V Bruselu dne 22.12.2020

COM(2020) 851 final

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ

Vymezení postoje Komise v návaznosti na usnesení Evropského parlamentu ze dne 22. října 2020 o povinnostech Komise v oblasti vízové vzájemnosti a podávání zpráv o současném stavu







I. ÚVOD

Toto sdělení vymezuje postoj Komise pro účely článku 265 Smlouvy o fungování Evropské unie v návaznosti na usnesení Evropského parlamentu ze dne 22. října 2020 o „povinnostech Komise v oblasti vízové vzájemnosti podle článku 7 nařízení (EU) 2018/1806“. Sdělení také informuje o vývoji v oblasti vízové vzájemnosti se Spojenými státy od března 2020, kdy bylo přijato předešlé sdělení, a zdůrazňuje pokračující úsilí a odhodlání Komise řešit současnou situaci, kdy se bez ohledu na pandemii COVID-19 neuplatňuje vzájemnost.

Usnesení přijaté Evropským parlamentem dne 22. října 2020 navazuje na otázku k ústnímu zodpovězení, která byla projednána na plenárním zasedání Evropského parlamentu dne 19. října 2020. Komise ve své odpovědi na tuto otázku potvrdila, že je odhodlána dosáhnout vízové vzájemnosti pro všechny členské státy a že je to její priorita. Komise rovněž vysvětlila, že pokud jde o Spojené státy, je i nadále plně zapojena do procesu zaměřeného na výsledky v úzké koordinaci s dotčenými členskými státy a že dosažené výsledky ukazují, že hmatatelného pokroku k úplnému zrušení vízové povinnosti lze dosáhnout stávající cestou trvalé angažovanosti a společných diplomatických kontaktů. Evropský parlament v uvedeném usnesení vyjádřil přesvědčení, že Komise je „právně zavázána přijmout akt v přenesené pravomoci, který dočasně pozastaví osvobození od vízové povinnosti pro státní příslušníky třetích zemí“, které ve stanovené lhůtě, tedy do 12. dubna 2016, nezrušily vízovou povinnost pro občany některých členských států. V praxi se to týká pouze Spojených států, protože občané Bulharska, Chorvatska, Kypru a Rumunska pro cesty do Spojených států stále potřebují víza. Evropský parlament rovněž vyzval Komisi, aby na základě článku 265 Smlouvy o fungování Evropské unie přijala požadovaný akt v přenesené pravomoci nejpozději do dvou měsíců ode dne přijetí usnesení.

II. SOUVISLOSTI

Dne 12. dubna 2016 Komise předložila sdělení o současném stavu a o možných dalších krocích v případě neuplatňování vzájemnosti v oblasti vízové politiky s některými třetími zeměmi 1 . V tomto sdělení se uvádí, že velká většina případů neuplatňování vzájemnosti, jež byly oznámeny v souvislosti s třetími zeměmi, byla s aktivní podporou Komise vyřešena 2 . Bylo však rovněž připomenuto, že pokud by zbývající třetí země s vízovými povinnostmi tyto povinnosti do 12. dubna 2016 nezrušily, Komise by v souladu s nařízením (ES) č. 539/2001 ze dne 15. března 2001 ve znění nařízení (EU) č. 1289/2013 ze dne 11. prosince 2013 měla povinnost přijmout akt v přenesené pravomoci, kterým se pozastaví zrušení vízové povinnosti pro jejich státní příslušníky na dobu 12 měsíců 3 . Uvedené nařízení také požadovalo, aby Komise zohlednila dopad pozastavení bezvízového režimu na vnější vztahy EU a jejích členských států 4 .

Ve sdělení z dubna 2016 byly posouzeny důsledky a dopady pozastavení bezvízového režimu pro občany a podniky EU a také pro státní příslušníky dotčených třetích zemí a vyzván Evropský parlament a Rada, aby projednaly, jak dále nejvhodněji postupovat. Komise následně předložila šest navazujících sdělení: v červenci 5 a v prosinci 6 2016, v květnu 7 a v prosinci 8 2017, v prosinci 2018 9 a v březnu 2020 10 . V posledním sdělení Komise poskytla přehled současného stavu a dalšího postupu, pokud jde o neuplatňování vzájemnosti se Spojenými státy, které se stále týká občanů Bulharska, Chorvatska, Kypru a Rumunska, tj. jediný zbývající případ neuplatňování vzájemnosti. Rovněž informovala o pokroku dosaženém Polskem, které se v listopadu 2019 připojilo k bezvízovému programu Spojených států.

