Ve Štrasburku dne 13.11.2018

COM(2018) 880 final

SDĚLENÍ KOMISE

Příprava na vystoupení Spojeného království z Evropské unie dne 30. března 2019: alternativní akční plán


SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, EVROPSKÉ RADĚ, RADĚ, EVROPSKÉ CENTRÁLNÍ BANCE, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU, VÝBORU REGIONŮ A EVROPSKÉ INVESTIČNÍ BANCE

Příprava na vystoupení Spojeného království z Evropské unie dne 30. března 2019: alternativní akční plán

Evropská rada opětovně vyzývá členské státy, orgány Unie a

všechny zúčastněné strany, aby zintenzivnily práce na své připravenosti na všech úrovních a s ohledem na všechny scénáře.

Evropská rada (článek 50), 29. června 2018 1

1.Úvod

Spojené království se rozhodlo vystoupit z Evropské unie uplatněním postupu podle článku 50 Smlouvy o Evropské unii. Komise tohoto rozhodnutí lituje, avšak respektuje ho.

Dne 30. března 2019 2 se Spojené království stane třetí zemí. Od toho okamžiku se na Spojené království přestane vztahovat veškeré primární a sekundární právo Unie, nestanoví-li ratifikovaná dohoda o vystoupení jiné datum.

Jak Komise zdůraznila ve svém prvním sdělení týkajícím se připravenosti na brexit ze dne 19. července 2018 3 , přinese rozhodnutí Spojeného království bez ohledu na předpokládaný scénář značné komplikace. Komise proto soustavně vyzývá evropské občany, podniky a členské státy, aby se připravili na všechny možné scénáře, vyhodnotili příslušná rizika a promysleli, jak budou reagovat, aby tato rizika zmírnili. Dne 29. června 2018 Evropská rada opětovně vyzvala členské státy, orgány Unie a všechny zúčastněné strany, aby zintenzivnily práce na své připravenosti na všech úrovních a s ohledem na všechny scénáře 4 .

Účelem tohoto sdělení je reagovat na tuto výzvu se zaměřením na scénář, kdy nebude dosaženo dohody. Sdělení určuje klíčové oblasti a hlavní opatření, jež je třeba přijmout, jakož i strukturu pro diskuzi a koordinaci členských států od listopadu 2018 do 29. března 2019.

Od května 2017 jednají EU a Spojené království o dohodě o vystoupení. Pokrok ve znění dohody, včetně ujednání o přechodném období do 31. prosince 2020, kterého bylo dosaženo na úrovni vyjednavačů, byl zveřejněn dne 19. března 2018 5 . Další pokrok byl prezentován ve společném prohlášení Komise a vyjednavačů Spojeného království z 19. června 2018 6 . Dne 17. října 2018 Evropská rada (článek 50) vyzvala Komisi jakožto vyjednavače Unie, aby pokračovala ve svém úsilí o dosažení dohody v souladu s dříve schválenými pokyny Evropské rady. Tato jednání probíhají a Komise jakožto vyjednavač Unie je nadále odhodlána dosáhnout dohody o spořádaném vystoupení. Ačkoli v mnoha ohledech bylo dosaženo pokroku, nepodařilo se v některých oblastech navzdory značnému úsilí a intenzivnímu vyjednávání dosud dospět ke shodě. Kromě toho není ani po dosažení dohody s vládou Spojeného království zaručeno, že Spojené království dohodu o vystoupení do 29. března 2019 ratifikuje.

2.Nutnost připravit se – opatření na úrovni EU

Příprava na vystoupení Spojeného království probíhá současně s vyjednáváním. Komise bude nadále v plném rozsahu plnit svou úlohu.

Komise prověřila acquis EU (tj. stávající pravidla podle práva EU), aby určila, která pravidla je v rámci každého scénáře třeba upravit a která opatření budou nutná pouze v případě scénáře bez dohody. Na základě této kontroly Komise předložila osm legislativních návrhů týkajících se opatření, jež je v zájmu připravenosti třeba přijmout, ať už bude vystoupení Spojeného království z EU spořádané, či nikoliv. Tato opatření jsou uvedena v příloze 1. Jako příklad lze uvést úpravy pravidel pro schvalování motorových vozidel nebo v souvislosti s organizacemi pověřenými inspekcemi lodí a také rozdělení celních kvót mezi Spojené království a EU-27, včetně kvót v listině koncesí a závazků Evropské unie v rámci Světové obchodní organizace. Současně s tímto sdělením Komise přijala poslední dva z těchto návrhů, a sice návrh na úpravu údajů o cílech EU v oblasti energetické účinnosti do roku 2030 (vyjádřených v absolutních hodnotách) a návrh týkající se pravidel v oblasti víz, jež se budou vztahovat na státní příslušníky Spojeného království po vystoupení Spojeného království z Unie 7 .

Přijata byla také řada prováděcích aktů a aktů v přenesené pravomoci, jež jsou rovněž nezbytné v rámci každého scénáře, nebo se takové akty připravují. Patří mezi ně akty týkající se zacházení se Spojeným královstvím v souvislosti se statistickými údaji, převedení funkce zpravodaje pro posuzování některých chemických látek ze Spojeného království na jiný členský stát a změn registrací léčiv. Tyto akty jsou všechny cílené a zaměřené na brexit a jsou uvedeny v příloze 2.

Komise rovněž spolupracuje s příslušnými agenturami. Vzhledem ke zvláštním okolnostem v leteckém odvětví Komise například vyzvala Evropskou agenturu pro bezpečnost letectví (EASA), aby začala zpracovávat některé žádosti subjektů ze Spojeného království v rámci přípravy na to, až Spojené království nebude členským státem. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) provedla několik průzkumů a v případě potřeby kontaktovala držitele registrací v EU, aby jim připomněla, že je nutné přijmout nezbytná opatření pro připravenost. Evropská agentura pro chemické látky (ECHA), Odrůdový úřad Společenství (CPVO) a EMA převedly regulační funkce ze Spojeného království na jiné členské státy.

Kromě toho Unie přijímá veškeré nezbytné kroky, aby byly agentury a subjekty EU nacházející se ve Spojeném království (např. Evropská agentura pro léčivé přípravky, Evropský orgán pro bankovnictví, poradní sbor pro Severní moře, záložní zařízení bezpečnostního střediska systému Galileo a operační velitelství) před datem vystoupení přemístěny do EU-27.

V zájmu Unie Komise rovněž Spojené království podporuje, aby přistoupilo k Úmluvě o společném tranzitním režimu jako země společného tranzitního režimu, která není členem EU, za předpokladu, že je připraveno plnit podmínky úmluvy, a k Úmluvě o zjednodušení formalit ve zbožovém styku. Ze stejného důvodu Komise také podporuje přistoupení Spojeného království k Dohodě o vládních zakázkách.

Pozornost je věnována i dalším oblastem činnosti, včetně velmi praktických aspektů vnitřní připravenosti EU, jako je odpojení a úprava databází a systémů IT a dalších platforem pro komunikaci a výměnu informací, k nimž by Spojené království již nemělo mít přístup.

Komise taktéž nadále projednává přípravy na vystoupení s členskými státy EU-27, a to pokud jde jak o obecné otázky připravenosti, tak konkrétní odvětvová, právní a správní opatření. Členské státy a Komise za tímto účelem stále více využívají odvětvových seminářů organizovaných pracovní skupinou Rady (článek 50).

3.Nutnost připravit se – opatření občanů, podniků a členských států

Jak bylo zdůrazněno v prvním sdělení Komise týkajícím se připravenosti na brexit ze dne 19. července 2018, připraveni na vystoupení Spojeného království musí být nejen Evropská unie a orgány na celostátní, regionální a místní úrovni, ale i hospodářské subjekty a občané. Aby bylo možno se na vystoupení připravit a zmírnit nejhorší dopady případného scénáře bez dohody, musí všichni aktéři převzít svůj díl odpovědnosti.

