10.8.2018   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 283/35


Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k návrhu směrnice Rady, kterou se mění směrnice 2006/112/ES, pokud jde o sazby daně z přidané hodnoty

[COM(2018) 20 final –2018/0005(CNS)]

návrhu směrnice Rady, kterou se mění směrnice 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty, pokud jde o zvláštní režim pro malé podniky

[COM(2018) 21 final – 2018/0006 (CNS)]

pozměněnému návrhu nařízení Rady, kterým se mění nařízení (EU) č. 904/2010, pokud jde o opatření k posílení správní spolupráce v oblasti daně z přidané hodnoty

[COM(2017) 706 final – 2017/0248 (CNS)]

a návrhu směrnice Rady, kterou se mění směrnice 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty, pokud jde o povinnost dodržovat minimální základní sazbu

[COM(2017) 783 final – 2017/0349 (CNS)]

(2018/C 283/05)

Zpravodaj:

Petru Sorin DANDEA

Konzultace

Rada Evropské unie, 15. 12. 2017, 9. 1. 2018, 5. 2. 2018

 

 

Právní základ

článek 113 Smlouvy o fungování Evropské unie

 

 

Odpovědná specializovaná sekce

Hospodářská a měnová unie, hospodářská a sociální soudržnost

Přijato ve specializované sekci

26. 3. 2018

Přijato na plenárním zasedání

23. 5. 2018

Plenární zasedání č.

535

Výsledek hlasování

(pro/proti/zdrželi se hlasování)

198/5/10

1.   Závěry a doporučení

1.1

EHSV vítá návrh Komise a doporučuje členským státům, aby jej rychle přijaly a provedly, neboť nadměrná roztříštěnost systému DPH na vnitřním trhu vytváří neodůvodněné překážky rozvoje malých podniků.

1.2

EHSV souhlasí s cílem Komise, aby opatření obsažená v tomto balíčku byla ve prospěch konečného spotřebitele. EHSV se však domnívá, že snížené sazby a osvobození od daně uplatňované podle čl. 98 odst. 1 a 2 návrhu směrnice 2018/0005 (CNS) by měly být uplatňovány především za účelem jednotného dosažení cíle obecného zájmu. Takový cíl někdy sledují (například v případě služeb sociální péče a vzdělávacích služeb) zprostředkující subjekty, které nejsou konečnými spotřebiteli. EHSV se rovněž domnívá, že by systém měl být díky zvýšení prahových hodnot přístupný nejen mikropodnikům, ale také malým a středním podnikům.

1.3

Výbor souhlasí s návrhem Komise na vytvoření „negativního seznamu“ výrobků a služeb, na které se neuplatňují snížené sazby uvedené v návrhu směrnice, ale poukazuje na to, že tento seznam by neměl mít příliš velký vliv na svobodné rozhodování členských států ohledně stanovení snížené sazby pro některé výrobky obecného zájmu. Členské státy by rovněž měly mít možnost pokračovat v uplatňování snížené sazby na výrobky, na které se snížená sazba uplatňuje podle aktuálních výjimek stanovených ve stávající směrnici 2006/112/ES.

1.4

Komise se domnívá, že režim snížených sazeb by se neměl uplatňovat na zboží a služby, které představují meziprodukt. EHSV se domnívá, že tento přístup vytváří obtíže při výkladu, například ohledně poskytování komplexních služeb, zejména u služeb, které zajišťují sítě podniků, klastry a konsorcia. Může to vést k různým výkladům, pokud je služba poskytovaná společností v rámci skupiny placena mateřskému podniku, který ji posléze přefakturuje společnosti, jež službu zajistila. Jestliže se v této situaci nepoužije stejná preferenční sazba, dojde ke zvýšení nákladů, které mají v konečném důsledku, i když nepřímo, dopad na koncového uživatele.

1.5

EHSV se domnívá, že ambiciózních cílů stanovených Komisí v tomto balíčku předpisů bude dosaženo, pouze pokud členské státy vynaloží potřebné úsilí k přijetí konečného systému DPH v přiměřené lhůtě.

1.6

EHSV souhlasí s návrhem Komise umožnit členským státům, aby využily dvě snížené sazby, které nejsou nižší než 5 %, a jednu sníženou sazbu nižší než 5 %, a domnívá se, že by se měly uplatňovat, jak to dělají některé členské státy, na určité třídy výrobků a služeb. EHSV doporučuje, aby si členské státy zachovaly snížené sazby, které se v současné době uplatňují na třídy výrobků nebo služeb obecného zájmu. EHSV se rovněž domnívá, že by členské státy měly za účelem podpory přístupu malých a středních podniků na vnitřní trh navrhnout seznam zboží a služeb, na něž je možné uplatňovat snížené sazby. Měla by být vzata v úvahu hloubková analýza týkající se možnosti zavedení vyšších sazeb DPH na luxusní zboží.

