19.9.2013   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 271/48


Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru ke sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů Příprava uceleného evropského rámce pro on-line hazardní hry

COM(2012) 596 final

2013/C 271/09

Zpravodajka: paní RONDINELLI

Dne 19. prosince 2012 se Evropská komise, v souladu s článkem 304 Smlouvy o fungování Evropské unie, rozhodla konzultovat Evropský hospodářský a sociální výbor ve věci

sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů Příprava uceleného evropského rámce pro on-line hazardní hry

COM(2012) 596 final.

Specializovaná sekce Jednotný trh, výroba a spotřeba, kterou Výbor pověřil přípravou podkladů na toto téma, přijala stanovisko dne 29. dubna 2013.

Na 490. plenárním zasedání, které se konalo ve dnech 22. a 23. května 2013 (jednání dne 22. května 2013), přijal Evropský hospodářský a sociální výbor následující stanovisko 122 hlasy pro, 4 členové se zdrželi hlasování.

1.   Závěry a doporučení

1.1

EHSV potvrzuje a vyzdvihuje to, co již vyjádřil ve svém stanovisku (1) k zelené knize o on-line hazardních hrách na vnitřním trhu (2), a lituje, že Komise uznala pouze část jeho závěrů. Zdůrazňuje zejména, že boj proti nelegálním hrám, které jsou z hlediska ochrany spotřebitelů největší hrozbou, není prioritou sdělení.

1.2

EHSV žádá Komisi, aby mezi priority, na něž sdělení hledá odpověď, zařadila vytváření nových pracovních míst a ochranu pracovních míst v tomto odvětví, jejich kvalitu a jejich potenciální ztrátu v oblasti tradičních hazardních her ve prospěch her poskytovaných on-line.

1.3

Hazardní hry přispívají ke zvýšení daňových příjmů členských států. Financování prospěšné činnosti prostřednictvím státních loterií a heren podporuje dobročinné, společenské a sportovní aktivity a propagaci cestovního ruchu a slouží k ochraně kulturního, uměleckého a archeologického dědictví. EHSV má za to, že by se všechny činnosti na evropské úrovni v oblasti her měly zaměřit na evropský sociální model, jenž občanům umožňuje zdravou a vyváženou zábavu.

1.4

EHSV má vážné obavy z vysokého rizika hazardních her pro veřejné zdraví. V tomto ohledu opakuje svoji žádost Komisi, aby na celém území EU prováděla výzkum a monitorování závislostí a psychických poruch spojených s on-line hrami, a doporučuje členským státům věnovat část příjmů vybraných na daních na informační kampaně, preventivní opatření a léčbu hráčské závislosti.

1.5

EHSV vítá rozhodnutí Komise provádět lepší administrativní spolupráci a výměny informací, zkušeností a osvědčených postupů mezi členskými státy a orgány pro regulaci.

1.6

EHSV podporuje cíl Komise, aby měl každý členský stát svůj vlastní regulační orgán s přesnými pravomocemi, který zaručí úzkou spolupráci s příslušnými orgány v jiných členských státech.

1.7

EHSV se domnívá, že je třeba nalézt rovnováhu mezi technologicky velmi vyspělým charakterem tohoto odvětví a tedy jeho přeshraniční povahou na jedné straně a riziky, jež jsou tomuto odvětví vlastní a jež souvisejí s veřejným a společenským pořádkem, legálností, transparentností a veřejným zdravím na straně druhé, a to prostřednictvím závaznějších iniciativ, než jsou doporučení navrhovaná Komisí.

1.8

EHSV bere na vědomí, že v současné době není možné přijmout specifický právní předpis EU o on-line hazardních hrách. Výbor sice podporuje iniciativy Evropské komise, zejména co se týče účinné spolupráce mezi členskými státy, nicméně doufá, že v některých oblastech, u nichž jsou pravomoci sdíleny, budou přijaty účinnější právní nástroje (pokud možno směrnice) na ochranu spotřebitele a nejohroženějších skupin a na boj proti nelegálním provozovatelům a proti praní špinavých peněz.

