Vnitřní trh s elektřinou (od roku 2021)
PŘEHLED DOKUMENTU:
Směrnice (EU) 2019/944 o společných pravidlech pro vnitřní trh s elektřinou
CO JE CÍLEM TÉTO SMĚRNICE?
- Stanoví pravidla pro výrobu, přenos, distribuci, dodávky a ukládání elektřiny a také aspekty ochrany spotřebitele s cílem vytvořit v EU skutečně integrované, konkurenční, flexibilní, spravedlivé a transparentní trhy s elektřinou zaměřené na spotřebitele.
- Obsahuje mimo jiné pravidla pro maloobchodní trhy s elektřinou, zatímco nařízení (EU) 2019/943, které bylo přijato současně, obsahuje především pravidla pro velkoobchodní trh a fungování sítě.
- Zrušuje směrnici 2009/72/ES (viz přehled Vnitřní trh s elektřinou) od 1. ledna 2021.
KLÍČOVÉ BODY
Práva zákazníků
Směrnice vyjasňuje a posiluje stávající práva zákazníků a zavádí nová práva:
- právo svobodné volby dodavatele a omezení poplatků za změnu dodavatele a poplatků za odchod od dodavatele s výjimkou případů, kdy jsou smlouvy na dobu určitou a s pevně danou cenou vypovězeny před svým datem konce platnosti,
- právo na přístup k nejméně jednomu nástroji pro srovnání cen splňujícímu určité požadavky na důvěru; vyhovující nástroje provozované soukromými subjekty mohou vydat značku důvěry,
- právo připojit se k občanskému energetickému společenství při současném zachování plných práv spotřebitelů, včetně práva na vystoupení ze společenství bez pokut,
- právo na smlouvu s dynamickou cenou (na základě cen na spotových nebo denních trzích) alespoň od jednoho dodavatele a každého dodavatele s více než 200 000 zákazníky a právo na informace o příležitostech a souvisejících rizicích,
- právo na smlouvu o agregaci nezávislou na dodávkách elektřiny,
- právo vyrábět, spotřebovávat, uchovávat a prodávat elektřinu, a to individuálně, nebo prostřednictvím agregátora*,
- právo požádat o instalaci inteligentního elektroměru do čtyř měsíců, zatímco země EU musí zajistit zavádění inteligentních měřicích systémů, ledaže to není pokládáno za nákladově efektivní,
- právo zákazníků trpících energetickou chudobou nebo zranitelných zákazníků na cílenou ochranu, ale s regulovanými cenami povolenými pouze za určitých podmínek,
- právo zákazníků čelících odpojení na informace o alternativách, jako jsou platební plány nebo moratoria, v dostatečném předstihu.
Vyúčtování
- Účty by měly být jasné, správné a stručné a měly by být předkládány způsobem usnadňujícím srovnání.
- Informace o vyúčtování by měly být poskytovány nejméně jednou za šest měsíců nebo jednou za tři měsíce, je-li to vyžadováno, nebo pokud se konečný zákazník rozhodl pro elektronické vyúčtování, a nejméně jednou měsíčně, pokud lze odečet elektroměru provádět na dálku.
Agregátoři
Země EU musí:
- zajistit, aby agregátoři mohli zákazníkům nabízet smlouvy o agregaci, aniž by tito zákazníci museli mít souhlas svého dodavatele,
- zajistit spravedlivou účast agregátorů na všech trzích s elektřinou a to, aby provozovatelé přenosové a distribuční soustavy jednali s agregátory stejně jako s ostatními účastníky trhu, a to i při obstarávání služeb,
- zavést transparentní pravidla přidělující role a povinnosti všem účastníkům trhu a stanovit pravidla pro výměnu údajů mezi účastníky trhu,
- zavést pravidla pro náhradu mezi agregátory a dodavateli, pokud aktivace odezvy strany poptávky způsobí nerovnováhu; taková náhrada musí striktně pokrývat výsledné náklady a výpočet takové náhrady může zohledňovat systémové přínosy odezvy strany poptávky.
Občanská energetická společenství
- jsou subjekty, které jsou založeny na dobrovolné a otevřené účasti a jsou účinně kontrolovány členy nebo podílníky. Mají právo zapojit se do výroby, distribuce, dodávek, spotřeby elektřiny, služeb energetické účinnosti nebo služeb nabíjení elektrických vozidel nebo poskytovat svým členům či podílníkům další energetické služby,
- mají právo na připojení k distribučním sítím a na nediskriminující zacházení z hlediska regulace nebo přístupu na všechny trhy s elektřinou,
- mají právo sdílet se svými členy v souladu s analýzou nákladů a přínosů distribuovaných zdrojů energie vlastní výrobu elektřiny,
- povolí-li to dotčená země EU, mají právo vlastnit, zakládat, kupovat nebo pronajímat distribuční sítě, na které se vztahují příslušné předpisy.
Přístup k údajům a interoperabilita
- Směrnice aktualizuje pravidla přístupu provozovatelů sítě, spotřebitelů, dodavatelů a poskytovatelů služeb k údajům z měření a o spotřebě/výrobě. Kromě toho předpokládá, že Evropská komise stanoví pravidla interoperability v sekundárním právu s cílem usnadnit výměnu údajů.
