18.12.2020   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 440/160


Stanovisko Evropského výboru regionů – Plán na podporu oživení Evropy v reakci na pandemii COVID-19: facilita na podporu oživení a odolnosti a nástroj pro technickou podporu

(2020/C 440/24)

Hlavní zpravodaj:

Christophe ROUILLON (FR/SES), starosta obce Coulaines

Odkazy:

návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se zřizuje facilita na podporu oživení a odolnosti

COM(2020) 408 final

návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se zřizuje nástroj pro technickou podporu

COM(2020) 409 final

I.   DOPORUČENÉ POZMĚŇOVACÍ NÁVRHY

Návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se zřizuje facilita na podporu oživení a odolnosti

Pozměňovací návrh 1

COM(2020) 408 final – 3. bod odůvodnění

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Na úrovni Unie je rámcem pro určení priorit vnitrostátních reforem a sledování jejich provádění evropský semestr pro koordinaci hospodářských politik (dále jen „evropský semestr“), včetně zásad evropského pilíře sociálních práv. Na podporu těchto reforem vypracovávají členské státy své vlastní vnitrostátní víceleté investiční strategie. Uvedené strategie by měly být předkládány souběžně s každoročními národními programy reforem jakožto prostředek, jak vymezit a koordinovat prioritní investiční projekty, jež mají být podporovány z vnitrostátních finančních prostředků a/nebo finančních prostředků Unie.

Na úrovni Unie je rámcem pro určení priorit vnitrostátních a regionálních reforem a sledování jejich provádění prostřednictvím jasných vnitrostátních a regionálních ukazatelů evropský semestr pro koordinaci hospodářských politik (dále jen „evropský semestr“), který zahrnuje cíle udržitelného rozvoje a zásady evropského pilíře sociálních práv. Na podporu těchto reforem vypracovávají členské státy ve spolupráci s místními a regionálními orgány dle jejich pravomocí a s přihlédnutím ke zvláštnostem různých území, která zastupují, své vlastní vnitrostátní víceleté investiční strategie. Uvedené strategie , vypracovávané v partnerství s místními a regionálními orgány na základě kodexu chování, který obsahuje podrobné pokyny pro řádnou správu věcí veřejných při programování plánů na podporu oživení a projektů, by měly být předkládány souběžně s každoročními národními programy reforem jakožto prostředek, jak vymezit a koordinovat prioritní investiční projekty, jež mají být podporovány z vnitrostátních finančních prostředků a/nebo finančních prostředků Unie. V rámci těchto strategií je rovněž zapotřebí soudržněji využívat finanční prostředky Unie a maximalizovat přidanou hodnotu finanční podpory poskytované především z evropských strukturálních a investičních fondů, fondu na podporu oživení a Programu InvestEU.

Odůvodnění

Je třeba sladit znění tohoto odstavce s ustanovením návrhu nařízení a interinstitucionální dohody, které se týká Programu InvestEU, zejména pokud jde o uznání úlohy místních a regionálních orgánů v evropském semestru a jednotné využívání fondů a nástrojů Unie. Dále je zapotřebí připomenout, že evropský semestr musí zahrnovat cíle udržitelného rozvoje.

Pozměňovací návrh 2

COM(2020) 408 final – 4. bod odůvodnění

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Rozšíření onemocnění COVID-19 na začátku roku 2020 změnilo ekonomický výhled na nadcházející roky v Unii a ve světě a vyžádalo si naléhavou a koordinované reakci ze strany Unie, aby bylo možné čelit obrovským hospodářským a sociálním důsledkům pro všechny členské státy. […] Reformy investice zaměřené na řešení strukturálních slabin ekonomik a posílení jejich odolnosti proto budou nezbytné k tomu, aby se ekonomiky vrátily na udržitelnou cestu k oživení a aby se zabránilo dalšímu prohlubování rozdílů v Unii.

Rozšíření onemocnění COVID-19 na začátku roku 2020 změnilo ekonomický a sociální výhled na nadcházející roky v Unii a ve světě a vyžádalo si naléhavou a koordinované reakci ze strany Unie, aby bylo možné čelit obrovským hospodářským a sociálním důsledkům pro všechny členské státy , jejichž dopad na různá území se velmi liší . […] Podpora Evropské unie zaměřená na provádění reforem investic v členských státech, které plní cíle Evropské unie, řeší strukturální slabiny ekonomik , posilují jejich odolnost a přispívají k hospodářskému modelu, který je v souladu s cíli udržitelného rozvoje a Zelenou dohodou pro Evropu, proto budou nezbytné k tomu, aby se ekonomiky vrátily na udržitelnou a solidární cestu k oživení , posílila se hospodářská, sociální a územní soudržnost a aby se zabránilo dalšímu prohlubování rozdílů v Unii.

Odůvodnění

Právním základem návrhu nařízení je čl. 175 třetí pododstavec SFEU, a je proto nezbytné, aby byla mezi jeho cíli jasně uvedena soudržnost.

Pozměňovací návrh 3

COM(2020) 408 final – 5. bod odůvodnění

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Provádění reforem, které přispívají k dosažení vysokého stupně odolnosti vnitrostátních ekonomik, posilují přizpůsobivost a uvolňují potenciál růstu, je jednou z priorit politik Unie. Jsou proto velmi důležité k tomu, aby se oživení dostalo na udržitelnou cestu, a k podpoře procesu vzestupné hospodářské a sociální konvergence. To je ještě nezbytnější po krizi způsobené pandemií, aby se usnadnila cesta k rychlému oživení.

 

Odůvodnění

Vzhledem k předchozímu bodu odůvodnění je tento bod odůvodnění nadbytečný.

Pozměňovací návrh 4

COM(2020) 408 final – 6. bod odůvodnění

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Zkušenosti z minulosti ukázaly, že se investice v období krize často prudce snižují . V této konkrétní situaci je však nezbytné investice podpořit, aby se urychlilo oživení a posílil se dlouhodobý růstový potenciál. Investice do zelených a digitálních technologií, kapacit a procesů zaměřených na podporu přechodu na čistou energii , zvyšování energetické účinnosti v oblasti bydlení a dalších klíčových hospodářských odvětvích jsou důležité pro dosažení udržitelného růstu a pomáhají vytvářet pracovní místa . Diverzifikace klíčových dodavatelských řetězců Unii rovněž pomůže dosáhnout vyšší odolnosti a menší závislosti.

Zkušenosti z minulosti ukázaly, že se investice , včetně většiny veřejných investic, které provádějí místní a regionální orgány, v období krize často prudce snižují , což ještě zhoršuje negativní dopad na hospodářský rozvoj a na hospodářskou, sociální a územní soudržnost . V zájmu dosažení cílů Zelené dohody pro Evropu, udržitelného a solidárního růstu, posílení infrastruktury základních služeb pro obyvatele a podpory tvorby pracovních míst je však nezbytné oživit investice do projektů zaměřených na udržitelný rozvoj, zlepšování kvality života a vzdělávání, znalostní ekonomiku a podporu při digitální transformaci a  přechodu na čistou energii , a to zejména zvyšováním energetické účinnosti v oblasti bydlení. Diverzifikací klíčových dodavatelských řetězců tyto investice Unii rovněž pomohou dosáhnout vyšší odolnosti a menší závislosti.

Odůvodnění

Místní a regionální orgány jsou odpovědné za více než polovinu veřejných investic v EU, a proto se jich snižování objemu investic v období krize velmi dotklo. Je rovněž důležité připomenout negativní dopad tohoto nedostatku investic.

Pozměňovací návrh 5

COM(2020) 408 final – 7. bod odůvodnění

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

V současné době žádný nástroj nestanoví přímou finanční podporu, která by byla spojena s dosahováním výsledků a s realizací reforem a veřejných investic členských států v reakci na výzvy zjištěné v rámci evropského semestru a za účelem dosažení trvalého dopadu na produktivitu a odolnost ekonomik členských států.

 

Odůvodnění

Toto tvrzení je sporné, a to zejména vzhledem k úloze, kterou hrají evropské strukturální a investiční fondy při nápravě problémů zjištěných v rámci evropského semestru.