Sdělení předložené v březnu 2020 poukázalo na mimořádnou situaci, pokud jde o provádění vízových politik po celém světě, vzhledem k rostoucímu počtu opatření přijatých v souvislosti s vízy v mnoha zemích v boji proti pandemii COVID-19. Spojené státy od 13. března 2020 zavedly dočasná cestovní omezení pro cizince bez ohledu na jejich státní příslušnost, kteří byli fyzicky přítomni v schengenském prostoru nebo kteří jej navštívili 14 dnů před vstupem na území Spojených států 11 . Tato omezení byla dne 16. března rozšířena na Irsko a Spojené království 12 . Tato omezení vstupu jsou založena na fyzické přítomnosti v dané oblasti, nikoli na státní příslušnosti, a nelze je tudíž považovat za omezení spojená s vízovou vzájemností 13 . Evropská unie podnikla podobné kroky, aby omezila cesty, jež nejsou nezbytně nutné, do Unie 14 .

III. NEJNOVĚJŠÍ VÝVOJ

1.Přehled kontaktů mezi EU a Spojenými státy a následná opatření

Ačkoli po březnu 2020 nebylo možné pořádat fyzická setkání, otázka neuplatňování vzájemnosti byla řešena na všech relevantních videokonferencích mezi EU a Spojenými státy. Zejména byla na pořadu jednání ministrů spravedlnosti a vnitřních věcí EU a USA, které se konalo dne 28. května 2020. Byla rovněž důkladně projednána na zasedání vyšších úředníků EU a USA v oblasti spravedlnosti a vnitřních věcí dne 15. září 2020 a na trojstranných zasedáních (s účastí Komise, Spojených států a dotčených členských států) ve dnech 18. a 19. června 2020 a 10 a 11. prosince 2020.

Zasedání ministrů spravedlnosti a vnitřních věcí EU a USA (květen 2020)

Na zasedání ministrů spravedlnosti a vnitřních věcí EU a USA, které se konalo dne 28. května 2020, chorvatské předsednictví Rady Evropské unie a Komise zopakovaly naléhavou potřebu rozšířit bezvízový program USA na všechny členské státy EU. Byl připomenut pokrok dosažený vstupem Polska do bezvízového programu, který ukazuje, že společné pragmatické technické a diplomatické úsilí přináší výsledky, a zároveň bylo zdůrazněno, že zajištění zrušení vízové povinnosti pro čtyři zbývající členské státy zůstává prioritou. Bylo dohodnuto, že v zájmu dosažení pokroku by mělo pokračovat konstruktivní úsilí založené na individuálně přizpůsobených pracovních plánech vypracovaných Spojenými státy pro každý ze čtyř dotčených členských států, které jsou vodítkem k úplnému splnění bezpečnostních požadavků bezvízového programu USA.

Trojstranné zasedání v červnu 2020

Ve dnech 18. a 19. června 2020 se konala trojstranná videokonference věnovaná otázce vízové vzájemnosti. Zúčastnili se jí zástupci Spojených států, Komise a dotčených členských států – Bulharska, Chorvatska, Kypru a Rumunska. Jejich angažovanost nepolevila navzdory pandemii a pozastavení všech cest, které nejsou nezbytně nutné, mezi EU a Spojenými státy, což ukazuje, jak důležitá je otázka vízové vzájemnosti. Účastníci zkoumali, jak pokračovat ve společné práci v kontextu onemocnění COVID-19, a jednali o pokroku, pokud jde o zatím nesplněné bezpečnostní požadavky bezvízového programu USA a míry zamítnutých žádostí o udělení víza.

Přestože od března přetrvávají cestovní omezení v souvislosti s COVID-19 a je pozastavena většina operací spojených s vízovou službou USA po celém světě, zástupci Spojených států nepředpokládali změny v metodě výpočtu toho, jak se stanovují míry zamítnutí žádostí o vízum pro rozpočtový rok 2020. Míra zamítnutých žádosti o vízum je důležitým právním požadavkem pro každou zemi, která se chce připojit k bezvízovému programu USA 15 .

