Reforma finančního systému

V tomto sdělení Komise předkládá reformy, které Evropská unie hodlá provést ve finančním odvětví. Cílem těchto reforem je zlepšit průhlednost a stabilitu finančních trhů a dohled nad nimi. Také mají zlepšit ochranu investorů a spotřebitelů. Kromě toho tyto reformy doplňují reformy, které byly zahájeny v důsledku finanční krize v roce 2008.

AKT

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Evropské centrální bance ze dne 2. června 2010 nazvané „Regulace finančních služeb v zájmu udržitelného růstu“ (KOM(2010) 301 v konečném znění)

PŘEHLED

Reformy, které Evropská unie (EU) provedla ve finančním odvětví, mají zajistit větší bezpečnost a odpovědnost finančního systému, aby se podpořil rozvoj udržitelného hospodářského růstu.

Návrhy předložené v tomto sdělení doplňují reformy, které byly zahájeny po finanční krizi v roce 2008 a summitech zemí G20. Tyto návrhy sledují čtyři hlavní cíle:

Zajistit větší průhlednost

Komise konstatuje, že nedostatečná průhlednost finančního odvětví silně přispěla k finanční krizi v roce 2008. Proto ji hodlá zlepšit, pokud jde o transakce, produkty a subjekty finančních trhů.

Orgány dohledu, investoři a spotřebitelé tak budou moci disponovat spolehlivějšími informacemi o trzích.

Komise také hodlá zlepšit spolehlivost a kvalitu finančních ratingů. Připomeňme, že finanční ratingy provádějí ratingové agentury, jejichž úkolem je poskytovat hodnocení rizika finanční solventnosti. První nařízení o ratingových agenturách bylo přijato právě po krizi v roce 2008.

Provádět účinný dohled a kontroly provádění

Komise počítá s vytvořením několika subjektů pro finanční dohled:

Komise také hodlá bojovat proti nadměrným a nezodpovědným spekulacím zavedením účinného systému sankcí. Počítá zejména s harmonizací postupů vnitrostátních finančních orgánů, aby se zlepšila jejich účinnost.

Posílit odolnost a stabilitu finančního odvětví

Komise má v úmyslu navrhnout změny právních předpisů, jejichž cílem bude zlepšit kvalitu a objem kapitálu drženého bankami. Vlastní kapitál bank zajišťuje jejich solventnost v případě obtíží. Je nezbytné podněcovat banky k navyšování kapitálu v příznivých obdobích, aby byly schopné čelit krizovým situacím.

Komise také předloží akční plán pro řízení krizí, který vyústí v předložení legislativních návrhů zavádějících úplnou sadu nástrojů k předcházení úpadkům bank a jejich řešení.

Posílit zodpovědnost finančních subjektů a zlepšit ochranu spotřebitele

Cílem reforem je obnovit důvěru investorů a spotřebitelů ve finanční trhy.

Proto Komise v červenci 2010 navrhla revizi právních předpisů týkajících se systémů pojištění vkladů k zajištění účinné ochrany vkladů v celé EU. Také by měla vypracovat návrhy na zlepšení odškodnění investorů a pojistníků v případě úpadku pojišťovny.

Poslední aktualizace: 10.09.2010