Pozměňovací návrh 6

COM(2020) 408 final – 8. bod odůvodnění

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Vzhledem k výše uvedenému je třeba posílit stávající rámec pro poskytování podpory členským státům a poskytnout přímou podporu členských státům prostřednictvím inovativního nástroje. Za tímto účelem by tímto nařízením měla být zřízena facilita na podporu oživení a odolnosti (dále jen „ facilita “), která by poskytovala účinnou finanční a významnou podporu pro intenzivnější realizaci reforem a souvisejících veřejných investic v členských státech. Facilita by měl být komplexní a měla by vycházet ze zkušeností, které Komise a členské státy získaly při používání jiných nástrojů a programů.

Vzhledem k výše uvedenému je třeba posílit stávající rámec pro poskytování podpory členským státům a poskytnout přímou podporu členských státům a místním a regionálním orgánům prostřednictvím inovativního nástroje. Za tímto účelem by tímto nařízením měl být zřízen fond na podporu oživení a odolnosti (dále jen „ fond “), který by poskytoval účinnou a dostatečnou finanční podporu pro intenzivnější realizaci reforem a souvisejících veřejných investic v členských státech a na úrovni místních a regionálních orgánů, a to zejména s ohledem na dosažení cílů nové strategie udržitelného růstu, jež byla představena v rámci Zelené dohody pro Evropu, a který by zároveň zajistil, aby měly členské státy a místní a regionální orgány nezbytnou kapacitu pro koordinovaný postup díky tomu, že budou vyčleněny prostředky na zavedení monitorování na regionální či místní úrovni .

Odůvodnění

Označení „facilita“ se zdá být příliš technokratické a nevychází dostatečně z reálné geografické situace. Místní a regionální orgány jsou navíc odpovědné za více než polovinu veřejných investic v EU. Jsou rovněž klíčovými aktéry z hlediska soudržnosti, plnění cílů udržitelného rozvoje a zelené a digitální transformace. Musí mít možnost tento mechanismus plně využívat. Je třeba vyjasnit případnou „komplexní“ povahu této „facility“.

Pozměňovací návrh 7

COM(2020) 408 final – 11. bod odůvodnění

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Vzhledem k Zelené dohodě pro Evropu jakožto evropské strategii udržitelného růstu a k realizaci závazků Unie za účelem provádění Pařížské dohody a cílů udržitelného rozvoje OSN přispěje facilita zřízená tímto nařízením k začleňování opatření v oblasti klimatu a environmentální udržitelnosti a k dosažení celk ového cíle 25 % výdajů z rozpočtu EU na podporu cílů v oblasti klimatu.

Vzhledem k Zelené dohodě pro Evropu jakožto evropské strategii udržitelného růstu a k realizaci závazků Unie za účelem provádění Pařížské dohody a cílů udržitelného rozvoje OSN přispěje fond zřízený tímto nařízením k začleňování opatření v oblasti klimatu a environmentální udržitelnosti a k dosažení celkového cíle alespoň 30 % výdajů z rozpočtu EU na podporu cílů v oblasti klimatu. Vzhledem k tomu, že potenciální přínos některých politik EU k tomuto cíli je nadhodnocen (7), měl by fond tento deficit kompenzovat tím, že alespoň 40 % jeho výdajů bude vyčleněno na opatření v oblasti klimatu.

Odůvodnění

Je třeba připomenout postoj, který VR zaujal ve svém usnesení o víceletém finančním rámci na období 2021–2027, které bylo přijato v říjnu 2019, a také ve stanovisku o víceletém finančním rámci, které v říjnu 2018 předložil Nikola Dobroslavić (HR/ELS).

Pozměňovací návrh 8

COM(2020) 408 final – 13. bod odůvodnění

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Aby bylo možné přijmout opatření, která facilitu propojí s řádnou správou ekonomických záležitostí, s cílem zajistit jednotné podmínky provádění, měla by být Radě svěřena pravomoc na návrh Komise a prostřednictvím prováděcích aktů pozastavit lhůtu k přijetí rozhodnutí o návrzích plánů na podporu oživení a odolnosti a pozastavit platby z této facility v případě významného neplnění požadavků v souvislosti s příslušnými případy týkajícími se postupu správy ekonomických záležitostí stanoveného v nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) XXX/XX [nařízení o společných ustanoveních] (…). Pravomoc zrušit tato pozastavení prostřednictvím prováděcích aktů na návrh Komise ve vztahu ke stejným příslušným případům by měla být rovněž svěřena Radě.

 

Pozměňovací návrh 9

COM(2020) 408 final – 14. bod odůvodnění

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Obecným cílem facility by měla být podpora hospodářské, sociální a územní soudržnosti. Za tímto účelem by měla přispívat ke zlepšení odolnosti a přizpůsobivosti členských států, zmírňování sociálních a hospodářských dopadů krize a k podpoře zelené a digitální transformace s cílem dosáhnout klimaticky neutrální Evropy do roku 2050, aby se tak obnovil růstový potenciál unijních ekonomik po krizi, posílila tvorba pracovních míst a podpořil udržitelný růst.

Obecným cílem fondu by měla být podpora hospodářské, sociální a územní soudržnosti. Za tímto účelem by měl přispívat ke zlepšení odolnosti členských států a všech území v celé Evropské unii , zmírňování sociálních a hospodářských dopadů krize , které se mezi členskými státy, ale i v rámci každého z nich, projevují nerovnoměrně, a k podpoře zelené a digitální transformace s cílem dosáhnout do roku 2030 cílů udržitelného rozvoje a  klimaticky neutrální Evropy do roku 2050, aby se tak obnovil růstový potenciál unijních ekonomik po krizi, posílila tvorba pracovních míst a podpořil udržitelný růst.

Pozměňovací návrh 10

COM(2020) 408 final – 16. bod odůvodnění

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Aby byl zajištěn přínos plánu na podporu oživení a odolnosti k plnění cílů facility, měl by tento plán zahrnovat opatření pro realizaci reforem a projektů veřejných investic prostřednictvím uceleného plánu na podporu oživení a odolnosti. Plán na podporu oživení a odolnosti by měl být v souladu s příslušnými výzvami a prioritami jednotlivých zemí stanovenými v kontextu evropského semestru, s národními programy reforem, národními energetickými a klimatickými plány, plány spravedlivé transformace a dohodami o partnerství a operačními programy přijatými v rámci fondů Unie. V zájmu posílení opatření, která spadají do priorit Zelené dohody pro Evropu a  Digitální agendy, by měl plán rovněž stanovit opatření, která jsou relevantní pro zelenou a digitální transformaci. Opatření by měla umožnit rychlé dosažení cílů a příspěvků stanovených v národních energetických a klimatických plánech a jejich aktualizacích. Všechny podporované činnosti by měly být vykonávány při plném respektování priorit Unie v oblasti klimatu a životního prostředí.

Aby byl zajištěn přínos plánu na podporu oživení a odolnosti k plnění cílů facility, měl by tento plán zahrnovat opatření pro realizaci reforem a projektů veřejných investic prostřednictvím uceleného , náležitého, účinného a účelného plánu na podporu oživení a odolnosti. Plán na podporu oživení a odolnosti by měl být v souladu s příslušnými výzvami a prioritami jednotlivých zemí stanovenými v kontextu evropského semestru, s národními programy reforem, národními energetickými a klimatickými plány, plány spravedlivé transformace a dohodami o partnerství a operačními programy přijatými v rámci fondů Unie. Plány na podporu oživení a odolnosti by navíc měly být v souladu se zásadou vytváření evropské přidané hodnoty.  V zájmu posílení opatření, která spadají do priorit Zelené dohody pro Evropu, Digitální agendy , průmyslové strategie a strategie pro MSP, evropské agendy dovedností, záruky pro děti a záruk pro mladé lidi , by měl plán rovněž stanovit opatření, která jsou relevantní pro zelenou a digitální transformaci. Všechny podporované činnosti by měly být vykonávány při plném respektování priorit Unie v oblasti klimatu a životního prostředí. Alespoň 40 % plánů na podporu oživení a odolnosti by mělo být zaměřeno na začleňování opatření v oblasti klimatu a biologické rozmanitosti a cílů v oblasti udržitelnosti životního prostředí.

Pozměňovací návrh 11

COM(2020) 408 final – 18. bod odůvodnění

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Za účelem zajištění přípravy a provádění plánů na podporu oživení a odolnosti členskými státy by Rada měla mít možnost v rámci evropského semestru projednat stav oživení , odolnost a přizpůsobivost v Unii. V zájmu zajištění náležitých důkazů by měla jednání vycházet ze strategických a analytických informací Komise , které jsou k dispozici v kontextu evropského semestru, a z informací o provádění plánů v předchozích letech , jsou-li tyto informace k dispozici.

