8.8.2009   

CS

Úřední věstník Evropské unie

L 206/16


ROZHODNUTÍ KOMISE

ze dne 7. srpna 2009

o finančním příspěvku Společenství v roce 2009 na dvouletý pilotní projekt v oblasti kvality ovzduší ve školách

(2009/604/ES)

KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství,

s ohledem na nařízení Rady (ES, Euratom) č. 1605/2002 ze dne 25. června 2002, kterým se stanoví finanční nařízení o souhrnném rozpočtu Evropských společenství (1), a zejména na čl. 49 odst. 6 písm. a) a b) a čl. 75 odst. 2 uvedeného nařízení,

s ohledem na nařízení Komise (ES, Euratom) č. 2342/2002 ze dne 23. prosince 2002 o prováděcích pravidlech k nařízení Rady (ES, Euratom) č. 1605/2002, kterým se stanoví finanční nařízení o souhrnném rozpočtu Evropských společenství (2), a zejména na článek 90 uvedeného nařízení,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Souhrnný rozpočet Evropské unie na rozpočtový rok 2009 obsahuje rozpočtovou linii 17 03 09 – pilotní projekt zaměřený na komplexní výzkum v oblasti zdraví, životního prostředí, dopravy a změny klimatu – Zlepšení ovzduší uvnitř budov a venku.

(2)

Podle čl. 49 odst. 1 nařízení (ES, Euratom) č. 1605/2002 (dále jen „finanční nařízení“) mohou být prostředky zapsané v rozpočtu pro jakoukoli činnost Společenství nebo Evropské unie použity pouze po přijetí základního právního aktu.

(3)

Podle čl. 49 odst. 6 písm. a) a b) finančního nařízení mohou být prostředky na pilotní projekty experimentální povahy určené k hodnocení proveditelnosti a užitečnosti určité akce a prostředky na přípravné akce v oblastech působnosti Smlouvy o ES určené k přípravě návrhů pro přijetí budoucích akcí odchylně od čl. 49 odst. 1 použity bez základního právního aktu, pokud akce, které jimi mají být financovány, spadají do pravomoci Společenství nebo Evropské unie.

(4)

Podle čl. 75 odst. 2 finančního nařízení musí závazku výdajů předcházet rozhodnutí o financování přijaté orgánem nebo subjekty, které tento orgán pověřil.

(5)

Podle čl. 90 odst. 2 nařízení (ES, Euratom) č. 2342/2002 (dále jen „prováděcí pravidla k finančnímu nařízení“) se za rozhodnutí o financování pro dotčené granty a veřejné zakázky považuje roční pracovní program v případě, že realizace odpovídajících položek uvedených v tomto pracovním programu představuje dostatečně přesný rámec.

(6)

Rozpočtový orgán vyčlenil v rozpočtu EU na rok 2009 – konkrétně v rozpočtové linii 17 03 09 – zvláštní finanční prostředky na pilotní projekt zaměřený na komplexní výzkum v oblasti zdraví, životního prostředí, dopravy a změny klimatu – Zlepšení ovzduší uvnitř budov a venku.

(7)

Je vhodné přijmout roční pracovní program pro pilotní projekt zaměřený na komplexní výzkum v oblasti zdraví, životního prostředí, dopravy a změny klimatu – Zlepšení ovzduší uvnitř budov a venku, který bude představovat rozhodnutí o financování pro tento projekt ve smyslu článku 75 finančního nařízení a článku 90 prováděcích pravidel k finančnímu nařízení,

ROZHODLA TAKTO:

Článek 1

Pracovní program stanovený v příloze se schvaluje a bude financován v rámci rozpočtové linie 17 03 09 souhrnného rozpočtu Evropské unie na rozpočtový rok 2009 až do výše 4 000 000 EUR.

Článek 2

Toto rozhodnutí je rozhodnutím o financování ve smyslu článku 75 finančního nařízení a článku 90 prováděcích pravidel k finančnímu nařízení.

Za jeho provádění odpovídá generální ředitel pro zdraví a spotřebitele.

