31.3.2014   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 94/1


STANOVISKO č. 1/2014

(podle čl. 325 odst. 4 Smlouvy o fungování EU)

k návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se mění nařízení Rady (ES) č. 515/97 o vzájemné pomoci mezi správními orgány členských států a jejich spolupráci s Komisí k zajištění řádného používání celních a zemědělských předpisů

2014/C 94/01

ÚČETNÍ DVŮR EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na čl. 325 odst. 4 této smlouvy,

s ohledem na návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se mění nařízení Rady (ES) č. 515/97 o vzájemné pomoci mezi správními orgány členských států a jejich spolupráci s Komisí k zajištění řádného používání celních a zemědělských předpisů (1),

s ohledem na žádost Evropského parlamentu o stanovisko zaslanou Účetnímu dvoru dne 19. prosince 2013,

PŘIJAL NÁSLEDUJÍCÍ STANOVISKO:

ÚVOD

1.

Účelem tohoto návrhu nařízení je patřičně uplatňovat celní a zemědělské právní předpisy Unie a poskytnout zejména Komisi, ale i celním a dalším orgánům členských států účinnější mechanismy s cílem pomáhat v prevenci, vyšetřování a stíhání operací, které jsou v rozporu s celními a zemědělskými předpisy. Za tímto účelem návrh:

a)

usiluje o zlepšení boje proti celním podvodům, jako jsou zejména případy nesprávného prohlášení o původu, nepravdivého popisu zboží a zneužití tranzitního systému (2), a to:

i)

vytvořením centrální databáze s informacemi o pohybu kontejnerů (3), dovozu a vývozu a s údaji o tranzitu,

ii)

vyjasněním právního základu pro sdílení celních údajů mezi Komisí a členskými státy;

b)

zmocňuje Komisi k tomu, aby si pro účely vyšetřování vyžádala doklady k dovozním a vývozním prohlášením přímo od společností ze soukromého sektoru, aby se urychlila vyšetřování týkajících se cel a aby se snížil počet případů, které jsou po třech letech promlčeny (4);

c)

vyjasňuje tři další otázky ve stávajícím nařízení (5), a to tak, že:

i)

otevírá možnost omezit viditelnost údajů v databázích jen pro vybrané uživatele,

ii)

zjednodušuje dozor nad ochranou údajů,

iii)

odstraňuje právní nejistotu, pokud jde o přípustnost informací získaných v rámci vzájemné pomoci, jako jsou například důkazy ve vnitrostátním trestním řízení.

2.

Účetní dvůr prověřil návrh Komise s ohledem na výsledky své auditní práce.

OBECNÉ POZNÁMKY

3.

Účetní dvůr se domnívá, že návrh přispěje k dosažení cílů vytyčených v nařízení za předpokladu splnění určitých podmínek, které jsou uvedeny ve specifických poznámkách v bodech 5–8. Návrh na změnu článku 18b a na zřízení rejstříku ve smyslu článků 18a a 18g návrhu nařízení také reagují na připomínky uvedené v bodech 9 a 10 stanoviska Účetního dvora č. 3/2007 (6), vydaného při poslední změně tohoto nařízení. Účetní dvůr rovněž považuje za užitečné vyjasnit článek 12 o tom, že informace získané v rámci vzájemné spolupráce mohou být přípustnými důkazy v trestním řízení v členských státech. Z těchto důvodů návrh Komise vítá.

4.

Vzhledem k tomu, že evropský inspektor ochrany údajů je příslušným orgánem pro otázky týkající se ochrany údajů, a Komise je s ním proto bude muset konzultovat, Účetní dvůr se touto skutečností v tomto stanovisku nezabývá.

KONKRÉTNÍ POZNÁMKY

5.

