V Bruselu dne18.10.2017

COM(2017) 610 final

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ

Akční plán pro zlepšení připravenosti na chemická, biologická, radiologická a jaderná bezpečnostní rizika


ÚVOD: VYVÍJEJÍCÍ SE HROZBA

Evropská unie v současné době čelí řadě teroristických hrozeb a útoků násilné povahy ze strany organizovaných skupin i nezávisle jednajících osob. Jak teroristické skupiny, tak radikalizovaní jednotlivci se snaží provádět v EU útoky s rozsáhlými následky, jejichž cílem je maximalizovat počet obětí i psychologický a ekonomický dopad na společnost.

Teroristické organizace doposud v Evropě nepoužily chemické, biologické, radiologické ani jaderné (CBRN) prostředky. Existují však věrohodné náznaky, že teroristické skupiny by mohly mít v úmyslu získat materiály nebo zbraně CBRN a že rozvíjejí své znalosti a schopnosti k jejich využití 1 . Dá’iš použil chemické zbraně v Sýrii a Iráku a má se za to, že je schopen 2 tyto zbraně vyrábět a používat. Menší incidenty prokázaly, že Dá’iš má zájem o inovace a rozvoj biologických a radiologických zbraní 3 . Je třeba poznamenat, že ačkoli se v celém dokumentu používá pojem CBRN, pravděpodobnost útoku jadernými zbraněmi ze strany jakéhokoli nestátního subjektu je považována za nižší než u chemických, biologických nebo radiologických útoků.

Tuto otázku je třeba vnímat v kontextu technologického vývoje, jehož výsledky by mohly být teroristy zneužity k nekalým účelům. Dá’iš využívá bezpilotní systémy (UAS), ať již k pozorování a velení nebo k provádění útoků pomocí výbušnin 4 .

Možnost chemických, biologických, radiologických nebo jaderných útoků je výrazným prvkem teroristické propagandy: v džihádistických médiích byly vyjádřeny úmysly spáchat takové útoky a na platformách různých sociálních médií jsou sdíleny možné taktiky a cíle útoků 5 . Chemické, biologické, radiologické a jaderné hrozby byly uznány Radou bezpečnosti Organizace spojených národů 6 , která vyjádřila znepokojení nad vzrůstajícím rizikem šíření těchto zbraní, včetně použití ze strany nestátních subjektů.

Je tedy naléhavé, aby Evropská unie posílila svou odolnost a zvýšila svou připravenost na řešení hrozeb CBRN v nadcházejících letech.

POTŘEBA ZVÝŠENÉ SPOLUPRÁCE V EU

Vyvíjející se ohrožení vyžaduje, abychom se zaměřili na svá zranitelná místa a na obranu proti možným teroristickým útokům, které zahrnují použití materiálů CBRN. Hrozby CBRN se prozatím považují za riziko málo pravděpodobné, avšak s vysokým dopadem. Dokonce i v malém měřítku mohou mít takové útoky podstatný dopad na společnosti a ekonomiky, proti nimž jsou využívány, což vede k jejich významnému a trvalému narušení, všudypřítomnému strachu a nejistotě. Jak ztráty na životech, tak finanční náklady spojené s útoky, jež by mohly zahrnovat například zařízení umožňující rozptyl radioaktivních látek (známé také jako „špinavé bomby“) 7 nebo šíření sněti slezinné za použití bezpilotních systémů, by mohly být nesmírně vysoké.

Posílení odolnosti vůči hrozbám CBRN, pokud jde o prevenci, připravenost a reakci, vyžaduje ze strany členských států značné investice. Z toho důvodu je zapotřebí těsnější spolupráce na úrovni EU umožňující vzájemné učení, sdílení odborných znalostí a prostředků a využívání přeshraniční součinnosti. Komplexní posouzení bezpečnostní politiky EU 8 poukazuje na potřebu zvýšené spolupráce na úrovni EU, a to na základě lepšího pochopení hrozeb CBRN a sdílení zdrojů s cílem dosáhnout lepší připravenosti na případné útoky s použitím materiálů CBRN.

Směrnice o boji proti terorismu 9 poprvé zahrnuje ustanovení týkající se všech oblastí teroristických činů s použitím materiálů CBRN. Ukládá členským státům povinnosti v souvislosti s reakcí na teroristický útok, včetně povinnosti poskytnout lékařskou pomoc všem obětem. Iniciativy navržené v tomto sdělení pomohou členským státům plnit jejich povinnosti při pomoci obětem v případě útoku spáchaného s materiály CBRN.

Cílem tohoto akčního plánu je posílit v Evropě spolupráci za účelem posílení chemické, biologické, radiologické a jaderné bezpečnosti se zaměřením na prevenci, připravenost a reakci na hrozby CBRN a teroristické útoky. Opatření stanovená v tomto sdělení pomohou členským státům chránit občany a infrastrukturu. Mnohá z navrhovaných opatření sledují přístup zohledňující veškerá rizika a přispějí rovněž ke zlepšení připravenosti na případné incidenty CBRN velkého rozsahu, které nesouvisejí s terorismem.

NÁVAZNOST NA AKČNÍ PLÁN V OBLASTI CBRN NA OBDOBÍ 2010–2015

Tento akční plán navazuje na práci zahájenou v EU prostřednictvím akčního plánu v oblasti CBRN na období 2010–2015 10 . Zabývá se nedostatky, jež byly zjištěny během jeho provádění, a zohledňuje nově se objevující hrozby. Na úrovni EU vedl akční plán na období 2010–2015 k lepšímu pochopení hrozeb, intenzivnějšímu sdílení informací (rozvoj glosáře CBRN-E a začlenění incidentů CBRN do Evropského systému údajů o bombách) a k určitým úspěchům, jako je kupříkladu rozvoj infrastruktury EU v oblasti odborné přípravy (Vzdělávací středisko EU pro jadernou bezpečnost – EUSECTRA). V biologické oblasti došlo rovněž k významnému legislativnímu pokroku díky přijetí rozhodnutí 1082/2013/EU o vážných přeshraničních zdravotních hrozbách, kterým se zavádí ustanovení k posílení připravenosti a plánování reakce v EU.

