V Bruselu dne 10.12.2020

COM(2020) 831 final

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ

o cílených alternativních opatřeních v případě neexistence dohody o budoucím partnerství se Spojeným královstvím






1.    Úvod    

2.    Připravenost je důležitější než kdy jindy    

3.  Potřeba cílených alternativních opatření EU v případě scénáře bez dohody    

4.    Navrhovaná alternativní legislativní opatření, která mají být použitelná od ledna 2021    

4.1 Základní propojení v letecké dopravě a letecká bezpečnost    

4.2 Propojení v silniční dopravě    

4.3 Železniční spojení tunelem pod Lamanšským průlivem    

4.4 Rybolovné činnosti    

5. Zmírňování dopadů prostřednictvím rozpočtu EU    

5.1 Rezerva na vyrovnání se s důsledky brexitu    

5.2 Programy a nástroje v rozpočtu EU na období 2021–2027    

6. Zásady alternativních opatření na úrovni členských států    

7. Reakce na komplikace bezprostředně po skončení přechodného období    



1.Úvod

Spojené království Velké Británie a Severního Irska (dále jen „Spojené království“) vystoupilo z Evropské unie (dále jen „EU“) a Evropského společenství pro atomovou energii (dále jen „Euratom“) – dále společně jen „Unie“ – dne 1. února 2020. Téhož dne vstoupila v platnost dohoda o vystoupení 1 , která zajišťuje spořádané vystoupení Spojeného království z Unie.

Dohoda o vystoupení stanoví přechodné období, během něhož se na Spojené království a ve Spojeném království i nadále použije právo Unie 2 . Toto období skončí dnem 31. prosince 2020 3 . Spojené království pak opustí jednotný trh EU a celní unii, jakož i veškeré politiky Unie a právo EU se přestane na Spojené království a ve Spojeném království uplatňovat.

Hmotněprávní ustanovení dohody o vystoupení se použijí bez ohledu na výsledek jednání o budoucích vztazích. Stanoví:

·pokračující ochranu práv občanů, včetně práv v oblasti sociálního zabezpečení, pokud jde o dotčené občany EU a státní příslušníky Spojeného království, a to po celý jejich život,

·finanční vyrovnání, které zajistí, že Spojené království a Unie splní veškeré finanční závazky přijaté v době, kdy Spojené království bylo členem Unie. Toto vyrovnání také zajišťuje, že projekty a programy EU v rámci stávajícího víceletého finančního rámce (2014–2020) budou financovány podle plánu až do jejich ukončení, čímž se poskytne jistota všem příjemcům programů EU, včetně příjemců ze Spojeného království 4 ,

·právně funkční řešení, které zabraňuje vzniku tvrdé hranice na irském ostrově, chrání celoostrovní hospodářství a Velkopáteční (Belfastskou) dohodu ve všech jejích aspektech a zajišťuje integritu jednotného trhu EU (Protokol o Irsku/Severním Irsku – většina jeho částí se použije od konce přechodného období),

·ochranu zájmů osob, které mají bydliště nebo jsou zaměstnány na území výsostných oblastí (Protokol týkající se výsostných oblastí na Kypru, který se použije od konce přechodného období),

·úzkou spolupráci mezi Španělskem a Spojeným královstvím s ohledem na Gibraltar, pokud jde o provádění ustanovení dohody o vystoupení v oblasti práv občanů, a správní spolupráci mezi příslušnými orgány v řadě oblastí politiky (Protokol o Gibraltaru, který s výjimkou prvního článku týkajícího se práv občanů přestane na konci přechodného období platit),

·další ujednání nezbytná pro spořádané vystoupení Spojeného království z Unie, která mj. zajistí:

Øhladké postupné ukončení ujednání o spolupráci a postupů spolupráce mezi Spojeným královstvím a členskými státy v relevantních záležitostech práva EU,

Øprávní srozumitelnost, pokud jde o zboží, které již bylo uvedeno na trh, a zboží, které je na konci přechodného období přepravováno mezi EU a Spojeným královstvím,

Øpokračující ochranu a záruky ve Spojeném království s ohledem na širokou škálu otázek, a to od práv duševního vlastnictví EU po osobní údaje předané před koncem přechodného období nebo zpracované po jeho skončení ve Spojeném království na základě dohody o vystoupení nebo materiály Euratomu nacházející se ve Spojeném království.

Ačkoli se konec přechodného období velmi přiblížil, zůstává výsledek jednání mezi EU a Spojeným královstvím o dohodě o budoucím partnerství mezi EU a Spojeným královstvím v tomto okamžiku nejistý. Komise učiní vše, co je v jejích silách, aby dokončila jednání o dohodě, která bude zohledňovat zájmy EU.

EU bude pokračovat v jednáních se Spojeným královstvím, neboť celkovým cílem je i nadále dosažení dohody o ambiciózním, rozsáhlém, hlubokém a flexibilním partnerství se Spojeným královstvím, jehož zásadními předpoklady jsou rovné podmínky a systém správy. Vzhledem k tomu, že konec přechodného období je velmi blízko, ovšem není možné zaručit, že tato dohoda vstoupí dne 1. ledna 2021 v platnost. Taková situace by vyústila v období bez dohody. Cílem tohoto sdělení a dnes navrhovaných alternativních opatření je takové období zohlednit. V souladu s tím a s výjimkou nařízení o bezpečnosti letectví budou navrhovaná alternativní opatření automaticky ukončena, jakmile vstoupí v platnost dohoda, nebo budou ukončena po uplynutí pevně stanoveného období, pokud nevstoupí v platnost žádná dohoda (šest měsíců v případě opatření týkající se leteckých služeb a silniční dopravy a jeden rok u opatření souvisejících s rybolovem).

