15.12.2007   

CS

Úřední věstník Evropské unie

L 330/48


ROZHODNUTÍ KOMISE

ze dne 30. listopadu 2007,

kterým se provádí rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 575/2007/ES, pokud jde o přijetí strategických pokynů na období 2008 až 2013

(oznámeno pod číslem K(2007) 5822)

(pouze anglické, bulharské, české, estonské, finské, francouzské, italské, litevské, lotyšské, maďarské, maltské, německé, nizozemské, polské, portugalské, rumunské, řecké, slovenské, slovinské, španělské a švédské znění je závazné)

(2007/837/ES)

KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství,

s ohledem na rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 575/2007/ES ze dne 23. května 2007 o zřízení Evropského návratového fondu na období 2008 až 2013 jako součásti obecného programu „Solidarita a řízení migračních toků“ (1), a zejména na článek 18 uvedeného rozhodnutí,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Komise má formulovat strategické pokyny, v nichž bude stanoven rámec pro působení fondu v souvislosti s víceletým programovým obdobím 2008 až 2013.

(2)

V těchto pokynech je zapotřebí vymezit priority spolu se specifickými prioritami v souladu s čl. 15 odst. 4 rozhodnutí č. 575/2007/ES, které umožní členským státům, jež nemohou čerpat z Fondu soudržnosti, získat na projekty spolufinancované z tohoto fondu příspěvek ve výši až 75 %.

(3)

V souladu s článkem 1 a 2 Protokolu o postavení Dánska, připojeného ke Smlouvě o Evropské unii a ke Smlouvě o založení Evropského společenství, není toto rozhodnutí pro Dánsko závazné ani použitelné.

(4)

V souladu s článkem 3 Protokolu o postavení Spojeného království a Irska, připojeného ke Smlouvě o Evropské unii a ke Smlouvě o založení Evropského společenství, oznámilo Irsko dopisem ze dne 6. září 2005 své přání účastnit se přijímání a používání rozhodnutí č. 575/2007/ES.

(5)

V souladu s článkem 3 Protokolu o postavení Spojeného království a Irska, připojeného ke Smlouvě o Evropské unii a ke Smlouvě o založení Evropského společenství, oznámilo Spojené království dopisem ze dne 27. října 2005 své přání účastnit se přijímání a používání rozhodnutí č. 575/2007/ES.

(6)

Opatření stanovená v tomto rozhodnutí jsou v souladu se stanoviskem společného Výboru pro solidaritu a řízení migračních toků, který byl zřízen článkem 56 rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 574/2007/ES ze dne 23. května 2007 o zřízení Fondu pro vnější hranice na období 2007 až 2013 jako součásti obecného programu „Solidarita a řízení migračních toků“ (2),

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

Pokyny stanovující priority a specifické priority víceletého programového období 2008 až 2013 jsou vymezeny v příloze.

Článek 2

Toto rozhodnutí je určeno Belgickému království, Bulharské republice, České republice, Spolkové republice Německo, Estonské republice, Irsku, Řecké republice, Španělskému království, Francouzské republice, Italské republice, Kyperské republice, Lotyšské republice, Litevské republice, Lucemburskému velkovévodství, Maďarské republice, Republice Malta, Nizozemskému království, Rakouské republice, Polské republice, Portugalské republice, Rumunsku, Republice Slovinsko, Slovenské republice, Finské republice, Švédskému království a Spojenému království Velké Británie a Severního Irska.

V Bruselu dne 30. listopadu 2007.

Za Komisi

Franco FRATTINI

člen Komise


(1)  Úř. věst. L 144, 6.6.2007, s. 45.

(2)  Úř. věst. L 144, 6.6.2007, s. 22.


PŘÍLOHA

Na strategické pokyny stanovené níže je třeba pohlížet v souvislosti s účinnějším řízením migračních toků ve všech fázích tak, jak bylo zahájeno Evropskou radou na zasedání v Tampere v roce 1999 včetně společné návratové politiky a boje proti nelegálnímu přistěhovalectví.

Je třeba, aby členské státy při přípravě návrhů svých víceletých programů zaměřily zdroje, jež jim z tohoto fondu budou k dispozici, na tři ze čtyř uvedených priorit, podle nichž si v souladu se svými potřebami určí co nejúčelnější rozložení finančních prostředků, jež jim budou přiděleny.