Členské státy, jež byly konzultovány ohledně provádění akčního plánu na období 2010–2015, vykázaly velké množství činností, které probíhají na vnitrostátní úrovni, včetně odborné přípravy a cvičení. Oznámily rovněž určité obtíže při zajišťování koordinace různých aktérů. Zúčastněné strany upozornily např. na potřebu dalšího prohloubení poznatků o rizicích CBRN, podpory meziodvětvové spolupráce a dalších investic do odborné přípravy a cvičení 11 . Poskytování přeshraničních či meziodvětvových vzdělávacích kurzů a cvičení, které by byly ideálně organizovány strukturovaným způsobem a na základě předem dohodnutých osnov, bylo označeno jako jedna z oblastí, kde EU může přinést přidanou hodnotu. Členské státy rovněž poukázaly na nedostatečnou výměnu informací o incidentech a hrozbách CBRN a o vybavení a technologiích vyvinutých pro účely boje proti těmto hrozbám. Zdůraznily také potřebu rozvíjet spolupráci s dalšími partnery, na něž se nevztahuje předchozí akční plán v oblasti CBRN, jako jsou vojenské subjekty a klíčové třetí země.

CÍLENĚJŠÍ A KOORDINOVANĚJŠÍ PŘÍSTUP

V návaznosti na dosažené úspěchy zaujímá nový akční plán cílený přístup, což je v souladu s programem EU v oblasti CBRN-E z roku 2012, v jehož rámci Rada požádala Komisi, aby vypracovala cílenější strategii zaměřenou na vybraný počet klíčových priorit s jasnou přidanou hodnotou EU a hmatatelnými výsledky.

Tento akční plán představuje pro členské státy příležitost, aby posílily své kapacity v oblasti připravenosti na vyvíjející se hrozby prostřednictvím dobrovolné účasti v řadě iniciativ navrhovaných v akčním plánu.

Akční plán vychází z pevného přesvědčení, že řešení rizik CBRN vyžaduje horizontální přístup zahrnující různé oblasti a aktéry, jako jsou donucovací orgány, zvládání mimořádných událostí, ochrana kritické infrastruktury a veřejných prostor, veřejné zdraví či soukromý sektor. Některá z navrhovaných opatření rovněž přispějí k větší odolnosti kritických infrastruktur v EU, zejména pokud jde o jaderné elektrárny a chemické závody.

Existuje také jasná potřeba zvýšit úsilí v oblasti vnitřní a vnější bezpečnosti, zejména prostřednictvím iniciativy EU týkající se středisek excelence v oblasti CBRN. Jednou z hlavních priorit bude zajistit bezpečnost hranic a kapacity pro odhalování případů nezákonného vstupu materiálů CBRN. Klíčovou úlohu při zajišťování bezpečnosti vnějších hranic a dodavatelského řetězce hrají celní úředníci. Je zásadní přizpůsobit systémy informací o přepravovaném zboží s cílem posílit sledování a kontroly mezinárodního dodavatelského řetězce na základě rizik, aby se zajistilo, že nedochází k nezákonnému vstupu materiálů CBRN do EU. Nezbytná jsou rovněž opatření na posílení kontrol obchodu se zbožím dvojího užití při vývozu. Důležitá je v tomto ohledu spolupráce a koordinace se strategickými a regionálními partnery EU, jakož i součinnost mezi všemi zúčastněnými stranami včetně vojenských subjektů, Evropské obranné agentury (EDA) a NATO, jakož i soukromého sektoru.

Akční plán se proto zaměřuje na tyto čtyři cíle:

1) omezení dostupnosti materiálů CBRN;

2) zajištění účinnější připravenosti a reakce na incidenty CBRN;

3) posílení vnitřních a vnějších vazeb v oblasti bezpečnosti CBRN s klíčovými regionálními a mezinárodními partnery EU a

4) zlepšení našich znalostí o rizicích CBRN.

Na základě těchto pilířů může EU poskytnout pevnější rámec pro snižování rizik útoků CBRN, posílení bezpečnostních opatření, zvýšení odolnosti a přípravu na účinnou reakci v případě útoku.

Navržená opatření budou podpořena mobilizací finančních prostředků v rámci různých stávajících nástrojů Komise, včetně programu Horizont 2020, ISF – policie a mechanismu civilní ochrany Unie (UCPM), nebo prostřednictvím celé řady nástrojů financování vnější činnosti (např. nástroj pro rozvojovou spolupráci, evropský nástroj sousedství, nástroj přispívající ke stabilitě a míru).

CÍL 1: OMEZENÍ DOSTUPNOSTI MATERIÁLŮ CBRN

Schopnost teroristů provádět útoky CBRN je závislá na dostupnosti prostředků, látek a materiálů potřebných pro chemické, biologické, radiologické a jaderné zbraně. Podobně jak již bylo učiněno v oblasti výbušnin a palných zbraní, musí EU lépe kontrolovat přístup k vysoce rizikovým materiálům CBRN a optimalizovat naše schopnosti odhalit tyto materiály v co nejranější fázi, a to na základě omezení nebo kontroly přístupu. Rovněž je třeba řešit důležitou otázku vnitřních hrozeb pro kritickou infrastrukturu a zařízení disponující materiály CBRN. Kromě toho existuje jasná potřeba, uznávaná členskými státy EU, ještě více zlepšit výměnu informací o materiálech CBRN, včetně hrozeb a bezpečnostních incidentů jako např. krádeže nebo nezákonné obchodování s těmito materiály. Toho lze dosáhnout tím, že budou v co možná nejvyšší míře využívány stávající nástroje a systémy sdílení informací.

Komise proto stanoví následující prioritní opatření, která mají být provedena v úzké spolupráci s členskými státy a dalšími zúčastněnými stranami.

Závazek

Opatření

Výstup a termín

1.1

Optimalizace výměny informací v oblasti CBRN

Členské státy budou systematičtěji začleňovat technické informace o zbraních a incidentech CBRN do Evropského systému údajů o bombách (EBDS) 12 spravovaného Europolem. Měla by být zvážena možnost vytvořit systém pro oznamování podobný tomu, který již existuje v oblasti prekurzorů výbušnin.

