14.2.2020   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 51/17


VÝZVA K AKREDITACI – EACEA/03/2020

Listina programu Erasmus pro vysokoškolské vzdělávání na období 2021–2027

(2020/C 51/09)

Ustanovení o výhradě:

Program EU pro vzdělávání, odbornou přípravu, mládež a sport na období 2021–2027 navržený Evropskou komisí dne 30. května 2018 (dále jen „program“) dosud nebyl normotvůrci EU přijat. Nicméně tato výzva k akreditaci se zveřejňuje s cílem usnadnit předkládání žádostí ze strany případných příjemců grantů Unie, jakmile normotvůrci EU přijmou právní základ.

Tato výzva k akreditaci není pro Evropskou komisi právně závazná. V případě, že normotvůrci EU právní základ podstatně změní, může být tato výzva pozměněna nebo zrušena a mohou být zahájeny jiné výzvy k akreditaci s odlišným obsahem a přiměřenými lhůtami pro odpověď.

V obecném smyslu jakýkoli úkon vyplývající z této výzvy k akreditaci podléhá níže uvedeným podmínkám, jejichž provedení přesahuje rámec působnosti Komise:

přijetí konečného znění právního základu, kterým se program zavádí, Evropským parlamentem a Radou Evropské unie,

přijetí ročního pracovního programu na rok 2021 a následných ročních pracovních programů a obecných prováděcích pokynů, kritérií a postupů výběru po postoupení věci výboru programu a

přijetí rozpočtu na rok 2021 a následných rozpočtů Evropské unie rozpočtovým orgánem.

Navrhovaný program EU pro vzdělávání, odbornou přípravu, mládež a sport na období 2021–2027 vychází z článků 165 a 166 Smlouvy o fungování Evropské unie a ze zásady subsidiarity.

1.   Cíle a popis

Listina programu Erasmus pro vysokoškolské vzdělávání (Erasmus Charter for Higher Education, ECHE) představuje obecný kvalitativní rámec pro činnosti v oblasti evropské a mezinárodní spolupráce, které vysokoškolská instituce v rámci programu provádí. Získání listiny programu Erasmus pro vysokoškolské vzdělávání je nezbytným předpokladem pro všechny vysokoškolské instituce, které se nacházejí v jedné z níže uvedených zemí a které chtějí předložit žádost a zapojit se v rámci uvedeného programu na období 2021–2027 do mobility ve vzdělávání, do spolupráce mezi organizacemi a institucemi a/nebo do podpory pro projekty rozvoje politik. U vysokoškolských institucí se sídlem ve třetích zemích, které nejsou přidružené k programu, se listina programu Erasmus pro vysokoškolské vzdělávání nevyžaduje; kvalitativní rámec bude stanoven na základě interinstitucionálních dohod mezi vysokoškolskými institucemi.

Listina se uděluje na celou dobu trvání programu. Uplatňování listiny budou monitorovat národní agentury programu Erasmus+, přičemž porušení jakékoli z jejích zásad či jakéhokoli z jejích závazků může vést k tomu, že bude Evropskou komisí odebrána.

2.   Způsobilí žadatelé

O udělení listiny programu Erasmus pro vysokoškolské vzdělávání mohou požádat vysokoškolské instituce usazené v jedné z těchto zemí:

členské státy Evropské unie,

třetí země přidružené k programu za podmínek stanovených v právním základě (1).

Aby byli žadatelé způsobilí, musí být uznáni jako vysokoškolská instituce (2) vnitrostátními orgány země žadatele.

3.   Datum uzávěrky pro předkládání žádostí a předběžné datum zveřejnění výsledků výběru

Datum uzávěrky pro předkládání žádostí o udělení listiny programu Erasmus pro vysokoškolské vzdělávání je 21. dubna 2020. Předběžné datum zveřejnění výsledků výběru je 15. října 2020.

