18.5.2016   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 177/47


Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady o zavedení Programu na podporu strukturálních reforem na období 2017–2020 a o změně nařízení (EU) č. 1303/2013 a (EU) č. 1305/2013

[COM(2015) 701 final – 2015/0263 (COD)]

(2016/C 177/08)

Zpravodaj:

Ioannis VARDAKASTANIS

Dne 2. prosince 2015 se Evropský parlament a dne 20. ledna 2016 Rada, v souladu s čl. 175 odst. 3 a článkem 304 Smlouvy o fungování Evropské unie, rozhodly konzultovat Evropský hospodářský a sociální výbor ve věci

návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady o zavedení Programu na podporu strukturálních reforem na období 2017–2020 a o změně nařízení (EU) č. 1303/2013 a (EU) č. 1305/2013

śCOM(2015) 701 final – 2015/0263 (COD)].

Specializovaná sekce Hospodářská a měnová unie, hospodářská a sociální soudržnost, kterou Výbor pověřil přípravou podkladů na toto téma, přijala stanovisko dne 3. března 2016.

Na 515. plenárním zasedání, které se konalo ve dnech 16. a 17. března 2016 (jednání dne 16. března 2016), přijal Evropský hospodářský a sociální výbor následující stanovisko 153 hlasy, 3 členové se zdrželi hlasování.

1.   Závěry a doporučení

1.1.

EHSV vítá iniciativu zaměřenou na zlepšení schopnosti Evropské unie (EU) podpořit strukturální reformu na vnitrostátní úrovni prostřednictvím zvláštního mechanismu financování, tedy Programem na podporu strukturálních reforem (PPSR).

1.2.

EHSV lituje, že celkový rozpočet přidělený tomuto programu nedosahuje výše potřebné pro reformy makroekonomických strategií v EU; dále lituje, že financování PPSR pochází z existujících evropských strukturálních a investičních (ESI) fondů, a vyzývá k nalezení rovnováhy mezi finančními potřebami v oblasti technické pomoci v ESI fondech a finančními potřebami v oblasti technické podpory PPSR. EHSV žádá, aby byl při budoucích reformách víceletého finančního rámce EU vytvořen finančně samostatný program na podporu strukturálních reforem.

1.3.

EHSV naléhavě doporučuje, aby v zájmu úspěšnosti PPSR byly zaručeny následující podmínky:

Příspěvky členských států ke strukturálním reformám vztahujícím se k PPSR je nutné posuzovat na základě tzv. „ustanovení o strukturálních reformách“ Paktu o stabilitě a růstu.

PPSR musí pro členské státy zůstat dobrovolný a nesmí zahrnovat povinné stigmatizující procedury.

Musejí být navržena ústřední kontaktní místa, aby se zajistila doplňkovost programů a fondů a lepší využívání finančních prostředků tím, že se zamezí překrývání.

1.4.

EHSV naléhavě požaduje začlenění sociálních partnerů a občanské společnosti do PPSR z dále uvedených důvodů.

Proces identifikace a zahájení podpory zahrne širší konzultaci sociálních partnerů a občanské společnosti v souladu s vnitrostátními právními předpisy.

PPSR by měl zahrnovat závaznější ustanovení týkající se účasti sociálních a občanských partnerů při navrhování a sledování programů strategických reforem na všech úrovních: celostátní, regionální a místní.

Způsobilá opatření by zahrnovala budování kapacit subjektů sociální a občanské společnosti účastnících se programů strategických reforem.

1.5.

EHSV zdůrazňuje, že na základě rozdělení pravomocí a kompetencí platných v jednotlivých členských státech a na základě doporučení pro jednotlivé země, která jsou často adresována místním a regionálním orgánům, musí být program přístupný pro místní a regionální orgány, které musejí být přímo zapojeny do přípravy návrhu dané strukturální reformy.

1.6.

EHSV lituje, že seznam ukazatelů se nejeví jako uspokojivý a vyžaduje jak aktualizaci, tak zařazení existujících ukazatelů z ESI fondů.

1.7.

EHSV zdůrazňuje, že členské státy mohou rozšířit „Specifické cíle a rozsah programu“ o další oblasti politik, jako je odstraňování chudoby, lidská práva, dopravní strategie, IKT a dosahování cílů udržitelného rozvoje.

1.8.

EHSV se domnívá, že PPSR by mohl využívat stávajících monitorovacích mechanismů pro ESI fondy, čímž by se zajistilo kvalitnější sledování a hodnocení, lepší koordinace s ESI fondy a maximální využití finančních prostředků z již používaných kontrolních mechanismů.

1.9.

Za tímto účelem EHSV podporuje změny v nařízeních (EU) č. 1303/2013 a (EU) č. 1305/2013, které navrhla Evropská komise, za předpokladu, že budou zahrnovat ustanovení, které zajistí, že finanční prostředky převedené do nového programu splňují požadavky na účast sociálních partnerů a občanské společnosti a podléhají stejnému monitorovacímu mechanismu jako v případě nařízení o společných ustanoveních ESI fondů.

