52011DC0816




STANOVISKO KOMISE

ze dne 30.11.2011

k nezávislému odbornému hodnocení EIT

Souvislosti

1. Dne 11. března 2008 byl nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 294/2008[1] (dále jen „nařízení“) zřízen Evropský inovační a technologický institut (dále jen „EIT“).

2. V souladu s čl. 16 odst. 2 nařízení o EIT předkládá Komise hodnocení EIT. Toto hodnocení vychází z nezávislého externího hodnocení EIT a přezkoumá, jak EIT plní své poslání.

3. Externí hodnocení EIT bylo dokončeno dne 31. května 2011 a provedla ho společnost ECORYS.

4. V souladu s čl. 16 odst. 3 nařízení o EIT předloží Komise výsledky hodnocení společně se svým stanoviskem a s případnými návrhy na změnu tohoto nařízení Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů.

Připomínky

5. Komise bere na vědomí výsledky nezávislého externího hodnocení EIT.

6. Komise schvaluje dále uvedená doporučení, která jsou výsledkem nezávislého externího hodnocení, a žádá EIT, aby tato doporučení provedl:

7. EIT by měl v průběhu příštího víceletého finančního rámce pokračovat ve stávající formě. Jeho přístup vykazuje silný potenciál. EIT by se měl postupně rozšiřovat a nadále se zaměřovat na posilování stávajících center excelence.

8. S ohledem na výběr a určení budoucích znalostních a inovačních společenství by EIT měl poskytnout jasné a důsledné pokyny k tomu, co očekává a jaké jsou povinnosti a odpovědnosti budoucích znalostních a inovačních společenství. EIT by ještě před zveřejněním výzvy za účelem výběru a určení nových znalostních a inovačních společenství měl veřejně oznámit obecná témata svého zájmu, aby měla konsorcia možnost vypracovat své plány a aby zajistil odpovídající dobu na přípravu návrhů.

9. V období 2011–2014 by se EIT měl zaměřit na konsolidaci a výsledky. Měl by zavést podrobné postupy vypracované v rámci vzájemného procesu učení se stávajícími znalostními a inovačními společenstvími. EIT by měl ve spolupráci s Evropskou komisí a stávajícími znalostními a inovačními společenstvími nadále zjednodušovat postupy svého fungování v rámcovém programu pro výzkum a inovace Horizont 2020.

10. EIT by měl ve spojení se znalostními a inovačními společenstvími a ve spolupráci s Evropskou komisí zavést podrobné postupy sledování. Ty by měly zahrnovat měření výkonnosti EIT v porovnání s jeho vlastními cíli. Pozornost by se měla věnovat zavedení přístupu orientovaného na výsledky. Okamžitou prioritou je využít výsledků tohoto postupu sledování pro posouzení výkonnosti jednotlivých znalostních a inovačních společenství a EIT jako celku.

11. EIT by si měl osvojit kulturu otevřenosti a vnějšího zapojení, jejichž prostřednictvím může vytvářet a sdílet praktické zkušenosti. Při vytváření nových modelů podnikání, inovací a vzdělávání by se měl snažit spolupracovat s externími odborníky, měl by aktivně spolupracovat s ostatními iniciativami, které mají podobné cíle, a zvážit, jak mohou jeho činnosti napomoci při budování kapacity v EU.

12. EIT by si měl zachovávat určitý odstup, ale zároveň by měl usilovat o podporu synergií s ostatními iniciativami Evropské unie a s programy v oblasti vzdělávání, výzkumu a inovací. Jeho začlenění do rámcového programu pro výzkum a inovace Horizont 2020 bude přínosné pro navazování užších vztahů s ostatními iniciativami EU v oblasti výzkumu a inovací, jejichž cílem je podpořit společné programy.

13. EIT by měl zveřejňovat poznatky, které získal při uplatňování výjimek, které jsou obsaženy ve finančních pravidlech a nařízeních, jimiž se řídí jeho činnosti. Měl by vycházet ze zkušeností, které získal při zřizování prvních znalostních a inovačních společenství, a snažit se o rovnováhu mezi požadavkem na flexibilitu a zjednodušeným přístupem a potřebnou odpovědností za veřejné finanční prostředky. To by mělo být přínosem pro další rozvoj rámcového programu pro výzkum a inovace Horizont 2020.

14. EIT by měl přezkoumat svoji komunikační strategii a rozvíjení značky EIT. K jejímu rozvíjení by EIT měl zaujmout proaktivnější přístup a jasně určit hodnoty, které chce propagovat.

15. EIT by měl s ohledem na zvolený strategický model instituce přezkoumat počet svých zaměstnanců, plán zdrojů a vnitřní postupy řízení. Navyšování počtu zaměstnanců by mělo být postupné a vázané na vývoj funkcí EIT.

16. EIT by měl pokračovat v rozvíjení své strategické úlohy. Měl by se zaměřit na to, jak využít zkušenosti získané z provozu znalostních a inovačních společenství k budování inovační kapacity ve všech členských státech EU. Nejedná se o činnost náročnou na zdroje, avšak měla by doplňovat práci prováděnou znalostními a inovačními společenstvími.

V Bruselu dne 30.11.2011.

Za Komisi

Androulla Vassiliou

členka Komise

[1] Úř. věst. L 97, 9.4.2008, s. 1.