52013PC0521

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení Rady (ES) č. 1698/2005 o podpoře pro rozvoj venkova z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova (EZFRV) /* COM/2013/0521 final - 2013/0247 (COD) */


DŮVODOVÁ ZPRÁVA

1.           SOUVISLOSTI NÁVRHU

Prodloužení odchylky pro používání zvýšené míry spolufinancování, která je určena členským státům ohroženým závažnými obtížemi, pokud jde o jejich finanční stabilitu

· Odůvodnění a cíle návrhu

Přetrvávající finanční a hospodářská krize vyvinula tlak na vnitrostátní finanční zdroje, jelikož členské státy realizují nezbytné politiky fiskální konsolidace. V této souvislosti je zvlášť důležité zajistit co nejlepší provádění programů rozvoje venkova.

Provádění programů je často problematické, v neposlední řadě v důsledku problémů s likviditou způsobených fiskální konsolidací. To platí zejména v těch členských státech, které jsou finanční krizí postiženy nejvíce a obdržely finanční pomoc v rámci ozdravného programu. K dnešnímu dni obdrželo finanční pomoc sedm zemí, které se s Komisí dohodly na makroekonomickém ozdravném programu. Jedná se o Kypr, Maďarsko, Rumunsko, Lotyšsko, Portugalsko, Řecko a Irsko (dále jen „země zapojené do programu“). Na Maďarsko, Rumunsko a Lotyšsko se již ozdravný program nevztahuje.

Aby se zajistilo, že tyto členské státy (a kterýkoliv jiný členský stát, jenž v budoucnosti může tyto programy pomoci využívat) budou pokračovat v provádění programů rozvoje venkova a uvolňovat prostředky na projekty, obsahuje současný návrh ustanovení, která by těmto členským státům umožnila využívat zvýšenou míru spolufinancování, aniž by se změnila celková výše finančních prostředků přidělených v rámci politiky rozvoje venkova na období 2007–2013. Tímto způsobem se členským státům v kritickém okamžiku poskytnou dodatečné finanční zdroje a usnadní další provádění programů.

· Obecné souvislosti a platné předpisy vztahující se na oblast návrhu

Ustanovení čl. 70 odst. 4c nařízení (ES) č. 1698/2005 stanoví, že maximální výše příspěvku z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova (EZFRV) může být zvýšena odchylně od limitů uvedených v odstavcích 3, 4 a 5 téhož článku, a to nejvýše na 95 % způsobilých veřejných výdajů v regionech způsobilých podle konvergenčního cíle, v nejvzdálenějších regionech a na menších ostrovech v Egejském moři a na 85 % způsobilých veřejných výdajů v ostatních regionech. Tato odchylka v současnosti platí pouze pro výdaje vynaložené platebními agenturami do dne 31. prosince 2013.

· Soulad s ostatními politikami a cíli Unie

Návrh je v souladu s ostatními návrhy a iniciativami přijatými Komisí v reakci na finanční krizi.

2.           KONZULTACE ZÚČASTNĚNÝCH STRAN A POSOUZENÍ DOPADŮ

· Konzultace zúčastněných stran

S externími zúčastněnými stranami nebyly vedeny konzultace.

· Sběr a využití výsledků odborných konzultací

Nebylo třeba využít externích odborných konzultací.

· Analýza dopadů

Členské státy, kterým je poskytována finanční pomoc, mohou Komisi předložit žádost o změnu svých programů rozvoje venkova na období 2007–2013 a využít odchylku pro použití vyšší míry spolufinancování, než je běžné. V současnosti tuto odchylku využívá Řecko, Irsko a Portugalsko, ovšem ne ve všech případech v maximální výši. Jelikož celková výše finančních prostředků přidělených členským státům na dané období z EZFRV se nezmění, vyšší míra spolufinancování ze strany EU znamená podstatné snížení celkové výše příspěvků z veřejných zdrojů, které jsou určeny na programy rozvoje venkova během programového období. Členské státy, kterým je poskytována finanční pomoc, mají v současnosti možnost zvýšit příspěvek z EZFRV ve stávajících programech rozvoje venkova na období 2007–2013 pouze pro výdaje vynaložené do dne 31. prosince 2013 (po dobu, po kterou je členskému státu poskytována finanční pomoc), a tato možnost tedy netrvá až do konečného data způsobilosti výdajů, jímž je 31. prosinec 2015.

