V Bruselu dne 11.11.2015

COM(2015) 563 final

ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ

o úsilí členských států během roku 2013 k dosažení udržitelné rovnováhy mezi rybolovnou kapacitou a rybolovnými právy


ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ

o úsilí členských států během roku 2013 k dosažení udržitelné rovnováhy mezi rybolovnou kapacitou a rybolovnými právy

Celkové závěry

Důkazy předložené členskými státy svědčí o trvalém pokroku při úpravě rybolovné kapacity loďstev členských států s ohledem na dostupné zdroje ryb. K dosažení rovnováhy mezi rybolovnou kapacitou a rybolovnými právy v mnoha skupinách loďstva přispěla v průběhu času opatření členských států, jež byla zavedena v minulosti, spolu s úsilím Unie o zlepšení stavu zdrojů.

Z nejnovější analýzy členských států (zprávy za rok 2013) týkající se rovnováhy mezi kapacitou a rybolovnými právy je rovněž patrné, u kterých skupin loďstva členské státy zjistily nadměrnou strukturální kapacitu. Pro tyto skupiny loďstva musí členské státy vypracovat akční plány obsahující opatření a příslušný harmonogram pro odstranění této nadměrné kapacity. Ne všechny členské státy, jichž se nadměrná kapacita týká, však akční plány vypracovaly. Komise se touto otázkou v současnosti zabývá v rámci jednání o nových operačních programech, jež členské státy připravují za účelem provádění Evropského námořního a rybářského fondu v období 2014–2020 (ENRF).

K odstranění nadměrné kapacity plánují dotyčné členské státy v rámci svých operačních programů ENRF provést mimo jiné opatření za účelem trvalého zastavení rybolovných činností. Některé členské státy rovněž nadále využívají prostředky dostupné v rámci Evropského rybářského fondu na období 2007–2013 (ERF).

Stropy kapacity loďstev nejsou v žádném z členských států omezující podmínkou, jelikož (licencovaná) kapacita nikde nedosahuje 100 %. Zvýšit kapacitu nicméně není možné kvůli režimu vstupu a výstupu: novou kapacitu nelze zavést, aniž je nejdříve z loďstva stejná kapacita odstraněna. Součástí (licencované) kapacity v rámci stropů kapacity loďstev jsou neaktivní plavidla. Tuto neaktivní kapacitu lze aktivovat, čímž se může zvýšit aktivní rybolovná kapacita a následně také tlak způsobený rybolovem, zejména v případech, kdy nejsou omezena rybolovná práva.

Vzhledem k dynamické povaze jak rybolovných činností loďstev Unie, tak zdrojů, jež se využívají, a vzhledem k nízké úrovni využití plavidel je i nadále důležité pečlivě sledovat vývoj kapacity loďstev s ohledem na rybolovné zdroje a související politická opatření.

Právní rámec a povinnosti členských států

V rámci nové společné rybářské politiky 1 musí členské státy zavést opatření, kterými se postupně upraví rybolovná kapacita jejich loďstva s ohledem na jejich rybolovná práva za účelem dosažení stabilní a trvalé rovnováhy mezi nimi. Kapacita jednotlivých členských států se nemůže zvýšit kvůli režimu vstupu a výstupu a měla by vždy zůstat pod stanovenými stropy 2 .

Členské státy vyhotovují výroční zprávy o rybolovné kapacitě 3 . Komise poskytla pokyny pro vypracovávání těchto zpráv, jimiž se řídila většina členských států. Jestliže členský stát zjistí strukturální nerovnováhu, musí vypracovat a předložit akční plán pro danou skupinu / dané skupiny loďstva, v němž stanoví cíle úpravy, nástroje a jasný časový rámec pro jeho provedení 4 . V roce 2014 obdržela Komise od členských států šest akčních plánů (příloha III). Probíhají však jednání s některými dalšími členskými státy, které akční plány nepředložily, ačkoli výsledky hodnocení jejich loďstev by obvykle vedly k vypracování těchto plánů.

Hodnocení strukturální nerovnováhy je úzce spjato s prováděním Evropského námořního a rybářského fondu (ENRF) 5 : podpora na trvalé zastavení rybolovných činností v rámci ENRF je možná pouze u skupin loďstva, u nichž jsou rybolovná kapacita a rybolovná práva nevyvážené, a podpora na výměnu motorů plavidel pouze u skupin loďstva, u nichž jsou rybolovná kapacita a rybolovná práva vyvážené.