Pokud jde o zbývající bezpečnostní požadavky bezvízového programu USA, uskutečnilo se druhé kolo jednání o individuálně přizpůsobených pracovních plánech, které Spojené státy poskytly čtyřem dotčeným členským státům v roce 2019. Jednání na základě konkrétních pracovních plánů pro jednotlivé země považovaly dotčené členské státy za zlepšení oproti předchozímu přístupu, který byl založen na obecnějším posouzení bezpečnostních požadavků. Jelikož pracovní plány obsahují pokyny, které jsou specifické pro každý členský stát, umožňují členským státům zaměřit své úsilí na splnění dosud nesplněných požadavků. Plány vlastně obsahují navrhovaná opatření, která mají tyto členské státy přijmout, aby požadavky splnily, jak je uvedeno ve sdělení z března 2020. Pracovní plány byly přezkoumány během trojstranného zasedání a jejich provádění bylo vyhodnoceno, přičemž všechny čtyři členské státy prokázaly pokrok v řadě oblastí. Patří k nim provádění dohod o výměně informací (konkrétně dohody o předcházení závažné trestné činnosti a boji proti ní), využívání informací poskytnutých Spojenými státy pro zesílené úsilí v oblasti prověřování a boj proti terorismu, jakož i posílení vnitrostátních schopností prověřování. I když Spojené státy uznaly dosažený pokrok, zopakovaly, že jejich posuzování se řídí holistickým přístupem a že ještě nepovažují všechny vyžadované dohody za plně provedené 16 .

Výsledkem zasedání bylo, že všechny čtyři členské státy se zavázaly, že budou pokračovat v práci v různých oblastech svých příslušných pracovních plánů. Spojené státy se zavázaly, že budou pokračovat v přezkoumávání příslušných pracovních plánů a nadále poskytovat zpětnou vazbu.

Trojstranné zasedání v prosinci 2020

Další kolo trojstranného zasedání se uskutečnilo ve dnech 10. a 11. prosince 2020 prostřednictvím videokonference. Posloužilo ke zdůraznění angažovanosti navzdory přetrvávajícímu kontextu celosvětové pandemie. Míry zamítnutých žádostí o udělení víza na rozpočtový rok 2020 ještě nebyly veřejně dostupné, ale orgány USA zdůraznily, že jejich pokles v roce 2020 lze přičítat také prudkému poklesu žádostí o udělení víza.

Zasedání se proto soustředilo na bezpečnostní požadavky, a to v třetím kole diskusí o individuálně přizpůsobených pracovních plánech, které orgány USA poskytly každému z dotčených členských států. Všechny členské státy prokázaly další pokrok v řadě oblastí. U každého ze čtyř dotčených členských států byl v různé míře nadnesen problém posílení integrity vnitrostátního systému pro vydávání cestovních pasů, přičemž za oblasti vyvolávající znepokojení byly označeny zejména režimy pro urychlené získání občanství a řešení podvodů v úřadech vydávajících cestovní pasy.

Útvary Komise na zasedání vystoupily s prezentací o Evropském systému pro cestovní informace a povolení (ETIAS) a celkové interoperabilitě informačních systémů pro migraci a bezpečnost, aby zvýšily informovanost amerických orgánů v této oblasti, v níž existují pravidla EU.

Výsledkem zasedání bylo, že všechny čtyři členské státy se zavázaly, že se budou i nadále zabývat opatřeními navrženými v pracovních plánech. Spojené státy se zavázaly, že v případě potřeby zpřesní příslušné pracovní plány s ohledem na již přijatá opatření. Komise se zavázala, že se bude následně zabývat dalšími horizontálními otázkami, pro něž existují pravidla EU.

2.Požadavky a vývoj bezvízového programu USA

Míra zamítnutých žádosti o udělení víza

Jak je uvedeno ve sdělení z března 2020, míra zamítnutých žádostí o víza v roce 2019 u všech čtyř dotčených členských států klesla, a některé z nich se tak přiblížily k prahové hodnotě 3 % vyžadované právními předpisy. Kypr zůstává pod 3 %, Chorvatsko kleslo na 4 % a Bulharsko i Rumunsko poprvé zaznamenaly míru pod 10 %, tj. 9,75 % u Bulharska a 9,11 % u Rumunska. Zatím nejsou k dispozici míry zamítnutých žádostí o víza za rozpočtový rok 2020, který skončil v září. 

Bezpečnostní požadavky

Jak již bylo uvedeno dříve, Bulharsko, Chorvatsko, Kypr a Rumunsko podepsaly a ratifikovaly dohodu se Spojenými státy o předcházení závažné trestné činnosti a boji proti ní a usilovaly o její úplné provedení, ale podle orgánů Spojených států ji dosud úplně neprovedly.

