Hospodářský dohled nad zeměmi eurozóny s rozpočtovými obtížemi

Toto nařízení má posílit hospodářský a rozpočtový dohled nad zeměmi eurozóny, jejichž finanční stabilita je postižena či ohrožena závažnými obtížemi.

AKT

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 472/2013 ze dne 21. kvetna 2013 o posílení hospodářského a rozpočtového dohledu nad členskými státy eurozóny, jejichž finanční stabilita je postižena či ohrožena závažnými obtížemi.

PŘEHLED

Toto nařízení, které začalo platit v květnu 2013, vychází ze stávajících pravidel Evropské unie týkajících se rozpočtového a makroekonomického dohledu.

Vztahuje se na země EU, které jako měnu používají euro (označované jako země eurozóny) a které jsou postiženy závažnými rozpočtovými obtížemi, které by mohly vést k finanční nestabilitě. Například mohou mít potíže se snížením veřejného zadlužení na udržitelnou úroveň nebo se získáním přijatelných úvěrů. Hlavním cílem je zajištění stability v eurozóně eliminací potenciálních negativních dopadů na další země eurozóny.

Proto se také vztahuje na země eurozóny, které žádají o finanční pomoc nebo ji přijímají od zemí EU, zemí mimo EU, mechanismů stability EU nebo mezinárodních finančních institucí.

Nařízení pokrývá 3 druhy užšího dohledu:

1.

Posílený dohled: tomuto dohledu podléhá země eurozóny, která má rozpočtové obtíže, když existuje riziko nepříznivých efektů přelévání do dalších zemí eurozóny (v důsledku vzájemné závislosti jejich trhů, zejména kapitálových). Příslušná země eurozóny poskytuje Komisi dodatečné informace o svém rozpočtu. Země eurozóny potom spolupracuje s Komisí na hledání způsobů, jak zlepšit její veřejné finance. Komise může každých 6 měsíců rozhodnout, zda tuto spolupráci prodloužit, nebo ne.

2.

Makroekonomický ozdravný program: ten se vztahuje na země, které dostávají finanční pomoc (např. úvěry). Tato finanční pomoc se obvykle poskytuje s tím, že její vyplácení je spojeno s podmínkami pro danou zemi eurozóny. Tyto podmínky musí být v souladu s makroekonomickým ozdravným programem, který musí být schválen Radou na základě návrhu příslušné země. Cílem je zde také pomoci této zemi eurozóny zlepšit její veřejné finance.

3.

Dohled po ukončení programu: po vyplacení všech částí finanční pomoci zůstává daná země eurozóny pod dohledem po ukončení programu (dokud není splaceno nejméně 75 % finanční pomoci). Komise ve spolupráci s Evropskou centrální bankou provádí v příslušné zemi eurozóny pravidelné kontrolní mise, které podávají zprávu o tom, co tato země dělá pro zlepšení svých veřejných financí. Pokud je to nutné, Komise může Radě navrhnout, že doporučuje, aby země přijala další opatření.

ODKAZY

Akt

Vstup v platnost

Lhůta pro provedení v členských státech

Úřední věstník Evropské unie

Nařízení (EU) č. 472/2013

30. 5. 2013.

-

Úř. věst. L 140 ze dne 27. 5. 2013.

SOUVISEJÍCÍ AKTY

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 473/2013 ze dne 21. května 2013 o společných ustanoveních týkajících se sledování a posuzování návrhů rozpočtových plánů a zajišťování nápravy nadměrného schodku členských států v eurozóně (Úř. věst. L 140, 27.5.2013).

Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) č. No 877/2013 ze dne 27. června 2013, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 473/2013 o společných ustanoveních týkajících se sledování a posuzování návrhů rozpočtových plánů a zajišťování nápravy nadměrného schodku členských států v eurozóně (Úř. věst. L 244,13.9.2013).

Sdělení Komise o dvou seznamech nástrojů finanční pomoci podle nařízení (EU) č. 472/2013 (Úř. věst. C 300, 16.10.2013).

Poslední aktualizace: 04.04.2014