Za účelem zajištění přípravy a provádění plánů na podporu oživení členskými státy by Rada a Evropský parlament měly mít možnost v rámci evropského semestru rovnocenně rozhodnout o stavu oživení a odolnosti v Unii. Toto rozhodnutí by mělo vycházet ze strategických a analytických informací , které předložila Komise v kontextu evropského semestru, a z informací o provádění plánů v předchozích letech , a hlavně ze souboru kvantitativních a kvalitativních ukazatelů týkajících se provádění cílů udržitelného rozvoje . Při přípravě tohoto rozhodnutí by měl být Evropský výbor regionů zapojen do vymezení evropského rámce pro plány na podporu oživení a do kontrolních orgánů, které sledují dodržování evropského semestru, a měl by být pověřen prováděním pololetního hodnocení územního provádění plánů na podporu oživení .

Pozměňovací návrh 12

COM(2020) 408 final – 21. bod odůvodnění

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

V zájmu zajištění vlastní odpovědnosti jednotlivých států a zaměření na příslušné reformy a investice by členské státy, které si přejí získat podporu, měly předložit Komisi plán na podporu oživení a odolnosti , který je řádně odůvodněný a opodstatněný. Plán na podporu oživení a odolnosti by měl stanovovat podrobný soubor opatření pro jeho provádění, včetně cílů a milníků, a očekávaný dopad plánu na podporu oživení a odolnosti na růstový potenciál, tvorbu pracovních příležitostí a hospodářskou a sociální odolnost; měl by také obsahovat opatření, která jsou relevantní pro zelenou a digitální transformaci; měl by také obsahovat vysvětlení souladu navrženého plánu na podporu oživení a odolnosti s příslušnými výzvami a prioritami každé země, které byly identifikovány v kontextu evropského semestru. Komise a  členské státy by měly v průběhu celého procesu usilovat o úzkou spolupráci a dosahovat jí.

V zájmu zajištění vlastní odpovědnosti jednotlivých států a zaměření na příslušné reformy a investice by členské státy, které si přejí získat podporu, měly předložit Komisi plán na podporu oživení, který je řádně odůvodněný a opodstatněný. Tento plán na podporu oživení by měl být v souladu se zásadami subsidiarity a partnerství vypracován v úzké a strukturované spolupráci s místními a regionálními orgány, pokud reformy a investice, které mají být podporovány, spadají do jejich pravomocí vymezených ve vnitrostátním právu. Plán na podporu oživení by měl stanovovat podrobný soubor opatření pro jeho provádění, včetně cílů a milníků, a očekávaný dopad plánu na podporu oživení na hospodářskou, sociální a územní soudržnost, růstový potenciál, tvorbu pracovních příležitostí a hospodářskou a sociální odolnost; měl by také obsahovat opatření, která jsou relevantní pro zelenou a digitální transformaci; měl by také obsahovat vysvětlení souladu navrženého plánu na podporu oživení s příslušnými výzvami a prioritami každé země, které byly identifikovány v kontextu evropského semestru. Komise, členské státy , Evropský výbor regionů a místní a regionální orgány by měly v průběhu celého procesu usilovat o úzkou spolupráci a dosahovat jí.

Odůvodnění

Místní a regionální orgány mají klíčové politické pravomoci a finanční odpovědnost k dosažení cílů fondu (soudržnost, udržitelný rozvoj atd.), a je proto nezbytné, aby plány na podporu oživení byly vypracovány v úzké a strukturované spolupráci s nimi. Nejde jen o legitimitu a spravedlnost nástroje, ale také o jeho účinnost. Právní základ nástroje dále vyžaduje, aby plány zohledňovaly dopad financovaných opatření na soudržnost.

Pozměňovací návrh 13

COM(2020) 408 final – 33. bod odůvodnění 33

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Aby bylo provádění plánu na podporu oživení a odolnosti účinně sledováno, měly by členské státy čtvrtletně v rámci evropského semestru podávat zprávu o pokroku v jeho plnění. Takové zprávy vypracované dotčenými členskými státy by měly být příslušně zohledněny v národních programech reforem, které by měly být použity jako nástroj pro podávání zpráv o pokroku při plnění plánů na podporu oživení a odolnosti .

Aby bylo provádění plánu na podporu oživení účinně sledováno, měly by členské státy pololetně podávat zprávu o pokroku v jeho plnění. Takové zprávy vypracované dotčenými členskými státy by měly být zohledněny v národních programech reforem, které by měly být použity jako nástroj pro podávání zpráv o pokroku při plnění plánů na podporu oživení.

Odůvodnění

Čtvrtletní zprávy by mohly představovat nadměrnou byrokratickou zátěž.

Pozměňovací návrh 14

COM(2020) 408 final – 37. bod odůvodnění

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Je vhodné, aby Komise předložila Evropskému parlamentu a  Radě o provádění facility stanovené v tomto nařízení výroční zprávu. Tato zpráva by měla obsahovat informace o pokroku, jehož členské státy v rámci schválených plánů na podporu oživení a odolnosti dosáhly; měla by rovněž obsahovat informace o objemu výnosů přidělených facilitě v rámci nástroje Evropské unie na podporu oživení v předchozím roce, rozčleněných podle rozpočtových položek, a o přínosu částek získaných prostřednictvím nástroje Evropské unie na podporu oživení k dosažení cílů facility.

Je vhodné, aby Komise předložila Evropskému parlamentu, Radě , Evropskému výboru regionů a Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru o provádění facility stanovené v tomto nařízení výroční zprávu. Tato zpráva by měla obsahovat informace o pokroku, jehož členské státy v rámci plánů na podporu oživení dosáhly , a hodnocení územního provádění těchto plánů ; měla by rovněž obsahovat informace o objemu výnosů přidělených facilitě v rámci nástroje Evropské unie na podporu oživení v předchozím roce, rozčleněných podle rozpočtových položek, a o přínosu částek získaných prostřednictvím nástroje Evropské unie na podporu oživení k dosažení cílů facility.

Pozměňovací návrh 15

COM(2020) 408 final – článek 1

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Tímto nařízením se zřizuje facilita na podporu oživení a odolnosti (dále také jen „ facilita “). […]

Tímto nařízením se zřizuje fond na podporu oživení (dále také jen „ fond “). […]

Odůvodnění

V souladu s pozměňovacím návrhem k 8. bodu odůvodnění se označení „facilita“ jeví jako příliš technokratické a vzhledem k tomu, že tento fond je založený na grantech a půjčkách, může být zavádějící.

Pozměňovací návrh 16

COM(2020) 408 final – článek 2

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Definice

Definice

Pro účely tohoto nařízení se použijí tyto definice:

Pro účely tohoto nařízení se použijí tyto definice:

1.

„fondy Unie“ se rozumí fondy, na které se vztahuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) YYY/XX [nahrazující nařízení o společných ustanoveních];

1.

„fondy Unie“ se rozumí fondy, na které se vztahuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) YYY/XX [nahrazující nařízení o společných ustanoveních];

2.

„finančním příspěvkem“ se rozumí nevratná finanční podpora, která je k dispozici k přidělení nebo je přidělena členským státům v rámci facility , a

2.

„finančním příspěvkem“ se rozumí nevratná finanční podpora, která je k dispozici k přidělení nebo je přidělena členským státům v rámci facility;

3.

„evropským semestrem pro koordinaci hospodářských politik“ (dále jen „evropský semestr“) se rozumí proces stanovený v článku 2-a nařízení Rady (ES) č. 1466/97 ze dne 7. července 1997.

3.

„evropským semestrem pro koordinaci hospodářských politik“ (dále jen „evropský semestr“) se rozumí proces stanovený v článku 2-a nařízení Rady (ES) č. 1466/97 ze dne 7. července 1997;

 

4.

„reformami“ způsobilými pro podporu z fondu se rozumí reformy, které:

i)

provádějí cíle Smlouvy o EU;

ii)

přispívají ke sbližování a snižování rozdílů mezi regiony, včetně zmírňování strukturálních územních omezení, v duchu právního základu nařízení, kterým je článek 175 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU);

iii)

mohou být katalyzátorem veřejných investic, a podpořit tak dlouhodobě udržitelný a solidární růst, jenž bude v souladu s cíli udržitelného rozvoje;

 

5.

dodržováním zásady „významně nepoškozovat“ se rozumí nepodporovat nebo neprovádět hospodářské činnosti, které významně poškozují cíle v oblasti životního prostředí podle ustanovení článku 17 nařízení (EU) 2020/852 (nařízení o taxonomii);

 

6.

