|
ISSN 1725-5074 doi:10.3000/17255074.L_2011.097.ces |
||
|
Úřední věstník Evropské unie |
L 97 |
|
|
||
|
České vydání |
Právní předpisy |
Ročník 54 |
|
|
|
|
|
(1) Text s významem pro EHP |
|
CS |
Akty, jejichž název není vytištěn tučně, se vztahují ke každodennímu řízení záležitostí v zemědělství a obecně platí po omezenou dobu. Názvy všech ostatních aktů jsou vytištěny tučně a předchází jim hvězdička. |
II Nelegislativní akty
NAŘÍZENÍ
|
12.4.2011 |
CS |
Úřední věstník Evropské unie |
L 97/1 |
PROVÁDĚCÍ NAŘÍZENÍ RADY (EU) č. 348/2011
ze dne 8. dubna 2011,
kterým se provádí nařízení (ES) č. 560/2005, kterým se ukládají některá zvláštní omezující opatření namířená proti některým osobám a subjektům vzhledem k situaci v Pobřeží slonoviny
RADA EVROPSKÉ UNIE,
s ohledem na nařízení Rady (ES) č. 560/2005 ze dne 12. dubna 2005, kterým se ukládají některá zvláštní omezující opatření namířená proti některým osobám a subjektům vzhledem k situaci v Pobřeží slonoviny (1), a zejména na čl. 11a odst. 2 uvedeného nařízení,
vzhledem k těmto důvodům:
|
(1) |
Dne 12. dubna 2005 přijala Rada nařízení (ES) č. 560/2005. |
|
(2) |
Vzhledem k vývoji situace v Pobřeží slonoviny by měl být změněn seznam osob a subjektů, na něž se vztahují omezující opatření, uvedený v příloze IA nařízení (ES) č. 560/2005, |
PŘIJALA TOTO NAŘÍZENÍ:
Článek 1
Subjekty uvedené v příloze tohoto nařízení se vyjímají ze seznamu obsaženého v příloze IA nařízení (ES) č. 560/2005.
Článek 2
Toto nařízení vstupuje v platnost dnem vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.
Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.
V Bruselu dne 8. dubna 2011.
Za Radu
předseda
MARTONYI J.
PŘÍLOHA
SUBJEKTY PODLE ČLÁNKU 1
|
1. |
SIR (Société Ivoirienne de Raffinage) (státní rafinérský podnik) |
|
2. |
Port Autonome d’Abidjan (státní podnik spravující abidžanský přístav) |
|
3. |
Port Autonome de San Pedro (státní podnik spravující přístav v San Pedru) |
|
4. |
CGFCC (Comité de Gestion de la Filière Café et Cacao) (Rada pro správu odvětví kávy a kakaa) |
|
12.4.2011 |
CS |
Úřední věstník Evropské unie |
L 97/3 |
NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) č. 349/2011
ze dne 11. dubna 2011,
kterým se provádí nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1338/2008 o statistice Společenství v oblasti veřejného zdraví a bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, pokud jde o statistiku pracovních úrazů
(Text s významem pro EHP)
EVROPSKÁ KOMISE,
s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,
s ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1338/2008 ze dne 16. prosince 2008 o statistice Společenství v oblasti veřejného zdraví a bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (1), a zejména na čl. 9 odst. 1 uvedeného nařízení,
vzhledem k těmto důvodům:
|
(1) |
Nařízení (ES) č. 1338/2008 stanovilo společný rámec pro systematické vypracovávání evropské statistiky o veřejném zdraví a bezpečnosti a ochraně zdraví při práci. |
|
(2) |
Podle čl. 9 odst. 1 nařízení (ES) č. 1338/2008 je pro stanovení údajů a metadat, které se mají poskytovat o pracovních úrazech zahrnutých v příloze IV uvedeného nařízení, a pro stanovení referenčních období, intervalů a lhůt pro jejich poskytování zapotřebí přijmout prováděcí opatření. |
|
(3) |
S důvěrnými údaji zasílanými členskými státy Komisi (Eurostatu) by se mělo nakládat v souladu se zásadou statistické důvěrnosti stanovenou nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 223/2009 ze dne 11. března 2009 o evropské statistice (2) a v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 45/2001 ze dne 18. prosince 2000 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů orgány a institucemi Společenství a o volném pohybu těchto údajů (3). |
|
(4) |
V souladu s článkem 6 nařízení (ES) č. 1338/2008 byla provedena a vyhodnocena analýza nákladů a přínosů. |
|
(5) |
Opatření stanovená tímto nařízením jsou v souladu se stanoviskem Výboru pro evropský statistický systém, |
PŘIJALA TOTO NAŘÍZENÍ:
Článek 1
Definice
Pro účely tohoto nařízení se rozumí:
|
a) |
„pracovním úrazem“ jednotlivá událost při plnění pracovních úkolů, která vede k poškození tělesného nebo duševního zdraví. Slovní spojení „při plnění pracovních úkolů“ znamená při výkonu zaměstnání nebo v průběhu doby strávené v práci. To zahrnuje dopravní nehody, ke kterým dojde při plnění pracovních úkolů, avšak nikoli dopravní nehody, ke kterým dojde během přesunu z místa bydliště na pracoviště a zpět; |
|
b) |
„smrtelným pracovním úrazem“ úraz, který vede ke smrti oběti v průběhu jednoho roku od úrazu; |
|
c) |
„hospodářskou činností zaměstnavatele“ hlavní „hospodářská“ činnost místní jednotky podniku, v němž zaměstnanec pracuje; |
|
d) |
„věkem“ věk oběti v době úrazu; |
|
e) |
„druhem poranění“ fyzické následky pro oběť úrazu; |
|
f) |
„zeměpisným umístěním“ územní jednotka, v níž k úrazu došlo; |
|
g) |
„velikostí podniku“ počet zaměstnanců (v přepočtu na plný pracovní úvazek) pracujících v místní jednotce podniku, v němž zaměstnanec pracuje; |
|
h) |
„národností oběti“ státní příslušnost; |
|
i) |
„počtem dnů pracovní neschopnosti“ počet kalendářních dnů, během nichž zaměstnanec není schopen pracovat v důsledku pracovního úrazu; |
|
j) |
„místem výkonu práce“ obvyklé nebo, případně, občasné místo/pozice, na kterém se zaměstnanec v době úrazu zdržoval; |
|
k) |
„pracovním prostředím“ pracoviště, pracovní prostory nebo celkové prostředí, v němž k úrazu došlo; |
|
l) |
„pracovním procesem“ hlavní druh práce nebo úkolu (všeobecné činnosti), který zaměstnanec vykonával v době úrazu; |
|
m) |
„specifickou tělesnou činností“ konkrétní tělesná činnost, kterou zaměstnanec vykonával v okamžiku, kdy se úraz stal; |
|
n) |
„hmotným činitelem souvisejícím se specifickou tělesnou činností“ nářadí, předmět nebo nástroj, který zaměstnanec používal, když se úraz stal; |
|
o) |
„odchylkou“ poslední událost, která vybočila z normálu a vedla k úrazu; |
|
p) |
„hmotným činitelem souvisejícím s odchylkou“ nářadí, předmět nebo nástroj, který sehrál roli při abnormální události; |
|
q) |
„stykem – způsobem poranění“ způsob, jakým byl zaměstnanec poraněn (tělesné poranění nebo duševní trauma) hmotným činitelem, který zranění způsobil; |
|
r) |
„hmotným činitelem souvisejícím se stykem“ předmět, nářadí nebo nástroj, se kterým zaměstnanec přišel do styku, anebo způsob, jakým došlo k poškození duševního zdraví. |
Článek 2
Požadované údaje
1. Členské státy předají Komisi (Eurostatu) mikrodata o osobách, které během referenčního období utrpěly úraz při plnění pracovních úkolů, a s nimi související metadata. Seznam proměnných, které mají být předávány Komisi (Eurostatu), stejně jako označení, zda se jedná o povinnou nebo nepovinnou proměnnou, a první rok, za který se údaje předávají, jsou uvedeny v příloze I.
2. Poskytování údajů o pracovních úrazech osob samostatně výdělečně činných, vypomáhajících rodinných příslušníků a studentů je dobrovolné.
3. Poskytování údajů o pracovních úrazech, které jsou podle vnitrostátních právních předpisů důvěrné, jak je uvedeno v příloze II, je dobrovolné.
4. Údaje o pracovních úrazech, k nimž došlo během referenčního roku, by měly pocházet pokud možno z registrů a jiných správních zdrojů. Pokud to není možné, mezery v pokrytí údajů lze odstranit pomocí odhadování a přisuzování, i když bude založeno na údajích získaných průzkumem a nikoliv z konkrétních případů.
Článek 3
Referenční období
Referenčním obdobím je kalendářní rok, ve kterém byly úrazy oznámeny příslušným vnitrostátním orgánům.
Článek 4
Metadata
1. Zároveň s poskytovanými údaji předávají členské státy Komisi (Eurostatu) každoroční ověření a aktualizaci metadat.
2. Metadata se předávají v souladu se standardní šablonou stanovenou Komisí (Eurostatem) a zahrnují položky uvedené v příloze III.
Článek 5
Předávání údajů a metadat Komisi (Eurostatu)
1. Členské státy zasílají údaje a metadata v souladu se standardem pro jejich výměnu stanoveným Komisí (Eurostatem), a to do osmnácti měsíců po skončení referenčního období.
2. Údaje a metadata se Komisi (Eurostatu) předávají v elektronické podobě, prostřednictvím jednotného kontaktního místa v Komisi (Eurostatu).
Článek 6
Vstup v platnost
Toto nařízení vstupuje v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.
Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.
V Bruselu dne 11. dubna 2011.
Za Komisi
José Manuel BARROSO
předseda
(1) Úř. věst. L 354, 31.12.2008, s. 70.
PŘÍLOHA I
SEZNAM PROMĚNNÝCH
Evropská statistika pracovních úrazů (ESAW) – proměnné pro fázi I a II
|
Proměnné |
Specifikace |
První rok předávání údajů |
|
Evidenční číslo případu |
Jedinečné evidenční číslo sloužící k identifikaci každého jednotlivého záznamu a zajišťující, aby každý záznam představoval samostatný pracovní úraz. Předčíslí zvoleného formátu evidenčního čísla musí být tvořeno čtyřmi číslicemi roku, ve kterém byl úraz oznámen příslušným vnitrostátním orgánům. |
2013 |
|
Hospodářská činnost zaměstnavatele |
Čtyřciferný číselný kód podle klasifikace NACE Rev.2. (1) |
2013 pro odvětví A a C – N NACE Rev.2 2015 pro odvětví B a O – S NACE Rev.2. |
|
Povolání oběti úrazu |
Dvouciferný číselný kód podle klasifikace ISCO-08. |
2013 |
|
Věk oběti úrazu |
Dvouciferné číslo. |
2013 |
|
Pohlaví oběti úrazu |
Jednociferný kód. |
2013 |
|
Druh poranění |
Trojciferná verze klasifikace ESAW pro „druh poranění“ podle metodiky ESAW. |
2013 |
|
Poraněná část těla |
Dvouciferná verze klasifikace pro „poraněnou část těla“ podle metodiky ESAW. |
2013 |
|
Zeměpisné umístění úrazu |
Pěticiferný kód podle klasifikace NUTS. (2) |
2013 |
|
Datum úrazu |
Číselná proměnná uváděná ve tvaru rok, měsíc, den. |
2013 |
|
Čas úrazu |
Dvouciferná proměnná popisující časové intervaly v hodinách podle metodiky ESAW. |
nepovinné |
|
Velikost podniku |
Kategorie podle metodiky ESAW. |
nepovinné |
|
Státní příslušnost oběti úrazu |
Kategorie podle metodiky ESAW. |
nepovinné |
|
Pracovní poměr oběti úrazu |
Kategorie podle metodiky ESAW. |
2013 |
|
Počet dnů pracovní neschopnosti |
Kategorie podle metodiky ESAW. Pro označení trvalé pracovní neschopnosti a smrtelného úrazu se používají specifické kódy. |
2013 |
|
Váha dat podle ESAW |
Použije se v případě, že členský stát ke sběru údajů o úrazech používá výběrový soubor a/nebo chce korigovat nedostatečné vykazování. Pokud se výše uvedený postup nepoužívá, uvede se standardní hodnota 1. |
2013 |
Proměnné ESAW pro fázi III týkající se příčin a okolností
|
Proměnné |
Specifikace |
První rok předávání údajů |
||
|
Kategorie podle metodiky ESAW. |
2015 (*1) |
||
|
Trojciferná verze klasifikace pro „pracovní prostředí“ podle metodiky ESAW. |
2015 (*1) |
||
|
Dvouciferná verze klasifikace pro „pracovní proces“ podle metodiky ESAW. |
2015 (*1) |
||
|
Dvouciferná verze klasifikace pro „specifickou tělesnou činnost“ podle metodiky ESAW. |
2015 (*1) |
||
|
Dvouciferná verze klasifikace pro „odchylku“ podle metodiky ESAW. |
2015 (*1) |
||
|
Dvouciferná verze klasifikace pro „styk – způsob poranění“ podle metodiky ESAW. |
2015 (*1) |
||
|
Čtyřciferná verze klasifikace pro „hmotný činitel“ podle metodiky ESAW. |
2015 (*1) |
||
|
Čtyřciferná verze klasifikace pro „hmotný činitel“ podle metodiky ESAW. |
2015 (*1) |
||
|
Čtyřciferná verze klasifikace pro „hmotný činitel“ podle metodiky ESAW. |
2015 (*1) |
||
|
Váha dat týkajících se příčin a okolností |
Použije se v případě, že členský stát používá ke kódování proměnných o příčinách a okolnostech v rámci fáze III ESAW doplňkový výběrový soubor. Pokud se výše uvedený postup nepoužívá, uvede se standardní hodnota 1. |
2015 |
(1) Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1893/2006 ze dne 20. prosince 2006, kterým se zavádí statistická klasifikace ekonomických činností NACE Revize 2 a kterým se mění nařízení Rady (EHS) č. 3037/90 a některá nařízení ES o specifických statistických oblastech (Úř. věst. L 393, 30.12.2006, s. 1).
