Integrace Romů v kontextu rovného zacházení

 

PŘEHLED

Doporučení Rady přijaté v roce 2013 vyzývá k přijetí opatření v řadě oblastí, včetně boje proti diskriminaci, s cílem posílit integraci Romů, kteří jsou největší etnickou menšinou v Evropě.

CO JE CÍLEM TOHOTO DOPORUČENÍ?

Je dokladem silného a společného politického závazku všech zemí EU posílit úsilí:

bojovat proti sociálnímu vyloučení a diskriminaci a

dosáhnout skutečného zlepšení v podpoře integrace Romů v oblasti vzdělávání, zaměstnanosti, zdraví a bydlení.

KLÍČOVÉ BODY

S ohledem na diskriminaci doporučení vyzývá země EU, aby:

plně prosazovaly směrnici 2000/43/ES, která stanoví rámec pro boj proti diskriminaci na základě rasy nebo etnického původu. Rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie v řadě případů slouží jako referenční materiál pro soulad příslušných ustanovení a praxe s lidskými právy,

prováděly – regionálně i místně – desegregační opatření (tj. akce na ukončení oddělení různých skupin v populaci) týkající se Romů. Taková opatření se zaměřením na ochranu lidských práv musí být doprovázena programy odborné přípravy a informačními programy, jež by byly určeny místním úředníkům a zástupcům občanské společnosti i samotným Romům,

zajistily, aby v případech nuceného vystěhování byly plně dodržovány právní předpisy EU i další mezinárodní závazky v oblasti lidských práv, jako jsou závazky plynoucí z Evropské úmluvy o lidských právech,

zajistily opatření na boj proti diskriminaci a předsudkům vůči Romům ve všech oblastech společnosti:

zvyšování povědomí o přínosech integrace Romů v romských komunitách i mezi širokou veřejností,

zvyšování povědomí veřejnosti o problémech, jimž Romové čelí, s využitím příslušných vzdělávacích a výukových materiálů,

boj proti protiromské rétorice a nenávistným verbálním projevům či jinému chování, jež by mohlo být podnětem k diskriminaci a předsudkům.

Sledování a hodnocení

Země EU musí monitorovat a vyhodnocovat účinnost opatření, která přijímají jak v rámci vnitrostátních strategií integrace Romů, tak v rámci širších politik sociálního začleňování.

Toho je možné dosáhnout stanovením cílů nebo shromažďováním kvalitativních nebo kvantitativních údajů o sociálních a hospodářských účincích přijatých opatření.

Agentura EU pro základní práva vytvořila víceletý program pro Romy (2012–2020). Připravuje pravidelné zprávy o dosaženém pokroku a poskytuje orgánům EU a zemím EU poradenství založené na důkazech na základě údajů shromážděných z celé EU.

Podávání zpráv a návazné kroky

Země EU mají Evropské komisi do 1. ledna 2016 podat zprávu o opatřeních přijatých v souladu s doporučením. Potom mají tyto informace podávat každý rok.

Komise má zase zajistit to, aby poskytnuté informace sloužily jako základ pro její výroční zprávu o provádění vnitrostátních strategií integrace Romů.

Tyto výsledky se také použijí v rámci procesu evropského semestru pro koordinaci hospodářské politiky. Od roku 2012 v rámci evropského semestru Rada vydala doporučení pro jednotlivé země pěti zemím s velkými romskými komunitami (Bulharsko, Česká republika, Maďarsko, Rumunsko a Slovensko).

KONTEXT

AKT

Doporučení Rady ze dne 9. prosince 2013 o účinných opatřeních v oblasti integrace Romů v členských státech (Úř. věst. C 378, 24.12.2013, s. 1–7)

SOUVISEJÍCÍ AKTY

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – Rámec EU pro vnitrostátní strategie integrace Romů do roku 2020 (KOM(2011) 173 v konečném znění ze dne 5. dubna 2011)

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – Zpráva o uplatňování rámce EU pro vnitrostátní strategie integrace Romů za rok 2015 (COM/2015/0299 final ze dne 17. června 2015)

Směrnice Rady 2000/43/ES ze dne 29. června 2000, kterou se zavádí zásada rovného zacházení s osobami bez ohledu na jejich rasu nebo etnický původ (Úř. věst. L 180, 19.7.2000, s. 22–26)

Rámec EU pro vnitrostátní strategie integrace Romů do roku 2020 – Závěry Rady (Úř. věst. C 258, 2.9.2011, s. 6–9)

Poslední aktualizace 26.10.2015