U výdajů vynaložených v rámci nového programového období 2014–2020 může být podle článku 22 nařízení (EU) č. …/… (nařízení o společných ustanoveních) výše příspěvku z EZFRV navýšena o 10 procentních bodů nad míru spolufinancování platnou pro každé opatření z EZFRV. Tento nový systém spočívající v jednotném navýšení u všech opatření může v jednotlivých případech znamenat větší či menší změnu výše příspěvků z EZFRV ve srovnání se současným systémem podle čl. 70 odst. 4c nařízení (ES) č. 1698/2005.

Pokud by možnost používat vyšší než běžnou výši příspěvků z EZFRV v rámci stávajících programů rozvoje venkova podle čl. 70 odst. 4c nařízení (ES) č. 1698/2005 byla omezena koncem roku 2013 a pouze na dobu, po kterou je členskému státu poskytována finanční pomoc, hrozí, že bude vážně ohroženo maximální a optimální využívání finančních prostředků z EZFRV pro dotčené programy rozvoje venkova předtím, než bude možné provést navýšení u nových programů.

3.           PRÁVNÍ STRÁNKA NÁVRHU

· Shrnutí navrhovaných opatření

Navrhuje se změna čl. 70 odst. 4c nařízení (ES) č. 1698/2005, která by členským státům, které jsou příjemci finanční pomoci, umožnila využívat až do konce období způsobilosti zvýšení o 10 procentních bodů, a to pouze pro otevřené rozpočtové závazky pro programové období 2007–2013, a domáhat se jej ve svých žádostech o konečný zůstatek, i když finanční pomoc již nebude poskytována.

· Právní základ

Články 42 a 43 Smlouvy o fungování EU.

· Zásada subsidiarity

Návrh je v souladu se zásadou subsidiarity, pokud jde o jeho účel poskytnout větší podporu prostřednictvím EZFRV některým členským státům, které čelí vážným obtížím, zejména v souvislosti s hospodářským růstem, finanční stabilitou a se zhoršením schodku a zadlužením, což je kromě jiného způsobeno také mezinárodním hospodářským a finančním prostředím. V této souvislosti je nezbytné vytvořit na úrovni Unie přechodný mechanismus, který umožní odchylku od běžné míry spolufinancování pro EZFRV.

· Zásada proporcionality

Návrh je v souladu se zásadou proporcionality:

Rozšíření uplatnění zvýšené míry spolufinancování je přiměřené s ohledem na přetrvávající hospodářskou krizi a na další snahy o pomoc těmto členským státům.

· Volba nástrojů

Navrhovaný nástroj: změna současného nařízení.

Komise prozkoumala možnosti, které skýtá právní rámec, a s ohledem na dosavadní zkušenosti považuje za nutné navrhnout změnu nařízení (ES) č. 1698/2005.

4.           DOPAD NA ROZPOČET

Prostředky na závazky nebudou ovlivněny, neboť se nenavrhuje žádná změna maximálních částek z finančních prostředků EZFRV stanovených v operačních programech na programové období 2007–2013.

Nicméně potřebné prostředky na platby v rozpočtu na rok 2014 se mohou zvýšit o 90 milionů EUR v případě, že členské státy budou nadále používat zvýšenou míru spolufinancování.

Na základě žádostí členského státu o udělení prostředků a s přihlédnutím k vývoji předkládání žádostí o průběžné platby přezkoumá Komise situaci a popřípadě zváží odpovídající opatření.

2013/0247 (COD)

Návrh

NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY,

kterým se mění nařízení Rady (ES) č. 1698/2005 o podpoře pro rozvoj venkova z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova (EZFRV)

EVROPSKÝ PARLAMENT A RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na články 42 a 43 uvedené smlouvy,

s ohledem na návrh Evropské komise,

po postoupení návrhu legislativního aktu vnitrostátním parlamentům,

s ohledem na stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru[1],

s ohledem na stanovisko Výboru regionů[2],

v souladu s řádným legislativním postupem,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)       Nebývale závažná celosvětová finanční krize a hospodářský útlum vážně poškodily hospodářský růst a finanční stabilitu a vyvolaly podstatné zhoršení finančních a hospodářských podmínek v několika členských státech. Zvláště některé z nich mají závažné obtíže, pokud jde zejména o jejich hospodářský růst, finanční stabilitu a zhoršení schodku a zadlužení, nebo jim takové obtíže hrozí, což je kromě jiného způsobeno také mezinárodním hospodářským a finančním prostředím.