„minimálními zárukami“ se rozumí postupy definované v článku 18 nařízení (EU) 2020/852 (nařízení o taxonomii).

Odůvodnění

Je třeba zopakovat definici, kterou VR předložil již ve svém stanovisku Program na podporu reforem a evropská funkce investiční stabilizace (ECON-VI/037), jež bylo přijato dne 5. prosince 2018.

Pozměňovací návrh 17

COM(2020) 408 final – čl. 4 odst. 2

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Ke splnění uvedeného obecného cíle je specifickým cílem facility na podporu oživení a odolnosti poskytnout členským státům finanční podporu pro dosažení milníků a cílů reforem a investic stanovených v jejich plánech na podporu oživení a odolnosti . Uvedený specifický cíl je potřeba plnit v úzké spolupráci s dotčenými členskými státy.

Ke splnění uvedeného obecného cíle je specifickým cílem fondu na podporu oživení poskytnout členským státům a místním a regionálním orgánům finanční podporu pro dosažení milníků a cílů reforem a investic stanovených v jejich plánech na podporu oživení. Uvedený specifický cíl je potřeba plnit v úzké spolupráci s dotčenými členskými státy.

Pozměňovací návrh 18

COM(2020) 408 final – čl. 5 odst. 1

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Opatření uvedená v článku 2 nařízení [o nástroji Evropské unie na podporu oživení] se v rámci této facility provádějí:

Opatření uvedená v článku 2 nařízení [o nástroji Evropské unie na podporu oživení] se v rámci tohoto fondu provádějí:

a)

prostřednictvím částky 334 950 000 000  EUR uvedené v čl. 3 odst. 2 písm. a) bodě ii) nařízení [o nástroji EU na podporu oživení] v  běžných cenách, která je k dispozici na nevratnou podporu, s výhradou čl. 4 odst. 4 a 8 nařízení [o nástroji EU na podporu oživení]. Tyto částky představují vnější účelově vázané příjmy v souladu s čl. 21 odst. 5 finančního nařízení;

a)

prostřednictvím částky 360 000 000 000  EUR uvedené v čl. 3 odst. 2 písm. a) bodě ii) nařízení [o nástroji EU na podporu oživení] v cenách z roku 2018 , která je k dispozici na nevratnou podporu, s výhradou čl. 4 odst. 4 a 8 nařízení [o nástroji EU na podporu oživení]. Tyto částky představují vnější účelově vázané příjmy v souladu s čl. 21 odst. 5 finančního nařízení;

b)

prostřednictvím částky 267 955 000 000  EUR uvedené v čl. 3 odst. 2 písm. b) nařízení [o nástroji EU na podporu oživení] v  běžných cenách, která je k dispozici na podporu v podobě půjčky pro členské státy podle článků 12 a 13, s výhradou čl. 4 odst. 5 nařízení [o nástroji EU na podporu oživení].

b)

prostřednictvím částky 312 500 000 000  EUR uvedené v čl. 3 odst. 2 písm. b) nařízení [o nástroji EU na podporu oživení] v cenách z roku 2018, která je k dispozici na podporu v podobě půjčky pro členské státy podle článků 12 a 13, s výhradou čl. 4 odst. 5 nařízení [o nástroji EU na podporu oživení].

Odůvodnění

Aktualizace na základě závěrů zasedání Evropské rady ve dnech 17. až 21. července 2020

Pozměňovací návrh 19

COM(2020) 408 final – článek 6

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Zdroje z programů spravovaných v rámci sdíleného řízení

Do facility mohou být na žádost členských států převedeny zdroje, jež jim byly přiděleny v rámci sdíleného řízení. Komise uvedené zdroje vynakládá přímo v souladu s čl. 62 odst. 1 písm. a) finančního nařízení. Uvedené zdroje se použijí ve prospěch dotčeného členského státu.

 

Odůvodnění

S možností převést do fondu na podporu oživení a odolnosti zdroje ze strukturálních a investičních fondů je spojeno riziko, že by mohlo dojít k opětovné centralizaci a narušení správy strukturálních a investičních fondů, které jsou založeny na zásadě partnerství.

Pozměňovací návrh 20

COM(2020) 408 final – článek 9

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

 

Opatření propojující facilitu s ochranou rozpočtu Unie v případě všeobecných nedostatků týkajících se právního státu

1.     V případě všeobecných nedostatků týkajících se právního státu v členském státě, které mají dopad na zásadu řádného finančního řízení nebo ochranu finančních zájmů Unie ve smyslu článku 3 nařízení […/…] o ochraně rozpočtu Unie v případě všeobecných nedostatků týkajících se právního státu v členských státech, přijme Komise prostřednictvím prováděcího aktu rozhodnutí o pozastavení lhůty pro přijímání rozhodnutí uvedených v čl. 17 odst. 1 a 2 nebo o pozastavení plateb v rámci facility na podporu oživení a odolnosti.

Rozhodnutí o pozastavení plateb uvedené v odstavci 1 se použije na žádosti o platbu předložené po datu rozhodnutí o pozastavení.

Pozastavení lhůty uvedené v článku 17 se použije ode dne následujícího po přijetí rozhodnutí uvedeného v odstavci 1. V případě pozastavení plateb se použije čl. 4 odst. 3 nařízení […/…] o ochraně rozpočtu Unie v případě všeobecných nedostatků týkajících se právního státu v členských státech.

2.     V případě kladného posouzení ze strany Komise podle článku 6 nařízení […/…] o ochraně rozpočtu Unie v případě všeobecných nedostatků týkajících se právního státu v členských státech přijme Komise prostřednictvím prováděcího aktu rozhodnutí o zrušení pozastavení lhůty nebo plateb uvedeného v předchozím odstavci.

Příslušné postupy nebo platby se obnoví následující den po zrušení pozastavení.

3.     V případě, že dotčený členský stát nedostatečně využívá přidělené finanční prostředky nebo byly zjištěny nedostatky týkající se právního státu, jsou opatření na regionální a místní úrovni, která přispívají k řešení těchto problémů, i nadále podporována z prostředků této facility.

Pozměňovací návrh 21

COM(2020) 408 final – článek 10

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Maximální finanční příspěvek

Maximální finanční příspěvek

Pro každý členský stát se za účelem přidělení částky uvedené v čl. 5 odst. 1 písm. a) vypočte maximální finanční příspěvek za použití metodiky stanovené v příloze I, na základě počtu obyvatel, převrácené hodnoty hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele a  relativní míry nezaměstnanosti každého členského státu.

Pro každý členský stát se za účelem přidělení částky uvedené v čl. 5 odst. 1 písm. a)  v období do 31. prosince 2022 vypočte maximální finanční příspěvek za použití metodiky stanovené v příloze I, na základě počtu obyvatel, negativního dopadu, který měla zdravotní krize na hrubý domácí produkt (HDP) na obyvatele, a míry nezaměstnanosti každého členského státu.

Pozměňovací návrh 22

COM(2020) 408 final – článek 11

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Přidělení finančního příspěvku

Přidělení finančního příspěvku

1.   Pro období do 31. prosince 2022 poskytne Komise k dispozici pro přidělení částku 334 950 000 000  EUR uvedenou v čl. 5 odst. 1 písm. a). Každý členský stát může k provedení svého plánu na podporu oživení a odolnosti předkládat žádosti až do výše svého maximálního finančního příspěvku uvedeného v článku 10.

1.   Pro období do 31. prosince 2022 poskytne Komise k dispozici pro přidělení částku 252 000 000 000  EUR uvedenou v čl. 5 odst. 1 písm. a). Každý členský stát může k provedení svého plánu na podporu oživení předkládat žádosti až do výše svého maximálního finančního příspěvku uvedeného v článku 10.

2.   Pro období počínající po 31. prosinci 2022 do 31. prosince 2024 , pokud budou k dispozici finanční zdroje, může Komise uspořádat výzvy v souladu s harmonogramem evropského semestru . Za tímto účelem zveřejní orientační harmonogram výzev, které mají být v tomto období uspořádány, a uvede u každé výzvy částku, která je k dispozici pro přidělení. Každý členský stát může k provedení svého plánu na podporu oživení a odolnosti navrhnout, aby obdržel částku až do výše maximální částky odpovídající jeho přídělovému podílu částky, která je k dispozici pro přidělení, jak je uvedeno v příloze I.