Vznikl by tak minimální soubor předpisů na ochranu spotřebitelů. Členské státy musí mít i nadále právo přijmout pro svůj domácí trh přísnější předpis na ochranu spotřebitelů, pokud budou chtít, nebo pokračovat v uplatňování stávajících mírnějších předpisů (3).

Vyzývá proto Komisi, Evropský parlament a Radu, aby v souladu se zásadou subsidiarity přijaly opatření v následujících oblastech:

ochrana spotřebitele a zdraví a bezpečnosti občanů, zejména nezletilých osob a ohrožených skupin;

odpovědná reklama;

opatření k boji proti ovlivňování výsledků zápasů pro účely sázek;

záruka legálnosti a transparentnosti on-line her v rámci úsilí členských států o zavedení přiměřených sankcí, jež v případě porušení předpisů předpokládají zablokování, uzavření, zabavení či odstranění nelegálních stránek.

1.9

EHSV je potěšen, že Komise vyhověla jeho požadavku na rozšíření oblasti působnosti směrnice proti praní peněz na všechny formy hazardních her (4).

1.10

EHSV vítá záměr Komise prověřit možnosti, jež nabízí nařízení o systému IMI (5), a doufá, že se tím zlepší správní spolupráce regulačních orgánů a výměna informací mezi příslušnými vnitrostátními a evropskými orgány.

1.11

Hodnocení možnosti výměny osobních údajů mezi členskými státy, jež Komise provede, považuje EHSV za pozitivní, neboť velké množství informací, které provozovatelé shromažďují, lze sdílet a porovnávat s jinými údaji, a zlepšit tak kontrolu ze strany příslušných orgánů.

1.12

EHSV považuje za zásadní, aby členské státy společně s regulačními orgány spustily osvětové a informační kampaně určené spotřebitelům s cílem nasměrovat jejich poptávku k legálním on-line hrám. Tuto činnost by měla provázet opatření proti nelegálním provozovatelům, jako je zveřejňování černých či bílých listin vyhotovených vnitrostátními regulačními orgány, aby spotřebitelé mohli lépe rozpoznat povolené stránky – díky tomu, že se na domovskou herní stránku umístí logo vnitrostátního regulačního orgánu – a stránky nelegální.

1.13

K zaručení ochrany spotřebitelů EHSV požaduje, aby měl software používaný v on-line hazardních hrách minimální společnou certifikaci EU od specializovaných externích subjektů, k níž budou použity stejné parametry a normy. Dále vyzývá Komisi a členské státy, aby zavedly minimální evropskou normu pro informační platformy pro hazardní hry, a požaduje po členských státech, aby přijaly opatření na ochranu informací o hráčích a schválily pouze takové platební prostředky, které poskytují nejlepší záruky z hlediska bezpečnosti a sledovatelnosti transakcí spojených s on-line hrami.

1.14

EHSV hodnotí velmi kladně, že se Komise rozhodla zřídit skupinu odborníků na on-line hry pro účely výměny zkušeností a osvědčených postupů v oblasti počítačové trestné činnosti, neboť je i přes velmi krátkou dobu svého trvání užitečným nástrojem k navázání účinné spolupráce mezi členskými státy. EHSV doufá, že tato skupina překoná svůj stávající neformální charakter a stane se z ní subjekt s jasně určenými pravomocemi a úkoly.

1.15

EHSV souhlasí s Komisí v tom, že je třeba, aby členské státy podporovaly odpovídající vzdělávání soudců v otázkách podvodů a praní špinavých peněz, které se týkají hazardních her.

1.16

EHSV vyzývá Komisi, aby provedla aktualizaci a revizi předpisů v oblastech určených ve sdělení, neboť dochází k vývoji z hlediska uplatňování předpisů v členských státech, z hlediska toho, jaká opatření a jakým způsobem členské státy provádějí a jakých výsledků bylo dosaženo na vnitrostátní úrovni.

1.17

EHSV žádá členské státy, aby pověřily Komisi jednat o návrhu mezinárodní úmluvy o ochraně a podporování etické nezávadnosti sportu a aktivně ho prosazovat. Jednání budou započata v Radě Evropy.

