V Bruselu dne 7.9.2020

COM(2020) 488 final

2020/0243(NLE)

Návrh

ROZHODNUTÍ RADY

o postoji, který má být zaujat jménem Evropské unie v rámci Úmluvy o budoucí multilaterální spolupráci při rybolovu v severovýchodním Atlantiku, pokud jde o žádost o přistoupení k uvedené úmluvě, kterou předložilo Spojené království, a o zrušení rozhodnutí Rady (EU) 2019/510


DŮVODOVÁ ZPRÁVA

Tento návrh se týká rozhodnutí o postoji, který má být zaujat jménem Evropské unie v rámci Úmluvy o budoucí multilaterální spolupráci při rybolovu v severovýchodním Atlantiku (dále jen „úmluva NEAFC“) v souvislosti se samostatným přistoupením Spojeného království Velké Británie a Severního Irska (dále jen „Spojené království“) k uvedené úmluvě během přechodného období.

1.Souvislosti návrhu

Spojené království dne 29. března 2017 oznámilo Evropské radě svůj záměr vystoupit z Evropské unie podle článku 50 Smlouvy o Evropské unii.

Unie a Spojené království sjednaly dohodu o vystoupení podle článku 50 Smlouvy o Evropské unii. Dohoda o vystoupení 1 vstoupila v platnost 1. února 2020 poté, co byla 17. října 2019 schválena, spolu s politickým prohlášením stanovujícím rámec pro budoucí partnerství mezi EU a Spojeným královstvím.

Ustanovení čl. 127 odst. 1 dohody o vystoupení stanoví přechodné období, během něhož se na Spojené království a ve Spojeném království bude i nadále uplatňovat právo Unie (dále jen „přechodné období“). Přechodné období skončí 31. prosince 2020. V čl. 129 odst. 1 dohody o vystoupení se stanoví, že během přechodného období je Spojené království vázáno povinnostmi vyplývajícími z mezinárodních dohod uzavřených Unií, členskými státy jednajícími jménem Unie nebo Unií a jejími členskými státy jednajícími společně. Podle čl. 129 odst. 3 se Spojené království musí v souladu se zásadou loajální spolupráce zdržet během přechodného období všech kroků nebo iniciativ, které by pravděpodobně poškodily zájmy Unie, zejména v rámci všech mezinárodních organizací, agentur, konferencí nebo fór, jichž se Spojené království účastní samostatně.

Unie informovala své mezinárodní partnery o zvláštních ujednáních, s nimiž počítá dohoda o vystoupení a podle nichž bude Spojené království v přechodném období považováno za členský stát pro účely mezinárodních dohod uzavřených Unií.

Základním cílem úmluvy NEAFC je „podpořit ochranu a optimální využívání rybolovných zdrojů v oblasti severovýchodního Atlantiku v rámci přiměřeném režimu rozšířené soudní pravomoci pobřežního státu nad rybolovem, a tedy podpořit mezinárodní spolupráci a konzultace ohledně těchto zdrojů“. Úmluva NEAFC vstoupila v platnost dne 17. března 1982. Depozitářem úmluvy NEAFC je Spojené království.

Úmluva NEAFC z roku 1982 nahradila původní Úmluvu o rybolovu v severovýchodním Atlantiku z roku 1959 v důsledku vystoupení členských států Evropské unie jako jednotlivých členů z organizace NEAFC v roce 1963 a rozšíření hranic rybolovných oblastí států na 200 mil v roce 1977. Úmluva NEAFC z roku 1959 zase nahradila Úmluvu z roku 1946 o regulaci velikosti ok a rybářských sítích a velikosti ryb.

Úmluva NEAFC z roku 1982 byla pozměněna v roce 2004 (byla přidána ujednání o řešení sporů) a v roce 2006 (harmonizace úmluvy NEAFC s vývojem mezinárodního práva a nástrojů). Změny z let 2004 a 2006 neprošly celým procesem ratifikace ve všech smluvních stranách. Prostřednictvím „Londýnského prohlášení“ z roku 2006 se strany dohodly, že do dokončení ratifikace budou změny uplatňovat na dobrovolném základě.