V Bruselu dne 7. srpna 2009.

Za Komisi

Androulla VASSILIOU

členka Komise


(1)  Úř. věst. L 248, 16.9.2002, s. 1.

(2)  Úř. věst. L 357, 31.12.2002, s. 1.


PŘÍLOHA

Pilotní projekt zaměřený na komplexní výzkum v oblasti zdraví, životního prostředí, dopravy a změny klimatu – Zlepšení ovzduší uvnitř budov a venku (rozpočtová linie 17 03 09)

1.   ÚVOD

1.1   Rozpočtová linie: 17 03 09

1.2   Základní právní akt

Pilotní projekt ve smyslu čl. 49 odst. 6 nařízení Rady (ES, Euratom) č. 1605/2002 ze dne 25. června 2002, kterým se stanoví finanční nařízení o souhrnném rozpočtu Evropských společenství (1), naposledy pozměněného nařízením (ES) č. 1525/2007 (2).

1.3   Obecné cíle pilotního projektu

Rozpočtový orgán poskytl Komisi prostředky na financování pilotního projektu, jehož cílem je rozšířit naše znalosti o ovzduší ve školních budovách a v budovách zařízení pro péči o děti.

Pokud jde o výzkum, byla kvalitě ovzduší uvnitř budov v minulosti věnována menší pozornost než kvalitě ovzduší venku, ačkoli výzkum v oblasti kvality vnějšího ovzduší lze v některých případech uplatnit i na ovzduší uvnitř budov. Rovněž již existuje obsáhlý rámec právních předpisů týkajících se vnějšího ovzduší, zatímco právní úprava vztahující se na ovzduší uvnitř budov sestává z ojedinělých iniciativ a jednotlivých právních předpisů. Kromě toho byla kvalita ovzduší uvnitř škol zkoumána mnohem méně než kvalita ovzduší v jiných vnitřních prostorách. Jelikož zhruba 20 % obyvatelstva EU tráví každý den ve školních budovách hodně času a výskyt onemocnění astmatem a jinými respiračními chorobami se v Evropě rychle zvyšuje, a to zvláště u dětí, je cílem tohoto projektu

identifikovat a analyzovat problémy týkající se ovzduší ve školních budovách se zaměřením na větrání, konstrukci budov, jejich údržbu a čištění,

zhodnotit účinnost přiměřeného větrání s cílem snížit znečištění ovzduší ve školních budovách,

posoudit dopady měnícího se klimatu (častější výskyt vln veder, studených vln a látek znečišťujících ovzduší) ve školách na zdraví dětí,

posoudit dopady opatření pro snížení znečištění vnějšího ovzduší, včetně krátkodobých opatření, na kvalitu ovzduší ve školních budovách a na vystavení dětí škodlivým látkám v ovzduší v prostředí škol,

poskytnout vhodná doporučení pro řešení problémů týkajících se kvality ovzduší v prostředí škol.

1.4   Konkrétní priority pro rok 2009

1.

Provést měření ve vnitřních prostorách škol s cílem získat nové údaje o koncentraci hlavních látek znečišťujících ovzduší ve školních budovách.

2.

Posoudit kombinovaný účinek dopravy a změny klimatu na kvalitu ovzduší v prostředí škol.

3.

Posoudit dopady vystavení dětí látkám znečišťujícím ovzduší uvnitř budov na jejich zdraví a poskytnout doporučení pro předcházení vzniku respiračních chorob a snížení jejich výskytu zlepšením kvality prostředí škol a pomocí dalších příslušných opatření.

4.

Provést systematické rozdělení zdrojů látek znečišťujících ovzduší ve školních budovách z kvantitativního hlediska. Identifikace hlavních zdrojů by pomohla snížit jejich výskyt. V této souvislosti je prioritou lepší porozumění emisím chemických látek ze spotřebitelských výrobků a stavebních materiálů.

5.