Lepší využívání jiných nástrojů sdílení informací, jako je např. databáze MAAE 13 věnovaná incidentům a nedovolenému obchodování 14 .

Zkoumání propojení s jinými informačními systémy, např. DUeS (elektronický systém pro zboží dvojího užití) 15 , pokud jde o informace o zboží a osobách podezřelých ze „škodlivého“ obchodu

Europol bude pravidelně předkládat poradní skupině EU pro bezpečnost CBRN zprávy o používání EBDS (počínaje rokem 2018). Komise bude spolu s členskými státy EU usilovat o větší sdílení informací prostřednictvím EBDS.

Europol provede zmapování informačních systémů, potřeb a možných nedostatků v oblasti výměny informací (do poloviny roku 2018).

1.2

Posílení celních kontrol na základě rizik s cílem zadržet nebezpečné materiály CBRN na hranicích

Zlepšení informací o zboží přepravovaném v rámci obchodu a posílení kapacit celních orgánů pro odhalování, ve spolupráci s dalšími agenturami, s cílem sledovat mezinárodní dodavatelské řetězce za účelem odhalování a kontroly nezákonného vstupu materiálů CBRN.

Zvýšení informovanosti celních a donucovacích orgánů o hrozbách CBRN, zlepšení spolupráce mezi agenturami a sdílení informací mezi celními a jinými orgány v souladu se strategií a akčním plánem EU pro řízení rizik v oblasti cel (COM(2014) 527).

Dohoda s členskými státy (do poloviny roku 2018) o zřízení společné databáze informací o přepravovaném zboží.

Odborná skupina pro detekční technologie celních orgánů prozkoumá schopnosti pro odhalování biologických a chemických materiálů v mezinárodních dodavatelských řetězcích
(zpráva do poloviny roku 2018).

Rozšíření odborné přípravy v radiologické/jaderné oblasti pro donucovací orgány, celní úředníky a jiné zaměstnance v přední linii ve vzdělávacím zařízení EUSECTRA 16 .

1.3

Posílení kontrol vývozu v EU

Zamezení přístupu vnějších subjektů (státních i nestátních) ke zboží dvojího užití nebo CBRN prostřednictvím obchodu.

Aktualizace seznamů EU vysoce rizikových materiálů CBRN v roce 2018 a posouzení rozsahu a povahy technické interakce mezi „CBRN“ a „zbožím dvojího užití“.

1.4

Řešení vnitřních hrozeb

Výměna osvědčených postupů při prověřování a ověření spolehlivosti v zařízeních, která disponují chemickými, biologickými, radiologickými a jadernými materiály, jako jsou biologické laboratoře či jaderná zařízení.

Zmapování stávajících prověřovacích postupů má být dokončeno do konce roku 2017.

CÍL 2: ZAJIŠTĚNÍ ÚČINNĚJŠÍ PŘIPRAVENOSTI A REAKCE NA INCIDENTY CBRN

Pro účinné zmírnění dopadů chemického, biologického, radiologického nebo jaderného útoku či incidentu má zásadní význam operační připravenost. Vzhledem k tomu, že hrozby CBRN jsou ze své podstaty přeshraniční a nadnárodní, spolupráce na úrovni EU může přinést přidanou hodnotu prostřednictvím podpory činností v oblasti budování kapacit v EU, jako je např. přeshraniční spolupráce na poli odborné přípravy, cvičení a reakcí, a dále prostřednictvím usnadnění vzájemné pomoci, poskytování poradenství, prosazování minimálních norem v celé Unii a v případě potřeby financování mezinárodních projektů v této oblasti.

Komise již uspořádala řadu školení a cvičení na úrovni EU zaměřených na meziodvětvovou spolupráci v případě útoků CBRN. Například cvičení ARETE v roce 2014 bylo zaměřeno na spolupráci mezi donucovacími orgány a orgány civilní ochrany v případě složité situace chemického a teroristického útoku, včetně braní rukojmí. Kromě toho Komise financovala řadu kurzů odborné přípravy pořádaných ve spolupráci s orgány členských států, jež byly zaměřeny na meziodvětvovou reakci na útok pomocí „špinavé bomby“. Tyto iniciativy doplňovala cvičení v oblasti civilní ochrany a kurzy pořádané Europolem a agenturou CEPOL.

Budoucí opatření budou vycházet z těchto zkušeností a sloučí různé iniciativy v oblasti připravenosti a reakce do uceleného programu, což povede ke zvýšení možností členských států v oblasti odborné přípravy a cvičení a k větší jednotnosti jejich přístupů.

Další opatření k usnadnění spolupráce mezi agenturami budou stanovena v návaznosti na seminář EU o spolupráci záchranných jednotek na místě katastrofy po teroristických útocích, který se konal v říjnu 2017. V případě závažného incidentu CBRN bude příslušná reakce vyžadovat zapojení různých zainteresovaných stran, včetně soukromých osob, např. pokud jde o zajištění lékařských protiopatření.

Komise proto stanoví následující prioritní opatření, která mají být provedena v úzké spolupráci s členskými státy a dalšími zúčastněnými stranami.

Závazek

Opatření

Výstup a termín

2.1

Posílení připravenosti a reakce EU v případě útoků CBRN prostřednictvím meziodvětvové odborné přípravy a cvičení

Komise ve spolupráci s členskými státy posílí odbornou přípravu a cvičení pro záchranné jednotky donucovacích orgánů, civilní ochrany či zdravotnických struktur a tam, kde je to relevantní, pro pohraniční a celní orgány a vojenské partnery. Odborná příprava a cvičení budou zajišťovány prostřednictvím stávajících finančních a operačních nástrojů, zejména mechanismu civilní ochrany Unie (UCPM), agentury CEPOL a ISF – policie.

Vypracování společného programu odborné přípravy EU v oblasti CBRN bude probíhat v úzké spolupráci s odborníky z členských států.

Zmapování stávajících vzdělávacích činností EU do ledna 2018.

Poradní skupina EU zváží další potřebná opatření do konce druhého čtvrtletí roku 2018.

Nové odborné kurzy a cvičení počínaje čtvrtým čtvrtletím roku 2018.

Provádění dalších cvičení na úrovni EU (podobně jako cvičení ARETE 2014) v roce 2019.