(2) Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1059/2003 ze dne 26. května 2003 o zavedení společné klasifikace územních statistických jednotek (NUTS), (Úř. věst. L 154, 21.6.2003, s. 1).
(*1) Povinně se předávají přinejmenším tři z devíti proměnných
PŘÍLOHA II
SEZNAM PROFESÍ, S NIMIŽ SPOJENÉ ÚDAJE JSOU DŮVĚRNÉ A ZASÍLAJÍ SE NEPOVINNĚ
|
|
Podle klasifikace ISCO-08:
|
|
|
Podle klasifikace NACE Rev.2:
|
PŘÍLOHA III
METADATA
V případě potřeby, a má-li to význam pro úplné pochopení údajů ESAW, popisují metadata tyto položky:
|
— |
zahrnutou populaci podle odvětví, popřípadě dílčích odvětví klasifikace NACE Rev.2 a pracovní poměr zaměstnance, |
|
— |
informace o profesích/činnostech, s nimiž související údaje jsou podle vnitrostátních právních předpisů důvěrné a nemohou být předávány, |
|
— |
procentuální míry nahlašování pracovních úrazů, které se mají použít pro korekci nedostatečného vykazování, |
|
— |
pokrytí jednotlivých druhů úrazů podle metodiky ESAW, |
|
— |
metodu výběru vzorků – pokud byla uplatněna – použitou při přípravě sběru mikroúdajů, |
|
— |
metodu výběru vzorků – pokud byla uplatněna – použitou při kódování proměnných o příčinách a okolnostech, |
|
— |
počet smrtelných dopravních nehod a smrtelných nehod v jakémkoliv dopravním prostředku během cesty při plnění pracovních úkolů v případě osob, které nejsou zaměstnány v odvětví H „Doprava“ podle klasifikace NACE Rev.2, |
|
— |
informace o jakékoliv vnitrostátní zvláštnosti, která je pro výklad a sestavování srovnatelných statistik a ukazatelů zásadní. |
|
12.4.2011 |
CS |
Úřední věstník Evropské unie |
L 97/9 |
NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) č. 350/2011
ze dne 11. dubna 2011,
kterým se mění nařízení (ES) č. 1251/2008, pokud jde o požadavky pro uvádění na trh v případě zásilek ústřic obrovských určených pro členské státy nebo jejich části, kde existují vnitrostátní opatření týkající se nákazy Ostreid herpesvirus 1 μνar (OsHV-1 μνar) schválená rozhodnutím 2010/221/EU
(Text s významem pro EHP)
EVROPSKÁ KOMISE,
s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,
s ohledem na směrnici Rady 2006/88/ES ze dne 24. října 2006 o veterinárních požadavcích na živočichy pocházející z akvakultury a produkty akvakultury a o prevenci a tlumení některých nákaz vodních živočichů (1), a zejména na čl. 61 odst. 3 uvedené směrnice,
vzhledem k těmto důvodům:
|
(1) |
Nařízení Komise (ES) č. 1251/2008 ze dne 12. prosince 2008, kterým se provádí směrnice Rady 2006/88/ES, pokud jde o podmínky a požadavky na osvědčení pro uvádění živočichů pocházejících z akvakultury a produktů akvakultury na trh a pro jejich dovoz do Společenství, a kterým se stanoví seznam druhů přenašečů (2), stanoví požadavky pro uvádění na trh, včetně požadavků na veterinární osvědčení, pro přesuny živočichů pocházejících z akvakultury do oblastí, kterých se týkají vnitrostátní opatření schválená rozhodnutím Komise 2010/221/EU ze dne 15. dubna 2010, kterým se schvalují vnitrostátní opatření pro omezení dopadu některých nákaz živočichů pocházejících z akvakultury a volně žijících vodních živočichů podle článku 43 směrnice Rady 2006/88/ES (3). |
|
(2) |
Od roku 2008 došlo v některých oblastech Irska, Francie a Spojeného království ke zvýšenému úhynu ústřic obrovských (Crassostrea gigas). Epizootologická šetření provedená v roce 2009 naznačila, že zásadní roli ve zvýšení úhynu hrál nově popsaný kmen nákazy Ostreid herpesvirus-1 (OsHV-1), jmenovitě OsHV-1 μνar. |
|
(3) |
S cílem zabránit dalšímu šíření nákazy OsHV-1 μνar bylo přijato nařízení Komise (EU) č. 175/2010 ze dne 2. března 2010, kterým se provádí směrnice Rady 2006/88/ES, pokud jde o opatření pro omezení zvýšeného úhynu ústřic druhu Crassostrea gigas v souvislosti se zjištěním nákazy Ostreid herpesvirus 1 μνar (OsHV-1 μνar) (4). To zavedlo opatření pro omezení šíření uvedené nákazy a je použitelné do 30. dubna 2011. |
|
(4) |
Rozhodnutí 2010/221/EU, které bylo nedávno změněno rozhodnutím Komise 2011/187/EU (5), umožňuje členským státům uvedeným v příloze III rozhodnutí ukládat požadavky pro uvádění na trh při přesunu ústřic obrovských do oblastí, kterých se týkají schválené programy dozoru, aby se zabránilo zavlečení nákazy OsHV-1 μνar do uvedených oblastí. Z důvodu jasnosti a zjednodušení právních předpisů Unie by příslušné požadavky pro uvádění na trh měly být stanoveny v nařízení (ES) č. 1251/2008. |
|
(5) |
S cílem zabránit zavlečení nákazy OsHV-1 μνar do členských států nebo jejich částí uvedených v příloze III rozhodnutí 2010/221/EU by zásilky ústřic obrovských určené pro využití při chovu nebo pro sádkovací oblasti, a dále určené pro střediska pro odesílání, střediska pro čištění nebo podobná zařízení před lidskou spotřebou, které jsou dovezeny do členských států nebo jejich částí, měly mít původ v oblasti s rovnocenným nákazovým statusem. |
|
(6) |
Aby se zajistilo splnění uvedených požadavků, mělo by tyto zásilky doprovázet veterinární osvědčení obsahující nezbytná potvrzení. |
|
(7) |
Nařízení (ES) č. 1251/2008 by proto mělo být odpovídajícím způsobem změněno. |
|
(8) |
Je vhodné zavést přechodná opatření, která by členským státům a zpracovatelskému průmyslu umožnila přijmout nezbytná opatření pro splnění požadavků stanovených v tomto nařízení. |
|
(9) |
Aby se zabránilo dalšímu šíření nákazy OsHV-1 μνar, mělo by se toto nařízení používat ihned po dni ukončení platnosti nařízení (EU) č. 175/2010. |
|
(10) |
Opatření stanovená tímto nařízením jsou v souladu se stanoviskem Stálého výboru pro potravinový řetězec a zdraví zvířat, |
PŘIJALA TOTO NAŘÍZENÍ:
Článek 1
Nařízení (ES) č. 1251/2008 se mění takto:
|
1) |
V článku 1 se písmeno b) odrážka ii) nahrazuje tímto:
|
|
2) |
V čl. 8a odst. 1 písm. a) se doplňuje nová odrážka iii), která zní:
|
|
3) |
Vkládá se nový článek 8b, který zní: „Článek 8b Živí měkkýši určení pro střediska pro odesílání, střediska pro čištění nebo podobná zařízení před lidskou spotřebou v členských státech a jejich částech, kde existují vnitrostátní opatření schválená rozhodnutím 2010/221/EU 1. K zásilkám živých měkkýšů určených pro střediska pro odesílání, střediska pro čištění a podobná zařízení před lidskou spotřebou musí být připojeno veterinární osvědčení vyplněné podle vzoru stanoveného v části B přílohy II a vysvětlivek uvedených v příloze V, pokud živočichové:
2. Zásilky živých měkkýšů uvedených v odstavci 1 musí být v souladu s veterinárními požadavky stanovenými ve vzoru veterinárního osvědčení a s vysvětlivkami, jak je uvedeno v uvedeném odstavci. 3. Tento článek se nevztahuje na zásilky určené pro střediska pro odesílání, střediska pro čištění nebo podobná zařízení, která jsou vybavena systémem čištění odpadních vod schváleným příslušným orgánem, který:
|
|
4) |
Příloha II se nahrazuje přílohou tohoto nařízení. |
Článek 2
1. Na přechodné období do 15. května 2011 mohou být zásilky ústřic obrovských, které jsou doprovázeny veterinárními osvědčeními vydanými v souladu s částmi A nebo B přílohy II nařízení (ES) č. 1251/2008 před zavedením změn na základě tohoto nařízení a veterinárními osvědčeními vydanými v souladu s přílohou II nařízení (EU) č. 175/2010, nadále uváděny na trh za předpokladu, že budou doručeny na místo konečného určení před uvedeným datem.
2. Na přechodné období do 1. července 2012 mohou být zásilky živočichů pocházejících z akvakultury, které jsou doprovázeny veterinárními osvědčeními vydanými v souladu s částmi A nebo B přílohy II nařízení (ES) č. 1251/2008 před zavedením změn na základě tohoto nařízení, nadále uváděny na trh za předpokladu, že veterinární osvědčení týkající se nákazy OsHV-1 μνar uvedené v části II uvedených certifikátů se neuplatní a zásilky budou doručeny na místo konečného určení před uvedeným datem.
Článek 3
Toto nařízení vstupuje v platnost třetím dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.
Použije se od 1. května 2011.
Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.
V Bruselu dne 11. dubna 2011.
Za Komisi
José Manuel BARROSO
předseda
(1) Úř. věst. L 328, 24.11.2006, s. 14.
(2) Úř. věst. L 337, 16.12.2008, s. 41.
(3) Úř. věst. L 98, 20.4.2010, s. 7.