2.   Úvod

2.1

Sdělení pojednává o nutnosti dodržovat evropské právní předpisy v oblasti volného pohybu služeb a o ochraně určitých skupin.

2.2

Využívání on-line nástrojů s přímým přístupem k síti umožnilo výrazně častější hraní on-line hazardních her, které zažívají rychlý rozvoj. V EU byly v roce 2011 celkové příjmy z on-line hazardních her ve 27 členských státech vyčísleny na 9,3 mld. eur, což odpovídá 10,9 % evropského trhu s hazardními hrami, a odhaduje se, že do roku 2015 tato částka vzroste na 13 mld. eur.

2.3

Díky využívání internetu může být totiž evropský občan v zemi svého bydliště vystaven službám poskytovaným nezákonně jedním nebo více provozovateli s licencí z jiné země, ať již se jedná o členský stát EU či nikoli. Této situaci s extrateritoriálním a mezinárodním charakterem nemohou členské státy čelit samy, nýbrž je třeba k ní přistupovat integrovaně a v rámci širší spolupráce. V zájmu záruky pro občany a spotřebitele musí být stanovena společná definice nelegálních her. Je třeba podotknout, že nepovolená nabídka her v zemi pobytu hráče nebo nabídka her, k nimž provozovatel nemá požadovanou vnitrostátní licenci, je nezákonná, ať již ji poskytuje provozovatel se sídlem nebo s licencí v jednom z členských států EU nebo provozovatel z třetí země (6). Nelegálním provozovatelem se rozumí takový provozovatel, který je zcela nekontrolován a neregulován.

2.4

Pokud jde o rozlišování mezi „neoprávněným provozovatelem“ a „nelegálním provozovatelem“, odkazujeme na poznámku 15 ve sdělení.

2.5

Je pozitivní, že Komise zřídila skupinu odborníků v oblasti hazardních her pro účely výměny zkušeností a postupů mezi členskými státy, zkoumání problémů souvisejících s nedovoleným a nezákonným využíváním hazardních her, specifické a nejaktuálnější školení pro soudce, lepší informovanost spotřebitelů a zvýšení zákonné nabídky.

2.6

Tato opatření jsou prvním krokem v boji proti provozovatelům, kteří jednají nezákonně a uchylují se k podvodům, trestné činnosti a praní špinavých peněz.

3.   Shrnutí dokumentu Komise

3.1

Ve sdělení jsou vyzdviženy lišící se vnitrostátní předpisy, jsou navržena prioritní opatření členských států a EU, spolupráce a kooperace mezi členskými státy a jsou nastíněna potenciální opatření a doporučení a navrženy koordinace a administrativní integrace mezi členskými státy.

3.2

Hlavním cílem je zaručit dodržování a uplatňování evropských právních předpisů ve vnitrostátním právu prostřednictvím přímých opatření a doporučení členským státům. Za tímto účelem Komise

ulehčí administrativní spolupráci a výměnu informací mezi vnitrostátními orgány pro regulaci hazardních her v členských státech;

prozkoumá potenciální postupy pro blokování nelegálních internetových stránek;

bude podporovat zákonný trh hazardních her i prostřednictvím dialogu s třetími zeměmi;

bude chránit spotřebitele, zejména nezletilé osoby a ohrožené skupiny, i prostřednictvím určení nástrojů kontroly přístupu k internetu;

bude zkoumat dopady závislosti na hazardních hrách na evropské úrovni;

posoudí výkonnost trhu služeb hazardních her;

přijme doporučení o osvědčených postupech při prevenci nezákonných sázek a boji proti nim.

3.3

Komise se domnívá, že je v zájmu členských států, aby prováděly účinnou politiku boje proti podvodům a praní špinavých peněz a chránily etickou nezávadnost sportu proti ovlivňování sportovních akcí, zápasů a závodů, a to i prostřednictvím výměny zkušeností v oblasti počítačové kriminality a informačních sítí.

4.   Připomínky

4.1   Soulad vnitrostátních regulačních rámců s právními předpisy EU

4.1.1

EHSV by v prvé řadě rád zdůraznil své velké obavy z rostoucího šíření on-line hazardních her a z exponenciálního růstu nabídek her, jež hraje stále větší počet občanů, což má závažný dopad na příjmy domácností. Proto je třeba účinně bránit všem formám reklamy, zejména reklamě v televizi, na internetu a na dopravních prostředcích.