Pro účely úmluvy NEAFC zřídily smluvní strany Komisi pro rybolov v severovýchodním Atlantiku (dále jen „NEAFC“). NEAFC má právní subjektivitu a ve vztazích k dalším mezinárodním organizacím a na územích smluvních stran má způsobilost k právům a právním úkonům, která je nezbytná k výkonu jejích funkcí a k dosažení jejích cílů.

Existuje pět smluvních stran, ve všech případech se jedná o pobřežní státy v oblasti úmluvy NEAFC: Evropská unie (EU), Dánsko (s ohledem na Faerské ostrovy a Grónsko), Island, Norsko a Ruská federace. Státům vlajky, které mají skutečný zájem o rybolov v severovýchodním Atlantiku, je možné udělit status spolupracující nesmluvní strany, a umožnit jim tak, aby povolily plavidlům plujícím pod jejich vlajkou provozovat svou činnost v oblasti úmluvy NEAFC, pokud budou souhlasit s prosazováním opatření NEAFC. V současnosti existuje šest spolupracujících nesmluvních stran: Bahamy, Kanada, Curaçao, Libérie, Panama a Nový Zéland.

Evropská unie je smluvní stranou úmluvy NEAFC 2 , protože její předmět spadá do oblasti působnosti společné rybářské politiky, v níž má Unie výlučnou pravomoc. Úmluva NEAFC se na členské státy vztahuje podle práva Unie.

NEAFC je příslušná organizace, která přijímá doporučení pro řídící opatření týkající se rybolovu mimo oblasti spadající pod rybářskou jurisdikci smluvních stran (dále jen „oblast upravená předpisy“) a pro oblasti spadající pod rybářskou jurisdikci smluvních stran, pokud to příslušná smluvní strana požaduje. Přijatá doporučení se stávají pro smluvní strany závaznými, pokud proti doporučení nepředloží některá smluvní strana včas námitku.

Podle úmluvy NEAFC může jakýkoli stát (s výjimkou členského státu Evropské unie) kdykoli přistoupit k úmluvě, pokud žádost o přistoupení tohoto státu schválí tři čtvrtiny všech smluvních stran. Žádost je schválena, jestliže do 90 dnů ode dne oznámení oznámí tři čtvrtiny smluvních stran depozitáři schválení žádosti 3 . Depozitář oznamuje státu žádajícímu o přistoupení a smluvním stranám výsledek žádosti. Přistoupení se uskutečňuje uložením listiny o přistoupení u depozitáře a vstupuje v platnost dnem jejího přijetí.

Dne 8. ledna 2019 předložilo Spojené království žádost o přistoupení k úmluvě NEAFC jako smluvní strana. Ve stejný den o tom depozitář informoval Evropskou komisi.

Rozhodnutí Rady (EU) 2019/510 4 stanovilo postoj Unie ke schválení žádosti Spojeného království o přistoupení k úmluvě NEAFC a zmocnilo Komisi, aby oznámila depozitáři úmluvy NEAFC postoj Unie pouze v případě, že k vystoupení Spojeného království z Unie dojde bez dohody o vystoupení před uplynutím oznamovací lhůty podle čl. 20 odst. 4 úmluvy NEAFC.

Žádost Spojeného království o přistoupení nesplnila požadavek na souhlas tří čtvrtin všech smluvních stran: nebylo dosaženo kvóra tří čtvrtin smluvních stran požadovaného k tomu, aby byl jejich souhlas s žádostí oznámen depozitáři.

V souladu s čl. 129 odst. 4 dohody o vystoupení může Spojené království během přechodného období sjednat, podepsat a ratifikovat mezinárodní dohody, které samostatně uzavřelo v oblastech výlučné pravomoci Unie, jestliže tyto dohody nevstoupí v platnost nebo se nezačnou používat během přechodného období, pokud to Unie nepovolí. Rozhodnutí Rady 2020/135 5 stanoví podmínky a postup pro udělování takových svolení.

Dopisem ze dne 3. dubna 2020 oznámilo Spojené království Evropské komisi svůj záměr vyjádřit souhlas s tím, aby bylo během přechodného období samostatně vázáno úmluvou NEAFC. Prováděcí rozhodnutí Rady XXX 6 opravňuje Spojené království, aby vyjádřilo souhlas s tím, že bude samostatně vázáno úmluvou NEAFC, neboť jsou splněny podmínky stanovené v čl. 3 odst. 2 rozhodnutí Rady 2020/135.