Stav rybolovné kapacity loďstev v Unii

Celkově se kapacita loďstev v posledních letech dále snížila. V některých skupinách loďstva však přetrvává nerovnováha.

Od 1. července 2013 do 1. ledna 2015 se rybolovná kapacita 28 členských států EU snížila o 1,1 % v kW (kilowatty) a zvýšila o 0,3 % v GT (hrubá prostornost). Tento nárůst lze vysvětlit přistoupením Chorvatska v roce 2014. Nezapočte-li se chorvatské loďstvo, snížila se rybolovná kapacita EU v období od roku 2012 do začátku roku 2015 o 4 % v GT a o 3,3 % v kW (výkon motoru), přičemž počet plavidel klesl o 3,9 % 6 .

K 1. lednu 2014 bylo v rejstříku loďstva EU registrováno 86 879 plavidel s celkovou kapacitou 1 658 033 GT a 6 573 806 kW. To svědčí o poklesu od roku 2012 (pomineme-li plavidla registrovaná v Chorvatsku a v nejvzdálenějších regionech) o 7,8 % z hlediska počtu plavidel, o 1,6 % v GT a o 5,4 % v kW (příloha I). Rybolovná kapacita loďstva EU byla o 16,4 % nižší než stropy kapacity pro prostornost a o 10,5 % nižší než stropy výkonu.

Graf 1: Dodržení stropů kapacity ke dni 31. prosince 2013

Skutečná kapacita jako procento stropu kapacity podle jednotlivých členských států (s výjimkou nejvzdálenějších regionů)

V období 2007–2013 členské státy aktivně využívaly nástroj vyřazování plavidel z provozu v rámci ERF. Mezi rokem 2007 a 31. květnem 2014 bylo z provozu za použití veřejné podpory vyřazeno 4 156 plavidel: celkové veřejné výdaje činily téměř 900 milionů EUR, z toho 527 milionů EUR pocházelo z ERF (příloha IV). Plavidla, na jejichž vyřazení z provozu byla poskytnuta veřejná podpora z ERF, nelze nahradit. Dalších 2 620 plavidel bylo z loďstva odstraněno bez veřejné podpory, avšak tato soukromě odňatá kapacita může být do loďstva vrácena.

Loďstva v nejvzdálenějších regionech Španělska, Francie a Portugalska se rovněž pohybují pod příslušnými stropy kapacity. Tato loďstva jsou v příloze II nařízení (ES) č. 1380/2013 uvedena odděleně od pevninských loďstev. Dne 31. prosince 2013 byly celkové stropy těchto loďstev upraveny vzhledem k zahrnutí departementu Mayotte: celkové stropy pro nejvzdálenější regiony se zvýšily na 107 568 GT a 579 296 kW a celkový počet rybářských plavidel činil 4 621.

Výroční zprávy a akční plány členských států

Své zprávy Komisi předložilo všech 23 pobřežních členských států. Podle Vědeckotechnického a hospodářského výboru pro rybářství (VTHVR) použila většina těchto členských států pokyny Komise a konzistentnost a úplnost zpráv se stále zlepšuje.

Při přípravě své zprávy požádala Komise VTHVR o posouzení zpráv členských států. Výbor VTHVR provedl analýzu na základě ukazatelů vyvinutých v souvislosti s pokyny určenými členským státům. Výbor analyzoval 85 % skupin loďstva, přičemž pokryl 71 % z celkového počtu aktivních plavidel a 98 % hlášené hodnoty vykládek v roce 2012 7 .

Postřehy na základě zpráv členských států a analýzy výboru VTHVR

Po vyhodnocení analýzy výboru VTHVR konstatuje Komise následující skutečnosti:

1. U celého loďstva EU se postupně úspěšně směřuje k dosažení rovnováhy mezi rybolovnou kapacitou a rybolovnými právy. Mnoho členských států použilo k vypracování zprávy o rovnováze pokyny EU. Ne všechny zprávy však uvádí skupiny loďstva, u nichž nebylo postupně dosaženo rovnováhy s rybolovnými právy. Skupiny loďstva s nadměrnou strukturální kapacitou zjistilo pouze šest členských států. Tyto nerovnováhy je třeba řešit. Ostatní členské státy nepředložily akční plány, ačkoli výsledky hodnocení jejich loďstev by obvykle vedly k vypracování těchto plánů.