4.1.2

Poskytování a využívání nabídek hazardních her ze zahraničí je hospodářská činnost, která spadá do rámce volného pohybu na vnitřním trhu (článek 56 SFEU). Nicméně čl. 52 odst. 1 SFEU připouští omezení volného poskytování služeb zaručeného článkem 56 z důvodů veřejného pořádku, veřejné bezpečnosti a veřejného zdraví.

4.1.3

EHSV připomíná, že členské státy mají hlavní pravomoci pro organizování a regulování hazardních her na svém území. Hry jsou pro spotřebitele potenciálně velmi nebezpečnou aktivitou a jako takové mohou být využívány k trestné činnosti, například k praní špinavých peněz, nejsou-li řádně právně upraveny nebo není-li jejich právní úprava důsledně uplatňována. Přestože hazardní hry spadají do volného pohybu služeb podle článku 49 ES (7), není v této souvislosti vzhledem k odlišným vnitrostátním systémům možné přijmout právní předpis EU o on-line hazardních hrách. EHSV sice podporuje iniciativy Evropské komise, zejména co se týče účinné spolupráce mezi členskými státy, nicméně doufá, že v některých oblastech (viz odstavec 1.8) budou přijaty účinnější nástroje (pokud možno směrnice) na ochranu spotřebitele a nejohroženějších skupin a na boj proti nelegálním provozovatelům a proti praní špinavých peněz.

4.1.4

Podle bohaté ustálené judikatury Soudního dvora mohou být omezení hazardních her odůvodněna takovými naléhavými důvody obecného zájmu, jako jsou ochrana spotřebitele a předcházení podvodům a podněcování občanů k nadměrným výdajům za hru (8). Členské státy mohou vyloučit nebo omezit přeshraniční poskytování všech nebo některých druhů služeb v oblasti on-line hazardních her z důvodu cílů veřejného zájmu, o jejichž ochranu ve vztahu k hazardním hrám usilují (9).

4.1.5

Poskytování hazardních her není upraveno jednotnými předpisy EU a legislativa jednotlivých členských států se vzhledem ke specifickým kulturním, sociálním a historickým souvislostem navzájem značně liší. Některé členské státy on-line hry zakazují, jiné povolují jen některé hry, další mají monopolní režim provozovaný veřejným subjektem nebo soukromým subjektem na základě výlučného práva. Vzhledem k neexistenci aktualizovaných údajů o situaci v jednotlivých zemích (10) EHSV žádá Komisi, aby mezi členskými státy provedla průzkum.

4.1.6

Jak objasňuje judikatura Soudního dvora EU, členské státy, které se rozhodnou pro kontrolovanou liberalizaci tohoto odvětví, jsou – po předchozím správním povolení – oprávněny zavést povolovací režim, který je založen na objektivních, transparentních a nediskriminačních kritériích na základě státní příslušnosti (11).

4.1.7

U on-line hazardních her chybí přímý kontakt mezi spotřebitelem a provozovatelem, což zvyšuje riziko podvodu ze strany provozovatelů na úkor spotřebitelů (12). Dostupnost nabídky nelegálních, a tedy nekontrolovaných her je pro spotřebitele vážnou hrozbou. Důsledné provádění opatření v oblasti boje proti nelegálním provozovatelům ze strany členských států je tudíž hlavní zárukou a nejlepším nástrojem ochrany spotřebitele.

4.1.8

Členské státy mají možnost stanovit cíle své politiky v oblasti hazardních her a vymezit úroveň ochrany. Omezení, jež stanoví, však musejí splňovat podmínky, které vyplývají z judikatury Soudního dvora, a musejí být přiměřená, nediskriminující a být součástí systematicky a soudržně uplatňované politiky.