2.Postoj, který má být zaujat jménem Unie

Toto rozhodnutí Rady by mělo Komisi umožnit, aby jménem Unie schválila přistoupení Spojeného království k úmluvě NEAFC před uplynutím oznamovací lhůty podle čl. 20 odst. 4 úmluvy NEAFC.

Základním cílem společné rybářské politiky, jak je stanoveno v nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1380/2013 7 , je „zajistit, aby rybolovné činnosti byly environmentálně, hospodářsky a sociálně udržitelné, byly řízeny v souladu s cílem dosáhnout přínosů v hospodářské a sociální oblasti a v oblasti zaměstnanosti a obnovit a zachovat rybí populace nad úrovněmi, které mohou poskytnout maximální udržitelný výnos, a přispívaly k dostupnosti dodávek potravin“.

Je v zájmu Unie, aby Spojené království spolupracovalo na řízení populací společného zájmu zcela v souladu s ustanoveními Úmluvy Organizace spojených národů o mořském právu ze dne 10. prosince 1982 8 (dále jen „úmluva z Montego Bay“) a Dohody OSN o provedení ustanovení Úmluvy Organizace spojených národů o mořském právu ze dne 10. prosince 1982 o zachování a řízení tažných populací ryb a vysoce stěhovavých rybích populací ze dne 4. srpna 1995 9 (dále jen „UNFSA“) nebo jakékoli jiné mezinárodní dohody nebo normy mezinárodního práva.

Podle článků 56, 63 a 116 úmluvy z Montego Bay má Spojené království legitimní rybolovné zájmy v oblasti úmluvy NEAFC (na volném moři) a jako pobřežní stát vzhledem k tomu, že vody ve výlučné ekonomické zóně Spojeného království spadají do oblasti působnosti úmluvy NEAFC.

Jak je stanoveno v čl. 63 odst. 2 úmluvy z Montego Bay a v článku 8 dohody UNFSA, pokud se stejné populace nebo populace symbiotických druhů vyskytují jak ve výlučné ekonomické zóně, tak i v oblasti za touto zónou a k ní přilehlé, pobřežní stát a státy takové druhy v přilehlé oblasti lovící musí spolupracovat, aby dosáhly dohody o nutných opatřeních k zachování těchto populací v přilehlé oblasti. Tato spolupráce může být navázána v rámci regionálních organizací pro řízení rybolovu, nebo nespadá-li dotčená populace do pravomoci takové organizace, prostřednictvím ujednání ad hoc mezi zeměmi, které mají na tomto rybolovu zájem.

Přistoupení Spojeného království k úmluvě NEAFC umožní Spojenému království spolupracovat na nezbytných opatřeních pro řízení rybolovu a zajistit, aby byly rybolovné činnosti prováděny, aniž by byly dotčené populace využívány neudržitelným způsobem.

S ohledem na legitimní rybolovné zájmy Spojeného království v oblasti úmluvy NEAFC, povinnost Spojeného království spolupracovat na nezbytném řízení rybolovu a nutnost zajistit závaznou povahu doporučení NEAFC po přistoupení Spojeného království doporučuje Komise, aby byla žádost Spojeného království přijata.

Navrhuje se, aby byla Komise oprávněna informovat depozitáře úmluvy NEAFC o kladném postoji Unie k přistoupení Spojeného království k úmluvě NEAFC.

3.Právní základ

3.1.Procesněprávní základ

3.1.1.Zásady

Ustanovení čl. 218 odst. 9 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU) zavádí rozhodnutí, jimiž se stanoví „postoje, které mají být jménem Unie zaujaty v orgánu zřízeném dohodou, má-li tento orgán přijímat akty s právními účinky, s výjimkou aktů, které doplňují nebo pozměňují institucionální rámec dohody“.

Pojem „akty s právními účinky“ zahrnuje akty, které mají právní účinky na základě pravidel mezinárodního práva. Tento pojem zahrnuje rovněž nástroje, jež podle mezinárodního práva nemají závazný účinek, ale „mohou rozhodujícím způsobem ovlivnit obsah právní úpravy přijaté zákonodárcem Unie 10 .