2.2

Posílení schopnosti reakce EU na incidenty CBRN v rámci mechanismu civilní ochrany EU

S cílem poskytnout členským státům lepší podporu v případě závažného incidentu CBRN budou členské státy a Komise nadále posilovat stávající evropskou kapacitu pro odezvu na mimořádné události (EERC) v rámci mechanismu civilní ochrany Unie, včetně zdravotnického sboru EU. Členské státy budou podporovány v tom, aby pokračovaly v posilování kapacit EERC v oblasti CBRN.

Členským státům bude poskytována pomoc při registraci a certifikaci modulů a dalších kapacit v oblasti CBRN v rámci EERC.

Přezkum původních cílů kapacity v oblasti chemických, biologických, radiologických nebo jaderných katastrof.

Zkouška meziodvětvové připravenosti a reakce na pandemie.

Posouzení nedostatků v oblasti reakce na chemické, biologické, radiologické nebo jaderné katastrofy v roce 2018.

Granty pro přizpůsobení modulů registrace/certifikace.

Meziodvětvová simulační cvičení týkající se plánování kontinuity činnosti během pandemie (2018).

Semináře na téma připravenosti a provádění mezinárodních zdravotnických předpisů a osvědčených postupů pro vstupní a výstupní zdravotní kontroly. Plánováno na období 2017–2018.

2.3

Analýza nedostatků v oblasti odhalování materiálů CBRN

Komise v těsné spolupráci s Poradní skupinou pro CBRN posoudí, do jaké míry jsou stávající detekční zařízení schopna odhalit materiály CBRN. Výsledky budou využity při sdružených činnostech v oblasti odhalování a činnostech v oblasti normalizace.

Počáteční zpráva o analýze nedostatků s doporučeními do třetího čtvrtletí roku 2018.

2.4

Zlepšení včasného varování a reakce, jakož i výměny informací o vážných přeshraničních zdravotních hrozbách 17  

Přepracování systému včasného varování a reakce (EWRS) za účelem zlepšení informovanosti o situaci a zvládání incidentů v případě vážných přeshraničních zdravotních hrozeb, jakož i propojení EWRS s jinými systémy rychlého varování a informování v EU.

Nová platforma má být dokončena do poloviny roku 2018.

2.5

Posílení připravenosti laboratoří v EU na vážné přeshraniční zdravotní hrozby

Zajištění rychlé identifikace a charakterizace a mechanismů pro rychlou výměnu vzorků; poskytování podpory méně vybaveným členským státům.

2015–2018

Členské státy s podporou Komise budou provádět společnou akci EMERGE 18 zaměřenou na účinnou reakci na vysoce nebezpečné a nově se objevující patogenní látky na úrovni EU.

2.6

Zvýšení připravenosti členských států na přeshraniční zdravotní hrozby

Zvýšení připravenosti členských států na přeshraniční zdravotní hrozby prostřednictvím společného zadávání veřejných zakázek na lékařská protiopatření (na základě článku 5 rozhodnutí 1082/2013/EU o vážných přeshraničních zdravotních hrozbách).

Posílení připravenosti i opatření na místech vstupu (pro leteckou, námořní a pozemní dopravu).

Členské státy a Komise vypracují společnou vizi na úrovni EU ohledně toho, jak zvýšit proočkovanost v EU, a zahájí kroky vedoucí k posílení dodávek očkovacích látek a řízení zásob, zvýšení interoperability a součinnosti informačních systémů v oblasti imunizace, posílení důvěry v očkování a zmírnění obav a zvýšení účinnosti výzkumu a vývoje vakcín na úrovni EU.

Společné zadávání veřejných zakázek na očkovací látky spolu s dotčenými členskými státy; 2018 (přípravy)

2017–2020 (příprava společné akce)

2017–2020 (příprava společné akce)

2.7

Zlepšení informovanosti, připravenosti a reakce v souvislosti s biologickými riziky, včetně nově se objevujících hrozeb

Posílení meziodvětvové informovanosti v EU o biologických rizicích, plynoucích z náhodného nebo záměrného úniku, prostřednictvím odborné přípravy, jako je např. kurz zaměřený na meziodvětvovou informovanost o biologických rizicích a na jejich zmírňování, který je určen pro zdravotnické záchranné služby, donucovací orgány a civilní ochranu a který společně organizují Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) a Europol.

Podpora členských států v jejich boji proti bioterorismu, zejména vypracování vnitrostátních strategií připravenosti na bioterorismus a příručky o bioteroristických hrozbách v EU, ve spolupráci se sítí odborníků z členských států.

Středisko ECDC bude členským státům pomáhat při zvyšování informovanosti a výměně osvědčených postupů, pokud jde o „kutilskou“ biologii, včetně amatérského experimentování, používání biologických látek a metod genetického inženýrství mimo laboratorní prostředí a neškolenými jedinci, a z toho plynoucí rizika pro biologickou bezpečnost a ochranu 19 .

Příští kurs se uskuteční ve 2. čtvrtletí 2018 (další budou zorganizovány v případě potřeby).

Vypracování příručky do konce 3. čtvrtletí 2018.

Materiály pro zvyšování informovanosti o rizicích spojených s novými biotechnologiemi.

Činnost bude zahájena ve 3. čtvrtletí 2017 a bude pokračovat do 4. čtvrtletí 2017 až 1. čtvrtletí 2018.

2.8

Skupina pro odhalování materiálů CBRN složená z odborníků z členských států

Rozšíření skupiny pro odhalování výbušnin 20 o odborníky na CBRN s cílem pomáhat členským státům např. se zabezpečením akcí velkého rozsahu. Činnosti skupiny pro odhalování budou založeny mimo jiné na pokynech vypracovaných pro ochranu veřejných prostor.

Školení pro odborníky ze skupiny pro odhalování – 3. čtvrtletí 2018; zahájení činnosti v roce 2019.

2.9

Posílení kapacit a sítí v oblasti jaderného zabezpečení

Podpora plného využívání evropského vzdělávacího střediska pro jadernou bezpečnost (EUSECTRA) pro společnou odbornou přípravu v oblasti radiologické a jaderné detekce.