Opatření členských států EU-27

V rámci přípravy na vystoupení Spojeného království začaly členské státy hledat oblasti, v nichž je třeba provést úpravy jejich právních předpisů, a určovat nezbytná správní a praktická opatření. Toto úsilí je třeba zintenzivnit a prioritně provádět příslušné kroky. Vnitrostátní opatření, včetně nezbytného navýšení lidských zdrojů (např. celníků a úředních veterinárních lékařů) a zavádění, přizpůsobování či posilování nutné infrastruktury (např. v přístavech a na letištích), představují ústřední prvek alternativního plánování.

Členské státy, včetně vnitrostátních orgánů, budou hrát zásadní úlohu při uplatňování a prosazování práva EU vůči Spojenému království jakožto třetí zemi. Bude přitom mimo jiné důležité, jak budou provádět nezbytné kontroly na hranicích a zpracovávat nutná povolení a licence. Brexit rovněž povede k obnovení námořní hranice v Severním moři a v severním Atlantském oceánu. Bude zapotřebí další úsilí ze strany členských států a v rámci regionální spolupráce, aby bylo zajištěno účinné monitorování a kontrola činností ve vodách Unie. Členské státy by měly zajistit, aby dokončily svá opatření včas před vystoupením Spojeného království s ohledem na to, že uvedené infrastruktury by bylo v každém případě nutné přizpůsobit či posílit před uplynutím případného přechodného období.

Komise s členskými státy spolupracuje na koordinaci opatření, která přijímají, aby byly přípravy alternativních plánů v rámci Evropské unie jednotné a v souladu s obecnými zásadami uvedenými níže 8 . Ve stejném duchu by se měly členské státy zdržet dvoustranných jednání a dohod se Spojeným královstvím, jelikož by podkopávaly jednotu EU.

Pokud jde o potřebné finanční zdroje a/nebo technickou pomoc, řešit problémy, na něž by mohly podniky narazit v případě brexitu bez dohody, umožňují stávající pravidla v oblasti státní podpory. Tato pravidla počítají s podporou na poradenství pro malé a střední podniky či s podporou na vzdělávání, jež by mohly malým a středním podnikům pomoci připravit se na brexit (včetně možných budoucích celních formalit). Pokyny pro státní podporu na záchranu a restrukturalizaci obsahují ustanovení o dočasné podpoře na restrukturalizaci pro malé a střední podniky, která by mohla přispět k řešení problémů těchto podniků s likviditou v důsledku brexitu. Přístup k financování je možný v různých formách, např. prostřednictvím režimů státem financovaných půjček, jež respektují referenční sazbu, nebo státních záruk podle sdělení o zárukách.

Komise je připravena začít ihned spolupracovat s členskými státy, jež budou nejvíce zasaženy neřízeným vystoupením Spojeného království z Unie, a hledat pragmatická a účinná řešení na jejich podporu v souladu s právními předpisy EU v oblasti státní podpory. Podporovat bude zejména Irsko při hledání řešení specifických problémů irských podniků.

Technickou a finanční pomoc Evropské unie bude možné využívat i v jiných oblastech, jako je vzdělávání celníků v rámci programu Clo 2020. Z jiných programů lze podporovat podobné vzdělávací projekty v oblasti sanitárních nebo fytosanitárních kontrol. V případě zemědělství stanoví právní předpisy EU řadu nástrojů, jež umožní zvládnout bezprostřední dopady vystoupení Spojeného království, zejména v rámci scénáře bez dohody.

Vystoupení Spojeného království z EU ovlivní v různé míře všechny členské státy, avšak žádný z nich tak jako Irsko. Na základě zásad popsaných výše je Komise připravena podporovat Irsko při hledání řešení na jeho konkrétní problémy. Komise je rovněž odhodlána zajistit pokračování stávajících programů PEACE a INTERREG mezi pohraničními hrabstvími Irska a Severního Irska, jichž je Spojené království partnerem, a v tomto smyslu také předložila návrhy na příští víceletý finanční rámec. Pokud by vystoupení Spojeného království z EU neproběhlo spořádaným způsobem, má Komise za to, že podporu Irska je třeba dále posílit, neboť problémy, jimž bude třeba čelit, budou obzvláště naléhavé.

Opatření občanů a podniků

Alternativní opatření přijatá vnitrostátními nebo unijními orgány nemohou nahrazovat kroky, jež musí podniknout každý občan a podnik, má-li se připravit na vystoupení Spojeného království. V případě, že budou nutná nová povolení, licence nebo osvědčení, bude odpovědností každého subjektu zažádat si o ně včas.

Aby pomohla zúčastněným stranám s přípravou na vystoupení Spojeného království, zveřejnila Komise 78 podrobných odvětvových oznámení popisujících kroky, jež je třeba přijmout 9 . Členské státy by měly dále komunikovat s občany a podniky, zejména s malými a středními podniky, a pomáhat jim při přípravě na vystoupení Spojeného království.

4.Alternativní opatření na úrovni EU

Mimo opatření přijímaných v zájmu připravenosti, jež jsou popsána výše, spočívá alternativní plánování v navržení opatření, jež jsou nutná ke zmírnění účinků vystoupení Spojeného království z Unie bez dohody o vystoupení. V případě scénáře bez dohody se na Spojené království přestane vztahovat veškeré primární a sekundární právo EU a dopady vystoupení se projeví od data vystoupení. Výjimečně plánuje Komise v zájmu Evropské unie a na ochranu jejích klíčových zájmů omezený počet alternativních opatření, jež mají zmírnit významné komplikace v některých přesně vymezených oblastech. Tyto komplikace se budou v různých odvětvích a také v jednotlivých členských státech EU-27 lišit.

Ačkoli přípravy na to, až se Spojené království stane třetí zemí, by byly v mnoha ohledech stejné, ať už by byla k dispozici dohoda o vystoupení, jež stanoví přechodné období, či nikoliv, musely by proběhnout podstatně rychleji. Náhlost scénáře bez dohody by si rovněž žádala přijetí některých zvláštních opatření.

Zásady alternativních opatření

Obecně se právní předpisy Evropské unie, včetně předpisů týkajících se konkrétně fungování vnitřního trhu, mohou přizpůsobit změně územní působnosti. Mnoho právních předpisů bylo vypracováno v době, kdy měla Evropská unie méně členů, a platilo nadále, i když se počet členských států zvýšil z šesti na 28. Po odchodu Spojeného království bude Evropská unie dále fungovat a uplatňovat svá pravidla v rámci svých hranic.

Celkový přístup v rámci alternativního plánování by měl vycházet z toho, že v případě scénáře bez dohody nebude Spojené království od 30. března 2019 vázáno právními předpisy EU a mohlo by se od nich rychle začít odchylovat. Alternativní opatření budou přijata pouze tehdy, budou-li nezbytně nutná a v zájmu Evropské unie a jejích občanů. Bude se jednat o omezený počet případů, kdy stávající právní předpisy nenabízejí uspokojivá řešení, jež by zmírnila nejzávažnější důsledky vystoupení Spojeného království bez dohody pro Evropskou unii a její občany. Opatření by neměla znevýhodňovat společnosti v EU vůči jejich konkurentům ve Spojeném království. Zároveň by neměla poskytovat kompenzaci společnostem, jež oproti svým konkurentům nepřijaly nutná opatření pro připravenost, jelikož by tím byly narušeny rovné podmínky.

Komise se domnívá, že alternativní opatření přijatá na všech úrovních by měla splňovat tyto obecné zásady:

·alternativní opatření by neměla reprodukovat výhody členství v Unii, ani podmínky přechodného období, jak stanoví návrh dohody o vystoupení,

·alternativní opatření budou obecně dočasné povahy a neměla by v zásadě platit déle než do konce roku 2019,

·alternativní opatření přijme jednostranně Evropská unie na obranu svých zájmů, a mohou být tedy Evropskou unií kdykoli zrušena,

·při přijímání alternativních opatření je nutno respektovat rozdělení pravomocí podle Smluv a zásadu subsidiarity v rámci Evropské unie,

·vnitrostátní alternativní opatření musí být slučitelná s právem EU, včetně mezinárodních závazků Unie, a

·alternativní opatření nebudou napravovat prodlevy, jimž mohla zabránit opatření pro připravenost a včasné kroky příslušných zúčastněných stran.