3.1.2.Uplatňování v tomto konkrétním případě

K úmluvě NEAFC může kdykoli přistoupit kterýkoli stát. Žádost je schválena, jestliže do 90 dnů ode dne, kdy depozitář oznámí, že obdržel žádost, oznámí tři čtvrtiny všech smluvních stran depozitáři souhlas se žádostí. Depozitář oznamuje státu žádajícímu o přistoupení a smluvním stranám výsledek žádosti.

Přistoupení se uskutečňuje uložením listiny o přistoupení u depozitáře a nabývá účinku dnem jejího přijetí. Depozitář informuje všechny signatáře a všechny přistupující strany o všech ukládaných ratifikačních, přijímacích listinách a listinách o přistoupení a oznámí signatářům den a strany, pro které tato úmluva vstupuje v platnost.

Přistoupení Spojeného království, jakmile bude účinné, bude závazné podle mezinárodního práva v souladu s článkem 24 úmluvy NEAFC a může rozhodujícím způsobem ovlivnit obsah právních předpisů EU.

Zamýšlený akt nedoplňuje ani nepozměňuje institucionální rámec úmluvy NEAFC. Procesněprávním základem navrhovaného rozhodnutí je tudíž čl. 218 odst. 9 SFEU.

3.2.Hmotněprávní základ

3.2.1.Zásady

Hmotněprávní základ rozhodnutí podle čl. 218 odst. 9 SFEU závisí v první řadě na cíli a obsahu zamýšleného aktu, v souvislosti s nímž se postoj jménem Unie zaujímá. Má‑li zamýšlený akt více účelů nebo složek a lze-li jeden z těchto účelů nebo složek identifikovat jako hlavní, zatímco ostatní účely či složky jsou pouze vedlejší, musí být rozhodnutí přijaté na základě čl. 218 odst. 9 SFEU založeno na jediném hmotněprávním základě, a sice na tom, který si žádá hlavní nebo převažující účel či složka.

3.2.2.Uplatňování v tomto konkrétním případě

Hlavní cíl a obsah zamýšleného aktu se týkají společné rybářské politiky.

Hmotněprávním základem navrhovaného rozhodnutí je tudíž článek 43 SFEU.

3.3.Závěr

Právním základem navrhovaného rozhodnutí by měl být článek 43 ve spojení s čl. 218 odst. 9 SFEU.

2020/0243 (NLE)

Návrh

ROZHODNUTÍ RADY

o postoji, který má být zaujat jménem Evropské unie v rámci Úmluvy o budoucí multilaterální spolupráci při rybolovu v severovýchodním Atlantiku, pokud jde o žádost o přistoupení k uvedené úmluvě, kterou předložilo Spojené království, a o zrušení rozhodnutí Rady (EU) 2019/510

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na článek 43 ve spojení s čl. 218 odst. 9 této smlouvy,

s ohledem na návrh Evropské komise,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)Úmluva o budoucí multilaterální spolupráci při rybolovu v severovýchodním Atlantiku 11 („úmluva NEAFC“) byla schválena rozhodnutím Rady 81/608/EHS 12 a vstoupila v platnost dne 17. března 1982.

(2)Úmluva NEAFC se v současnosti vztahuje na Spojené království v důsledku toho, že je smluvní stranou uvedené úmluvy Unie, a čl. 20 odst. 4 úmluvy NEAFC vylučuje přistoupení členských států Unie.

(3)Podle čl. 20 odst. 4 úmluvy NEAFC může kterýkoli stát přistoupit k úmluvě NEAFC, pokud je žádost o přistoupení tohoto státu schválena třemi čtvrtinami všech smluvních stran úmluvy do 90 dnů ode dne, kdy depozitář oznámil přijetí žádosti.

(4)Dne 8. ledna 2019 předložilo Spojené království žádost o přistoupení k úmluvě NEAFC jako smluvní strana. Ve stejný den o tom depozitář informoval Evropskou komisi.