PŘÍLOHA
„PŘÍLOHA II
ČÁST A
Vzor veterinárního osvědčení pro uvádění živočichů pocházejících z akvakultury na trh pro účely chovu, sádkování, rybářské oblasti vysazování a slovu, otevřená zařízení sloužící k okrasným účelům a k doplnění stavů
ČÁST B
Vzor veterinárního osvědčení pro uvádění na trh živočichů pocházejících z akvakultury nebo produktů akvakultury určených pro další zpracování, střediska pro odesílání a střediska pro čištění a podobná zařízení před lidskou spotřebou
ČÁST C
Seznam druhů vnímavých k nákazám, pro něž jsou schválena vnitrostátní opatření podle rozhodnutí 2010/221/EU
|
Nákaza |
Vnímavé druhy |
|
Jarní virémie kaprů (SVC) |
Tostolobec pestrý (Aristichthys nobilis), karas stříbřitý (Carassius auratus), karas obecný (Carassius carassius), amur bílý (Ctenopharyngodon idellus), kapr obecný a kapr koi (Cyprinus carpio), tostolobik bílý (Hypophthalmichthys molitrix), sumec velký (Silurus glanis), lín obecný (Tinca tinca) a jelec jesen (Leuciscus idus). |
|
Bakteriální onemocnění ledvin (BKD) |
Čeleď: lososovití |
|
Infekční nekróza slinivky (IPN) |
Pstruh duhový (Oncorhynchus mykiss), siven americký (Salvelinus fontinalis), pstruh obecný (Salmo trutta), losos obecný (Salmo salar) a (Oncorhynchus spp.), maréna severní (Coregonus lavaretus). |
|
Nákaza Gyrodactylus salaris |
Losos obecný (Salmo salar), pstruh duhový (Oncorhynchus mykiss), siven alpský (Salvelinus alpinus), siven americký (Salvelinus fontinalis), lipan podhorní (Thymallus thymallus), siven obrovský (Salvelinus namaycush) a pstruh obecný (Salmo trutta). |
|
Ostreid herpesvirus 1 μνar (OsHV-1 μνar) |
Ústřice obrovská (Crassostrea gigas)“ |
|
12.4.2011 |
CS |
Úřední věstník Evropské unie |
L 97/20 |
PROVÁDĚCÍ NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) č. 351/2011
ze dne 11. dubna 2011,
o změně nařízení (EU) č. 297/2011, kterým se stanoví zvláštní podmínky pro dovoz krmiv a potravin pocházejících nebo odesílaných z Japonska po havárii v jaderné elektrárně Fukušima
(Text s významem pro EHP)
EVROPSKÁ KOMISE,
s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,
s ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 178/2002 ze dne 28. ledna 2002, kterým se stanoví obecné zásady a požadavky potravinového práva, zřizuje se Evropský úřad pro bezpečnost potravin a stanoví postupy týkající se bezpečnosti potravin (1), a zejména na čl. 53 odst. 1 písm. b) bod ii) uvedeného nařízení,
vzhledem k těmto důvodům:
|
(1) |
Článek 53 nařízení (ES) č. 178/2002 stanoví možnost přijetí vhodných mimořádných opatření Unie u potravin a krmiv dovážených ze třetí země za účelem ochrany lidského zdraví, zdraví zvířat nebo životního prostředí, pokud se nelze s rizikem úspěšně vypořádat pomocí opatření přijatých jednotlivými členskými státy. |
|
(2) |
Po havárii v jaderné elektrárně Fukušima dne 11. března 2011 byla Komise informována o tom, že úrovně radionuklidů v některých potravinových výrobcích pocházejících z Japonska, jako například v mléce a špenátu, přesáhly akční hladiny stanovené pro potraviny a použitelné v Japonsku. Tato kontaminace může představovat hrozbu pro lidské zdraví a zdraví zvířat v Unii, proto bylo dne 25. března 2011 přijato prováděcí nařízení Komise (EU) č. 297/2011, kterým se stanoví zvláštní podmínky pro dovoz krmiv a potravin pocházejících nebo odesílaných z Japonska po havárii v jaderné elektrárně Fukušima (2). |
|
(3) |
Nařízení (EU) č. 297/2011 stanoví požadavky na kontrolu před vývozem, kterou provádějí příslušné japonské orgány. Odpovědné japonské orgány stanovily akční hladiny jódu, cesia a plutonia v potravinách. Komise byla o těchto akčních hladinách platných v Japonsku informována dne 17. března 2011, bylo jí však sděleno, že tyto akční hladiny byly přijaty přechodně jako dočasné regulační hodnoty. Japonské orgány rovněž Komisi sdělily, že výrobky, jejichž uvádění na trh je zakázáno v Japonsku, nesmějí být ani vyváženy. Nyní je zřejmé, že tyto akční hladiny budou v Japonsku platné delší dobu. V zájmu zajištění souladu mezi kontrolami před vývozem, které provádějí japonské orgány, a kontrolami hladiny radionuklidů, které se při vstupu do EU provádějí u krmiv a potravin pocházejících či odesílaných z Japonska, by proto bylo vhodné uplatňovat v EU dočasně stejné maximální hladiny radionuklidů v krmivech a potravinách z Japonska, jako jsou akční hladiny použitelné v Japonsku, dokud budou tyto hodnoty nižší než hodnoty EU. |
|
(4) |
Tímto nařízením nejsou dotčeny vědecky prokázané úrovně, jež jsou stanoveny v nařízení Rady (Euratom) č. 3954/87 a nařízeních Komise (Euratom) č. 944/89 a (Euratom) č. 770/90 a mají být použity v případě budoucí jaderné havárie nebo při jakékoli jiné radiační mimořádné situaci, jež zasáhne území EU. Toto nařízení používá pro isotopy stroncia hodnoty stanovené v nařízení (Euratom) č. 3954/87, protože v Japonsku tyto hodnoty nebyly stanoveny. |
|
(5) |
Vzhledem k tomu, že v současné době existují důkazy o tom, že krmiva a potraviny z určitých oblastí Japonska jsou kontaminovány radionuklidy jódu 131, cesia 134 a cesia 137, a protože nic nenasvědčuje tomu, že by krmiva a potraviny pocházející nebo odesílané z Japonska byly kontaminovány jinými radionuklidy, je vhodné omezit povinné kontroly na jód 131, cesium 134 a cesium 137. Členské státy mohou rovněž dobrovolně provádět analýzy přítomnosti jiných radionuklidů, chtějí-li takové informace o možné přítomnosti těchto jiných radionuklidů shromažďovat. Je proto vhodné uvést v příloze II tohoto nařízení stávající maximální úrovně radionuklidů stroncia, plutonia a transplutonia podle právních předpisů EU nebo jejich akční hladiny uplatňované v Japonsku. |
|
(6) |
Je proto vhodné odpovídajícím způsobem změnit nařízení (EU) 297/2011. |
|
(7) |
Opatření tohoto nařízení jsou v souladu se stanoviskem Stálého výboru pro potravinový řetězec a zdraví zvířat, |
PŘIJALA TOTO NAŘÍZENÍ:
Článek 1
Nařízení (EU) 297/2011 se mění takto
|
(1) |
Článek 2 se mění takto
|
|
(2) |
Článek 7 se nahrazuje tímto: „Článek 7 Nevyhovující produkty Krmiva a potraviny pocházející nebo odesílané z Japonska, jež neodpovídají požadavkům na maximální úrovně stanovené v příloze II, nesmí být uvedeny na trh. Takové nevyhovující potraviny a krmiva musí být bezpečně odstraněny nebo vráceny do země původu.“ |
|
(3) |
Příloha se nahrazuje zněním uvedeným v příloze I tohoto nařízení. |
|
(4) |
Doplňuje se nová příloha II, jejíž znění je uvedeno v příloze II této směrnice. |
Článek 2
Vstup v platnost
Toto nařízení vstupuje v platnost prvním dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.
Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.
V Bruselu dne 11. dubna 2011.
Za Komisi
José Manuel BARROSO
předseda
PŘÍLOHA II
Maximální úrovně pro potraviny (1) (Bq/kg)
|
|
Potraviny pro kojence a malé děti |
Mléko a mléčné výrobky |
Jiné potraviny, s výjimkou tekutých potravin |
Tekuté potraviny |
|
Suma izotopů stroncia, zejména Sr-90 |
75 |
125 |
750 |
125 |
|
Suma izotopů jódu, zejména I-131 |
100 (2) |
300 (3) |
2 000 |
300 (3) |
|
Suma izotopů plutonia a transplutoniových prvků vysílajících záření alfa, zejména Pu-239, Am-241 |
1 |
1 (3) |
10 (3) |
1 (3) |
|
Suma všech ostatních nuklidů s poločasem přeměny překračujícím 10 dnů, zejména Cs-134 a Cs-137, s výjimkou C-14 a H-3 |
200 (3) |
200 (3) |
500 (3) |
200 (3) |
Maximální úrovně pro krmiva (4) (Bq/kg)
|
|
Krmiva |
|
Suma Cs-134 a Cs-137 |
500 (5) |
|
Suma izotopů jódu, zejména I-131 |
2 000 (6) |
(1) Úroveň použitelná pro koncentráty nebo dehydratované produkty je vypočtena na základě rozředěného produktu připraveného ke spotřebě.
(2) Aby byl zajištěn soulad s akčními hladinami uplatňovanými v současné době v Japonsku, nahrazují tyto hodnoty dočasně hodnoty stanovené v nařízení Rady (Euratom) 3954/87.
(3) Aby byl zajištěn soulad s akčními hladinami uplatňovanými v současné době v Japonsku, nahrazuje tato hodnota dočasně hodnotu stanovenou v nařízení Rady (Euratom) 770/90.
(4) Maximální úroveň se vztahuje na krmivo s 12 % obsahem vlhkosti.
(5) Aby byl zajištěn soulad s akčními hladinami uplatňovanými v současné době v Japonsku, nahrazuje tato hodnota dočasně hodnotu stanovenou v nařízení Rady (Euratom) 770/90.
(6) Tato hodnota je stanovena dočasně a je stejná jako pro potraviny, dokud nebudou posouzeny faktory přenosu jódu z krmiv do potravinových výrobků.
|
12.4.2011 |
CS |
Úřední věstník Evropské unie |
L 97/24 |
PROVÁDĚCÍ NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) č. 352/2011
ze dne 11. dubna 2011
o stanovení paušálních dovozních hodnot pro určení vstupní ceny některých druhů ovoce a zeleniny
EVROPSKÁ KOMISE,
s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,
s ohledem na nařízení Rady (ES) č. 1234/2007 ze dne 22. října 2007, kterým se stanoví společná organizace zemědělských trhů a zvláštní ustanovení pro některé zemědělské produkty („jednotné nařízení o společné organizaci trhů“) (1),
s ohledem na nařízení Komise (ES) č. 1580/2007 ze dne 21. prosince 2007, kterým se stanoví prováděcí pravidla k nařízení Rady (ES) č. 2200/96, (ES) č. 2201/96 a (ES) č. 1182/2007 v odvětví ovoce a zeleniny (2), a zejména na čl. 138 odst. 1 uvedeného nařízení,
vzhledem k těmto důvodům:
Nařízení (ES) č. 1580/2007 stanoví na základě výsledků Uruguayského kola mnohostranných obchodních jednání kritéria, podle kterých má Komise stanovit paušální hodnoty pro dovoz ze třetích zemí, pokud jde o produkty a lhůty uvedené v části A přílohy XV uvedeného nařízení,
PŘIJALA TOTO NAŘÍZENÍ:
Článek 1
Paušální dovozní hodnoty uvedené v článku 138 nařízení (ES) č. 1580/2007 jsou stanoveny v příloze tohoto nařízení.
Článek 2
Toto nařízení vstupuje v platnost dnem 12. dubna 2011.
Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.
V Bruselu dne 11. dubna 2011.
Za Komisi, jménem předsedy,
José Manuel SILVA RODRÍGUEZ
generální ředitel pro zemědělství a rozvoj venkova
PŘÍLOHA
Paušální dovozní hodnoty pro určení vstupní ceny některých druhů ovoce a zeleniny
|
(EUR/100 kg) |
||
|
Kód KN |
Kódy třetích zemí (1) |
Paušální dovozní hodnota |
|
0702 00 00 |
JO |
68,6 |
|
MA |
44,0 |
|
|
TN |
106,6 |
|
|
TR |
88,7 |
|
|
ZZ |
77,0 |
|
|
0707 00 05 |
EG |
152,2 |
|
TR |
116,5 |
|
|
ZZ |
134,4 |
|
|
0709 90 70 |
MA |
80,0 |
|
TR |
85,5 |
|
|
ZA |
15,5 |
|
|
ZZ |
60,3 |
|
|
0805 10 20 |
EG |
48,0 |
|
IL |
78,6 |
|
|
MA |
46,4 |
|
|
TN |
48,9 |
|
|
TR |
73,9 |
|
|
ZZ |
59,2 |
|
|
0805 50 10 |
TR |
53,4 |
|
ZZ |
53,4 |
|
|
0808 10 80 |
AR |
77,8 |
|
BR |
71,5 |
|
|
CA |
91,3 |
|
|
CL |
85,3 |
|
|
CN |
96,7 |
|
|
MK |
50,2 |
|
|
NZ |
123,1 |
|
|
US |
131,4 |
|
|
UY |
65,6 |
|
|
ZA |
84,4 |
|
|
ZZ |
87,7 |
|
|
0808 20 50 |
AR |
89,4 |
|
CL |
108,4 |
|
|
CN |
73,5 |
|
|
US |
72,1 |
|
|
ZA |
103,4 |
|
|
ZZ |
89,4 |
|
(1) Klasifikace zemí stanovená nařízením Komise (ES) č. 1833/2006 (Úř. věst. L 354, 14.12.2006, s. 19). Kód „ ZZ “ znamená „jiného původu“.
|
12.4.2011 |
CS |
Úřední věstník Evropské unie |
L 97/26 |
PROVÁDĚCÍ NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) č. 353/2011
ze dne 11. dubna 2011,
kterým se mění reprezentativní ceny a dodatečná dovozní cla pro některé produkty v odvětví cukru stanovená nařízením (EU) č. 867/2010 na hospodářský rok 2010/11
EVROPSKÁ KOMISE,
s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,
s ohledem na nařízení Rady (ES) č. 1234/2007 ze dne 22. října 2007, kterým se stanoví společná organizace zemědělských trhů a zvláštní ustanovení pro některé zemědělské produkty (jednotné nařízení o společné organizaci trhů) (1),
s ohledem na nařízení Komise (ES) č. 951/2006 ze dne 30. června 2006, kterým se stanoví prováděcí pravidla k nařízení Rady (EHS) č. 318/2006, pokud jde o obchod s třetími zeměmi v odvětví cukru (2), a zejména na čl. 36 odst. 2 druhý pododstavec druhou větu uvedeného nařízení,
vzhledem k těmto důvodům:
|
(1) |
Částky reprezentativních cen a dodatečných cel použitelné při vývozu bílého cukru, surového cukru a některých sirupů na hospodářský rok 2010/11 byly stanoveny nařízením Komise (EU) č. 867/2010 (3). Tyto ceny a tato cla byly naposledy pozměněné nařízením Komise (EU) č. 347/2011 (4). |
|
(2) |
Údaje, jež má Komise momentálně k dispozici, vedou ke změně uvedených částek v souladu s pravidly a postupy stanovenými nařízením (ES) č. 951/2006, |
PŘIJALA TOTO NAŘÍZENÍ:
Článek 1
Reprezentativní ceny a dodatečná dovozní cla pro produkty uvedené v článku 36 nařízení (ES) č. 951/2006 stanovené nařízením (EU) č. 867/2010 na hospodářský rok 2010/11 se mění a jsou uvedeny v příloze tohoto nařízení.
Článek 2
Toto nařízení vstupuje v platnost dnem 12. dubna 2011.
Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.
V Bruselu dne 11. dubna 2011.
Za Komisi, jménem předsedy,
José Manuel SILVA RODRÍGUEZ
generální ředitel pro zemědělství a rozvoj venkova
(1) Úř. věst. L 299, 16.11.2007, s. 1.