Práce na splnění celkových bezpečnostních požadavků pokračuje na základě pracovních plánů, které orgány USA individuálně přizpůsobily každému dotčenému členskému státu (viz oddíl II.2). Příští trojstranné zasedání, které je plánováno na jaro 2021, se zaměří na pokrok v opatřeních stanovených v pracovních plánech.

3.Současná politická situace ve Spojených státech a dvoustranné vztahy mezi EU a USA

Po prezidentských a kongresových volbách, volbách v jednotlivých státech a místních volbách, které se konaly dne 3. listopadu 2020, vstoupila vláda Spojených států do přechodného období. Potrvá do dne inaugurace plánované na 20. ledna 2021. To znamená, že se od stávající vlády neočekává, že by přijímala politická rozhodnutí zaměřená na budoucnost, a to ani v případě vízové vzájemnosti. Politické úsilí bude obnoveno po inauguraci nového prezidenta a jeho kabinetu.

Dne 2. prosince 2020 vydala Komise společně s Evropskou službou pro vnější činnost společné sdělení „Nová agenda EU a USA pro globální změnu“ 17 . Společné sdělení navrhuje novou transatlantickou agendu zaměřenou na budoucnost, vysílá nadcházející vládě USA pozitivní politický signál o tom, že je důležité obnovit naše transatlantické partnerství, a připomíná, že pro lidi na obou stranách Atlantiku jsou transatlantické vazby zásadním prvkem jejich společnosti, identity, hospodářství a osobního života.

Jak je uvedeno ve společném sdělení, změna vlády ve Spojených státech poskytuje jedinečnou příležitost k vymezení nové transatlantické agendy pro globální spolupráci. Jednou z vůdčích zásad takového partnerství by měla být spolupráce na takovém řešení dvoustranných neshod, které by respektovalo naše společné hodnoty. V této souvislosti bude důležité posoudit postoj nastupující vlády Spojených států k otázkám vízové vzájemnosti.

IV. DALŠÍ KROKY A ZÁVĚRY

Komise opakuje, že hodlá i nadále aktivně podporovat dotčené čtyři členské státy, aby jim pomohla splnit požadavky bezvízového programu USA.

Nadcházející technická i politická zasedání (v trojstranném a dvoustranném formátu) poskytnou příležitost k udržení dynamiky. Na příštím pravidelném trojstranném zasedání, které je plánováno na jaro 2021, by se mělo pokročit v technické práci vycházející z pracovních plánů, které poskytly Spojené státy každému ze čtyř zbývajících členských států, a zasedání by těmto čtyřem státům mělo umožnit další uplatnění bezpečnostních požadavků bezvízového programu USA.

Příští zasedání vyšších úředníků EU a USA v oblasti spravedlnosti a vnitřních věcí, které se má konat počátkem jara 2021, a následné zasedání ministrů spravedlnosti a vnitřních věcí EU a USA, které se plánuje na léto 2021 v Portugalsku, umožní posoudit dosažený pokrok.

Komise je stále odhodlána dosáhnout úplné vízové vzájemnosti pro všechny členské státy a je to její priorita. Bude pokračovat ve spolupráci se Spojenými státy a dotčenými členskými státy s cílem dosáhnout pokroku na cestě k plné vízové vzájemnosti na základě dynamiky vytvořené společným sdělením o nové agendě EU a USA pro globální změnu. Vzhledem ke vstupu Polska do bezvízového programu Spojených států, k mimořádné situaci způsobené pandemií COVID-19, která negativně ovlivnila cestování a celkové provádění vízových politik po celém světě, a k nepřetržitému pokroku dosahovanému dotčenými členskými státy trvá Komise na svém stanovisku, že – bude-li dosahováno trvalého pokroku – jsou spolupráce a společné diplomatické úsilí, které Komise úzce koordinuje s dotčenými členskými státy, i nadále nejvhodnější cestou vpřed. Je třeba poznamenat, že dotčené členské státy souhlasí s tím, že budou pokračovat v dialogu se Spojenými státy a dosahovat výsledky konstruktivní spoluprací se Spojenými státy, a že žádný z nich nevyzval Komisi, aby přijala akt v přenesené pravomoci, kterým by se dočasně pozastavilo osvobození od vízové povinnosti pro státní příslušníky USA.