2.   Pro období počínající po 31. prosinci 2022 do 31. prosince 2024 Komise do 15. června 2022 navrhne revizi metodiky stanovené v příloze I s cílem dohodnout se na rozdělení zbývajících 108 000 000 000  EUR a zohlednit na základě konsolidovaných statistických údajů územní, hospodářské a sociální dopady pandemie v období 2020–2021 .

Odůvodnění

Prostředky, které případně budou stále k dispozici, by se neměly přidělovat na základě „nabídkového řízení“, ale na základě podložených statistických údajů za období 2020–2021.

Pozměňovací návrh 23

COM(2020) 408 final – čl. 14 odst. 1

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Za účelem dosažení cílů uvedených v článku 4 členské státy připraví národní plány na podporu oživení a odolnosti. Tyto plány stanoví agendu reforem a investic dotčeného členského státu pro následující čtyři roky. Plány na podporu oživení a odolnosti způsobilé pro financování v rámci tohoto nástroje musí zahrnovat opatření pro provádění reforem a projekty veřejných investic ve formě uceleného souboru opatření.

Za účelem dosažení cílů uvedených v článku 4 členské státy připraví národní plány na podporu oživení a odolnosti. Tyto plány stanoví agendu reforem a investic dotčeného členského státu pro následující čtyři roky. Plány na podporu oživení a odolnosti způsobilé pro financování v rámci tohoto nástroje musí zahrnovat opatření pro provádění reforem a projekty veřejných investic ve formě uceleného souboru opatření. Při přípravě plánů na podporu oživení a odolnosti mohou členské státy využít nástroj pro technickou podporu v souladu s nařízením XX/RRRR [kterým se zřizuje nástroj pro technickou podporu]. Způsobilými jsou opatření zaměřená na hospodářské a sociální důsledky pandemie COVID-19 přijatá dne 1. února 2020 a později. Vzhledem k Zelené dohodě pro Evropu jakožto evropské strategii udržitelného růstu a k realizaci závazků Unie za účelem provádění Pařížské dohody a cílů OSN v oblasti udržitelného rozvoje bude alespoň 40 % částky každého plánu na podporu oživení a odolnosti vynaloženo na začleňování opatření v oblasti klimatu a biologické rozmanitosti a cílů v oblasti udržitelnosti životního prostředí. Komise prostřednictvím aktu v přenesené pravomoci přijme příslušnou metodiku s cílem pomoci členským státům splnit uvedený požadavek.

Vzhledem k tomu, že nástroj na podporu oživení Next Generation EU je orientován na budoucnost a že agenda digitálních dovedností, záruka pro děti a záruky pro mladé lidi jsou nástroje důležité pro zajištění toho, aby se z dnešní mládeže nestala „generace karantény“, přispívá každý plán na podporu oživení a odolnosti k odstranění rizika dlouhodobého poškození vyhlídek mladých lidí na pracovním trhu a jejich celkově dobrých životních podmínek, a to za pomoci komplexních řešení a opatření v oblasti zaměstnanosti, vzdělávání a získávání dovedností zaměřených na mládež.

Pozměňovací návrh 24

COM(2020) 408 final – čl. 15 odst. 2

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Plán na podporu oživení a odolnosti předložený dotčeným členským státem musí tvořit přílohu jeho národního programu reforem a  musí být oficiálně předložen nejpozději do 30. dubna. Členský stát může počínaje 15. říjnem předložit návrh plánu společně s návrhem rozpočtu na následující rok.

Plán na podporu oživení předložený dotčeným členským státem musí být oficiálně předložen nejpozději do 30. dubna.

Odůvodnění

Vzhledem ke lhůtám v rámci evropského semestru by se plány na podporu oživení jen stěží předkládaly jako „příloha“ k národním programům reforem a ještě těžší by bylo o nich „předběžně informovat“ s více než šestiměsíčním předstihem. Je třeba, aby příslušné orgány mohly při předkládání svých plánů využít větší pružnosti a přizpůsobivosti.

Pozměňovací návrh 25

COM(2020) 408 final – čl. 15 odst. 3 písm. c)

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Plán na podporu oživení a odolnosti musí být řádně odůvodněn a opodstatněn. Musí v něm být uvedeny zejména tyto náležitosti:

(…)

Plán na podporu oživení musí být řádně odůvodněn a opodstatněn. Musí v něm být uvedeny zejména tyto náležitosti:

(…)

c)

vysvětlení, jak mají opatření v plánu přispět k zelené a digitální transformaci nebo k řešení výzev, které z ní vyplývají;

c)

vysvětlení, jak opatření v plánu přispívají k dosažení cílů udržitelného rozvoje a jak mají přispět k zelené a digitální transformaci nebo k řešení výzev, které z ní vyplývají;

Pozměňovací návrh 26

COM(2020) 408 final – čl. 15 odst. 3 písm. d) (nový)

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

 

d)

podrobné vysvětlení, jak mají opatření zajistit, aby alespoň 40 % částky požadované pro plán na podporu oživení a odolnosti přispělo k začlenění opatření v oblasti klimatu a biologické rozmanitosti a cílů v oblasti udržitelnosti životního prostředí na základě metodiky předložené Komisí v souladu s čl. 14 odst. 1;

Pozměňovací návrh 27

COM(2020) 408 final – čl. 15 odst. 4 (nový)

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

 

Při přípravě návrhů svých plánů na podporu oživení a za předpokladu, že reformy a investice, které mají být podpořeny, spadají do pravomoci místních a regionálních orgánů stanovených ve vnitrostátním právním rámci, vytvoří členské státy mechanismus strukturované spolupráce s místními a regionálními orgány s cílem zapojit je plně do přípravy těchto plánů a dostát zásadě subsidiarity. Členské státy to zohlední v plánu na podporu oživení.

Odůvodnění

Viz pozměňovací návrh k 21. bodu odůvodnění.

Pozměňovací návrh 28

COM(2020) 408 final – čl. 16 odst. 3 písm. b)

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Komise posoudí význam a soudržnost plánu na podporu oživení a odolnosti a jeho přínos k zelené a digitální transformaci a pro uvedený účel zohlední tato kritéria:

(…)

Komise posoudí význam a soudržnost plánu na podporu oživení a jeho přínos k zelené a digitální transformaci a pro uvedený účel zohlední tato kritéria:

(…)

b)

zda plán obsahuje opatření, která účinně přispějí k zelené a digitální transformaci nebo k řešení výzev, které z ní vyplývají;

b)

zda plán obsahuje opatření, která účinně přispějí k zelené a digitální transformaci , k dosažení cílů udržitelného rozvoje nebo k řešení výzev, které z ní vyplývají;

Pozměňovací návrh 29

COM(2020) 408 final – článek 20

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Článek 20

Podávání zpráv členským státem v rámci evropského semestru

Článek 20

Podávání zpráv členským státem v rámci evropského semestru

Dotčený členský stát podává každé čtvrtletí v rámci procesu evropského semestru zprávu o pokroku dosaženém při plnění plánu na podporu oživení a odolnosti , včetně provozních ujednání uvedených v čl. 17 odst. 6. Za tímto účelem se čtvrtletní zprávy členských států příslušně zohlední v národních programech reforem, které se použijí jako nástroj pro podávání zpráv o pokroku při plnění plánů na podporu oživení a odolnosti.

Dotčený členský stát podává každého půl roku zprávu o pokroku dosaženém při plnění plánu na podporu oživení, včetně provozních ujednání uvedených v čl. 17 odst. 6. Za tímto účelem se zprávy členských států příslušně zohlední v národních programech reforem, které se použijí jako nástroj pro podávání zpráv o pokroku při plnění plánů na podporu oživení.

Odůvodnění

Viz pozměňovací návrh k 33. bodu odůvodnění.

Pozměňovací návrh 30

COM(2020) 408 final – článek 22 (nový)

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

 

Srovnávací přehled v oblasti oživení a odolnosti

1.     Komise vypracuje srovnávací přehled v oblasti oživení a odolnosti (dále jen „srovnávací přehled“), v němž uvede stav provádění dohodnutých reforem a investic prostřednictvím plánů na podporu oživení a odolnosti jednotlivých členských států.