(2) Úř. věst. L 178, 1.7.2006, s. 24.
PŘÍLOHA
Pozměněné reprezentativní ceny a pozměněná dodatečná dovozní cla pro bílý cukr, surový cukr a produkty kódu KN 1702 90 95 ode dne 12. dubna 2011
|
(EUR) |
||
|
Kód KN |
Výše reprezentativních cen na 100 kg netto příslušného produktu |
Výše dodatečného cla na 100 kg netto příslušného produktu |
|
1701 11 10 (1) |
47,82 |
0,00 |
|
1701 11 90 (1) |
47,82 |
0,56 |
|
1701 12 10 (1) |
47,82 |
0,00 |
|
1701 12 90 (1) |
47,82 |
0,26 |
|
1701 91 00 (2) |
48,51 |
2,92 |
|
1701 99 10 (2) |
48,51 |
0,00 |
|
1701 99 90 (2) |
48,51 |
0,00 |
|
1702 90 95 (3) |
0,49 |
0,22 |
(1) Pro standardní jakost vymezenou v příloze IV bodu III nařízení (ES) č. 1234/2007.
(2) Pro standardní jakost vymezenou v příloze IV bodu II nařízení (ES) č. 1234/2007.
(3) Na 1 % obsahu sacharosy.
SMĚRNICE
|
12.4.2011 |
CS |
Úřední věstník Evropské unie |
L 97/28 |
PROVÁDĚCÍ SMĚRNICE KOMISE 2011/38/EU
ze dne 11. dubna 2011,
kterou se mění příloha V směrnice 2004/33/ES, pokud jde o maximální hodnoty pH u koncentrátů trombocytů na konci doby použitelnosti
(Text s významem pro EHP)
EVROPSKÁ KOMISE,
s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,
s ohledem na směrnici Evropského parlamentu a Rady 2002/98/ES ze dne 27. ledna 2003, kterou se stanoví standardy jakosti a bezpečnosti pro odběr, vyšetření, zpracování, skladování a distribuci lidské krve a krevních složek a kterou se mění směrnice 2001/83/ES (1), a zejména na čl. 29 druhý pododstavec písm. f) uvedené směrnice,
vzhledem k těmto důvodům:
|
(1) |
Bod 2.4 přílohy V směrnice Komise 2004/33/ES ze dne 22. března 2004, kterou se provádí směrnice Evropského parlamentu a Rady 2002/98/ES, pokud jde o některé technické požadavky na krev a krevní složky (2), stanoví minimální (6,4) a maximální (7,4) hodnoty pH pro jednotky trombocytů na konci doby použitelnosti. Jednotky trombocytů, které tyto minimální a maximální hodnoty nesplňují, proto musí být vyřazeny. |
|
(2) |
Nejnovější vědecké poznatky a praktické zkušenosti prokázaly, že hodnoty vyšší než pH 7,4 nemají vliv na jakost a bezpečnost skladovaných trombocytů, na rozdíl od hodnot pH nižších než 6,4, které pravidelně vedou k jejich poškození, a že maximální hodnota pH tedy není u koncentrátů trombocytů nezbytná. |
|
(3) |
Vyřazování trombocytů, jejichž hodnota pH je vyšší než maximální hodnota stanovená v příloze V směrnice 2004/33/ES, vede ke značným ztrátám. Tyto ztráty se v budoucnu mohou ještě navýšit kvůli novým metodám odběru a sáčkům pro skladování, jež mají za následek vyšší hodnoty pH na konci doby použitelnosti. |
|
(4) |
Maximální hodnota pH (7,4) pro všechny koncentráty trombocytů uvedené v příloze V směrnice 2004/33/ES by se proto měla zrušit. |
|
(5) |
Opatření stanovená touto směrnicí jsou v souladu se stanoviskem výboru zřízeného článkem 28 směrnice 2002/98/ES, |
PŘIJALA TUTO SMĚRNICI:
Článek 1
Příloha V směrnice 2004/33/ES se mění v souladu s přílohou této směrnice.
Článek 2
1. Členské státy uvedou v účinnost právní a správní předpisy nezbytné pro dosažení souladu s touto směrnicí do 30. června 2011. Neprodleně sdělí Komisi jejich znění a srovnávací tabulku mezi těmito předpisy a touto směrnicí.
Tyto předpisy přijaté členskými státy musí obsahovat odkaz na tuto směrnici nebo musí být takový odkaz učiněn při jejich úředním vyhlášení. Způsob odkazu si stanoví členské státy.
2. Členské státy sdělí Komisi znění hlavních ustanovení vnitrostátních právních předpisů, které přijmou v oblasti působnosti této směrnice.
Článek 3
Tato směrnice vstupuje v platnost prvním dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.
Článek 4
Tato směrnice je určena členským státům.
V Bruselu dne 11. dubna 2011.
Za Komisi
José Manuel BARROSO
předseda
PŘÍLOHA
V bodě 2.4 přílohy V směrnice 2004/33/ES se u položek:
|
— |
„Trombocyty z aferézy“, |
|
— |
„Trombocyty z aferézy, deleukotizované“, |
|
— |
„Trombocyty, ze standardního odběru, směsné“, |
|
— |
„Trombocyty, ze standardního odběru, směsné, deleukotizované“, |
|
— |
„Trombocyty, z jednotlivého standardního odběru“ a |
|
— |
„Trombocyty, z jednotlivého standardního odběru, deleukotizované“ |
přijatelné výsledky měření jakosti pro hodnotu pH nahrazují tímto:
„Minimálně 6,4 korigované na 22 °C, na konci doby použitelnosti“.
|
12.4.2011 |
CS |
Úřední věstník Evropské unie |
L 97/30 |
PROVÁDĚCÍ SMĚRNICE KOMISE 2011/39/EU
ze dne 11. dubna 2011,
kterou se mění směrnice Rady 91/414/EHS za účelem zařazení účinné látky fenazaquinu a kterou se mění rozhodnutí Komise 2008/934/ES
(Text s významem pro EHP)
EVROPSKÁ KOMISE,
s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,
s ohledem na směrnici Rady 91/414/EHS ze dne 15. července 1991 o uvádění přípravků na ochranu rostlin na trh (1), a zejména na čl. 6 odst. 1 uvedené směrnice,
vzhledem k těmto důvodům:
|
(1) |
Nařízení Komise (ES) č. 451/2000 (2) a (ES) č. 1490/2002 (3) stanoví prováděcí pravidla pro třetí etapu pracovního programu podle čl. 8 odst. 2 směrnice 91/414/EHS a zřizují seznam účinných látek, které mají být zhodnoceny z hlediska možného zařazení do přílohy I směrnice 91/414/EHS. Tento seznam zahrnoval fenazaquin. |
|
(2) |
V souladu s článkem 11e nařízení (ES) č. 1490/2002 žadatel stáhl svou podporu zařazení uvedené účinné látky do přílohy I směrnice 91/414/EHS do dvou měsíců od obdržení návrhu zprávy o posouzení. Rozhodnutí Komise 2008/934/ES ze dne 5. prosince 2008 o nezařazení některých účinných látek do přílohy I směrnice Rady 91/414/EHS a o odnětí povolení pro přípravky na ochranu rostlin obsahující tyto látky (4) se tudíž týkalo i nezařazení fenazaquinu. |
|
(3) |
V souladu s čl. 6 odst. 2 směrnice 91/414/EHS původní oznamovatel (dále jen „žadatel“) předložil novou žádost, ve které požádal o uplatnění zkráceného postupu stanoveného články 14 až 19 nařízení Komise (ES) č. 33/2008 ze dne 17. ledna 2008, kterým se stanoví prováděcí pravidla ke směrnici Rady 91/414/EHS, pokud jde o běžný a zkrácený postup pro posuzování účinných látek, které byly součástí pracovního programu podle čl. 8 odst. 2 uvedené směrnice, nebyly však zařazeny do její přílohy I (5). |
|
(4) |
Žádost byla předložena Řecku, které bylo nařízením (ES) č. 1490/2002 jmenováno členským státem zpravodajem. Lhůta pro zkrácený postup byla dodržena. Specifikace účinné látky a doporučená použití jsou stejná jako v případě rozhodnutí 2008/934/ES. Uvedená žádost je také v souladu se zbývajícími hmotněprávními a procesními požadavky podle článku 15 nařízení (ES) č. 33/2008. |
|
(5) |
Řecko posoudilo dodatečné údaje předložené žadatelem a připravilo dodatečnou zprávu. Dne 28. ledna 2010 postoupilo tuto zprávu Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin (dále jen „úřad“) a Komisi. Úřad zaslal dodatečnou zprávu ostatním členským státům a žadateli k vyjádření připomínek a obdržené připomínky postoupil Komisi. V souladu s čl. 20 odst. 1 nařízení (ES) č. 33/2008 a na žádost Komise předložil úřad své závěry ohledně fenazaquinu dne 28. října 2010 Komisi (6). Návrh zprávy o posouzení, dodatečná zpráva a závěry úřadu byly přezkoumány členskými státy a Komisí v rámci Stálého výboru pro potravinový řetězec a zdraví zvířat a dokončeny dne 28. ledna 2011 v podobě zprávy Komise o přezkoumání fenazaquinu. |
|
(6) |
Z různých provedených zkoumání vyplynulo, že přípravky na ochranu rostlin obsahující fenazaquin mohou obecně splňovat požadavky stanovené v čl. 5 odst. 1 písm. a) a b) směrnice 91/414/EHS, zejména pokud jde o použití, která byla zkoumána a podrobně popsána ve zprávě Komise o přezkoumání. Je proto vhodné zařadit látku fenazaquin do přílohy I, a zajistit tak, aby ve všech členských státech mohla být povolení pro přípravky na ochranu rostlin obsahující tuto účinnou látku udělována v souladu s ustanoveními uvedené směrnice. |
|
(7) |
Před zařazením účinné látky do přílohy I je třeba poskytnout členským státům a zúčastněným stranám přiměřené období, které jim umožní připravit se na plnění nových požadavků, které ze zařazení vyplynou. |
|
(8) |
Aniž jsou dotčeny závazky stanovené směrnicí 91/414/EHS jako důsledek zařazení účinné látky do přílohy I, mělo by být členským státům po zařazení poskytnuto šestiměsíční období, ve kterém přezkoumají stávající povolení pro přípravky na ochranu rostlin obsahující fenazaquin, aby bylo zajištěno splnění požadavků stanovených směrnicí 91/414/EHS, zejména ustanovení článku 13 uvedené směrnice a příslušných podmínek stanovených v příloze I. Členské státy by měly v případě potřeby změnit, nahradit nebo odejmout stávající povolení v souladu s ustanoveními směrnice 91/414/EHS. Odchylně od výše stanovené lhůty by pro předložení a zhodnocení úplné dokumentace podle přílohy III pro každý přípravek na ochranu rostlin a pro každé určené použití mělo být v souladu s jednotnými zásadami stanovenými ve směrnici 91/414/EHS poskytnuto delší období. |
|
(9) |
Zkušenosti z předchozích zařazení účinných látek, posouzených v rámci nařízení Komise (EHS) č. 3600/92 ze dne 11. prosince 1992, kterým se stanoví prováděcí pravidla pro první etapu pracovního programu podle čl. 8 odst. 2 směrnice 91/414/EHS o uvádění přípravků na ochranu rostlin na trh (7), do přílohy I směrnice 91/414/EHS ukázaly, že při výkladu povinností držitelů stávajících povolení mohou vzniknout problémy, pokud jde o přístup k údajům. Aby se předešlo dalším těžkostem, zdá se proto být nezbytné ujasnit povinnosti členských států, zejména povinnost ověřit, že držitel povolení má přístup k dokumentaci splňující požadavky přílohy II uvedené směrnice. Ve srovnání se směrnicemi, které byly dosud přijaty a kterými se mění příloha I, však toto ujasnění neukládá členským státům ani držitelům povolení žádné nové povinnosti. |
|
(10) |
Směrnice 91/414/EHS by proto měla být odpovídajícím způsobem změněna. |
|
(11) |
Rozhodnutí 2008/934/ES stanoví nezařazení fenazaquinu a odnětí povolení pro přípravky na ochranu rostlin obsahující uvedenou látku do 31. prosince 2011. Je nezbytné zrušit řádek týkající se fenazaquinu v příloze uvedeného rozhodnutí. |
|
(12) |
Rozhodnutí 2008/934/ES by proto mělo být odpovídajícím způsobem změněno. |
|
(13) |
Opatření stanovená touto směrnicí jsou v souladu se stanoviskem Stálého výboru pro potravinový řetězec a zdraví zvířat, |
PŘIJALA TUTO SMĚRNICI:
Článek 1
Příloha I směrnice 91/414/EHS se mění v souladu s přílohou této směrnice.
Článek 2
Řádek týkající se fenazaquinu v příloze rozhodnutí 2008/934/ES se zrušuje.
Článek 3
Členské státy přijmou a zveřejní právní a správní předpisy nezbytné pro dosažení souladu s touto směrnicí do 30. listopadu 2011. Neprodleně sdělí Komisi jejich znění a srovnávací tabulku mezi těmito předpisy a touto směrnicí.
Budou tyto předpisy používat od 1. prosince 2011.
Tyto předpisy přijaté členskými státy musí obsahovat odkaz na tuto směrnici nebo musí být takový odkaz učiněn při jejich úředním vyhlášení. Způsob odkazu si stanoví členské státy.
