V Bruselu dne 15.7.2021

COM(2021) 397 final

2021/0215(COD)

Návrh

NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY,

kterým se mění nařízení (EU) č. 1286/2014, pokud jde o rozšíření přechodného opatření pro správcovské společnosti, investiční společnosti a osoby, které poskytují poradenství týkající se podílových jednotek subjektů kolektivního investování do převoditelných cenných papírů (SKIPCP) a jiných subjektů než SKIPCP nebo tyto podílové jednotky prodávají

(Text s významem pro EHP)


DŮVODOVÁ ZPRÁVA

1.SOUVISLOSTI NÁVRHU

Důvody a cíle návrhu

Nařízení (EU) č. 1286/2014 1 umožňuje retailovým investorům lépe pochopit a porovnat strukturované retailové investiční produkty a pojistné produkty s investiční složkou a činit informovanější investiční rozhodnutí. Mezi produkty s investiční složkou patří mimo jiné subjekty kolektivního investování do převoditelných cenných papírů (SKIPCP) a retailové alternativní investiční fondy (AIF).

Nařízení (EU) č. 1286/2014 v zájmu splnění svých cílů vyžaduje od tvůrců produktů s investiční složkou, aby dodržovali jednotný soubor požadavků na poskytování informací o produktu a aby retailovým investorům poskytli sdělení klíčových informací o každém produktu s investiční složkou, který nabízejí. Poskytnuté informace by měly retailovým investorům umožnit lépe pochopit hospodářskou povahu a rizika konkrétních produktů s investiční složkou a porovnat je. Větší transparentnost a harmonizace rovněž prospívají vnitřnímu trhu finančních služeb tím, že vytvářejí rovné podmínky pro produkty s investiční složkou a distribuční kanály.

Nařízení (EU) č. 1286/2014 stanoví formu a obsah sdělení klíčových informací. Rovněž zmocňuje evropské orgány dohledu – tj. Evropský orgán pro bankovnictví, Evropský orgán pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní pojištění a Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (zřízené nařízeními (EU) č. 1093/2010 2 , 1094/2010 3 a 1095/2010 4 ) – ke společnému vypracování regulačních technických norem, které specifikují prezentaci a obsah sdělení klíčových informací, jeho standardní formát, metodiku prezentace rizik a výnosů a výpočet nákladů, podmínky a minimální četnost přezkumu informací ve sdělení klíčových informací a podmínky poskytování sdělení klíčových informací retailovým investorům. Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2017/653 5 stanoví regulační technické normy.

Článek 32 nařízení (EU) č. 1286/2014 stanoví přechodné opatření, podle něhož jsou správcovské společnosti, investiční společnosti a osoby, které poskytují poradenství o podílových jednotkách subjektů SKIPCP a jiných subjektů než SKIPCP nebo tyto podílové jednotky prodávají, dočasně osvobozeny od požadavku poskytovat retailovým investorům sdělení klíčových informací. Toto opatření v současné době platí do 31. prosince 2021 (dále jen „přechodné opatření“).

K tomuto nařízení jsou připojeny změny nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2017/653. Vzhledem k času potřebnému k provedení těchto změn nařízení v přenesené pravomoci (EU) 2017/653 a ke snížení právní nejistoty prodlužuje toto nařízení přechodné opatření do 30. června 2022.

Změny nařízení v přenesené pravomoci (EU) 2017/653 vycházejí z návrhů regulačních technických norem, které evropské orgány dohledu společně předložily dne 3. února 2021. Do návrhů regulačních technických norem patří:

·nové metodiky pro výpočet vhodných scénářů výkonnosti a revidovanou prezentaci scénářů s cílem zajistit, aby retailoví investoři neměli nepřiměřená očekávání ohledně možných výnosů,

·revidované souhrnné ukazatele nákladů a změny obsahu a prezentace informací o nákladech produktů s investiční složkou s cílem umožnit retailovým investorům lépe porozumět různým typům struktury nákladů a usnadnit využívání těchto informací osobami, které poskytují poradenství o produktech s investiční složkou nebo tyto produkty prodávají,

·změněná metodika pro výpočet transakčních nákladů s cílem řešit praktické problémy, které vyvstaly při uplatňování stávajících pravidel, a otázky týkající se jejich uplatňování na určité druhy investic,

·pozměněná pravidla pro produkty s investiční složkou, které pro investice nabízejí řadu možností, s cílem vyjasnit informace o dopadech na náklady.

