Směrnice 2004/48/ES — dodržování práv duševního vlastnictví
Tato směrnice poskytuje minimální soubor opatření, postupů a opravných prostředků, které umožňují účinné dodržování práv duševního vlastnictví podle občanského práva v celé EU, kde zajišťuje jednotnou úroveň ochrany na vnitřním trhu.
V roce 2017 přijala Evropská komise balíček opatření k dalšímu zlepšení uplatňování a dodržování práv duševního vlastnictví a boji proti padělání a pirátství. Konkrétně vydala Sdělení s pokyny, které objasňuje pravidla stanovená v této směrnici pro situace, ve kterých byly v zemích EU používány různé výklady. Opatření vyplývají z desetibodového akčního plánu pro dodržování práv duševního vlastnictví v EU stanoveného Komisí v roce 2014.
Cíle
Hlavním cílem směrnice je zajistit, aby byly v celé EU dostupné stejné nástroje, které umožní tvůrcům a inovátorům uplatňovat svá práva duševního vlastnictví. Kromě řešení padělání a pirátství napomáhá směrnice také k dosahování cílů, které zahrnují:
Oblast působnosti
Tato směrnice se použije na jakékoli porušení práv duševního vlastnictví stanovené právem EU nebo vnitrostátním právem dotyčného členského státu.
Touto směrnicí nejsou dotčena:
Obecný závazek
Uplatnění ochrany
Žádost na uplatnění prostředků ochrany duševního vlastnictví může být podána:
Právo na informace
Na žádost nárokovatele může soud nařídit, aby byly informace o původu zboží a služeb, u kterých existuje domněnka o porušování práv duševního vlastnictví a informace o jejich sítích distribuce a zásobování, poskytnuty porušovatelem práva nebo jinou osobou, pokud tato osoba:
Pravidla pro získávání a uchovávání důkazů
Na žádost navrhovatele může soud nařídit protistraně, aby přednesla důkazy, které jsou v její kompetenci, což spadá pod ochranu důvěrných informací. Soud může také vydat opatření, které umožní, aby byly uchovávány příslušné důkazy pro údajné porušování práv.
Předběžná a zajišťovací opatření
Na žádost navrhovatele může soud vydat soudní zákaz* určený k:
V některých případech mohou soudní orgány nařídit předběžné zabavení movitého a nemovitého majetku údajného porušovatele práv, včetně zmrazení jeho bankovních účtů nebo jiného majetku.
Opatření vyplývající z rozhodnutí ve věci
Na žádost navrhovatele může soud nařídit nápravná opatření, která umožní stáhnout či odstranění zboží porušující práva z trhu či jeho zničení.
Soud může také vydat trvalý zákaz, který zabrání pokračování porušování práv nebo poškozené straně přizná náhradu škody.
Je v platnosti od pátku 20. května 2004 a měla nabýt podoby zákona v zemích EU nejpozději do neděle 29. dubna 2006.
Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2004/48/ES ze dne 29. dubna 2004 o dodržování práv duševního vlastnictví (Úř. věst. L 157, 30.4.2004, s. 45–86)
Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě a Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru – Pokyny k některým aspektům směrnice Evropského parlamentu a Rady 2004/48/ES o dodržování práv duševního vlastnictví (COM(2017) 708 final, 29.11.2017)
Poslední aktualizace 11.06.2018