2.     Srovnávací přehled obsahuje klíčové ukazatele, jako jsou sociální, hospodářské a environmentální ukazatele, které hodnotí pokrok zaznamenaný v rámci plánů na podporu oživení a odolnosti v každé z prioritních oblastí politiky, které spadají do působnosti tohoto nařízení, jakož i shrnutí procesu sledování, pokud jde o dodržování minimálního podílu výdajů na cíle v oblasti klimatu a další cíle v oblasti životního prostředí.

3.     Srovnávací přehled uvádí míru plnění příslušných milníků plánů na podporu oživení a odolnosti a nedostatky zjištěné při jejich provádění, jakož i doporučení Komise, jak příslušné nedostatky odstranit.

4.     Srovnávací přehled rovněž shrnuje hlavní doporučení určená členským státům, pokud jde o jejich plány na podporu oživení a odolnosti.

5.     Srovnávací přehled slouží jako základ pro trvalou výměnu osvědčených postupů mezi členskými státy, která probíhá formou pravidelného strukturovaného dialogu.

6.     Srovnávací přehled je neustále aktualizován a je veřejně dostupný na internetových stránkách Komise. Uvádí stav žádostí o platbu, plateb, pozastavení a zrušení finančních příspěvků.

7.     Komise předloží srovnávací přehled na slyšení, které uspořádají příslušné výbory Evropského parlamentu.

Odůvodnění

Účinnost opatření by měla být měřitelná a transparentní.

Návrh nařízení, kterým se zřizuje nástroj pro technickou podporu

Pozměňovací návrh 31

COM(2020) 409 final – 4. bod odůvodnění

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Na úrovni Unie je rámcem pro určení priorit vnitrostátních reforem a sledování jejich provádění evropský semestr pro koordinaci hospodářských politik. Na podporu těchto reformních priorit vypracovávají členské státy své vlastní vnitrostátní víceleté investiční strategie. Uvedené strategie jsou předkládány souběžně s každoročními národními programy reforem jakožto prostředek, jak vymezit a koordinovat priority, jež mají být podpořeny vnitrostátními finančními prostředky a/nebo prostředky Unie. Tyto strategie by také měly sloužit k soudržnému využívání finančních prostředků Unie a k maximalizaci přidané hodnoty finanční podpory, především podpory poskytované z programů financovaných Unií v rámci evropských strukturálních fondů a fondů soudržnosti a z jiných programů.

Na úrovni Unie je rámcem pro určení priorit vnitrostátních reforem a sledování jejich provádění evropský semestr pro koordinaci hospodářských politik (dále jen „evropský semestr“), který zahrnuje zásady evropského pilíře sociálních práv a cíle udržitelného rozvoje . Na podporu těchto reformních priorit vypracovávají členské státy ve spolupráci s místními a regionálními orgány a v rámci jejich pravomocí své vlastní vnitrostátní víceleté investiční strategie. Uvedené strategie jsou předkládány souběžně s každoročními národními programy reforem jakožto prostředek, jak vymezit a koordinovat priority, jež mají být podpořeny vnitrostátními finančními prostředky a/nebo prostředky Unie. Tyto strategie by také měly sloužit k soudržnému využívání finančních prostředků Unie a k maximalizaci přidané hodnoty finanční podpory, především podpory poskytované z programů financovaných Unií v rámci evropských strukturálních fondů a fondů soudržnosti , fondu na podporu oživení, Programu InvestEU a z jiných programů.

Odůvodnění

Znění tohoto odstavce je zapotřebí sladit s ustanovením návrhu nařízení a interinstitucionální dohody, které se týká Programu InvestEU, a s návrhem na zřízení facility na podporu oživení a odolnosti. Zároveň je zapotřebí uznat úlohu místních a regionálních orgánů v evropském semestru. Dále je třeba připomenout, že evropský semestr musí zahrnovat cíle udržitelného rozvoje.

Pozměňovací návrh 32

COM(2020) 409 final – 8. bod odůvodnění

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Nástroj pro technickou podporu by měl napomáhat hospodářské, sociální a územní soudržnosti Unie tím, že bude podporovat úsilí členských států o provádění reforem nezbytných pro dosažení hospodářského a sociálního oživení, odolnosti a konvergence. Za tímto účelem by měl podporovat posilování správní kapacity členských států při provádění práva Unie, pokud jde o výzvy, jimž čelí instituce, řídicí subjekty, veřejná správa a hospodářská a sociální odvětví.

Nástroj pro technickou podporu by měl napomáhat hospodářské, sociální a územní soudržnosti Unie tím, že bude podporovat úsilí členských států a místních a regionálních orgánů o provádění reforem nezbytných pro dosažení hospodářského a sociálního oživení, odolnosti a konvergence. Za tímto účelem by měl podporovat posilování správní kapacity členských států a místních a regionálních orgánů při provádění práva Unie, pokud jde o výzvy, jimž čelí instituce, řídicí subjekty, veřejná správa a hospodářská a sociální odvětví.

Odůvodnění

Měl by být zajištěn soulad s články 2 a 4 navrhovaného nařízení, které stanoví, že cílem tohoto nástroje je podpora všech veřejných orgánů v členských státech, včetně místních a regionálních orgánů, které jsou odpovědné za provádění významné části práva Unie, jakož i více než poloviny veřejných investic a třetiny celkových veřejných výdajů.

Pozměňovací návrh 33

COM(2020) 409 final – 10. bod odůvodnění

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

V rámci pomoci členským státům při řešení reformních potřeb ve všech klíčových hospodářských a společenských oblastech by měla technickou podporu i nadále poskytovat Komise na žádost členského státu, a to v široké škále oblastí politiky, včetně oblastí souvisejících s řízením veřejných financí a aktiv, institucionální a správní reformou, podnikatelským prostředím, finančním sektorem, trhy s produkty, službami a pracovní silou, vzděláváním a odbornou přípravou, udržitelným rozvojem, veřejným zdravím a  sociálním zabezpečením. Zvláštní důraz by měl být kladen na opatření, která podporují zelenou a digitální transformaci.

Technickou podporu by měla i nadále poskytovat Komise na žádost vnitrostátního orgánu, a to v oblastech, které jsou nezbytné pro provádění cílů Smlouvy o Evropské unii a jež souvisejí s řízením veřejných financí a aktiv, institucionální a správní reformou, podnikatelským prostředím, finančním sektorem, trhy s  místními produkty, službami a pracovní silou, vzděláváním a odbornou přípravou, udržitelným rozvojem, veřejným zdravím, sociálním zabezpečením a genderovou rovností . Zvláštní důraz by měl být kladen na opatření, která podporují zelenou a digitální transformaci, přičemž by měla být zvláštní pozornost věnována zmenšení rozdílů v digitální oblasti, které postihují ženy .

Odůvodnění

Je zapotřebí sladit znění s legislativními pozměňovacími návrhy k článkům 2 a 4. Viz pozměňovací návrh k 8. bodu odůvodnění.

Pozměňovací návrh 34

COM(2020) 409 final – čl. 2 odst. 1

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Pro účely tohoto nařízení se použijí tyto definice:

Pro účely tohoto nařízení se použijí tyto definice:

1)   „technickou podporou“ se rozumí opatření, jež pomáhají členským státům provádět institucionální a správní reformy zaměřené na udržení růstu a posílení odolnosti;

1)   „technickou podporou“ se rozumí opatření, jež pomáhají vnitrostátním, regionálním a místním orgánům provádět institucionální a správní reformy a reformy zaměřené na podporu udržitelného růstu a soudržnosti a posílení odolnosti . Aby byly tyto reformy způsobilé pro použití nástroje technické podpory, musí splňovat následující kritéria:

i)

musí být nezbytné pro provádění cílů Smlouvy o Evropské unii;

ii)

musí přispívat ke sbližování a snižování rozdílů mezi regiony v duchu právního základu, kterým je článek 175 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU), a

iii)

být katalyzátorem veřejných investic, a podpořit tak dlouhodobě udržitelný a solidární růst, jenž bude v souladu s cíli udržitelného rozvoje ;

Odůvodnění

Je zapotřebí sladit znění s čl. 2 odst. 2 a článkem 4, pokud jde o příjemce pomoci z tohoto nástroje, a s články 3, 4 a 5, pokud jde o cíle reforem.

