Akční plán Evropské unie pro lesnictví

Cílem tohoto akčního plánu je zavést soudržný rámec pro iniciativy pro lesnictví na úrovni Evropské unie. Také tvoří nástroj koordinace evropských činností a lesnických politik členských států. Tímto plánem se navrhuje osmnáct klíčových akcí, které budou prováděny v pětiletém období (2007–2011).

AKT

Sdělení Komise Radě a Evropskému parlamentu ze dne 15. června 2006 o akčním plánu EU pro lesnictví (KOM(2006) 302 v konečném znění – nebylo zveřejněno v Úředním věstníku)

PŘEHLED

Lesy jsou pro Evropskou unii (EU) důležitou oblastí: rozkládají se na 37,8 % území Evropy a poskytují zdroj obživy 3,4 milionu osob (lesnictví a průmyslová odvětví z něj vycházející). Navíc je EU po Spojených státech druhým největším producentem průmyslové kulatiny na světě a pokrývá kolem 80 % světové produkce korku. V kontextu klimatické změny lesy hrají důležitou úlohu nejenom při sekvestraci uhlíku, ale také při výrobě biomasy *, důležitý je i jejich potenciál v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Lesy jsou také důležité z hlediska sociálního a kulturního: přitahují obyvatele měst, umožňují rekreaci a pobyt v nich je zdraví prospěšný. Navíc představují nezanedbatelné kulturní dědictví.

Evropská komise proto definovala čtyři hlavní cíle, jejichž naplnění podpoří udržitelný rozvoj a multifunkční úlohu lesů v EU:

Tyto cíle se promítají do souboru 18 klíčových akcí, které Evropská komise a členské státy společně provádějí. Akční plán také počítá s doplňkovými činnostmi, které mohou provádět členské státy podle svých specifických situací a priorit, někdy i s pomocí stávajících nástrojů Společenství.

Zlepšit dlouhodobou konkurenceschopnost

Konkurenceschopnost lesního hospodářství je nezbytná. Tento sektor má velký potenciál k dalšímu rozvoji produktů a služeb vysoké kvality a s přidanou hodnotou pro rostoucí poptávku po obnovitelných zdrojích surovin. Komise navrhuje pět klíčových akcí k naplnění tohoto cíle:

Zlepšovat a chránit životní prostředí

Hlavním cílem je zachovat a vhodně obohatit biologickou rozmanitost, sekvestraci uhlíku, celistvost, zdraví a odolnost lesních ekosystémů v různých geografických dimenzích. V tomto ohledu navrhuje Komise tyto klíčové akce:

Kromě toho a s podporou EZFRV a nástroje Life+ mohou členské státy podporovat opatření ve prospěch lesů (Natura 2000), zemědělsko-lesnické systémy, obnovení lesů zničených přírodními katastrofami a ohněm, studie příčin lesních požárů či kampaně na zvyšování povědomí.

Přispět k lepší kvalitě života

Komise soudí, že je důležité zachovat a zlepšit kulturní a sociální dimenze lesů. Proto přichází s těmito klíčovými akcemi:

Členské státy navíc s podporou EFRR mohou zvýšit investice a zlepšit udržitelné lesní hospodářství v zájmu zajištění prevence přírodních nebezpečí.

Podporovat koordinaci a komunikaci

I když je politika v oblasti lesnictví v pravomoci členských států, řada politických iniciativ s dopadem na odvětví lesního hospodářství se vytváří na evropské úrovni. To vyžaduje zlepšení soudržnosti a spolupráce mezi odvětvími s cílem vytvořit rovnováhu mezi ekonomickými, environmentálními a sociálně-kulturními cíli na různých organizačních a institucionálních úrovních.

Kromě toho se členské státy vyzývají, aby organizovaly akce ke zviditelnění, jako např. „Týden lesů“ nebo „Den lesů“, čímž by zvýšily povědomí o výhodách udržitelného lesního hospodářství.

Komise bude hodnotit akční plán v polovině období v roce 2009 a v roce 2012 provede závěrečné zhodnocení.

Kontext

Evropská rada přijala na svém zasedání v prosinci 1998 usnesení o lesnické strategii pro Evropskou unii. Komise následně předložila zprávu o provádění této strategie v průběhu pěti let a mimo jiné navrhla zahájení akčního plánu EU pro udržitelné řízení lesů. V květnu 2005 požádala Rada pro zemědělství a rybolov Komisi, aby tento akční plán vypracovala.

Klíčové pojmy aktu

SOUVISEJÍCÍ AKT

Sdělení Komise Radě a Evropskému parlamentu ze dne 10. března 2005 podávající zprávu o provádění strategie EU v oblasti lesního hospodářství (KOM(2005) 84 v konečném znění – nebylo zveřejněno v Úředním věstníku).

See also

Poslední aktualizace: 27.10.2011