Financování pro inovace a podniky (Evropský investiční fond)

 

PŘEHLED

Evropský investiční fond (EIF) poskytuje rizikové financování na podporu malých a středních podniků. K jeho podílníkům patří Evropská investiční banka (EIB), Evropská unie (EU), zastoupená Evropskou komisí, a veřejné a soukromé finanční instituce, v současné době z 15 zemí EU a Turecka.

CO JE ÚKOLEM TĚCHTO STANOV?

Stanoví:

KLÍČOVÉ BODY

Řídicí orgány

EIF řídí a spravuje valná hromada, správní rada a generální ředitel.

Předseda správní rady je volen většinou hlasů z řad jejích členů. Rozhodnutí jsou přijímána většinou hlasů za předpokladu, že je přítomna nejméně polovina členů rady.

Jak EIF funguje

Evropský investiční fond (EIF) je součástí skupiny Evropské investiční banky. Jeho hlavním posláním je podporovat evropské mikropodniky a malé a střední podniky snadnějším přístupem k financím. EIF určuje a rozvíjí rizikový a růstový kapitál, záruky a nástroje mikrofinancování, které jsou konkrétně zacíleny na tento tržní segment. Plněním své úlohy EIF přispívá k dosahování cílů EU v oblasti podpory inovací, výzkumu a vývoje, podnikání, růstu a zaměstnanosti.

Účetnictví EIF ověřuje nezávislý externí auditor. Kontrolní výbor EIF se skládá ze tří auditorů nominovaných jednotlivými podílníky – EIB, Evropskou komisí a finančními institucemi – a jednoho náhradníka, který je zmíněnými třemi skupinami podílníků určen na principu rotace. Členy kontrolního výboru jmenuje valná hromada a jí také odpovídají. Kontrolní výbor jakožto dozorčí orgán každoročně potvrzuje podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, že operace EIF byly prováděny v souladu se stanovami a pravidly jednacího řádu a že účetní závěrky podávají pravdivý a věrný obraz o finanční situaci EIF, pokud jde o aktiva a pasiva a výsledky operací za kontrolované účetní období.

Celková angažovanost EIF nesmí u poskytování záruk překročit trojnásobek upsaného základního kapitálu. Podle článku 26 stanov tuto horní hranici může valná hromada rozhodnutím zvýšit maximálně o osminásobek upsaného základního kapitálu. Valná hromada určí částku u nabývání podílů.

Spory mezi EIF a příjemci z jeho operací rozhodují příslušné vnitrostátní soudy nebo arbitrážní řízení. Pro spory týkající se opatření přijatých orgány EIF je příslušný Soudní dvůr Evropské unie.

Na EIF, členy jeho orgánů a jeho pracovníky se vztahuje Protokol o výsadách a imunitách Evropské unie (Protokol č. 7).

Evropský fond pro strategické investice

Ve spolupráci s Evropskou komisí mají EIF a EIB klíčovou úlohu v investičním plánu pro Evropu zřízením Evropského fondu pro strategické investice (EFSI). EFSI byl zahájen v roce 2015. Jeho účelem je přilákat soukromé finance pro strategické investice, které nelze financovat samotným trhem. EIF je odpovědný za provádění finančních akcí ve prospěch malých a středních podniků a podniků se střední tržní kapitalizací (tedy společností s 250 až 3 000 zaměstnanci) v rámci specializovaného nástroje EFSI pro malé a střední podniky.

KONTEXT

EIF byl založen v roce 1994 a jeho sídlem je Lucemburk.

AKT

Stanovy schválené dne 14. června 1994 a pozměněné dne 19. června 2000, 30. listopadu 2007, 8. března 2012 a 27. května 2014 valnou hromadou (Úř. věst. C 95, 21.3.2015, s. 22–31)

Poslední aktualizace 19.10.2015