Podmínky pro dovoz ptáků a příslušné karanténní požadavky

PŘEHLED DOKUMENTU:

Nařízení (EU) č. 139/2013 – podmínky dovozu některých ptáků do EU a příslušné karanténní podmínky

PŘEHLED

CO JE ÚKOLEM TOHOTO NAŘÍZENÍ?

Stanoví, které ptáky lze dovážet do EU, a jaké podmínky musí splňovat.

Jeho cílem je zajistit, aby některé druhy ptáků s sebou nepřinášely nemoci, jako je influenza ptáků nebo newcastleská choroba.

KLÍČOVÉ BODY

Ze zemí mimo EU lze dovážet pouze ptáky ze schválených chovných středisek.

Musí se jednat o ptáky chované v zajetí, testované na viry 1 až 2 týdny před zasláním a ptáky, kteří nebyli očkováni proti influenze ptáků.

Každý pták musí mít veterinární osvědčení a individuální identifikační číslo na kroužku na noze nebo v mikročipu.

Každá země EU schválila karanténní střediska, do nichž se ptáci přepraví v zapečetěných vozidlech do devíti hodin po hraniční kontrole.

Ptáci musí zůstat v karanténě nejméně 30 dní a v rámci minimálních předběžných opatření musí být vyšetřeni na začátku a na konci jejich pobytu.

Během karantény se vzorky ptáků testují na influenzu ptáků a newcastleskou chorobu.

Pokud je některá z nemocí potvrzena, všichni postižení ptáci se utratí a zlikvidují, středisko se vyčistí a vydezinfikuje a žádní další ptáci nemohou karanténu opustit, dokud se nepotvrdí negativní výsledky jejích vlastních testů na viry.

Pokud se zjistí infekce i u papoušků či kakadu, je možné je léčit a musí zůstat v karanténě nejméně po dobu dvou měsíců po zaznamenání posledního případu.

Vnitrostátní orgány musí do 24 hodin informovat Evropskou komisi o ohnisku influenzy ptáků a newcastleské choroby.

Musí také Komisi podávat roční zprávy o počtu dovezených ptáků, jejich míře úhynu a všech případech nemoci zjištěné v karanténě.

Tyto právní předpisy se nevztahují na drůbež, zvířata v zájmovém chovu, závodní holuby, ptáky dovezené v rámci programů ochrany přírody, ptáky určené pro ZOO, cirkusy, zábavní parky nebo pokusy ani na ptáky dovezené z Andorry, Lichtenštejnska, Monaka, Norska, San Marina, Švýcarska nebo Vatikánského státu.

ODKDY SE NAŘÍZENÍ POUŽIJE?

Vstoupilo v platnost dne 12. března 2013.

AKT

Prováděcí nařízení Komise (EU) č. 139/2013 ze dne 7. ledna 2013, kterým se stanoví veterinární podmínky dovozu některých ptáků do Unie a jeho karanténní podmínky (Úř. věst. L 47, 20.2.2013, s. 1–17)

Poslední aktualizace 05.01.2016