Článek 4
1. V souladu se směrnicí 91/414/EHS členské státy do 30. listopadu 2011 v případě potřeby změní nebo odejmou stávající povolení pro přípravky na ochranu rostlin obsahující účinnou látku fenazaquin.
Do tohoto dne zejména ověří, zda jsou splněny podmínky přílohy I uvedené směrnice týkající se fenazaquinu, s výjimkou podmínek stanovených v části B údajů o uvedené účinné látce, a zda držitel povolení má dokumentaci či přístup k dokumentaci splňující požadavky přílohy II uvedené směrnice v souladu s podmínkami článku 13 uvedené směrnice.
2. Odchylně od odstavce 1 členské státy v souladu s jednotnými zásadami stanovenými v příloze VI směrnice 91/414/EHS nově zhodnotí každý povolený přípravek na ochranu rostlin obsahující fenazaquin jako jedinou účinnou látku, nebo jako jednu z několika účinných látek, které byly všechny nejpozději do 31. května 2011 uvedeny v příloze I směrnice 91/414/EHS, a to na základě dokumentace splňující požadavky přílohy III uvedené směrnice a při zohlednění části B údajů v příloze I uvedené směrnice, které se týkají fenazaquinu. Na základě tohoto hodnocení určí, zda přípravek splňuje podmínky stanovené v čl. 4 odst. 1 písm. b), c), d) a e) směrnice 91/414/EHS.
Po tomto určení postupují členské státy takto:
|
a) |
pokud přípravek obsahuje fenazaquin jako jedinou účinnou látku, povolení v případě potřeby změní nebo odejmou nejpozději do 31. května 2015; nebo |
|
b) |
pokud přípravek obsahuje fenazaquin jako jednu z několika účinných látek, povolení v případě potřeby změní nebo odejmou do 31. května 2015 nebo do data stanoveného pro tuto změnu či odnětí v příslušné směrnici nebo směrnicích, jimiž se příslušná látka nebo látky zařazují do přílohy I směrnice 91/414/EHS, podle toho, co nastane později. |
Článek 5
Tato směrnice vstupuje v platnost dnem 1. června 2011.
Článek 6
Tato směrnice je určena členským státům.
V Bruselu dne 11. dubna 2011.
Za Komisi
José Manuel BARROSO
předseda
(1) Úř. věst. L 230, 19.8.1991, s. 1.
(2) Úř. věst. L 55, 29.2.2000, s. 25.
(3) Úř. věst. L 224, 21.8.2002, s. 23.
(4) Úř. věst. L 333, 11.12.2008, s. 11.
(5) Úř. věst. L 15, 18.1.2008, s. 5.
(6) Evropský úřad pro bezpečnost potravin; Conclusion on the peer review of the pesticide risk assessment of the active substance fenazaquin. EFSA Journal 2010; 8(11):1892. [74 pp.]. doi:10.2903/j.efsa.2010.1892. K dispozici na internetové adrese: www.efsa.europa.eu.
PŘÍLOHA
V příloze I směrnice 91/414/EHS se na konec tabulky doplňují nové údaje, které znějí:
|
Číslo |
Obecný název, identifikační čísla |
Název podle IUPAC |
Čistota (1) |
Vstup v platnost |
Konec platnosti zařazení |
Zvláštní ustanovení |
||||||||
|
„345 |
Fenazaquin CAS: 120928-09-8 CIPAC: 693 |
4-terc-butylfenethyl quinazolin-4-yl ether |
≥ 975 g/kg |
ze dne 1. června 2011 |
ze dne 31. května 2021 |
ČÁST A Povolena mohou být pouze použití jako akaricid na okrasné rostliny ve sklenících. ČÁST B Při uplatňování jednotných zásad uvedených v příloze VI musí být zohledněny závěry zprávy o přezkoumání fenazaquinu, a zejména dodatky I a II uvedené zprávy, dokončené Stálým výborem pro potravinový řetězec a zdraví zvířat dne 11. března 2011. Při tomto celkovém hodnocení musí členské státy:
|
(1) Další podrobnosti o identitě a specifikaci účinné látky jsou uvedeny ve zprávě o přezkoumání.
|
12.4.2011 |
CS |
Úřední věstník Evropské unie |
L 97/34 |
PROVÁDĚCÍ SMĚRNICE KOMISE 2011/40/EU
ze dne 11. dubna 2011,
kterou se mění směrnice Rady 91/414/EHS za účelem zařazení účinné látky sintofen a kterou se mění rozhodnutí Komise 2008/934/ES
(Text s významem pro EHP)
EVROPSKÁ KOMISE,
s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,
s ohledem na směrnici Rady 91/414/EHS ze dne 15. července 1991 o uvádění přípravků na ochranu rostlin na trh (1), a zejména na čl. 6 odst. 1 uvedené směrnice,
vzhledem k těmto důvodům:
|
(1) |
Nařízení Komise (ES) č. 451/2000 (2) a (ES) č. 1490/2002 (3) stanoví prováděcí pravidla pro třetí etapu pracovního programu podle čl. 8 odst. 2 směrnice 91/414/EHS a zřizují seznam účinných látek, které mají být zhodnoceny z hlediska možného zařazení do přílohy I směrnice 91/414/EHS. Tento seznam zahrnoval sintofen. |
|
(2) |
V souladu s článkem 11e nařízení (ES) č. 1490/2002 oznamovatel stáhl svou podporu zařazení uvedené účinné látky do přílohy I směrnice 91/414/EHS do dvou měsíců od obdržení návrhu zprávy o posouzení. Rozhodnutí Komise 2008/934/ES ze dne 5. prosince 2008 o nezařazení některých účinných látek do přílohy I směrnice Rady 91/414/EHS a o odnětí povolení pro přípravky na ochranu rostlin obsahující tyto látky (4) se tudíž týkalo i nezařazení sintofenu. |
|
(3) |
V souladu s čl. 6 odst. 2 směrnice 91/414/EHS původní oznamovatel (dále jen „žadatel“) předložil novou žádost, ve které požádal o uplatnění zkráceného postupu stanoveného články 14 až 19 nařízení Komise (ES) č. 33/2008 ze dne 17. ledna 2008, kterým se stanoví prováděcí pravidla ke směrnici Rady 91/414/EHS, pokud jde o běžný a zkrácený postup pro posuzování účinných látek, které byly součástí pracovního programu podle čl. 8 odst. 2 uvedené směrnice, nebyly však zařazeny do její přílohy I (5). |
|
(4) |
Žádost byla předložena Francii, která byla nařízením (ES) č. 1490/2002 jmenována členským státem zpravodajem. Lhůta pro zkrácený postup byla dodržena. Specifikace účinné látky a doporučená použití jsou stejná jako v případě rozhodnutí 2008/934/ES. Uvedená žádost je také v souladu se zbývajícími hmotněprávními a procesními požadavky podle článku 15 nařízení (ES) č. 33/2008. |
|
(5) |
Francie posoudila dodatečné údaje poskytnuté žadatelem a připravila dodatečnou zprávu. Postoupila tuto zprávu Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin (dále jen „úřad“) a Komisi dne 14. ledna 2010. Úřad zaslal dodatečnou zprávu ostatním členským státům a žadateli k vyjádření připomínek a obdržené připomínky postoupil Komisi. V souladu s čl. 20 odst. 1 nařízení (ES) č. 33/2008 a na žádost Komise předložil úřad své závěry ohledně sintofenu dne 26. listopadu 2010 Komisi (6). Návrh hodnotící zprávy spolu s dodatečnou zprávou a závěry úřadu byly přezkoumány členskými státy a Komisí v rámci Stálého výboru pro potravinový řetězec a zdraví zvířat a dokončeny dne 11. března 2011 v podobě zprávy Komise o přezkoumání sintofenu. |
|
(6) |
Z různých provedených zkoumání vyplynulo, že přípravky na ochranu rostlin obsahující sintofen mohou obecně splňovat požadavky stanovené v čl. 5 odst. 1 písm. a) a b) směrnice 91/414/EHS, zejména pokud jde o použití, která byla zkoumána a podrobně popsána ve zprávě Komise o přezkoumání. Je proto vhodné zařadit sintofen do přílohy I, a zajistit tak, aby ve všech členských státech mohla být v souladu s ustanoveními uvedené směrnice udělována povolení pro přípravky na ochranu rostlin obsahující tuto účinnou látku. |
|
(7) |
Aniž je dotčen tento závěr, je třeba získat další informace týkající se některých specifických aspektů. Podle čl. 6 odst. 1 směrnice 91/414/EHS může zařazení látky do přílohy I podléhat určitým podmínkám. Proto je vhodné požadovat, aby žadatel předložil další informace za účelem potvrzení: specifikace technického materiálu, významu nečistot v technických specifikacích, významu zkušebního materiálu použitého pro toxikologickou dokumentaci a metabolického profilu sintofenu v plodinách, které jsou součástí osevního postupu. |
|
(8) |
Před zařazením účinné látky do přílohy I je třeba poskytnout členským státům a zúčastněným stranám přiměřené období, které jim umožní připravit se na plnění nových požadavků, které ze zařazení vyplynou. |
|
(9) |
Aniž jsou dotčeny závazky stanovené směrnicí 91/414/EHS jako důsledek zařazení účinné látky do přílohy I, mělo by být členským státům po zařazení poskytnuto šestiměsíční období, ve kterém přezkoumají stávající povolení pro přípravky na ochranu rostlin obsahující sintofen, aby bylo zajištěno splnění požadavků stanovených směrnicí 91/414/EHS, zejména ustanovení článku 13 uvedené směrnice a příslušných podmínek stanovených v příloze I. Členské státy by měly v případě potřeby změnit, nahradit nebo odejmout stávající povolení v souladu s ustanoveními směrnice 91/414/EHS. Odchylně od výše stanovené lhůty by pro předložení a zhodnocení úplné dokumentace podle přílohy III pro každý přípravek na ochranu rostlin a pro každé určené použití mělo být v souladu s jednotnými zásadami stanovenými ve směrnici 91/414/EHS poskytnuto delší období. |
|
(10) |
Zkušenosti z předchozích zařazení účinných látek, posouzených v rámci nařízení Komise (EHS) č. 3600/92 ze dne 11. prosince 1992, kterým se stanoví prováděcí pravidla pro první etapu pracovního programu podle čl. 8 odst. 2 směrnice Rady 91/414/EHS o uvádění přípravků na ochranu rostlin na trh (7), do přílohy I směrnice 91/414/EHS, ukázaly, že při výkladu povinností držitelů stávajících povolení mohou vzniknout problémy, pokud jde o přístup k údajům. Aby se předešlo dalším těžkostem, zdá se, že je nezbytné ujasnit povinnosti členských států, zejména povinnost ověřit, že držitel povolení má přístup k dokumentaci splňující požadavky přílohy II uvedené směrnice. Ve srovnání se směrnicemi, které byly dosud přijaty a kterými se mění příloha I, však toto ujasnění neukládá členským státům ani držitelům povolení žádné nové povinnosti. |
|
(11) |
Směrnice 91/414/EHS by proto měla být odpovídajícím způsobem změněna. |
|
(12) |
Rozhodnutí 2008/934/ES stanoví nezařazení sintofenu a odnětí povolení pro přípravky na ochranu rostlin obsahující uvedenou látku do 31. prosince 2011. Je nezbytné zrušit řádek týkající se sintofenu v příloze uvedeného rozhodnutí. |
|
(13) |
Rozhodnutí 2008/934/ES by proto mělo být odpovídajícím způsobem změněno. |
|
(14) |
Opatření stanovená touto směrnicí jsou v souladu se stanoviskem Stálého výboru pro potravinový řetězec a zdraví zvířat, |
PŘIJALA TUTO SMĚRNICI:
Článek 1
Příloha I směrnice 91/414/EHS se mění v souladu s přílohou této směrnice.
Článek 2
Řádek týkající se sintofenu v příloze rozhodnutí 2008/934/ES se zrušuje.
Článek 3
Členské státy přijmou a zveřejní právní a správní předpisy nezbytné pro dosažení souladu s touto směrnicí do 30. listopadu 2011. Neprodleně sdělí Komisi jejich znění a srovnávací tabulku mezi těmito předpisy a touto směrnicí.
Budou tyto předpisy používat od 1. prosince 2011.
Tyto předpisy přijaté členskými státy musí obsahovat odkaz na tuto směrnici nebo musí být takový odkaz učiněn při jejich úředním vyhlášení. Způsob odkazu si stanoví členské státy.
Článek 4
1. V souladu se směrnicí 91/414/EHS členské státy do 30. listopadu 2011 v případě potřeby změní nebo odejmou stávající povolení pro přípravky na ochranu rostlin obsahující účinnou látku sintofen.
Do tohoto dne zejména ověří, zda jsou splněny podmínky přílohy I uvedené směrnice týkající se sintofenu, s výjimkou podmínek stanovených v části B údajů o uvedené účinné látce, a zda držitel povolení má dokumentaci či přístup k dokumentaci splňující požadavky přílohy II uvedené směrnice v souladu s podmínkami článku 13 uvedené směrnice.