Bez dohody platné k 1. lednu 2021 by se vztahy mezi Spojeným královstvím a Unií řídily především mnohostrannými mezinárodními rámci, jichž jsou Spojené království a EU a/nebo její členské státy smluvními stranami, jakož i právními předpisy EU nebo vnitrostátními právními předpisy členských států ve vztahu ke třetím zemím. Například obchod se zbožím a službami mezi EU a Spojeným královstvím by probíhal podle podmínek Světové obchodní organizace, přičemž každá strana by na zboží pocházející od druhé strany uplatňovala cla na základě doložky nejvyšších výhod. Podobně by se i policejní a soudní spolupráce musela spoléhat na řadu mezinárodních úmluv a dalších nástrojů.

V odvětví letectví však takové mezinárodní alternativní řešení neexistuje, a pokud jde o silniční dopravu, je alternativní řešení spočívající ve vydávání povolení v rámci režimu Evropské konference ministrů dopravy (ECMT) ve vztahu ke Spojenému království zjevně nedostatečné. To by vedlo k nezvladatelným komplikacím a vážně ohrozilo zájmy EU.

Bez dohody platné k 1. lednu 2021 by navíc nebyl zaručen vzájemný přístup rybářských plavidel EU a Spojeného království do vod druhé strany, a to navzdory významu rybolovu pro hospodářskou obživu pobřežních komunit a potřebě zajistit udržitelný rybolov.

Komise se domnívá, že v těchto třech oblastech jsou „alternativní“ opatření odůvodněná 5 .

Pokud by dohoda o budoucím partnerství vstoupila do 1. ledna 2021 v platnost, tato alternativní opatření by se nepoužila.

2.Připravenost je důležitější než kdy jindy 

Dne 1. ledna 2021 dojde ke komplikacím bez ohledu na to, zda bude mezi EU a Spojeným královstvím dosaženo dohody o budoucích vztazích, či nikoli. To je přirozený důsledek rozhodnutí Spojeného království vystoupit z Unie a již se neúčastnit jednotného trhu EU a celní unie. Komise se v tomto ohledu vyjadřovala vždy velmi jasně 6 .

Ve svém sdělení o „připravenosti na konci přechodného období mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím“ ze dne 9. července 2020 7  Komise zopakovala, že je třeba, aby orgány veřejné správy, podniky a občané přijali všechna nezbytná opatření, aby se připravili na změny, k nimž nevyhnutelně dojde v důsledku rozhodnutí Spojeného království, a to i v případě existence dohody o budoucím partnerství.

Komise kromě toho vydala 89 odvětvových oznámení 8 s podrobnými informacemi o očekávaných změnách a nezbytných opatřeních, která musí správní orgány, podniky a občané přijmout. Patří mezi ně oznámení o obchodu s potravinami, spotřebními a průmyslovými výrobky, jakož i se službami, oznámení o DPH, autorském právu a právech duševního vlastnictví, občanskoprávním soudnictví, právu obchodních společností a clech.

Od července pořádaly útvary Komise dvoustranná jednání se všemi 27 členskými státy s cílem řešit stav připravenosti společně s každou státní správou. Celkově lze shrnout, že správní orgány členských států jsou na nevyhnutelné změny, k nimž dojde od 1. ledna 2021, dobře připraveny. Nicméně je třeba pokračovat v úsilí, pokud jde o zvyšování povědomí zejména mezi malými a středními podniky s expozicí vůči Spojenému království, které stále nemusí být obeznámeny se všemi postupy pro obchodování se třetí zemí.

Za tímto účelem Komise v posledních měsících zahájila řadu osvětových kampaní a zintenzivnila informační činnosti pro zúčastněné strany. Rovněž poskytla správním orgánům členských států odbornou přípravu a pokyny týkající se připravenosti na brexit a se všemi členskými státy bude nadále pořádat odvětvové semináře na technické úrovni s cílem pomoci doladit provádění opatření v oblasti připravenosti, zejména pokud jde o hraniční kontroly osob a zboží.

Další podrobnosti o těchto opatřeních, včetně úplného seznamu oznámení o připravenosti a přehledu hlavních oblastí informačních činností pro zúčastněné strany, jsou uvedeny v přílohách tohoto sdělení.

Rovněž je třeba připomenout, že EU a Spojené království v preambuli Protokolu o Irsku/Severním Irsku vyjádřily své pevné odhodlání pokračovat v programech PEACE+ i v budoucnu. Vzhledem k tomu, že tento program je programem Evropské územní spolupráce (EÚS), je možné v souladu se zásadami účasti ostatních třetích zemí na programech EÚS uzavřít dohodu o financování, která by umožnila pokračování programu PEACE+ i v situaci, kdy nebude dosaženo dohody. Komise bude v těchto diskusích pokračovat, aby tato dohoda o financování mohla být zavedena pro všechny situace.

3.  Potřeba cílených alternativních opatření EU v případě scénáře bez dohody

Konec přechodného období se blíží a přetrvává nejistota ohledně toho, zda bude dohoda o budoucím partnerství mezi EU a Spojeným královstvím k 1. lednu 2021 v platnosti. Pokud do tohoto data nedojde k dohodě, má Komise v úmyslu zůstat k dispozici pro další jednání o novém partnerství v průběhu roku 2021. Je však rovněž zřejmé, že k překlenutí období, než bude dosaženo budoucího ujednání, a k ochraně zájmů EU je zapotřebí omezeného počtu cílených opatření.

