V Bruselu dne 25.9.2019

COM(2019) 423 final

2019/0199(NLE)

Návrh

ROZHODNUTÍ RADY

o postoji, který má být zaujat jménem Evropské unie ve Správním výboru Mezinárodní úmluvy o sladění hraničních kontrol zboží


DŮVODOVÁ ZPRÁVA

1.Předmět návrhu

Tento návrh se týká rozhodnutí o postoji, který má být jménem Unie zaujat ve Správním výboru zřízeném podle Mezinárodní úmluvy o sladění hraničních kontrol zboží („úmluva o sladění“) v souvislosti s plánovaným přijetím změn článku 7 přílohy 8 úmluvy o sladění týkající se četnosti podávání zpráv v rámci mechanismu hlášení.

2.Souvislosti návrhu

2.1.Mezinárodní úmluva o sladění hraničních kontrol zboží

Mezinárodní úmluva o sladění hraničních kontrol zboží („úmluva o sladění“) má usnadnit a tak rozvíjet mezinárodní obchod pomocí sladění (v případě potřeby) různých hraničních kontrol, které se použijí na pohyb zboží. Úmluva o sladění, podepsaná v Ženevě dne 21. října 1982, byla jménem Společenství schválena nařízením Rady (EHS) č. 1262/84 ze dne 10. dubna 1984 1 , které vstoupilo v platnost dne 12. září 1987. Nyní má úmluva 58 smluvních stran, včetně Evropské unie a jejích členských států.

2.2.Správní výbor

Správní výbor jedná v rámci úmluvy o sladění. Jeho úlohou je zvažovat a přijímat změny úmluvy o sladění. O návrzích se hlasuje a každý stát, který je smluvní stranou a je zastoupen na zasedání Správního výboru, má jeden hlas.

Výlučnou pravomoc v oblasti cel, která se řídí úmluvou o sladění, má Unie. Unie, jakožto regionální ekonomická organizace, má v případě hlasování pouze počet hlasů rovnající se celkovému počtu hlasů přidělených členským státům, které jsou zároveň smluvními stranami úmluvy. Jelikož jsou všechny členské státy EU smluvními stranami úmluvy, má Unie 28 hlasů.

Změny úmluvy o sladění jsou přijímány dvoutřetinovou většinou přítomných a hlasujících členů. Výbor je usnášeníschopný, pokud je přítomna nejméně jedna třetina států, jež jsou stranami úmluvy.

2.3.Zamýšlený akt Správního výboru

Na dvanáctém zasedání Správní výbor pravděpodobně přijme rozhodnutí o přijetí pozměňovacích návrhů k úmluvě o sladění („zamýšlený akt“).

Účelem zamýšleného aktu je snížit četnost podávání zpráv o pokroku při zlepšování postupů překračování hranic v mezinárodní silniční dopravě v rámci mechanismu hlášení. V současné době musí každá smluvní strana úmluvy vyplnit a zaslat sekretariátu EHK OSN návrh dotazníku o provádění přílohy 8 úmluvy (zveřejnění právních ustanovení, infrastruktura, použití atd.). Zamýšlený akt změní harmonogram podávání zpráv v rámci mechanismu hlášení ze dvou na pět let, což poskytne dostatek času k dosažení výsledku, který je zajímavý.

Zamýšlený akt se stane pro smluvní strany závazným v souladu s článkem 22 úmluvy o sladění. Článek 22 se týká navrhovaných změn úmluvy a stanoví: „Každá navržená změna, která byla sdělena podle ustanovení předchozího odstavce, vstoupí v platnost pro všechny smluvní strany tři měsíce po uplynutí dvanáctiměsíčního období ode dne, kdy sdělení bylo učiněno, pokud během tohoto období některý stát, který je smluvní stranou, nebo organizace pro regionální hospodářskou integraci, která je též smluvní stranou a která jedná za podmínek uvedených v čl. 16 odst. 2 této úmluvy, neoznámily generálnímu tajemníkovi Organizace spojených národů žádnou námitku proti navržené změně.“

3.Postoj, který má být zaujat jménem Unie

Unie souhlasí s cílem dosáhnout přiměřenosti, pokud jde o četnost podávání zpráv o pokroku při zlepšování postupů překračování hranic v mezinárodní silniční dopravě v rámci mechanismu hlášení. V současné době se tyto globální průzkumy uskutečňují každé dva roky, což znamená, že každé dva roky musí každá smluvní strana (včetně Evropské unie) podat zprávu o dosaženém pokroku. Současná četnost podávání zpráv v rámci mechanismu hlášení je pro smluvní strany zatěžující, neboť dotazník často vyžaduje koordinaci mezi ministerstvy na vnitrostátní úrovni mezi celními a dopravními orgány. Jak bylo projednáno a koordinováno v rámci skupiny celních odborníků na TIR s členskými státy, očekává se navíc, že průzkumy přinesou podobné výsledky, když budou prováděny každých pět let.

Navrhuje se proto, aby Unie podpořila návrh na změnu článku 7 přílohy 8 úmluvy o sladění, která má za cíl změnit četnost podávání zpráv v rámci mechanismu hlášení ze dvou na pět let.

Je vhodné stanovit postoj, který má být ve Správním výboru jménem Unie zaujat, neboť změny budou pro Unii závazné.