Pozměňovací návrh 35

COM(2020) 409 final – článek 3

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Nástroj má obecný cíl přispívat k hospodářské, sociální a územní soudržnosti Unie tím, že bude podporovat úsilí členských států o provedení reforem, které jsou nezbytné k dosažení hospodářského a sociálního oživení, odolnosti a vzestupné hospodářské a sociální konvergence, a bude podporovat úsilí členských států o posílení jejich správní kapacity k provádění práva Unie v souvislosti s výzvami, jimž čelí instituce, řídicí subjekty, veřejná správa a hospodářská a sociální odvětví.

Nástroj má obecný cíl přispívat k hospodářské, sociální a územní soudržnosti Unie tím, že bude podporovat úsilí členských států a místních a regionálních orgánů o provedení reforem, které jsou nezbytné k dosažení hospodářského a sociálního oživení, odolnosti a vzestupné hospodářské a sociální konvergence, a bude podporovat úsilí členských států a místních a regionálních orgánů o posílení jejich správní kapacity k provádění práva Unie v souvislosti s výzvami, jimž čelí instituce, řídicí subjekty, veřejná správa a hospodářská a sociální odvětví.

Pozměňovací návrh 36

COM(2020) 409 final – čl. 5 písm. e)

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

politiky pro provádění digitální a zelené transformace, řešení v oblasti elektronické veřejné správy, elektronické zadávání veřejných zakázek, konektivitu, přístup k údajům a jejich správu, elektronické učení, využívání řešení založených na umělé inteligenci, environmentální pilíř udržitelného rozvoje a ochrany životního prostředí, opatření v oblasti klimatu, mobilitu, podporu oběhového hospodářství, energetické účinnosti a účinného využívání zdrojů, obnovitelné zdroje energie, dosažení energetické diverzifikace a zajištění energetické bezpečnosti a v oblasti zemědělství ochranu půdy a biologické rozmanitosti, rybolov a udržitelný rozvoj venkovských oblastí a

politiky pro provádění digitální a zelené transformace, řešení v oblasti elektronické veřejné správy, elektronické zadávání veřejných zakázek, konektivitu, přístup k údajům a jejich správu, elektronické učení, využívání řešení založených na umělé inteligenci, environmentální pilíř udržitelného rozvoje a ochrany životního prostředí, opatření v oblasti klimatu, mobilitu, podporu oběhového hospodářství, celkový koloběh vody, energetické účinnosti a účinného využívání zdrojů, obnovitelné zdroje energie, dosažení energetické diverzifikace a zajištění energetické bezpečnosti a v oblasti zemědělství ochranu půdy a biologické rozmanitosti, rybolov a udržitelný rozvoj venkovských oblastí a

Odůvodnění

Vodohospodářství má zcela zásadní strategický význam pro dobré životní podmínky evropských občanů a pro evropské hospodářství, jelikož je základním zdrojem a hospodářským odvětvím, které vytváří udržitelná a vysoce kvalitní pracovní místa. Využívání obnovitelných zdrojů energie je klíčovým cílem boje proti změně klimatu.

Pozměňovací návrh 37

COM(2020) 409 final – článek 8

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

1.    Členský stát , který si přeje získat technickou podporu v rámci tohoto nástroje, předloží Komisi žádost o technickou podporu, v níž uvede oblasti politiky a priority pro podporu v rámci oblasti působnosti, jak je stanovena v článku 5. Žádosti se podávají do 31. října kalendářního roku. Komise může poskytnout pokyny ohledně hlavních prvků, které mají být v žádosti o podporu uvedeny.

1.    Vnitrostátní, regionální nebo místní orgán , který si přeje získat technickou podporu v rámci tohoto nástroje, předloží Komisi žádost o technickou podporu, v níž uvede oblasti politiky a priority pro podporu v rámci oblasti působnosti, jak je stanovena v článku 5. Žádosti se podávají do 31. října kalendářního roku. Komise může poskytnout pokyny ohledně hlavních prvků, které mají být v žádosti o podporu uvedeny.

2.    Členské státy mohou předložit žádost o technickou podporu za těchto okolností souvisejících s:

2.    Vnitrostátní, regionální nebo místní orgány mohou předložit žádost o technickou podporu za těchto okolností souvisejících s:

a)

prováděním reforem členskými státy z jejich vlastního podnětu, zejména na podporu oživení [v souladu s nařízením (EU) č. YYY/XX], za účelem dosažení udržitelného hospodářského růstu a vytváření pracovních míst a posílení odolnosti;

(…)

a)

prováděním reforem vnitrostátními, regionálními nebo místními orgány z jejich vlastního podnětu, zejména na podporu oživení [v souladu s nařízením (EU) č. YYY/XX], za účelem dosažení udržitelného hospodářského růstu a vytváření pracovních míst a posílení odolnosti;

(…)

II.   POLITICKÁ DOPORUČENÍ

EVROPSKÝ VÝBOR REGIONŮ,

V souvislosti s tzv. facilitou na podporu oživení a odolnosti,

1.

vítá skutečnost, že objem rozpočtu tohoto nového nástroje ve výši 360 miliard EUR v podobě grantů a 312,5 miliardy EUR v podobě půjček, jež by měly být poskytnuty do konce roku 2024, představuje makroekonomickou reakci, která odpovídá rozsahu recese z roku 2020, jež je nejhorší v historii Evropské unie a v jejímž důsledku kleslo HDP o 8,3 % (1). VR rovněž podporuje rovnováhu, které se v návrhu podařilo dosáhnout mezi granty a půjčkami. Vzhledem k tomu, že hrozí další prohlubování socioekonomických rozdílů, je zapotřebí, aby se už na podzim roku 2020 rychle přijal a začal provádět „plán na podporu oživení Evropy“ a rozpočet EU na období po roce 2020;

2.

zdůrazňuje, že právní základ návrhu (článek 175 SFEU) se týká cíle soudržnosti, a je proto znepokojen nedostatečným územním rozměrem návrhu Komise, neboť sociální a hospodářské důsledky koronavirové krize nerovnoměrně doléhají jak na členské státy, tak i na jejich jednotlivá území. Hlavním důvodem je skutečnost, že dopad na lidi a jejich zdraví značně závisí na daném území, přičemž kapacity zdravotních zařízení jsou rozděleny nerovnoměrně. Zadruhé je to proto, že i opatření, jež mají zabránit šíření koronaviru, se co do délky a přísnosti liší v závislosti na zdravotní situaci v daném regionu. A třetím důvodem je pak skutečnost, že některá hospodářská odvětví zasáhla krize nebývale silně, a socioekonomický dopad na místní a regionální úrovni proto závisí na hlavních odvětvích, struktuře zaměstnanosti a na tom, do jaké míry ovlivňují dané území globální hodnotové řetězce. Bez specifických opatření, která by tyto důsledky zmírnila, je proto pravděpodobné, že koronavirová krize povede k regionálním rozdílům v rámci členských států a mezi nimi nebo tyto rozdíly dále prohloubí. Soudržnost a solidarita musí patřit mezi naše hlavní investiční priority;

3.

upozorňuje, že evropský semestr jakožto řídící mechanismus fondu (neboli tzv. „facility“) je i nadále centralizovaný a řízený shora, což se pro nástroj určený k posílení hospodářské, sociální a územní soudržnosti nehodí. Opakuje tedy svůj návrh, aby byl vypracován kodex chování upravující zapojení místních a regionálních orgánů do evropského semestru (2). Tento kodex je naléhavější a potřebnější než kdy jindy, aby byl semestr nejen transparentnější, inkluzivnější a demokratičtější, ale díky zapojení místních a regionálních orgánů také účinnější;

4.

uznává, že specifická opatření pro oživení v rámci nástroje Next Generation EU znamenají pro všechna území, zejména ta, která byla nejvíce zasažena hospodářskou krizí způsobenou pandemií COVID-19, příležitost podporovat modernizaci jejich hospodářského modelu a učinit jej produktivnějším a odolnějším. Vyjadřuje však politování nad tím, že se navrhovaný klíč pro přidělování prostředků na první část 70 % závazků ve formě převodů z fondu na podporu oživení zakládá na ekonomických a sociálních ukazatelích vztahujících se na situaci před zdravotní krizí a nezohledňuje dopad pandemie na tyto ukazatele, jelikož se hospodářské dopady krize od začátku v rámci jednotlivých území liší;