Prozkoumat mechanismy chemické a biochemické interakce ve směsích vnitřního ovzduší, které se obvykle nachází ve školních budovách a v různých zeměpisných šířkách, a vypracovat metodiku pro získání více poznatků umožňujících přesnější posouzení zdravotního rizika, pokud jde o účinek takových interakcí na konečné zdravotní riziko.

6.

Na základě výše uvedených priorit vypracovat evropská pravidla pro zdravé školy v Evropě.

Komise a Parlament již v minulosti podpořily dva projekty týkající se téže problematiky.

V roce 2001 Komise podpořila projekt zaměřený na zdraví dýchacích cest ve školách v pěti evropských městech v Dánsku, Francii, Itálii, Norsku a Švédsku. V rámci tohoto projektu byly zjištěny obecné problémy, jako je nedostatečné větrání, vysoká koncentrace částic, plísní a alergenů. Byl učiněn závěr, že by bylo nesmírně užitečné provést podobnou studii, do které by byly zapojeny všechny členské státy (3).

V roce 2008 byl oficiálně představen pilotní projekt zaměřený na vystavení chemickým látkám v ovzduší uvnitř budov a možná zdravotní rizika, který financoval Evropský parlament. Analýzy v rámci tohoto projektu zahrnovaly i školy a mateřské školy ve městech ve vybraných členských státech EU. Závěry projektu poukazují na to, že v zájmu řešení problému, který představuje zatížení veřejného zdraví v Evropské unii znečištěním ovzduší uvnitř budov (zejména ve vnitřních prostorách, kde se často zdržují děti, např. ve školách a v mateřských školách), je třeba ve výzkumu pokračovat (4).

V roce 2009 se vzhledem k disponibilním finančním prostředkům dospělo k závěru, že by se zeměpisné pokrytí pilotního projektu mělo rozšířit tak, aby projekt zahrnoval více členských států EU, přičemž zvláštní pozornost by se měla věnovat novým členským státům. Do projektu mají být zahrnuty rovněž kandidátské země a země střední a východní Evropy. Cílem je vytvořit pokyny týkající se nápravných opatření, které by se vztahovaly na širší škálu situací v Evropě.

Pilotní projekt by měl vycházet z předchozích projektů a vytvořit synergii se stávajícími projekty v dané oblasti (např. HITEA) (5).

2.   FORMA FINANČNÍ PODPORY: VÝZVA K PODÁVÁNÍ NABÍDEK

2.1   Rozdělení finančních zdrojů podle oblastí/akcí, které mají být provedeny (viz níže uvedené body)

Celková disponibilní částka: 4 000 000 EUR. Na základě výsledků výzvy k podávání nabídek bude uzavřena jediná souhrnná smlouva o poskytování služeb.

2.2   Očekávané výsledky akcí, které mají být podpořeny

Cílem této výzvy je získat více poznatků o kvalitě ovzduší ve školních budovách, neboť děti, které jsou zvláště citlivé na znečišťující látky, tráví většinu svého času v prostorách škol. Kromě toho je cílem této studie shromáždit poznatky o rozmanitých situacích, ke kterým může dojít ve školních zařízeních v celé Evropě. Následně mají být v rámci studie vypracovány pokyny vztahující se různé situace s cílem vytvořit ve školách zdravé prostředí.

2.3   Orientační harmonogram

Výzva k podávání nabídek

do konce 1. pololetí 2009

Výběr a podpis smlouvy

do konce roku 2009


(1)  Úř. věst. L 248, 16.9.2002, s. 1.

(2)  Úř. věst. L 343, 27.12.2007, s. 9.

(3)  http://ec.europa.eu/health/ph_projects/2002/pollution/pollution_2002_04_en.htm

(4)  http://www.bookshop.europa.eu/eubookshop/download.action?fileName=LBNA23087ENC_002.pdf&eubphfUid=582569&catalogNbr=LB-NA-23087-EN-C

(5)  HITEA: Health Effects of Indoor Pollutants: Integrating microbial, toxicological and epidemiological approaches (Vliv látek znečišťujících vnitřní prostředí na zdraví: Integrování mikrobiálních, toxikologických a epidemiologických přístupů). http://www.hitea.eu/