Poskytování informací: normy, technické předpisy a pravidla pro služby informační společnosti
Cílem této směrnice je potlačit nebo omezit překážky volnému pohybu zboží, které mohou vyplývat z přijetí různých vnitrostátních technických předpisů, a podpořit transparentnost vnitrostátních iniciativ vůči Evropské komisi, evropským normalizačním orgánům a ostatním členským státům.
AKT
Směrnice Evropského Parlamentu a Rady 98/34/ES ze dne 22. června 1998 o postupu při poskytování informací v oblasti norem a technických předpisů (Viz pozměňovací akty)
PŘEHLED
Směrnice 98/34/ES ujednocuje a následně zrušuje směrnici 83/189/EHS. Stanoví dva postupy při poskytování informací, jeden v oblasti norem (dobrovolné technické specifikace) a druhý v oblasti technických předpisů (povinné technické specifikace) týkající se průmyslových a zemědělských výrobků a produktů rybolovu.
Postup při poskytování informací v oblasti norem
Komise a evropské a vnitrostátní normalizační orgány uvedené v přílohách směrnice musí být informovány o nových předmětech, u nichž vnitrostátní orgány rozhodly jejich začleněním do svého normalizačního programu o vypracování normy nebo o její změně. Komise může vyžadovat předložení celých normalizačních programů nebo jejich částí, které budou následně předloženy k dispozici ostatním členským státům.
Komise a ostatní normalizační orgány mohou připomínkovat návrhy norem. V takovém případě budou tyto orgány průběžně informovány o opatřeních, která byla přijata na základě jejich případných připomínek k návrhům. Navíc budou mít vnitrostátní normalizační orgány možnost podílet se na práci normalizačních orgánů ostatních členských států.
Postup při poskytování informací se nevztahuje na návrhy vnitrostátních norem, kdy se jedná o ekvivalentní převzetí mezinárodní nebo evropské normy.
Postup při poskytování informací v oblasti technických předpisů
Členské státy sdělí neprodleně Komisi každý návrh nebo změnu technického předpisu a současně Komisi sdělí důvody, pro které je nezbytné takový technický předpis přijmout, a v případě potřeby znění základních právních nebo správních předpisů, které jsou zásadně a přímo dotčeny. Pokud návrh omezuje uvedení chemické látky na trh nebo její používání z důvodu ochrany veřejného zdraví, ochrany spotřebitele a životního prostředí, předají členské státy rovněž přehled všech příslušných údajů o látce a sdělí její předpokládané účinky a rizika.
Komise neprodleně oznámí ostatním členským státům návrh a všechny dokumenty, které jí byly předány. Jejich připomínky členský stát vezme v co největší míře v úvahu při následné přípravě technického předpisu.
Aby členské státy umožnily Komisi a ostatním členským státům reagovat, odloží přijetí návrhu technického předpisu o tři měsíce ode dne, kdy Komise obdržela sdělení. Období statu quo se prodlouží na 4 měsíce při přijetí návrhu technického předpisu, který má formu dobrovolné dohody, a o 6 měsíců při přijetí jakéhokoli jiného návrhu technického předpisu, zaujme-li Komise nebo jiný členský stát podrobné stanovisko, z něhož vyplývá, že předpokládané opatření může vytvořit překážky volného pohybu zboží na vnitřním trhu.
Mimoto členské státy odloží přijetí návrhu technického předpisu o 12 měsíců, oznámí-li Komise svůj záměr navrhnout nebo přijmout směrnici, nařízení nebo rozhodnutí v této věci. Přijme-li Rada společný postoj v období pozastavení prací, prodlouží se tato doba o dalších šest měsíců (celkem na 18 měsíců).
Postup při poskytování informací se nepoužije na technické předpisy, které přebírají mezinárodní nebo evropskou normu – v takovém případě stačí prosté informování Komise – ani na vnitrostátní předpisy, jimiž členské státy plní závazné právní předpisy Společenství, které vedou k přijetí technických specifikací, nebo jiné předpisy Společenství.
Výbory
Směrnice zřizuje stálý výbor složený ze zástupců jmenovaných členskými státy; výboru předsedá zástupce Komise. Komise provádí konzultaci s výborem:
Nadto může Komise konzultovat s výborem každý předběžný návrh technického předpisu, který jí předloží členské státy, a na žádost předsedy výboru nebo členského státu může být výboru předložena jakákoli otázka týkající se provádění této směrnice.
Jednání výboru a jemu předkládané informace jsou důvěrné, při dodržení nezbytných bezpečnostních opatření však výbor může požádat o odborné stanovisko ze soukromého sektoru.
Odkazy
Akt |
Vstup v platnost |
Lhůta pro provedení v členských státech |
Úřední věstník |
Směrnice 98/34/ES |
10. 8. 1998 |
- |
Úř. věst. L 204 ze dne 21. 7. 1998 |
Pozměňovací akt(y) |
Vstup v platnost |
Lhůta pro provedení v členských státech |
Úřední věstník |
Směrnice 98/48/ES |
5. 8. 1998 |
5. 8. 1999 |
Úř. věst. L 217 ze dne 5. 8. 1998 |
Postupné změny a opravy směrnice 98/34/ES byly začleněny do základního textu. Toto konsolidované znění má pouze informativní hodnotu.
Poslední aktualizace: 01.07.2011