1.10.

EHSV se domnívá, že tato méně významná podpůrná opatření jsou užitečná, ale mohou být jen „paliativní péčí“. Aby bylo možné vyřešit problémy vyvolané dosud probíhající krizí, měla Komise s vládami členských států radikálně změnit hospodářskou politiku v eurozóně již od počátku krize. Jen tímto způsobem by se byly usnadnily strukturální reformy, předešlo vzniklým škodám a zabránilo obratu Evropanů „proti“ EU.

2.   Obecné připomínky

2.1.

EHSV se domnívá, že Evropská unie by mohla obohatit strategické reformy prováděné na úrovni členských států, a proto vítá iniciativu, která posílí kapacitu podpory strategických reforem související s prováděním postupů správy ekonomických záležitostí (zejména doporučení pro jednotlivé země), ekonomických ozdravných programů a reforem, které členské státy uskutečňují z vlastního podnětu, jak je uvedeno v článku 3 stávajícího návrhu.

2.2.

EHSV je přesvědčen, že programy podpory pro Řecko (pracovní skupina pro Řecko) a Kypr (podpůrná skupinu pro Kypr) prokázaly svou užitečnost pro tyto země a otevření možnosti požadovat takový podpůrný mechanismus pro všechny členské státy rozšíří celkovou kapacitu institucionálních, strukturálních a správních reforem.

2.3.

EHSV nicméně lituje, že se v minulosti schopnost EU podporovat technickou pomoc pro strukturální reformu snížila. Důsledkem bylo, že EU neměla kapacitu jednat dostatečně rychle v situacích, které vyžadovaly strategickou reformu v období krize, takže se aktivizovaly jiné mezinárodní organizace a převzaly vedoucí úlohu.

2.4.

EHSV rovněž vyjadřuje politování nad tím, že současný navržený program je financován z existujících fondů EU namísto vytvoření finančně samostatného programu, který by nečerpal z jiných fondů zaměřených na strukturální reformy. Výbor se dále domnívá, že iniciativa PPSR – tak jak je naplánována – nemá kapacitu k uspokojení poptávky členských států po technické podpoře, a to z důvodu finančních omezení.

2.5.

EHSV zdůrazňuje, že tento program technické pomoci nemůže a ani by neměl být přeceňován a je třeba ho chápat jako prostředek, jak členským státům pomoci dosáhnout makroekonomické rovnováhy v rámci evropského semestru. Finanční prostředky jsou nedostatečné k tomu, aby se staly podnětem k řešení makroekonomických problémů, jimž čelí členské státy usilující o konvergenci.

2.6.

EHSV rovněž zdůrazňuje, že příspěvky členských států k uskutečňování strukturálních reforem podporovaných PPSR by měly být posuzovány podle „ustanovení o strukturálních reformách“ Paktu o stabilitě a růstu jako prostředek dosažení růstu, boje proti chudobě a nezaměstnanosti, který přináší prosperitu.

2.7.

EHSV je přesvědčen, že je důležité změnit postoj ke strukturálním reformám, aby se předešlo stigmatizaci a trestání a zabránilo se vytváření byrokratických nástrah. Nový přístup by měl podnítit reformy a porozumění mezi zeměmi. Proto je EHSV potěšen, že program zahrnuje pozitivní přístup a připomíná dobrovolnou povahu tohoto mechanismu jako prostředek k zajištění toho, aby program nebyl využíván – nebo chápán – jako nástroj řízení nebo nástroj k překonání pravomocí vnitrostátních orgánů v jejich programech reforem. Zdůrazňuje ale, že je nutné, aby se po státech požadovaly záznamy o podpoře a úspěších programu za použití řádných, demokratických a odpovědných procesů podávání zpráv.

2.8.

EHSV vítá skutečnost, že PPSR je spuštěn na základě žádosti členského státu, ale zdůrazňuje, že je nutné, aby proces identifikace a zahajování podpory zahrnoval širší konzultace sociálních partnerů a občanské společnosti, a to v souladu s vnitrostátními předpisy.

2.9.

EHSV zdůrazňuje, že na základě rozdělení pravomocí a kompetencí platných v jednotlivých členských státech a na základě doporučení pro jednotlivé země, která jsou často adresována místním a regionálním orgánům, musí být program přístupný pro místní a regionální orgány. EHSV dále požaduje, aby Komise u žádostí o technickou pomoc předkládaných celostátními orgány ověřovala, zda se týkají oblasti působnosti regionálních nebo místních orgánů, a tyto orgány byly přímo zapojeny do navrhování plánu souvisejících strukturálních reforem a schvalovaly je.

2.10.

EHSV rovněž vítá proaktivní přístup PPSR, který rozšiřuje oblast působnosti podpory na všechny členské státy bez ohledu na jejich hospodářskou situaci, a proto zdůrazňuje skutečnost, že program je třeba chápat jako mechanismus pro dlouhodobou strukturální podporu, nikoli pouze jako reakci na hospodářské nebo finanční nesnáze.

