V Bruselu dne 4.10.2017

COM(2017) 567 final

2017/0248(CNS)

Návrh

NAŘÍZENÍ RADY,

kterým se mění nařízení (EU) č. 904/2010, pokud jde o certifikované osoby povinné k dani


DŮVODOVÁ ZPRÁVA

1.SOUVISLOSTI NÁVRHU

Odůvodnění a cíle návrhu

Tento návrh je součástí balíčku právních předpisů zavádějících konečný systém DPH pro přeshraniční obchod uvnitř Unie, jenž by fungoval na principu zdanění v členském státě určení zboží, s cílem vytvořit spolehlivý jednotný evropský prostor DPH. Legislativní návrh na zavedení takového jednoduššího konečného systému DPH pro obchod uvnitř Unie, který by byl odolný vůči podvodům, je součástí ročního pracovního programu Komise na rok 2017 1 . Tyto návrhy na zavedení konečného systému DPH pro přeshraniční obchod rovněž zahrnují zlepšení stávajícího systému, jak požadovaly členské státy 2 .

Jak pro účely konečného systému DPH, tak co se týče zmíněných zlepšení stávajícího systému, by osoby povinné k dani měly mít možnost za určitých podmínek získat status certifikované osoby povinné k dani. Koncept certifikované osoby povinné k dani by měl umožnit potvrzení, že určitý podnik lze obecně považovat za spolehlivého daňového poplatníka. Určitá pravidla pro zjednodušení vztahující se na režim zboží v konsignačním skladu, řetězová plnění a doklad o přepravě zboží přepraveného nebo odeslaného do jiného členského státu, jež mohou být ve zvýšené míře vystaveny riziku podvodů, by se měla použít pouze v případě, kdy se daného plnění účastní certifikované osoby povinné k dani. Koncept certifikované osoby povinné k dani by kromě toho měl umožnit postupné zavedení konečného systému DPH, protože během první fáze konečného systému by se přenesení daňové povinnosti uplatňovalo u případů dodání zboží uvnitř Unie, kdy je pořizovatelem certifikovaná osoba povinná k dani. Důvodem je, že jelikož je certifikovaná osoba povinná k dani z podstaty spolehlivým daňovým poplatníkem, nemělo by v důsledku toho, že se na dodání zboží uvnitř Unie nevyměří DPH, dojít k podvodu.

V této souvislosti je pro podniky a daňové správy zásadně důležité, aby status podniku jako certifikované osoby povinné k dani bylo možné ověřit okamžitě a online. Za tím účelem je nutné, aby členské státy ukládaly údaje o podnicích a jejich statusu certifikovaných osob povinných k dani do elektronického systému a aby příslušné orgány každého členského státu zajistily potvrzování statusu podniků jako certifikovaných osob povinných k dani. Tyto povinnosti členských států mají být stanoveny v rámci právních předpisů o správní spolupráci, tj. nařízení Rady (EU) č. 904/2010 ze dne 7. října 2010 o správní spolupráci a boji proti podvodům v oblasti daně z přidané hodnoty 3 („nařízení o správní spolupráci v oblasti DPH“).

Soulad s platnými předpisy v této oblasti politiky

Cílem návrhu je poskytnout praktický účinek statusu certifikované osoby povinné k dani, který je jedním ze základních prvků konečného režimu DPH pro obchod uvnitř Unie na základě zdanění v členském státě určení zboží, jak bylo oznámeno v akčním plánu v oblasti DPH 4 . Status certifikované osoby povinné k dani má význam rovněž s ohledem na určitá zlepšení stávajícího systému požadovaná členskými státy; konkrétně v souvislosti s pravidly týkajícími se řetězových plnění, zboží v konsignačním skladu a dokladu o přepravě zboží v případě dodání uvnitř Společenství osvobozeného od daně.

Soulad s ostatními politikami Unie

Vytvoření jednoduchého a moderního systému DPH odolného vůči podvodům je jednou z priorit ve fiskální oblasti stanovených Komisí pro rok 2017 5 .

Boj proti podvodům s DPH na principu chybějícího obchodníka je rovněž jednou z prioritních oblastí v boji Evropské unie proti trestné činnosti v rámci politického cyklu Europolu na období 2014–2017 6 . Odkázat lze rovněž na dohodu o zřízení Úřadu evropského veřejného žalobce 7 , který bude za určitých podmínek příslušný k řešení případů podvodů s DPH.

2.PRÁVNÍ ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

Právní základ

Návrh vychází z článku 113 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU). Tento článek stanoví, že Rada zvláštním legislativním postupem a po konzultaci s Evropským parlamentem a Hospodářským a sociálním výborem jednomyslně přijme ustanovení k harmonizaci právních předpisů členských států v oblasti nepřímých daní.