PRIORITA 1:   Podpora na rozvoj strategického přístupu k řízení návratů členskými státy

Tato priorita zahrnuje rozvoj v oblasti uceleného řízení návratů ve všech ohledech. V souladu s čl. 3 odst. 2 rozhodnutí č. 575/2007/ES by ucelené řízení návratů mělo být založeno na komplexním vyhodnocení situace osob, které mohou být navráceny, a to jak v daném členském státě, tak v jejich zemi původu, mělo by vyhodnotit problémy, které se mohou v souvislosti s danými operacemi objevit, stanovit cíle těchto operací a naplánovat širokou škálu opatření, která budou zaměřena na účinné a udržitelné navracení osob, zahrnující přípravnou fázi, výkon i následné činnosti po vyhoštění.

V rámci této priority se příspěvek Společenství na integrované návratové plány, které se zabývají následujícími specifickými prioritami, může zvýšit až na 75 %:

1)

programy asistovaného dobrovolného návratu,

2)

peněžní pobídky a opatření na pomoc navracejícím se osobám, které se nacházejí v obtížné situaci,

3)

integrované návratové plány na podporu návratu státních příslušníků třetích zemí nebo osob bez státní příslušnosti, na které se nevztahují readmisní dohody Společenství ani dvoustranné readmisní dohody členských států, do země původu, předchozího pobytu či průjezdu, s níž je spolupráce v oblasti návratové politiky obzvláště obtížná.

PRIORITA 2:   Podpora na spolupráci mezi členskými státy v oblasti řízení návratů

Tato priorita zahrnuje vypracování a provádění integrovaných návratových plánů včetně spolupráce ve specifických oblastech uceleného řízení návratů, jako jsou příprava, výkon a opatření následující po společných letech za účelem navrácení osob a po společném navrácení osob po souši.

V rámci této priority se příspěvek Společenství na projekty, které se zabývají následujícími specifickými prioritami, může zvýšit až na 75 %:

integrované návratové plány, jež byly navrženy a budou rovněž prováděny ve spolupráci s jinými členskými státy a tam, kde je to vhodné, rovněž ve spolupráci s agenturou Frontex, nevládními organizacemi anebo s mezinárodními organizacemi s cílem sdílet různé dovednosti, zkušenosti a zdroje zúčastněných orgánů členských států a popřípadě i ostatních organizací.

PRIORITA 3:   Podpora na specifické inovační mezinárodní či vnitrostátní nástroje k řízení návratů

Tato priorita zahrnuje zavedení či zlepšování opatření v oblasti poradenství a poskytování informací o návratu, opatření zaměřená na opětovné začlenění navracejících se osob v zemi návratu, způsoby spolupráce s konzulárními a imigračními službami včetně odborné přípravy a opatření zaměřená na získávání informací o státních příslušnících třetích zemí či osob bez státní příslušnosti, které u sebe nemají doklady.

V rámci této priority se příspěvek Společenství na projekty, které se zabývají následujícími specifickými prioritami, může zvýšit až na 75 %:

1)

projekty, jenž navrhují obzvláště inovační způsoby a prostředky poskytování informací a poradenství osobám, které mohou být navráceny, o situaci v zemi návratu nebo jiné inovační pobídky vedoucí ke zvýšení počtu osob, které zvolí možnost dobrovolného návratu, založené na respektování důstojnosti těchto osob,

2)

projekty, jež testují nové pracovní metody urychlující proces vybavování osob, které mají být navráceny, cestovními doklady, a to ve spolupráci s konzulárními úřady a imigračními službami třetích zemí.

PRIORITA 4:   Podpora na uplatňování norem Společenství a osvědčených postupů v oblasti řízení návratů

Tato priorita zahrnuje uplatňování stávajících i budoucích společných norem zmíněných v bodech odůvodnění 13 a 14 nařízení č. 575/2007/ES a prosazování osvědčených postupů na mezinárodní i vnitrostátní úrovni a způsobů spolupráce s příslušnými orgány jiných členských států, například prostřednictvím informační sítě ICONET.

V rámci této priority se příspěvek Společenství na projekty, které se zabývají následujícími specifickými prioritami, může zvýšit až na 75 %:

1)

hodnocení a mise zaměřené na posouzení úspěšnosti návratových programů, nástrojů a postupů;

2)

opatření přijatá na vnitrostátní úrovni, jejichž cílem je zajistit řádné a účinné provádění společných norem v oblasti navracení osob, jak je stanoveno právními předpisy Společenství v této oblasti, a to včetně odborné přípravy pracovníků z praxe.