5.Posouzení potřeb v rámci alternativního plánování

Některé oblasti politiky si žádají zvláštní pozornost vzhledem ke svému významu pro Evropskou unii jako celek, dalekosáhlým důsledkům, jež by v jejich případě neřízené vystoupení Spojeného království mělo, a následnému významnému negativnímu dopadu na občany a podniky. Komise určila jako obzvláště důležité následující oblasti 10 . V těchto oblastech jsou přijímány kroky s vědomím zvláštní naléhavosti.

Občané

V rámci jednání se Spojeným královstvím klade Evropská unie od samého počátku důraz na občany. V souladu se závěry Evropské rady ze dne 29. dubna 2017 představují otázky týkající se občanů první podstatnou část návrhu dohody o vystoupení. Evropská unie vždy usilovala o to, aby cenu za brexit neplatili občané. Bude proto nutné, aby členské státy byly velkorysé, pokud jde o práva občanů Spojeného království, kteří již pobývají na jejich území 11 .

ØKomise se domnívá, že doba legálního pobytu občanů Spojeného království v členském státě EU-27 před datem vystoupení by se měla považovat za dobu legálního pobytu v členském státě Evropské unie v souladu se směrnicí 2003/109/ES o právním postavení státních příslušníků třetích zemí, kteří jsou dlouhodobě pobývajícími rezidenty.

Občanům Spojeného království, kteří mají bydliště v EU-27, to pomůže získat právní postavení dlouhodobě pobývajícího rezidenta v členském státě, v němž bydlí, pokud splní nezbytné podmínky. Budou díky tomu mít stejné výhody jako státní příslušníci dané země, pokud jde o přístup k zaměstnání, vzdělávání a základním sociálním dávkám, a budou rovněž moci využít práva na sloučení rodiny a za určitých podmínek získat právo na pobyt v jiném členském státě Evropské unie.

ØKomise rovněž pomáhá členským státům při koordinaci jejich opatření v oblastech jejich pravomoci, aby byl zajištěn jednotný přístup k ochraně práv občanů. Vzhledem k rozsahu problémů, jimž budou celostátní i místní orgány v oblasti administrativy čelit, a s cílem zamezit administrativním průtahům se doporučuje, aby členské státy souhlasily s tím, aby byly žádosti o povolení k pobytu podávány před vystoupením Spojeného království.

V této souvislosti Komise vítá ujištění premiérky Mayové 12 , že i v případě scénáře bez dohody budou práva občanů EU ve Spojeném království chráněna obdobně, jak je popsáno výše. Komise nyní očekává, že toto ujištění dostane brzy formální podobu, aby se na něj mohli občané spolehnout. Zastoupení Komise ve Spojeném království poskytují občanům EU-27, kteří pobývají ve Spojeném království, informace a zajišťují pro ně právní poradenství a odborníky, aby jim pomohla zajistit právní postavení podle právních předpisů Spojeného království, jež budou platit od vystoupení.

Jak již bylo zmíněno výše, Komise přijala souběžně s tímto sdělením návrh nařízení, kterým se mění nařízení o vízech 13 . Cílem návrhu je usnadnit pohyb osob mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím osvobozením státních příslušníků Spojeného království od vízové povinnosti v případě krátkodobých pobytů v Evropské unii, a to za předpokladu, že státní příslušníci všech členských států EU-27 budou rovněž osvobozeni od vízové povinnosti ve Spojeném království.

Finanční služby 14

V důsledku vystoupení Spojeného království ztrácí finanční subjekty usazené ve Spojeném království právo poskytovat své služby na základě pasu EU pro finanční služby v členských státech EU-27. Činnosti subjektů z EU ve Spojeném království budou předmětem práva Spojeného království.

V oznámeních zúčastněným stranám Komise podtrhla význam připravenosti na všechny možné scénáře, včetně scénáře bez dohody. Evropské orgány dohledu a Evropská centrální banka coby orgán dohledu v rámci jednotného mechanismu dohledu vydaly rozsáhlá stanoviska a pokyny, aby zdůraznily potřebu připravenosti a objasnily očekávání v oblasti dohledu v případě přemístění podniku. Mnoho společností poskytujících finanční služby v EU se připravuje na scénář, v němž již není Spojené království součástí jednotného trhu, a to například tím, že upravuje své smlouvy či přemísťuje kapacity a činnosti do zemí EU-27. Přesun činností a budování kapacit v EU-27 pokračují a měly by se urychlovat, nebude však možné dokončit je do března 2019 ve všech oblastech včas. Ačkoli by to mohlo znamenat určitá rizika pro finanční stabilitu v Evropské unii, rizika spojená se scénářem bez dohody se v tomto odvětví významně snížila.

Řada pojišťoven například přijala opatření (včetně převodů smluv, zakládání poboček a dceřiných společností či slučování se společnostmi z EU-27), aby mohla pokračovat v poskytování služeb svým klientům. Evropský orgán pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní pojištění (EIOPA) pracuje s vnitrostátními orgány na řešení zbývajících rizik pro některé pojistníky v EU-27 15 .

OTC derivátové smlouvy, u nichž se neprovádí clearing, mezi protistranami z EU a Spojeného království budou v zásadě dále platné a realizovatelné do doby splatnosti. V případě scénáře bez dohody podle všeho s plněním smluv nenastane žádný obecný problém. U některých událostí v průběhu životního cyklu (např. změny, prodloužení a novace smluv) však může být někdy vzhledem k tomu, že protistrana již nebude společností z EU, nutné získat povolení nebo výjimku 16 . Účastníci trhu se vyzývají, aby se dále na tuto situaci připravovali převáděním smluv a získáváním příslušných povolení.

Vzhledem k tomuto posouzení se Komise domnívá, že v těchto dvou oblastech nejsou alternativní opatření nutná.

ØPokud jde o deriváty, u nichž se provádí clearing, zdá se, že v případě scénáře bez dohody by mohla existovat rizika pro finanční stabilitu vyplývající z neřízeného uzavření pozic členů clearingového systému z EU u ústředních protistran ze Spojeného království. Potenciální rizika by mohla vznikat také v souvislosti s některými službami poskytovanými subjektům z Unie centrálními depozitáři cenných papírů ze Spojeného království, které nelze v krátkodobém horizontu nahradit. V těchto oblastech poskytují stávající systémy rovnocennosti vhodné nástroje, jež je možné okamžitě použít. Je třeba v tomto ohledu využít zbývající čas do 30. března 2019. Bude-li muset Komise přijmout určitá opatření, učiní tak pouze v rozsahu nezbytném k řešení rizik pro finanční stabilitu vyplývajících z vystoupení bez dohody, a to za předpokladu přísné podmíněnosti a s omezenou dobou trvání. Pokud nebude uzavřena dohoda, Komise přijme dočasná a podmíněná rozhodnutí o rovnocennosti, aby zajistila, že není nijak narušen ústřední clearing a služby depozitářů 17 . Tato rozhodnutí budou doplněna uznáním infrastruktur se sídlem ve Spojeném království, jež se tedy vyzývají, aby si předem o uznání zažádaly u Evropského orgánu pro cenné papíry a trhy (ESMA).

Evropské orgány dohledu se rovněž vyzývají, aby začaly připravovat dohody o spolupráci s orgány dohledu Spojeného království, aby v případě scénáře bez dohody bylo možné okamžitě po vystoupení Spojeného království zahájit výměnu informací v souvislosti s finančními institucemi a subjekty.

Letecká doprava 18

V oblasti letecké dopravy by v případě, že by nebyla k datu vystoupení k dispozici dohoda a hospodářské subjekty by neuzavřely nutné a možné alternativní dohody, vedlo vystoupení Spojeného království k náhlým přerušením letového provozu mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií z důvodu neexistence přepravních práv a/nebo neplatnosti provozní licence či osvědčení o bezpečnosti v letectví.