Aby byla EU plně připravena na scénář bez dohody, navrhuje Komise cílený a omezený počet alternativních opatření 9 . Tato alternativní opatření se řídí těmito zásadami:

a. Alternativní opatření nemohou zajistit kontinuitu ani replikovat přínosy členství v EU nebo přechodného období. Nemohou ani stanovit tak výhodnou situaci, jakou by stanovila dohoda o partnerství. V důsledku toho nemohou být alternativní opatření ze zásady nikdy rozsáhlejší než opatření, která EU Spojenému království nabídla v návrhu znění dohody o novém partnerství mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím zveřejněném dne 18. března 2020 10 .

b. Alternativní opatření by se měla zaměřovat na zamezení nepřiměřeným komplikacím vyplývajícím ze scénáře bez dohody nebo na jejich zmírnění, a měla by se snažit tak učinit pouze v případě, že tyto účinky nelze napravit nebo zmírnit uplatněním stávajících mezinárodních nebo mnohostranných dohod nebo vhodnými opatřeními v oblasti připravenosti. V žádném případě by se alternativní opatření neměla snažit kompenzovat hospodářské subjekty za to, že nepřijaly nezbytné kroky.

c. Alternativní opatření by měla poskytnout přechodné řešení během pokračujících jednání o budoucím partnerství a neměla by se snažit důsledným způsobem zmírnit negativní dopady brexitu. Musí být dočasné povahy, aby nenahrazovaly dlouhodobou dohodu.

d. V souladu se zásadou subsidiarity se alternativní opatření přijímají pouze tehdy, jsou-li na úrovni Unie nezbytná opatření na ochranu zájmů EU, aby se zabránilo narušení nebo fragmentaci vnitřního trhu, a protože podobného výsledku nelze dosáhnout prostřednictvím opatření na úrovni členských států.

e. Alternativní opatření jsou ze své podstaty jednostranná opatření přijatá na ochranu zájmů EU. V některých případech však jejich použití závisí na reciprocitě Spojeného království.

f. Jejich územní působnost nebude zahrnovat Gibraltar.

3.

4.Navrhovaná alternativní legislativní opatření, která mají být použitelná od ledna 2021

Kromě návrhu o železničním spojení tunelem pod Lamanšským průlivem, který byl přijat dne 27. listopadu 2020, dnes Komise přijala balíček čtyř legislativních návrhů. Komise bude úzce spolupracovat s Evropským parlamentem a Radou s cílem usnadnit jejich včasné přijetí do konce roku 2020.

4.1 Základní propojení v letecké dopravě a letecká bezpečnost

a) Nebude-li na konci přechodného období zavedeno alternativní opatření pro leteckou dopravu, bude letový provoz mezi EU a Spojeným královstvím přerušen.

V zájmu zajištění základního propojení v letecké dopravě dnes Komise přijala návrh nařízení, které má na omezenou dobu zajistit poskytování některých leteckých služeb mezi Spojeným královstvím a EU. 

Toto opatření by leteckým dopravcům ze Spojeného království umožnilo po dobu nejvýše šesti měsíců létat přes území Unie bez přistání, vykonávat zastávky na území Unie pro neobchodní účely a provozovat služby pravidelné i nepravidelné mezinárodní přepravy cestujících a nákladu mezi místy ve Spojeném království a místy v EU (práva třetí a čtvrté „svobody letectví“). Tato ujednání by podléhala podmínce, že Spojené království udělí rovnocenná práva leteckým dopravcům z Unie a poskytne silné záruky spravedlivé hospodářské soutěže a účinného prosazování těchto práv a záruk.

Za tímto účelem svěřuje navrhované nařízení o alternativních opatřeních Komisi prováděcí pravomoci obdobné pravomocem podle nařízení o alternativních opatřeních (EU) 2019/502 o společných pravidlech zajišťujících základní propojení v letecké dopravě s ohledem na vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Unie 11 , které se v důsledku vstupu dohody o vystoupení v platnost nestalo použitelným.

b) V případě neexistence alternativního opatření pro bezpečnost letectví již v Unii nebudou platit stávající osvědčení návrhu vydaná před koncem přechodného období Agenturou Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) společnostem se sídlem ve Spojeném království. Za tato osvědčení se od konce přechodného období stane odpovědným Spojené království („stát projekce“) jako třetí země. Totéž platí pro osvědčení vydaná projekčními organizacemi se sídlem ve Spojeném království a certifikovaná agenturou EASA. Pokud by tato stávající osvědčení návrhu pozbyla v EU platnosti, musel by být velkému počtu letadel EU obsahujících výrobky se stávajícími osvědčeními návrhu vydanými EASA společnostem ze Spojeného království uložen zákaz letů.

Komise proto dnes přijala návrh nařízení, které zajistí, aby dotčené letecké výrobky nebo návrhy, které EASA nebo projekční organizace certifikovaná agenturou EASA certifikovala před koncem přechodného období, mohly být v letadlech Unie nadále používány bez přerušení. Toto opatření by se vztahovalo pouze na letadla zapsaná v leteckém rejstříku v Unii.

c) Pokud však jde o vlastnictví a kontrolu leteckých dopravců EU, Komise další alternativní opatření nenavrhne. Nařízení (EU) 2019/502 přijaté v únoru 2019 se s výjimkou některých prvků nestalo použitelným 12 . Stanovilo však šestiměsíční odklad, aby letečtí dopravci mohli přijmout nezbytná opatření k zajištění plného souladu s požadavky na vlastnictví a kontrolu. Tato odkladná lhůta byla podmíněna tím, že letečtí dopravci předloží příslušným vnitrostátním orgánům uspokojivý plán nápravných opatření. Tato povinnost platila od vstupu nařízení v platnost. Někteří letečtí dopravci nezbytná opatření přijali a alternativní opatření by neměla poskytovat nespravedlivé výhody těm zúčastněným stranám a podnikům, které mohly opomenout včas se přizpůsobit nové situaci.