2. Předběžná podmíněnost mezi výročními zprávami členských států o rybolovné kapacitě jejich loďstev a možnostmi finanční pomoci z ENRF představuje v rámci nové společné rybářské politiky významný prvek, který přispívá k dosažení zdravé a udržitelné rovnováhy mezi kapacitou loďstev EU a jejich rybolovnými právy.

3. Komise neobdržela akční plány pro všechny skupiny loďstva se zjištěnou strukturální nerovnováhou. Ve většině předložených akčních plánů se k řešení nerovnováhy navrhuje kombinace opatření; některé členské státy se u dotyčných skupin loďstva rozhodly použít nástroj vyřazování plavidel z provozu za použití veřejné podpory 8 , zatímco další členské státy doufají, že se jim podaří strukturální nerovnováhy řešit pomocí jiných mechanismů (např. systémů ITQ). Akční plány jsou transparentním a účinným prostředkem k postupnému dosažení rovnováhy mezi rybolovnou kapacitou loďstev a jejich rybolovnými právy.

4. Vzhledem k tomu, že v rámci ENRF je veřejná podpora na programy trvalého zastavení rybolovných činností postupně do konce roku 2017 ukončována (a přidělené finanční prostředky jsou rovněž omezené), měly by členské státy používat podporu na vyřazování plavidel z provozu cíleně, u skupin loďstva, u nichž členské státy zjistily nadměrnou strukturální kapacitu na základě ukazatelů rovnováhy uvedených v pokynech Komise.

5. Vzhledem k některým výsledkům analýzy zpráv členských států provedené výborem VTHVR je i nadále zásadní aktivní řízení kapacity loďstva ze strany členských států. Z této analýzy vyplývá, že některé skupiny loďstva loví populace, jež jsou v současnosti loveny nad úrovní maximálního udržitelného výnosu (viz příloha II) 9 .

6. Aby bylo možné provést úpravy tam, kde by mohly být zapotřebí, musí členské státy dále monitorovat rybolovnou kapacitu svých loďstev s cílem zajistit, že tato loďstva budou životaschopná a budou fungovat a využívat biologické mořské zdroje udržitelným způsobem. Výroční zprávy členských států o jejich loďstvech hrají v této souvislosti důležitou úlohu.

7. Z analýzy výboru VTHVR vyplývá, že ne ve všech případech lze pro všechny skupiny loďstva použít ukazatele uvedené v pokynech Komise. Je tomu tak kvůli nedostatečným údajům nebo – v případě ekonomických a technických ukazatelů – kvůli sdružování skupin (k němuž dochází z důvodu ochrany obchodního tajemství).

8. Často lze také pozorovat nízké využití plavidel; procento neaktivních plavidel je v mnoha členských státech vysoké a v extrémních případech dosahuje až 50 % (viz graf níže).



* Zdroj: Hodnocení výboru VTHVR týkající se ukazatelů rovnováhy u hlavních skupin loďstva a posouzení vnitrostátních zpráv o úsilí členských států o dosažení rovnováhy mezi kapacitou loďstva a rybolovnými právy (STECF-14-12 a STECF-14-21).