4.Právní základ

4.1.Procesněprávní základ

4.1.1.Zásady

Ustanovení čl. 218 odst. 9 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU) zavádí rozhodnutí, kterými se stanoví „postoje, které má jménem Unie zaujmout orgán zřízený dohodou, má-li tento orgán přijímat akty s právními účinky, s výjimkou aktů, které doplňují nebo pozměňují institucionální rámec dohody“.

Ustanovení čl. 218 odst. 9 SFEU se použijí bez ohledu na to, zda je Unie členem dotyčného orgánu nebo stranou dotyčné dohody 2 .

Pojem „akty s právními účinky“ zahrnuje akty, které mají právní účinky na základě pravidel mezinárodního práva, kterým se řídí dotyčný orgán. Zahrnuje rovněž nástroje, které podle mezinárodního práva nemají závazný účinek, ale „mohou rozhodujícím způsobem ovlivnit obsah právní úpravy přijaté zákonodárcem Unie. 3

4.1.2.Uplatnění v tomto konkrétním případě

Správní výbor je orgán zřízený dohodou, konkrétně Mezinárodní úmluvou o sladění hraničních kontrol zboží.

Akt, který má Správní výbor přijmout, představuje akt s právními účinky. Zamýšlený akt bude závazným podle mezinárodního práva v souladu s článkem 22 Mezinárodní úmluvy o sladění hraničních kontrol zboží.

Zamýšlený akt nedoplňuje ani nepozměňuje institucionální rámec dohody.

Procesněprávním základem navrhovaného rozhodnutí je tudíž čl. 218 odst. 9 SFEU.

4.2.Hmotněprávní základ

4.2.1.Zásady

Hmotněprávní základ rozhodnutí podle čl. 218 odst. 9 SFEU závisí v první řadě na cíli a obsahu zamýšleného aktu, k němuž se zaujímá postoj jménem Unie. Má-li zamýšlený akt dvojí účel nebo má-li dvě složky a lze-li jeden z těchto účelů nebo jednu z těchto složek označit jako hlavní, zatímco druhý účel či druhá složka je pouze vedlejší, musí být rozhodnutí přijaté na základě čl. 218 odst. 9 SFEU založeno na jediném hmotněprávním základě, a sice na tom, který si žádá hlavní nebo převažující účel či složka.

4.2.2.Uplatnění v tomto konkrétním případě

Hlavní cíl a obsah zamýšleného aktu se týkají politiky v oblasti cel a zahraničního obchodu.

Hmotněprávním základem navrhovaného rozhodnutí je tudíž článek 207 SFEU.

4.3.Závěr

Právním základem navrhovaného rozhodnutí by měl být článek 207 ve spojení s čl. 218 odst. 9 SFEU.

5.Zveřejnění zamýšleného aktu

Vzhledem k tomu, že akt Správního výboru změní přílohu 8 Mezinárodní úmluvy o sladění hraničních kontrol zboží je vhodné jej po přijetí zveřejnit v Úředním věstníku Evropské unie.

2019/0199 (NLE)

Návrh

ROZHODNUTÍ RADY

o postoji, který má být zaujat jménem Evropské unie ve Správním výboru Mezinárodní úmluvy o sladění hraničních kontrol zboží

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na článek 207 ve spojení s čl. 218 odst. 9 této smlouvy,

s ohledem na návrh Evropské komise,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)Mezinárodní úmluva o sladění hraničních kontrol zboží („úmluva“) z roku 1982 byla schválena nařízením Rady (EHS) č. 1262/84 4 .

(2)Podle článku 22 úmluvy může Správní výbor přijmout změny dvoutřetinovou většinou přítomných a hlasujících smluvních stran.

(3)Správní výbor na svém dvanáctém zasedání přijme změnu článku 7 přílohy 8.

(4)Je vhodné stanovit postoj, který má být ve Správním výboru jménem Unie zaujat, neboť změny úmluvy budou pro Unii závazné.

(5)Unie podporuje nový článek 7 přílohy 8 úmluvy, neboť snížením četnosti podávání zpráv o pokroku při zlepšování postupů překračování hranic v mezinárodní silniční dopravě v rámci mechanismu hlášení se pro členské státy omezí administrativní formality.

(6)Postoj, který má být jménem Unie zaujat v rámci Správního výboru úmluvy by proto měl vycházet z návrhů změn připojených k tomuto rozhodnutí,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

Postoj, který má být jménem Unie zaujat na dvanáctém nebo následujícím zasedání Správního výboru, je podpořit návrh změn připojený k tomuto rozhodnutí.

Článek 2

Zástupce Unie ve Správním výboru může schválit redakční úpravy návrhu změn podle článku 1.

Článek 3

Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dnem přijetí.

Toto rozhodnutí je určeno Komisi.

V Bruselu dne

   Za Radu

   předseda

(1)    Úř. věst. L 126, 12.5.1984, s. 1.
(2)    Rozsudek Soudního dvora ze dne 7. října 2014, Německo v. Rada, Věc C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, bod 64.
(3)    Rozsudek Soudního dvora ze dne 7. října 2014, Německo v. Rada, věc C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, body 61 až 64.
(4)    Úř. věst. L 126, 12.5.1984, s. 1.

V Bruselu dne 25.9.2019

COM(2019) 423 final

PŘÍLOHA

návrhu rozhodnutí Rady

o postoji, který má být zaujat jménem Evropské unie ve Správním výboru Mezinárodní úmluvy o sladění hraničních kontrol zboží


PŘÍLOHA

Změna Mezinárodní úmluvy o sladění hraničních kontrol zboží

Příloha 8, článek 7

Slova každý druhý rok se nahrazují slovy každých pět let