1.7

EHSV by chtěl členské státy upozornit na důležité aspekty režimu DPH, který se uplatňuje na organizace a sdružení působící v oblasti pomoci znevýhodněným osobám. Tyto subjekty nemohou ve většině případů uplatňovat velké odpočty DPH, což výrazně snižuje jejich schopnost poskytovat pomoc osobám ze znevýhodněných skupin. Výbor proto doporučuje, aby instituce EU a členské státy tyto organizace vyjmuly z režimu DPH. Výbor se rovněž domnívá, že advokáti, kteří pracují pro bono nebo pro deo, by neměli podléhat režimu DPH, pokud tím nevytvářejí zisky (nebo jen malé).

1.8

EHSV doporučuje, aby členské státy přidělily potřebné lidské, finanční a logistické zdroje institucím odpovědným za boj proti podvodům s DPH s cílem zajistit řádné provádění ustanovení nařízení, jak navrhuje Komise. Výbor rovněž považuje za vhodné, aby členské státy prozkoumaly možnost lepšího využívání digitálních technologií v boji proti podvodům s DPH a k podpoře dobrovolného dodržování předpisů prostřednictvím zvyšující se transparentnosti evropských právních předpisů v oblasti DPH.

2.   Návrh Evropské komise

2.1

Evropská komise zveřejnila v dubnu 2016 akční plán (1) modernizace evropského systému DPH. Návrh Evropské komise obsahuje tři návrhy směrnice (2) a návrh nařízení (3), který se věnuje dalšímu provádění plánu.

2.2

Tyto tři navrhované směrnice navrhují změnu směrnice Rady 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty. Navrhované změny se týkají zvláštního režimu pro malé a střední podniky, minimálních sazeb DPH a souladu s minimální základní sazbou.

2.3

Evropské předpisy o DPH jsou staré více než dvě desetiletí a vycházejí ze zásady země původu. Komise chce, aby byly tyto předpisy zmodernizovány a byl vytvořen konečný systém DPH pro přeshraniční obchod se zbožím mezi podniky, který by byl založený na zdanění v členském státě určení.

2.4

Návrh Komise si klade za cíl zajistit rovné zacházení s členskými státy tím, že zřizuje jednu sníženou sazbu, na kterou se nevztahuje minimální požadavek, a dvě snížené sazby, které nejsou nižší než 5 %. Komise také navrhuje zachovat minimální základní sazbu DPH ve výši 15 %.

2.5

Komise se domnívá, že režim snížených sazeb by se neměl uplatňovat na zboží a služby, které představují meziprodukt v případě obchodu uvnitř Společenství. Komise rovněž navrhuje, aby opatření obsažená v tomto balíčku byla ve prospěch konečného spotřebitele.

2.6

Návrh nařízení navrhuje změnu nařízení Rady (EU) č. 904/2010, které obsahuje opatření k posílení správní spolupráce v oblasti daně z přidané hodnoty. Hlavní navrhované změny zahrnují výměnu informací bez předchozí žádosti, společné audity, postupy vrácení DPH osobám povinným k dani, neusazeným v členském státě vrácení DPH, posílení Eurofiscu díky schopnosti provádět společné analýzy rizik a možnosti koordinovat šetření a spolupracovat s úřadem OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům) a Europolem při ohlašování závažných případů podvodů a s EPPO (Úřad evropského veřejného žalobce), aktualizaci podmínek výměny informací a sdílení celních režimů č. 42 a 63 a údajů o registraci vozidel s daňovými orgány (4).

3.   Obecné a konkrétní připomínky

3.1

Vzhledem k nadměrné roztříštěnosti systému DPH v členských státech a neúčinnosti tohoto systému z hlediska možných podvodů, stejně jako k překážkám, které tento systém staví malým a středním podnikům v obchodním styku a v rámci investování, EHSV návrh Komise vítá a doporučuje, aby ho členské státy rychle přijaly a provedly.

3.2

Komise se domnívá, že režim snížených sazeb by se neměl uplatňovat na zboží a služby, které představují meziprodukt. Tento přístup však vytváří obtíže při výkladu, například ohledně poskytování komplexních služeb, zejména u služeb, které zajišťují sítě podniků, klastry a konsorcia. Může to vést k různým výkladům, pokud je služba poskytovaná společností v rámci skupiny placena mateřskému podniku, který ji posléze přefakturuje společnosti, jež službu zajistila. Jestliže se v této situaci nepoužije stejná preferenční sazba, dojde ke zvýšení nákladů, které mají v konečném důsledku, i když nepřímo, dopad na koncového uživatele.