- Správci údajů musí zajistit nediskriminující přístup k údajům z inteligentních měřicích systémů při současném plnění pravidel pro ochranu údajů.
Elektromobilita
- Země EU musí zavést regulační rámec pro usnadnění připojení dobíjecích stanic pro elektrická vozidla k distribuční síti.
- Provozovatelé distribuční soustavy* by směli vlastnit, vyvíjet, spravovat nebo provozovat dobíjecí stanice, pouze pokud zájem o otevřené výběrové řízení nevyjádří žádný jiný subjekt, a to s výhradou souhlasu regulátora a v souladu s pravidly třetí osoby pro přístup.
Provozovatelé distribučních soustav:
- jsou odpovědní za zajištění dlouhodobé schopnosti systému uspokojovat poptávku po distribuci elektřiny, včetně nákladově efektivní integrace nových zařízení pro výrobu elektřiny a zejména těch, která elektřinu vyrábějí z obnovitelných zdrojů, jakož i za poskytování informací potřebných k efektivnímu přístupu k systému a jeho používání uživatelům systému,
- musí zveřejňovat plány rozvoje sítě vytyčující plánované investice na následujících pět až deset let,
- pokud jsou součástí vertikálně integrovaného podniku, musí být alespoň z hlediska své právní formy, organizace a rozhodování nezávislí na jiných činnostech nesouvisejících s distribucí,
- nesmí vlastnit, vyvíjet, spravovat nebo provozovat zařízení pro ukládání energie, ledaže jsou splněny určité konkrétní podmínky.
Provozovatelé přenosových soustav*:
- musí zajistit dlouhodobou schopnost systému uspokojovat poptávku po přenosu elektřiny v úzké spolupráci se sousedními provozovateli přenosových soustav a provozovateli distribučních soustav.
- řídí bezpečný provoz systému včetně zajišťování rovnováhy mezi nabídkou elektřiny a poptávkou po ní.
- nesmí vlastnit, vyvíjet, spravovat nebo provozovat zařízení pro ukládání energie za podobných podmínek, které platí pro provozovatele distribučních soustav.
Vnitrostátní energetické regulační orgány:
Čistá energie
Směrnice je součástí balíčku Čistá energie pro všechny Evropany.
ODKDY SMĚRNICE PLATÍ?
Používá se od 1. ledna 2021.
Směrnice (EU) 2019/944 reviduje a nahrazuje směrnici 2009/72/ES, která má nabýt podoby zákona v zemích EU do 31. prosince 2020.
Původní směrnice 2009/72/ES měla být provedena do práva zemí EU do roku 2011.
KONTEXT
Další informace získáte zde:
KLÍČOVÉ POJMY
Agregátor: fyzická nebo právnická osoba, která kombinuje zatížení či vyrobenou elektřinu od více zákazníků za účelem prodeje, nákupu nebo aukce na jakémkoli trhu s elektřinou.
Provozovatel distribuční soustavy: fyzická nebo právnická osoba odpovědná za provoz a rozvoj distribuční soustavy elektřiny v dané oblasti a její propojení s dalšími soustavami k zajištění dlouhodobé schopnosti soustavy splňovat přiměřené požadavky na distribuci elektřiny.
Provozovatel přenosové soustavy: fyzická nebo právnická osoba odpovědná za provoz a rozvoj přenosové soustavy v dané oblasti a její propojení s dalšími soustavami k zajištění dlouhodobé schopnosti soustavy splňovat přiměřené požadavky na přenos elektřiny.
HLAVNÍ DOKUMENT
Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/944 ze dne 5. června 2019 o společných pravidlech pro vnitřní trh s elektřinou a o změně směrnice 2012/27/EU (Úř. věst. L 158, 14.6.2019, s. 125–199)
SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY
Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/941 ze dne 5. června 2019 o rizikové připravenosti v odvětví elektroenergetiky a o zrušení směrnice 2005/89/ES (Úř. věst. L 158, 14.6.2019, s. 1–21)
Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/942 ze dne 5. června 2019, kterým se zřizuje Agentura Evropské unie pro spolupráci energetických regulačních orgánů (Úř. věst. L 158, 14.6.2019, s. 22–53)
Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/943 ze dne 5. června 2019 o vnitřním trhu s elektřinou (Úř. věst. L 158, 14.6.2019, s. 54–124)
Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1999 ze dne 11. prosince 2018 o správě energetické unie a opatření v oblasti klimatu, kterým se mění nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 663/2009 a (ES) č. 715/2009, směrnice Evropského parlamentu a Rady 94/22/ES, 98/70/ES, 2009/31/ES, 2009/73/ES, 2010/31/EU, 2012/27/EU a 2013/30/EU, směrnice Rady 2009/119/ES a (EU) 2015/652 a zrušuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 525/2013 (Úř. věst. L 328, 21.12.2018, s. 1–77)
Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/2001 ze dne 11. prosince 2018 o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů (Úř. věst. L 328, 21.12.2018, s. 82–209)
Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/72/ES ze dne 13. července 2009 o společných pravidlech pro vnitřní trh s elektřinou a o zrušení směrnice 2003/54/ES (Úř. věst. L 211, 14.8.2009, s. 55–93)
Postupné změny směrnice 2009/72/ES byly začleněny do původního textu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.
Poslední aktualizace 01.10.2019