30.3.2020   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 102/13


Zveřejnění žádosti podle čl. 50 odst. 2 písm. a) nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1151/2012 o režimech jakosti zemědělských produktů a potravin

(2020/C 102/09)

Tímto zveřejněním se přiznává právo podat proti žádosti námitku podle článku 51 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1151/2012 (1).

JEDNOTNÝ DOKUMENT

„ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ ΜΑΚΡΗΣ“ (ELAIOLADO MAKRIS)

EU č.: PDO-GR-02388-AM01 – 11. 1. 2018

CHOP (X) CHZO ()

1.   Název (názvy)

„Ελαιόλαδο Μάκρης“ (Elaiolado Makris)

2.   Členský stát nebo třetí země

Řecko

3.   Popis zemědělského produktu nebo potraviny

3.1.   Druh produktu

Třída 1.5 Oleje a tuky (máslo, margarin, olej atd.)

3.2.   Popis produktu, k němuž se vztahuje název uvedený v bodě 1

„Elaiolado Makris“ je extra panenský olivový olej získaný z oliv původní odrůdy „Elia Makris“, které představují přibližně 99 % oliv pěstovaných ve vymezené oblasti.

„Elaiolado Makris“ má tyto vlastnosti:

Barva

:

jasná žlutozelená, během zrání se mění na zlatožlutou.

Aroma

:

středně ovocné s mediánem Mf > 4, s vůní bylinek, sedmikrásek a měsíčku, pokud se olivový olej vyrábí z polozralých oliv; s převládající vůní heřmánku, pokud jsou olivy zralé. Ovocnou vůni oleje „Elaiolado Makris“ harmonicky doplňují tóny jablek a mandlí.

Chuť

:

dobře vyvážená, s mírně hořkou dochutí (medián hořkosti Μb = 2–3), mírně štiplavá (medián štiplavosti Mp = 2–3), medián vad Md = 0.

Kyselost

:

nízká kyselost < 0,6.

Peroxidové číslo: < 10.9 meq O2/kg.

Absorpce ultrafialového záření: Κ270: < 0,18 a Κ232: < 2,20.

Vosky: < 127,8 mg/kg.

Kyselina olejová: ≥ 75 % celkového obsahu mastných kyselin.

Nízký až střední obsah kampesterolu (≤ 2,9) a zbytkových sterolů, přičemž celkový obsah sterolů > 1 000 mg/kg.

Proměnlivost absorpčního koeficientu (Delta-K = 0–0,002).

3.3.   Krmivo (pouze u produktů živočišného původu) a suroviny (pouze u zpracovaných produktů)

„Elaiolado Makris“ se vyrábí z původní odrůdy oliv „Elia Makris“ pěstované v oblasti. Zralé olivy jsou kulovitého tvaru, střední velikosti a černé barvy.

3.4.   Specifické kroky při produkci, které se musejí uskutečnit ve vymezené zeměpisné oblasti

Pěstování starých a nových olivových hájů s původní odrůdou „Elia Makris“, sklizeň oliv a všechny fáze produkce a zpracování olivového oleje.

3.5.   Zvláštní pravidla pro krájení, strouhání, balení atd. produktu, k němuž se vztahuje zapsaný název

3.6.   Zvláštní pravidla pro označování produktu, k němuž se vztahuje zapsaný název

Označení musí obsahovat název produktu a logo EU (CHOP). Jeho součástí také bude:

logo s názvem produktu uvedeným v cyrilici nebo v latince, s fotografií obce Makri v pozadí nad obrázkem olivovníku, ze kterého stékají kapky olivového oleje a vytvářejí jezírko olivového oleje s olivami uprostřed.

Image 1

4.   Stručné vymezení zeměpisné oblasti

Vymezená zeměpisná oblast zahrnuje správní obvod obce Makri, který zahrnuje osady Makri, Dikella, Mesimvria a Plaka, a osadu Chili v samosprávném městském okrese Alexandrupoli.

5.   Souvislost se zeměpisnou oblastí

„Elaiolado Makris“ má charakteristické organoleptické a fyzikálně-chemické vlastnosti. Důvodem je řada faktorů, zejména zvláštní původní odrůda oliv „Elia Makris“, které se daří ve vymezené oblasti, půdní a klimatické podmínky této oblasti a metody používané místními výrobci.

Specifické organoleptické vlastnosti oleje „Elaiolado Makris“ jsou:

středně ovocné aroma s vůní bylinek, sedmikrásky a měsíčku na začátku sklizně a převládající vůní heřmánku, jakmile jsou olivy vyzrálé, doplněné tóny jablek a mandlí. Tato kombinace je pro olej „Elaiolado Makris“, který se vyrábí ve vymezené oblasti z původní odrůdy oliv „Elia Makris“, typická;

mírně hořká a štiplavá chuť, harmonická a vyvážená, což je rovněž typická kombinace pro původní odrůdu oliv „Elia Makris“.

