Druhy dohod o výzkumu a vývoji, na které se nařízení vztahuje
Nařízení se vztahuje na dohody mezi dvěma nebo více stranami, které stanoví:
Nařízení se také vztahuje, pokud dohoda o výzkumu a vývoji obsahuje ustanovení o postoupení práv duševního vlastnictví nebo udělení licence k těmto právům stranám nebo subjektu zřízenému stranami v případě, že tato ustanovení jsou nezbytná pro provádění dohody a nejsou jejím hlavním cílem.
Podmínky pro udělení výjimky
Dohoda o výzkumu a vývoji musí všem stranám poskytnout plný přístup ke konečným výsledkům společného nebo placeného výzkumu a vývoje, pro účely dalšího výzkumu a vývoje a pro účely využívání, včetně veškerých výsledných práv k duševnímu vlastnictví a know-how (praktické informace, které jsou tajné, podstatné a identifikované). Existují výjimky pro dohody, které přidělují úkoly v oblasti výroby nebo distribuce jedné nebo více stranám, a pro dohody zahrnující výzkumné ústavy, akademické instituce nebo společnosti, které poskytují výzkum a vývoj jako službu, aniž by se obvykle zabývaly využíváním výsledků.
V případech, kde dohoda o výzkumu a vývoji společné využívání výsledků nestanoví, musí každé straně udělit přístup k dosavadnímu know-how druhé strany, pokud je toto know-how nezbytné pro využívání výsledků.
Každé společné využívání musí být omezeno na výsledky, které jsou nezbytné pro výrobu výrobků nebo používání technologií vyplývajících ze společného nebo placeného výzkumu a vývoje a které jsou chráněny právy duševního vlastnictví nebo představují know-how.
V případech, kdy je výroba výrobků, které jsou výsledkem společného nebo placeného výzkumu a vývoje, přidělena jedné nebo více stranám, musí dohoda vyžadovat, aby tyto strany plnily objednávky výrobků od ostatních stran, kromě případů, kdy:
Prahy podílu na trhu a doba trvání výjimky
Pokud jsou strany dohody o výzkumu a vývoji skutečnými nebo potenciálními konkurenty na trzích pro dodávání stávajících výrobků nebo technologií, které mohou být zlepšeny, zastoupeny nebo nahrazeny výrobky nebo technologiemi pocházejícími ze společného nebo placeného výzkumu a vývoje, použije se výjimka po dobu trvání výzkumu a vývoje, pokud součet podílů stran na těchto trzích nepřekračuje 25 % v době, kdy uzavírají dohodu o výzkumu a vývoji. Pro výpočet podílů na trhu u dohod o placeném výzkumu a vývoji existují zvláštní pravidla.
Pokud strany nejsou skutečnými nebo potenciálními konkurenty na trzích pro dodávání stávajících výrobků nebo technologií, které mohou být zlepšeny, zastoupeny nebo nahrazeny výrobky nebo technologiemi pocházejícími ze společného nebo placeného výzkumu a vývoje, není stanoven práh podílu na trhu a výjimka se použije po dobu trvání výzkumu a vývoje.
V případě dohod o výzkumu a vývoji, které stanoví společné využívání výsledků, se výjimka nadále použije po dobu sedmi let od doby, kdy byly výrobky a technologie pocházející z daného výzkumu a vývoje poprvé uvedeny na trh na vnitřním trhu, pokud součet podílů stran na trhu nepřesahuje 25 % na příslušných trzích pro tyto výrobky nebo technologie. Jakmile je tento práh překročen, uplatňuje se výjimka nadále po dobu dvou po sobě jdoucích kalendářních let.
Podíly na trhu se vypočítávají na základě údajů o hodnotě prodeje, nebo pokud tyto údaje nejsou k dispozici, na základě údajů o objemu prodeje nebo jiných spolehlivých informací o trhu, včetně výdajů na výzkum a vývoj.
Tvrdá omezení
Výjimka se nevztahuje na dohody o výzkumu a vývoji obsahující tvrdá omezení, mezi něž patří:
Vyloučená omezení
Výjimka se nepoužije na následující závazky obsažené v dohodách o výzkumu a vývoji (pokud lze daný závazek z dohody oddělit, může zbytek dohody výjimku stále využívat):
Odnětí blokové výjimky
Evropská komise nebo vnitrostátní orgány pro hospodářskou soutěž mohou podle článku 29 nařízení (ES) č. 1/2003 výhodu blokové výjimky odejmout, pokud zjistí, že konkrétní dohoda o výzkumu a vývoji má účinky neslučitelné s čl. 101 odst. 3 SFEU.
Komise může tuto pravomoc využít zejména v těchto případech:
Existují přechodná pravidla pro dohody, které již byly v platnosti k 30. červnu 2023 a na které se vztahovala předchozí bloková výjimka pro dohody o výzkumu a vývoji (nařízení (EU) č. 1217/2010), ale které nesplňují podmínky nové blokové výjimky. Na tyto dohody se vztahuje bloková výjimka do 30. června 2025.
Používá se od 1. července 2023 a platí do 30. června 2035.
Nařízení Komise (EU) 2023/1066 ze dne 1. června 2023 o použití čl. 101 odst. 3 Smlouvy o fungování Evropské unie na některé kategorie dohod o výzkumu a vývoji (Úř. věst. L 143, 2.6.2023, s. 9–19).
Sdělení Komise – Pokyny k použitelnosti článku 101 Smlouvy o fungování Evropské unie na dohody o horizontální spolupráci (Úř. věst. C 259, 21.7.2023, s. 1–125).
Konsolidované znění Smlouvy o fungování Evropské unie – Část třetí – Vnitřní politiky a činnosti Unie – Hlava VII – Společná pravidla pro hospodářskou soutěž, daně a sbližování právních předpisů – Kapitola 1 – Pravidla hospodářské soutěže – Oddíl 1 – Pravidla platná pro podniky – Článek 101 (bývalý článek 81 Smlouvy o ES) (Úř. věst. C 202, 7.6.2016, s. 88–89).
Nařízení Rady (ES) č. 1/2003 ze dne 16. prosince 2002 o provádění pravidel hospodářské soutěže stanovených v článcích 81 a 82 Smlouvy (Úř. věst. L 1, 4.1.2003, s. 1–25).
Postupné změny nařízení (ES) č. 1/2003 byly začleněny do původního znění. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.
Nařízení Rady (EHS) č. 2821/71 ze dne 20. prosince 1971 o použití čl. 85 odst. 3 Smlouvy na kategorie dohod, rozhodnutí a jednání ve vzájemné shodě (Úř. věst. L 285, 29.12.1971, s. 46–48).
Viz konsolidované znění.
Poslední aktualizace 09.10.2023