzy vůči euru (1)

11. února 2021

(2021/C 49/06)

1 euro =


 

měna

směnný kurz

USD

americký dolar

1,2147

JPY

japonský jen

127,12

DKK

dánská koruna

7,4380

GBP

britská libra

0,87755

SEK

švédská koruna

10,0868

CHF

švýcarský frank

1,0802

ISK

islandská koruna

155,80

NOK

norská koruna

10,2595

BGN

bulharský lev

1,9558

CZK

česká koruna

25,772

HUF

maďarský forint

357,18

PLN

polský zlotý

4,4975

RON

rumunský lei

4,8745

TRY

turecká lira

8,5254

AUD

australský dolar

1,5638

CAD

kanadský dolar

1,5384

HKD

hongkongský dolar

9,4171

NZD

novozélandský dolar

1,6772

SGD

singapurský dolar

1,6080

KRW

jihokorejský won

1 339,97

ZAR

jihoafrický rand

17,7533

CNY

čínský juan

7,8448

HRK

chorvatská kuna

7,5688

IDR

indonéská rupie

16 963,10

MYR

malajsijský ringgit

4,9104

PHP

filipínské peso

58,343

RUB

ruský rubl

89,3792

THB

thajský baht

36,271

BRL

brazilský real

6,4936

MXN

mexické peso

24,2037

INR

indická rupie

88,4040


(1)  Zdroj: referenční směnné kurzy jsou publikovány ECB.


V Oznámení

ŘÍZENÍ TÝKAJÍCÍ SE PROVÁDĚNÍ POLITIKY HOSPODÁŘSKÉ SOUTĚŽE

Evropská komise

12.2.2021   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 49/7


Předběžné oznámení o spojení podniků

(Věc M.10152 — Temasek/Gategroup)

Věc, která může být posouzena zjednodušeným postupem

(Text s významem pro EHP)

(2021/C 49/07)

1.   

Komise dne 5. února 2021 obdržela oznámení o navrhovaném spojení podle článku 4 nařízení Rady (ES) č. 139/2004 (1).

Toto oznámení se týká těchto podniků:

Temasek Holdings (Private) Limited („Temasek“, Singapur),

gategroup Holding AG („Gategroup“, Švýcarsko), v současnosti společně kontrolovaného podniky Temasek a RRJ Capital Master Fund III, L.P. („RRJ“, Hongkong).

Podnik Temasek získává ve smyslu čl. 3 odst. 1 písm. b) nařízení o spojování výhradní kontrolu nad celým podnikem Gategroup.

Spojení se uskutečňuje na základě smlouvy či jiným způsobem.

2.   

Předmětem podnikání příslušných podniků je:

Temasek: investiční společnost se sídlem v Singapuru, působící zejména v Singapuru a jinde v Asii. Její investice pokrývají široké spektrum odvětví, včetně finančních služeb, telekomunikací, sdělovacích prostředků, dopravy, nemovitostí, energetiky a věd o živé přírodě,

Gategroup: působí v oblasti poskytování cateringu a maloobchodních služeb na palubách letadel a souvisejících služeb. Skupina Gategroup působí ve více než 60 zemích na všech kontinentech, včetně EHP.

3.   

Komise po předběžném posouzení zjistila, že by oznamovaná transakce mohla spadat do působnosti nařízení o spojování. Konečné rozhodnutí v tomto ohledu však zůstává vyhrazeno.

V souladu se sdělením Komise o zjednodušeném postupu ohledně některých spojování podle nařízení Rady (ES) č. 139/2004 (2) je třeba uvést, že tato věc může být posouzena podle postupu stanoveného sdělením.

4.   

Komise vyzývá zúčastněné třetí strany, aby jí k navrhované transakci předložily své případné připomínky.

Připomínky musí být Komisi doručeny nejpozději do deseti dnů po zveřejnění tohoto oznámení. Je třeba vždy uvést toto číslo jednací:

M.10152 — Temasek/Gategroup

Připomínky lze Komisi zaslat e-mailem, faxem nebo poštou. Použijte tyto kontaktní informace:

E-mail: COMP-MERGER-REGISTRY@ec.europa.eu

Fax +32 22964301

Poštovní adresa:

Commission européenne / Europese Commissie

Direction générale de la concurrence

Greffe des concentrations

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË


(1)  Úř. věst. L 24, 29.1.2004, s. 1 („nařízení o spojování“).

(2)  Úř. věst. C 366, 14.12.2013, s. 5.