Návrhy regulačních technických norem rovněž obsahují ustanovení týkající se informací o minulých výsledcích pro určité typy SKIPCP, retailových alternativních investičních fondů a pojistných produktů s investiční složkou.

Toto nařízení je rovněž provázeno změnami směrnice 2009/65/ES 6 s cílem zabránit situaci, kdy od 1. července 2022 obdrží investoři dva předsmluvní informační dokumenty týkající se téhož SKIPCP (tj. „sdělení klíčových informací“ a „klíčové informace pro investory“ v souladu s uvedenou směrnicí).

V důsledku tohoto návrhu se nařízení (EU) č. 1286/2014 bude vztahovat na správcovské společnosti, investiční společnosti a osoby, které poskytují poradenství o podílových jednotkách subjektů SKIPCP a jiných subjektů než SKIPCP nebo tyto podílové jednotky prodávají, a to od 1. července 2022, což se shoduje s uplatňováním změn směrnice 2009/65/ES a nařízení v přenesené pravomoci (EU) 2017/653.

Soulad s platnými předpisy v této oblasti politiky

Články 78 až 82 a článek 94 směrnice 2009/65/ES vyžadují, aby investiční společnosti a správcovské společnosti vypracovaly pro SKIPCP „klíčové informace pro investory“. Členské státy se mohou rozhodnout uplatňovat stejná pravidla i na fondy, které nejsou SKIPCP.

Účelem „klíčových informací pro investory“ je zajistit, aby investoři byli „v přiměřeném rozsahu schopni pochopit povahu a rizika nabízeného investičního produktu a poté činit investiční rozhodnutí na informovaném základě“. „Klíčové informace pro investory“ jsou krátkým dokumentem (dvě stránky anebo v případě strukturovaných SKIPCP tři stránky) ve standardním formátu, který obsahuje informace prezentované ve stanoveném pořadí, jež usnadňuje srovnání mezi různými SKIPCP. Informace jsou předávány v obecně srozumitelném, nikoli odborném jazyce tak, aby jim retailoví investoři porozuměli. „Klíčové informace pro investory“ by měly být samostatným dokumentem: jeho podstatné prvky by měly být pro investory srozumitelné bez odkazování na jiné dokumenty a měly by být v souladu s příslušnými částmi prospektu SKIPCP. Vychází z celkového požadavku, aby poskytnuté informace byly pravdivé, jasné a neuváděly v omyl.

Kromě identifikace SKIPCP a stručného popisu jeho investičních cílů a investiční politiky obsahují „klíčové informace pro investory“:

·část o nákladech a poplatcích podle standardního formátu pro prezentaci a vysvětlení poplatků, včetně příslušných upozornění, aby byli investoři náležitě informováni o poplatcích, které budou muset vynaložit, a o jejich výši v poměru k objemu kapitálu investovaného do fondu,

·část o rizicích a výnosech, která obsahuje podrobná pravidla pro prezentaci profilu rizika a výnosů produktu za použití syntetického ukazatele, doplněná slovním vysvětlením samotného ukazatele a rizik, která nejsou tímto ukazatelem podchycena. V případě „klíčových informací pro investory“ lze odkázat na prospekt SKIPCP, který poskytuje podrobnější informace o příslušných rizicích,

·část o výkonnosti, která prezentuje dosavadní výkonnost nebo v příslušných případech výhledové scénáře výkonnosti.

„Klíčové informace pro investory“ se staly srovnávacím ukazatelem pro poskytování informací v rámci produktů s investiční složkou. Ustanovení nařízení (EU) č. 1286/2014 o poskytování informací jsou do značné míry převzaty ze směrnice 2009/65/ES. Na základě modelu „klíčových informací pro investory“ je sdělení klíčových informací standardizovaným informačním přehledem, který jednoduchým, srozumitelným a srovnatelným způsobem prezentuje klíčové rysy daného produktu s investiční složkou (včetně nákladů a možných rizik a výnosů). Nařízení (EU) č. 1286/2014 rovněž obsahuje podrobná pravidla o tom, kdy a jak mají tvůrci a ti, kteří prodávají strukturované retailové investiční produkty s investiční složkou nebo poskytují v souvislosti s nimi poradenství, předkládat sdělení klíčových informací retailovým investorům.