Specifické fyzikálně-chemické vlastnosti oleje „Elaiolado Makris“ jsou:

nízká kyselost < 0,6;

nízké peroxidové číslo (< 10,9), a tedy zvýšená odolnost proti oxidaci a vhodnost pro skladování, což oleji dodává jeho typickou čerstvost;

nízké absorpční koeficienty (Κ270: < 0,18 a Κ232: < 2,2), což je známkou čerstvosti, rychlého zpracování po sklizni a skladování za vhodných podmínek;

nízká proměnlivost absorpčního koeficientu (Delta-K: = 0–0,002);

dobrá uchovatelnost, zejména díky vysokému obsahu mononenasycené kyseliny olejové, která je jen minimálně náchylná k autooxidaci.

Vymezená oblast je nejsevernějším bodem Řecka, v níž se pěstují olivy, a je tvořena zvlněnou nížinou s průměrnou nadmořskou výškou 200 m. Půda je středně zrnitá, písčitohlinitá. V horských oblastech je půda vápencového původu, chudá a vápenatá. V rovinách je půda středně zrnitá a úrodná s obsahem CaCO3 od 3 % do 31,6 %. Obsah organické hmoty je nízký, v několika málo oblastech uspokojivý (1,8 % až 6,5 %). Hodnota pH (7–8) je obecně neutrální až mírně zásaditá. Vápencový původ půdy v kombinaci s nepřetržitým vystavením oliv slunci v důsledku topografie krajiny pomáhá zvyšovat koncentraci těkavých složek, které oleji „Elaiolado Makris“ dodávají jeho ovocné aroma.

Vymezená oblast, v níž se „Elaioloado Makris“ vyrábí, má pobřežní středomořské mikroklima s mírnými zimami a chladnými léty. Nebezpečné mrazy jsou vzácné. Pokud výjimečně nastaly, odrůda „Elia Makris“ se ukázala jako velmi odolná a došlo jen k minimálnímu poškození stromů. Ve vymezené oblasti, která zahrnuje 15 kilometrů pobřeží podél Thráckého moře a horské vrcholky – větve horského pásma Rodopy na severozápadě, severu a severovýchodě, panují pro pěstování původní odrůdy oliv „Elia Makris“ mimořádně dobré podmínky. Dlouhé hodiny slunečního svitu, absence výrazných výkyvů teploty a skutečnost, že mrazy a studené větry jsou v důsledku přirozené bariéry, kterou vytvářejí hory na severu vymezené oblasti, vzácné, přispívají k hladkému průběhu všech fází vývoje olivovníků (květ, růst) a zlepšují organoleptické vlastnosti plodů. Vrtule olivovníková působí vzhledem k velmi typickému mikroklimatu oblasti problémy jen zřídka, což znamená, že nedochází k častějšímu poškození oliv a ojedinělý výskyt poškození nemá na kyselost olivového oleje nepříznivý vliv.

Charakteristická původní odrůda „Elia Makris“, která se po staletí pěstuje pouze ve vymezené oblasti a je uzpůsobena převažujícím půdním a klimatickým podmínkám, poskytuje olivový olej „Elaioloado Makris“ s konkrétními kvalitativními vlastnostmi. „Elaioloado Makris“ je jedním z prvních olivových olejů, které se v Řecku během roku vyrobí, a to přestože je oblast jeho produkce nejsevernější částí země a jednou z nejsevernějších oblastí EU, kde se olivový olej produkuje. Je to možné díky využívání původní odrůdy i místnímu mikroklimatu. Brzká sklizeň této odrůdy oliv znamená, že období růstu a zrání plodů se shoduje s maximálním vystavením slunečnímu světlu. To zvyšuje množství aromatických složek oleje „Elaioloado Makris“ a dodává mu typickou žlutozelenou nebo jasně zlatožlutou barvu.

Nejdůležitější lidské faktory ovlivňující specifičnost produktu jsou:

Metoda sklízení. S cílem zabránit poškození sklízených oliv je v malých olivových hájích sklízejí ručně sami pěstitelé nebo zaměstnanci. Ve velkých hájích s mnoha olivovníky, se olivy sklízejí pomocí individuálně ovládaných elektrických sběračů. Olivy se sklízejí do přepravek nebo do sítí, a jakmile se z nich odstraní větve a listy, aby se nepomačkaly, přemístí se do plastových přepravek s otvory na dně a po stranách, což zajistí lepší větrání.

Přeprava oliv do lisovny a jejich lisování probíhá v den sklizně nebo do 24 hodin. Pokud se olivy nevylisují v den sklizně, jsou chráněny před podmínkami, které by přispívaly k rozvoji mikroorganismů a způsobily by zhoršení jakosti oleje „Elaiolado Makris“. Způsob sklizně a okamžitá přeprava do lisovny a lisování zaručují, že olivy zůstanou neporušené, takže vyprodukovaný olej má nízké absorpční koeficienty Κ270–Κ232, nízkou hodnotu Delta-K (proměnlivost absorpčního koeficientu) a nízkou kyselost.

