Minimální požadavky na opětovné využívání vody
PŘEHLED DOKUMENTU:
Nařízení (EU) 2020/741 o minimálních požadavcích na opětovné využívání vody
CO JE CÍLEM NAŘÍZENÍ?
- Stanovuje harmonizované parametry, aby se zajistila bezpečnost opětovného využívání vody pro zavlažování v zemědělství s cílem prosazovat tuto praxi a pomáhat řešit sucho a nedostatek vody.
- Také má za cíl přispět k cílům udržitelného rozvoje OSN, zejména cíle 6 o dostupnosti vody a udržitelném vodohospodářství a dostupnosti sanitačních zařízení pro všechny, a cíle 12 o udržitelné spotřebě a výrobě.
KLÍČOVÉ BODY
Nařízení stanovuje minimální požadavky na kvalitu vody a monitorování a pravidla řízení rizik pro bezpečné využívání recyklované odpadní vody pro zavlažování v zemědělství v souvislosti s integrovaným hospodařením s vodou.
Navazuje na dvě sdělení Evropské komise:
Oblast působnosti
- Nařízení se použije kdekoliv, kde je opětovně využívána ošetřená městská odpadní voda, podle článku 12 odst. 1 směrnice 91/271/EHS o městské odpadní vodě pro zavlažování v zemědělství (viz shrnutí).
- Členský stát EU se může rozhodnout, že není vhodné opětovně využívat vodu pro zavlažování v zemědělství v jedné nebo více oblastech povodí nebo jejich částech na základě konkrétních kritérií:
- zeměpisné a klimatické podmínky oblasti nebo jejích částí,
- vlivy na jiné vodní zdroje a jejich stav,
- vlivy na útvary povrchových vod, do nichž jsou vypouštěny vyčištěné městské odpadní vody, a stav těchto útvarů,
- náklady recyklované odpadní vody a dalších vodních zdrojů z hlediska životního prostředí a přírodních zdrojů.
- Takové rozhodnutí musí být řádně odůvodněno a pravidelně přezkoumáváno s ohledem na měnící se okolnosti, jako jsou prognózy v oblasti změny klimatu a strategie pro přizpůsobení se změně klimatu sestavené podle rámcové směrnice o vodě (směrnice 2000/60/ES – viz shrnutí).
- Nařízení umožňuje časově omezené výjimky z pravidel pro výzkumné nebo pilotní projekty podléhající jistým podmínkám.
Kvalita recyklované odpadní vody
Provozovatel zařízení pro recyklaci odpadních vod musí zajistit, aby recyklovaná odpadní voda určená pro zavlažování v zemědělství byla v souladu s:
- minimálními požadavky na kvalitu vody stanovenými v příloze I nařízení — vztahující se na mikrobiologické prvky (jako jsou hladiny bakterie Escherichia coli) a monitorující požadavky pro průběžné a validační monitorování,
- všemi dalšími podmínkami stanovenými příslušným orgánem v příslušném vydaném povolení, pokud jde o kvalitu vody.
Řízení rizik
- Příslušný vnitrostátní orgán musí zajistit, aby byl sestaven plán řízení rizik pro opětovné využívání vody pro produkci, dodávku a využití recyklované odpadní vody.
- Plán řízení rizik pro opětovné využívání vody mohou navrhnout provozovatel zařízení pro recyklaci odpadních vod, jiné strany účastnící se projektu opětovného využití vody nebo případně koncoví uživatelé, a tento plán musí určit povinnosti řízení rizik všech stran účastnících se projektu opětovného využití vody.
- Musí zejména stanovit dodatečné požadavky na kvalitu vody, určit vhodná preventivní nebo nápravná opatření a identifikovat jakékoli doplňující bariéry nebo opatření s cílem zajistit bezpečnost systému.
Povinnosti týkající se povolení
- Produkce a dodávka recyklované odpadní vody pro zavlažování v zemědělství vyžaduje povolení.
- Strany, kterých se to týká, musí podat žádost u příslušného vnitrostátního orgánu.