Články 18a a 18g návrhu stanovují opatření, jimiž Komise zřídí a bude analyzovat rejstřík údajů získaných od soukromých nebo veřejných poskytovatelů služeb, kteří působí v mezinárodním dodavatelském řetězci a sdílejí tyto údaje s orgány členských států. Čl. 18a odst. 6 a čl. 18g odst. 3 omezují přístup k tomuto rejstříku pouze na určitá oddělení Komise a vnitrostátní orgány a podmiňují předávání údajů ostatním orgánům a subjektům zvláštními podmínkami. Tato ustanovení sekundárního práva však nemohou omezit auditní pravomoci Účetního dvora zakotvené v primárním právu, konkrétně čl. 287 odst. 3 SFEU. Přísně vzato sice není odkaz na auditní pravomoci Účetního dvora v pozměněném nařízení (ES) č. 515/97 nutný, ale přesto by bylo užitečné v příslušném článku upozornit, že tato ustanovení platí „aniž je dotčeno právo Účetního dvora na přístup k dokumentům a informacím podle čl. 287 odst. 3 SFEU“. Všechny strany, které provádí toto nařízení, si tak budou vědomy auditních pravomocí Účetního dvora a na tyto pravomoci se nebudou vztahovat omezující podmínky. Ze stejného důvodu by byl užitečný odkaz na Účetní dvůr v článku 29, který se týká přístupu k celnímu informačnímu systému.

6.

Články 18c až 18f stanoví opatření, jimiž Komise bude získávat a zpracovávat informace o pohybu kontejnerů na celním území Unie, v jeho rámci a mimo celní území Unie. Tuto informaci budou poskytovat veřejní a soukromí poskytovatelé, v praxi tedy lodní přepravci. V rámci přípravy legislativního návrhu byla konzultována Světová rada přepravců (World Shipping Council – WSC), která zastupuje přibližně 90 % světové kapacity linkových plavidel (7). Tento postup dává určitou míru jistoty, že návrh je schůdný a nepovede k nepřiměřeným nákladům pro přepravce (8).

7.

Účetní dvůr upozorňuje, že legislativní návrh neobsahuje žádné ustanovení o ověřování úplnosti, spolehlivosti a včasnosti údajů poskytnutých lodními přepravci. V legislativní účetní závěrce na to navíc nejsou vyčleněny žádné zdroje. Úplnost, spolehlivost a včasnost údajů jsou rizikové oblasti, které je potřeba zohlednit, a to s patřičným ohledem na náklady veškerých kontrolních opatření zavedených v této souvislosti.

8.

Článek 18h navrhovaného nařízení zmocňuje Komisi (OLAF) k tomu, aby přímo od hospodářských subjektů získala doklady k dovozním a vývozním prohlášením nezbytné pro účely vyšetřování. Cílem je urychlit vyšetřování úřadu OLAF, a snížit tím riziko promlčení. Účetní dvůr považuje toto opatření za vhodné. V zájmu otevřené a účinné spolupráce mezi Komisí a členskými státy by však bylo vhodné v tomto článku uvést, že:

a)

Komise by měla vnitrostátní orgány příslušných členských států informovat o všech žádostech adresovaných hospodářským subjektům;

b)

Komise může příslušné vnitrostátní orgány požádat o pomoc se získáním těchto dokumentů, zejména pokud hospodářské subjekty na její žádost nereagují okamžitě.

Tuto zprávu přijal senát CEAD, jemuž předsedá Igors LUDBORŽS, člen Účetního dvora, v Lucemburku na svém zasedání dne 25. února 2014.

Za Účetní dvůr

předseda

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


(1)  COM(2013) 796 final ze dne 25. listopadu 2013.

(2)  Viz bod 3.3.1 posouzení dopadu, které bylo součástí legislativního návrhu Komise (pracovní dokument útvarů Komise SWD(2013) 483 final ze dne 25. listopadu 2013).

(3)  V lodní přepravě označované jako zprávy o stavu kontejneru (CSM – Container Status Message).

(4)  Viz bod 3.3.2.1 posouzení dopadu, které bylo součástí legislativního návrhu Komise (pracovní dokument útvarů Komise SWD(2013) 483 final ze dne 25. listopadu 2013).

(5)  Tamtéž, bod 3.3.2.2.

(6)  Úř. věst. C 101, 4.5.2007, s. 4.

(7)  Viz bod 2.4.2 posouzení dopadu, které bylo součástí legislativního návrhu Komise (pracovní dokument útvarů Komise SWD(2013) 483 final ze dne 25. listopadu 2013).

(8)  Tamtéž, strana 27. Tento přístup vychází ze zkušeností WSC při plnění podobných požadavků úřadů Spojených států amerických.