V Bruselu dne24.5.2018

SWD(2018) 265 final

PRACOVNÍ DOKUMENT ÚTVARŮ KOMISE

SOUHRN POSOUZENÍ DOPADŮ

Průvodní dokument k

návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady o zřízení rámce pro usnadnění udržitelného investování

návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady o zveřejňování informací ohledně udržitelných investic a rizik týkajících se udržitelnosti a o změně směrnice (EU) 2016/2341


návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se mění nařízení (EU) 2016/1011, pokud jde o referenční hodnoty pro nízkouhlíkové investice a investice s pozitivním uhlíkovým dopadem

{COM(2018) 353 final}

{SEC(2018) 257 final}

{SWD(2018) 264 final}
{COM(2018) 354 final}
{COM(2018) 355 final}


Souhrnný přehled

Posouzení dopadů k udržitelnému financování

A. Potřeba opatření

Proč? Jaký problém se řeší?

Přijetím Pařížské dohody o změně klimatu a Agendy OSN pro udržitelný rozvoj 2030 zvolily vlády na celém světě pro naši planetu a naše hospodářství cestu větší udržitelnosti. Evropská unie je v tomto směru vedoucí silou, a proto přijala v březnu 2018 akční plán pro udržitelný růst s cílem i) přesměrovat kapitálové toky směrem k udržitelným investicím, ii) řídit finanční rizika plynoucí z výzev v oblasti životního prostředí a iii) podporovat transparentnost a dlouhodobost finančních a ekonomických činností. Opatření posuzovaná v tomto posouzení dopadů a ohlášená v tomto akčním plánu jsou součástí širší a rozsáhlejší strategie, jak učinit evropské hospodářství skutečně udržitelným. Opatření přispějí k dosažení cílů akčního plánu tím, že se zaměří na tyto problémy:

1.institucionální investoři, správci aktiv, investiční poradci a distributoři pojištění (dále jen „příslušné subjekty“) nemají motivaci, aby zohledňovali environmentální, sociální a správní faktory (ESG) ve svém investičním a poradenském procesu, zejména v důsledku nedostatečné jasnosti a soudržnosti právních předpisů EU v této oblasti;

2.koncoví investoři se potýkají s vysokými náklady, pokud chtějí a) zjistit, co znamenají udržitelné investice, a b) posoudit, do jaké míry jsou ESG faktory integrovány do finančních produktů dostupných na trhu.

Čeho by měla tato iniciativa dosáhnout?

Specifické cíle této iniciativy jsou:

1.zajistit srozumitelnost a soudržný přístup napříč sektory a členskými státy, pokud jde o to, jak příslušné subjekty integrují ESG faktory do svého investičního/poradenského procesu;

2.zvýšit transparentnost vůči koncovým investorům zlepšením požadavků na zveřejňování údajů v souvislosti s ESG;

3.ozřejmit, co jsou udržitelné investice, a) vytvořením rámce EU, kterým se stanoví podmínky pro určení environmentální udržitelnosti investic – tento klasifikační systém, který má být vytvořen na úrovni EU (rovněž nazývaný taxonomie), na trhu ozřejmí, které činnosti jsou „zelené“ nebo „udržitelné“, a b) vytvořením nové kategorie referenčních hodnot pro nízké emise uhlíku a pozitivní dopad v oblasti emisí uhlíku na základě řádné metodiky, což pomůže investorům porovnávat uhlíkovou stopu u svých investic.

Jakou přidanou hodnotu budou mít tato opatření na úrovni EU? 

Finanční subjekty, kterých se tato iniciativa dotkne, většinou působí přes hranice EU. To je důvod, proč právní předpisy vztahující se na tyto aktéry na trhu jsou do značné míry harmonizovány na úrovni EU. Opatření na úrovni EU, jejichž cílem je integrovat ESG faktory do jejich investičních/poradenských rozhodnutí, zvýšit transparentnost vůči koncovým investorům a ozřejmit, co jsou environmentálně udržitelné investice, tudíž zajistí soudržnost, sníží fragmentaci a dále zlepší fungování jednotného trhu. Opatření na úrovni EU jsou nutná k dosažení společných cílů EU v oblasti udržitelného rozvoje a cílů v oblasti udržitelnosti na celosvětové úrovni.