4.1.9

Jelikož mají jednotlivé členské státy různé právní předpisy a regulace on-line hazardních her na úrovni EU by v současné době byla nemožná, je třeba členským státům pomoci při vymáhání stávajících předpisů, aby byla zaručena větší právní jistota v oblasti ochrany spotřebitelů, nezletilých a ohrožených osob, reklamy a boje proti praní špinavých peněz. Členské státy by měly být vybízeny k výměně osvědčených postupů v oblasti boje proti nelegálním provozovatelům.

4.1.10

V souladu se zásadou subsidiarity musí EU zasáhnout, pokud její kroky znamenají zlepšení a jsou pro regulatorní systémy členských států přínosem. Vzhledem ke specifičnosti tohoto sektoru a ke změnám ve využívání internetu se EHSV domnívá, že by tyto kroky EU měly směřovat k dlouhodobé spolupráci mezi členskými státy a k podpoře osvědčených postupů v oblasti boje proti nelegálním provozovatelům, který vyžaduje přijetí nadnárodních opatření.

4.2   Administrativní spolupráce a účinné vymáhání práva

4.2.1

EU musí posílit kontrolu, administrativní spolupráci a účinné vymáhání práva v oblasti on-line hazardních her a členské státy musejí spolupracovat, má-li se docílit tohoto výsledku.

4.2.2

Je třeba dát k dispozici a sdílet zkušenosti se zpracováním osobních údajů, jež provozovatelé shromažďují, aby se zlepšila kontrola a byla zaručena ochrana údajů. Prostřednictvím výměny všeobecných informací a využívání osvědčených postupů je třeba podpořit administrativní spolupráci mezi členskými státy s cílem posílit výměnu znalostí a zkušeností a budovat smysl pro vzájemnou důvěru a zájem.

4.2.3

Certifikace informačních platforem pro hazardní hry poskytované on-line na vnitrostátní úrovni zaručí dohled nad trhem hazardních her. Členské státy musejí lépe spolupracovat a každý z nich musí zřídit orgán pro regulaci on-line hazardních her s přesnými pravomocemi, což zajistí úzkou koordinaci na úrovni EU.

4.2.4

Bude nutné zhodnotit provázanost vnitrostátních politik s právními předpisy a judikaturou EU a rovněž transparentnost a nediskriminaci licenčních režimů. V případě nezpůsobilosti bude třeba zahájit řízení o porušení.

4.2.5

EHSV má za to, že dosavadní preventivní a represivní opatření členských států v oblasti boje proti hazardním hrám poskytovaným provozovateli bez licence, tj. nelegálními provozovateli, nejsou dostatečná, aby tomuto jevu mohla zabránit. Proto doporučuje vypracovat na úrovni členských států rámec zásad, který zaručí legálnost a transparentnost internetových stránek a zajistí identifikaci nelegálních stránek a jejich zapsání na „černou listinu“; identifikaci stránek, jež získaly povolení v souladu s právními předpisy určitého členského státu a jejich zapsání na „bílou listinu“; zablokování, uzavření, zabavení a odstranění nelegálních stránek (13); zablokování finančních toků z nelegálních stránek a směrem k nim; zákaz obchodních sdělení a reklamy na nelegální hry.

4.3   Spotřebitelé

4.3.1

EHSV lituje, že přísná opatření, jež požadoval od Komise a členských států v souvislosti s účinným bojem boji proti nelegálním provozovatelům, kteří jsou pro spotřebitele největší hrozbou, nenašla ve sdělení Komise žádnou odezvu. Proto požaduje, aby byla neprodleně přijata důrazná opatření k uplatňování osvědčených postupů v oblasti prevence a boje proti nelegálním hrám.

4.3.2

Komise plánuje, že v roce 2013 přijme doporučení o ochraně spotřebitelů a odpovědné reklamě na hazardní hry, a vytyčila čtyři opatření s cílem: odradit spotřebitele od neregulovaných a potenciálně škodlivých nabídek, chránit nezletilé před přístupem k internetovým stránkám, chránit jiné ohrožené skupiny a zabránit vzniku psychických problémů souvisejících s hazardními hrami. V souvislosti s tímto doporučením vyzývá EHSV Komisi, aby do něj zahrnula i osvědčené postupy v oblasti boje proti nelegálním hrám a jejich předcházení, poté, co jednotlivé členské státy provedou hodnocení forem her, které jsou pro spotřebitele nejškodlivější.