(5)Dne 25. března 2019 Rada přijala rozhodnutí (EU) 2019/510 13 o postoji, který má být zaujat jménem Evropské unie v rámci úmluvy NEAFC, pokud jde o žádost o přistoupení k uvedené úmluvě předloženou Spojeným královstvím. Toto rozhodnutí se k přistoupení Spojeného království k úmluvě NEAFC vyjádřilo kladně a bylo přijato s cílem předjímat situaci, kdy by Spojené království opustilo Unii bez dohody o vystoupení. Rozhodnutí 2019/510 proto pouze zmocnilo Komisi oznámit postoj Unie v případě, že nebude uzavřena dohoda o vystoupení.

(6)Žádost Spojeného království o přistoupení kromě toho nesplnila požadavek na souhlas tří čtvrtin všech smluvních stran: nebylo dosaženo kvóra tří čtvrtin smluvních stran požadovaného k tomu, aby byl jejich souhlas s žádostí oznámen depozitáři.

(7)V souladu s čl. 129 odst. 4 Dohody o vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie a Evropského společenství pro atomovou energii může Spojené království během přechodného období sjednat, podepsat a ratifikovat mezinárodní dohody, které samostatně uzavřelo v oblastech výlučné pravomoci Unie, jestliže tyto dohody nevstoupí v platnost nebo se nezačnou používat během přechodného období, pokud to Unie nepovolí. Rozhodnutí Rady 2020/135 14 stanoví podmínky a postup pro udělování takových svolení.

(8)Dopisem ze dne 3. dubna 2020 oznámilo Spojené království Evropské komisi svůj záměr vyjádřit souhlas s tím, aby bylo během přechodného období samostatně vázáno úmluvou NEAFC.

(9)Prováděcí rozhodnutí Rady (EU) XXX 15 opravňuje Spojené království, aby vyjádřilo souhlas s tím, že bude samostatně vázáno úmluvou NEAFC, neboť jsou splněny podmínky stanovené v čl. 3 odst. 1 rozhodnutí (EU) 2020/135.

(10)Podle článků 56, 63 a 116 Úmluvy Organizace spojených národů o mořském právu (úmluvy z Montego Bay) 16 má Spojené království legitimní rybolovné zájmy v oblasti úmluvy NEAFC (na volném moři) jako pobřežní stát vzhledem k tomu, že vody ve výlučné ekonomické zóně Spojeného království spadají do oblasti působnosti úmluvy NEAFC.

(11)Aby nedocházelo k neudržitelnému rybolovu, je v zájmu Unie, aby Spojené království spolupracovalo na řízení populací společného zájmu zcela v souladu s ustanoveními úmluvy z Montego Bay a Dohody OSN o provedení ustanovení Úmluvy Organizace spojených národů o mořském právu ze dne 10. prosince 1982 o zachování a řízení tažných populací ryb a vysoce stěhovavých rybích populací ze dne 4. srpna 1995 (dále jen „dohoda UNFSA“) 17 nebo jakékoli jiné mezinárodní dohody nebo normy mezinárodního práva.

(12)Jak je stanoveno v čl. 63 odst. 2 úmluvy z Montego Bay a v článku 8 dohody UNFSA, pokud se stejné populace nebo populace symbiotických druhů vyskytují jak ve výlučné ekonomické zóně, tak i v oblasti za touto zónou a k ní přilehlé, pobřežní stát a státy takové druhy v přilehlé oblasti lovící musí spolupracovat, aby dosáhly dohody o nutných opatřeních k zachování těchto populací v přilehlé oblasti. Takováto spolupráce může být navázána v rámci regionálních organizací pro řízení rybolovu. Přistoupení Spojeného království k úmluvě NEAFC umožní Spojenému království spolupracovat na nezbytných opatřeních pro řízení rybolovu, aby byly rybolovné činnosti prováděny způsobem, jehož výsledkem bude udržitelné využívání dotčené populace nebo dotčených populací.

(13)Přistoupení ještě před uplynutím přechodného období umožní Spojenému království, aby plně uplatnilo povinnosti vyplývající z úmluvy z Montego Bay, pokud jde o opatření pro zachování a řízení, která nabývají účinku okamžikem, kdy skončí přechodné období a právo Unie se na ně přestane vztahovat. Je proto v zájmu Unie schválit žádost o přistoupení k úmluvě NEAFC předloženou Spojeným královstvím do uplynutí oznamovací lhůty podle čl. 20 odst. 4 úmluvy NEAFC.