B. Řešení

Jaké legislativní a nelegislativní možnosti byly zvažovány? Je některá možnost upřednostňována? Proč? 

V tomto posouzení dopadů jsou posuzována čtyři opatření. Poté, co u nich jednotlivě byly zváženy legislativní a nelegislativní možnosti, byly stanoveny tyto upřednostňované možností:

1. Povinnosti investorů

Správci aktiv, pojišťovny, distributoři pojištění, instituce zaměstnaneckého penzijního pojištění, investiční poradci a individuální správa portfolií by byli povinni integrovat ESG faktory do investičních rozhodnutí a procesu poradenství jakožto součást svých investorských povinností. To by poskytlo jasnost a jednotnost v rámci celého trhu a začlenilo hledisko udržitelnosti do rozhodování o investicích a do procesů poradenství těchto finančních institucí, zejména v oblasti řízení rizik.

2. Zveřejňování

Příslušné subjekty by rovněž musely zveřejňovat, jakým způsobem plní tyto povinnosti. Kromě toho by ti správci aktiv a institucionální investoři, kteří tvrdí, že sledují cíle udržitelnosti, museli prokazovat soulad svých investic s uvedenými cíli. Tím by se zvýšila transparentnost vůči koncovým investorům, zajistila srovnatelnost mezi produkty a zabránilo klamavé ekologické reklamě (tzv. green-washingu).

3. Jednotný klasifikační systém EU („taxonomie“):

V rámci této upřednostňované možnosti by se na úrovni EU stanovila jednotná kritéria pro určování toho, zda je hospodářská činnost environmentálně udržitelná. Navrhuje se, aby Komise následně určila činnosti, které budou považovány za udržitelné, přičemž by se vycházelo z doporučení skupiny technických odborníků na udržitelné finance, která by byla zřízena. To by mělo hospodářským subjektům a investorům ozřejmit, které činnosti jsou považovány za zelené/udržitelné, aby tak mohli tak přijímat informovaná investiční rozhodnutí. To je první a zásadní krok v úsilí o nasměrování investic do udržitelných činností.

4. Referenční hodnoty

V rámci této upřednostňované možnosti by se zavedly dvě nové kategorie referenčních hodnot pro nízké emise uhlíku a pozitivní dopad v oblasti emisí uhlíku. Pro metodiku použitou k vypracování těchto referenčních hodnot by byly stanoveny minimální harmonizované normy. Tím se podpoří tržní norma odrážející uhlíkovou stopu společností. Investorům, kteří chtějí investovat do nízkouhlíkových strategií, se tak poskytne spolehlivý nástroj.

Kdo podporuje kterou možnost? 

Odpovědi na veřejnou konzultaci o povinnostech investorů do značné míry podpořily intervenci na úrovni EU, neboť by to pro finanční subjekty zajistilo jednotnost a srozumitelnost ohledně toho, co je vyžadováno. Pokud jde o zveřejňování, většina účastníků trhu potvrdila, že by měli zpřístupňovat údaje o tom, jak zohledňují faktory udržitelnosti v rámci svého investičního rozhodování. Většina zúčastněných stran, které sdělily své názory Komisi, souhlasila, že taxonomie na úrovni EU by byla užitečná pro plnění jejich povinností investora a zohlednění ESG faktorů v jejich investičním rozhodování.

C. Dopady upřednostňované možnosti

Jaké jsou výhody upřednostňované možnosti (je-li nějaká doporučena, jinak uveďte výhody hlavních možností)? 