2. Odchylně od odstavce 1 členské státy v souladu s jednotnými zásadami stanovenými v příloze VI směrnice 91/414/EHS nově zhodnotí každý povolený přípravek na ochranu rostlin obsahující sintofen jako jedinou účinnou látku, nebo jako jednu z několika účinných látek, které byly všechny nejpozději do 31. května 2011 uvedeny v příloze I směrnice 91/414/EHS, a to na základě dokumentace splňující požadavky přílohy III uvedené směrnice a při zohlednění části B údajů v příloze I uvedené směrnice, které se týkají sintofenu. Na základě tohoto hodnocení určí, zda přípravek splňuje podmínky stanovené v čl. 4 odst. 1 písm. b), c), d) a e) směrnice 91/414/EHS.
Po tomto určení postupují členské státy takto:
|
a) |
pokud přípravek obsahuje sintofen jako jedinou účinnou látku, povolení v případě potřeby změní nebo odejmou nejpozději do 31. května 2015; nebo |
|
b) |
pokud přípravek obsahuje sintofen jako jednu z několika účinných látek, povolení v případě potřeby změní nebo odejmou do 31. května 2015 nebo do data stanoveného pro tuto změnu či odnětí v příslušné směrnici nebo směrnicích, jimiž se příslušná látka nebo látky zařazují do přílohy I směrnice 91/414/EHS, přičemž rozhoduje pozdější datum. |
Článek 5
Tato směrnice vstupuje v platnost dnem 1. června 2011.
Článek 6
Tato směrnice je určena členským státům.
V Bruselu dne 11. dubna 2011.
Za Komisi
José Manuel BARROSO
předseda
(1) Úř. věst. L 230, 19.8.1991, s. 1.
(2) Úř. věst. L 55, 29.2.2000, s. 25.
(3) Úř. věst. L 224, 21.8.2002, s. 23.
(4) Úř. věst. L 333, 11.12.2008, s. 11.
(5) Úř. věst. L 15, 18.1.2008, s. 5.
(6) Evropský úřad pro bezpečnost potravin: Conclusion on the peer review of the pesticide risk assessment of the active substance sintofen. EFSA Journal 2010;8(12): [49 pp.]. doi:10.2903/j.efsa.2010.1931. K dispozici na internetové adrese: www.efsa.europa.eu/efsajournal.htm.
PŘÍLOHA
V příloze I směrnice 91/414/EHS se na konec tabulky doplňují nové údaje, které znějí:
|
Číslo |
Obecný název, identifikační čísla |
Název podle IUPAC |
Čistota (1) |
Vstup v platnost |
Konec platnosti zařazení |
Zvláštní ustanovení |
||||||||||||
|
„347 |
Sintofen CAS: 130561-48-7 CIPAC: 717 |
1-(4-chlorophenyl)-1,4-dihydro-5-(2-methoxyethoxy)-4-oxocinnolin-3-karboxylová kyselina |
≥ 980 g/kg Nečistoty:
|
ze dne 1. června 2011 |
ze dne 31. května 2021 |
ČÁST A Povolena mohou být pouze použití jako regulátor růstu rostlin u pšenice k produkci hybridních osiv, která nejsou určena k lidské spotřebě. ČÁST B Při uplatňování jednotných zásad uvedených v příloze VI musí být zohledněny závěry zprávy o přezkoumání sintofenu, a zejména dodatky I a II uvedené zprávy, dokončené Stálým výborem pro potravinový řetězec a zdraví zvířat dne 11. března 2011. Při tomto celkovém hodnocení musí členské státy věnovat zvláštní pozornost riziku pro obsluhu a pracovníky a zajistit, aby v podmínkách použití bylo zahrnuto užití odpovídajících opatření ke zmírnění rizika. Zajistí, že pšenice ošetřená sintofenem nevstoupí do krmivového a potravinového řetězce. Dotčené členské státy si vyžádají předložení potvrzujících informací ohledně:
Dotčené členské státy zajistí, aby žadatel předložil Komisi: informace stanovené v bodech (1) (2) a (3) do 1. prosince 2011 a informace uvedené v bodě (4) do 31. května 2013.“ |
(1) Další podrobnosti o identitě a specifikaci účinné látky jsou uvedeny ve zprávě o přezkoumání.
|
12.4.2011 |
CS |
Úřední věstník Evropské unie |
L 97/38 |
PROVÁDĚCÍ SMĚRNICE KOMISE 2011/41/EU
ze dne 11. dubna 2011,
kterou se mění směrnice Rady 91/414/EHS za účelem zařazení účinné látky dithianon a kterou se mění rozhodnutí Komise 2008/934/ES
(Text s významem pro EHP)
EVROPSKÁ KOMISE,
s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,
s ohledem na směrnici Rady 91/414/EHS ze dne 15. července 1991 o uvádění přípravků na ochranu rostlin na trh (1), a zejména na čl. 6 odst. 1 uvedené směrnice,
vzhledem k těmto důvodům:
|
(1) |
Nařízení Komise (ES) č. 451/2000 (2) a (ES) č. 1490/2002 (3) stanoví prováděcí pravidla pro třetí etapu pracovního programu podle čl. 8 odst. 2 směrnice 91/414/EHS a zřizují seznam účinných látek, které mají být zhodnoceny z hlediska možného zařazení do přílohy I směrnice 91/414/EHS. Tento seznam zahrnoval dithianon. |
|
(2) |
V souladu s článkem 11e nařízení (ES) č. 1490/2002 oznamovatel stáhl svou podporu zařazení uvedené účinné látky do přílohy I směrnice 91/414/EHS do dvou měsíců od obdržení návrhu zprávy o posouzení. Rozhodnutí Komise 2008/934/ES ze dne 5. prosince 2008 o nezařazení některých účinných látek do přílohy I směrnice Rady 91/414/EHS a o odnětí povolení pro přípravky na ochranu rostlin obsahující tyto látky (4) se tudíž týkalo i nezařazení dithianonu. |
|
(3) |
V souladu s čl. 6 odst. 2 směrnice 91/414/EHS původní oznamovatel (dále jen „žadatel“) předložil novou žádost, ve které požádal o uplatnění zkráceného postupu stanoveného články 14 až 19 nařízení Komise (ES) č. 33/2008 ze dne 17. ledna 2008, kterým se stanoví prováděcí pravidla ke směrnici Rady 91/414/EHS, pokud jde o běžný a zkrácený postup pro posuzování účinných látek, které byly součástí pracovního programu podle čl. 8 odst. 2 uvedené směrnice, nebyly však zařazeny do její přílohy I (5). |
|
(4) |
Žádost byla předložena Řecku, které bylo nařízením (ES) č. 1490/2002 jmenováno členským státem zpravodajem. Lhůta pro zkrácený postup byla dodržena. Specifikace účinné látky a doporučená použití jsou stejná jako v případě rozhodnutí 2008/934/ES. Uvedená žádost je také v souladu se zbývajícími hmotněprávními a procesními požadavky podle článku 15 nařízení (ES) č. 33/2008. |
|
(5) |
Řecko posoudilo dodatečné údaje poskytnuté žadatelem a připravilo dodatečnou zprávu. Postoupilo tuto zprávu Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin (dále jen „úřad“) a Komisi dne 27. ledna 2010. Úřad zaslal dodatečnou zprávu ostatním členským státům a žadateli k vyjádření připomínek a obdržené připomínky postoupil Komisi. V souladu s čl. 20 odst. 1 nařízení (ES) č. 33/2008 a na žádost Komise předložil úřad své závěry ohledně dithianonu dne 15. listopadu 2010 Komisi (6). Návrh zprávy o posouzení, dodatečná zpráva a závěry úřadu byly přezkoumány členskými státy a Komisí v rámci Stálého výboru pro potravinový řetězec a zdraví zvířat a dokončeny dne 11. března 2011 v podobě zprávy Komise o přezkoumání dithianonu. |
|
(6) |
Z různých provedených zkoumání vyplynulo, že přípravky na ochranu rostlin obsahující dithianon mohou obecně splňovat požadavky stanovené v čl. 5 odst. 1 písm. a) a b) směrnice 91/414/EHS, zejména pokud jde o použití, která byla zkoumána a podrobně popsána ve zprávě Komise o přezkoumání. Je proto vhodné zařadit dithianon do přílohy I, a zajistit tak, aby ve všech členských státech mohla být v souladu s ustanoveními uvedené směrnice udělována povolení pro přípravky na ochranu rostlin obsahující tuto účinnou látku. |
|
(7) |
Aniž je dotčen tento závěr, je třeba získat další informace týkající se některých specifických aspektů. Podle čl. 6 odst. 1 směrnice 91/414/EHS může zařazení látky do přílohy I podléhat určitým podmínkám. Proto je vhodné požadovat, aby žadatel předložil další informace za účelem dalšího potvrzení stability při skladování a povahy reziduí ve zpracovaných produktech, posouzení expozice povrchových a podzemních vod, pokud jde o kyselinu ftalovou, a posouzení rizik pro vodní organismy, pokud jde o kyselinu ftalovou, ftalaldehyd a 1,2 benzenedimethanol. |
|
(8) |
Před zařazením účinné látky do přílohy I je třeba poskytnout členským státům a zúčastněným stranám přiměřené období, které jim umožní připravit se na plnění nových požadavků, které ze zařazení vyplynou. |
|
(9) |
Aniž jsou dotčeny závazky stanovené směrnicí 91/414/EHS jako důsledek zařazení účinné látky do přílohy I, mělo by být členským státům po zařazení poskytnuto šestiměsíční období, ve kterém přezkoumají stávající povolení pro přípravky na ochranu rostlin obsahující dithianon, aby bylo zajištěno splnění požadavků stanovených směrnicí 91/414/EHS, zejména ustanovení článku 13 uvedené směrnice a příslušných podmínek stanovených v příloze I. Členské státy by měly v případě potřeby změnit, nahradit nebo odejmout stávající povolení v souladu s ustanoveními směrnice 91/414/EHS. Odchylně od výše stanovené lhůty by pro předložení a zhodnocení úplné dokumentace podle přílohy III pro každý přípravek na ochranu rostlin a pro každé určené použití mělo být v souladu s jednotnými zásadami stanovenými ve směrnici 91/414/EHS poskytnuto delší období. |
|
(10) |
Zkušenosti z předchozích zařazení účinných látek, posouzených v rámci nařízení Komise (EHS) č. 3600/92 ze dne 11. prosince 1992, kterým se stanoví prováděcí pravidla pro první etapu pracovního programu podle čl. 8 odst. 2 směrnice Rady 91/414/EHS o uvádění přípravků na ochranu rostlin na trh (7), do přílohy I směrnice 91/414/EHS ukázaly, že při výkladu povinností držitelů stávajících povolení mohou vzniknout problémy, pokud jde o přístup k údajům. Aby se předešlo dalším těžkostem, zdá se proto být nezbytné ujasnit povinnosti členských států, zejména povinnost ověřit, že držitel povolení má přístup k dokumentaci splňující požadavky přílohy II uvedené směrnice. Ve srovnání se směrnicemi, které byly dosud přijaty a kterými se mění příloha I, však toto ujasnění neukládá členským státům ani držitelům povolení žádné nové povinnosti. |
|
(11) |
Směrnice 91/414/EHS by proto měla být odpovídajícím způsobem změněna. |
|
(12) |
Rozhodnutí 2008/934/ES stanoví nezařazení dithianonu a odnětí povolení pro přípravky na ochranu rostlin obsahující uvedenou látku do 31. prosince 2011. Je nezbytné zrušit řádek týkající se dithianonu v příloze uvedeného rozhodnutí. |
|
(13) |
Rozhodnutí 2008/934/ES by proto mělo být odpovídajícím způsobem změněno. |
|
(14) |
Opatření stanovená touto směrnicí jsou v souladu se stanoviskem Stálého výboru pro potravinový řetězec a zdraví zvířat, |
PŘIJALA TUTO SMĚRNICI:
Článek 1
Příloha I směrnice 91/414/EHS se mění v souladu s přílohou této směrnice.
Článek 2
Řádek týkající se dithianonu v příloze rozhodnutí 2008/934/ES se zrušuje.
Článek 3
Členské státy přijmou a zveřejní právní a správní předpisy nezbytné pro dosažení souladu s touto směrnicí do 30. listopadu 2011. Neprodleně sdělí Komisi jejich znění a srovnávací tabulku mezi těmito předpisy a touto směrnicí.
Budou tyto předpisy používat od 1. prosince 2011.
Tyto předpisy přijaté členskými státy musí obsahovat odkaz na tuto směrnici nebo musí být takový odkaz učiněn při jejich úředním vyhlášení. Způsob odkazu si stanoví členské státy.
Článek 4
1. V souladu se směrnicí 91/414/EHS členské státy do 30. listopadu 2011 v případě potřeby změní nebo odejmou stávající povolení pro přípravky na ochranu rostlin obsahující účinnou látku dithianon.
Do tohoto dne zejména ověří, zda jsou splněny podmínky přílohy I uvedené směrnice týkající se dithianonu, s výjimkou podmínek stanovených v části B údajů o uvedené účinné látce, a zda držitel povolení má dokumentaci či přístup k dokumentaci splňující požadavky přílohy II uvedené směrnice v souladu s podmínkami článku 13 uvedené směrnice.