Obecněji je cílem nařízení (EU) č. 1286/2014 poskytnout retailovým investorům potenciální prostředky k tomu, aby mohli činit lepší investiční rozhodnutí a odvést je od neoptimálních nebo nesprávně prodávaných produktů, což napomůže obnovit důvěru ve finanční systém. Ve srovnání s ustanoveními o „klíčových informacích pro investory“ jsou pravidla pro sdělení klíčových informací záměrně navržena tak, aby usnadnila srovnání mnohem širší škály retailových investičních produktů, včetně (ale nejen) subjektů SKIPCP a jiných retailových subjektů než SKIPCP, produktů s investiční složkou, derivátů a strukturovaných produktů a dalších strukturovaných pojistných a investičních produktů.

Standardy poskytování informací pro funkčně podobné a nahraditelné pojistné produkty s investiční složkou zlepšují transparentnost a srovnatelnost a zároveň snižují nejasnosti plynoucí z používání koncepcí, které jsou specifické pro jednotlivá odvětví. To napomáhá retailovým investorům chápat nakupované produkty a důvěřovat jim a zároveň zabránit regulatorní arbitráži a podpořit konzistentnost právních předpisů, což by zároveň mělo usnadnit dohled, snížit náklady a podpořit cenovou konkurenci. „Cílená normalizace“ v rámci produktů s investiční složkou není univerzálním přístupem, ale produkty s investiční složkou jsou rozděleny do čtyř kategorií a požadavky na poskytování informací jsou upraveny odpovídajícím způsobem. Jedna kategorie se týká produktů, které sledují podkladovou investici lineárním způsobem – to se týká většiny SKIPCP, retailových alternativních investičních fondů a investičních produktů vázaných na investiční fondy. Sdělení o klíčových informacích zároveň zajišťuje jednotnou prezentaci klíčových informací bez ohledu na kategorii, jestliže si jsou produkty s investiční složkou vzájemně dostatečně podobné, aby to umožnily.

Přechodné opatření pro subjekty SKIPCP a jiné subjekty než SKIPCP bylo v době přijetí v roce 2014 odůvodněno relativně krátkým obdobím od zavedení „klíčových informací pro investory“ (1. července 2011). V 35. bodě odůvodnění nařízení (EU) č. 1286/2014 spolutvůrci právních předpisů uvedli, že by bylo „vhodné stanovit pro tyto SKIPCP přechodné období pěti let“ a že „po uplynutí tohoto přechodného období, a pokud nebude prodlouženo, by se na ně působnost tohoto nařízení rozšířila.“

Nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1156 7 bylo toto přechodné opatření prodlouženo do 31. prosince 2021 s tou výhradou (14. bod odůvodnění), že „všechny dotčené instituce a orgány dohledu by měly usilovat o co nejrychlejší kroky, aby se usnadnilo ukončení tohoto přechodného osvobození“.

Za účelem splnění tohoto cíle evropské orgány dohledu společně přijaly regulační technické normy, kterými se mění nařízení v přenesené pravomoci (EU) 2017/653, a předložily je dne 3. února 2021. V souhrnu se regulační technické normy týkají následujícího:

Scénáře výkonnosti

Evropské orgány dohledu snižují riziko přehnaně optimistických scénářů výkonnosti pro všechny typy produktů s investiční složkou, přičemž tvůrci produktů s investiční složkou mají v odůvodněných případech obecnou možnost použít k vytvoření scénářů nižší percentily odhadovaného rozdělení budoucích výnosů. To by tvůrcům produktů s investiční složkou umožnilo vytvářet scénáře, které jsou konzervativnější, pokud jsou přesvědčeni o existenci podstatného rizika, že předepsané scénáře povedou k nepřiměřeným očekáváním investorů. Tato metodika však neumožňuje tvůrcům produktů s investiční složkou používat vyšší percentily.