4.2 Propojení v silniční dopravě

V případě, že by do 1. ledna 2021 neexistovala dohoda o budoucím partnerství mezi EU a Spojeným královstvím, by v právu Unie neexistoval žádný základ pro poskytování služeb silniční nákladní dopravy mezi Spojeným královstvím a členskými státy ze strany podnikatelů v silniční nákladní dopravě po tomto datu. Mnohostranný systém kvót Evropské konference ministrů dopravy (ECMT) by se stal jediným právním rámcem, na němž by se mohlo nepřetržité poskytování služeb zakládat. Přísná omezení, jimiž se řídí počet povolení ECMT, však znamenají, že tato povolení by nestačila k silniční přepravě zboží mezi Spojeným královstvím a členskými státy a vedla by k vážným komplikacím, které by mohly dokonce ohrozit veřejný pořádek.

Kromě toho by v případě neexistence dohody o budoucím partnerství mezi EU a Spojeným královstvím do 1. ledna 2021 musela být přerušena linková autobusová doprava do Spojeného království a z něj. Příslušné mnohostranné záložní opatření (protokol k dohodě Interbus) pravděpodobně vstoupí mezi EU a Spojeným královstvím v platnost až v průběhu roku 2021.

Komise proto dnes přijala návrh nařízení, které na omezenou dobu řeší základní propojení v oblasti jak silniční nákladní dopravy, tak silniční osobní dopravy 13 .

a) základní propojení v silniční nákladní dopravě

Navrhované nařízení by zajistilo nepřetržité základní propojení v silniční nákladní dopravě po dobu nejvýše šesti měsíců 14 . To je podmíněno tím, že Spojené království udělí podnikatelům v silniční nákladní dopravě z Unie rovnocenná práva, a rovněž uplatňováním pravidel rovnocenných pravidlům EU v oblasti spravedlivé hospodářské soutěže i sociálním a technickým pravidlům. Sledování a zajištění rovnocennosti práv přístupu na trh a zajištění spravedlivé hospodářské soutěže jsou součástí pravomocí přenesených na Komisi stejným způsobem jako v případě nařízení o alternativních opatřeních (EU) 2019/501 o společných pravidlech zajišťujících základní propojení v silniční nákladní a osobní dopravě 15 , které se v důsledku vstupu dohody o vystoupení v platnost nikdy nestalo použitelným.

Stejně jako tomu bylo v případě nařízení (EU) 2019/501, nové navrhované nařízení o alternativních opatřeních nestanoví uznávání („zachování právních účinků“) licencí a osvědčení Spojeného království, která mají v držení provozovatelé z EU, například pokud jde o odbornou způsobilost. Ti provozovatelé z EU, kteří v EU stále pracují s osvědčeními vydanými Spojeným královstvím, by měli mít do 1. ledna 2021 osvědčení EU.

b) osobní doprava – služby autobusové dopravy

Navrhované nařízení by zajistilo nepřetržité propojení služeb autobusové dopravy po dobu až šesti měsíců 16 . Spravedlivá hospodářská soutěž a sociální a technická pravidla by se uplatňovaly stejným způsobem jako pro silniční nákladní dopravu.

Pokud jde o přeshraniční autobusovou dopravu na irském ostrově, navrhované nařízení o alternativních opatřeních rovněž stanoví právo na nástup a výstup cestujících v příhraničním regionu v rámci linkové dopravy. Cílem je chránit celoostrovní hospodářství a citlivou situaci na irském ostrově a zajistit propojení mezi příhraničními komunitami, které by jinak bylo přerušeno.

4.3 Železniční spojení tunelem pod Lamanšským průlivem

V případě neexistence alternativního opatření Unie by bylo třeba po skončení přechodného období pozastavit provoz pevného spojení tunelem pod Lamanšským průlivem. V takovém případě by tunelem pod Lamanšským průlivem spojujícím Spojené království s evropským kontinentem nemohly být provozovány vlaky.

Vzhledem k hospodářskému významu pevného spojení v Lamanšském průlivu pro Unii přijala Komise dne 27. listopadu návrh nařízení 17 , které by zajistilo, že provozování pevného spojení v Lamanšském průlivu bude pokračovat i po 1. lednu 2021, dokud nebudou zavedena jiná ujednání.

Na provozování pevného spojení v Lamanšském průlivu tunelem pod Lamanšským průlivem dohlíží mezivládní komise zřízená smlouvou z Canterbury, kterou Francouzská republika a Spojené království podepsaly dne 12. února 1986. Až do konce přechodného období je mezivládní komise uznávána jako vnitrostátní bezpečnostní orgán, který dva členské státy pověřily uplatňováním pravidel Unie o bezpečnosti a interoperabilitě na celý tunel pod Lamanšským průlivem. Vydává příslušná osvědčení o bezpečnosti a schválení z hlediska bezpečnosti.