- Povolení stanovuje povinnosti pro provozovatele zařízení pro recyklaci odpadních vod a v příslušných případech všech dalších odpovědných stran v systému pro opětovné využívání vody, který se zakládá na plánu řízení rizik. Musí upřesnit řadu aspektů včetně:
- třídy nebo tříd kvality recyklované odpadní vody a zemědělského využití recyklované odpadní vody, pro něž je vydáno povolení, místa využívání, zařízení pro recyklaci odpadních vod a odhadovaného ročního objemu recyklované odpadní vody, jenž má být vyprodukován,
- podmínek v souvislosti s minimálními požadavky na kvalitu vody a monitorování,
- veškerých podmínek v souvislosti s dodatečnými požadavky na provozovatele zařízení pro recyklaci odpadních vod stanovených v plánu řízení rizik pro opětovné využívání vody,
- veškerých dalších podmínek potřebných ke zmírnění všech nepřijatelných rizik pro životní prostředí a pro zdraví lidí a zvířat,
- doby platnosti povolení,
- místa dodržování hodnot.
- Povolení musí být pravidelně přezkoumávána a aktualizována, při nejmenším v případě, kdy dojde k výrazným změnám v procesech zpracování nebo podmínkách na daném místě.
Kontroly souladu
- Příslušný vnitrostátní orgán musí kontrolovat soulad s podmínkami stanovenými v povolení. Toho lze dosáhnout:
- prováděním kontrol na místě,
- monitorováním údajů získaných zejména na základě tohoto nařízení,
- jakýmkoli jiným vhodným způsobem.
- Nařízení také stanovuje opatření, která je třeba provést v případě nesouladu.
- Příslušný vnitrostátní orgán musí také pravidelně kontrolovat soulad s plány řízení rizik.
Transparentnost a sdílení informací
- Musí být zřízena vnitrostátní kontaktní místa za účelem usnadnit přeshraniční koordinaci v případě potřeby.
- Za účelem transparentnosti také nařízení stanovuje pravidla pro:
- osvětu,
- informace, které mají být poskytovány veřejnosti,
- informace o monitorování provádění.
- Komise provede hodnocení nařízení do 26. června 2028.
Pokyny
Komise zveřejnila pokyny, aby pomohla členským státům a zúčastněným subjektům uplatňovat pravidla pro opětovné využívání vody. Tyto pokyny jsou doplněny několika praktickými příklady, aby se usnadnilo uplatňování pravidel.
ODKDY JE NAŘÍZENÍ V PLATNOSTI?
Platí ode dne 26. června 2023.
KONTEXT
Další informace viz:
HLAVNÍ DOKUMENT
Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2020/741 ze dne 25. května 2020 o minimálních požadavcích na opětovné využívání vody (Úř. věst. L 177, 5.6.2020, s. 32–55).
SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY
Oznámení Komise Pokyny podporující uplatňování nařízení 2020/741 o minimálních požadavcích na opětovné využívání vody (2022/C 298/01) (Úř. věst. C 298, 5.8.2022, s. 1–55).
Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů — Uzavření cyklu — akční plán EU pro oběhové hospodářství (COM(2015) 614 final, 2.12.2015).
Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů — Plán na ochranu vodních zdrojů Evropy (COM(2012) 673 final, 14.11.2012).
Sdělení Komise Evropskému parlamentu a Radě o řešení problému nedostatku vody a sucha v Evropské unii (COM(2007) 414 final, 18.7.2007).
Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 852/2004 ze dne 29. dubna 2004 o hygieně potravin (Úř. věst. L 139, 30.4.2004, s. 1–54). Znění bylo znovu zveřejněno v opravené podobě (Úř. věst. L 226, 25.6.2004, s. 3–21).
Postupné změny nařízení (ES) č. 852/2004 byly začleněny do původního textu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.
Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2000/60/ES ze dne 23. října 2000, kterou se stanoví rámec pro činnost Společenství v oblasti vodní politiky (Úř. věst. L 327, 22.12.2000, s. 1–73).
Viz konsolidované znění.
Směrnice Rady 98/83/ES ze dne 3. listopadu 1998 o jakosti vody určené k lidské spotřebě (Úř. věst. L 330, 5.12.1998, s. 32–54).
Viz konsolidované znění.
Směrnice Rady 91/271/EHS ze dne 21. května 1991 o čištění městských odpadních vod (Úř. věst. L 135, 30.5.1991, s. 40–52).
Viz konsolidované znění.
Poslední aktualizace 30.08.2022