ØCo se týče přepravních práv, Komise navrhne opatření, jež zajistí, aby mohli letečtí dopravci ze Spojeného království létat přes území Evropské unie, provádět technické zastávky (např. za účelem doplnění paliva bez nástupu/výstupu cestujících), jakož i přistávat v Evropské unii a létat zpět do Spojeného království. Tato opatření budou podmíněna tím, že Spojené království bude uplatňovat rovnocenná opatření, pokud jde o letecké dopravce z Evropské unie.

ØPokud jde o bezpečnost letectví, v případě některých výrobků letecké techniky („typová osvědčení“) a společností („oprávnění organizace“) bude moci Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) vydávat osvědčení až poté, co se Spojené království stane třetí zemí. Komise navrhne opatření za účelem zachování platnosti těchto osvědčení po určitou omezenou dobu. Tato opatření budou podmíněna tím, že Spojené království bude uplatňovat obdobná opatření. Komise rovněž navrhne opatření, jež zajistí, aby mohly být za určitých okolností dále používány letadlové části a zařízení, jež byly uvedeny na trh Unie před datem vystoupení na základě osvědčení vydaného právnickou nebo fyzickou osobou schválenou úřadem pro civilní letectví Spojeného království.

ØKomise přijme opatření, aby cestující, kteří letí ze Spojeného království a během cesty zastavují na letištích EU-27, a jejich příruční zavazadla nadále podléhali systému tzv. jednorázových bezpečnostních kontrol, díky němuž nemusí absolvovat druhou bezpečnostní kontrolu 19 .

Co se týče požadavku obsaženého v právních předpisech EU, podle něhož musí být letečtí dopravci většinově vlastněni a ovládáni právnickými nebo fyzickými osobami z EU, Komise zdůrazňuje, že je nezbytné, aby společnosti, které chtějí být uznány jako letečtí dopravci z EU, přijaly veškerá nutná opatření ke splnění tohoto požadavku do 30. března 2019.

Silniční doprava 20

Pokud jde o silniční dopravu, v případě scénáře bez dohody by byla práva dopravců ze Spojeného království týkající se přístupu na trh od data vystoupení omezena na povolení poskytovaná v rámci Evropské konference ministrů dopravy, která by mezi Unií a Spojeným královstvím umožňovala podstatně méně provozu, než je tomu v současnosti. Stávající právní předpisy EU neobsahují žádný mechanismus pro rozšíření licencí Společenství, jimiž jsou dopravcům udělena širší přístupová práva v rámci Evropské unie.

Cla 21

V případě scénáře bez dohody se bude od data vystoupení zboží vstupující do Evropské unie ze Spojeného království považovat za dovoz a zboží mířící z Evropské unie do Spojeného království za vývoz. Platit budou veškeré příslušné právní předpisy EU týkající se dováženého a vyváženého zboží, včetně výběru některých poplatků a daní (např. cel, daně z přidané hodnoty a spotřební daně při dovozu), v souladu se závazky Evropské unie podle pravidel Světové obchodní organizace. Zároveň bude nutné celním orgánům předkládat celní prohlášení a bude existovat možnost kontroly zásilek.

ØKomise vyzývá členské státy, aby přijaly všechna nezbytná opatření, jež zajistí, že od 30. března 2019 budou v případě scénáře bez dohody moci na veškerý dovoz ze Spojeného království a vývoz do něj uplatňovat celní kodex Unie a příslušné předpisy týkající se nepřímého zdanění. Celní orgány mohou vydávat povolení pro použití usnadňujících opatření stanovených v celním kodexu Unie, pokud o ně hospodářské subjekty požádají, a jsou-li splněny příslušné požadavky. Zajistit rovné podmínky a plynulé obchodní toky bude obzvláště obtížné v oblastech s nejhustší přepravou zboží ze Spojeného království a naopak. Komise spolupracuje s členskými státy na hledání řešení při plném dodržení stávajícího právního rámce.

Sanitární a fytosanitární požadavky 22

V případě scénáře bez dohody bude od data vystoupení zakázán vstup mnoha druhů zboží a zvířat podléhajících sanitárním a fytosanitárním pravidlům, pokud nebude Spojené království v právních předpisech EU zařazeno na seznam schválených třetích zemí.

ØNa základě veterinárních předpisů EU může Komise v odůvodněných případech, a jsou-li splněny všechny příslušné podmínky, rychle zařadit Spojené království na seznam 23 , a umožnit tak vstup živých zvířat a živočišných produktů ze Spojeného království do Evropské unie 24 .

Nicméně i v případě, že bude Spojené království zařazeno na seznam, budou se na něj vztahovat přísné dovozní podmínky týkající se zdraví uplatňované pro třetí země a dovoz ze Spojeného království bude podléhat sanitárním a fytosanitárním kontrolám orgánů členských států na stanovištích hraniční kontroly, za něž odpovídají jednotlivé členské státy. Komise zohlední při schvalování nových nebo rozšířených stanovišť hraniční kontroly v členských státech EU-27 možnosti flexibility stanovené v příslušných právních předpisech EU.

Osobní údaje 25

V případě scénáře bez dohody začne předávání osobních údajů do Spojeného království od data vystoupení podléhat pravidlům pro mezinárodní předávání údajů podle obecného nařízení o ochraně osobních údajů (EU) 2016/679, směrnice (EU) 2016/680 (v oblasti vymáhání práva) a nařízení (ES) č. 45/2001 26 (v případě orgánů a institucí Evropské unie).

Obecné nařízení o ochraně osobních údajů, směrnice 2016/680 i nařízení č. 45/2001 obsahují široký soubor nástrojů pro předávání údajů do třetích zemí. Patří mezi ně zejména tzv. vhodné záruky (např. schválené standardní smluvní doložky Komise, závazná podniková pravidla, správní ujednání), jež může používat jak soukromý sektor, tak i orgány veřejné moci.

Tři legislativní akty uvedené výše kromě toho obsahují řadu výjimek týkajících se zvláštních situací, kdy je předávání údajů možné i bez vhodných záruk (např. v případě, že subjekt údajů udělí výslovný souhlas, za účelem splnění smlouvy či výkonu právních nároků nebo z důležitých důvodů veřejného zájmu). Tytéž nástroje se používají v případě většiny zemí světa, pro něž neexistuje rozhodnutí o odpovídající ochraně.

Vzhledem k dostupným možnostem podle uvedených legislativních aktů není přijetí rozhodnutí o odpovídající ochraně součástí alternativního plánování Komise.

Politika EU v oblasti klimatu

V případě scénáře bez dohody přestanou pro Spojené království a v něm od data vystoupení platit všechny příslušné právní předpisy EU v oblasti změny klimatu (týkající se systému EU pro obchodování s emisemi, fluorovaných skleníkových plynů atd.). Pokud jde o systém EU pro obchodování s emisemi, bude Komise v souvislosti s vystoupením pečlivě sledovat jeho řádné fungování. Přijme nezbytná opatření pro zachování celistvosti tohoto mechanismu, včetně možného dočasného pozastavení dražeb a přidělování bezplatných povolenek / výměn ve vztahu ke Spojenému království.

Aby bylo zajištěno fungování systému kvót pro fluorované skleníkové plyny v případě, že nebude do března 2019 ratifikována dohoda o vystoupení, neměla by být při přidělování ročních kvót na rok 2019 již zohledněna množství plynů legálně uváděných společnostmi ze Spojeného království na jejich domácí trh, jelikož trh EU bude od data vystoupení menší.

ØKomise upraví referenční hodnoty společností ze Spojeného království tak, aby se při přidělování jejich ročních kvót pro fluorované skleníkové plyny na rok 2019 vycházelo z jejich deklarovaných aktivit v EU-27 a vyloučily se kvóty na základě jejich deklarovaných domácích aktivit ve Spojeném království 27 .