3.3

Komise navrhuje, aby se systém DPH v budoucnu zakládal na zásadě země určení. EHSV se domnívá, že by to měl být důležitý krok směrem ke konečnému evropskému systému DPH, a vyzývá Komisi a členské státy, aby tento proces urychlily a zajistily jasné definice různého zboží a různých služeb.

3.4

Komise navrhuje zachovat minimální základní sazbu DPH ve výši 15 %. EHSV by rád upozornil na to, že DPH představuje pro většinu členských států jeden z hlavních zdrojů příjmů do veřejného rozpočtu, a proto podporuje návrh Komise.

3.5

Většina členských států uplatňuje snížené sazby DPH na potraviny, léky nebo knihy a na některé základní služby, jako jsou pečovatelské služby a služby sociální péče. EHSV souhlasí s návrhem Komise umožnit členským státům, aby využily dvě snížené sazby, které nejsou nižší než 5 %, a jednu sníženou sazbu nižší než 5 %, a domnívá se, že by se měly uplatňovat, jak to dělají některé členské státy, na určité třídy výrobků a služeb. Využívání těchto snížených sazeb zvyšuje potřebu informovat malé a střední podniky, které působí i mimo domácí trh. Měla by být vzata v úvahu hloubková analýza týkající se možnosti zavedení vyšších sazeb DPH na luxusní zboží.

3.6

Komise uvádí, že v rámci nového režimu, založeného na zásadě země určení, může v případě určitých služeb nebo výrobků docházet k narušení hospodářské soutěže. Za účelem odstranění této skutečnosti Komise navrhuje vytvořit „negativní seznam“ sestavený na základě statistické klasifikace výrobků a služeb, pro které platí běžná sazba DPH. Výbor s návrhem Komise souhlasí a zdůrazňuje povinnost členských států tento seznam dodržovat, ale poukazuje na to, že je důležité, že tento seznam nebude mít poté, co o něm bude rozhodnuto, příliš velký vliv na svobodné rozhodování členských států ohledně stanovení snížené sazby pro některé výrobky obecného zájmu. Členské státy by rovněž měly mít možnost pokračovat v uplatňování snížené sazby na výrobky, na které se snížená sazba uplatňuje podle aktuálních výjimek stanovených ve stávající směrnici 2006/112/ES. Komisí navrhovaný „negativní seznam“ (příloha IIIa) by proto měl zohledňovat pravidla osvědčená v jednotlivých členských státech. V každém případě by mělo být jasné, že tato snížená sazba DPH může být zachována na poskytování služeb s vysokým podílem lidské práce, zejména ze strany malých a středních podniků.

3.7

Vzhledem k tomu, že nový systém DPH pro malé a střední podniky, který Komise navrhuje, tyto podniky podporuje tím, že jim umožňuje využívat příležitosti nabízené jednotným trhem, se EHSV domnívá, že maximální limity stanovené v čl. 284 odst. 1 a v čl. 284 odst. 2 písm. a) by měly být lépe propojeny s hodnotou výše obratu uvedenou v čl. 280a odst. 1. Jinými slovy, ačkoli návrh Komise stanovuje výši ročního obratu, do které mohou mikropodniky využívat osvobození od daně stanovená v návrhu směrnice, na 85 000 EUR, limit přeshraničního objemu prodeje je 100 000 EUR, což znamená, že navrhovaný režim je použitelný spíše pro mikropodniky. EHSV se domnívá, že limity by měly být stanoveny tak, aby se nový režim vztahoval na malé a střední podniky. Rovněž by bylo žádoucí, aby byla opatření určená pro malé a střední podniky použitelná i pro podniky sociální ekonomiky, zejména pro ty, které poskytují sociální a vzdělávací služby. EHSV se také domnívá, že je zapotřebí přijmout dodatečná opatření, jež malým a středním podnikům umožní mít prospěch ze snížené administrativní zátěže, jež se v režimu navrhovaném Komisí uplatňuje pouze na mikropodniky.

3.8

EHSV se domnívá, že za účelem podpory přístupu malých a středních podniků na vnitřní trh EU by členské státy měly sestavit seznam výrobků a služeb, na které se uplatňují snížené sazby DPH. Seznam by měl být pro podnikatelský sektor k dispozici na centrální úrovni EU.