Subsidiarita (v případě nevýlučné pravomoci)

Podle zásady subsidiarity stanovené v čl. 5 odst. 3 Smlouvy o Evropské unii mohou být opatření na úrovni Unie přijata pouze tehdy, pokud zamýšlených cílů nemůže být uspokojivě dosaženo na úrovni členských států, a proto jich z důvodu rozsahu nebo účinků navrhovaných opatření může být lépe dosaženo Unií.

O otázkách týkajících se ukládání informací ohledně statusu podniků jako certifikovaných osob povinných k dani a poskytování přístupu k těmto informacím nemohou kvůli jejich podstatě rozhodovat jednotlivé členské státy, jelikož podniky a daňové správy ve všech členských státech by měly být schopny standardizovaným způsobem ověřit status certifikované osoby povinné k dani i u podniků se sídlem v jiných členských státech. To vyžaduje společný rámec a iniciativa v tomto ohledu vyžaduje návrh Komise na změnu nařízení o správní spolupráci v oblasti DPH.

Proporcionalita

Návrh jednoduše vymezuje rámec pro status certifikované osoby povinné k dani, přičemž operační kontrolní a prováděcí opatření jsou i nadále odpovědností členských států. Zejména udělování či rušení statusu certifikované osoby povinné k dani u jednotlivých osob povinných k dani na základě společně dohodnutých podmínek zůstává výlučnou pravomocí členských států.

Volba nástroje

Vzhledem k tomu, že stávajícím právním předpisem je nařízení, lze je změnit pouze dalším nařízením.

3.VÝSLEDKY HODNOCENÍ EX POST, KONZULTACÍ SE ZÚČASTNĚNÝMI STRANAMI A POSOUZENÍ DOPADŮ

Konzultace se zúčastněnými stranami

Komise zřídila dvě pracovní skupiny pro jednání týkající se DPH na technické úrovni, a sice skupinu pro budoucnost DPH a skupinu odborníků na DPH. Tyto skupiny jednaly o konečném systému DPH pro obchod uvnitř Unie, včetně otázky certifikované osoby povinné k dani. Kromě toho byla uspořádána veřejná konzultace, která probíhala od 20. prosince 2016 do 20. března 2017 a v jejímž rámci bylo obdrženo 121 příspěvků 8 .

Posouzení dopadů

Odkazuje se na samostatné posouzení dopadů [SWD(2017)325 a jeho shrnutí SWD(2017)326] provedené mimo jiné v souvislosti s tímto návrhem.

Posouzení dopadů pro účely tohoto návrhu projednal Výbor pro kontrolu regulace dne 14. července 2017 [Ares(2017)3573962-SEC(2017)423]. Výbor vydal k návrhu kladné stanovisko s určitými doporučeními, která byla zohledněna. Stanovisko výboru a jeho doporučení jsou zmíněny v příloze 1 pracovního dokumentu útvarů o posouzení dopadů, který je připojen k tomuto návrhu.

4.ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY

Návrh nebude mít žádné negativní důsledky pro rozpočet Unie.

5.OSTATNÍ PRVKY

Podrobné vysvětlení konkrétních ustanovení návrhu

Cílem článku 1 návrhu je poskytnout základ pro začlenění statusu certifikované osoby povinné k dani do systému VIES (systém výměny informací o DPH). Systém VIES se v současné době se mimo jiné používá ke kontrole platnosti identifikačního čísla pro DPH klienta v jiném členském státě s cílem ověřit, zda dodání zboží přepraveného nebo odeslaného danému zákazníkovi mimo členský stát dodání může být osvobozeno od DPH. Z praktického hlediska je ověření statusu zákazníka jako certifikované osoby povinné k dani za účelem nevyměření DPH v případě dodání zboží uvnitř Unie v rámci konečného systému dosti podobné jako ověření čísla pro DPH. Vzhledem k tomu, že status certifikované osoby povinné k dani má význam v situacích s přeshraničním prvkem, a jelikož již existuje zavedená infrastruktura IT, již využívají všechny daňové správy, je vhodné využívat stávající infrastrukturu a rozšířit její fungování tak, aby zahrnovala i status osob povinných k dani jako certifikovaných osob povinných k dani.

Aby bylo možné tak učinit, je nejprve nutné, aby členské státy, které jsou odpovědné za přiznávání a odebírání statusu certifikovaných osob povinných k dani podnikům, jež jsou usazeny na jejich území, tyto údaje shromažďovaly a ukládaly v elektronické podobě. Za tím účelem se článek 17 nařízení o správní spolupráci v oblasti DPH mění tak, aby bylo zajištěno, že jsou ukládány i údaje osob povinných k dani týkající se statusu certifikované osoby povinné k dani. Úprava článku 31 nařízení o správní spolupráci v oblasti DPH dále zajistí, aby ověření statusu určité osoby jako certifikované osoby povinné k dani bylo možné elektronicky.