6.Další kroky pro případ nedosažení dohody

Jednání o dohodě o vystoupení mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím dále probíhají a Komise je i nadále plně odhodlána v tomto procesu pokračovat.

Jelikož se však blíží datum vystoupení Spojeného království, je nyní nutné pokročit s přípravami na všechny možné výsledky. Alternativní opatření popsaná výše vyžadují velmi důkladnou koordinaci na všech úrovních: na úrovni Evropské unie, na úrovni jednotlivých členských států i na místní úrovni a na úrovni opatření přijímaných zúčastněnými stranami. Komise v tomto sdělení stanovila hlavní opatření, jež je třeba přijmout v klíčových oblastech 28 . 

Komise zdůrazňuje, že pro přijetí některých opatření jsou nutné postupy, které nelze zkrátit, zejména pokud jde o legislativní akty, pro něž protokoly č. 1 a 2 Smluv stanoví lhůtu osmi týdnů za účelem konzultace vnitrostátních parlamentů. Obdobně jsou akty v přenesené pravomoci předmětem povinného přezkumu ze strany Evropského parlamentu a Rady, který nelze ve všech případech urychlit.

Včasné přijetí nezbytných legislativních opatření vyžaduje plnou spolupráci všech zúčastněných orgánů EU, aby se předešlo prodlevám v důsledku otázek nesouvisejících s brexitem.

Minimální lhůty pro právní akty druhého stupně, jež je Komise oprávněna přijímat, jsou uvedeny v příloze 5.

Vzhledem k výše uvedenému Komise hodlá:

·Předložit návrhy všech nezbytných legislativních opatření a přijmout všechny akty v přenesené pravomoci před 31. prosincem 2018.

·V případě legislativních aktů by to mělo Evropskému parlamentu a Radě poskytnout dostatek času pro dokončení řádného legislativního postupu před plenárním zasedáním odstupujícího Parlamentu v březnu 2019 a v případě aktů v přenesené pravomoci umožnit využití jejich kontrolních funkcí.

·Předložit návrhy všech nezbytných prováděcích aktů k hlasování v příslušných výborech nejpozději do 15. února 2019.

Po celou tuto dobu bude Komise zajišťovat řádnou koordinaci mezi členskými státy. Za tímto účelem uspořádá pracovní skupina Rady (článek 50) v listopadu a prosinci 2018 sérii odvětvových seminářů za účasti koordinátorů připravenosti na brexit z členských států EU-27 a příslušných vnitrostátních správních orgánů (viz příloha 6). Tyto semináře budou příležitostí ke společnému posouzení toho, jak vypadá aktuální stav z hlediska připravenosti a zda jsou v některých oblastech s ohledem na zúčastněné strany, vnitrostátní správní orgány či Evropskou unii jako celek případně zapotřebí další opatření. Vždy, kdy to bude nutné, se bude Komise účastnit zasedání Evropského parlamentu a Rady k otázkám připravenosti.

Členské státy EU-27 musí postupovat jednotně a koordinovaně

Komise vyzývá členské státy, aby v tomto bezprecedentním procesu vystoupení zůstaly jednotné, nadále prokazovaly odhodlání a solidaritu příznačné pro pozici Evropské unie v rámci jednání a věřily, že bude realizován společný alternativní plán v souladu s navrhovaným harmonogramem a na základě zde předloženého návrhu plánu. Komise připomíná, že dvoustranná řešení by buď nebyla slučitelná s rozdělením pravomocí v rámci Evropské unie, nebo i když by s rozdělením pravomocí slučitelná byla, ohrozila by nakonec integritu Evropské unie, což by mělo negativní důsledky pro občany, podniky i orgány veřejné moci.

Návrh dohody o vystoupení představuje nejlepší alternativu vystoupení. Nebude-li dohoda o vystoupení uzavřena, Evropská unie bude postupovat tak, aby chránila své zájmy, a měla by ve všech oblastech zaujmout jednotný a koordinovaný přístup.

(1)

    https://www.consilium.europa.eu/media/35966/29-euco-art50-conclusions-en.pdf .

(2)

     Dne 29. března 2017 oznámilo Spojené království svůj záměr vystoupit z Unie podle článku 50 Smlouvy o Evropské unii. To znamená, že pokud nebude v ratifikované dohodě o vystoupení stanoveno jiné datum nebo pokud Evropská rada v souladu s čl. 50 odst. 3 Smlouvy o Evropské unii jednomyslně po dohodě se Spojeným královstvím nerozhodne, že Smlouvy přestanou platit k pozdějšímu datu, veškeré primární a sekundární právo Unie přestane pro Spojené království platit od 30. března 2019, 00:00 hodin (SEČ). K tomuto okamžiku Komise neobdržela žádné informace, že by Spojené království mohlo požádat o prodloužení svého členství v EU.

(3)

     COM(2018) 556 final/2.

(4)

      https://www.consilium.europa.eu/media/35966/29-euco-art50-conclusions-en.pdf  

(5)

      https://ec.europa.eu/commission/publications/draft-agreement-withdrawal-united-kingdom-great-britain-and-northern-ireland-european-union-and-european-atomic-energy-community-0_en . https://ec.europa.eu/commission/sites/beta-political/files/draft_agreement_coloured.pdf

(6)

      https://ec.europa.eu/commission/sites/beta-political/files/joint_statement.pdf

(7)

     Viz oddíl o občanech níže.

(8)

Viz oddíl 4.

(9)

Úplný seznam je k dispozici v příloze 3.

(10)

     Tímto seznamem nejsou dotčena další opatření, jež by se mohla jevit jako nezbytná v pozdější fázi.

(11)

     V případě státních příslušníků Spojeného království pobývajících ke dni vystoupení v členských státech EU-27 budou muset členské státy zpracovat a dodat náležité dokumenty pro státní příslušníky třetí země. Aby mohli dále pobývat a pracovat v členském státě EU-27, budou muset mít tito občané Spojeného království povolení k pobytu vydané vnitrostátními migračními orgány.

(12)

     https://www.gov.uk/government/news/pm-brexit-negotiations-statement-21-september-2018.

(13)

     COM(2018) 745.

(14)

     Oznámení Komise určená zúčastněným stranám, jež byla zveřejněna v této oblasti, jsou k dispozici na adrese: https://ec.europa.eu/info/brexit/brexit-preparedness/preparedness-notices_cs#fisma  

(15)

     Viz rovněž sdělení EIOPA ze dne 5. listopadu 2018: https://eiopa.europa.eu/Pages/News/EIOPA-calls-for-immediate-action-to-ensure-service-continuity-in-cross-border-insurance-.aspx

(16)

     Aby usnadnil převod dlouhodobých smluv do Evropské unie, předložil dne 8. listopadu 2018 Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA) Komisi ke schválení návrh technických norem, jež zajistí, že po převodu podléhají dané smlouvy i nadále stejné regulatorní úpravě.

(17)

     Tato opatření musí být schválena členskými státy v rámci hlasování v příslušném výboru.

(18)

     Oznámení Komise určená zúčastněným stranám, jež byla zveřejněna v této oblasti, jsou k dispozici na adrese: https://ec.europa.eu/info/brexit/brexit-preparedness/preparedness-notices_cs#move  

(19)

     Toto opatření musí být schváleno členskými státy v rámci hlasování v příslušném výboru.

(20)

     Oznámení Komise určená zúčastněným stranám, jež byla zveřejněna v této oblasti, jsou k dispozici na adrese: https://ec.europa.eu/info/brexit/brexit-preparedness/preparedness-notices_cs#move  

(21)

     Oznámení Komise určená zúčastněným stranám, jež byla zveřejněna v této oblasti, jsou k dispozici na adrese: https://ec.europa.eu/info/brexit/brexit-preparedness/preparedness-notices_cs#tradetaxud  

(22)

     Oznámení Komise určená zúčastněným stranám, jež byla zveřejněna v této oblasti, jsou k dispozici na adrese: https://ec.europa.eu/info/brexit/brexit-preparedness/preparedness-notices_cs#sante  

(23)

     Zařazení na seznam musí být schváleno členskými státy v rámci hlasování v příslušném výboru.