S cílem zachovat jednotný bezpečnostní režim a mezivládní komisi byla Francie zmocněna k vyjednání, podpisu a uzavření mezinárodní dohody se Spojeným královstvím. Na konci přechodného období však dohoda dosud nebude v platnosti. Bez takové dohody se mezivládní komise od 1. ledna 2021 již podle práva EU nepovažuje za vnitrostátní bezpečnostní orgán a osvědčení a schválení, která vydala, pozbývají platnosti.

Navrhované nařízení by prodloužilo platnost schválení vydaných mezivládní komisí o dva měsíce. To by francouzskému vnitrostátnímu bezpečnostnímu orgánu poskytlo dostatek času na převzetí dohledu a vydání vlastních osvědčení.

Aby bylo zajištěno propojení mezi Unií a Spojeným královstvím, je rovněž nezbytné, aby provozovatelé železniční dopravy poskytující služby v tunelu v provozu pokračovali a mohli dojet k hraniční stanici Calais-Fréthun. Za tímto účelem by doba platnosti jejich licencí vydaných Spojeným královstvím a jejich osvědčení o bezpečnosti vydaných mezivládní komisí měla být prodloužena o devět měsíců. Toto prodloužení by poskytlo dostatek času na vyjednání a uzavření nezbytných ujednání stanovených v právu Unie, aby se předešlo narušením.

4.4 Rybolovné činnosti

Komise nadále přikládá dohodě o rybolovu v rámci budoucího partnerství mezi EU a Spojeným královstvím velký význam. Ukončení přechodného období bez dohody o budoucích vztazích by mohlo velmi narušit hospodářskou obživu pobřežních komunit a ohrozit udržitelný charakter rybolovu v dotčených vodách.

S cílem chránit zájmy rybářů EU přijala Komise návrh na změnu nařízení (EU) 2017/2403 o oprávněních k rybolovu na období do konce roku 2021.

Návrh umožňuje vzájemný přístup plavidel EU a Spojeného království do vod druhé strany. Jakmile budou jeho právní ustanovení přijata, bude Unie moci udělovat plavidlům Spojeného království oprávnění ke vstupu do vod EU a spravovat žádosti o oprávnění plavidel EU pro vstup do vod Spojeného království, pokud budou splněny podmínky týkající se udržitelnosti a vzájemnosti. Rybolovná práva poskytnutá v rámci těchto ujednání a stanovená oběma stranami dohromady by musela být v souladu s udržitelným řízením příslušných populací.

Tato ustanovení by poskytla odvětví rybolovu právní jistotu a zajistila zachování rybích populací. Na základě předchozí koordinace s členskými státy je Komise připravena ihned po skončení přechodného období předložit Spojenému království žádosti o oprávnění týkající se plavidel EU.

5. Zmírňování dopadů prostřednictvím rozpočtu EU

5.1 Rezerva na vyrovnání se s důsledky brexitu

Komise v souladu se závěry Evropské rady brzy předloží návrh rezervy na vyrovnání se s důsledky brexitu ve výši 5 miliard EUR 18 . Podmínky financování rezervy zohlední jak scénář s dohodou, tak bez dohody.

Pokud jde o nejvíce postižené regiony a odvětví, je již nyní zřejmé, že scénář bez dohody představuje pro odvětví rybolovu v EU specifická rizika. Návrh tuto realitu zohlední.

5.2 Programy a nástroje v rozpočtu EU na období 2021–2027

Plný dopad rozhodnutí Spojeného království ukončit v letošním roce přechodné období v kombinaci s neexistencí dohody není možné v tomto okamžiku posoudit. Kromě rezervy na vyrovnání se s důsledky brexitu by programování finančních prostředků Unie na období 2021–2027 mělo jasně zohledňovat dopad ukončení přechodného období, a to jak ve scénáři s dohodou, tak ve scénáři bez dohody. V případě, kdy po skončení přechodného období nastanou neznámé vedlejší účinky, zejména v situaci, kdy nedojde k dohodě, je Komise připravena v souladu s právními předpisy rychle jednat, pokud by se členské státy rozhodly změnit své programy, na něž se vztahuje nařízení o společných ustanoveních, s cílem přerozdělit část dostupných zdrojů v rámci svých vnitrostátních přídělů. Komise bude rovněž jednat rychle, pokud si členské státy budou přát změnit vyčlenění svých vnitrostátních přídělů v rámci Evropského námořního a rybářského fondu, a to při dodržení právních předpisů.

Pokud jde o bezprostřednější pomoc dotčeným zúčastněným stranám, jako jsou například malé a střední podniky s významnou expozicí vůči Spojenému království, nabízejí pravidla EU pro státní podporu v případě vnitrostátních podpůrných opatření flexibilní řešení.

6. Zásady alternativních opatření na úrovni členských států

Komise nevidí potřebu jiných celounijních legislativních alternativních opatření, než jsou ta, která byla navržena dnes.

Pokud jde o vnitrostátní opatření, bude Komise i nadále spolupracovat s členskými státy s cílem zajistit, aby vnitrostátní opatření nevedla k tříštění nebo narušení jednotného trhu.

Komise se proto domnívá, že jednou z hlavních zásad vnitrostátních opatření by měla být jejich dočasná povaha. Druhou zásadou je, že Spojené království by nemělo mít z takových opatření podobné výhody, jako jsou ty, které Unie nabízí při jednáních o budoucí dohodě. Vnitrostátní opatření by rovněž měla zohlednit zastřešující prioritu, pokud jde o vztah Unie s jakoukoli třetí zemí, a to s cílem zachovat integritu jednotného trhu, omezit riziko roztříštěnosti a zabránit nerovnému zacházení s členskými státy. V každém případě musí být vnitrostátní opatření jakéhokoli druhu v souladu s unijním právem, včetně zásady loajální spolupráce.

