Boj proti násilí páchanému na dětech, mladistvých a ženách: program Daphné III (2007–2013)
Program Daphné III se zaměřuje na prevenci a potírání všech forem násilí, zejména fyzického, sexuálního a psychického, páchaného na dětech, mladých lidech a ženách. Jeho cílem je rovněž chránit oběti a ohrožené skupiny a dosáhnout vysoké úrovně ochrany tělesného a duševního zdraví, blahobytu a sociální soudržnosti na celém území Unie. Tento program tvoří třetí fázi programu Daphné a zahrnuje období 2007–2013.
AKT
Rozhodnutí č. 779/2007/ES ze dne 20. června 2007, kterým se na období let 2007–2013 zavádí zvláštní program pro předcházení násilí páchanému na dětech, mladých lidech a ženách a jeho potírání a pro ochranu obětí a ohrožených skupin (program Daphne III) jako součást obecného programu „Základní práva a spravedlnost“
PŘEHLED
Program Daphné III se zaměřuje na prevenci a potírání všech forem násilí (fyzického, sexuálního a psychického) páchaného na dětech, mladých lidech a ženách, ve sféře veřejné i soukromé, a na ochranu obětí a ohrožených skupin. Doplňuje stávající programy členských států a vychází z politik a cílů stanovených ve dvou předchozích programech Daphné (Daphné a Daphné II).
Pro období 2007–2013 je programu přidělena finanční částka ve výši 116,85 milionů EUR.
Oblast působnosti a přístup k programu
Příjemci programu jsou děti, mladí lidé (12–25 let) a ženy, jež jsou oběťmi násilí nebo kterým hrozí, že se jimi stanou. Tyto kategorie se považují za oběti násilí včetně případů, kdy se staly svědky napadení blízké příbuzné osoby.
Hlavními cílovými skupinami programu jsou rodiny, učitelé, sociální pracovníci, policisté, pracovníci zdravotnických a právních služeb a také nevládní organizace a veřejné orgány.
Je otevřen členským státům Evropské unie a zemím Evropského sdružení volného obchodu (ESVO), které jsou smluvními stranami Dohody o Evropském hospodářském prostoru (EHP), a za určitých podmínek také kandidátským zemím a zemím Balkánu.
Pro předkládání návrhů jsou způsobilé soukromé nebo veřejné organizace a instituce (místní orgány, univerzitní katedry a výzkumná střediska) působící v oblasti prevence a boje proti násilí nebo pro podporu obětí.
Cíle programu
Program se zaměřuje zejména na:
Podporované akce
Za účelem sledování těchto cílů podporuje program tři druhy akcí:
Provádění
Financování Společenstvím může mít tyto formy:
Komise každý rok přijme pracovní program, který stanoví priority a navrhne orientační rozdělení finančních prostředků, které mají být na granty přiděleny. Komise také každoročně zveřejní seznam projektů financovaných v rámci programu.
Daphné III doplňuje programy „Bezpečnost a ochrana svobod“ a „Solidarita a řízení migračních toků“, 7. rámcový program pro výzkum a rozvoj, programy PROGRESS a Safer Internet Plus a aktivity Evropského institutu pro rovnost žen a mužů.
Sledování a hodnocení
Příjemci finančních prostředků musí předkládat technické a finanční zprávy o provádění akcí a do tří měsíců od dokončení akce rovněž předložit finanční zprávu. Provádí se také sledování a finanční kontrola.
Komise předloží Parlamentu a Radě průběžnou hodnotící zprávu o provádění projektů a jejich výsledcích (nejpozději do 31. března 2011) a zprávu s hodnocením ex post o provádění a výsledcích programu (nejpozději do 31. prosince 2014). Mezitím, nejdéle do 31. května 2012, předloží sdělení o pokračování programu.
Kontext
Zvláštní program „Daphné III“ je součástí obecného programu „Základní práva a spravedlnost“, který s programy „Solidarita a řízení migračních toků“ a „Bezpečnost a ochrana svobod“ nahrazuje nástroje, které Komise spravovala v oblasti spravedlnosti, svobody a bezpečnosti. Tyto nové programy jsou součástí finančního rámce na období 2007–2013.
Odkazy
Akt |
Vstup v platnost |
Lhůta pro provedení v členských státech |
Úřední věstník |
Rozhodnutí (ES) č. 779/2007(přijetí: spolurozhodování COD/2005/0037) |
4. 7. 2007 |
- |
Úř. věst. L 173 ze dne 3. 7. 2007 |
Poslední aktualizace: 07.09.2007