16.12.2006   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 310/24


Žaloba podaná dne 19. října 2006 – Base v. Komise

(Věc T-295/06)

(2006/C 310/46)

Jednací jazyk: francouzština

Účastnice řízení

Žalobkyně: Base (Brusel, Belgie) (zástupci: A. Verheyden, Y. Desmedt a F. Bimont, advokáti)

Žalovaná: Komise Evropských společenství

Návrhová žádání žalobkyně

určit, že Komise tím, že neprávem nezahájila důkladné vyšetřovací řízení týkající se návrhu právních opatření oznámeného belgickým vnitrostátním regulačním orgánem (Institut Belge des Services Postaux, dále jen „IBPT“), porušila procesní pravidla uvedená v čl. 7 odst. 4 rámcové směrnice (1);

určit, že se Komise tím, že se neprávem domnívala, že BASE disponuje významnou tržní silou na trhu propojovacích poplatků hlasových hovorů ve své vlastní mobilní síti v Belgii, dopustila ve své analýze návrhu opatření oznámeného IBPT několika zjevně nesprávných posouzení;

určit, že se Komise tím, že nesprávně schválila opatření k nápravě navržená IBPT, zatímco prosazení každého z těchto opatření k nápravě je nepřiměřené a příliš přísné, porušila obecné zásady a základní cíle uvedené v Novém regulačním rámci. Komise zejména porušila jak obecné zásady, tak základní cíle uvedené v Novém regulačním rámci tím, že ustavila požadavek použití krátkodobých symetrických propojovacích poplatků, aniž by ohodnotila konkrétní dopady této symetrie na BASE, jakožto subjekt, který vstoupil na trh jako třetí v pořadí;

zrušit z důvodů, které byly uvedeny výše, rozhodnutí Komise v celém svém rozsahu;

uložit Komisi náhradu nákladů řízení.

Žalobní důvody a hlavní argumenty

Sporným rozhodnutím ze dne 4. srpna 2006 (věc BE/2006/0433) Komise po skončení první fáze šetření stanoveného čl. 7 odst. 3 směrnice 2002/21/ES schválila návrh rozhodnutí, který jí oznámil belgický vnitrostátní regulační orgán, IBPT, dne 7. července 2006 a které se týkalo velkoobchodního trhu s propojovacími poplatky hovorů v jednotlivých mobilních sítích v Belgii, podle kterého se IBPT předběžně rozhodla označit každého ze tří operátorů mobilních sítí v Belgii, mezi nimiž je i žalobkyně, jako využívající významné tržní síly na velkoobchodním trhu s propojovacími poplatky hlasových hovorů ve svých jednotlivých mobilních sítích a na tomto základě jim uložit určité povinnosti. Návrh rozhodnutí oznámený IBPT rovněž obsahoval rozhodnutí o zavedení mechanismu „glide path“, jehož účelem je postupné snižování úrovně propojovacích poplatků belgických mobilních operátorů do roku 2008.

Na podporu své žaloby na neplatnost žalobkyně uplatňuje tři žalobní důvody.

Svým prvním žalobním důvodem žalobkyně Komisi vytýká, že tím, že neprávem nezahájila důkladné vyšetřovací řízení podle čl. 7 odst. 4 směrnice 2002/21/ES, zatímco podle žalobkyně návrh opatření oznámený IBPT nemohl s odkazem na důkazy a úvahy obsažené v oznamovací dokumentaci odůvodnit označení žalobkyně jako operátora využívající významné tržní síly na velkoobchodním trhu s propojovacími poplatky hovorů v mobilních sítích v Belgii, porušila pravidla projednávání zavedená čl. 7 odst. 4 téže směrnice.

Svým druhým žalobním důvodem žalobkyně uplatňuje několik zjevně nesprávných posouzení, kterých se Komise dopustila v rámci hodnocení významné síly žalobkyně na trhu s propojovacími poplatky hlasových hovorů v Belgii, tak jak je popsána vnitrostátním belgickým orgánem.

V rámci třetího žalobního důvodu žalobkyně uplatňuje, že Komise v rámci svého posouzení opodstatněnosti a vhodné povahy nápravných opatření navrhnutých IBPT nerespektovala zásady a cíle Nového regulačního rámce v oblasti elektronických komunikací. Konkrétněji, žalobkyně tvrdí, že skutečnost, že Komise ustavila požadavek použití symetrických propojovacích poplatků, je zjevně v rozporu se zásadami proporcionality a nediskriminace, jelikož Komise dostatečně nezohlednila situaci žalobkyně a stávající objektivní odlišnosti mezi ní a ostatními mobilními operátory. Mimoto žalobkyně tvrdí, že tarifní úprava schválená Komisí představuje překročení pravomoci a porušuje článek 2 směrnice 2002/77/ES (2).


(1)  Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2002/21/ES ze dne 7. března 2002 o společném předpisovém rámci pro sítě a služby elektronických komunikací (rámcová směrnice) (Úř. věst. 2002 L 108, s. 33; Zvl. vyd. 13/29, s. 349).

(2)  Směrnice Komise 2002/77/ES ze dne 16. září 2002 o hospodářské soutěži na trzích sítí a služeb elektronických komunikací (Úř. věst. 2002 L 249, s. 21; Zvl. vyd. 08/02, s. 178).