Druhá fáze vzdělávací kampaně pro celní orgány ve středisku EUSECTRA bude zahájena ve 4. čtvrtletí 2017.

 

2.10

Posílení spolupráce v oblasti jaderné forenzní vědy

Rozsah a komplexnost jaderných forenzních dovedností se výrazně liší, přičemž pouze několik členských států je schopno provádět hloubkovou analýzu jaderného a radioaktivního materiálu. Většina členských států zde spoléhá pouze na základní schopnosti, které doplňují pokročilejší schopnosti dostupné mimo jiné ve Společném výzkumném středisku Komise.

Komise bude dále rozvíjet právní rámec (dohody s členskými státy) pro využívání těchto útvarů Komise a poskytovat členským státům odbornou přípravu – jak obecného rázu, tak specializovanější – v této oblasti.

Vytvoření právního rámce pro využívání schopností útvarů Komise v oblasti jaderné forenzní vědy – do konce roku 2018.

CÍL 3: POSÍLENÍ VNITŘNÍCH A VNĚJŠÍCH VAZEB A INTENZIVNĚJŠÍ ZAPOJENÍ V OBLASTI BEZPEČNOSTI CBRN S KLÍČOVÝMI REGIONÁLNÍMI A MEZINÁRODNÍMI PARTNERY EU



Chemické, biologické, radiologické a jaderné hrozby mohou pocházet z Unie i ze třetích zemí. Činnost mimo Unii, jakož i budování silnějších partnerství a užší propojení vnitřní a vnější bezpečnosti jsou nedílnou součástí strategie EU zaměřené na boj proti terorismu a rizikům CBRN. Výzva k vytvoření „propojenější Unie“ z hlediska vnitřní a vnější složky bezpečnostních politik je klíčovou prioritou globální strategie EU 21 i společného prohlášení EU a NATO z roku 2016.

Požadavky bezpečnosti CBRN musí být začleněny do vnější činnosti EU, a to prostřednictvím rozvoje kapacit ve třetích zemích (zejména v sousedních zemích) a posílení spolupráce se strategickými partnery i specializovanými mezinárodními organizacemi, jako je Interpol, MAAE či OPCW, v návaznosti na obnovený závazek Rady bezpečnosti OSN zabránit teroristům v nabývání zbraní hromadného ničení. Rovněž je třeba vytvořit užší vazby mezi činnostmi prováděnými v rámci středisek excelence EU v oblasti CBRN. V tomto ohledu by měly být upřednostňovány země evropského sousedství.

Komise proto stanoví následující prioritní opatření, která mají být provedena v úzké spolupráci s členskými státy a dalšími zúčastněnými stranami.

Závazek

Opatření

Výstup a termín

3.1

Rozvoj spolupráce v oblasti bezpečnosti CBRN s klíčovými mezinárodními partnery, a to i v rámci dialogů o bezpečnosti a boji proti terorismu

Prohloubení spolupráce se strategickými partnery, kteří mají zkušenosti s CBRN:

1) sdílení informací o hrozbách a rizicích CBRN;

2) výměna osvědčených postupů;

3) společná školení nebo cvičení.

Pravidelné diskuse o bezpečnosti CBRN v rámci dialogů o bezpečnosti a boji proti terorismu s příslušnými třetími zeměmi s cílem určit možná opatření v oblasti spolupráce a budování kapacit.

V rámci stávajícího dialogu o CBRN uspořádat ve spolupráci s USA seminář o zabezpečení radioaktivních zdrojů – 2. čtvrtletí 2018.

Pracovní seminář EU-USA o společných trestních a epidemiologických vyšetřováních – 4. čtvrtletí 2018.

Pozvání strategických partnerů na zvláštní zasedání poradní skupiny pro bezpečnost CBRN (v odůvodněných případech).

3.2

Rozvoj spolupráce s NATO v otázkách souvisejících s CBRN

Směřování k užší spolupráci s NATO ve vztahu ke třetím zemím, zejména v těchto oblastech:

1) výměna informací;

2) budování kapacit;

3) školení;

4) cvičení.

Rozvoj součinnosti s NATO s cílem zjistit, jaký prospěch může mít boj proti terorismu z rozvoje obranných schopností, mimo jiné v oblasti bezpilotních vzdušných prostředků (UAV) a chemických, biologických, radiologických a jaderných zbraní.

Vytvoření individuálně uzpůsobených vzdělávacích modulů pro partnery střediska excelence EU v oblasti CBRN ve spolupráci se střediskem excelence pro CBRN akreditovaným u NATO.

Seminář EU a NATO – 1. až 2. čtvrtletí 2018.

Společná školení, např. ve středisku excelence pro CBRN akreditovaného u NATO (4. čtvrtletí 2017), plánovaná na období 2018/2019/2020.

2018, na základě zkušeností získaných z prvního kola společných školení.

3.

Rozvoj spolupráce se specializovanými mezinárodními organizacemi

ESVČ a Komise budou spolu se specializovanými mnohostrannými organizacemi (Interpol, MAAE, OPCW 22 , BWC ISU 23 , UNODA 24 ) usilovat o sdílení osvědčených postupů a hledat synergie, zejména v oblasti sdílení informací a budování kapacit ve třetích zemích.

Zvát tyto organizace pravidelně na zasedání poradní skupiny pro bezpečnost CBRN, jakož i na školení a cvičení.

CÍL 4: ZLEPŠENÍ NAŠICH ZNALOSTÍ O RIZICÍCH CBRN

Oblast CBRN je technicky složitá a rychle se rozvíjí a je třeba ji pečlivě sledovat. V současné době jsou odborné znalosti o CBRN v rámci Evropské unie rozloženy nerovnoměrně a mezi mnoho různých vládních, akademických a soukromých subjektů. Je třeba vytvořit rámec na unijní úrovni, který by sdružoval příslušné aktéry a na jehož základě by bylo možné budovat partnerství mezi těmito odvětvími, společně určit další potřeby a využívat výhod plynoucích z výzkumu EU.