Doba skladování, která je velmi krátká vzhledem k tomu, že olej uváděn na trh krátce po uskladnění, skladovací podmínky, kdy se olej uchovává při vhodné teplotě na chladném a tmavém místě ve vhodných uzavřených nádobách, které jej chrání před stykem s kyslíkem a před světlem, a skutečnost, že počet dekantací se udržuje na minimu, jsou faktory, které přispívají k nízkému peroxidovému číslu, k nízkým absorpčním koeficientům (Κ270–Κ232) a k nízké hodnotě Delta-K oleje „Elaiolado Makris“.

Šetrné výrobní podmínky. Po rozdrcení oliv probíhá jejich míšení, a to za nízké rychlosti (17 až 19 otáček za minutu) a po krátkou dobu (40 až 45 minut), přičemž teplota olivové pasty se udržuje při teplotě přibližně 27–32 °C. Tato teplota pomáhá zajistit, aby nebyly zničeny těkavé složky olivového oleje, nezměnila se barva a nezvýšila se kyselost. Díky pomalé rychlosti a krátké doby míšení se kapénky snáze shlukují do větších kapek, což má zásadní význam pro omezení tvorby emulzí, které ztěžují oddělení oleje od olivové pasty a rostlinné vody.

Souhrnně lze říci, že sklizeň oliv ve správném stupni zralosti, osvědčené postupy, které producenti používají při sklizni a při přepravě oliv do lisoven, skutečnost, že olivy se lisují brzy po přepravě, dobré postupy míšení a extrakce, podmínky, za kterých se olej skladuje, společně s vlastnostmi odrůdy oliv a půdními a klimatickými podmínkami zajistí, že specifické organoleptické a fyzikálně-chemické vlastnosti oleje (ovocná chuť a vůně, svěžest, nízké ukazatele absorpce, nízká kyselost, nízké peroxidové číslo, dobrá uchovatelnost) jsou zachovány a barva oleje se nezmění.

Obyvatelé Makri a okolí jsou s pěstováním oliv a výrobou oleje „Elaiolado Makris“ spjati od nepaměti. Dlouhodobá existence olivovníků v této oblasti je úzce svázána s historií, tradicemi a kulturou oblasti, o čemž svědčí historické zdroje a bibliografické odkazy. Ve starobylém olivovém háji Makri jsou dnes olivovníky, jejichž velikost, tvar a pokroucené kmeny svědčí o jejich vysokém stáří. Přítomnost tradičních ručních lisů na olivy a dřevěných lisů z 19. století svědčí o dlouholetých zkušenostech místních obyvatel při výrobě olivového oleje.

Olej „Elaioloado Makris“ byl přihlášen do mnoha mezinárodních soutěží, na nichž získal významná ocenění. V roce 2012 olej vyhrál zlatou medaili v 2. ročníku soutěže extra panenských olivových olejů Concurso Internacional de Azeites Virgem extra – Premio Ovibeja v Portugalsku. V roce 2013 získal zlatý věnec v soutěži kvality Kotinos, v níž soupeří balené značkové extra panenské olivové oleje z Řecka. V roce 2015 získal zlato na soutěži Concurso Internacional de aceite de oliva en el Mediterraneo – Terraolivo v Jeruzalémě v Izraeli. V roce 2016 získal zlato na mezinárodních soutěžích olivového oleje v Londýně. V roce 2018 získal zlato v soutěži extra panenských olivových olejů Concurso Internacional de Aceites di Oliva Virgin Extra „OLIVINUS“ v Argentině a další zlato na mezinárodní soutěži olivových olejů v New Yorku ve Spojených státech. V roce 2019 dosáhl na 16. ročníku soutěže Concorso Oleario Internazionale AIPO d’Argento hodnocení „tre gocce“ (tři kapky). Ve světovém žebříčku EVOO se v roce 2019 olej umístil na 18. místě z celkového počtu 12 000. Figuruje rovněž v přehledu Top 500 světových olejů na další rok v průvodci Flos Olei 2020.

Každý rok se během posledních deseti srpnových dní koná letní festival oliv. Pořádá jej sdružení žen z Makri, za pomoci družstva producentů oliv a regionu Evros. Na festival přichází řada místních obyvatel i návštěvníků z okolí; pořádají se semináře a přednášky o osvědčených postupech při pěstování oliv, jakož i ochutnávky vedené odborníky na olivový olej. Zájemci se rovněž účastní návštěv olivových hájů s cílem dozvědět se více o olivovém oleji z Makri a probíhají i různé další akce. Na závěrečném večeru festivalu se všichni setkají při ochutnávce jídel a různých specialit vyrobených s použitím oleje „Elaiolado Makris“.

Odkaz na zveřejnění specifikace

(čl. 6 odst. 1 druhý pododstavec tohoto nařízení)

http://www.minagric.gr/images/stories/docs/agrotis/POP-PGE/prodiagrafes_elaiolado_makris111219.pdf


(1)  Úř. věst. L 343, 14.12.2012, s. 1.