14.10.2017   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 346/6


VÝZVA K PŘEDKLÁDÁNÍ NÁVRHŮ – EACEA/27/2017

v rámci programu Erasmus+

KA3 – Podpora reformy politiky

Společné kvalifikace v odborném vzdělávání a přípravě

(2017/C 346/09)

1.   Cíle

Všeobecným cílem této výzvy je na jedné straně zvýšit zaměstnatelnost mladých lidí a přispět k rozvoji vysoce způsobilé, kvalifikované a mobilní pracovní síly, která by měla být přínosem i pro podniky, a na druhé straně podpořit společný rozvoj odborného vzdělávání a přípravy v Evropě a celkově posílit jejich kvalitu, relevantnost a atraktivitu.

Specifickým cílem této výzvy je podpořit přípravu nebo vytvoření společných kvalifikací odborného vzdělávání a přípravy, a to i na vyšší úrovni, nebo zlepšení stávajících kvalifikací.

Nadnárodní kvalifikace by měly zahrnovat významnou složku učení se prací a mobility, zabývat se výsledky učení, zajištěním kvality a řádným uznáváním a při tom zároveň využívat příslušné evropské nástroje a prostředky.

S ohledem na vysokou nezaměstnanost mladých lidí, nesoulad mezi nabízenými a požadovanými dovednostmi a chybějící dovednosti i potřebu vyšší úrovně dovedností na odvětvové úrovni mají společné kvalifikace odborného vzdělávání a přípravy potenciál stát se řešením těchto problémů a zajistit, aby odborné vzdělávání a příprava lépe reagovaly na potřeby trhu práce.

2.   Způsobilá partnerství

Partnerství musí tvořit partneři alespoň ze dvou různých zemí účastnících se programu Erasmus+ (z toho alespoň jedna musí být členským státem Evropské unie):

—   28 členských států Evropské unie: Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Irsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Spojené království, Španělsko a Švédsko (1),

—   země mimo EU účastnící se programu: bývalá jugoslávská republika Makedonie, Island, Lichtenštejnsko, Norsko, Turecko.

Partnerství musí tvořit nejméně tři partneři, včetně těchto dvou organizací:

poskytovatel odborného vzdělávání a přípravy (na vyšší sekundární úrovni nebo na úrovni postsekundárního vzdělávání, které je nižší než terciární, nebo na úrovni terciárního vzdělávání),

podnik (veřejný nebo soukromý) nebo průmyslová, obchodní a řemeselní/živnostenská komora nebo odvětvová/profesní organizace.

Jeden z uvedených partnerů bude koordinující organizací, která podává žádost o grant programu Erasmus+ jménem konsorcia partnerských organizací.

Dalšími organizacemi způsobilými k účasti jsou:

příslušné kvalifikační či ekvivalentní subjekty (na vnitrostátní, regionální nebo odvětvové úrovni). Zapojení takových organizací z každé země účastnící se projektu bude při hodnocení kvality konsorcia projektu a dohod o spolupráci považováno za výhodu,

veřejné subjekty na místní, regionální nebo vnitrostátní úrovni,

sociální partneři (organizace zaměstnavatelů a zaměstnanců),

výzkumné instituce,

evropské zastřešující organizace,

odvětvové rady pro dovednosti nebo ekvivalentní subjekty,

veřejné služby zaměstnanosti,

mládežnické organizace,

rodičovská sdružení,

další příslušné subjekty.

3.   Činnosti a očekávané výsledky

Činnosti musí být zahájeny v době mezi 1. zářím 2018 a 1. listopadem 2018.

Doba trvání projektů je 24 měsíců.

Příjemci by měli realizovat tyto dvě hlavní činnosti:

navrhnout nebo vylepšit společné kvalifikace odborného vzdělávání a přípravy v reakci na potřebu konkrétních dovedností v zemích s povinnými partnery s cílem zajistit jejich uznávání jako kvalifikací v každé z těchto zemí,

Společné kvalifikace by měly být tvořeny jasně určenými jednotkami:

vymezenými formou podrobného kvalifikačního profilu, který představuje ucelený přehled očekávaných výsledků učení,

doplněnými koncepcí společných osnov zahrnujících významnou složku učení se prací a podporujících přeshraniční, nadnárodní a meziregionální mobilitu učících se,

doplněnými hodnotícími standardy.

zřídit nové struktury udržitelné spolupráce s cílem zajistit transparentnost, srovnatelnost, odpovídající systémy zajištění kvality a vzájemné uznávání kvalifikací a současně zajistit, aby stávající úsilí bylo systematičtější a cílenější.