Na základě výsledků spotřebitelských testů přidávají evropské orgány dohledu do částí, které mají být zahrnuty do scénářů výkonnosti, minimální návratnost produktu, a to pro všechny produkty s investiční složkou.

Pro produkty s investiční složkou kategorie 2 (kam patří většina subjektů SKIPCP i jiných subjektů než SKIPCP) navrhují evropské orgány dohledu revidovanou metodiku pro výpočet „příznivých“, „umírněných“ a „nepříznivých“ scénářů výkonnosti s cílem snížit výskyt procykličnosti a minimalizovat potenciál pro zavádějící odhady, které způsobují riziko nepřiměřených očekávání retailových investorů. Tato metodika zejména zvyšuje počet let, z nichž vychází výpočet scénářů, a to z pěti na deset, s cílem zabývat se otázkami procyklických odhadů. Rovněž získává scénáře přímo z rozdělení minulých výnosů tak, aby byla retailovým investorům vysvětlena matematická souvislost mezi minulými výnosy a hodnotami ve scénáři.

Pokud jde o stresový scénář, evropské orgány dohledu ponechávají stávající metodiku, neboť se ukázalo, že je účinným ukazatelem dopadu extrémních nepříznivých tržních událostí, například prvního finančního otřesu v roce 2020 v důsledku krize COVID-19.

Dosavadní výkonnost

V části sdělení klíčových informací nazvané „Jiné relevantní informace“ uvádějí evropské orgány dohledu odkaz na alternativní online zdroj nebo externí dokument obsahující standardizované údaje o dosavadní výkonnosti. Rovněž normalizují obsah a metodiku dosavadní výkonnosti v nové příloze VII nařízení v přenesené pravomoci (EU) 2017/653. Navrhovaná metodika je založena na přístupu ke „klíčovým informacím pro investory“ s případnými konkrétními úpravami. Pro produkty s investiční složkou jiné kategorie než kategorie 2 ponechávají evropské orgány dohledu stávající přístup, který spočívá pouze v zobrazování scénářů výkonnosti.

Náklady

Evropské orgány dohledu revidují souhrnné ukazatele nákladů a mění obsah a prezentaci informací o nákladech produktů s investiční složkou s cílem umožnit retailovým investorům lépe porozumět různým druhům struktury nákladů a usnadnit využívání těchto informací ze strany subjektů, které prodávají produkty s investiční složkou nebo poskytují poradenství o těchto produktech, mimo jiné prostřednictvím požadavku, aby podrobné informace o nákladech u strukturovaných retailových investičních produktů (na něž se vztahuje směrnice o trzích finančních nástrojů 2014/65/EU 8 , MiFID II) byly uváděny v peněžních částkách v souladu s čl. 50 odst. 2 nařízení v přenesené pravomoci (EU) 2017/565 9 . U pojistných produktů s investiční složkou jsou náklady stále vyjadřovány jako „snížení výnosu“.

Evropské orgány dohledu upravují metodiku výpočtu transakčních nákladů s cílem řešit praktické problémy při uplatňování pravidel pro rozdělování. Rovněž brání záporným transakčním nákladům tím, že stanoví určité minimum na úrovni explicitních nákladů.

Článek 33 nařízení (EU) č. 1286/2014 požaduje, aby Komise posoudila, zda by přechodné opatření pro SKIPCP a subjekty, které nejsou SKIPCP, mělo být prodlouženo, „nebo pokud dojde ke zjištění jakýchkoli nezbytných úprav, zda ustanovení o klíčových informacích pro investory ve směrnici 2009/65/ES mohou být nahrazena ustanoveními o sděleních klíčových informací podle tohoto nařízení nebo považována za rovnocenná těmto ustanovením“.