Komise rovněž přihlíží k tomu, že pozastavení osvobození od vízové povinnosti pro státní příslušníky Spojených států by mělo významné negativní dopady na širokou škálu oblastí politiky a odvětví, jakož i na transatlantickou spolupráci a naše vnější vztahy se strategickým partnerem. Mohlo by také ohrozit bezvízový styk se Spojenými státy pro všechny občany EU, kdyby Spojené státy uskutečnily to, co opakovaně naznačovaly, totiž že už jen to, že by Komise přijala akt v přenesené pravomoci o pozastavení bezvízového styku pro občany Spojených států, by okamžitě vedlo k přijetí odvetných opatření Spojenými státy a znovuzavedení vízové povinnosti pro všechny občany EU.

Proto se Komise domnívá, že přijetí aktu v přenesené pravomoci, jímž by se dočasně pozastavilo osvobození státních příslušníků Spojených států od vízové povinnosti, by bylo zejména v tomto okamžiku kontraproduktivní a nebylo by nejlepším prostředkem k tomu, aby bylo dosaženo cíle bezvízového styku se Spojenými státy pro všechny občany EU.

Komise bude nadále úzce spolupracovat s Evropským parlamentem a Radou na dosažení úplné vízové vzájemnosti a bude Evropský parlament a Radu průběžně informovat o dalším vývoji. Komise bude informovat Evropský parlament a Radu o dalším vývoji do prosince 2021.

(1)      COM(2016) 221 final ze dne 12. dubna 2016.
(2)    Komise obdržela v roce 2014 oznámení o případech neuplatňování vzájemnosti od pěti členských států: Bulharska, Chorvatska, Kypru, Polska a Rumunska. Tato oznámení se týkala Kanady, Spojených států, Austrálie, Bruneje a Japonska. Případy neuplatňování vzájemnosti s Kanadou, Austrálií, Brunejí a Japonskem byly všechny vyřešeny dosažením úplného zrušení vízové povinnosti.
(3)      Viz čl. 1 odst. 4 uvedeného nařízení. Stejná povinnost je nyní stanovena v článku 7 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1806 ze dne 14. listopadu 2018, kterým se stanoví seznam třetích zemí, jejichž státní příslušníci musí mít při překračování vnějších hranic vízum, jakož i seznam třetích zemí, jejichž státní příslušníci jsou od této povinnosti osvobozeni (kodifikované znění) (Úř. věst. L 303, 28.11.2018, s. 39), které kodifikovalo nařízení 539/2001.
(4)      COM(2016) 481 final ze dne 12. července 2016.
(5)      COM(2016) 816 final ze dne 21. prosince 2016.
(6)      COM(2017) 227 final ze dne 2. května 2017.
(7)      COM(2017) 813 final ze dne 20. prosince 2017.
(8)      COM(2018) 855 final ze dne 19. prosince 2018.
(9)      COM(2020) 119 final ze dne 23. března 2020.
(10)       https://www.dhs.gov/news/2020/03/11/homeland-security-acting-secretary-chad-f-wolf-s-statement-presidential-proclamation  
(11)       https://www.dhs.gov/news/2020/03/16/department-homeland-security-outlines-new-process-americans-returning-schengen-area  
(12)      Dne 19. března vydaly Spojené státy globální zdravotní upozornění, týkající se celého světa, na nejvyšší úrovni 4, které doporučuje necestovat a které bylo ve sledovaném období zachováno. V důsledku toho byly běžné vízové služby USA po celém světě nejprve dočasně pozastaveny. V červenci Spojené státy zahájily postupné obnovování vízových služeb, zejména vízových služeb v mimořádných situacích a těch, které jsou zásadně důležité.
(13)      COM(2020) 115 final ze dne 16. března 2020 a doporučení Rady (2020/912) ze dne 30. června 2020 o dočasném omezení cest do EU, jež nejsou nezbytně nutné, a o možném zrušení tohoto omezení.
(14)      Podle právních předpisů Spojených států, které jsou stanoveny v zákoně Spojených států o přistěhovalectví a státní příslušnosti (Immigration and Nationality Act), musí mít země ucházející se o přistoupení k bezvízovému programu míru zamítnutí žádostí o udělení jiného než přistěhovaleckého víza nižší než 3 % za rok nebo dvouletý průměr nižší než 2 %.
(15)      Jak již bylo uvedeno dříve, k tomu, aby mohla být daná země zvážena pro zařazení do bezvízového programu, je v důsledku cílených zlepšení zavedených v roce 2017 ministerstvem vnitřní bezpečnosti Spojených států nutné, aby daná země nejen podepsala, ale též plně provedla dohodu o předcházení závažné trestné činnosti a boji proti ní.
(16)      JOIN(2020) 22 final.