4.1 Vytvoření sítě EU v oblasti bezpečnosti CBRN 

Za účelem zlepšení koordinace na úrovni EU sloučí síť EU v oblasti bezpečnosti CBRN všechny aktéry z této oblasti na strategické (tvorba politik) i operační úrovni, aby se zabránilo roztříštěnosti jejich činností. Bude sdružovat členské státy, orgány EU a příslušné agentury a případně klíčové mezinárodní partnery a soukromý sektor. Síť se bude opírat o tři pilíře: 1) poradní skupina sdružující všechny koordinátory pro bezpečnost CBRN z členských států, 2) podpůrná síť složená ze stávajících středisek pro CBRN v celé EU a 3) znalostní centrum pro CBRN v Evropském centru pro boj proti terorismu (ECTC) při Europolu.

Cílem skupiny bude 1) udržovat ucelené a aktuální vědomosti o rizicích CBRN pocházejících ze zemí uvnitř i mimo EU a podporovat tvorbu politik a iniciativ zaměřených na řešení zjištěných nedostatků; 2) rozvíjet spolupráci a koordinaci na operační úrovni (např. výměna informací, výměna osvědčených postupů); a 3) usnadňovat civilně-vojenskou spolupráci v oblastech, kde to je prospěšné pro obě strany.

Závazek

Opatření

Výstup a termín

4.1.1

Vytvoření zvláštní poradní skupiny pro bezpečnost CBRN v EU

Členské státy jmenují vnitrostátní koordinátory pro bezpečnost CBRN jakožto hlavní kontaktní místa v členských státech za účelem provádění akčního plánu EU v oblasti bezpečnosti CBRN.

V návaznosti na předchozí poradní skupinu pro CBRN, která byla zřízena v rámci akčního plánu na období 2010–2015 a jejímž úkolem byl dohled nad jeho uplatňováním, Komise zřídí pro účely stávajícího akčního plánu novou speciální poradní skupinu pro otázky bezpečnosti CBRN v EU, která bude sdružovat bezpečnostní koordinátory z členských států, Komisi a příslušné agentury EU, Evropskou službu pro vnější činnost a další příslušné veřejné a soukromé subjekty oblasti CBRN a která bude:

1) pravidelně přezkoumávat a analyzovat vývoj hrozeb a rizik CBRN (ve spolupráci se střediskem INTCEN a Europolem);

2) zjišťovat nedostatky v prevenci, odhalování, připravenosti a reakci v souvislosti s CBRN, a navrhovat nové strategické iniciativy k řešení těchto nedostatků;

3) mapovat stávající odborná centra a zjišťovat možnosti spolupráce s cílem podpořit jejich součinnost a doplňkovost.

Seznam koordinátorů ve všech členských státech do prosince 2017.

První zasedání poradní skupiny v lednu 2018 a poté v pravidelných intervalech (2 až 3 zasedání ročně).

První analýza nedostatků do dubna 2018 a poté pravidelný přezkum.

Pravidelné a systematické výměny osvědčených postupů, pokud jde o zjištěná rizika a nedostatky.

První zmapování stávajících odborných center do května 2018.

4.1.2

Vytvoření podpůrné sítě EU v oblasti CBRN

Na operativní úrovni bude podpůrná síť EU v oblasti CBRN, tvořená stávajícími odbornými středisky a sítěmi v oblasti CBRN, základem pro činnost poradní skupiny pro bezpečnost CBRN v tomto ohledu:

1) vytvoření podpůrné struktury odborníků EU (v úzké spolupráci s Europolem), která bude schopna poskytovat pokyny a poradenství pro členské státy a orgány EU v otázkách bezpečnosti CBRN (mj. v technických a vědeckých záležitostech), a to i během incidentů;

2) napomáhání určení a šíření osvědčených postupů a získaných zkušeností;

3) sdílení odborných znalostí a spolupráce se stávajícími středisky excelence v oblasti CBRN v Evropě i mimo ni.

Zainteresované členské státy budou vyzvány, aby do prosince 2017 určily struktury, které by mohly být základem pro podpůrnou síť EU v oblasti CBRN.

Komise zveřejní výzvu k předkládání návrhů projektů v oblasti CBRN v rámci nástroje ISF – policie v říjnu 2017 25 .

Plně funkční síť do léta 2018.

4.1.3

Europol (ECTC) vytvoří znalostní centrum pro CBRN

Europol (ECTC) transformuje stávající tým CBRN do znalostního centra, které bude poskytovat podporu donucovacím orgánům v oblasti bezpečnosti CBRN, včetně zbraní a hrozeb, v těchto ohledech:

1) poskytování analytických produktů pro hrozby a incidenty CBRN;

2) usnadnění spolupráce a výměny informací (zejména prostřednictvím EBDS a sítí, jako je EEODN 26 ) mezi donucovacími orgány a dalšími aktéry (včetně vojenských), jakož i se svou sítí mezinárodních partnerů;

3) organizace odborné přípravy (ve spolupráci s agenturou CEPOL);

4) poskytování operační podpory a odborných znalostí na podporu vyšetřování incidentů CBRN.

Optimalizace využití stávajících schopností Europolu s cílem zlepšit kolektivní znalosti o hrozbách CBRN.

Systematické sdílení informací souvisejících s CBRN prostřednictvím systému EBDS.

Využití odborných znalostí v oblasti CBRN při vyšetřováních.

4.2 Přínosy bezpečnostního výzkumu EU

Cílem je lepší využívání bezpečnostního výzkumu v EU prostřednictvím šíření výsledků výzkumu, jakož i zajištěním toho, aby výzkumné činnosti odpovídaly operačním potřebám v oblasti CBRN. Komise rozšíří zkoušení zařízení a bude podporovat harmonizaci norem a rozvoj společných kapacit prostřednictvím své rozsáhlé odborné skupiny pro odhalování.

Závazek

Opatření

Výstup a termín

4.2.1

Podpora šíření a využívání výsledků výzkumu

Další rozvoj platformy Společenství uživatelů pro chráněné, bezpečné a odolné společnosti, která spojuje výzkumné pracovníky, tvůrce politik, zástupce odvětví a malých a středních podniků a odborníků z praxe včetně záchranářů, s cílem převádět výsledky výzkumu do praxe.

Lepší šíření výsledků výzkumu, podpora výměny informací za účelem posílení dialogu mezi různými aktéry v oblasti CBRN a pravidelné poskytování aktuálních informací o výsledcích výzkumu, a to rovněž v rámci poradní skupiny EU pro bezpečnost CBRN a její podpůrné sítě.