** Poznámka: Pro DK, FR a GR nejsou k dispozici žádné údaje.

(1) Ustanovení čl. 22 odst. 1 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1380/2013 ze dne 11. prosince 2013 o společné rybářské politice, o změně nařízení Rady (ES) č. 1954/2003 a (ES) č. 1224/2009 a o zrušení nařízení Rady (ES) č. 2371/2002 a (ES) č. 639/2004 a rozhodnutí Rady 2004/585/ES (Úř. věst. L 354, 28.12.2013, s. 22).
(2) Ustanovení čl. 22 odst. 7 a článku 23 nařízení (EU) č. 1380/2013.
(3) Ustanovení čl. 22 odst. 2 nařízení (EU) č. 1380/2013. Na základě zpráv členských států musí Komise vypracovat pro Evropský parlament a Radu výroční zprávu o rovnováze mezi rybolovnou kapacitou loďstev členských států a jejich rybolovnými právy, která zahrnuje akční plány vypracované členskými státy.
(4) Ustanovení čl. 22 odst. 4 nařízení (EU) č. 1380/2013.
(5) Dodržení pokynů Komise je předběžnou podmínkou pro financování v rámci ENRF, příloha IV nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 508/2014 ze dne 15. května 2014 o Evropském námořním a rybářském fondu a o zrušení nařízení Rady (ES) č. 2328/2003, (ES) č. 861/2006, (ES) č. 1198/2006 a (ES) č. 791/2007 a nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1255/2011 (Úř. věst. L 149, 20.5.2014, s. 1).
(6) Celková kapacita 28 členských států EU (počet plavidel) se v období od 1. července 2013 do 1. ledna 2015 snížila o 1,8 %: pokud jde o výkon motoru (kW), snížila se o 1,1 %, a co se týče prostornosti (GT), zvýšila se o 0,3 %.
(7) Hodnocení výboru VTHVR týkající se ukazatelů rovnováhy u hlavních skupin loďstva a posouzení vnitrostátních zpráv o úsilí členských států o dosažení rovnováhy mezi kapacitou loďstva a rybolovnými právy (STECF-15-02).
(8) Podle článku 34 nařízení (EU) č. 508/2014.
(9) Viz příloha III hodnocení výboru VTHVR týkajícího se ukazatelů rovnováhy u hlavních skupin loďstva a posouzení vnitrostátních zpráv o úsilí členských států o dosažení rovnováhy mezi kapacitou loďstva a rybolovnými právy (STECF-15-02). Podle přílohy III zprávy výboru VTHVR činí procentní podíl nadměrně lovených populací 31 %.

V Bruselu dne 11.11.2015

COM(2015) 563 final

PŘÍLOHY

ZPRÁVY KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ

o úsilí členských států během roku 2013 k dosažení udržitelné rovnováhy mezi rybolovnou kapacitou a rybolovnými právy


PŘÍLOHA I

Vývoj kapacity loďstva, 2005–2014 (včetně rozšíření z 25 na 28 členských států)

Celkem – počet plavidel

Celkem – hrubá prostornost (vlevo) a kilowatty (vpravo)



PŘÍLOHA II

*Zdroj: Hodnocení výboru VTHVR týkající se ukazatelů rovnováhy u hlavních skupin loďstva a posouzení vnitrostátních zpráv o úsilí členských států o dosažení rovnováhy mezi kapacitou loďstva a rybolovnými právy (STECF-15-02).

Příloha III

Seznam akčních plánů předložených členskými státy (čl. 22 odst. 4 nařízení (EU) č. 1380/2013( 1 ))

1. Akční plán Chorvatska

2. Akční plán Kypru

3. Akční plán Francie

4. Akční plán Itálie

5. Akční plán Lotyšska

6. Akční plán Španělska

Příloha IV

Tabulka 7.1. Závazky ERF v období od 1. 1. 2007 do 31. 5. 2014

Závazky ERF v období od 1. 1. 2007 do 31. 5. 2014

Opatření

Počet operací

Celkové náklady zohledněné v rozhodnutí o poskytnutí veřejné podpory (v EUR)

Celkové náklady z veřejných prostředků zohledněné v rozhodnutí o poskytnutí podpory (v EUR)

Podpora ERF poskytnutá na operaci (v EUR)

% prostředků z ERF vyčleněných na opatření ve srovnání s celkovými závazky ERF k 31. květnu 2014

1.1: Trvalé zastavení rybolovných činností

4 087

901 610 330,18

898 581 556,76

527 029 599,01

15,33 %

1.2: Dočasné zastavení rybolovných činností

61 715

380 034 486,53

380 033 614,05

230 825 262,13

6,71 %

1.3: Investice do rybářských plavidel a selektivnosti

12 090

417 700 869,78

174 338 991,68

97 960 449,14

2,85 %

1.4: Drobný pobřežní rybolov

4 317

55 088 317,94

46 280 854,90

31 894 126,04

0,93 %

1.5: Socioekonomická vyrovnávací opatření na správu loďstva

5 416

152 815 579,58

101 916 516,65

61 554 454,15

1,79 %

ERF celkem

121 073

8 105 951 862,15

5 558 302 451,91

3 438 157 945,62

99,99 %

(1)

Výroční zprávy členských států o loďstvu a jejich akční plány jsou k dipozici na této adrese:

http://s-antares.fish.cec.eu.int/front/index.cfm?method=FM_Reporting.AnnualReport