Zmírnění změny klimatu

Změna klimatu – významná odchylka průměrných povětrnostních podmínek za několik desetiletí – představuje velkou výzvu pro lidstvo a celý svět. Změna klimatu může být zmírněna, aby se omezil její dopad, předcházením emisí skleníkových plynů do ovzduší nebo jejich snižováním.

Ze záznamů vyplývá, že zejména od poloviny 20. století člověk a jím produkované skleníkové plyny (především oxid uhličitý (CO2), metan, oxidy dusíku a fluorované plyny) prudce urychlují změnu klimatu. Mezinárodní společenství uznalo potřebu udržet globální oteplování výrazně pod 2 °C a dohodlo se, že bude usilovat o jeho omezení na 1,5 °C.

EU má komplexní rámec politik pro snižování emisí skleníkových plynů. Mezi klíčové právní předpisy a politiky EU patří:

V roce 2019 přijala Evropská komise Zelenou dohodu pro Evropu – což je ambiciózní program EU, jak se stát klimaticky neutrální (tj. hospodářstvím s čistými nulovými emisemi skleníkových plynů) do roku 2050 – a tento program byl zakotven v novém evropském právním rámci pro klima. Na dosažení tohoto cíle se budou podílet všechny složky společnosti a hospodářská odvětví – od energetiky přes průmysl, mobilitu a budovy až po zemědělství a lesnictví.

Od roku 2020 Komise přijala řadu nových strategických iniciativ, především nový akční plán pro oběhové hospodářství pro čistší a konkurenceschopnější Evropu, strategii v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030 a strategii „od zemědělce ke spotřebiteli“, ale také strategii EU pro přizpůsobení se změně klimatu, která doplňuje unijní opatření v oblasti zmírňování změny klimatu.

V roce 2020 Komise předložila plán pro dosažení cíle v oblasti klimatu do roku 2030, který má dále snížit čisté emise skleníkových plynů o nejméně 55 % do roku 2030. Nový cíl pro rok 2030 je nyní zakotven v evropském právním rámci pro klima. V červenci 2021 Komise rovněž přijala řadu legislativních návrhů, které stanoví, jak hodlá dosáhnout klimatické neutrality v EU do roku 2050, včetně dílčího cíle snížit čisté emise skleníkových plynů do roku 2030 nejméně o 55 %.

Osmý akční program EU pro životní prostředí, který bude probíhat v letech 2021–2030, podpoří cíle Zelené dohody pro Evropu v oblasti klimatu a životního prostředí.

VIZ TAKÉ