EU má každopádně společně silnější vyjednávací sílu než každý členský stát jednající samostatně. Tato vyjednávací síla je přínosem pro všechny členské státy. Musí být využívána k zajištění rovných podmínek mezi EU a Spojeným královstvím.

Komise se zájmem očekává pokračující diskuse s členskými státy o jejich vnitrostátních opatřeních v oblasti připravenosti.

7. Reakce na komplikace bezprostředně po skončení přechodného období

Na konci přechodného období se může mnoho zúčastněných stran a občanů potýkat s komplikacemi. Zásadní význam bude mít to, aby Unie na tyto komplikace i nadále reagovala jednotným a koordinovaným způsobem. Komise a členské státy zůstanou v úzkém kontaktu, aby mohly koordinovat svoji reakci na případné problémy a určit jejich nejlepší řešení. Pro období těsně před koncem přechodného období a po něm zřídila Komise pro ústřední správní orgány členských států horkou linku pro brexit, která vytvoří přímý komunikační kanál mezi vnitrostátními správními orgány a Komisí, a tím umožní rychlý přístup ke kvalifikovaným informacím útvarů Komise.

Občané, podniky a další zúčastněné strany EU mohou kontaktovat své vnitrostátní či místní správy svými obvyklými způsoby komunikace. Komise na svých internetových stránkách zveřejní přehled vnitrostátních kontaktních míst pro brexit zřízených členskými státy. V případě jakýchkoli dotazů se mohou obrátit také na službu Europe Direct (bezplatné telefonní číslo 00 800 6 7 8 9 10 11 z kteréhokoli místa v Evropské unii nebo e-mailem v kterémkoli jazyce EU 19 ), která bude upřednostňovat odpovědi na otázky týkající se brexitu.

(1)

Dohoda o vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie a Evropského společenství pro atomovou energii (Úř. věst. L 29, 31.1.2020, s. 7) (dále jen „dohoda o vystoupení“).

(2)

S určitými výjimkami stanovenými v článku 127 dohody o vystoupení, ovšem žádná z nich není v souvislosti s tímto sdělením relevantní.

(3)

Dohoda o vystoupení stanovila možnost prodloužit přechodné období po 31. prosinci 2020 o jeden nebo dva roky. Na setkání na vysoké úrovni dne 15. června 2020 vzaly účastníci na vědomí rozhodnutí Spojeného království nepožádat o prodloužení přechodného období.

https://www.consilium.europa.eu/cs/press/press-releases/2020/06/15/eu-uk-statement-following-the-high-level-meeting-on-15-june-2020/

(4)

S výjimkou finančních nástrojů schválených po vystoupení.

(5)

Bez ohledu na jednání mezi EU a Spojeným královstvím o budoucím partnerství je nezbytné přijmout dočasné opatření rovněž s cílem zajistit od 1. ledna 2021 pokračování provozu pevného spojení tunelem pod Lamanšským průlivem; viz oddíl 4.3 tohoto sdělení.

(6)

Viz sdělení Komise o připravenosti COM/2018/556 final/2, COM/2018/880 final, COM(2018) 890, COM(2019) 195 final, COM(2019) 276 final a COM(2019) 394 final.

(7)

COM(2020) 324 final.

(8)

Oznámení se zveřejňují zde: https://ec.europa.eu/info/european-union-and-united-kingdom-forging-new-partnership/future-partnership/getting-ready-end-transition-period_cs

(9)

Je třeba připomenout, že řada legislativních opatření Unie, která byla přijata v roce 2019, zůstane v platnosti nebo se stane použitelnými na konci přechodného období, zejména:

– zařazení Spojeného království na seznam třetích zemí, jejichž státní příslušníci jsou osvobozeni od vízové povinnosti pro krátkodobé pobyty; nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/592 ze dne 10. dubna 2019, kterým se mění nařízení (EU) 2018/1806, kterým se stanoví seznam třetích zemí, jejichž státní příslušníci musí mít při překračování vnějších hranic vízum, jakož i seznam třetích zemí, jejichž státní příslušníci jsou od této povinnosti osvobozeni, v souvislosti s vystoupením Spojeného království z Unie (Úř. věst. L 103I, 12.4.2019, s. 1),

– rozdělení celních kvót EU v rámci WTO mezi Evropskou unii a Spojené království; oprava nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/216 ze dne 30. ledna 2019 o rozdělení celních kvót uvedených v listině WTO pro Unii po vystoupení Spojeného království z Unie a o změně nařízení Rady (ES) č. 32/2000 (Úř. věst. L 38, 8.2.2019), (Úř. věst. L 85I, 27.3.2019, s. 69).

(10)

Viz zde: https://ec.europa.eu/info/publications/draft-text-agreement-new-partnership-united-kingdom_en .

(11)

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/502 ze dne 25. března 2019 o společných pravidlech zajišťujících základní propojení v letecké dopravě s ohledem na vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Unie (Úř. věst. L 85I, 27.3.2019, s. 49).

(12)

Nařízení se nepoužilo z důvodu uzavření dohody o vystoupení se Spojeným královstvím, s výjimkou následujících ustanovení, která se použila od vstupu nařízení v platnost dne 28. března 2019: článek 7 o zacházení s provozními licencemi s ohledem na požadavky na vlastnictví a kontrolu; ustanovení čl. 10 odst. 3 týkající se včasných žádostí o provozní oprávnění a čl. 11 odst. 2 týkající se včasného předkládání provozních plánů, programů a letových řádů.