2017/0248 (CNS)

Návrh

NAŘÍZENÍ RADY,

kterým se mění nařízení (EU) č. 904/2010, pokud jde o certifikované osoby povinné k dani

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na článek 113 této smlouvy,

s ohledem na návrh Evropské komise,

po postoupení návrhu legislativního aktu vnitrostátním parlamentům,

s ohledem na stanovisko Evropského parlamentu 9 ,

s ohledem na stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru 10 ,

v souladu se zvláštním legislativním postupem,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)Ve svém akčním plánu v oblasti DPH 11 Komise oznámila svůj záměr předložit návrh, který stanoví principy pro zavedení konečného systému DPH pro přeshraniční obchodování mezi podniky mezi členskými státy. Rada ve svých závěrech ze dne 8. listopadu 2016 12 vyzvala Komisi, aby zatím provedla určitá zlepšení pravidel Unie pro DPH u přeshraničních plnění.

(2)Koncept certifikované osoby povinné k dani je jedním ze základních prvků nového konečného systému DPH pro obchod uvnitř Unie, který bude navíc využit pro určitá zjednodušující opatření v rámci stávajícího systému DPH. Koncept certifikované osoby povinné k dani by měl umožnit prokázat, že určitou osobu povinnou k dani lze považovat za spolehlivého daňového poplatníka v rámci Unie.

(3)Určitá pravidla stanovená směrnicí 2006/112/ES 13 pro plnění považovaná za riziková z hlediska možnosti podvodu by se měla použít pouze v případě účasti certifikovaných osob povinných k dani. Je proto nezbytné, aby bylo možné ověřit status osoby povinné k dani jako certifikované osoby povinné k dani elektronickými prostředky, aby bylo zaručeno, že se zmíněná pravidla mohou použít.

(4)V první fázi zavádění konečného systému DPH podle návrhu akčního plánu v oblasti DPH by se u dodání zboží uvnitř Unie měl v případě, že je pořizovatel zboží certifikovanou osobou povinnou k dani, použít postup přenesení daňové povinnosti. Je proto nezbytné, aby osoba povinná k dani uskutečňující dodání zboží uvnitř Unie věděla, zda byl jejímu zákazníkovi přiznán status certifikované osoby povinné k dani, či nikoliv. Vzhledem k praktické podobnosti se současným osvobozením od daně u dodání zboží uvnitř Společenství a aby se zamezilo zbytečným nákladům nebo zátěži, by se měl využívat stávající systém výměny informací o DPH (VIES), do něhož by měly být údaje týkající se statusu certifikované osoby povinné k dani začleněny.

(5)S cílem poskytovat informace o statusu osob povinných k dani v členských státech jako certifikovaných osob povinných k dani by členské státy měly zaznamenávat a uchovávat v elektronickém systému aktualizované údaje o statusu osob povinných k dani jako certifikovaných osob povinných k dani. Daňové orgány členských států by poté měly umožnit daňovým orgánům jiných členských států automatický přístup k těmto údajům a měly by být schopny na žádost osob uvedených v čl. 31 odst. 1 nařízení Rady (EU) č. 904/2010 14 elektronickými prostředky potvrdit status jakékoliv osoby povinné k dani jako certifikované osoby povinné k dani, je-li tento status relevantní pro účely plnění uvedených ve zmíněném článku.

(6)Vzhledem k tomu, že ustanovení tohoto nařízení jsou důsledkem změn zavedených směrnicí Rady (EU) […] 15 , mělo by se toto nařízení použít od data použitelnosti uvedených změn.

(7)Nařízení (EU) č. 904/2010 by proto mělo být odpovídajícím způsobem změněno,

PŘIJALA TOTO NAŘÍZENÍ:

Článek 1

Nařízení (EU) č. 904/2010 se mění takto:

1) Článek 17 se nahrazuje tímto:

Článek 17

1.    Každý členský stát uchovává v elektronickém systému tyto údaje:

a)    údaje shromažďované na základě hlavy XI kapitoly 6 směrnice 2006/112/ES;

b)    údaje o totožnosti, činnosti a právní formě a adresy osob, jimž přidělil identifikační číslo pro účely DPH, které byly shromážděny na základě článku 213 směrnice 2006/112/ES, a dále datum přidělení tohoto čísla;

c)    údaje o identifikačních číslech pro účely DPH, která přidělil a která pozbyla platnosti, a data, kdy tato čísla pozbyla platnosti;

d)    údaje shromažďované na základě článků 360, 361, 364 a 365 směrnice 2006/112/ES a ode dne 1. ledna 2015 též údaje shromažďované na základě článků 369c, 369f a 369g uvedené směrnice;

e)    údaje týkající se statusu certifikované osoby povinné k dani podle článku 13a směrnice 2006/112/ES a datum, kdy byl tento status přiznán, odmítnut a odejmut.