4.3.3

EHSV oceňuje, že se ve sdělení věnuje pozornost ochraně spotřebitelů a ohroženým skupinám osob, a to i ve vztahu k reklamě a hráčské závislosti. V tomto ohledu trvá na nutnosti přijmout opatření s vysokou mírou ochrany a konstatuje, že plánované nástroje jsou málo účinné, a proto navrhuje přijmout přísnější opatření. Dostupná nabídka nelegálních her je totiž kvůli své nekontrolovatelnosti a nebezpečnosti pro spotřebitele největší hrozbou, a proto EHSV požaduje, aby všechny členské státy určily spolehlivá opatření na boj proti nelegálním provozovatelům, kteří nedodržují vnitrostátní předpisy, což bude pro spotřebitele hlavní a nejlepší zárukou ochrany.

4.3.4

Hlavní cíl činnosti Komise musí spočívat v zaručení, že členské státy budou vykonávat své plné pravomoci a odpovědnosti, a to tím, že pro celou EU a pro všechny provozovatele s licencí k poskytování těchto služeb bude vytvořen právní rámec pro prevenci návykového hraní hazardních her a pro stanovení minimální věkové hranice pro přístup k jakýmkoliv hrám, zákazu her na úvěr u nejnebezpečnějších forem her a sázek (on-line kasina, sázky na rozptyl, sázkové burzy) a u forem reklamy zaměřené na nezletilé osoby a ohrožené skupiny.

4.3.5

EHSV žádá Komisi a členské státy, aby na svém území podnikaly účinné a důrazné kroky proti nelegálnímu nabízení her. Požaduje, aby členské státy přijaly opatření typu „černá listina“ či blokování nelegálních internetových stránek, vypracovaly definici bezpečných a vysledovatelných platebních způsobů a přijaly opatření na blokování finančních transakcí a na úplný zákaz nelegální reklamy. V tomto směru je třeba vyzdvihnout, že účinnost těchto opatření do značné míry závisí na jejich společné činnosti, která tak bude mít na nelegální provozovatele větší efekt.

4.3.6

V každém členském státě by měl být zřízen regulační orgán se specifickými pravomocemi v oblasti monitorování a zabezpečení provádění evropských i vnitrostátních právních předpisů na ochranu spotřebitele a na boj proti nelegálním hrám. Existence vnitrostátních regulačních orgánů je předpokladem účinné koordinace a administrativní spolupráce. Členské státy musejí dbát na to, aby jejich systém regulace, přizpůsobený jejich národním podmínkám a právnímu rámci, byl s to provádění zaručit. EHSV doufá, že všechny členské státy své regulační orgány pověří úkolem určit kritéria udělování licencí na svých trzích.

4.3.7

Spotřebitelé v EU musejí být s to rozlišovat v každém členském státě mezi nelegálními a legálními internetovými stránkami, v neposlední řadě kvůli stížnostem. Proto EHSV doporučuje, aby každý členský stát všem provozovatelům s licencí k poskytování on-line her uložil, aby na svých internetových stránkách vždy a neustále uváděli číslo povolení a potvrzení vnitrostátního regulačního orgánu, že mají licenci pro daný členský stát.

4.3.8

EHSV požaduje přijmout co nejširší právní úpravu zaručující ochranu nezletilých a stanovující vhodné nástroje k ověřování věku a zajišťující jeho účinnou kontrolu ze strany provozovatelů. Rodiče musí být informováni o rizicích souvisejících s využíváním internetu a o možnostech filtrování softwaru v domácím prostředí. Měla by být přijata odpovídající opatření zaručující ochranu ohrožených skupin, které tráví hodně času doma, jako jsou důchodci, ženy v domácnosti a nezaměstnaní.

4.3.9

Stávající krize nutí stále více lidí k on-line hrám v iluzi, že snadnou výhrou vyřeší své ekonomické problémy, což však s sebou nese značné riziko pro duševní rovnováhu, neboť tak vzniká závislost a obsedantně kompulzivní chování. K potírání těchto psychických poruch EHSV doporučuje, aby se část příjmů vybraných na daních z hazardních her věnovala na informační kampaně a na prevenci a léčbu hráčské závislosti.