(24)

     Komise konstatuje, že vláda Spojeného království vydala dne 24. září 2018 pokyny k „dovozu zvířat a živočišných produktů v případě, že nebude dosaženo dohody o brexitu“, v nichž uvádí, že „ke dni, kdy Spojené království opustí EU, nedojde k žádným změnám stávajících dovozních kontrol či požadavků na oznamování dovozu živých zvířat a živočišných produktů v případě dovozu přímo z EU“.

(25)

     Oznámení Komise určené zúčastněným stranám, jež bylo zveřejněno v této oblasti, je k dispozici na adrese: https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/file_import/data_protection_cs.pdf .

(26)

     Nebo nástroj, který jej nahradí, jakmile vstoupí v platnost.

(27)

     Toto opatření musí být schváleno členskými státy v rámci hlasování v příslušném výboru.

(28)

     Přehled je uveden v příloze 4.


Ve Štrasburku dne 13.11.2018

COM(2018) 880 final

PŘÍLOHY

EMPTY

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, EVROPSKÉ RADĚ, RADĚ, EVROPSKÉ CENTRÁLNÍ BANCE, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU, VÝBORU REGIONŮ A EVROPSKÉ INVESTIČNÍ BANCE

Příprava na vystoupení Spojeného království z Evropské unie dne 30. března 2019: pohotovostní akční plán


PŘÍLOHA 1

LEGISLATIVNÍ NÁVRHY

PRO ÚČELY PŘIPRAVENOSTI NA BREXIT

(Stav ke dni 13. listopadu 2018)

Oblast politiky

Navrhované změny právních předpisů

Současný stav

AGRI-TRADE (ZEMĚDĚLSTVÍ – OBCHOD)

Celní kvóty

Návrh COM (2018) 312 final byl přijat dne 22. 5. 2018.

Nařízení by umožnilo rozdělit celní kvóty mezi EU-27 a Spojené království, pokud nebude dosaženo dohody s členy Světové obchodní organizace (WTO) o daných celních kvótách. K návrhu je připojen návrh rozhodnutí Rady, kterým se Komise zmocňuje ke sjednání nových celních kvót v rámci WTO na základě článku XXVIII Všeobecné dohody o clech a obchodu (GATT).

Evropský parlament ani Rada dosud neschválily žádný mandát.

FISMA (FINANČNÍ STABILITA, FINANČNÍ SLUŽBY A UNIE KAPITÁLOVÝCH TRHŮ)

Bankovnictví — přemístění agentury

Návrh COM (2017) 734 final byl přijat dne 29. 11. 2017.

Návrh potvrzuje přesun sídla Evropského orgánu pro bankovnictví z Londýna do Paříže.

Přijat dne 9. listopadu 2018.

GROW (RŮST)

Vnitřní trh — schválení typu

Návrh COM (2018) 397 final byl přijat dne 4. 6. 2018. Návrh umožní výrobcům, kteří jsou držiteli schválení typu vydaného schvalovacím orgánem Spojeného království, aby požádaly o schválení téhož typu u schvalovacích orgánů EU-27.

Mandát k zahájení třístranných jednání Rada schválila v říjnu 2018.

Očekává se, že mandát k zahájení třístranných jednání Parlament schválí na svém plenárním zasedání ve dnech 12. až 15. listopadu 2018.



MOVE (DOPRAVA)

Transevropské sítě

Návrh COM (2018) 568 final byl přijat dne 1. 8. 2018. Návrh navrhuje novou námořní trasu, která propojí Irsko s kontinentální částí Severomořsko-středomořského koridoru.

Parlament ani Rada dosud žádný mandát neschválily. 

Námořní doprava

– inspekce lodí

Návrh COM (2018) 567 final byl přijat dne 1. 8. 2018.

Návrh se týká přenesení podpůrné úlohy Spojeného království na jeden ze členských států EU-27, aby se usnadnila pravidelná hodnocení uznaných subjektů prováděná podle článku 8 nařízení (ES) č. 391/2009.

Parlament ani Rada dosud žádný mandát neschválily. 

SANTE (ZDRAVÍ A BEZPEČNOST POTRAVIN)

Léčivé přípravky

– přemístění agentury

Návrh COM (2017) 735 final byl přijat dne 29. 11. 2017. Návrh potvrzuje přesun sídla Evropské agentury pro léčivé přípravky z Londýna do Amsterdamu.

Přijat dne 9. listopadu 2018.

ENER (ENERGETIKA)

Energetická účinnost – cíle

Návrh COM (2018) 744 final byl přijat dne 13. 11. 2018. Návrh mění směrnici 2012/27/EU o energetické účinnosti (COM(2016) 761) a návrh nařízení   o správě energetické unie ( COM(2016) 759 final/2). 

HOME (migrace a vnitřní věci)

Víza

Návrh COM (2018) 745 final byl přijat dne 13. 11. 2018. Návrh mění nařízení (ES) č. 539/2001, kterým se stanoví seznam třetích zemí, jejichž státní příslušníci musí mít při překračování vnějších hranic vízum, jakož i seznam třetích zemí, jejichž státní příslušníci jsou od této povinnosti osvobozeni.



PŘÍLOHA 2

SEZNAM PLÁNOVANÝCH OPATŘENÍ V OBLASTI PŘIPRAVENOSTI

(jiné než legislativní návrhy uvedené v příloze 1)

Oblast politiky

Typ aktu

Opatření Komise

AGRI (zemědělství a rozvoj venkova)

Celní kvóty

Prováděcí akt

Prováděcí nařízení Komise k rozdělení celních kvót uvedených v listině WTO pro Unii.

Celní kvóty

Prováděcí akt

Prováděcí nařízení Komise, kterým se mění množství pro každou celní kvótu přidělované podle pořadí.

Celní kvóty

Prováděcí akt

Prováděcí akt Komise, kterým se mění množství pro každou celní kvótu, která se řídí příslušnými licencemi, a který stanoví přechodná pravidla.

Program speciálně zaměřený na odlehlost a ostrovní charakter (POSEI)

Prováděcí akt

Prováděcí nařízení Komise, kterým se mění přílohy II–VI prováděcího nařízení (EU) č. 180/2014, aby byly zohledněny obchodní toky mezi nejvzdálenějšími regiony EU a Spojeným královstvím.

CLIMA (oblast klimatu)

Fluorované skleníkové plyny

Prováděcí akt

Prováděcí rozhodnutí Komise, kterým se mění prováděcí nařízení (EU) č. 1191/2014 za účelem rozdělení (EU-27/UK) vykazování prodeje fluorovaných skleníkových plynů.

Systém obchodování s emisemi

Akt v přenesené pravomoci

Nařízení Komise v přenesené pravomoci, kterým se mění nařízení (EU) č. 389/2013, pokud jde o označování povolenek Spojeného království.

Systém obchodování s emisemi – letectví

Samostatný akt Komise

Nařízení Komise, kterým se mění nařízení (ES) č. 748/2009 za účelem nového rozdělení úloh členského státu správy v případech, kdy tuto úlohu v současnosti zastává Spojené království.

STATISTIKA

Statistika platební bilance

Akt v přenesené pravomoci

Nařízení Komise v přenesené pravomoci, kterým se mění nařízení 184/2005 za účelem aktualizace skladby souhrnných ukazatelů pro EU.

Statistika cestovního ruchu

Akt v přenesené pravomoci

Nařízení Komise v přenesené pravomoci, kterým se mění nařízení 692/2011, pokud jde o podávání zpráv a prezentaci statistiky cestovního ruchu.

GROW (RŮST)

Společná obchodní politika

Rozhodnutí Rady

Návrh rozhodnutí Rady předložený Komisí, kterým se stanoví postoj, který má být zaujat jménem Evropské unie v rámci Výboru pro vládní zakázky k přistoupení Spojeného království k Dohodě o vládních zakázkách.