(13)

Návrh nařízení o společných pravidlech zajišťujících základní propojení v silniční nákladní a osobní dopravě po skončení přechodného období.

(14)

Ustanovení nařízení o propojení v silniční nákladní dopravě přestanou platit buď 1) dnem vstupu mezinárodní dohody o silniční dopravě uzavřené mezi Unií a Spojeným královstvím v platnost, nebo 2) dnem 30. června 2021, podle toho, co nastane dříve.

(15)

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/501 ze dne 25. března 2019 o společných pravidlech zajišťujících základní propojení v silniční nákladní a osobní dopravě s ohledem na vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Unie (Úř. věst. L 85I, 27.3.2019, s. 39).

(16)

 Ustanovení o propojení v autobusové dopravě přestanou platit buď 1) dnem vstupu mezinárodní dohody o silniční dopravě uzavřené mezi Unií a Spojeným královstvím v platnost, nebo 2) dnem 30. června 2021, podle toho, co nastane dříve, ledaže předtím vstoupí v platnost protokol k dohodě Interbus. Propojení příhraničních komunit v Irsku je výjimkou, neboť příslušné ustanovení nařízení by nadále platilo i v případě, že by protokol k dohodě Interbus vstoupil v platnost.

(17)

COM(2020) 782 final.

(18)

Závěry z mimořádného zasedání Evropské rady (17., 18., 19., 20. a 21. července 2020)

https://www.consilium.europa.eu/media/45119/210720-euco-final-conclusions-cs.pdf

 

(19)

https://europa.eu/european-union/contact_cs


V Bruselu dne 10.12.2020

COM(2020) 831 final

PŘÍLOHA

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ

o cílených alternativních opatřeních v případě neexistence dohody o budoucím partnerství se Spojeným královstvím


Příloha I - Seznam aktualizovaných oznámení o připravenosti na konec přechodného období

V zájmu podpory příprav zúčastněných stran na konec přechodného období bylo zveřejněno těchto 89 oznámení o připravenosti. Lze je nalézt zde: https://ec.europa.eu/info/european-union-and-united-kingdom-forging-new-partnership/future-partnership/getting-ready-end-transition-period_cs  

·Letecká doprava

·Šlechtění zvířat (zootechnika)

·Přeprava zvířat

·Správa majetku

·Audiovizuální mediální služby

·Ochrana letectví před protiprávními činy a námořní bezpečnost

·Bezpečnost letectví

·Bankovní a platební služby

·Biocidní přípravky

·Regulace chemických látek na základě nařízení REACH

·Civilní soudnictví („justiční spolupráce v občanských a obchodních věcech“)

·Klinická hodnocení

·Právo obchodních společností

·Ochrana spotřebitelů a práva cestujících

·Autorské právo

·Kosmetické přípravky

·Ratingové agentury

·Kulturní statky (vývoz a dovoz)

·Cla, včetně preferenčních pravidel původu

·Ochrana údajů

·Detergenty

·Kontroly vývozu zboží dvojího užití

·Elektronický obchod

·Elektronický podpis (elektronická identifikace a služby vytvářející důvěru pro elektronické transakce)

·Systém pro environmentální řízení podniků a audit (EMAS)

·Elektronické komunikace včetně roamingu

·Systém pro obchodování s emisemi

·Energie – záruky původu a vydávání osvědčení osobám provádějícím instalaci

·Právo EU v oblasti hospodářské soutěže

·Doménová jména .eu

·Ekoznačka EU

·Euratom

·Evropská rada zaměstnanců

·Spotřební daně

·Vyčerpání práv duševního vlastnictví

·Výbušniny pro civilní použití a prekurzory výbušnin

·Vývoz/dovoz nebezpečných chemických látek („předchozí souhlas“)

·Krmiva

·Hnojiva

·Palné zbraně

·Fluorované skleníkové plyny

·Potravinové právo

·Geneticky modifikované organismy

·Zeměpisné blokování

·Zeměpisná označení

·Správná laboratorní praxe (SLP)

·Průmyslové výrobky

·Vnitrozemské vodní cesty

·Instituce zaměstnaneckého penzijního pojištění

·Pojištění/zajištění

·Vymáhání práv duševního vlastnictví celními orgány

·Invazní nepůvodní druhy

·Investiční služby (trhy finančních nástrojů)

·Vykládka produktů rybolovu

·Námořní doprava

·Námořní doprava – vykazování emisí CO2

·Humánní a veterinární léčivé přípravky

·Motorová vozidla („Schvalování typu vozidel, systémů, konstrukčních částí a samostatných technických celků“)

·Přemísťování živých zvířat

·Přírodní minerální vody

·Nákup přes internet s následným dodáním balíku

·Ekologické produkty

·Zdraví rostlin

·Přípravky na ochranu rostlin

·Rozmnožovací materiál rostlin

·Práva k odrůdám rostlin

·Vysílání pracovníků

·Poobchodní finanční služby

·Zákazy a omezení dovozu/vývozu, včetně dovozních/vývozních licencí

·Ochrana zvířat při usmrcování

·Pyrotechnické výrobky

·Železniční doprava

·Rekreační plavidla a vodní skútry

·Silniční doprava

·Bezpečnost sítí a informačních systémů

·Recyklace lodí

·Povinný audit

·Látky lidského původu (krev, tkáně a buňky, orgány)

·Dodatková ochranná osvědčení pro léčivé přípravky a přípravky na ochranu rostlin

·Celní kvóty

·Obchod se dřevem („boj proti nezákonné těžbě dřeva a souvisejícímu obchodu“)

·Tabákové výrobky

·Obchod s chráněnými druhy

·Ochranné známky a vzory

·Přepravitelná tlaková zařízení

·Cestování

·Daň z přidané hodnoty (DPH) – zboží

·Daň z přidané hodnoty (DPH) – služby

·Přeprava odpadů


V Bruselu dne 10.12.2020

COM(2020) 831 final

PŘÍLOHA

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ

o cílených alternativních opatřeních v případě neexistence dohody o budoucím partnerství se Spojeným královstvím


Příloha II: Přehled informačních činností Komise pro zúčastněné subjekty v souvislosti s jednáním se Spojeným královstvím

Od počátku jednání se Spojeným královstvím v roce 2017 Komise oslovila řadu zúčastněných subjektů, které zastupují vyvážený soubor zájmů napříč různými oblastmi hospodářství a politiky.