4.   Průběh výběrového řízení

Výjimečně budou pro tuto výzvu zavedeny dva samostatné postupy pro předkládání žádostí.

Před zveřejněním této výzvy Evropská komise a národní agentury programu Erasmus+ provedou analýzu činnosti a dosavadních výsledků držitelů listiny programu Erasmus pro vysokoškolské vzdělávání v rámci programu Erasmus+ na období 2014–2020. Byly zohledněny tyto prvky:

zda se vysokoškolská instituce účastnila činností programu Erasmus+ od výzvy z roku 2017,

zda vysokoškolská instituce dodržovala zásady listiny programu Erasmus pro vysokoškolské vzdělávání,

zda vysokoškolská instituce získala listinu programu Erasmus pro vysokoškolské vzdělávání v rámci výzvy z roku 2020.

Podle těchto informací budou zavedeny dva samostatné postupy pro předkládání žádostí:

Dřívější držitelé listiny programu Erasmus pro vysokoškolské vzdělávání, kteří byli aktivní a dodržovali zásady listiny od výzvy Erasmus+ z roku 2017, jakož i vysokoškolské instituce, které získaly listinu programu Erasmus pro vysokoškolské vzdělávání v rámci výzvy týkající se listiny programu Erasmus pro vysokoškolské vzdělávání z roku 2020, se vyzývají, aby žádost předložili prostřednictvím tohoto odkazu: Téma 1

Dřívější držitelé listiny programu Erasmus pro vysokoškolské vzdělávání, kteří nebyli aktivní nebo nedodržovali zásady listiny od výzvy Erasmus+ z roku 2017, jakož i noví žadatelé se vyzývají, aby žádost předložili prostřednictvím tohoto odkazu: Téma 2

Národní agentury programu Erasmus+ informovaly všechny stávající držitele listiny programu Erasmus pro vysokoškolské vzdělávání (na období 2014–2020) o tom, který postup pro předkládání žádostí by měli zvolit. Pokud si žadatel není jistý, který postup zvolit, může se obrátit s dotazem na svou národní agenturu podle kontaktních informací uvedených na této internetové stránce: https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/contact/national-agencies_cs.

Hodnotící výbor složený z úředníků agentury EACEA a Evropské komise vyhodnotí žádosti s ohledem na splnění kritérií přípustnosti a způsobilosti k získání listiny, a to na základě zpětné vazby od nezávislých externích odborníků.

Přijaté žádosti budou dány k dispozici národním agenturám Erasmus+ za účelem monitorování zásad listiny. Nedodržení těchto zásad může vést k odejmutí listiny programu Erasmus pro vysokoškolské vzdělávání a k vyloučení vysokoškolské instituce z účasti na programu.

5.   Podrobné informace

Návrh nařízení Komise, kterým se zavádí program Unie pro vzdělávání, odbornou přípravu, mládež a sport na období 2021–2027, lze nalézt na této internetové stránce: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?uri=CELEX:52018PC0367

Žádosti musí být předloženy v souladu s pokyny poskytnutými Výkonnou agenturou pro vzdělávání, kulturu a audiovizuální oblast, které jsou dostupné na internetové stránce https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding/erasmus-charter-for-higher-education-2021-2027_en


(1)  Čeká se na přijetí právního základu. V programu Erasmus + na období 2014–2020 jsou součástí tohoto seznamu tyto země: Island, Norsko, Lichtenštejnsko, Turecko, Severní Makedonie a Srbsko.

(2)  „Vysokoškolskou institucí“ se rozumí jakýkoli druh vysokoškolské instituce podle vnitrostátních právních předpisů nebo praxe, která nabízí uznávané akademické tituly nebo jiné uznávané kvalifikace na úrovni terciárního vzdělání, a to bez ohledu na to, jak jsou tyto instituce nazývány, jakož i jakýkoli jiný druh vysokoškolské instituce, která je vnitrostátními orgány považována za způsobilou pro účast v programu na jejich příslušném území.