4.3.10

Záměr Komise vydat doporučení k odpovědné reklamě na hazardní hry je pozitivní, přestože se doufalo v důraznější a závaznější opatření. Doporučení bude doplňovat směrnici o nekalých obchodních praktikách, což umožní řádné informování spotřebitelů. EHSV zdůrazňuje, že součástí činnosti v této oblasti musejí být opatření proti nelegálním provozovatelům, jako např. zákaz reklamy pro provozovatele, kteří bez licence vydané vnitrostátním regulačním orgánem poskytují služby v zemi spotřebitele.

4.3.11

Musí být nalezena správná rovnováha mezi požadavkem kontrolované expanze povolených her, s cílem učinit nabídku legálních her pro veřejnost atraktivní, a nutností co největšího omezení závislosti na těchto hrách.

4.3.12

Reklama by měla být odpovědnější a lépe regulovaná, aby byli chráněni zejména nezletilí. Důvodem je nejen značné ohrožení zdraví, především duševního, ale i zkreslující a klamavé účinky reklamy, neboť budí ve veřejnosti dojem, že hrát on-line hry je „normální“, a tudíž schvaluje nezdravé sociální chování.

4.3.13

Bez ohledu na projekt Alice Rap (14) bere EHSV na vědomí, že dosud nejsou k dispozici důkazy o rozsahu a druzích psychických poruch spojených s hazardními hrami. EHSV vyzdvihuje potřebu nepřetržitého a soustavného monitorování závislosti a psychických poruch, které s ní souvisejí, aby se získaly dostatečné údaje, které zákonodárcům v EU a členských státech umožní přijmout účinná a cílená opatření k potírání a prevenci tohoto problému.

4.4   Předcházení podvodům a praní špinavých peněz

4.4.1

Problémy související s identifikací subjektů činných v oblasti on-line her, které mají buď značné ztráty nebo značné zisky, a které by tudíž mohly zastírat praní peněz, je třeba řešit prostřednictvím preventivního určování subjektů a otevíráním zvláštních herních účtů pro jednotlivé hráče.

4.4.2

Velmi rozšířeným problémem, který se však týká nejenom on-line hazardních her, nýbrž celého systému zpracování údajů a jejich výměny ve světě internetu a přenosů dat, je krádež identity.

4.4.3

Generátory náhodných čísel musejí být přísně certifikovány, aby odpovídaly zásadě nepředvídatelnosti a poskytovaly jistotu, že ověřovaná transakce je skutečně jediná možná a že je nemožné ji padělat. To umožňuje ochranu hráčů a správnost norem, které členské státy v oblasti výher určí.

4.4.4

K zajištění větší bezpečnosti softwaru používaného v on-line hazardních hrách Výbor navrhuje zavést minimální společnou certifikaci EU specializovanými externími subjekty, k níž budou použity stejné parametry a normy, aby bylo rovněž možné identifikovat a znemožnit nelegální hry na internetu.

4.4.5

Jednou z forem ochrany přístupu k hrám by mohlo být zjišťování adres IP (adresy internetového protokolu). Jestliže totiž někdo vstoupí do hracího systému určitého členského státu z adresy IP z jiné země, je technicky možné hru zablokovat.

4.4.6

Vzhledem k tomu, že on-line hazardní hry jsou náchylné k praní špinavých peněz a podvodům, měl by nesmírný objem toků a dat, které provozovatelé shromažďují, dán k dispozici ochráncům veřejného pořádku, aby bylo možné je porovnávat s jinými údaji a zlepšit tak kontrolu.

4.5   Sport a ovlivňování výsledků zápasů

4.5.1

Ovlivňování sportovních akcí, zápasů a závodů pro účely sázek představuje zvláštní typ podvodu, který je v rozporu se zájmy sportovních organizací, fanoušků, spotřebitelů a legálních provozovatelů hazardních her.