2.    Technické podrobnosti týkající se automatizované žádosti vztahující se k údajům zmíněným v tomto článku v odst. 1 písm. b), c), d) a e) se přijímají postupem podle čl. 58 odst. 2.“

2)    V článku 31 se odstavec 1 nahrazuje tímto:

„1.    Příslušné orgány každého členského státu zajistí, aby osobám podílejícím se na dodání zboží nebo poskytnutí služby uvnitř Společenství a neusazeným osobám povinným k dani poskytujícím telekomunikační služby, služby rozhlasového a televizního vysílání nebo elektronicky poskytované služby, zejména služby uvedené v příloze II směrnice 2006/112/ES, bylo umožněno získat pro potřeby těchto plnění elektronickými prostředky potvrzení o platnosti identifikačního čísla pro účely DPH jakékoli blíže určené osoby, jakož i odpovídajícího jména a adresy. Příslušné orgány každého členského státu rovněž zajistí, aby bylo možné elektronickými prostředky ověřit, zda je určitá osoba certifikovanou osobou povinnou k dani podle článku 13a směrnice 2006/112/ES, je-li takový daňový status relevantní pro účely uvedeného článku. Tyto údaje musí odpovídat údajům podle článku 17 tohoto nařízení.“

Článek 2

Toto nařízení vstupuje v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

Použije se ode dne 1. ledna 2019.

Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.

Ve Bruselu dne

   Za Radu

   předseda / předsedkyně

(1) Pracovní program Komise na rok 2017: Pro Evropu, která chrání, posiluje a brání, COM(2016) 710 final.
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?qid=1487237841093&uri=CELEX:52016DC0710
(2) Viz závěry Rady ze dne 8. listopadu 2016 o zlepšení stávajících pravidel EU v oblasti DPH týkajících se přeshraničních plnění (č. 14257/16 FISC 190 ECOFIN 1023 ze dne 9. listopadu 2016).
http://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-14257-2016-INIT/cs/pdf
(3) Úř. věst. L 268, 12.10.2010, s. 1.
(4) Akční plán v oblasti DPH – Směrem k jednotné oblasti DPH v EU – Čas přijmout rozhodnutí“ (COM(2016) 148 final ze dne 7. dubna 2016).
(5) Roční analýza růstu 2017, viz https://ec.europa.eu/info/publications/2017-european-semester-annual-growth-survey_en
(6) EMPACT priorities (European multidisciplinary platform against criminal threats)
(7) Viz http://www.consilium.europa.eu/cs/press/press-releases/2017/06/08-eppo/
(8) Pokud jde o konzultaci se zúčastněnými stranami, viz příloha 2 pracovního dokumentu útvarů Komise – Posouzení dopadů – průvodní dokument k návrhu směrnice Rady, kterou se mění směrnice 2006/112/ES, pokud jde o harmonizaci a zjednodušení některých pravidel v systému daně z přidané hodnoty, a kterou se zavádí konečný systém zdanění obchodu mezi členskými státy, a výsledky související otevřené veřejné konzultace: https://ec.europa.eu/taxation_customs/consultations-get-involved/tax-consultations_en  
(9) Úř. věst. C, , s. .
(10) Úř. věst. C, , s. .
(11) Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě a Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru o akčním plánu v oblasti DPH – Směrem k jednotné oblasti DPH v EU – Čas přijmout rozhodnutí (COM(2016) 148 final ze dne 7. dubna 2016).
(12) Závěry Rady ze dne 8. listopadu 2016 o zlepšení stávajících pravidel EU v oblasti DPH týkajících se přeshraničních plnění (č. 14257/16 FISC 190 ECOFIN 1023 ze dne 9. listopadu 2016).
(13) Směrnice Rady 2006/112/ES ze dne 28. listopadu 2006 o společném systému daně z přidané hodnoty (Úř. věst. L 347, 11.12.2006, s. 1).
(14) Nařízení Rady (EU) č. 904/2010 ze dne 7. října 2010 o správní spolupráci a boji proti podvodům v oblasti daně z přidané hodnoty (Úř. věst. L 268, 12.10.2010, s. 1).
(15) Směrnice Rady (EU) […] ze dne […], kterou se mění směrnice 2006/112/ES, pokud jde o harmonizaci a zjednodušení určitých pravidel v systému daně z přidané hodnoty, a která zavádí konečný systém zdanění obchodu mezi členskými státy (Úř. věst. L […]).