2.11.

EHSV zdůrazňuje, že je nezbytné, aby článek 5, „Specifické cíle a rozsah programu“ měl povahu demonstrativního výčtu a byla zachována flexibilita nutná k řešení strategických reforem. EHSV je přesvědčen, že navržený výčet je vcelku vyčerpávající, ale doporučuje rozšíření výčtu o další oblasti politik, jako je snižování chudoby, prosazování lidských práv, dopravní strategie, IKT a dosahování cílů udržitelného rozvoje členskými státy.

2.12.

EHSV je pevně přesvědčen, že pro tvorbu politik v Evropské unii je nezbytná aktivní účast široké veřejnosti, neboť „partnerství zahrnující všechny partnery ve smyslu čl. 5 odst. 1 nařízení o společných ustanoveních do přípravy, provádění a následného hodnocení projektů realizovaných v rámci politiky soudržnosti EU přímo přispívá k úspěchu“ ESI fondů. EHSV se proto domnívá, že nový PPSR by měl zahrnovat závaznější ustanovení týkající se účasti sociálních a občanských partnerů při navrhování strategických reforem na všech úrovních: celostátní, regionální a místní. To napomůže překlenout odstup tvůrců politik od občanů.

2.13.

EHSV se domnívá, že PPSR by mohl využívat stávajících monitorovacích mechanismů pro ESI fondy, což by mohlo zajistit kvalitnější sledování a hodnocení, lepší koordinaci s ESI fondy a maximální využití finančních prostředků z již používaných kontrolních mechanismů.

2.14.

EHSV se domnívá, PPSR musí být prováděn v souladu s nařízením o společných ustanoveních ESI fondů (nejen články 25, 58 a 91), které poskytuje rozvinutější strukturu podpory než nyní navrhovaný program.

2.15.

EHSV doporučuje, aby „Způsobilá opatření“ (článek 6) zahrnovala budování kapacit subjektů sociální a občanské společnosti účastnících se strukturálních reforem.

2.16.

EHSV chce zajistit, aby nové rozpočtové obálky čerpající z ESI fondů nalezly rovnováhu mezi finančními potřebami pro technickou pomoc v ESI fondech a finančními potřebami pro technickou podporu PPSR, a byla tak zajištěna potřebná kapacita technické podpory v obou fondech.

2.17.

EHSV uznává význam průřezového přístupu, který zaujímá PPSR s cílem podpořit reformy, ale vyzývá EU a vnitrostátní orgány, aby zamezily překryvům s programy pro jednotlivá odvětví. EHSV se proto domnívá, že je nutné navrhnout ústřední kontaktní místa, aby se zajistila doplňkovost programů a fondů a lepší používání fondů, jež by bránilo překrývání. Článek 13 by se měl rozšířit, aby koordinační mechanismus obsahoval více prvků.

2.18.

EHSV by rád v budoucnosti získával více informací o koordinačních mechanismech, jež budou pro tento fond vytvořeny.

2.19.

EHSV lituje, že seznam ukazatelů se jeví jako nedostatečný, a zdůrazňuje, že je důležité mít k dispozici vhodné ukazatele pro sledování a hodnocení programu, upozorňuje však na to, že ESI fondy zahrnují rozsáhlý seznam ukazatelů, jež by mohly doplnit ukazatele navržené pro PPSR. Je třeba aktualizovat ukazatele EU pro měření dopadů reforem a zjištění jejich úspěšnosti tak, aby vycházely z kontextu hospodářského a sociálního pokroku. Ukazatele by měly rovněž odrážet, zda dopad zůstává vnitrostátní, nebo přináší skutečnou evropskou přidanou hodnotu.

2.20.

EHSV vítá ustanovení, že míra spolufinancování může činit až 100 % způsobilých nákladů, protože to usnadní přístup členských států k programu.

2.21.

EHSV se domnívá, že PPSR je prvním krokem, který je třeba konsolidovat a posílit při budoucích reformách víceletého finančního rámce EU za účelem vytvoření finančně samostatného programu, pro něhož nebude nutné využívat rozpočtové prostředky dalších existujících podpůrných fondů EU.

2.22.

Za tímto účelem EHSV podporuje změnu nařízení (EU) č. 1303/2013 a (EU) č. 1305/2013, jak ji navrhuje Evropská komise, kterou naléhavě žádá, aby zohlednila závěry tohoto stanoviska a doporučení v něm obsažená.

2.23.

EHSV nicméně zastává mínění, že pozměněná nařízení by měla, pokud jde o finanční prostředky převedené do nových programů, zajistit, aby vyhovovaly požadavkům na spoluúčast a podléhaly stejným monitorovacím mechanismům jako ESI fondy. To by mělo být rovněž zohledněno v navrhovaném nařízení o PPSR a stávající text by měl být upraven tak, aby zahrnoval zvláštní ustanovení a odkazy na monitorovací systém ESI fondů.

V Bruselu dne 16. března 2016.

předseda Evropského hospodářského a sociálního výboru

Georges DASSIS