4.5.2

Komise sdílí návrhy EHSV, jenž je toho názoru, že pro globální řešení tohoto problému bez duplicity zdrojů je nutný rámec pro koordinování úsilí všech zainteresovaných stran, a poukazuje na nutnost užší spolupráce mezi provozovateli sázkových služeb, sportovními organizacemi a příslušnými orgány, včetně orgánů pro regulaci hazardních her na vnitrostátní i mezinárodní úrovní.

4.5.3

EHSV opakuje své doporučení vytvořit systém, který nebude omezen na pouhé shromažďování prohlášení udávajících podezření ohledně určité sportovní události, ale bude zahrnovat i opatření zaměřená na prevenci, vzdělávání a prosazování, což umožní účinný boj proti tomuto jevu.

4.5.4

EHSV vítá podnět Komise přijmout do roku 2014 doporučení o osvědčených postupech při prevenci ovlivňování výsledků zápasů pro účely sázek a boji proti němu, přestože zvolený právní nástroj nepovažuje za dostatečný. Ovlivňování výsledků zápasů je v rozporu se zásadami spravedlivého sportovního soutěžení a je trestné ve všech členských státech, přesto však došlo k nárůstu počtu trestných činů nebo činností, u nichž je trestný čin podezírán. Proto je nutné přijmout důraznější opatření k boji proti ovlivňování výsledků zápasů, a to s pomocí nástrojů, odborných znalostí a zdrojů členských států, propojených navzájem i s EU.

4.5.5

EHSV žádá členské státy, které tak zatím nečiní, aby považovaly korupci v oblasti sportu, ovlivňování výsledků zápasů a manipulaci sportovních výsledků za trestné činy a jako takové je trestaly, a vyzývá Komisi, aby se s členskými státy dohodla na společné definici těchto trestných činů.

V Bruselu dne 22. května 2013.

předseda Evropského hospodářského a sociálního výboru

Henri MALOSSE


(1)  Úř. věst. C 24, 28.1.2012, s. 85.

(2)  COM(2011) 128 final.

(3)  Viz Úř. věst. C 24, 28.1.2012, s. 85 (závěry: odstavce 1.3 a 1.6).

(4)  COM(2013) 45 final.

(5)  Systém pro výměnu informací o vnitřním trhu.

(6)  Závěry španělského předsednictví Rady ze dne 11. května 2010 (dokument 9495/10, není k dispozici v češtině) stanoví, že nezákonnými on-line hrami se rozumí hry poskytované bez licence nebo při nedodržování zákonů příslušné země, a proto musejí provozovatelé on-line her dodržovat zákony platné v členských státech, v nichž hry poskytují.

(7)  Rozsudky Soudního dvora: věc C-470/11 ze dne 19.7.2012, SIA Garkalns, nezveřejněna, odstavec 24; společné věci C-316/07, C-358/07 až C-360/07, C-409/07 a C-410/07 ze dne 8.9.2010, Stoß a další.

(8)  Rozsudky Soudního dvora: věc C-470/11 ze dne 19.7.2012, SIA Garkalns, odstavec 39; věc C-46/08 ze dne 8.9.2010, Carmen Media Group Ltd, odstavec 55.

(9)  Věc C-42/07, Liga Portuguesa de Futebol, a C-6/01, Anomar.

(10)  Studie o službách hazardních her na vnitřním trhu EU (Study on gambling services in the EU Internal Market) vypracovaná švýcarským institutem srovnávacího práva (Swiss Institute of Comparative Law) v roce 2006: http://ec.europa.eu/internal_market/services/docs/gambling/study1_en.pdf

(11)  Rozsudek ze dne 24.1.2013 ve věci C-186/11 a C-209/11, Stanleybet International Ltd a další, odstavec 47.

(12)  Rozsudek ve věci C-42/07 ze dne 8. září 2009, Liga Portuguesa de Futebol Profissional a další.

(13)  Sdělení Komise Evropskému parlamentu a Radě Strategie vnitřní bezpečnosti Evropské unie: pět kroků směrem k bezpečnější Evropě, COM(2010) 673 final ze dne 22. listopadu 2010.

(14)  Alice Rap – Addiction and Lifestyles in Contemporary Europe, Reframing Addictions Project (Závislost a životní styl v moderní Evropě, projekt jiného pohledu na závislosti).