Střelné zbraně – boj proti nedovolené výrobě a obchodování s nimi
PŘEHLED DOKUMENTU:
Nařízení (EU) č. 258/2012, kterým se provádí protokol Organizace spojených národů proti nedovolené výrobě střelných zbraní a obchodování s nimi
PŘEHLED
CO JE ÚKOLEM TOHOTO NAŘÍZENÍ?
KLÍČOVÉ BODY
-
Příloha I tohoto nařízení obsahuje seznam střelných zbraní, jejich součástí a střeliva, k jejichž vývozu je potřeba vývozní povolení. Je pravomocí Evropské komise tento seznam měnit.
-
Vývozní povolení uděluje příslušný orgán země EU, kde je vývozce usazen, na základě žádosti, kterou vývozce podává na předepsaném formuláři.
-
Při vývozu střelných zbraní, jejich součástí a munice mimo EU musí vývozce poskytnout příslušnému orgánu v zemi, kde je usazen, povolení země mimo EU, která bude příjemcem zásilky, nebo jakékoli jiné země, která není zemí EU a přes kterou bude zásilka procházet. Příslušný orgán musí žádost o vývozní povolení zpracovat do 60 dnů.
-
Pro účely sledování musí vývozní a dovozní povolení a jejich průvodní doklady obsahovat informace, které zahrnují například:
-
místo a datum vydání,
-
datum skončení platnosti,
-
zemi vývozu a dovozu,
-
země tranzitu,
-
konečného příjemce a
-
popis a množství střelných zbraní, jejich částí a střeliva.
-
Pro zbraně, jejich části a střelivo, které se používají pro lovecké či sportovní účely, existuje zjednodušený postup.
-
Při rozhodování o tom, zda mají udělit vývozní povolení, musí země EU vzít v úvahu hlediska, jako např.:
-
mezinárodní smlouvy a
-
hlediska národní zahraniční a bezpečnostní politiky.
-
Země EU musí dále vzít v úvahu hlediska uvedená ve společném postoji Rady 2008/994/SZBP, kterým se stanoví pravidla EU pro kontrolu vývozu vojenských technologií a vojenského materiálu. Ta zahrnují aspekty, jako je:
-
riziko, že by zamýšlený příjemce použil vojenské technologie nebo vojenský materiál, které mají být vyvezeny, k agresi vůči jiné zemi nebo k prosazení územního požadavku silou, nebo
-
riziko, že vojenské technologie nebo vojenský materiál budou v kupující zemi dodány jinému než deklarovanému odběrateli nebo znovu vyvezeny za nežádoucích podmínek.
-
Země EU musí zamítnout udělení vývozního povolení, jestliže má žadatel záznam v rejstříku trestů. Dále musí zrušit, pozastavit, změnit nebo odvolat vývozní povolení, jestliže podmínky pro jeho udělení již nejsou splněny.
-
Toto nařízení se nevztahuje na starožitné nebo znehodnocené střelné zbraně, ani na střelné zbraně určené pro vojenské nebo policejní účely.
ODKDY SE NAŘÍZENÍ POUŽIJE?
Používá se od 30. září 2013.
KONTEXT
Protokol OSN proti nedovolené výrobě střelných zbraní a jejich součástí, dílů a střeliva a obchodování s nimi je jediným právně závazným nástrojem o ručních zbraních na světové úrovni. Stanoví soubor pravidel, na jejichž základě mají státy kontrolovat a regulovat nezákonné obchodování se střelnými zbraněmi, předcházet jejich zneužívání k trestné činnosti a usnadnit vyšetřování a trestní stíhání s tím souvisejících trestných činů, aniž by bránily zákonnému obchodování s tímto sortimentem.
Protokol doplňuje Úmluvu OSN proti nadnárodnímu organizovanému zločinu.
Další informace najdete na internetových stránkách Evropské komise v části Nedovolené obchodování se střelnými zbraněmi
AKT
Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 258/2012 ze dne 14. března 2012, kterým se provádí článek 10 protokolu Organizace spojených národů proti nedovolené výrobě střelných zbraní a jejich součástí, dílů a střeliva a obchodování s nimi, který doplňuje Úmluvu Organizace spojených národů proti nadnárodnímu organizovanému zločinu (protokol OSN o střelných zbraních), a stanoví vývozní povolení, opatření pro dovoz a tranzit střelných zbraní, jejich součástí, dílů a střeliva (OJ L 94, 30.3.2012, s. 1–15)
SOUVISEJÍCÍ AKTY
Společný postoj Rady 2008/944/SZBP ze dne 8. prosince 2008, kterým se stanoví společná pravidla pro kontrolu vývozu vojenských technologií a vojenského materiálu (Úř. věst L 335, 13.12.2008, s. 99–103)
Poslední aktualizace 21.04.2016