31.8.2020   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 286/4


Zveřejnění oznámení o schválení standardní změny specifikace výrobku týkající se názvu v odvětví vína, jak je uvedeno v čl. 17 odst. 2 a 3 nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2019/33

(2020/C 286/03)

Toto oznámení se zveřejňuje v souladu s čl. 17 odst. 5 nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2019/33 (1).

OZNÁMENÍ O SCHVÁLENÍ STANDARDNÍ ZMĚNY

„Mittelburgenland“

Referenční číslo: PDO-AT-A0214-AM01

Datum oznámení: 21. 2. 2020

POPIS A DŮVODY SCHVÁLENÉ ZMĚNY

Popis a důvody

Z důvodu převedení seznamu vinic na integrovaný administrativní a kontrolní systém je třeba upravit maximální počet hektarů.

JEDNOTNÝ DOKUMENT

1.   Název produktu

Mittelburgenland

2.   Typ zeměpisného označení

CHOP – Chráněné označení původu

3.   Druhy výrobků z révy vinné

1.

Víno

4.   Popis vína (vín)

Označení původu „Mittelburgenland“ lze použít pouze pro vína odrůdy Frankovka modrá s výraznou ovocnou a kořeněnou chutí. Další organoleptické vlastnosti lze nalézt ve specifikaci produktu.

Obecné analytické vlastnosti

Maximální celkový obsah alkoholu (v % objemových)

 

Minimální skutečný obsah alkoholu (v % objemových)

 

Minimální celková kyselost

 

Maximální obsah těkavých kyselin (v miliekvivalentech na litr)

 

Maximální celkový obsah oxidu siřičitého (v miligramech na litr)

 

5.   Enologické postupy

a.   Základní enologické postupy

Relevantní omezení vztahující se na výrobu vín

Pro označení původu „Mittelburgenland“ jsou všechny enologické postupy pro vína s chráněným označením původu stanoveny v nařízeních (EU) 2019/934 a 2019/935, s výjimkou zpracování na bázi sorbátu draselného a dimethyl-dikarbonátu. Odkyselení vín je možné provést v souladu s nařízeními (EU) 2019/934 a 2019/935. O možném přikyselování rozhoduje v závislosti na povětrnostních podmínkách během vegetačního období spolkové ministerstvo zemědělství, regionů a cestovního ruchu. Podmínky případného přikyselování se řídí požadavky nařízení (EU) 2019/934 a 2019/935.

Zvláštní enologické postupy (včetně obohacování) vyplývají ze zvoleného tradičního způsobu produkce a lze je nalézt ve specifikaci produktu.

b.   Maximální výnosy

10 000 kilogramů hroznů na hektar

6.   Vymezená zeměpisná oblast

Označení původu „Mittelburgenland“ zahrnuje okres Oberpullendorf v Burgenlandsku.

7.   Hlavní moštové odrůdy

Blaufränkisch – Frankovka

8.   Popis souvislostí

Půdy v oblasti „Mittelburgenland“ se skládají z Tegelu (místní výraz pro šedý písečný jíl), jílu, písku a štěrku, z nichž místy vyčnívají stará korálové útesy z litavského vápence. Půdy jsou ideální pro produkci odrůdy Frankovky modré, v neposlední řadě díky dobré schopnosti zadržovat vodu a regulačnímu vlivu nedalekého Neziderského jezera na teplotu vzduchu.

Produkci ve vinařské oblasti „Mittelburgenland“ obstarávají převážně rodinná vinařství, která zpracovávají z větší části hrozny z vlastní produkce a často je také prodávají přímo na místě. Tuto skladbu doplňují dvě moderní družstva. Mezi čilým cestovním ruchem a odvětvím vína existuje silná vazba. Víno musí mít tyto typické vlastnosti: ovocnou a kořeněnou chuť. Výroba vína musí probíhat ve velkém dubovém sudu, v použitých barikových sudech nebo v ocelových tancích. Víno s přívlastkem „rezervní“ musí mít tyto vlastnosti: ovocné, kořeněné, výrazné. Půdní podloží se skládá z Tegelu (místní výraz pro šedý písečný jíl), jílu, písku a štěrku, z nichž místy vyčnívají staré korálové útesy z litavského vápence. Půdy v této oblasti jsou ideální pro pěstování odrůdy Frankovky modré, v neposlední řadě díky dobré schopnosti zadržovat vodu a regulačnímu vlivu nedalekého Neziderského jezera na teplotu vzduchu.

Oblasti „Mittelburgenland“ dominuje panonské podnebí. Oblast chráněná třemi pahorkatinami na severu, jihu a západě, která se otevírá směrem k panonské nížině, poskytuje ideální klimatické podmínky pro pěstování odrůdy Frankovka modrá. Nejméně 300 slunečních dní a roční úhrn srážek nepřesahující 600 mm za rok zajišťují vynikající jakost hroznů a vína.

Převážně rodinná vinařství nadto předávají tradiční způsob výroby vín z generace na generaci, což je dalším faktorem, který přispívá k výrazným vlastnostem vín produkovaných v oblasti „Mittelburgenland“.

9.   Další základní podmínky (balení, označování a další požadavky)

Právní rámec:

Vnitrostátní právní předpisy

Typ dalších podmínek:

Odchylka týkající se produkce ve vymezené zeměpisné oblasti

Popis podmínek:

Podle rakouského vinařského zákona může být víno s označením původu „Mittelburgenland“ uváděno na trh pouze se státním kontrolním číslem. K získání státního kontrolního čísla je zapotřebí provést analytické a organoleptické zkoušky každého vína (systematická kontrola), které má být uváděno na trh s označením původu „Mittelburgenland“ (viz specifikace produktu).

Kdo má v úmyslu podat žádost o státní kontrolní číslo pro víno s obchodním označením „Mittelburgenland DAC“, musí o tom každý rok písemně informovat regionální vinařský výbor v Burgenlandsku.

V rámci řízení o přidělení státního kontrolního čísla pro víno s obchodním označením „Mittelburgenland DAC“ je třeba vykonat degustaci před komisí u Spolkového úřadu pro vinařství v Eisenstadtu. Žádost s cílem získat státní kontrolní číslo pro víno s obchodním označením „Mittelburgenland DAC“ lze podat od 1. ledna druhého roku po sklizni. Vzorek senzorické požadavky splňuje, pokud jej většina degustátorů hodnotila kladně. V případě hodnocení v poměru 3: 3 se vzorek předloží jiné komisi. Opakované hodnocení v poměru 3: 3 znamená, že celkový výsledek degustace je negativní.

Odkaz na specifikaci produktu

https://www.bmlrt.gv.at/land/produktion-maerkte/pflanzliche-produktion/wein/Weinherkunft.html


(1)  Úř. věst. L 9, 11.1.2019, s. 2.