Pracovní skupina podle článku 50

Tehdejší „Pracovní skupina podle článku 50“ vyzvala podniky, sdružení zaměřená na veřejný zájem (jako jsou spotřebitelské a ekologické organizace), odbory, univerzitní sdružení, skupiny odborníků a jiné nevládní organizace, aby vyjádřily své názory.

Členové pracovní skupiny, včetně hlavního vyjednavače, se setkávali pouze s organizacemi, které jsou zaregistrovány v rejstříku transparentnosti . Všechna setkání hlavního vyjednavače v Bruselu i v členských státech byla zveřejněna na internetu .

Cílem pracovní skupiny během těchto setkání bylo informovat zúčastněné subjekty o pokroku v jednáních, vyslechnout si jejich názory a obavy a zvyšovat povědomí o nevyhnutelných změnách, ke kterým dojde na konci přechodného období a které budou o to závažnější, pokud nedojde k dosažení dohody.

Evropský veřejný ochránce práv ve své zprávě 1 z 11. února 2019 tuto politiku transparentnosti a otevřenosti vůči zúčastněným subjektům ocenil. Veřejný ochránce práv uvedl, že k datu vydání zprávy „hlavní vyjednavač uskutečnil přibližně 100 setkání s organizacemi a jednotlivci a ostatní členové pracovní skupiny uskutečnili přibližně 500 takových setkání. Na organizování akcí pro zúčastněné subjekty pracovní skupina také spolupracovala s delegacemi v členských státech EU. Komise rovněž podpořila akce ve Spojeném království určené pro občany z ostatních členských států EU.“

Skupina pro připravenost na brexit

Souběžně s tím pracovala skupina pro připravenost na brexit v rámci Generálního sekretariátu Komise v řadě oblastí na přípravě Unie na nevyhnutelné účinky toho, že se Spojené království stane třetí zemí, a na přípravě alternativních opatření pro případ, kdy by k vystoupení došlo bez dosažení dohody o vystoupení. Komise přijala šest sdělení o připravenosti a zveřejnila více než 100 oznámení o připravenosti, jakož i velkou řadu informativních přehledů a kontrolních seznamů pro přípravu podniků, zúčastněných subjektů a státních správ.

Pracovní skupina pro Spojené království

Od vstupu dohody o vystoupení v platnost dne 1. února 2020 pokračovala v tomto otevřeném, transparentním a pravidelném dialogu s řadou zúčastněných subjektů i nově vytvořená „Pracovní skupina pro Spojené království“. Členové této pracovní skupiny neustále zvyšovali povědomí o nevyhnutelných změnách, ke kterým dojde dne 1. ledna 2021, až Spojené království opustí jednotný trh a celní unii. Součástí tohoto dialogu byla zejména tato opatření:

·členové pracovní skupiny, včetně jejího vedoucího, se setkávali s nevládními sdruženími, federacemi odborových svazů, spotřebitelskými organizacemi a podnikatelskými svazy zastupujícími širokou škálu hospodářských odvětví, jako je energetika, letectví, automobilový průmysl, silniční doprava, chemický průmysl, zemědělsko-potravinářský průmysl, odvětví digitálních služeb, finanční služby, rybolov a farmaceutický průmysl,

·členové pracovní skupiny se zúčastnili dialogu se zúčastněnými subjekty, který útvar Komise zodpovědný za obchod zorganizoval dne 14. července 2020. Tohoto internetového fóra se zúčastnili zástupci široké škály hospodářských odvětví z celé Evropy,

·vedoucí pracovní skupiny k oslovení zúčastněných subjektů využil svých projevů, tiskových konferencí, prohlášení a sociálních médií. V létě roku 2020 například inicioval kampaň na Twitteru ve všech úředních jazycích EU, která měla za účel zvýšit povědomí o nutnosti příprav na nevyhnutelné změny po skončení přechodného období,

·evropské zúčastněné subjekty rovněž aktivně oslovila řada generálních ředitelství Komise. Útvar Komise zodpovědný za daně a celní záležitosti například připravil letáky, informativní přehledy, zprávy do sociálních médií a internetové stránky zaměřené zejména na malé a střední podniky a mikropodniky, v nichž je upozorňoval na nutnost příprav z daňového a celního hlediska,

·v neposlední řadě pomáhala Komise vnitrostátním orgánům v jejich úsilí oslovit zúčastněné subjekty na vnitrostátní úrovni a zvýšit jejich povědomí o potřebě příprav a za tím účelem přijala sdělení ze dne 9. července 2020 nazvané „Příprava na změny“ 2 , jakož i 89 odvětvových oznámení a pro společnosti obchodující se Spojeným královstvím zveřejnila dokument nazvaný „Přípravy na brexit - kontrolní seznam“.