V tomto ohledu obsahuje návrh evropských orgánů dohledu na revidovaný soubor regulačních technických norem řadu úprav, které odůvodňují nahrazení „klíčových informací pro investory“ sdělením klíčových informací pro dotčené produkty:

·požadavek, aby sdělení klíčových informací obsahovalo externí odkaz na informace o dosavadní výkonnosti pro jednotlivé produkty vypočítané podle standardní metodiky, pomáhá retailovým investorům, aby tyto informace nadále používali k posouzení toho, jak si každý produkt vedl ve srovnání s jeho referenční hodnotou, což je důležité pro srovnávání aktivně řízených produktů,

·zavedení standardizovaných scénářů výkonnosti pro produkty SKIPCP a produkty jiných subjektů než SKIPCP poskytne investorům úplnější představu o tom, jaké výsledky výkonnosti lze od produktu očekávat, a zároveň usnadní jejich srovnatelnost s jinými druhy retailových investic a pojistných produktů,

·díky standardnímu rámci pro poskytování informací o souhrnných nákladech napříč všemi produkty s investiční složkou, včetně SKIPCP a jiných subjektů než SKIPCP, budou investoři těžit z výhody lepší srovnatelnosti. Kromě toho se některé z navrhovaných změn regulačních technických norem přímo zabývají obavami, které vyjádřili tvůrci produktů typu SKIPCP, včetně pozměněné metodiky výpočtu transakčních nákladů a lepšího sladění podrobných informací o nákladech u strukturovaných retailových investičních produktů s rámcem pro poskytování informací o nákladech podle směrnice MiFID II. Tyto změny omezí náklady odvětví správy aktiv na to, aby se přizpůsobilo pravidlům pro zveřejňování nákladů na produkty s investiční složkou,

·u „klíčových informací pro investory“ i u sdělení klíčových informací je nutný výpočet syntetického, numerického a jediného souhrnného ukazatele rizik na základě agregace různých rizik (v maximální možné míře), doprovázený dostatečným slovním vysvětlením. V současné době se metodiky pro výpočet tohoto ukazatele u obou rámců pro poskytování informací mírně liší, což může u retailových investorů vést k nejasnostem při snaze provést srovnání mezi jednotlivými rámci. Přechod na společnou metodiku zlepší srovnatelnost. Zároveň může změna metodiky zařadit některé produkty do jiné kategorie rizik, což může vyvolat mylný dojem, že se staly méně rizikovými. To bylo částečně napraveno tím, že tvůrci mají za určitých podmínek možnost upravit ukazatel rizika směrem nahoru (avšak nikoli dolů).

2.PRÁVNÍ ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PŘIMĚŘENOST

Právní základ

Tento návrh je stejně jako nařízení (EU) č. 1286/2014, které má změnit, založen na článku 114 Smlouvy o fungování Evropské unie.

Subsidiarita (v případě nevýlučné pravomoci)

Podle zásady subsidiarity může být opatření Unie přijato pouze tehdy, pokud plánovaných výsledků nemůže být dosaženo členskými státy, které jednají samostatně. Zásah Unie je nutný k odstranění překážek na vnitřním trhu finančních služeb a produktů, a to zavedením jednotného přístupu k poskytování informací, které se týkají produktů s investiční složkou. Právní předpisy, které se mění, se přijímají v plném souladu se zásadou subsidiarity, přičemž veškeré jejich změny musí být provedeny na základě návrhu Komise.

Přiměřenost

Toto opatření Unie je nezbytné k zajištění účinného uplatňování pravidel u produktů s investiční složkou ze strany příslušných orgánů a tvůrců produktů s investiční složkou. Zajistí, aby byly cíle nařízení (EU) č. 1286/2014 dosaženy na celém vnitřním trhu, čímž se zajistí vysoká úroveň transparentnosti trhu a ochrany retailových investorů.

3.VÝSLEDKY HODNOCENÍ EX POST, KONZULTACE SE ZÚČASTNĚNÝMI STRANAMI A POSOUZENÍ DOPADŮ

K tomuto návrhu není připojeno samostatné posouzení dopadů, neboť posouzení dopadů již bylo vypracováno pro účely nařízení (EU) č. 1286/2014.

Tento návrh nemění podstatu nařízení ani nevytváří nové povinnosti pro účastníky trhu. Týká se pouze prodloužení přechodného opatření pro správcovské společnosti, investiční společnosti a osoby, které poskytují poradenství o podílových jednotkách subjektů SKIPCP a jiných subjektů než SKIPCP nebo tyto podílové jednotky prodávají, a to o šest měsíců (tj. do 30. června 2022) (článek 32 nařízení). Účelem je zajistit právní jistotu pro toto odvětví a pro příslušné orgány při přípravě na uplatňování nových pravidel v nařízení v přenesené pravomoci (EU) 2017/653 a směrnici 2009/65/ES ve znění pozdějších předpisů.