Tím, že se zvýší celková transparentnost, sníží různá opatření informační asymetrii mezi koncovými investory, finančními zprostředkovateli a poskytovateli indexu. Tato iniciativa by omezila stávající fragmentaci trhu, zejména pokud jde o metodiky pro určování environmentálně udržitelných činností/investic. Tato posílená transparentnost a harmonizace zvýší důvěryhodnost a přitažlivost finančních produktů ESG a důvěru v tyto produkty a podpoří inovace v investičních strategiích i koncepci těchto finančních produktů. Opatření rovněž napomohou začlenit hledisko udržitelnosti do řízení rizik a ve spojení s dalšími opatřeními akčního plánu povedou k růstu udržitelného evropského finančního trhu. Celkově tato opatření přispějí k přesměrování kapitálových toků k udržitelným investicím, a tedy i k cíli, kterým je podpora udržitelné ekonomiky. Podpořila by se tak rozsáhlá udržitelná transformace plánovaná v politikách v oblasti životního prostředí, které již existují na úrovni EU i na úrovni členských států.

Jaké jsou náklady na upřednostňovanou možnost (je-li nějaká doporučena, jinak uveďte náklady na hlavní možnosti)? 

Očekává se, že náklady na začlenění ESG faktorů do procesu investičního rozhodování a poradenství a na lepší zpřístupňování údajů v souvislosti s ESG zůstanou pro příslušné subjekty relativně malé, pokud bude vše probíhat standardizovaným způsobem. Pro ty finanční instituce, které již mají vypracovanou taxonomii, by mohlo využívání taxonomie EU znamenat určité náklady – i když budou pravděpodobně nižší než náklady vyplývající ze zachování vlastní taxonomie nebo z využívání různých rozdílných taxonomií a v každém případě nižší než přínos očekávaný při využívání této taxonomie. Pro poskytovatele indexu bude vytvoření nových kategorií referenčních hodnot pro nízké emise uhlíku a pozitivní dopad v oblasti emisí uhlíku představovat jen malé náklady, neboť pro metodiky k vypracování těchto referenčních hodnot budou stanoveny minimální normy.

Jaký bude dopad na podniky, včetně malých a středních podniků a mikropodniků?

Upřednostňované možnosti budou mít nepřímý dopad na podniky jakožto emitenty cenných papírů, protože je budou pobízet k tomu, aby zveřejňovaly další informace týkající se ESG nezbytné pro finanční zprostředkovatele a investory. Od roku 2018 směrnice o uvádění nefinančních informací vyžaduje, aby velké kotované společnosti i banky a pojišťovací společnosti nekotované na burze zveřejňovaly důležité údaje o udržitelnosti. Pro emitenty, kteří nespadají do oblasti působnosti této směrnice (včetně malých a středních podniků), bude tato pobídka ke zveřejňování dalších údajů spojena s určitými náklady. Toto zpřístupnění by nicméně mělo uvedeným emitentům také umožnit přístup k dalším investorům a potenciálně snížit náklady kapitálu.

Očekávají se významné dopady na vnitrostátní rozpočty a správní orgány?

Významné dopady na vnitrostátní rozpočty a správní orgány se neočekávají, protože: i) do značné míry budou muset požadavky právních předpisů provádět účastníci trhu a ii) požadavky na sledování nebudou velké.

Očekávají se jiné významné dopady? 

Hlavní dopady již byly popsány v oddíle o výhodách.

D. Návazná opatření

Kdy bude tato politika přezkoumána?

Hodnocení ex post se předpokládá pět let po provedení opatření, aby se mimo jiné posoudilo, jak účinná a účelná opatření jsou, pokud jde o dosažení cílů stanovených v tomto posouzení dopadů, a rozhodlo, zda jsou potřebná nová opatření nebo změny. Komise bude měřit pokrok prostřednictvím obecných klíčových ukazatelů výkonnosti pro každé opatření, na které se tato iniciativa vztahuje.