2. Odchylně od odstavce 1 členské státy v souladu s jednotnými zásadami stanovenými v příloze VI směrnice 91/414/EHS nově zhodnotí každý povolený přípravek na ochranu rostlin obsahující dithianon jako jedinou účinnou látku, nebo jako jednu z několika účinných látek, které byly všechny nejpozději do 31. května 2011 uvedeny v příloze I směrnice 91/414/EHS, a to na základě dokumentace splňující požadavky přílohy III uvedené směrnice a při zohlednění části B údajů v příloze I uvedené směrnice, které se týkají dithianonu. Na základě tohoto hodnocení určí, zda přípravek splňuje podmínky stanovené v čl. 4 odst. 1 písm. b), c), d) a e) směrnice 91/414/EHS.
Po tomto určení postupují členské státy takto:
|
a) |
pokud přípravek obsahuje dithianon jako jedinou účinnou látku, povolení v případě potřeby změní nebo odejmou nejpozději do 31. května 2015; nebo |
|
b) |
pokud přípravek obsahuje dithianon jako jednu z několika účinných látek, povolení v případě potřeby změní nebo odejmou do 31. května 2015 nebo do data stanoveného pro tuto změnu či odnětí v příslušné směrnici nebo směrnicích, jimiž se příslušná látka nebo látky zařazují do přílohy I směrnice 91/414/EHS, přičemž rozhoduje pozdější datum. |
Článek 5
Tato směrnice vstupuje v platnost dnem 1. června 2011.
Článek 6
Tato směrnice je určena členským státům.
V Bruselu dne 11. dubna 2011.
Za Komisi
José Manuel BARROSO
předseda
(1) Úř. věst. L 230, 19.8.1991, s. 1.
(2) Úř. věst. L 55, 29.2.2000, s. 25.
(3) Úř. věst. L 224, 21.8.2002, s. 23.
(4) Úř. věst. L 333, 11.12.2008, s. 11.
(5) Úř. věst. L 15, 18.1.2008, s. 5.
(6) Evropský úřad pro bezpečnost potravin; Conclusion on the peer review of the pesticide risk assessment of the active substance dithianon. EFSA Journal 2010; 8(11):1904. [121 pp.]. doi:10.2903/j.efsa.2010.1904. K dispozici na internetové adrese: www.efsa.europa.eu
PŘÍLOHA
V příloze I směrnice 91/414/EHS se na konec tabulky doplňují nové údaje, které znějí:
|
Číslo |
Obecný název, identifikační čísla |
Název podle IUPAC |
Čistota (1) |
Vstup v platnost |
Konec platnosti zařazení |
Zvláštní ustanovení |
||||||||||||
|
„344 |
Dithianon CAS: 3347-22-6 CIPAC: 153 |
5,10-dihydro-5,10-dioxonafto[2,3-b]-1,4-dithiin-2,3-dikarbonitril |
≥ 930 g/kg |
ze dne 1. června 2011 |
ze dne 31. května 2021 |
ČÁST A Povolena mohou být pouze použití jako fungicid. ČÁST B Při uplatňování jednotných zásad uvedených v příloze VI musí být zohledněny závěry zprávy o přezkoumání dithianonu, a zejména dodatky I a II uvedené zprávy, dokončené Stálým výborem pro potravinový řetězec a zdraví zvířat dne 11. března 2011. Při tomto celkovém hodnocení musí členské státy:
Dotčené členské státy si vyžádají předložení potvrzujících informací ohledně:
Dotčené členské státy zajistí, aby žadatel předložil Komisi tyto informace do 31. května 2013.“ |
(1) Další podrobnosti o identitě a specifikaci účinné látky jsou uvedeny ve zprávě o přezkoumání.
|
12.4.2011 |
CS |
Úřední věstník Evropské unie |
L 97/42 |
PROVÁDĚCÍ SMĚRNICE KOMISE 2011/42/EU
ze dne 11. dubna 2011,
kterou se mění směrnice Rady 91/414/EHS za účelem zařazení účinné látky flutriafol a kterou se mění rozhodnutí Komise 2008/934/ES
(Text s významem pro EHP)
EVROPSKÁ KOMISE,
s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,
s ohledem na směrnici Rady 91/414/EHS ze dne 15. července 1991 o uvádění přípravků na ochranu rostlin na trh (1), a zejména na čl. 6 odst. 1 uvedené směrnice,
vzhledem k těmto důvodům:
|
(1) |
Nařízení Komise (ES) č. 451/2000 (2) a (ES) č. 1490/2002 (3) stanoví prováděcí pravidla pro třetí etapu pracovního programu podle čl. 8 odst. 2 směrnice 91/414/EHS a zřizují seznam účinných látek, které mají být zhodnoceny z hlediska možného zařazení do přílohy I směrnice 91/414/EHS. Tento seznam zahrnuje flutriafol. |
|
(2) |
V souladu s článkem 11e nařízení (ES) č. 1490/2002 oznamovatel stáhl svou podporu zařazení uvedené účinné látky do přílohy I směrnice 91/414/EHS do dvou měsíců od obdržení návrhu zprávy o posouzení. Rozhodnutí Komise 2008/934/ES ze dne 5. prosince 2008 o nezařazení některých účinných látek do přílohy I směrnice Rady 91/414/EHS a o odnětí povolení pro přípravky na ochranu rostlin obsahující tyto látky (4) se tudíž týkalo i nezařazení flutriafolu. |
|
(3) |
V souladu s čl. 6 odst. 2 směrnice 91/414/EHS původní oznamovatel (dále jen „žadatel“) předložil novou žádost, ve které požádal o uplatnění zkráceného postupu stanoveného články 14 až 19 nařízení Komise (ES) č. 33/2008 ze dne 17. ledna 2008, kterým se stanoví prováděcí pravidla ke směrnici Rady 91/414/EHS, pokud jde o běžný a zkrácený postup pro posuzování účinných látek, které byly součástí pracovního programu podle čl. 8 odst. 2 uvedené směrnice, nebyly však zařazeny do její přílohy I (5). |
|
(4) |
Žádost byla předložena Spojenému království, které bylo nařízením (ES) č. 1490/2002 jmenováno členským státem zpravodajem. Lhůta pro zkrácený postup byla dodržena. Specifikace účinné látky a doporučená použití jsou stejná jako v případě rozhodnutí 2008/934/ES. Uvedená žádost je také v souladu se zbývajícími hmotněprávními a procesními požadavky podle článku 15 nařízení (ES) č. 33/2008. |
|
(5) |
Spojené království posoudilo dodatečné údaje předložené žadatelem a připravilo dodatečnou zprávu. Postoupilo tuto zprávu Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin (dále jen „úřad“) a Komisi dne 15. ledna 2010. Úřad zaslal dodatečnou zprávu ostatním členským státům a žadateli k vyjádření připomínek a obdržené připomínky postoupil Komisi. V souladu s čl. 20 odst. 1 nařízení (ES) č. 33/2008 a na žádost Komise předložil úřad své závěry ohledně flutriafolu dne 14. října 2010 Komisi (6). Návrh zprávy o posouzení, dodatečná zpráva a závěry úřadu byly přezkoumány členskými státy a Komisí v rámci Stálého výboru pro potravinový řetězec a zdraví zvířat a dokončeny dne 11. března 2011 v podobě zprávy Komise o přezkoumání flutriafolu. |
|
(6) |
Z různých provedených zkoumání vyplynulo, že přípravky na ochranu rostlin obsahující flutriafol mohou obecně splňovat požadavky stanovené v čl. 5 odst. 1 písm. a) a b) směrnice 91/414/EHS, zejména pokud jde o použití, která byla zkoumána a podrobně popsána ve zprávě Komise o přezkoumání. Je tedy vhodné zařadit flutriafol do přílohy I a zajistit tak, aby ve všech členských státech mohla být v souladu s ustanoveními uvedené směrnice udělována povolení pro přípravky na ochranu rostlin obsahující tuto účinnou látku. |
|
(7) |
Aniž je dotčen tento závěr, je třeba získat další informace týkající se některých specifických aspektů. Podle čl. 6 odst. 1 směrnice 91/414/EHS může zařazení látky do přílohy I podléhat určitým podmínkám. Je proto vhodné požadovat, aby žadatel předložil další potvrzující informace ohledně významu nečistot v technických specifikacích, posouzení, pokud jde o rezidua derivátů metabolitů triazolu v základních plodinách, plodinách, které jsou součástí osevního postupu, a produktech živočišného původu, a dlouhodobého rizika pro hmyzožravé ptactvo. |
|
(8) |
Před zařazením účinné látky do přílohy I je třeba poskytnout členským státům a zúčastněným stranám přiměřené období, které jim umožní připravit se na plnění nových požadavků, které ze zařazení vyplynou. |
|
(9) |
Aniž jsou dotčeny závazky stanovené směrnicí 91/414/EHS jako důsledek zařazení účinné látky do přílohy I, mělo by být členským státům po zařazení poskytnuto šestiměsíční období, ve kterém přezkoumají stávající povolení pro přípravky na ochranu rostlin obsahující flutriafol, aby bylo zajištěno splnění požadavků stanovených směrnicí 91/414/EHS, zejména ustanovení článku 13 uvedené směrnice a příslušných podmínek stanovených v příloze I. Členské státy by měly v případě potřeby změnit, nahradit nebo odejmout stávající povolení v souladu s ustanoveními směrnice 91/414/EHS. Odchylně od výše stanovené lhůty by pro předložení a zhodnocení úplné dokumentace podle přílohy III pro každý přípravek na ochranu rostlin a pro každé určené použití mělo být v souladu s jednotnými zásadami stanovenými ve směrnici 91/414/EHS poskytnuto delší období. |
|
(10) |
Zkušenosti z předchozích zařazení účinných látek, posouzených v rámci nařízení Komise (EHS) č. 3600/92 ze dne 11. prosince 1992, kterým se stanoví prováděcí pravidla pro první etapu pracovního programu podle čl. 8 odst. 2 směrnice Rady 91/414/EHS o uvádění přípravků na ochranu rostlin na trh (7), do přílohy I směrnice 91/414/EHS ukázaly, že při výkladu povinností držitelů stávajících povolení mohou vzniknout problémy, pokud jde o přístup k údajům. Aby se předešlo dalším těžkostem, zdá se, že je nezbytné ujasnit povinnosti členských států, zejména povinnost ověřit, že držitel povolení má přístup k dokumentaci splňující požadavky přílohy II uvedené směrnice. Ve srovnání se směrnicemi, které byly dosud přijaty a kterými se mění příloha I, však toto ujasnění neukládá členským státům ani držitelům povolení žádné nové povinnosti. |
|
(11) |
Směrnice 91/414/EHS by proto měla být odpovídajícím způsobem změněna. |
|
(12) |
Rozhodnutí 2008/934/ES stanoví nezařazení flutriafolu a odnětí povolení pro přípravky na ochranu rostlin obsahující uvedenou látku do 31. prosince 2011. V příloze uvedeného rozhodnutí je nezbytné vypustit řádek týkající se flutriafolu. |
|
(13) |
Rozhodnutí 2008/934/ES by proto mělo být odpovídajícím způsobem změněno. |
|
(14) |
Opatření stanovená touto směrnicí jsou v souladu se stanoviskem Stálého výboru pro potravinový řetězec a zdraví zvířat, |
PŘIJALA TUTO SMĚRNICI:
Článek 1
Příloha I směrnice 91/414/EHS se mění v souladu s přílohou této směrnice.
Článek 2
V příloze rozhodnutí 2008/934/ES se vypouští řádek týkající se flutriafolu.
Článek 3
Členské státy přijmou a zveřejní právní a správní předpisy nezbytné pro dosažení souladu s touto směrnicí do 30. listopadu 2011. Neprodleně sdělí Komisi jejich znění a srovnávací tabulku mezi těmito předpisy a touto směrnicí.
Budou tyto předpisy používat od 1. prosince 2011.
Tyto předpisy přijaté členskými státy musí obsahovat odkaz na tuto směrnici nebo musí být takový odkaz učiněn při jejich úředním vyhlášení. Způsob odkazu si stanoví členské státy.
Článek 4
1. V souladu se směrnicí 91/414/EHS členské státy do 30. listopadu 2011 v případě nutnosti změní nebo odejmou stávající povolení pro přípravky na ochranu rostlin obsahující účinnou látku flutriafol.
Do tohoto dne zejména ověří, zda jsou splněny podmínky přílohy I uvedené směrnice týkající se flutriafolu, s výjimkou podmínek stanovených v části B údajů o uvedené účinné látce, a zda držitel povolení má dokumentaci či přístup k dokumentaci splňující požadavky přílohy II uvedené směrnice v souladu s podmínkami článku 13 uvedené směrnice.
2. Odchylně od odstavce 1 členské státy v souladu s jednotnými zásadami stanovenými v příloze VI směrnice 91/414/EHS nově zhodnotí každý povolený přípravek na ochranu rostlin obsahující flutriafol jako jedinou účinnou látku, nebo jako jednu z několika účinných látek, které byly všechny nejpozději do 31. května 2011 uvedeny v příloze I směrnice 91/414/EHS, a to na základě dokumentace splňující požadavky přílohy III uvedené směrnice a při zohlednění části B údajů v příloze I uvedené směrnice, které se týkají flutriafolu. Na základě tohoto hodnocení určí, zda přípravek splňuje podmínky stanovené v čl. 4 odst. 1 písm. b), c), d) a e) směrnice 91/414/EHS.