4.ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY

Návrh nemá pro Komisi rozpočtový dopad.

2021/0215 (COD)

Návrh

NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY,

kterým se mění nařízení (EU) č. 1286/2014, pokud jde o rozšíření přechodného opatření pro správcovské společnosti, investiční společnosti a osoby, které poskytují poradenství týkající se podílových jednotek subjektů kolektivního investování do převoditelných cenných papírů (SKIPCP) a jiných subjektů než SKIPCP nebo tyto podílové jednotky prodávají

(Text s významem pro EHP)

EVROPSKÝ PARLAMENT A RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na článek 114 této smlouvy,

s ohledem na návrh Evropské komise,

po postoupení návrhu legislativního aktu vnitrostátním parlamentům,

s ohledem na stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru 10 ,

v souladu s řádným legislativním postupem,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)Článek 5 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1286/2014 11 vyžaduje, aby tvůrci strukturovaných retailových investičních produktů a pojistných produktů s investiční složkou vypracovali sdělení klíčových informací.

(2)Ustanovení čl. 32 odst. 1 uvedeného nařízení však obsahuje výjimku pro vypracování sdělení klíčových informací, a to pro správcovské společnosti ve smyslu čl. 2 odst. 1 písm. b) směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/65/ES 12 , pro investiční společnosti uvedené v článku 27 uvedené směrnice a pro osoby, které poskytují poradenství o podílových jednotkách SKIPCP nebo tyto podílové jednotky prodávají, do 31. prosince 2021, jak je uvedeno v čl. 1 odst. 2 uvedené směrnice (dále jen „přechodné opatření“). V čl. 32 odst. 2 nařízení (EU) č. 1286/2014 se stanoví, že pokud členský stát uplatňuje na jiné fondy než SKIPCP nabízené retailovým investorům pravidla týkající se formátu a obsahu klíčových informací pro investory, jak je stanoveno v článcích 78 až 81 směrnice 2009/65/ES, má se přechodné opatření vztahovat na správcovské společnosti, investiční společnosti a osoby poskytující poradenství ohledně podílů takových jiných fondů než SKIPCP nebo podílů těchto fondů prodávající retailovým investorům.

(3)Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2017/653 13 doplňuje nařízení (EU) č. 1286/2014 tím, že stanoví regulační technické normy, pokud jde o prezentaci, obsah a standardní formát sdělení klíčových informací, metodiku prezentace rizik a výnosů a výpočet nákladů, jakož i podmínky a minimální četnost přezkumu informací obsažených ve sdělení klíčových informací a podmínky pro předkládání sdělení klíčových informací retailovým investorům.

(4)Dne [Úř. věst.: vložte prosím datum] přijala Komise nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) .../2021 14 , kterým se mění nařízení v přenesené pravomoci (EU) 2017/653, mimo jiné s cílem usnadnit správcovským společnostem, investičním společnostem a osobám, které poskytují poradenství o podílových jednotkách subjektů SKIPCP a jiných subjektů než SKIPCP nebo tyto podílové jednotky prodávají, využívání prezentace, obsahu a standardního formátu sdělení klíčových informací. Datum použitelnosti nařízení v přenesené pravomoci (EU) .../2021 však bylo stanoveno na 1. července 2022 s cílem poskytnout těmto správcovským společnostem, investičním společnostem a osobám, které poskytují poradenství o podílových jednotkách subjektů SKIPCP a jiných subjektů než SKIPCP nebo tyto podílové jednotky prodávají, dostatek času připravit se na ukončení přechodného opatření, a tedy na povinnost vypracovat sdělení klíčových informací. Vzhledem k tomu, že datum použitelnosti nařízení v přenesené pravomoci (EU).../2021 bylo stanoveno na 1. července 2022, a vzhledem k tomu, že je nezbytné zajistit, aby se ukončení přechodného opatření shodovalo s datem použitelnosti nařízení v přenesené pravomoci (EU) .../2021, je nezbytné prodloužit dobu trvání přechodného opatření o šest měsíců, tj. do 30. června 2022.

(5)Nařízení (EU) č. 1286/2014 by proto mělo být odpovídajícím způsobem změněno.