Galileo

Prováděcí akt

Prováděcí rozhodnutí Komise, kterým se mění rozhodnutí 2016/413 o přemístění pozemních stanic umístěných v současné době na Falklandských ostrovech a Ascensionu.

VÝZKUM

Konsorcium evropské výzkumné infrastruktury

Prováděcí
akt

Prováděcí rozhodnutí Komise, kterými se mění rozhodnutí o zřízení konsorcií evropské výzkumné infrastruktury (ERIC) v souvislosti se sídly, která se v současné době nacházejí ve Spojeném království.

SANTE (ZDRAVÍ A BEZPEČNOST POTRAVIN)

Humánní léčivé přípravky

Prováděcí akty

Prováděcí rozhodnutí Komise, kterým se mění registrace léčivých přípravků za účelem aktualizace registrace, pokud funkce v současnosti vykonávané ve Spojeném království musí být vykonávány v EU.

Veterinární léčivé přípravky

Prováděcí akty

Prováděcí rozhodnutí Komise, kterým se mění registrace veterinárních léčivých přípravků za účelem aktualizace registrace, pokud funkce v současnosti vykonávané ve Spojeném království musí být vykonávány v EU.

Geneticky modifikované organismy

Prováděcí akty

Prováděcí rozhodnutí Komise, kterými se mění registrace pro uvádění na trh geneticky modifikovaných potravin a krmiv, pokud je držitel povolení v současné době usazen ve Spojeném království.

Biocidní přípravky

Akt v přenesené pravomoci

Nařízení Komise v přenesené pravomoci, kterým se mění nařízení č. 1062/2014 za účelem obnovení úlohy hodnotícího příslušného orgánu, pokud tuto úlohu v současnosti vykonává Spojené království.

Přípravky na ochranu rostlin

Prováděcí akt

Prováděcí nařízení Komise, kterým se mění prováděcí nařízení Komise (EU) č. 686/2012 za účelem obnovení úlohy zpravodajského členského státu, pokud tuto úlohu v současnosti vykonává Spojené království.

Doplňkové látky

Prováděcí akty

Prováděcí nařízení Komise, kterými se mění registrace doplňkových látek, pokud je držitel povolení v současné době usazen ve Spojeném království.



PŘÍLOHA 3

SEZNAM OZNÁMENÍ KOMISE ZÚČASTNĚNÝM STRANÁM

Oznámení týkající se připravenosti na brexit zveřejněná útvary Komise podle oblastí 1

(k 13. listopadu 2018)

Oblast

ZBOŽÍ

1

Průmyslové výrobky

2

Léčivé přípravky (humánní/veterinární)

3

Otázky a odpovědi týkající se léčivých přípravků

4

Přípravky na ochranu rostlin

5

Otázky a odpovědi týkající se přípravků na ochranu rostlin a reziduí pesticidů

6

Biocidní přípravky

7

Otázky a odpovědi týkající se biocidních přípravků

8

Motorová vozidla

9

Zemědělská a lesnická vozidla, dvoukolová nebo tříkolová vozidla a čtyřkolky, nesilniční mobilní stroje

10

Průmyslové chemické látky (REACH) (zveřejnila ECHA)

11

Detergenty

12

Hnojiva

13

Pyrotechnické předměty

14

Výbušniny pro civilní použití

15

Ekoznačka

16

Odpad

POTRAVINY, KRMIVA, ROSTLINY, VETERINÁRNÍ ZÁLEŽITOSTI

17

Potraviny a ekologická produkce

18

Krmiva

19

Geneticky modifikované organismy

20

Přírodní minerální vody

21

Rozmnožovací materiál rostlin

22

Šlechtění zvířat / zootechnika

23

Zdraví zvířat

24

Zdraví rostlin

CLA A NEPŘÍMÉ DANĚ, DOVOZNÍ/VÝVOZNÍ LICENCE

25

DPH, spotřební daně, cla

26

Pravidla původu

27

DPH

28

Dovozní/vývozní licence

29

Exempláře ohrožených druhů (Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, CITES)

30

Dovoz dřeva

31

Vymáhání práv duševního vlastnictví celními orgány

FINANČNÍ SLUŽBY

32

Povinný audit

33

Ratingové agentury

34

Správa majetku

35

Poobchodní služby

36

Investiční služby

37

Bankovní a platební služby

38

Pojištění a zajištění

39

Instituce zaměstnaneckého penzijního pojištění

CIVILNÍ SOUDNICTVÍ, PRÁVO OBCHODNÍCH SPOLEČNOSTÍ, OCHRANA SPOTŘEBITELE, OCHRANA ÚDAJŮ

40

Ochrana osobních údajů

41

Právo obchodních společností

42

Mezinárodní právo soukromé

43

Ochrana spotřebitelů a práva cestujících

DUŠEVNÍ VLASTNICTVÍ

44

Ochranné známky a vzory Společenství

45

Odrůdy rostlin

46

Autorské právo

47

Dodatkové ochranné osvědčení

ODBORNÉ KVALIFIKACE

48

Odborné kvalifikace

49

Kvalifikace pracovníků jatek

50

Kvalifikace přepravců zvířat

51

Kvalifikace námořníků

DOPRAVA

52

Letecká doprava (přístup)

53

Bezpečnost letectví

54

Ochrana letectví a námořní dopravy

55

Silniční doprava

56

Námořní doprava (přístup a bezpečnost)

57

Železniční doprava

58

Vnitrozemská vodní doprava

DIGITÁLNÍ OBLAST

59

Doménová jména nejvyšší úrovně .eu

60

Elektronický obchod (služby informační společnosti)

61

Telekomunikace

62

Audiovizuální mediální služby

63

eIDAS / elektronické služby vytvářející důvěru

64

Bezpečnost sítí

65

Zeměpisné blokování

ENERGETIKA

66

Záležitosti týkající se Euratomu

67

Trh s elektřinou a plynem

68

Záruky původu

OSTATNÍ

69

Látky lidského původu

70

Klinická hodnocení

71

Zadávání veřejných zakázek

72

Systém EU pro environmentální řízení podniků a audit (EMAS)

73

Recyklace lodí

74

Evropská občanská iniciativa

75

Acquis v oblasti rybolovu

76

Evropská rada zaměstnanců

77

Průmyslová bezpečnost (utajované informace EU)

78

Cestování mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím

PŘÍLOHA 4

OPATŘENÍ KOMISE PRO NEPŘEDVÍDATELNÉ UDÁLOSTI

OPATŘENÍ

ØKomise se domnívá, že by doba legálního pobytu občanů Spojeného království v jednom ze členských států EU-27 před datem vystoupení měla být považována za dobu legálního pobytu v členském státě Evropské unie v souladu se směrnicí 2003/109/ES o právním postavení státních příslušníků třetích zemí, kteří jsou dlouhodobě pobývajícími rezidenty.

ØKomise pomáhá členským státům při koordinaci jejich činnosti v oblastech, ve kterých jsou odpovědné, aby se zajistil jednotný přístup k ochraně práv občanů. Vzhledem k rozsahu administrativních problémů, kterým budou vnitrostátní a místní orgány čelit, a s cílem vyhnout se administrativním prodlevám se doporučuje, aby členské státy souhlasily s tím, že žádosti o povolení k pobytu budou předloženy ještě před datem vystoupení Spojeného království z EU.

ØPokud jde o deriváty s clearingem, zdá se, že pokud nedojde k dohodě, znamenalo by to riziko pro finanční stabilitu, které by vzniklo při chaotickém uzavření pozic členů clearingového systému EU v ústředních protistranách ve Spojeném království. Mohou rovněž vzniknout potenciální rizika v souvislosti s určitými službami poskytovanými provozovatelům z Unie ze strany centrálních depozitářů cenných papírů ve Spojeném království, kteří nemohou být v krátkodobém horizontu nahrazeni. Vhodné nástroje, které lze rychle použít, v těchto oblastech poskytují stávající systémy rovnocennosti. Čas zbývající do 30. března 2019 by proto měl být odpovídajícím způsobem využit. Pokud by Komise musela jednat, bude tak činit pouze v rozsahu nezbytném k řešení rizik pro finanční stabilitu vyplývajících z vystoupení Spojeného království, a to za přísných podmínek a s omezenou dobou trvání. Pokud nedojde k dohodě, Komise přijme dočasná a podmíněná rozhodnutí o rovnocennosti, aby bylo zajištěno, že nedojde k narušení ústředního zúčtování a služeb depozitářů.