Po tomto určení postupují členské státy takto:
|
a) |
pokud přípravek obsahuje flutriafol jako jedinou účinnou látku, povolení v případě potřeby změní nebo odejmou nejpozději do 31. května 2015, nebo |
|
b) |
pokud přípravek obsahuje flutriafol jako jednu z několika účinných látek, povolení v případě potřeby změní nebo odejmou do 31. května 2015 nebo do data stanoveného pro tuto změnu či odnětí v příslušné směrnici nebo směrnicích, jimiž se příslušná látka nebo látky zařazují do přílohy I směrnice 91/414/EHS, podle toho, co nastane později. |
Článek 5
Tato směrnice vstupuje v platnost dnem 1. června 2011.
Článek 6
Tato směrnice je určena členským státům.
V Bruselu dne 11. dubna 2011.
Za Komisi
José Manuel BARROSO
předseda
(1) Úř. věst. L 230, 19.8.1991, s. 1.
(2) Úř. věst. L 55, 29.2.2000, s. 25.
(3) Úř. věst. L 224, 21.8.2002, s. 23.
(4) Úř. věst. L 333, 11.12.2008, s. 11.
(5) Úř. věst. L 15, 18.1.2008, s. 5.
(6) Evropský úřad pro bezpečnost potravin; Conclusion on the peer review of the pesticide risk assessment of the active substance flutriafol. EFSA Journal 2010;8(10):1868. [50 pp.] doi:10.2903/j.efsa.2010.1868. K dispozici na internetové adrese: www.efsa.europa.eu/efsajournal.htm
PŘÍLOHA
V příloze I směrnice 91/414/EHS se na konec tabulky doplňují nové údaje, které znějí:
|
Číslo |
Obecný název, identifikační čísla |
Název podle IUPAC |
Čistota (1) |
Vstup v platnost |
Konec platnosti zařazení |
Zvláštní ustanovení |
||||||||||||
|
„346 |
Flutriafol CAS: 76674-21-0 CIPAC: 436 |
(RS)-2,4’-difluoro-α-(1H-1,2,4-triazol-1-ylmethyl)benzhydryl alkohol |
≥ 920 g/kg (racemát) Relevantní nečistoty: dimethyl sulfát: maximální obsah 0,1 g/kg dimethylformamid: maximální obsah 1 g/kg methanol: maximální obsah 1 g/kg |
ze dne 1. června 2011 |
ze dne 31. května 2021 |
ČÁST A Povolena mohou být pouze použití jako fungicid. ČÁST B Při uplatňování jednotných zásad uvedených v příloze VI musejí být zohledněny závěry zprávy o přezkoumání flutriafolu, a zejména dodatky I a II uvedené zprávy, dokončené Stálým výborem pro potravinový řetězec a zdraví zvířat dne 11. března 2011. Při tomto celkovém hodnocení musí členské státy:
Podmínky povolení musí v případě potřeby zahrnovat opatření ke zmírnění rizika. Dotčené členské státy zajistí, aby žadatel předložil Komisi potvrzující informace ohledně:
Dotčené členské státy zajistí, aby žadatel předložil Komisi informace uvedené v bodu a) do 1. prosince 2011 a informace uvedené v bodech b) a c) do 31. května 2013.“ |
(1) Další podrobnosti o identitě a specifikaci účinné látky jsou uvedeny ve zprávě o přezkoumání.
ROZHODNUTÍ
|
12.4.2011 |
CS |
Úřední věstník Evropské unie |
L 97/46 |
PROVÁDĚCÍ ROZHODNUTÍ RADY 2011/230/SZBP
ze dne 8. dubna 2011,
kterým se provádí rozhodnutí 2010/656/SZBP, kterým se obnovují omezující opatření vůči Pobřeží slonoviny
RADA EVROPSKÉ UNIE,
s ohledem na rozhodnutí Rady 2010/656/SZBP ze dne 29. října 2010, kterým se obnovují omezující opatření vůči Pobřeží slonoviny (1), a zejména na čl. 6 odst. 2 uvedeného rozhodnutí ve spojení s čl. 31 odst. 2 Smlouvy o Evropské unii,
vzhledem k těmto důvodům:
|
(1) |
Dne 29. října 2010 přijala Rada rozhodnutí 2010/656/SZBP. |
|
(2) |
Vzhledem k vývoji situace v Pobřeží slonoviny by měl být změněn seznam osob a subjektů, na něž se vztahují omezující opatření, uvedený v příloze II rozhodnutí 2010/656/SZBP, |
PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:
Článek 1
Subjekty uvedené v příloze tohoto rozhodnutí se vyjímají ze seznamu obsaženého v příloze II rozhodnutí 2010/656/SZBP.
Článek 2
Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dnem přijetí.
V Bruselu dne 8. dubna 2011.
Za Radu
předseda
MARTONYI J.
PŘÍLOHA
SUBJEKTY PODLE ČLÁNKU 1
|
1. |
SIR (Société Ivoirienne de Raffinage) (státní rafinérský podnik) |
|
2. |
Port Autonome d’Abidjan (státní podnik spravující abidžanský přístav) |
|
3. |
Port Autonome de San Pedro (státní podnik spravující přístav v San Pedru) |
|
4. |
CGFCC (Comité de Gestion de la Filière Café et Cacao) (Rada pro správu odvětví kávy a kakaa) |
|
12.4.2011 |
CS |
Úřední věstník Evropské unie |
L 97/47 |
ROZHODNUTÍ KOMISE
ze dne 11. dubna 2011,
kterým se některým členským státům povolují odchylky týkající se předávání statistických údajů podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1338/2008 o statistice Společenství v oblasti veřejného zdraví a bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, pokud jde o statistiky o pracovních úrazech
(oznámeno pod číslem K(2011) 2403)
(Pouze německé, řecké, anglické, francouzské, lotyšské a nizozemské znění je závazné)
(2011/231/EU)
EVROPSKÁ KOMISE,
s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,
s ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1338/2008 ze dne 16. prosince 2008 o statistice Společenství v oblasti veřejného zdraví a bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (1), a zejména na čl. 9 odst. 2 uvedeného nařízení,
s ohledem na žádosti Belgického království, Spolkové republiky Německo, Irska, Řecké republiky, Francouzské republiky, Lotyšské republiky, Nizozemského království a Spojeného království Velké Británie a Severního Irska,
vzhledem k těmto důvodům:
|
(1) |
V souladu s článkem 2 nařízení (ES) č. 1338/2008 se toto nařízení vztahuje na vypracovávání statistik o pracovních úrazech podle přílohy IV. |
|
(2) |
V čl. 9 odst. 2 nařízení (ES) č. 1338/2008 se stanoví, že v případě nutnosti se pro členské státy přijmou odchylky a přechodná období, přičemž tyto odchylky a přechodná období musí být založeny na objektivních důvodech. |
|
(3) |
Z informací poskytnutých Komisi vyplývá, že žádosti o odchylky ze strany Belgie, Německa, Irska, Řecka, Francie, Lotyšska, Nizozemska a Spojeného království vyplývají z potřeby provést rozsáhlé úpravy vnitrostátních administrativních a statistických systémů pro dosažení úplného souladu s nařízením (ES) č. 1338/2008. |
|
(4) |
Proto by uvedeným členským státům měly být povoleny odchylky, o které bylo požádáno. |
|
(5) |
Opatření stanovená tímto rozhodnutím jsou v souladu se stanoviskem Výboru pro evropský statistický systém, |
PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:
Článek 1
Členským státům uvedeným v příloze se povolují odchylky stanovené v příloze.
Článek 2
Toto rozhodnutí je určeno Belgickému království, Spolkové republice Německo, Irsku, Řecké republice, Francouzské republice, Lotyšské republice, Nizozemskému království a Spojenému království Velké Británie a Severního Irska.
V Bruselu dne 11. dubna 2011.
Za Komisi
Olli REHN
člen Komise
PŘÍLOHA
Odchylky od nařízení (ES) č. 1338/2008, jak je prováděno Komisí, pokud jde o statistiky o pracovních úrazech
|
Členský stát |
Odchylka |
Konec platnosti odchylky |
|
Belgie |
První dodání údajů o pracovních úrazech pro zaměstnance ve veřejném sektoru (NACE O): 2016 (údaje týkající se roku 2014). |
ze dne 30. června 2016 |
|
První dodání proměnné ISCO-08: 2014 (údaje týkající se roku 2012). |
ze dne 30. června 2014 |
|
|
Německo |
První dodání proměnných „počet dnů pracovní neschopnosti“, ISCO-08 a čtyřmístný číselný kód NACE Rev. 2: 2016 (údaje týkající se roku 2014). |
ze dne 30. června 2016 |
|
První dodání údajů o pracovních úrazech pro státní zaměstnance: 2016 (údaje týkající se roku 2014). |
ze dne 30. června 2016 |
|
|
Irsko |
První dodání údajů o silničních dopravních nehodách (vyšší úroveň údajů o silničních dopravních nehodách): 2016 (údaje týkající se roku 2014). |
ze dne 30. června 2016 |
|
Řecko |
První dodání proměnných „počet dnů pracovní neschopnosti“ a „typ zranění“ a proměnných fáze III týkajících se příčin a okolností nehody: 2016 (údaje týkající se roku 2014). |
ze dne 30. června 2016 |
|
První dodání údajů pro zaměstnance ve veřejném sektoru (NACE O) a pro zaměstnance odvětví NACE Rev. 2, kteří nejsou pojištěni u Institutu sociálního pojištění (IKA): 2016 (údaje týkající se roku 2014). |
ze dne 30. června 2016 |
|
|
Francie |
První dodání proměnných fáze III týkajících se příčin a okolností nehody: 2016 (údaje týkající se roku 2014). |
ze dne 30. června 2016 |
|
Plné pokrytí všech zaměstnanců v odvětvích NACE Rev. 2 A-S: 2016 (v případě údajů týkajících se roku 2014). |
ze dne 30. června 2016 |
|
|
Lotyšsko |
První dodání proměnných „počet dnů pracovní neschopnosti“ a „hospodářská činnost zaměstnavatele“ s podrobným čtyřmístným číselným kódem NACE Rev. 2 a zeměpisnou polohou podle NUTS: 2014 (údaje týkající se roku 2012). |
ze dne 30. června 2014 |
|
Nizozemsko |
První dodání proměnných „povolání“, „typ zranění“, „zraněná část těla“, „datum nehody“ a „počet dnů pracovní neschopnosti“ a proměnných fáze III týkajících se příčin a okolností nehody: 2016 (údaje týkající se roku 2014). |
ze dne 30. června 2016 |
|
Spojené království |
První dodání proměnné „počet dnů pracovní neschopnosti“: 2015 (údaje týkající se roku 2013). |
ze dne 30. června 2015 |
|
První dodání údajů o silničních dopravních nehodách: 2015 (údaje týkající se roku 2013). |
ze dne 30. června 2015 |
|
|
První dodání údajů o úrazech členů leteckých posádek a námořníků: 2016 (údaje týkající se roku 2014). |
ze dne 30. června 2016 |
|
12.4.2011 |
CS |
Úřední věstník Evropské unie |
L 97/49 |
ROZHODNUTÍ KOMISE
ze dne 11. dubna 2011
o změně rozhodnutí 2000/367/ES, kterým se zavádí klasifikační systém pro požární odolnost stavebních výrobků, staveb a jejich částí
(oznámeno pod číslem K(2011) 2417)
(Text s významem pro EHP)
(2011/232/EU)
EVROPSKÁ KOMISE,
s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,
s ohledem na směrnici Rady 89/106/EHS ze dne 21. prosince 1988 o sbližování právních a správních předpisů členských států týkajících se stavebních výrobků (1), a zejména na čl. 20 odst. 2 uvedené směrnice,
po konzultaci se Stálým výborem pro stavebnictví,
vzhledem k těmto důvodům:
|
(1) |
Rozhodnutí Komise 2000/367/ES ze dne 3. května 2000, kterým se provádí směrnice Rady 89/106/EHS, pokud jde o klasifikaci požární odolnosti stavebních výrobků, staveb a jejich částí (2), by mělo být v zájmu zohlednění technického pokroku ve vývoji příslušných zkušebních metod a za účelem zahrnutí protipožárních zábran dutin změněno. |
|
(2) |
Rozhodnutí 2000/367/ES by proto mělo být odpovídajícím způsobem změněno, |
PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:
Článek 1
Příloha rozhodnutí 2000/367/EC se mění v souladu s přílohou tohoto rozhodnutí.
Článek 2
Toto rozhodnutí je určeno členským státům.
V Bruselu dne 11. dubna 2011.
Za Komisi
Antonio TAJANI
místopředseda
PŘÍLOHA
Příloha rozhodnutí 2000/367/ES se mění takto:
|
1. |
V oddílu 3 „Výrobky a systémy pro ochranu nosných prvků nebo částí stavby“ se tabulka klasifikace, která se týká „podhledů bez vlastní požární odolnosti“, nahrazuje touto tabulkou:
|
||||||||
|
2. |
V oddílu 3 „Výrobky a systémy pro ochranu nosných prvků nebo částí stavby“ se tabulka klasifikace, která se týká „protipožárních nátěrů, desek, omítek, obkladů a clon“, nahrazuje touto tabulkou:
|
||||||||
|
3. |
V oddílu 4 „Nenosné prvky nebo části stavby a výrobky pro ně“ se tabulka klasifikace, která se týká „příček (včetně příček s částmi bez tepelné izolace)“, nahrazuje touto tabulkou:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
(*1) V případě protipožárních zábran dutin tuto normu doplňuje zpráva EOTA TR 031.“