3.9

EHSV souhlasí se zjednodušeními, která Komise navrhuje, pokud jde o registrační povinnost a povinnost podávat zprávy, které musí malé podniky splnit, a domnívá se, že tato zjednodušení podpoří jejich rychlejší rozvoj a snadnější přístup na jednotný trh.

3.10

Přestože EHSV souhlasí s cílem Komise, aby opatření obsažená v tomto balíčku byla přínosem pro konečného spotřebitele, domnívá se v důsledku výše uvedeného, že snížené sazby a osvobození od daně uplatňované podle čl. 98 odst. 1 a 2 návrhu směrnice 2018/0005 (CNS) by měly být uplatňovány především za účelem jednotného dosažení cíle obecného zájmu. Takový cíl někdy sledují (například v případě služeb sociální péče a vzdělávacích služeb) zprostředkující subjekty, které nejsou konečnými spotřebiteli. Dále je za účelem usnadnění přístupu k právní ochraně důležité stanovit sníženou sazbu DPH na služby, jež v oblasti právní ochrany nabízejí advokáti znevýhodněným skupinám.

3.11

EHSV uznává, že právní předpisy zahrnuté v druhém balíčku opatření nepokrývají oblast DPH vyčerpávajícím způsobem. Výbor by však chtěl členské státy upozornit na důležité aspekty režimu DPH, který se uplatňuje na organizace a sdružení působící v oblasti pomoci znevýhodněným osobám. Tyto subjekty nemohou ve většině případů uplatňovat velké odpočty DPH, což výrazně snižuje jejich schopnost poskytovat pomoc osobám ze znevýhodněných skupin.

3.12

Komise navrhuje jako lhůtu pro provedení směrnice rok 2022. EHSV doporučuje Komisi a členským státům, aby zvážily kratší prováděcí období, neboť nový režim usnadňuje činnost malých podniků a zvyšuje možnosti, které mohou využívat na úrovni jednotného trhu. EHSV navrhuje, aby Komise ve spolupráci s členskými státy zahájila na podporu nového systému DPH a jeho požadavků rozsáhlou mediální informační kampaň.

3.13

Vzhledem k tomu, že členské státy zaregistrovaly v roce 2015 při výběru DPH celkovou ztrátu ve výši 152 miliard EUR, souhlasí EHSV s opatřeními, která Komise uvádí v návrhu nařízení, pokud jde o správní spolupráci. Zapojení úřadů OLAF a EPPO společně s Eurofiscem do vyšetřování podvodů s DPH v případě přeshraničních transakcí zlepší schopnost odhalovat podvody na úrovni členských států.

3.14

EHSV doporučuje, aby členské státy přidělily potřebné lidské, finanční a logistické zdroje institucím odpovědným za boj proti podvodům s DPH s cílem zajistit řádné provádění ustanovení nařízení, jak navrhuje Komise. EHSV rovněž považuje za vhodné, aby členské státy prozkoumaly možnost lepšího využívání digitálních technologií v boji proti podvodům s DPH a ke zlepšení dobrovolného dodržování předpisů.

3.15

EHSV se opírá o návrh na vytvoření fóra (5) pro výměnu osvědčených postupů při výběru příjmů a pro zjišťování možností pro zvýšení správní kapacity členských států v boji proti podvodům v oblasti DPH při přeshraničních transakcích a pro zlepšení fungování vnitřního trhu. Je třeba, aby Komise toto fórum vytvořila.

3.16

EHSV upozorňuje na skutečnost, že ambiciózních cílů stanovených Komisí v tomto balíčku předpisů bude dosaženo, pouze pokud členské státy vynaloží potřebné úsilí k přijetí konečného systému DPH v přiměřené lhůtě.

V Bruselu dne 23. května 2018.

předseda Evropského hospodářského a sociálního výboru

Luca JAHIER


(1)  COM(2016) 148 final – Akční plán v oblasti DPH – Směrem k jednotné oblasti DPH v EU – Čas přijmout rozhodnutí.

(2)  COM(2017) 783 final – Návrh směrnice Rady, kterou se mění směrnice 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty, pokud jde o povinnost dodržovat minimální základní sazbu.

(3)  COM (2017) 706 final – Pozměněný návrh nařízení Rady, kterým se mění nařízení (EU) č. 904/2010, pokud jde o opatření k posílení správní spolupráce v oblasti daně z přidané hodnoty.

(4)  Více informací najdete na http://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?uri=CELEX%3A52014DC0069 a http://europa.eu/rapid/press-release_ECA-11-47_cs.htm.

(5)  Viz stanovisko EHSV ECO/442 Balíček opatření týkajících se reformy DPH (I) (dosud nezveřejněno v Úředním věstníku).