Infrastruktura přístavů: zvýšení zabezpečení přístavů
PŘEHLED DOKUMENTU:
Směrnice 2005/65/ES o zvýšení zabezpečení přístavů
CO JE CÍLEM TÉTO SMĚRNICE?
- Hlavním cílem této směrnice je zavést opatření ke zlepšení zabezpečení přístavů v Evropské unii (EU) vzhledem k hrozbám výskytu případů ohrožení bezpečnosti. Aby toho dosáhla, má směrnice za cíl zavést rámec EU pro zaručení vysoké a srovnatelné úrovně zabezpečení ve všech přístavech EU. Tento rámec se má skládat ze společných základních pravidel pro opatření v oblasti zabezpečení přístavů, mechanismu pro provádění těchto pravidel a vhodných mechanismů pro kontrolu dodržování těchto pravidel.
- Tato směrnice doplňuje nařízení (ES) č. 725/2004 o zvýšení bezpečnosti lodí a přístavních zařízení a opatření stanovená Komisí v květnu 2003 (KOM(2003) 229 v konečném znění). Společně poskytují nezbytný rámec pro ochranu celého řetězce logistiky námořní dopravy (směrem z lodi do přístavu, součinnost mezi lodí a přístavem a celou přístavní oblastí) před rizikem nezákonných útoků na území EU.
KLÍČOVÉ BODY
Oblast působnosti
Tato směrnice se vztahuje na lidi, infrastrukturu a vybavení (včetně dopravních prostředků) v přístavech a přilehlých oblastech.
Bezpečnostní orgán přístavu a plán zabezpečení přístavu
- Země EU musí pro každý přístav určit bezpečnostní orgán přístavu. Bezpečnostní orgán přístavu může být určen pro víc než jeden přístav. Tento orgán odpovídá za určení a přijetí nezbytných opatření zabezpečení přístavu v souladu s hodnocením zabezpečení přístavu a plány zabezpečení přístavu.
- Země EU musí zajistit, aby byly vytvořeny, udržovány a aktualizovány plány zabezpečení přístavu. Ty musí podrobně popsat přijatá opatření pro zvýšení zabezpečení přístavů (například podmínky přístupu do přístavu nebo opatření vztahující se na zavazadla a náklad). Země EU musí též sledovat plány zabezpečení přístavu a jejich provádění a určit sankce za jejich nedodržení.
Stupně zabezpečení
- Jsou stanoveny různé stupně zabezpečení podle vnímaného rizika (normální, zvýšené nebo bezprostřední hrozba), a to:
- stupeň zabezpečení 1: stupeň, na kterém musí být neustále dodržována příslušná minimální ochranná bezpečnostní opatření,
- stupeň zabezpečení 2: stupeň, na kterém musí být dodržována příslušná dodatečná ochranná bezpečnostní opatření, a to po dobu trvání zvýšeného rizika výskytu bezpečnostní události;
- stupeň zabezpečení 3: stupeň, na kterém musí být dodržována další zvláštní ochranná bezpečnostní opatření, a to po omezenou dobu, kdy je vznik bezpečnostní události pravděpodobný nebo bezprostřední, ačkoli není nutné znát konkrétní cíl.
- Země EU musí oznámit platný stupeň zabezpečení pro každý přístav a jakékoli změny stupně zabezpečení.
Bezpečnostní technik přístavu
Pro každý přístav schválí země EU bezpečnostního technika.
Je-li to možné, má každý přístav svého bezpečnostního technika přístavu. Pokud je to však potřebné, může mít několik přístavů společného bezpečnostního technika.
Tito technici plní úlohu kontaktního bodu pro otázky zabezpečení přístavu a měly by mít dostatečné pravomoci a znalosti o dané oblasti, aby mohli v přiměřené míře zajistit a koordinovat zřízení, aktualizaci a vyhodnocení přezkumů hodnocení zabezpečení přístavu a plánů zabezpečení přístavu.
Přezkumy
Země EU musí zajistit případný přezkum hodnocení zabezpečení přístavu a plánů zabezpečení přístavu pokaždé, když se objeví změny související se zabezpečením, a nejméně jednou za 5 let.
ODKDY SMĚRNICE PLATÍ?
Je v platnosti od 15. prosince 2005 a měla nabýt podoby zákona v zemích EU nejpozději do 15. června 2007.
KONTEXT
Po vypuknutí epidemie COVID-19 a zavedení opatření k řešení dopadu této krize Evropská komise přijala:
Sdělení Komise — Pokyny pro ochranu zdraví, repatriaci a cestování pro námořníky, cestující a jiné osoby na palubách lodí.
HLAVNÍ DOKUMENT
Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2005/65/ES ze dne 26. října 2005 o zvýšení zabezpečení přístavů (Úř. věst. L 310, 25.11.2005, s. 28–39)
Následné změny směrnice 2005/65/ES byly začleněny do původního textu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.
SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY
Zpráva Komise Radě a Evropskému parlamentu – Hodnotící zpráva o provádění směrnice o zvýšení zabezpečení přístavů (KOM(2009)002 v konečném znění, 20.1.2009)
Nařízení Komise (ES) č. 324/2008 ze dne 9. dubna 2008, kterým se stanoví revidované postupy provádění inspekcí Komise v oblasti námořní bezpečnosti (Úř. věst. L 98, 10.4.2008, s. 5–10)
Viz konsolidované znění.
Poslední aktualizace 04.05.2020