(6)Vzhledem k velmi krátké době, která zbývá do původního ukončení přechodného opatření, by toto nařízení mělo vstoupit v platnost neprodleně,

PŘIJALY TOTO NAŘÍZENÍ:

Článek 1

V čl. 32 odst. 1 nařízení (EU) č. 1286/2014 se datum „31. prosince 2021“ nahrazuje datem „30. června 2022“.

Článek 2

Toto nařízení vstupuje v platnost prvním dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.

V Bruselu dne

Za Evropský parlament    Za Radu

předseda    předseda

(1)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1286/2014 ze dne 26. listopadu 2014 o sděleních klíčových informací týkajících se strukturovaných retailových investičních produktů a pojistných produktů s investiční složkou (Úř. věst. L 352, 9.12.2014, s. 1).    
(2)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1093/2010 ze dne 24. listopadu 2010 o zřízení Evropského orgánu dohledu (Evropského orgánu pro bankovnictví), o změně rozhodnutí č. 716/2009/ES a o zrušení rozhodnutí Komise 2009/78/ES (Úř. věst. L 331, 15.12.2010, s. 12).    
(3)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1094/2010 ze dne 24. listopadu 2010 o zřízení Evropského orgánu dohledu (Evropského orgánu pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní pojištění), o změně rozhodnutí č. 716/2009/ES a o zrušení rozhodnutí Komise 2009/79/ES (Úř. věst. L 331, 15.12.2010, s. 48).    
(4)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1095/2010 ze dne 24. listopadu 2010 o zřízení Evropského orgánu dohledu (Evropského orgánu pro cenné papíry a trhy), o změně rozhodnutí č. 716/2009/ES a o zrušení rozhodnutí Komise 2009/77/ES (Úř. věst. L 331, 15.12.2010, s. 84).    
(5)    Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2017/653 ze dne 8. března 2017, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1286/2014 o sděleních klíčových informací týkajících se strukturovaných retailových investičních produktů a pojistných produktů s investiční složkou stanovením regulačních technických norem týkajících se prezentace, obsahu, kontroly a úpravy sdělení klíčových informací a podmínek pro splnění požadavku na poskytnutí těchto sdělení (Úř. věst. L 100, 12.4.2017).    
(6)    Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/65/ES ze dne 13. července 2009 o koordinaci právních a správních předpisů týkajících se subjektů kolektivního investování do převoditelných cenných papírů (SKIPCP) (Úř. věst. L 302, 17.11.2009, s. 32).    
(7)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1156 ze dne 20. června 2019 o usnadnění přeshraniční distribuce fondů kolektivního investování a o změně nařízení (EU) č. 345/2013, (EU) č. 346/2013 a (EU) č. 1286/2014 (Úř. věst. L 188, 12.7.2019, s. 55).    
(8)    Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů a o změně směrnic 2002/92/ES a 2011/61/EU.
(9)    Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2017/565 ze dne 25. dubna 2016, kterým se doplňuje směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU, pokud jde o organizační požadavky a provozní podmínky investičních podniků a o vymezení pojmů pro účely zmíněné směrnice (Úř. věst. L 87, 31.3.2017, s. ?).
(10)    Úř. věst. C […], […], s. […].
(11)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1286/2014 ze dne 26. listopadu 2014 o sděleních klíčových informací týkajících se strukturovaných retailových investičních produktů a pojistných produktů s investiční složkou (Úř. věst. L 352, 9.12.2014, s. 1).    
(12)    Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/65/ES ze dne 13. července 2009 o koordinaci právních a správních předpisů týkajících se subjektů kolektivního investování do převoditelných cenných papírů (SKIPCP) (Úř. věst. L 302, 17.11.2009, s. 32).    
(13)    Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2017/653 ze dne 8. března 2017, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1286/2014 o sděleních klíčových informací týkajících se strukturovaných retailových investičních produktů a pojistných produktů s investiční složkou stanovením regulačních technických norem týkajících se prezentace, obsahu, kontroly a úpravy sdělení klíčových informací a podmínek pro splnění požadavku na poskytnutí těchto sdělení (Úř. věst. L 100, 12.4.2017, s. 1).    
(14)    Úř. věst. C […], […], s. […].