(14)V zájmu jasnosti a právní srozumitelnosti by rozhodnutí (EU) 2019/510 mělo být zrušeno,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

1.Postojem, který má být jménem Unie zaujat v rámci Úmluvy o budoucí multilaterální spolupráci při rybolovu v severovýchodním Atlantiku („úmluva NEAFC“), je schválit žádost Spojeného království o přistoupení k úmluvě NEAFC.

2.Komise je oprávněna oznámit postoj Unie depozitáři úmluvy NEAFC do konce oznamovací lhůty uvedené v čl. 20 odst. 4 úmluvy NEAFC.

Článek 2

Rozhodnutí (EU) 2019/510 se zrušuje.

Článek 3

Toto rozhodnutí je určeno Komisi.

V Bruselu dne

   Za Radu

   předseda/předsedkyně

(1)    Dohoda o vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie a Evropského společenství pro atomovou energii (Úř. věst. C 384I, 12.11.2019, s. 1).
(2)    Úř. věst. L 227, 12.8.1981, s. 21.
(3)    Pokud jde o žádost Spojeného království předloženou dne 8. ledna 2019, lhůta 90 dnů uplynula dne 8. dubna 2019.
(4)    Rozhodnutí Rady (EU) 2019/510 ze dne 25. března 2019 o postoji, který má být zaujat jménem Evropské unie v rámci Úmluvy o budoucí multilaterální spolupráci při rybolovu v severovýchodním Atlantiku, pokud jde o žádost o přistoupení k uvedené úmluvě předloženou Spojeným královstvím (Úř. věst. L 85, 27.3.2019, s. 22).
(5)    Rozhodnutí Rady (EU) 2020/135 ze dne 30. ledna 2020 o uzavření Dohody o vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie a Evropského společenství pro atomovou energii (Úř. věst. L 29, 31.1.2020, s. 1).
(6)    (Úř. věst. L xxx, xxx, s. xxx).
(7)    Úř. věst. L 354, 28.12.2013, s. 22.
(8)    Úmluva Organizace spojených národů o mořském právu (Úř. věst. L 179, 23.6.1998, s. 3).
(9)    Dohoda o provedení ustanovení Úmluvy Organizace spojených národů o mořském právu ze dne 10. prosince 1982 o zachování a řízení tažných populací ryb a vysoce stěhovavých rybích populací – Prohlášení týkající se pravomoci Evropského společenství – vysvětlující prohlášení (Úř. věst. L 189, 3.7.1998, s. 17).
(10)    Rozsudek Soudního dvora ze dne 7. října 2014, Německo v. Rada, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, body 61 až 64.
(11)    Úř. věst. L 227, 12.8.1981, s. 22.
(12)    Rozhodnutí Rady 81/608/EHS ze dne 13. července 1981 o uzavření Úmluvy o budoucí multilaterální spolupráci při rybolovu v severovýchodním Atlantiku (Úř. věst. L 227, 12.8.1981, s. 21).
(13)    Rozhodnutí Rady (EU) 2019/510 ze dne 25. března 2019 o postoji, který má být zaujat jménem Evropské unie v rámci Úmluvy o budoucí multilaterální spolupráci při rybolovu v severovýchodním Atlantiku, pokud jde o žádost o přistoupení k uvedené úmluvě předloženou Spojeným královstvím (Úř. věst. L 85, 27.3.2019, s. 22).
(14)    Rozhodnutí Rady (EU) 2020/135 ze dne 30. ledna 2020 o uzavření Dohody o vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie a Evropského společenství pro atomovou energii (Úř. věst. L 29, 31.1.2020, s. 1).
(15)    Prováděcí rozhodnutí Rady (EU) 2020/XXX ze dne [datum] o oprávnění Spojeného království k vyjádření souhlasu s tím, že bude samostatně vázáno některými mezinárodními dohodami, které vstoupí v platnost nebo se použijí během přechodného období v oblasti společné rybářské politiky Unie (Úř. věst. L xxx, xxx, s. xxx).
(16)    Úř. věst. L 179, 23.6.1998, s. 3.
(17)    Úř. věst. L 189, 3.7.1998, s. 14.