Plán činnosti společenství uživatelů na rok 2018 bude předložen v listopadu 2018 a bude zahrnovat 18 tematických seminářů, včetně šesti témat souvisejících s CBRN, jako jsou např. chemická rizika nebo bezpečnost a zabezpečení vodních zdrojů. Na seminářích budou každoročně poskytovány aktuální informace o probíhajícím výzkumu a činnostech v oblasti budování kapacit a budou určeny priority do budoucna.

Zpráva o projektech programu Horizont 2020 za období 2014–2016 by měla být dokončena v prosinci 2017.

Pravidelné zveřejňování výsledků výzkumných projektů v oblasti CBRN prostřednictvím sítě EU pro bezpečnost CBRN.

4.2.2

Zjištění dalších potřeb výzkumu a řešení nových hrozeb CBRN

Zajištění toho, že výzkumné projekty se budou soustředit na potřeby koncových uživatelů v oblasti CBRN.

Přednost bude mít výzkum zaměřený na:

1) řešení ke zmírnění nově se objevujících hrozeb CBRN, jako jsou UAS nebo biohacking;

2) posílení kapacit členských států pro snižování rizika katastrof, od přípravy/připravenosti a sledování po reakci a obnovu.

Nepřetržitý dialog v řadě evropských fór, jako je poradní skupina pro CBRN, a nová opatření na základě výzvy z roku 2017 v rámci programu Horizont 2020.

Nové akce v oblasti CBRN vybrané na základě výzvy 2017 budou zahájeny v 1. čtvrtletí 2018.

Výzva k předkládání návrhů v oblasti bezpečnosti CBRN zveřejněná ve 2. čtvrtletí 2018.

4.2.3

Podpora harmonizace prostřednictvím standardizace a certifikace produktů a systémů pro bezpečnost CBRN

Rozšíření stávajících zkoušek zařízení pro detekci materiálů CBRN s cílem navrhnout oblasti pro normalizaci. Tato činnost bude rovněž sloužit k informování odborníků o účinnosti vybavení a k vyškolení odborníků ze skupiny pro odhalování.

Pokračování v prenormativních výzkumných činnostech v rámci Evropské referenční sítě pro ochranu kritické infrastruktury 27 s cílem vypracovat pracovní dohody CEN 28 ; určit oblasti CBRN, v nichž mohou být zadána pověření pro CEN, a vyhlásit nové výzvy na podporu normalizace v oblasti CBRN v rámci programu Horizont 2020.

Zvýšit kapacitu pro testování účinnosti detekčních zařízení pro CBRN v členských státech a určit potřeby normalizace, jež by mohly být předmětem pověření CEN do konce roku 2018.

Výzvy v oblasti výzkumu souvisejícího s normalizací ve 2. čtvrtletí 2018 a 2. čtvrtletí 2019.

ZÁVĚRY

S ohledem na vyvíjející se hrozby musí Evropa spojit své zdroje a odborné znalosti k vypracování inovativních, udržitelných a účinných řešení. Spolupráce v celé EU vycházející ze zásad stanovených v tomto akčním plánu může vést ke značným přínosům v oblasti bezpečnosti a přinést hmatatelné výsledky.

Návrhy uvedené v tomto sdělení připraví půdu pro účinnější a cílenější spolupráci EU v oblasti ochrany, připravenosti a reakce na chemické, biologické, radiologické a jaderné hrozby. Komise doporučuje členským státům, aby využily různé možnosti uvedené v tomto sdělení, a vyzývá Evropský parlament a Radu, aby schválily tento akční plán a aktivně se zapojily do jeho provádění v úzké spolupráci se všemi příslušnými zúčastněnými stranami. Komise přezkoumá dosažený pokrok nejpozději po dvou letech.