5.

poukazuje na to, že hospodářský útlum přichází v okamžiku, kdy se řada stěžejních průmyslových odvětví již potýká s velkými výzvami v souvislosti s digitální a ekologickou transformací. Aby bylo možné tyto změny úspěšně zvládnout, nesmí EU zůstat pozadu v celosvětové hospodářské soutěži v oblasti inovací. Z tohoto důvodu je nezbytné investovat velké množství prostředků do výzkumu a vývoje a do získávání či zvyšování kvalifikací. Facilita na podporu oživení a odolnosti by měla posloužit i k zajištění těchto investic;

6.

vyzývá proto, aby se místní a regionální orgány podílely na vypracování plánů na podporu oživení prostřednictvím strukturované spolupráce s členskými státy, pokud reformy a investice, které mají být podpořeny, spadají do pravomoci místních a regionálních orgánů, a to za dodržení vnitrostátního právního rámce rozdělení pravomocí mezi jednotlivými úrovněmi správy. Výbor vybízí Komisi, aby ve spolupráci s ním předložila na podzim 2020 příslušné pokyny. Sám se zavazuje, že dvakrát ročně provede hodnocení územního provádění plánů na podporu oživení a odolnosti;

7.

dále se domnívá, že vzhledem ke lhůtám stanoveným v rámci evropského semestru by se plány na podporu oživení jen stěží předkládaly jako „příloha“ k národním programům reforem a ještě těžší by bylo o nich „předběžně informovat“ s více než šestiměsíčním předstihem. Je zapotřebí, aby příslušné orgány mohly při předkládání svých plánů využít větší pružnosti a přizpůsobivosti;

8.

bere na vědomí skutečnost, že Komise dne 17. září 2020 zveřejnila současně pokyny pro plány na podporu oživení a odolnosti (3) a roční strategii pro udržitelný růst. V této souvislosti podotýká, že:

Komise, jak se zdá, nyní navrhuje sloučení národních plánů na podporu oživení a odolnosti a národních programů reforem a již nemá v úmyslu navrhnout doporučení pro jednotlivé země,

Komise sice vyzývá členské státy, aby popsaly institucionální povahu svých plánů na podporu oživení a odolnosti, jakož i úlohu svých vnitrostátních/regionálních parlamentů, dalších regionálních/místních orgánů a vnitrostátních poradních orgánů, jako jsou vnitrostátní fiskální rady a vnitrostátní rady pro produktivitu, v rozhodovacím procesu vedoucím k přijetí/předložení plánů na podporu oživení a odolnosti, nestanoví však žádné požadavky na zapojení místních a regionálních orgánů do jejich přípravy,

územní rozměr se nezdá být v těchto dokumentech programovou prioritou,

Komise předkládá 7 stěžejních iniciativ (4), do nichž by plány na podporu oživení a odolnosti měly být začleněny. Tyto stěžejní iniciativy se mohou jevit jako další omezení pro strategické plánování, co se těchto plánů týče. Žádná z těchto sedmi stěžejních iniciativ se navíc netýká sociální soudržnosti, ačkoli ta byla pandemií COVID-19 oslabena.

Navrhuje, že společně s Evropskou komisí uspořádá „Fórum na podporu oživení a odolnosti“ s cílem posílit zapojení místních a regionálních orgánů do plánu na podporu oživení a posoudit přínos tohoto plánu pro soudržnost a ekologickou a digitální transformaci;

9.

dále připomíná, že místní a regionální orgány jsou odpovědné za více než polovinu veřejných investic v EU, z nichž velká část probíhá v klíčových odvětvích, jako je zdravotnictví, vzdělávání, sociální služby, bydlení, doprava nebo cestovní ruch, a bylo by proto absurdní, kdyby nemohly těžit z této podpory veřejných investic, což je zvláště zapotřebí v době krize. V posledním desetiletí se projevily negativní procyklické důsledky škrtů ve veřejných investicích, které se vzhledem k rozpočtovým omezením příliš často používají jako upravitelná proměnná;

10.

zdůrazňuje úlohu, kterou má navrhovaný nástroj hrát z hlediska ochrany klimatu. Domnívá se však, že na opatření v oblasti klimatu by mělo být v rámci plánů na podporu oživení vyčleněno alespoň 40 % výdajů, aby tak Evropská unie mohla dodržet své závazky v této oblasti. VR se rovněž domnívá, že návrh Komise by měl integrovat všechny cíle udržitelného rozvoje jakožto rámec strategického plánování;

11.

je proti možnosti převést do nástroje na podporu oživení a odolnosti zdroje ze strukturálních a investičních fondů (článek 6), protože je s tím spojeno riziko opětovné centralizace a narušení správy strukturálních a investičních fondů, které jsou založeny na zásadě partnerství;

12.

domnívá se, že uplatňování makroekonomické podmíněnosti je přínosným opatřením, které může pomoci zajistit cílené využívání finančních prostředků EU v členských státech;

13.

opakuje svůj požadavek, aby byly jasně vymezeny reformy, které bude možno podporovat z „fondu na podporu oživení“ a/nebo z nástroje pro technickou podporu, a to při dodržení zásady subsidiarity, přičemž by se mělo stanovit, že tyto reformy splňují následující kritéria:

i.

jsou významné pro provádění cílů Smlouvy o EU;

ii.

jsou významné pro sbližování a snižování rozdílů mezi regiony v duchu právního základu, kterým je článek 175 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU);

iii.

mohou být katalyzátorem veřejných investic a podpořit dlouhodobý udržitelný růst v souladu s cíli udržitelného rozvoje;

14.

zdůrazňuje, že k provádění „fondu“ na podporu oživení a odolnosti potřebují místní a regionální orgány, které realizují projekty, stabilizovaný právní rámec pro státní podporu na evropské i vnitrostátní úrovni. Zejména musí vědět, zda bude evropský rámec pro státní podporu upraven ad hoc s cílem zohlednit navýšení objemu podpory a získat záruky týkající se odpovědnosti a lhůt, pokud jde o oznamování podpory;

15.

zdůrazňuje, že označení „facilita“ se jeví jako příliš technokratické, pro obyčejné lidi nesrozumitelné a v některých úředních jazycích Evropské unie nejednoznačné, a představuje tak překážku pro decentralizované úsilí informovat o krocích, které Evropská unie podniká na podporu oživení a odolnosti. Navrhuje proto, aby se termín „facilita“ nahradil výrazem „fond“;

V souvislosti s nástrojem pro technickou podporu

16.

vítá, že Komise předložila návrh nařízení, kterým se zřizuje nástroj pro technickou podporu, který by mohl přispět k posílení správních kapacit veřejných orgánů, a tím k lepšímu provádění reforem a účinnější veřejné správě;

17.

jednoznačně vítá, že je tento nástroj určen nejen vnitrostátním, ale i místním a regionálním orgánům, jak je uvedeno v článku 2 toto návrhu;

18.

domnívá se však, že je zapotřebí návrh nařízení vyjasnit a že by měl být více koherentní, zejména pokud jde o článek 8, jenž se týká žádosti o technickou podporu, kterou by měly předkládat vnitrostátní orgány ve smyslu článku 2, a nikoli výhradně členské státy.

V Bruselu dne 14. října 2020.

předseda Evropského výboru regionů

Apostolos TZITZIKOSTAS


(7)   Viz zpráva Evropského účetního dvora na toto téma (2. července 2020).

https://www.eca.europa.eu/Lists/ECADocuments/RW20_01/RW_Tracking_climate_spending_CS.pdf .

(1)  Letní hospodářská prognóza Komise (červenec 2020): https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/economy-finance/ip132_en.pdf.

(2)  VR, stanovisko: Zlepšit řízení evropského semestru – kodex chování pro zapojení místních a regionálních orgánů – zpravodaj Rob JONKMAN (NL/EKR), přijaté dne 11.5.2017. Ref. č.: COR-2016-05386 (Úř. věst. C 306, 15.9.2017, s. 24).

(3)  V této fázi je dokument k dispozici pouze v angličtině.

(4)  Čisté technologie a energie z obnovitelných zdrojů; energetická účinnost fondu budov; inovativní mobilita; konektivita (5G, optické vlákno); modernizace veřejné správy; rozvoj evropského cloudu pro průmyslová data a výkonných mikroprocesorů; digitalizace vzdělávacích systémů a rozvoj digitálních dovedností.