(2)       Přestože již byla přijata řada významných opatření včetně změn v právním rámci, která mají vyvážit negativní vlivy krize, dopad finanční krize na reálnou ekonomiku je stále pociťován v mnoha směrech a tlak na vnitrostátní finanční zdroje vzrůstá.

(3)       S ohledem na vážné problémy s finanční stabilitou, jimž stále čelí řada členských států, a ve snaze omezit výsledné negativní vlivy během přechodu ze stávajícího do nadcházejícího programového období umožněním maximálního využívání dostupných finančních prostředků EZFRV by se mělo trvání odchylky navyšující maximální výši příspěvku z EZFRV stanovené v čl. 70 odst. 4c nařízení Rady (ES) č. 1698/2005[3] prodloužit až do konečného data způsobilosti výdajů pro programové období 2007–2013, jímž je 31. prosinec 2015.

(4)       Možnost zvýšení průběžných plateb a plateb konečného zůstatku nad běžnou míru spolufinancování by neměla být omezena na dobu, během níž je členský stát příjemcem finanční pomoci podle nařízení (EU) č. 407/2010, nařízení (ES) č. 332/2002 nebo Smlouvy o založení Evropského mechanismu stability, protože členský stát i nadále čelí vážným problémům se zajišťováním spolufinancování ze státního rozpočtu, a to i poté, co bylo poskytování finanční pomoci dokončeno.

(5)       V souladu se závěry Evropské rady ze 7.–8. února 2013 a s ustanoveními článku 22 nařízení o společných ustanoveních se míra spolufinancování zvýšená o 10 procentních bodů použije pro programové období 2014–2020, a to do 30. června 2016, kdy bude možnost zvýšení přezkoumána. Vzhledem k tomu, že se programová období 2007–2013 a 2014–2020 překrývají, je třeba zajistit ucelené a jednotné zacházení s členskými státy přijímajícími finanční pomoc v obou obdobích. Členské státy, které jsou příjemci finanční pomoci, by proto měly mít možnost využívat výhod plynoucích ze zvýšené míry spolufinancování až do konce období způsobilosti a domáhat se jí ve svých žádostech o platbu konečného zůstatku, i když finanční pomoc již nebude poskytována.

(6)       Vzhledem k tomu, že lhůta stanovená v čl. 70 odst. 4c se shoduje s koncem programového období, a vzhledem k relevantním potřebám programů a procesním požadavkům je vhodné, aby toto nařízení vstoupilo v platnost dnem vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

(7)       Nařízení (ES) č. 1698/2005 by proto mělo být odpovídajícím způsobem změněno,

PŘIJALY TOTO NAŘÍZENÍ:

Článek 1

Znění čl. 70 odst. 4c nařízení (ES) č. 1698/2005 se mění takto:

a)           V prvním pododstavci se návětí nahrazuje tímto:

              „Odchylně od limitů uvedených v odstavcích 3, 4 a 5 může být příspěvek z EZFRV zvýšen na nejvýše 95 % způsobilých veřejných výdajů v regionech způsobilých podle konvergenčního cíle, v nejvzdálenějších regionech a na menších ostrovech v Egejském moři a na 85 % způsobilých veřejných výdajů v ostatních regionech. Tyto sazby se použijí na způsobilé veřejné výdaje nově uvedené v každém certifikovaném prohlášení o výdajích, pokud po [OPOCE: vložte prosím datum vstupu tohoto nařízení v platnost] členský stát splňuje jednu z těchto podmínek: “.

b)           Druhý pododstavec se nahrazuje tímto:

              „Členský stát, který hodlá využít odchylky uvedené v prvním pododstavci, předloží Komisi žádost, aby odpovídajícím způsobem změnila jeho program rozvoje venkova. Odchylka se použije ode dne, kdy Komise změnu programu schválí.“

Článek 2

Toto nařízení vstupuje v platnost dnem vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.