(1)  Europol, Terrorism Situation and Trend report (TE-SAT) 2017 (Zpráva o stavu a vývoji terorismu v EU v roce 2017), s. 16, k dispozici na adrese: www.europol.europa.eu/sites/default/files/documents/tesat2017.pdf . Viz také prohlášení generálního ředitele Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW): www.globaltimes.cn/content/1044644.shtml .
(2)  Interpol, Assessment of ISIL chemical weapons threats outside of Iraq and Syria (Posouzení hrozeb chemických zbraní ISIL mimo území Iráku a Sýrie), 7. února 2017.
(3)  V roce 2016 byla v Maroku zadržena buňka organizace Dá’iš připravující útok pomocí jednoduché biologické zbraně. Interpol, Biological Threats and Incidents Pose Increasing Threat to Critical Infrastructure and Public Health (Biologické hrozby a incidenty představují rostoucí hrozbu pro kritické infrastruktury a veřejné zdraví), 24. října 2016. Bylo také zjištěno, že vyšší jaderný úředník v Evropě byl pod dohledem teroristů spojovaných s útoky v Paříži a Bruselu. Europol, TE-SAT 2016; strana 14. Secrétariat général de la défense et de la sécurité nationale (francouzský Generální sekretariát pro obranu a bezpečnost), Chocs futurs – Etude prospective à l'horizon 2030 (Budoucí střety – prognostická studie s výhledem do roku 2030), květen 2017, s. 88: http://www.sgdsn.gouv.fr/
(4)  Hrozbou teroristických útoků s využitím UAS se zabývá akční plán na podporu ochrany veřejných prostor – COM(2017) xxx.
(5)  Europol, TE-SAT 2017; s. 16.
(6)  Rezoluce Rady bezpečnosti Organizace spojených národů S/RES/2325 (2016) ze dne 14. prosince 2016.
(7)  Viz například von Winterfeldt, Detlof a Rosoff, Heather, A Risk and Economic Analysis of Dirty Bomb Attacks on the Ports of Los Angeles and Long Beach (2007). Published Articles & Papers. Paper 39. http://research.create.usc.edu/published_papers/39 . Autoři posuzovali důsledky útoku prostřednictvím špinavé bomby v přístavu Los Angeles. Kromě nákladů na sanaci by například uzavření přístavu a přidružených podniků způsobilo náklady ve výši až 100 miliard EUR. https://pdfs.semanticscholar.org/5cc0/3b4436d06165aac72041315c824fbef44d5b.pd f.
(8)  COM(2017) 407, SWD(2017) 278 final, 26. července 2017.
(9)  Úř. věst. L 88, 31.3.2017, s. 6.
(10)  Rada Evropské unie, dokument 15505/1/09 REV 1, přijatý Radou v prosinci 2009 s cílem posílit chemickou, biologickou, radiologickou a jadernou bezpečnost v celé EU.
(11)  V rámci přezkumu byly členským státům rovněž předloženy specifické otázky týkající se budoucích prioritních oblastí pro spolupráci.
(12)  Evropský systém údajů o bombách (EBDS) je platforma IT, která členským státům umožňuje sdílet včasné a relevantní informace a zpravodajství v oblasti výbušnin a materiálů CBRN a souvisejících incidentů. Vzhledem k tomu, že vyžaduje vyšší úroveň bezpečného připojení, vytvořil Europol doplňující on-line platformu Europolu pro odborníky, v jejímž rámci mohou uživatelé navzájem komunikovat a spolupracovat prostřednictvím virtuálních komunit.
(13)  Mezinárodní agentura pro atomovou energii
(14)  Databáze věnovaná incidentům a nedovolenému obchodování je informační systém MAAE pro případy nedovoleného obchodování a další nepovolené činnosti a akce zahrnující jaderné či jiné radioaktivní materiály mimo regulační kontrolu.
(15)  Elektronický systém pro zboží dvojího užití (DUeS) je zabezpečený elektronický systém pro výměnu informaci mezi členskými státy, spravovaný Komisí. Plně funguje od roku 2012 a jeho cílem je zlepšit výměnu informací o zamítnutí vývozu zboží dvojího užití mezi členskými státy EU. Hlavní zpracovávané informace zahrnují popis příslušného zboží a všechny strany zapojené do tohoto zamítnutí, jako jsou členské státy, vývozce, zprostředkovatel, příjemce a konečný uživatel. 
(16)  Evropské vzdělávací středisko pro jadernou bezpečnost bylo zřízeno za účelem řešení problematiky krádeží radioaktivních materiálů, které by mohly souviset s trestnou činností a terorismem. Poskytuje praktická školení, při nichž je používán skutečný jaderný materiál a jež jsou určena pro pracovníky v přední linii, školitele a další odborníky v této oblasti. Středisko se nachází v prostorách Společného výzkumného střediska Evropské komise v Karlsruhe a Ispře.
(17)  Podle definice v článku 2 rozhodnutí 1082/2013/EU o vážných přeshraničních zdravotních hrozbách: a) hrozby biologického původu (přenosné nemoci, antimikrobiální rezistence a infekce spojené se zdravotní péčí a související s přenosnými nemocemi (dále jen „související zvláštní zdravotní problémy“), biotoxiny nebo jiná škodlivá biologická činidla nesouvisející s přenosnými nemocemi); b) hrozby chemického původu; c) hrozby environmentálního původu; d) hrozby neznámého původu; e) události, které mohou představovat ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu stanovené podle mezinárodních zdravotnických předpisů, za předpokladu, že spadají do jedné z kategorií hrozeb uvedených v písmenech a) až d).
(18)   http://www.emerge.rki.eu/Emerge/EN/Home/Homepage_node.html .
(19)  Komerčně dostupné biologické sady pro kutily umožňují, aby uživatel vyprodukoval geneticky modifikované mikroorganismy. Pokrok v této oblasti může vést k úmyslným útokům nebo náhodné kontaminaci prostřednictvím modifikovaných virů nebo bakterií. Viz rovněž: Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí, Rapid Risk Assessment: Risk related to the use of ‘do-it-yourself’ CRISPR-associated gene engineering kit contaminated with pathogenic bacteria, https://ecdc.europa.eu/en/publications-data/rapid-risk-assessment-risk-related-use-do-it-yourself-crispr-associated-gene .
(20)  Skupina byla ustavena v akčním plánu EU proti nedovolenému obchodu se střelnými zbraněmi a výbušninami a proti jejich používání (COM(2015) 624 final) z roku 2015 s cílem poskytnout členským státům operační podporu v oblasti detekce výbušnin.
(21)

22    Sdílená vize, společný postup: silnější Evropa. Globální strategie zahraniční a bezpečnostní politiky Evropské unie. http://eeas.europa.eu/archives/docs/top_stories/pdf/eugs_review_web.pdf

(22)  Organizace pro zákaz chemických zbraní.
(23)  Úmluva o biologických zbraních – útvar na podporu provádění úmluvy.
(24)  Úřad OSN pro otázky odzbrojení.
(25)  Výzva k předkládání návrhů bude podporovat provádění tohoto akčního plánu, jakož i akčního plánu EU na ochranu veřejných prostor a doporučení Komise k provádění nařízení č. 98/2013. Výzva tak může mimo jiné podpořit vytvoření evropské podpůrné expertní struktury nebo regionálních sítí, které budou později součástí podpůrné sítě.
(26)  Evropská síť pro odstraňování výbušných zařízení (EEODN) je sítí bombových techniků a odborníků v oblasti CBRN, kterou řídí Europol. Síť umožňuje svým členům sdílení osvědčených postupů a získaných poznatků, jakož i pořádání společných školení. EEODN každoročně pořádá konference spojené s odbornou přípravu.
(27)   Evropská referenční sít pro ochranu kritické infrastruktury (ERNCIP) je projekt spolufinancovaný Komisí a koordinovaný Společným výzkumným střediskem, jehož účelem je stanovit rámec, v němž budou experimentální zařízení a laboratoře sdílet vědomosti a odborné znalosti s cílem harmonizovat zkušební protokoly v celé Evropě, což povede k lepší ochraně kritických infrastruktur proti všem druhům hrozeb a rizik a k vytvoření jednotného trhu pro bezpečnostní řešení. Tři pracovní skupiny se zabývají hrozbami CBRN: chemická a biologická rizika pro pitnou vodu, odhalování chemických a biologických látek ve vnitřním ovzduší a radiologické a jaderné hrozby pro kritickou infrastrukturu.
(28)  Evropský výbor pro normalizaci.