ØCo se týče přepravních práv, Komise navrhne opatření, která zajistí, aby letečtí dopravci ze Spojeného království směli létat přes území Evropské unie, dělat technické zastávky (např. doplňování paliva bez nastoupení/vystoupení cestujících), jakož i přistávat v Evropské unii a letět zpět do Spojeného království. Tato opatření by byla podmíněna tím, že Spojené království bude na letecké dopravce z Evropské unie uplatňovat rovnocenná opatření.

ØPokud jde o bezpečnost letectví, u některých leteckých výrobků (dále jen „typové osvědčení“) a společností („oprávnění organizací“) bude moci Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) vydávat osvědčení až poté, co se Spojené království stane třetí zemí. Komise navrhne opatření, která zajistí, že tato osvědčení budou po omezenou dobu i nadále platná. Tato opatření budou podmíněna tím, že Spojené království bude uplatňovat obdobná opatření. Komise rovněž navrhne opatření, která zajistí, aby části a zařízení, které byly na trh Unie uvedeny před datem vystoupením na základě osvědčení vydaného právnickou a fyzickou osobou, jež byla ověřena Úřadem pro civilní letectví Spojeného království, mohly být za určitých okolností nadále používány. Komise vyzvala agenturu EASA, aby při přípravě na vystoupení Spojeného království zahájila zpracování určitých žádostí od subjektů ze Spojeného království.

ØKomise přijme opatření s cílem zajistit, aby cestující (i jejich kabinová zavazadla), kteří přilétají ze Spojeného království a přestupují na letištích EU-27, byli nadále vyjmuti z druhé detekční kontroly, a to za použití tzv. systému „One Stop security“.

ØKomise vyzývá členské státy, aby podnikly všechny nezbytné kroky k tomu, aby mohly v případě nepřijetí dohody uplatňovat ode dne 30. března 2019 celní kodex Unie a příslušná pravidla týkající se nepřímého zdanění na všechny dovozy do Spojeného království, jakož i vývozy z něho. Celní orgány mohou vydat povolení pro použití opatření k usnadnění obchodu stanovených v celním kodexu Unie, pokud o to hospodářské subjekty požádají a pokud budou splněny příslušné požadavky. Zajistit rovné podmínky a bezproblémové fungování obchodu bude obzvláště obtížné v oblastech s nejhustší přepravou zboží se Spojeným královstvím. Komise spolupracuje s členskými státy na hledání řešení, které by bylo v plném souladu se stávajícím právním rámcem.

ØNa základě veterinárních právních předpisů EU Komise urychleně zařadí – v odůvodněných případech a pokud budou splněny všechny platné podmínky – Spojené království do registru, aby byl umožněn vstup živých zvířat a živočišných produktů ze Spojeného království do Evropské unie.

ØKomise upraví referenční hodnoty společností ze Spojeného království, které jsou základem pro přidělení jejich ročních kvót na rok 2019 na fluorované skleníkové plyny, na základě jejich deklarovaných činností v rámci EU-27 a vyloučí tím kvóty, jejichž základem jsou jejich deklarované činnosti ve Spojeném království.



PŘÍLOHA 5

MINIMÁLNÍ LHŮTY PRO PŘIJETÍ PRÁVNÍCH AKTŮ NA DRUHÉ ÚROVNI

Prováděcí akty

Běžný postup: přibližně jeden měsíc

Krok 1: Předložení návrhu aktu příslušnému výboru a hlasování – návrh podaný nejpozději 14 dní před hlasováním (pouze v případech krajní naléhavosti je možných méně než 5 dní)

Krok 2: Přijetí Komisí

Krok 3: Do 30. března 2019 zveřejnění v Úředním věstníku a vstup v platnost

Zrychlený postup (pokud tak stanoví základní právní akt): absolutní minimum 2 dny

Krok 1: Přijetí Komisí (bez nutnosti předchozí konzultace a hlasování příslušného výboru)

Krok 2: Do 30. března 2019 zveřejnění v Úředním věstníku a vstup v platnost

Krok 3: Musí být zrušeno v důsledku negativního výsledku hlasování ex post ve výboru

Akty v přenesené pravomoci

Běžný postup: přibližně tři měsíce

Krok 1: Konzultace s odborníky z členských států ohledně návrhu aktu (2 až 3 týdny, v řádně odůvodněných případech lze zkrátit)

Krok 2: Přijetí Komisí

Krok 3: Kontrola ze strany Evropského parlamentu a Rady – obvykle 2 měsíce (pokud bude včas prohlášeno, že nebude vznesena námitka, je v praxi možná i mnohem kratší lhůta, lze ji ovšem i prodloužit)

Krok 4: Do 30. března 2019 zveřejnění v Úředním věstníku a vstup v platnost

Zrychlený postup (pokud tak stanoví základní právní akt): absolutní minimum 3 dny

Krok 1: Konzultace s odborníky z členských států ohledně návrhu aktu

Krok 2: Přijetí Komisí

Krok 3: Do 30. března 2019 zveřejnění v Úředním věstníku a vstup v platnost

Krok 4: Parlament i Rada mohou dodatečně vznést námitky



Regulativní postup s kontrolou

Běžný postup: přibližně čtyři měsíce

Krok 1: Předložení návrhu aktu výboru a hlasování – návrh podaný nejpozději 14 dní před hlasováním (pouze v případech krajní naléhavosti je možných méně než 5 dní)

Krok 2: Kontrola ze strany Evropského parlamentu a Rady – 3 měsíce (pokud bude včas prohlášeno, že nebude vznesena námitka, je možná i mnohem kratší lhůta)

Krok 3: Přijetí Komisí

Krok 4: Do 30. března 2019 zveřejnění v Úředním věstníku a vstup v platnost

Zrychlený postup (pokud tak stanoví základní právní akt): absolutní minimum 3 dny

Krok 1: Předložení návrhu aktu výboru a hlasování

Krok 2: Přijetí Komisí

Krok 3: Do 30. března 2019 zveřejnění v Úředním věstníku a vstup v platnost

Krok 4: Parlament i Rada mohou dodatečně vznést námitky



PŘÍLOHA 6

SEZNAM SEMINÁŘŮ TÝKAJÍCÍCH SE PŘIPRAVENOSTI PODLE JEDNOTLIVÝCH ODVĚTVÍ V ČLENSKÝCH STÁTECH EU-27

Datum

Oblast

15. listopad

·Finanční služby

22. listopad

·Letecká doprava

·

·Ostatní druhy dopravy (silniční, železniční, námořní, vnitrozemské vodní cesty)

27. listopad

·Občané, koordinace sociálního zabezpečení a hraniční kontroly

·Odborné kvalifikace, duševní vlastnictví, civilní soudnictví, právo obchodních společností, ochrana spotřebitele, ochrana osobních údajů

29. listopad až 6. prosinec

(přesné datum bude potvrzeno)

·Schůze koordinátorů připravenosti na brexit

6. prosinec

·Sanitární a fytosanitární požadavky

·Celní a dovozní/vývozní licence

·Nepřímé zdanění / přímé zdanění

12. prosinec

·Rybolov, klima, životní prostředí

·Průmyslové výrobky (včetně farmaceutických výrobků), klinická hodnocení, látky lidského původu

20. prosinec

·Policejní a soudní spolupráce v trestních věcech, mezinárodní dohody

·Rozpočet Unie, další aspekty (digitální komunikace a telekomunikace, veřejné zakázky, konzulární ochrana, energetika atd.)

(1)

     Oznámení jsou zveřejněna na této internetové stránce: https://ec.europa.eu/info/brexit/brexit-preparedness/preparedness-notices_cs