V Bruselu dne

Za Evropský parlament                                 Za Radu

předseda                                                        předseda

LEGISLATIVNÍ FINANČNÍ VÝKAZ

FINANČNÍ VÝKAZ || AGRI/I1/2013/1278200

6.20.2013.6

|| DATUM: 17. 5. 2013

1. || ROZPOČTOVÁ POLOŽKA: 05 04 Rozvoj venkova ||

2. || NÁZEV: Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení Rady (ES) č. 1698/2005 o podpoře pro rozvoj venkova z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova (EZFRV)

3. || PRÁVNÍ ZÁKLAD: Ustanovení čl. 43 odst. 2 Smlouvy o fungování Evropské unie

4. || CÍLE: Toto nařízení prodlužuje do konce roku 2015 odchylku, která umožňuje členským státům, jimž je poskytována finanční pomoc, zvýšit příspěvek z EZFRV na 95 % v regionech spadajících pod konvergenční cíl, v nejvzdálenějších regionech a na menších ostrovech v Egejském moři a na 85 % v ostatních regionech.

5. || FINANČNÍ DOPADY || OBDOBÍ 12 MĚSÍCŮ (v milionech EUR) || BĚŽNÝ ROZPOČTOVÝ ROK 2013 (v milionech EUR) || NÁSLEDUJÍCÍ ROZPOČTOVÝ ROK 2014 (v milionech EUR)

5.0 || VÝDAJE -               FINANCOVANÉ Z ROZPOČTU EU (NÁHRADY/INTERVENCE) -               VNITROSTÁTNÍCH ORGÁNŮ -               JINÝCH SUBJEKTŮ || ||   || PZ: - PP: + 90

5.1 || PŘÍJMY -               VLASTNÍ ZDROJE EU (DÁVKY/CLA) -               VNITROSTÁTNÍ || || ||

|| || 2015 || 2016 || 2017 || 2018

5.0.1 || ODHADOVANÉ VÝDAJE || || || PP: - 90 ||

5.1.1 || ODHADOVANÉ PŘÍJMY || || || ||

5.2 || METODA VÝPOČTU: -

6.0 || MŮŽE BÝT PROJEKT FINANCOVÁN Z PROSTŘEDKŮ UVEDENÝCH V PŘÍSLUŠNÉ KAPITOLE STÁVAJÍCÍHO ROZPOČTU? || nepoužije se

6.1 || MŮŽE BÝT PROJEKT FINANCOVÁN PŘEVODEM MEZI KAPITOLAMI STÁVAJÍCÍHO ROZPOČTU? || nepoužije se

6.2 || BUDE POTŘEBA DODATEČNÝ ROZPOČET? || NE

6.3 || BUDE POTŘEBA ZAČLENIT PROSTŘEDKY DO BUDOUCÍCH ROZPOČTŮ? || NE

POZNÁMKY: Na prostředky na závazky nebude mít změna nařízení 1698/2005 žádný finanční dopad, neboť celkový příděl určený na rozvoj venkova ani jeho roční rozpis se nemění. U plateb mohou být výsledkem návrhu na prodloužení odchylky, která umožňuje používat zvýšenou míru spolufinancování, vyšší úhrady nákladů dotčeným členským státům. Návrh nebude mít žádný dopad v roce 2013. Na základě posledního dostupného odhadu plateb z členských států lze potřebné dodatečné platby odhadnout na 90 milionů EUR v roce 2014 (ve srovnání se situací, kdy by používání zvýšené míry skončilo v roce 2013). Tato částka bude kompenzována při uzavírání programů, pravděpodobně v roce 2017. Na základě žádostí členského státu o udělení prostředků a s přihlédnutím k vývoji předkládání žádostí o průběžné platby přezkoumá Komise situaci a popřípadě zváží odpovídající opatření.

[1]               Úř. věst. C , , s. .

[2]               Úř. věst. C , , s. .

[3]               Úř. věst. L 277, 21.10.2005, s.1.