Během trvání projektu musí být dosaženo konkrétních výsledků:

navrhnout či vylepšit společnou kvalifikaci odborného vzdělávání a přípravy:

dosáhnout hmatatelných a udržitelných výsledků při zavádění společné kvalifikace odborného vzdělávání a přípravy, včetně lepší transparentnosti, srovnatelnosti a uznávání těchto kvalifikací,

doložit, jak budou potřeby specifických dovedností sladěny s potřebami trhu práce v zemích/regionech zapojených do partnerství,

zřídit nové struktury udržitelné spolupráce:

ukázat konkrétní úsilí zaměřené na zvýšení zaměstnatelnosti učících se v odborném vzdělávání a přípravě prostřednictvím rozšířených příležitostí k učení se prací a mobilitě v rámci odborného vzdělávání a přípravy,

zajistit dlouhodobou součinnost zaměřenou na zlepšení přitažlivosti odborného vzdělávání a přípravy.

Je nutno doložit, že výsledky projektu budou pokračovat i po skončení financování EU.

4.   Kritéria pro udělení grantu

Způsobilost žádostí bude posouzena na základě těchto kritérií:

1.

relevantnost projektu (maximálně 30 bodů – minimální hranice 16 bodů);

2.

kvalita návrhu a provádění projektu (maximálně 25 bodů – minimální hranice 13 bodů);

3.

kvalita konsorcia projektu a dohod o spolupráci (maximálně 25 bodů – minimální hranice 13 bodů);

4.

dopad a šíření (maximálně 20 bodů – minimální hranice 11 bodů).

Možnost financování bude zvažována pouze u žádostí, které získají minimálně 60 bodů (z celkových 100 bodů), přičemž bude též přihlédnuto k nezbytné minimální hodnotě u každého ze čtyř kritérií pro udělení grantu.

5.   Rozpočet

Celkový rozpočet přidělený na spolufinancování projektů se odhaduje na 6 milionů EUR.

Maximální míra spolufinancování EU bude 80 %.

Výše jednotlivých grantů se bude pohybovat mezi 200 000 EUR a 500 000 EUR. Předpokládá se, že bude financováno asi 20 návrhů.

Agentura si vyhrazuje právo nerozdělit všechny dostupné finanční prostředky.

6.   Uzávěrka pro podání žádostí

Žádosti musí být předloženy nejpozději 31. ledna 2018 do 12:00 hod. (poledne bruselského času).

Žádosti musí splňovat tyto požadavky:

musí být předloženy prostřednictvím správného oficiálního on-line formuláře žádosti (elektronického formuláře),

musí být vypracovány v kterémkoli úředním jazyce EU,

k žádosti musí být přiložen podrobný popis projektu, čestné prohlášení a vyrovnaný odhadovaný rozpočet, a to na oficiálních formulářích.

V případě nesplnění uvedených požadavků bude žádost zamítnuta.

7.   Podrobné informace

Pokyny pro žadatele společně s elektronickým formulářem žádosti naleznete na této internetové adrese:

https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding/ka3-joint-qualifications-in-vocational-education-and-training_en

Žádosti musí splňovat všechny podmínky pokynů.


(1)  Upozornění pro žadatele ze Spojeného království: Vezměte na vědomí, že kritéria způsobilosti musí být splněna po celou dobu poskytování podpory v podobě grantu. Pokud Spojené království vystoupí z EU během období podpory, aniž by byla uzavřena dohoda s EU zajišťující zejména pokračující způsobilost britských žadatelů, bude poskytování financování EU zastaveno (přičemž účast bude pokračovat tam, kde to bude možné) nebo budete muset z projektu odejít.